Dieťa s poruchou pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

mracik
6. sep 2006

Ahojte maminky, viem, že väčšinou máte ešte len malé batoliatka, ale predsa,
je tu niekto kto má dieťatko so syndrómom poruchy pozornosti a hyperaktivitou, prípadne dyslektika, dysgrafika a pod? Alebo týmto syndrómom trpí?
Môj hyperaktívny syn práve začal chodiť do školy a aj keď je to len nultý ročník, mám teda riadny strach ako to zvládbne on a aj jeho učiteľka...

andy333
26. okt 2008

daminko, citim z Tvojich prispevkov, ze si velmi starostliva a milujuca mamina. To je velky predpokad na uspech! Laska hory prenasa. Urcite sa raz vsetko na dobre obrati a z Tvojho syna bude sikovny student. Moj syn zacal rozpravat ako 2,5 rocny, ale plienku nemal uz ako 18 mesacny, pytal sa na WC tak ze zacal kricat ććććććć.
Dnes mi povedal, ze by chcel ist buduci sk. rok na 8 rocne gymnazium. Zostala som ako obarena,potesilo ma to, lebo som uz dlhsie mala pocit, ze skolu doslova neznasa, ale mozno sa mylim a nejake skryte ambicie v nom su. Aj napriek pristupu p. ucitelky! Ved uvidime, mozno by mu zmena prospela, len problem je, ze by musel cestovat 20km denne a to si tiez neviem predstavit.

daminko
27. okt 2008

andy333 musim hned to napisat akurat maly zaspal a ja hned som si zapla neet dnes mam dovolenku boli sme u psychologicky pre papier aby mohol ist do tej specialnej skolksy a boli sme sda tam aj pozriet dnes v stredu amme prist za riaditelkou len otazka ci nam ho vezmu lebo maju plny stav malx bol nadseny boli akurat jedna skupinka na dvore a ja musim sa priznat ze sa hanbim za to ako som bola proti dannje skolke no ja som bola si fviacf nadsena ako maly ozaj pristup pani ucitelok uzasny to uz ide im z oci trpezlivost a stale rovnaky ton hlasu budem strasne vdacna ked mi ho riaditelka vezme aj napriekmdannemu savu deticok. uz sa manzel zo mna smial zacala som triedit hracky rozne co mame aj na notoriku a s ktorymi uz sa damian nehraje lebo uz ich pozna chcem vsetko odniest. a inac pani riaditelka z tej skolky kde chodi maly uz zrazu netrva na tom aby maly isiel prec lebo ze sa meni a .... nie nenecham ho tam lebo to sa ma velmi dotklo akym sposobom mi to vsetko podala a moj manzel je dost kludny clovek a s nim ani nehovorim ako to pohlo v piatok hovoril ze mal sto chuti tej riaditelke dat jednu cez usta . nikomu nic zle neprajem ani som nikdy nepriala ale kazdy ludsky tvor ma narok na zivot a aj na zaradenie sa len kazdy potrebuje iny cas inu formu a na zaklade toho odsudzovat cloveka je ozaj ubohe. dakujem andy333 mam ho strasne rada narodil sa nam po 7 rokoch manzelstva a snazime sa mu dat vsetko od lasky vychovy a aj materialne veci . kazdy rodic svoje dieta urcite miluje hoci su deticky aj vdetskych domovoch ci dojcenskych ustavoch a nie su to iba romske deti ale aj biele a aj oni maju narok na zivot hoci vela krat si my bezni ludia zanadavame preco by sme mali prispiet nieco na dane zariadenie. vsetkym zelam vela sil a trpezlivosti

andy333
27. okt 2008

daminko, tesim sa spolu s Vami! Je to super, drzim palce, aby Ti ho tam zobrali! Vidis, netreba sa bat novych, neznamych veci. Vsetko, aj dobre aj zle nas posuva dalej. Dufam, ze nas budes informovat, ako sa vsetko dalej vyvija! Aj ja mam dnes dobry den, Andrejko dostal v skole tri jednotky! Sme dobri, ze? Teraz je na treningu, ked pride, este sa budeme ucit! Zdravim vsetky maminy!

precsi
28. okt 2008

Ahojte vsetky, Andy333,a vies, ze si mi prave potvrdila dojem, ak chcem preniknut do zivota svojho synka kvalitnejsie, mala by som sa takej tematike venovat...ozaj si mi to len potvrdila, az doteraz som odsuvala prianie,a nebolo vyspecifikovane, ze kam by sa zaujem v oblasti uberal. Len roky mi usli, uz je to skoro do senior obdobia😀 😀, uz fakt nemam ani 35, ale pracu si asi podriadila priorite...pretoze ja nastupujem do novej, v klasickom case do pol patej a asi lutujem, ze som sa na to dala, ale to by bolo na dlhsie.
Na buduci tyzden ideme za tou Dibarborovou, som cela v ocakavani. Triednu som dnes zastihla,tak spominala, ze ho berie takeho,ako jej bolo doporucene z nasej strany,ze obcas, naozaj obcas zvysi hlas, vraj to zaberie, ale len v dany den, alebo okamih,tusim, co sa tyka prace(zo slovenciny), je oriesok. A to mas kolkorocne to studium? A myslis, stihla by som to do 45-ky? 😀 😅.Domacnost su u nas jedna kapitola, predtym sme travili cas na chate,tak kopa prace tam, ale na vzduch sme putovali prave kvoli Fifikovi,lebo ma tam kamosa stejneho razenia, ale ten je typicky Indigo,si dovolim tvrdit,chodi do francuzskej skoly a tak. Ako to riesite so zasluzenym week vy? 😉 Drzim palicky, za vsetky.

precsi
28. okt 2008

Ahoj Daminko, si naozaj odvazna a milujujca maminka, velmi drzim prsty, v celom tom boji za pravo tvojho synceka. 🙂

starostka
28. okt 2008

Andy33: Môj chalan chodí na osemročné gymnázium teraz od septembra a tiež dochádza 20 km. Z cestovania mal najväčší strach. Boli sme s ním niekoľkokrát prejsť trasu a šli sme rôznymi spojmi v rôznom čase, aby sme mali istotu, že to zvládne.Dokázal to, je to bezproblémov. Nemá ani mobil /stratill ho na jar/ takže sa spoliehame len na to, že ak nepôjde jedným spojom tak idú ďalšie....Sme mu vysvetlili, že ak zmešká, nemá spanikáriť, k nikomu nesadaťdo auta, od nikoho nič nebrať.... Decká čo cestujú sa poznajú, dokonca staršie sú schopné "očkom hodiť" po mladších. Neboj sa, ak chce ísť na gympel, daj ho. Oni sú lepšie pripravení na problémové deti, mávajú aj psychologičku na škole prípadne výchovnú poradkyňu ktorá pracuje podľa odporúčania psychologov, treba si tam dopredu napísať a ak sú seriozni tak sa ti budú venovať.

Nezdá sa Vám niekedy že sa v mladšom školskom veku akosi preceňuje význam vzdelania? Keď som zahlásila učiteľke že ma nezaujíma známka ale len to či ovláda princíp v globále, alebo že ma nezaujíma ako píše len či pozná tvar písmenka a nezamieňa si ich a že hoci sú číslice krivoľaké či rozumie matematickým pojmom - tak na mňa kukali ako na Marťana....
Zdá sa mi, že preberajú toľko "hlúpostí" ktoré nebude potrebovať, ja chápem že osnovy sú také ale nebolo by na škodu skrátka niečo vyhodiť, aby to nebrali skokmi ale venovali sa téme dlhšie a všeobecnejšie. Píšem to preto, že mám osobnú skúsenosť keď som kričala po ňom aj som mu capla, samú seba som vytočila do takej miery že som mala príznaky infarktu - a vtedy som si povedala, že to je niečo čo u nás už nikdy nesmie byť. Že jedna učebná látka nie je taká dôležitá ako vychovať možno priemerného trojkára ktorý vie, že ho milujeme, podporujeme a snažíme sa ho dôkladne pripraviť na život bez školy - na reálny, skutočný svet v ktorom platia úplne iné pravidlá ako sú nalinajkované školskými expertami.
Začala som rozmýšľať nad tým, ako chcem aby jeho život vyzeral keď bude mať 20, aké vzťahy chcem aby smemali medzi sebou, vrámci rodiny. Aký chcem aby mal vzťah k práci, k zodpovednosti vykonať dáku úlohu a hlavne mať istotu že mu môžem veriť, že sa nemusím báť lebo je pripravený prevziať zodpovednosť za svoj život ale aj za život ktorý raz splodí............ Neviem či je to normálne takto rozmýšlať ale cítila som sa taká "slobodná"............

bubca
28. okt 2008

starostka: tak za tieto slová ti tlieskam 😉 🙂

Náš Davidko je tiež ADHD, a školu máme ešte len pred sebou, momentálne máme ročný odklad a sme vo fáze hľadania vhodnej školy. Ale myslím si, že dôležitejšie je naozaj to, aby sme z našich detí, ktoré za to, že sú "iné" nemôžu, vychovali osobnosti, ktoré budú zodpovedné voči sebe i svojmu okoliu a nie je dôležité to, či písmenko A napíšu vzorovo podľa predlohy, alebo či budú mať v zošitoch trošku viacej machúľ a škrtancov, ako ostatné detičky. Toť môj pohľad na vec.

mracik
autor
29. okt 2008

starostka, presne mám ten pocit, čo ty, len by som to nenazvala preceňovaním vzdelania, ktoré je určite dôležité, ale skôr akýmsi šablónovaním. Proste ak dieťa nezvláda presne to, čo je v osnovách, tak je to strašný problém... Napríklad náš Kubo nedokáže rukou napísať ani dve vety, aj to so strašnými chybami, ale keď na googli vyhľadáva rôzne pojmy (väčšinou rôzne autá a krajiny), tak píše pomerne rýchlo a úplne bez chyby. Nedokáže spočítať tri a dva bez počítadla, ale bez problémov ide nakúpiť a presne vie, aké peniaze má dať predavačke... Nedokáže sa naučiť tvrdé spoluhlásky, ale pozná hlavné mestá všetkých európskych krajín aj s riekami, ktoré nimi pretekajú...Toľko ma otravoval s tým, medzi aké jazykové skupiny patria pobaltské štáty, až som si to musela vyhľadať a zas som o niečo múdrejšia 🙂
Napriek tomu, že sa rád učí nové veci a doma je veľmi tvorivý, pravdepodobne skončí v špeciálnej škole, lebo v škole je absolútne neúspešný... Občas nadávam na Máriu Teréziu, čo za blbosť to vymyslela s tou povinnou školskou dochádzkou 🙂

bubca
29. okt 2008

mracik: ahoj, prečítala som si tvoj posledný príspevok a zostala som dosť v šoku...to vám naozaj hrozí špeciálna škola? My stále hľadáme vhodnú školu pre Davidka a obávam sa, že ju nenájdeme...obvolávam všetko čo sa dá, zháňam informácie, pretože na "normálnu" základnú školu to nie je, ale na špeciálnu tiež nie, to nám pred dvomi týždňami povedala aj doktorka v sanatoriu kam chodíme. Takže nás tiež čaká asi tuhý boj a Davidka jedno veľké trápenie. ☹
No nič, vykecala som sa. Prajem vám, aby bolo už len lepšie a aby všetky naše deti natrafili na pani učiteľky s veľkým U.

precsi
29. okt 2008

Ahojte maminy a bojovnice, mracik: a neskusala si centrum pre nadane deti?, ktore su s diagnozou(aj po diagnoze), ja zas len vychadzam zo skusenosti susedky, co otvorili ten typ skoly,pracuju este aj s autistickymi detmi(kt. su mimochodom nezastavitelne vo svojich vlastnych prednaskach),sama mamina ma chlapca, ktory sa zaujima o zivot, zrod zivota a pod. temy a podla coho hovorila, pracuju s nimi nadstandartne,ziadne klasicke skolske postupy(co by mal byt zaklad pre taku skolu). Kubko ma urcité nadanie,tak skuste aj takym smerom.
Je to v BA, zial, ale vo vasom okoli urcite existuje aj ine moznosti.
starostka: tvoje slova su prikladom toho, ako nasim detom stare nefungujuce normy ztazuju a obtazuju kvalitny start do zivota.
nas Fifo, ako by sa pomaly zmieril s faktom, ze do skoly sa musi za kazdych okolnosti, a tusim sa tam tesi len z dovodu, ze tam ma novych kamartov. Ale vytratili sa u neho jeho oblubene zaujmy mimo skoly.
Na otazku, ze preco by mal ziskavat vedomosti mi este pred vstupom do prveho roc. odvetil...aby som ich mal v srdci... 😅
bubca : ako s vam dari? a kam ot chodite do sanatoria? 😉 😅
zdravim zienky, drzim palceky.

bubca
29. okt 2008

precsi: ďakujem za opýtanie, držíme sa, ako som písala vyššie, hľadáme vhodnú školu a veľmi sa nám nedarí. Pretože buď máš dieťa v rámci noriem a chodí do klasickej školy, alebo dieťatko postihnuté a chodí do špeciálnej školy, ale na deti ako máme my nikto evidentne nemyslí...Obvolala som veľa škôl, ktoré si uvádzajú, že integrujú deti s rôznymi špecifikami, ale zakaždým sme rýchlo skončili, pretože ono síce vyzerá veľmi efektne, keď si škola niečo také uvedie, ale prax je iná...Ja stále naivne dúfam, že niečo nájdeme, aby sme to Davidkovi trošku uľahčili, pretože preňho to bude trápenie, jeho porucha koncentrácie je veľmi veľká, do toho jeho hyperaktivita, navyše naozaj zaostáva vo vývoji a jeho jemná motorika nie je skoro vôbec vyvinutá, tak si neviem ani len predstaviť, ako sa chúďa moje bude učiť písať. Tvrdo pracujeme na tom, aby sme mu pomohli, preto aj to sanatorium, tam s ním pracuje psychologička a aj arteterapeutka, ale napr. vývin motoriky súvisí s dozrením nervovej sústavy a to sa urýchliť proste nedá, to chce iba čas a ten nám bohužiaľ uteká...To sanatorium je v Krasňanoch, je to Centrum detskej psychológie.
Vám sa ako darí?

mracik
autor
29. okt 2008

precsi, ale Kubko nie je "nadané dieťa", je inteligenčne asi tak na úrovni subnormy, čo je už samo o sebe v škole problém, ale v kombinácii s ADHD úplná katastrofa. Pre takéto deti jednoducho v súčasnom školstve nie je dôstojné miesto - v normálnej škole je neúspešný, do špeciálnej školy (zatiaľ) nemôže, lebo do mentálnej retardácie mu "chýba" -20 bodov, ani asistenta mu v škole robiť nemôžem, lebo pri jeho diagnóze to vraj nie je legislatívne ošetrené, ale čo už je väčší dôvod na asistenta, ako ťažká porucha koncentrácie?, no a domáca škola na Slovensku nie je legálna, aj keď aj doma sme už nejaký čas fungovali a bola to zatiaľ jednoznačne najlepšia alternatíva.
Ako mi aj povedal riaditeľ špeciálnej školy, inak veľmi múdry a empatický pán, tieto deti, hoci často pracujú oveľa viac, ako ich zdraví rovesníci, sú zatiaľ odkázané na neustále opakovanie ročníkov, čo samozrejme spôsobuje neuveriteľnú frustráciu, my rodičia máme úlohu im to pomôcť pri zachovanom duševnom zdraví prežiť.
Mne by dokonca ani tá špeciálna škola nevadila, pre nás je dôležité, aby Kubík mohol mať vodičák na nákladné auto a živnostenský list 🙂 už dávno totiž túži byť kamionistom... No povedzte, ktorý rodič tak rozmýšľa nad povolaním svojho dieťaťa, keď má ešte len osem rokov 😀

bubca
29. okt 2008

mracik: my, my s mojím manželom už teraz rozmýšľame nad povolaním nášho syna a to ešte len bude mať sedem rokov 😀
Ako sme sa zhodli s manželom, musíme Davidkovi nejako pomôcť prežiť školské roky a potom zabezpečiť, aby sa vyučil nejaké remeslo a bude sa živiť rukami. Už teraz miluje vŕtačky, šróbiky a podobné "hovadinky", do opráv a prác všetkého druhu sa aktívne zapája, takže ho už teraz podporujeme a kto vie, možno to bude láska na celý život... 🙂

andy333
29. okt 2008

No super, uz davno tu nebolo tolko novych prispevkov.

Starostka, ked budu volby, za tento Tvoj nazor o precenovani vyznamu vzdelania, Ta budem volit! 😀 😀 😀
Naozaj zdravo uvazujes. keby tak uvazovali na ministersve skolstva, vies kolko stastnejsich deti by bolo na svete? A tym padom aj rodicov. Ale mam pocit, ze celovo nase skolstvo je pritiahnute za vlasy, zober si, ze ani vysoka skola nema s praxou a pracovnou realitou vela spolocneho. Aspon v mojom odbore.
Tuzobne sme ocakavali skolsku reformu! A co myslite mile damy, ako to dopadlo? Chaos, chaos, chaos...
Vsetko robime momentalne intuitivne a na kolene, pretoze na manualy a metodiky asi nebol cas. Po starom by sme uz ucit nemai, i ale ponovom nevieme ako, ani podla coho. Dobre nie?
Ale ked sa dieta vymyka z tabulky, nastava koniec sveta, terorizujeme dieta aj rodicov!
Niekedy mi to pripada, ze kazdy, kto sa co i len trocha vymyka normalu, je uz na obtiaz. Takto sa u deti ubija aj nadanie. Pretoze su v triede na obtiaz, tak sup s nim niekam prec, alebo ho ucitelka tolko diriguje, az v nom potlaci tvorivost, aktivitu a zmysel pre rozvijanie sa a napredovanie. Ach jaj.
No uz koncim, lebo sa este rozcertim. Dnes som mala dost narocny den, tak idem oddychovat! Esteze su zajtra prazdniny. Zdravim vas!

daminko
30. okt 2008

andy333 dakujem pisem az teraz lebo mi nejako to casovo nevychadzalo, v skolke sme pochodili tak ze dnes mi bude volat pani riaditelka ci ho vezmu je jedno miesto volne a ma nastupit jedno dievcatko len nevedela presne aku ma diagnozu lebo ho prijimala pani zastupkyna , vcera bol damian posledny den v starej a normalnejk skolke skoro som dostala infakt maju tam chlapceka ktory si chodi veselo do skolky treti den a ma nejaky virus v ustach podla mna su to afty, a samozrejme uz dalsie tri deti sa nakazili a mezi nimi aj moj damian povedala som jej ze na damiana utocili aj na mna ako keby bol nejaky divoky zver a dieta nosica infekcie si nechavaju v ksolke ako keby sa nic nestalo. maly ked som prenho prisla tak mi povedal moja mama ja tu netem it tem novu kolku tam de sme boli, skoro mi slzy vyhrkli ale zdrziavala som sa lebo on plakal a tisol sa ku mne. za odmenu som mu vcera rano slubila velke auto na dialkove ked vydrzi aj som lsub dodzala tak sa tesil ocka mal veselsie. cely vecer som preplakala moj manzel uz na mna krical ze hlupych ludi si nemam vsimat, lebo ked este uvidia ze ja sa trapim este viac sa budu vytesovat. vtej specialnej skolke mali jednu vetu peknu vypisanu na stene nepamamtam si ju presne doslovne ale znela milovat zdrave dieta je pekne ale ked je chore a milovat ho a pomahat mu je este krajsie. Klobuk dole pani ucitelky zo specialnych skolok aj nentier a velka vdaka ste ozaj tety s velkym srdcom. Zelam vsetkym vela sil a skolacikom vela jednotiek mamkam a tatikom pevne nervy a andy 333 urcite tu budem pripisovat nas pribeh. pekny dnik vsetkym slnieckam 😉

precsi
30. okt 2008

Ahoj bubca: je to s nami, ako pise jedna mudra odborna knizka,kt. teraz obraciam: 1 krok vpred, 2 kroky vzad.,v preklade- mame za sebou celkom slusny tyzden, uz skoncili pisanku v slovine (posled. strana), dostal 3 slniecka, co je v druhom mesiaci asi pokrok, aj pismo pri Pisanom velkom a malom I je najkrajsie co som kedy u neho videla, ale vobec si na tom nezakladam, to len na ukazku, ze ma to celkom zahrialo pri srdci, lebo podla slov ucitelky, je tam zjavna snaha polepsit si u nej., v piatok jej vyznal lasku(poznam ho,chce si u nej urobit ockoo, lebo aj so mnou sa furt pusinkuje(je to slniecko, ked ma svoje svetle dni).,
je zrejme, ze pri nom treba sediet a kontrolovat, ked nieco nove beru a porozpravat si. Matematika je dobra v poctoch, ale myslim, ze sa tiez potykame s logikou(postupnost, symbolicke vyjadrenia), ale tu je asi(zatial) zrejma casova narocnost, ziadne zazraky, ak aj si myslime, ze to ide lahsie, tak sme optimisticki.
U nas je najvacsi problem, emocionalita, zakazdym sa ohradi svojim hlasnym protestom.,vsetko najprv vyplace, az tak ma vypocuje, este neviem ako je to s jeho hemisferou, vidim to pri spajani slabik.
Budeme mudrejsi za dva tyzdne,v utorok ideme na vysetrenie. Dam prispevok, len co sa zorientujem a drzim ti s tvojim slnieckom palecky a ostatnym zienkam. 😉

bubca
30. okt 2008

precsi: Tak to je super, že sa vám začalo dariť, normálne sa teším za vás. Ja sa momentálne vytešujem z toho, že Davidka začal s nami hrávať pexeso a nielen, že ho to baví, ale ešte u toho aj vydrží a normálne sa mu darí...neviem, možno to bude vyzerať ako hovadinka, ale pre nás je to posun v pred, nakoľko Davidko fakt u ničoho nevydrží dlhšie, ako pár minút...My sme dnes boli na kontrole v sanatoriu a doktorka mi opäť potvrdila, že Davidkov intelekt je v naprostom poriadku, len proste zaostává vo vývoji a jeho jemná motorika je stále nanič. Teším sa z toho, lebo to znamená, že do špec. školy naozaj nepatrí, zase ale vyvstává problém, kam s ním, kedže mi znovu zdôraznila, že na klasickú základnú to tiež ešte nie je...takže my asi tak.
Keď budeš mať výsledky z vášho vyšetrenia, daj vedieť, som veľmi zvedavá, čo povedia vám. A samozrejme držím palce, aby ste dopadli čo najlepšíe. 😉 🙂
A inak, čo sa týka toho pusinkovania a maznania, náš Davidko je taký istý, taký mazel malý 😵 . Pekný dník.

precsi
30. okt 2008

bubca: neda, mi, ale hned teraz sa s vami vytesujem, viem si predstavit aka obrovska je to radost, mozno prispelo sanatorium, ale urcite je to vasa zasluha, lebo nic nie je pre nase zlaticka vacsou odmenou ako fakt, ze za vsetkym stojime s nimi a podporujeme ich v ich usili. 😵
Ja uz som apelovala na svoju zda sa, fajn znamu, co by poradila v konkretnych pripadoch, lebo maju vysledky.
Nam sa zda motorka trochu povolila, mozno je to cvikom, alebo lepsou vydrzou.Ale co sa pamatam, s koncentraciu sme to mali minimalne 2 roky na stiru, ako sa hovori, nedokazali sme zahrat pexeso,a vobec sa na cokolvek sustredit viac jak 5 minut?uz nedokazem posudit, ale vazne si myslim, ze i ked cas hraje proti, ono su proste nastaveni na svoje osobnostne duse, kazda individual, a naozaj len podpora a neha, nic ine nam nezostava, ze? Strasne van drzim prsteky, v dalsom napredovani a cas asi ukaze,aj riesenie sa najde. Verim v to a verim, ze snaha raz sa vyplati. Budem sa tesit na dalsie vase zdary. 🙂 🤐
Aj vam krasne week dni. A za to pusinkovanie aj pusa od nas. 😵 😅

bubca
30. okt 2008

precsi: si veľmi milá, ďakujem. 🙂
Ono pri týchto deťoch je to tak, že buď napredujú malými krokmi, alebo raz za čas skok...my máme tie skoky, Davidko napríklad pol roka vyslovene stagnuje a potom zrazu hop a niečo sa zmení...Netvrdím, že tie zmeny sú závratné, niekomu sa to naozaj môže zdať ako totálna hlúposť, ale pre nás aj to pexeso znamená veľmi veľa.
Sanatorium určite pomáha, sme tam pravidelnými hosťami a pani doktorka s Davidom pracuje vždy viac ako hodinu, do toho tá arteterapeutka a minulý rok chodil každý týždeň aj do predškolskej skupinky, ktorú majú v tom sanatoriu a myslím, že tam bude chodiť aj tento rok...
A inak je to presne tak, ako píšeš, chce to veľa nehy, pochopenia a lásky, nič iné nezostáva. Ak keď, úprimne, niekedy je to ťažké ako hrom, pretože keď má Davidko "svoj deň", je to na psychiatriu...ovšem, keď je v pohode, tak je to to najmilšie dieťa na svete 🙂 . To asi poznáš, však?

daminko
30. okt 2008

bubca viem aky to je pokrok aj śi viem predstavit usmev na tvojej tvari a na srdiecku ani nehovoriac, davidko s pomocou vas rodicov urcite sa zaradi do zivota len presne ako si pisala v jednom prispevku prekonat obdobie skoly. je len koniec oktobra a ja uz mam nervy na konci z ucitelok damian uz bol v druhej skolke a ta posledna mi riaditelka znicila uz nervy aj manzelovi. ako som pisala maju tam nejaku infekciu mam tak zlost ze az lebo sme uz dnes boli na pohotovost prisla som z prace a manzel mi hovori ze damik je nejako cudne vysypany je to udajne nejaka infekcia zaajtra ideme na kozne ze co to vlastne je bala som sa ci to nebude mat vpusinke ale nastastie nie. pekyn vecer zelame vsetkym 😉

precsi
31. okt 2008

mracik: za predpokladu, ze by sa ta legislativa nejako upravila, ci zmenila, by sa vam mohlo darit v triede s mensim poctom deti...ale to v tomto si uz sama fundovana, ze? tak ak by sa vam nieco do buducna zlepsilo, a dospeli ste integrovat Kubka individualne v beznej skole, velmi vam budem drzat palce.
Biofeedback ste neskusali?
Majte sa krasne. 😉

starostka
31. okt 2008

mracik, bubca: Baby ak hľadát vhodnú školu skúste osloviť Krajský školský úrad, oni majú prehľad o školách a možno by Vám pomohli. Viem že prednosta trenčianskeho je ochotný aspoň vypočuť a potom odporučí priamo na pracovníčku ktorá to má na starosti. Ešte ma napadá, že si pozrite cez google stránku aj príslušnej krajskej školskej inšpekcie, tam tiež by som sa obrátila lebo poznajú legislatívu a mohli by pomôcť napríklad aj s tým individuálnym vzdelávaním. Niečo sa mi totiž marí že možné to je ale za istých dosť prísnych podmienok /ten kto dieťa vzdeláva musí mať dáke vzdelanie/ ale nie som ti istá, nechcem zavádzať....Ja som si písala pred rokom s trenčianskymi "ľuďmi" a skutočne boli ochotní, len čo som im ráno napísala tak poobede som mala odpoveď. Ešte je možnosť napísať aj na ministerstvo školstva, je tam formulár o slobodnom prísupe k informáciám - zo zákona sú povinní do 7 dní odpovedať alebo nájsť niekoho kto odpoveď pozná.....Potrebujete veľa informácii z mnohých strán a zároveň zákony a vyhlášky o vzdelávaní prelúskať, aby Vás neodbili len tak. Ak ste totiž neodbytné a "otravujete" je možné aj požiadať o zmiernenie tvrdosti zákona a priamo od ministra dostať výnimku.
Všetko toto je však len teoria čo som napísala, neviem či Vám to pomôže, skúste možno "motyka vystrelí".

precsi
31. okt 2008

mracik, v teme dieta s dyslex.,dstografi atd je link, a vsetko, co sa legislativy o detickach so specifikami tyka, ako hovori starostka, urcite mate svoje prava, len sa zapojit do boja. 😅

bubca
31. okt 2008

daminko: veľmi ma mrzí, že máte takéto problémy, je to zlé naraziť na nepochopenie aj u človeka, ktorý má pedagogické vzdelanie a jeho pohľad na vec by mal byť, aspoň si myslím, trochu iný, ako pohľad niekoho, kto o tejto problematike nič nevie. Najmä, keď o deťoch s ADHD je už materiálu viac než dosť. Ak Ťa to uteší, rovnaký problém máme aj my, Davidko je v škôlke braný ako satanáš a my ako neschopní rodičia, márne budem vysvetľovať, že má diagnózu akú má a že stačí len trošku viac empatie, pochopenia a trošičku iný prístup...ono je evidentne ľahšie také dieťa zatratiť, ako vyvinúť nejakú energiu a snahu navyše...aspoň tak to momentálne vidím ja...
Držím vám palce, aby bolo už len lepšie a hlavne aby sa Damianko skoro vyliečil z tej infekcie. 🙂

bubca
31. okt 2008

starostka: určite vyskúšam, vďaka. A neodbytná som ja až až, veď kto iný bude za naše deti bojovať, ak nie my, rodičia, že? 😉

precsi
31. okt 2008

Ahoj bubca: tak v rovnaky moment, len tolko, co som pisala mracik, ze je to podla mna na vas ,ze sa do toho riadne obujete a podlozite na zakone, ci fakte.
tak drzte sa. 😉

bubca
31. okt 2008

precsi: veď na tom aj tvrdo makám. Len ono v praxi je to trošku iné, kopa škôl ti veľa vecí nasľubuje, odkýva a potom je to o inom, to viem z praxe, z rozhovorov s výchovnými poradcami na školách, aj od rodičov...Napr. škola, kam chodila moja dcéra má uvedené, že deti s týmito špecifikami integruje a keď som sa potom osobne zhovárala s poradkyňou na tej škole, tak mi medzi 4 očami sama povedala, že učitelia na to dlabú a tie deti individuálny prístup aj tak nemajú...Kamoška tam mala napr. dcéru s ťažkou dyslexiou, mali na to aj potvrdenie, venovali sa jej, pracovali s ňou a učiteľka zreteľ na to, že malá tú dyslexiu fakt má skoro vôbec nebrala...takže asi tak. 😖

precsi
31. okt 2008

bubca: tak podla toho, ozaj asi zalezi na pristupe samotnej skoly, a samotnych konkretnych uciteloch, lebo ak to nedostanu prikazom, alebo specialnou rekvalifikaciou, tak im je to asi jedno.
Ale nenechajte sa odradit a chodte na najvyssie kompetencie a ak z vas(nas) bude komunita., ale treba nejako sa odrazit, no ze? 😅

bubca
31. okt 2008

precsi: veď to, zisťujem, že tieto deti sú fakt na obtiaž, našla som si napríklad klasickú základnú tu v Blave, majú jednu špec. triedu, kde je osem detí, sú zameraní na logopedické vady, čo sa nás tiež týka, lebo náš drobec začal verbálne komunikovať až v štyroch rokoch, do tej doby ani slovo...dohovorila som si osobné stretnutie s riaditeľkou školy, predsa len, osobný kontakt je vždy lepší a všetko bolo relatívne v pohode, kým som nespomenula, že Davidko je ADHD dieťa a že teda okrem problémov s rečou máme aj tento...riaditeľka hneď otočila a záver bol, že síce prihlásiť malého môžeme, ale musí uprednostniť deti z ich rajónu a pod...proste pri zmienke o ADHD sme sa hneď stali nežiaduci...čo k tomu dodať? ☹ 🙄

precsi
31. okt 2008

bubca: ja nechcem kricat hop dopredu, od dojmu z nasej skoly., je fakt vidno, ze je tam zatal klud a sme tolerovani, kedze spoluziaci uz su jedna parta s nim, a to je velke plus pre nasho Pepina, lebo sme mali absenciu kamaratov, a to od dvoch rokov, nic moc, bol vecne frustrovany. A s ucitelkami, no zatial su 4?
Takze ak nebudu ataky z oboch stran, tak by nam to nejak mohlo fungovat.
nemam zatial referencie z ostatnych predmetov a tak sa urcite dozviem a hlavne od nasho zaveru z poradne sa uz mozmo pohneme. Akymi krokmi sa rozhodnes teraz postupovat. 😉