Dieťa s poruchou pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

mracik
6. sep 2006

Ahojte maminky, viem, že väčšinou máte ešte len malé batoliatka, ale predsa,
je tu niekto kto má dieťatko so syndrómom poruchy pozornosti a hyperaktivitou, prípadne dyslektika, dysgrafika a pod? Alebo týmto syndrómom trpí?
Môj hyperaktívny syn práve začal chodiť do školy a aj keď je to len nultý ročník, mám teda riadny strach ako to zvládbne on a aj jeho učiteľka...

mirjanka
4. dec 2008

Jaia, budoucí povolání tanečník ...pro dítě s ADHD je spíše utopie...nejspíš byl tvůj kamarád spíš hyperaktivní ...to je pro sport hodně důležité, protože v něm lidé svoji hyperaktivitu vybíjí (ne každý neúspěch v českém jazyce nebo matematice souvisí s dyslexií nebo jinými dysfunkcemi). Statistiky udávají, že je v populaci 4 - 5 procent dětí postiženo nějakými dysfunkcemi (ADHD) - jenže pedagogicko- psychologické poradny jich chrlí daleko víc(když někdo ve zprávě dostane vyjádření, že se jedná o potíže dyslektického typu...tak to není dyslexie, jen je škole doporučeno pracovat s dítětem podobně...protože metody těmto dětem mohou pomoci)...já měla ve třídě klasického ADHD - největšími znaky - tělesná neobratnost, špatná jemná motorika, neklid, nepozornost...a taky horší zařazení do kolektivu... nemůžu říci, že byl chlapec hloupý, myslím, že byl docela přirozeně nadaný (nebyl schopný si připravit ani pomůcky na hodinu, neustále něco ztrácel, zapomínal...rodiče pak musí mít hodně velkou trpělivost)
Druhý žák měl zase hypoaktivitu...měla jsem pocit, že žije ve svém světě a probrat ho z něho bylo prakticky nemožné...zoufalé bylo i vysvětlování postupu počítání...když jsem viděla, že absolutně nedává pozor, názorně jsem mu postup vysvětlovala na tabuli...nebyl schopný sledovat ani to...a zase zaostával v dětském kolektivu - , nestrpěla jsem ale posmívání...a tak ho posměváčci za odměnu museli na poškole doučovat... 😉

mracik
autor
4. dec 2008

no čo sa týka detí s ADHD a umenia, je pravda, že tam sa často uplatnia
ja mám takú novú zábavu, začala som si všímať dospelých ľudí s ADHD a poruchami učenia, doslova si robím zbierku 😀 a zisťujem ako sa im darí
tak som zistila, že sú bud veľmi úspešný, alebo absolútne zlyhávajú v bežnom živote. Poznám chalana, ktorý ledva skončil ZS a nemá ani maturitu, ale má povolanie, ktoré by som brala aj ja, v lete navrhuje záhrady a v zime je inštruktorom lyžovania 😵 , ďalší je umelecký fotograf, obaja sú zrealizovaní a zarábajú oveľa viac, ako ja, čo mám VŠ
no ale poznám aj takého, čo je nezamestnaný a alkoholik ☹

inak zaujímavé je, že poznám len chalanov, teda okrem mňa, ale ja mám "len" ADD 😉

andreah70
4. dec 2008

Mirjanka, myslím že máš úpnú pravdu s popisom ADHD. Môj syn má tiež túto diagnozu a tvoj popis úplne na neho sedí /neobratnosť, zlá jemná motorika,nepozornosť .../. Slúšali sme aj rozličné športy /plávanie, hokej/ ale bolo to pre neho iba trápenie. Je zvláštne, že zo športu ho baví len lyžovanie. Lyžuje veľmi dobre, hoci pri inom športe nevie dobre skoordinovať pohyby, tu mu to ide. 🙂

andy.a
4. dec 2008

Mráčik,mala by si si zmeniť špecializáciu tuším 😀 😝 😅 😕
a prečo nechodíš aj do iných diskusií ?? 😕 😒

andy.a
4. dec 2008

kočky,berú vaše detičky s ADHD Stratteru ?? 😕 😉
zaujímali by ma skúsenosti 😉

mracik
autor
4. dec 2008

andy, teraz moc nestíham net, ale mala by som ísť kuknúť do júnoviek, Šimi práve prišiel do obdobia vzdoru, no dosť skoro, jeho slovník sa momentálne zúžil na dve slová - nie a moje 😀

na stratteru Kubko nabieha práve dnes, musela som to v sebe dlho spracúvať, ale nakoniec som sa teda rozhodla, že to skúsime, keďže v škole je to absolútna katastrofa

aj Kubko má zapár "svojich" športov - má rád bicyklovanie, lyžovanie a kolieskové korčule, plávanie mu podľa mňa pôjde, keď prekoná strašný strach z vody. Ale športy ako futbal, hokej, tenis pre neho absolútne nie sú 😝

emily333
8. dec 2008

ahojte babenky chcem sa spytat mate dieta s adhd-porucha spravania ?alebo je to moje iba rozpustene.

andy.a
10. dec 2008

Emily,v tvojom prípade-teda u tvojho- syna nie je to iba puberta ?? 😕 😅

ADHD sa dg.väčšinou už v bábätkovskom-batoľacom veku 😉 😝

mirjanka
10. dec 2008

Mracik, ze své zkušenosti - práce s dětmi ve škole, nepoznám ani jednu holčičku s ADHD - jen kluky, vybavují se mi jen dyslektičky a jedna dívka se zkříženou lateralitou

emily333
10. dec 2008

no lekary tvrdia ze ma ADHD v skole vystrajá nenormalne a doma mam aniela skoro 🙂 ucime sa s placom ale aj pomoze ked treba s reptaniim a spi cez den jak batola aj mne sa zda ze uz trreba asi pevnu ruku lebo dohovaranim to velmi nefunguje.nas v skole aj prefackali tak sme si velmi dovolovat nemohli na ucitelov.sa mi niekedy zda ze iba nahanaju psychologom pacientov .

andy333
11. dec 2008

Ale ste toho popisali, nebola som tu davno, nestiham, mam teraz fofry v robote a aj v skole, v sobotu mam skusku a pisem este aj seminarku. Syn je teraz momentalne v poho, tak dufam, ze nam to vydrzi.
Ani ja nepoznam ziadne dievcatko s ADHD, je to zaujimave.
Mracik nemozes prosim Ta napisat nieco viac o Stratterovi ?alebo Strattere? Neviem ako to mam vysklonovat.
Nepoznam to, chcela by som vediet, o co ide. Dakujem

emily333
11. dec 2008

ta Stratera sa dava ked dieta ma poruchu pozornosti,chodi svojvolne po triede skace do reci atd.podla mna som ju asi mala pouzivat aj ja , ked som mola este skolacka tiez som bola vykvet triedy ale niekedy sa nic take nedavalo akurat vyprask od rodicov po rodicovskom zdruzeni 😀

andy.a
12. dec 2008

tak ja poznám 2 baby s ADHD a teda 😒 ..aj výzorovo od malička ich rodičia obliekali ako chalanov,aj strihali nakrátko 😝

emily,áno,Strattera je t.č.novinka na trhu na liečbu ADHD 😉 ty si ju nemohla používať,lebo je myslím len rok na trhu 😀 😀 😀

účinnú látku vám teraz nepoviem a nemám doma potrebné materiály 😉 funguje troška na inom princípe ako nootropiká resp.lieky na poruchy správania pri ADHD 😉

mracik,no ako ? dávku vám zrejme postupne titrujú,že ?? 😕 ja som ešte nikomu neord.zatiaľ túto th.,teraz sa decká celkom dobre držia na kombináciách nootropika/aj Gingia/+ risperidon alebo tiapridal 😝

emily333
12. dec 2008

mojmu synovy dvihla doktorka z 10mg na 18mg a berie aj tríapridal a pred mesiacom bral citalac asi tak nejak sa to vola. teraz v skole zatial poslucha a neviem dokedy asi do vianoc lebo mu babka slubila pod stromcek laptop.no ta Stratera zacina mat ucinky asi az o 6az 8tyznov tak uvidime ako dalej.lebo triedna vravela ze mu asi ten citalac nezaberal vzy si robil na hodinach co chcel tak som dala zmenit lebo uz ju poistovna aj preplaca no nie celu ciastku.

andy.a
12. dec 2008

Citalec je antidepresívum 😝

mracik
autor
12. dec 2008

andy, Kubko zatiaľ užíva Stratteru týždeň, včera sme zvyšovali dávku. Pani učiteľka povedala, že začína badať nejaké zmeny, vraj je menej negativistický a vydrží dlhšie pracovať. Ja neviem s určitosťou povedať, či sa niečo zmenilo, zdá sa mi to ešte skoro, ale na letáku je napísané, že prvé účinky možno pozorovať po týždni, plný účinok sa prejaví asi po mesiaci. No každopádne včera sa doma celú hodinu dobrovoľne učil angličtinu 😕

inak ten mechanizmus účinku je taký, že blokuje spätné vychytávanie noradrenalínu, no laikovi to asi veľa nepovie 😅 , ja osobne som si to tiež musela naštudovať 😅

andy, a ako tvoj drobec? Chodí už v pohode do škôlky?

andy.a
12. dec 2008

mraci,nie do polky februára bol 5x chorý,z toho 2x na ATB,takže je doma do februára,boli sme na IAA na vyšetrení a berie Luivac 😝 😝 😝 na posilnenie imunity 😉

on je rád,že je doma,lebo si tam stále nemohol zvyknúť 😖

mama mi ich varuje oboch 😉 dnes som doma,mám dovču 😉

andy.a
12. dec 2008

chcela som napísať od začiatku sept.do poly novembra 😉

jabluncanka
12. dec 2008

Ahoj všem,

omlouvám se,že Vám sem lezu...Přečetla jsem celou diskuzi a tak si dovolím přidat i svůj příspěvek.Můj partner má bratrance(bydlí na sousední parcele),který má syna s ADHD.Je to přesně tak jak píšete,jen s tím rozdílem,že to není dítko nadprůměrně inteligentní,ale je tam IQ 70%,je agresivní,neklidný,a příjde mi,že v klasické ZŠ prostě nevzdělavatelný.Sama jako zdravotník navíc tipuju poškození alkoholem a kouřením ještě v době těhotenství.Ten kluk žije v nepodnětném prostředí jako zvířátko = žije okamžikem.Nejsou schopni se mu jakkoliv věnovat,protože hospoda je přednější,všeho je podle jejich slov pro něj škoda.
Na druhou stranu ani škola nepomáhá,protože ho nechtějí nechat odejít do speciální školy se slovy "bojujeme o každého žáka"... Jeho otce ani babičku nedonutíte jít s ním k psychiatrovi,protože to jsou peníze,které se dají využít jinak(alkohol je drahý,že).Matka se mu upila letos v květnu.Je mi toho kluka líto a nevím kam se obrátit a jak mu pomoci...Navíc jim začíná utíkat a toulat se...Bojím se,aby v zimě někde nezmrznul...Je mu 9 a půl roku... 😖

andy.a
12. dec 2008

jablunčanka-IQ 70 je ľahká mentálna retardácia 😉 väčšinou treba dať dieťa do špec.ZŠ..napíšem neskôr viac,len teraz nestíham 😉

mracik
autor
12. dec 2008

Jabluncanka, náš Kubko má tiež podpriemerný intelekt, ale na špeciálnu školu to ešte nie je, už som o tom viac krát písala, pre neho jednoducho v našom školskom systéme nie je miesto. Je to strašné, ale niekedy dúfam, že na najbližšom psychologickom vyšetrení bude mať IQ o tých 10-15 bodov nižšie a bude môcť ísť do špeciálky. Normálna škola je pre neho neuveriteľne frustrujúca.
Ale snažím sa mu venovať zo všetkých síl, hľadať činnosti, ktoré ho zaujmú a má na ne talent. Keď si predstavím podobné dieťa, ktoré je odkázané samo na seba, tak mi doslova zviera srdce.
Inak prístup školy u toho chlapčeka je dosť zvláštny, lebo my máme naopak skúsenosť s tým, že ho nechcú nikde...

jabluncanka
12. dec 2008

Mracik,

náš Michal se dostal do stádia,kdy se mu děti smějí a on to řeší tím,že jim např.podpaluje svetry zapalovačem.Někdy si říkám,co se asi musí ještě stát,aby se začalo něco dít...Mám na mysli sociálku atd.pro něj by byla ideální internátní speciální škola.Je od nás nedaleko,cca 15km,ale jeho otec řekne,že "kdo ho tam bude vozit"!? prostě všechno stojí peníze a alkohol a cigarety mají jednoznačně přednost...Bydlíme na vesnici,takže proto tento přístup ve škole...
I když osobně si myslím,že ideální by byla pěstounská péče v rodině,kde je více dětí,aby měl nějaký vzor a kde mají náhradní rodiče mají zkušenost s takovými dětmi.A taky pravda patřičnou trpělivost...

bubca
12. dec 2008

ahojte, tak my stále tiež "bojujeme", ale musím sa aj pochváliť, našli sme konečne pre Davidka školu, kde sú ochotní ho prijať, jedná sa o klasickú, "normálnu" základnú školu, kde majú triedu pre deti s poruchou reči a s poruchami učenia...je to jediná škola, kde boli ochotní akceptovať "inakosť" nášho Davidka a vlastne naša jediná nádej, pretože podľa inteligenčných testov je Davidkovo IQ v poriadku a v medziach normy, čiže ani vysoké, ani nízke, ale na normálnu triedu v normálnej škole to nie je, pretože okrem ADHD má aj oneskorený vývin a ako povedala lekárka, emočne je na úrovni "bábätka"...taký mazel, ktorý sa potrebuje stále objímať, všetko potrebuje vedieť s dostatočným predstihom...som zvedavá, ako to od septembra budeme zvládať, pretože napr. akákoľvek činnosť týkajúca sa kreslenia a pracovania s perom a ceruzkami Davidka maximálne stresuje, kedže jeho jemná motorika skôr nie je, ako je...A ešte riešime jednu dilemu, dosť veľkú, pani riaditeľka ho chce zaradiť najskôr do nultého ročníka, v ktorom deti preberajú polovicu učenia prvého ročníka, v prvom ročníku potom doberú druhú časť učiva pre prvákov...problém je v tom, že Davidko by bol podstatne starší ako všetky ostatné detičky, pretože okrem toho, že má momentálne ročný odklad školskej dochádzky, tak mu ešte zle vychádzajú roky, nakoľko je to taký náš vianočný darček a narodil sa dva dni pred Štedrým dňom...psychologička v sanatoriu je kategoricky proti tomu, aby išiel do nultého ročníka, presne kvôli veku, mne sa to celkom pozdáva, pretože si myslím, že by to Davidkovi mohlo prospieť, ale vzhľadom na vek, neviem...

emily333
12. dec 2008

ja som prekolnala kiahne ked som bola v piatom mesiaci tehotna a nepila som a ani som uz nefajcila a to ADHD moze byt aj z infekcneho ochorenia ☹ som citala.

mracik
autor
12. dec 2008

bubca, ja by som ti jednoznacne odporúčala ten nultý ročník. Náš Kubko je novembrový a predstav si, nie je v triede najstarší, je tam ešte jeden chlapček, ktorý sa narodil v októbri a ešte mal rok odklad. Teraz keď už veľká časť chalanov má odklad, tak tie deti až tak nevytŕčajú. Tiež sme museli bojovať trochu proti rodičom a svokrovcom, ale teraz už chápu, že to bolo nevyhnutné. Myslím, že všetkým detičkám v Kubkovom nultom ročníku to jednoznačne pomohlo, boli tam detičky s poruchou reči, ADHD, zo sociálne znevýhodneného prostredia a jeden asperger.

No ale u nás je to o to špecifickejšie, že Kubko bude pravdepodobne nejaké tie ročníky aj opakovať, takže ktovie v akom veku skončí základnú školu

bubca
12. dec 2008

mracik: ja som tiež za nultý ročník, ako som už písala, myslím si, že Davidkovi by to jednoznačne viac prospelo, ako uškodilo, aj napriek vekovému rozdielu...on je totiž naozaj veľmi pozadu za svojimi vrstovníkmi a okrem toho, všetky činnosti a akékoľvek učenie sa mu trvá podstatne dlhšie, ako iným deťom...len ma zarazila reakcia pani doktorky v sanatoriu, kam chodíme. Keď sme jej povedali, aký je plán, tak jej reakcia bola skutočne zarážajúca a kategoricky vystúpila proti tomu, aby sme dali Davidka do nultého ročníka...vidím to tak, že urobíme po svojom a v tomto prípade brať jej názor do úvahy nebudeme, veď Davidka v škole videla ako pani riaditeľka, tak aj špeciálna pedagogička a urobili si dosť jasný obrázok o tom, ako na tom Davidko je, a za druhé, majú mnohoročné skúsenosti a sama pani riaditeľka povedala, že vidia na deťoch, že im to rozloženie učiva na dva ročníky vyslovene pomáha...Každopádne vďaka za to, že si sa podelila o vaše skúsenosti, uľahčuje mi, keď počujem, že vy máte kladné skúsenosti...A tebe aj Kubkovi držím palce, aby bolo lepšie. Kto nemá také dieťa doma, nevie, o čom to celé je...

lalaa
24. dec 2008

Vianočna idyla nastáva, rodina sa stetava, starosti vsedne hodte pokojne za hlavu, vychutnajte si stastie, lasku a vianocnu naladu .Vesele vianoce prajeme vsetkym 🙂

mirjanka
27. dec 2008

Mračik, to je divné ... tvůj syn je na normální škole??? V našem městě jsou dvě alternativní školy - tedy jedna a jedna škola má speciální třídu pro tyto děti....vyloženě se specializují na dysfunkce...dětí je méně ve třídách...jedná se o základní školy se speciální výukou...další variantou jsou zvláštní a pomocné školy pro děti s nižším intelektem...
Do alternativky mi přeřadila jedna maminka žáčka (ani mu poradna nechtěla potvrdit dysotografii - jen potíže dysortogr. typu) - protože byla svobodná matka a měla ve speciálce ml. syna, přeřadila tam i druhého - myslím, že v jeho neprospěch...teď slýchávám, jak je tam nejlepší, že tam prakticky nemá co dělat... na druhou stranu jsem měla ve třídě už propadlou holčinu - a té poradna doporučovala podle nízkého intelektu přímo zvláštní školu, rodiče se bránili, protože tu většinou navštěvují tmavší anebo sociálně zaostalé děti - tak se obávali, aby tam jejich hodná dcerka nepochytila špatnosti - hlavně mě jí bylo líto, tak jsem na ní psala slovní hodnocení - je pravda, že ona zaostávala hlavně v matematice - tam byla nedostatečná, nebyla schopná pochopit jednoduché příklady...do páté třídy jsem jí táhla, na druhém stupni na ni už nebyli tak millí a začalli řešit přestup - nakonec přestoupila, děti tam jsou docela hodné a ona dostává dobré známky a jednoduché úlohy, zvláštní škola je zaměřená na praktické činnosti a dokonce jí převedou z šesté do sedmé třídy...takže je ve zvláštní škole spokojená a já jsem ráda i za ní

mirjanka
27. dec 2008

Mracik - tím nechci říci, že by měl tvůj syn skončit ve zvláštní škole - jestliže na to intelekt nemá...ale speciální škola zaměřená na vývovové dysfunkce by mu určitě prospěla - na normální škole se musí trápit ☹

mirjanka
27. dec 2008

A ještě - u nás se nazývají speciální školy - školy pro děti s normálním IQ - jen jsou zaměřené na nápravu vývojových poruch učení - dyslexií, dyskalkulií...
Zvláštní školy jsou potom pro děti s nízkým intelektem....na tvého syna by v našem školství seděla speciální škola