Dieťa s poruchou pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

mracik
6. sep 2006

Ahojte maminky, viem, že väčšinou máte ešte len malé batoliatka, ale predsa,
je tu niekto kto má dieťatko so syndrómom poruchy pozornosti a hyperaktivitou, prípadne dyslektika, dysgrafika a pod? Alebo týmto syndrómom trpí?
Môj hyperaktívny syn práve začal chodiť do školy a aj keď je to len nultý ročník, mám teda riadny strach ako to zvládbne on a aj jeho učiteľka...

lalaa
3. feb 2009

andy, my ked sme boli u pschologicky, synak celkom dobre spolupracoval, j epravda, ze ked sedel, ked mu ukazovala tie obrazky, tak sa kyval a bol taky hr hr, ale v podstate to slo, skor ked sa mu nevenovala a hovorila so mnou, tak pobehoval, tocil sa tam v kresle, ale bol tam s nami aj manzel, takze on ho zabavil, nechcel s nou ostat sam, ked sni m chcela hovorit osamote, na eeg bol taky kludny , ze sme s muzomi na seba kukali, ze toto nie je nas synak, on tam skoro v tom kresle zaspal, sesricka ho hladkala za ruku, krasne spolupracoval, eeg bolo hned hotove 😨 vtedy nam neurologicka povedala, ze nie je dovod na psychologa. Tak som hladala chybu v nas rodicoch, psychologicka mi povedala, ze chyba nie je urcite v nas..uvidime co ukaze dalsia navsteva psychologicky 😉

andy.a
3. feb 2009

lalaa,takže najprv ste boli u neurologičky,tá povedala,že nie je dovod na psychologické vyšetrenie..a potom ste šli psychologičke ?? 😕 😅

chyba v rodičoch býva často v tom,že sú nejednotní vo výchove 😔 jeden niečo zakáže,druhý to povolí..a už to ide.. 😒 žiaľ aj u nás je to tak,že ja som tá autoritatívnejšia,muž deckám všetko dovolí,toleruje,nič im nezakazuje..všetko im kúpi.. 😒 ☹

opakovane som sa s ním o tom už bavila..ale jemu niečo hovoriť je úplne zbytočné.. 😠 a druhá vec je,že je takmer stále v práci,takže potom keď je chvíľu s malými doma,tak to takto "kompenzuje",že je s nimi tak málo 😒

ale to je problém dosť rozšírený v dnešnej dobe 😒 ja tiež pracujem,cez deň mi malých varuje mama..tá sa snaží byť dosledná vo výchove,i keď to niekedy ide dooosť ťazko.. 😒 ale určite ich tak nerozmaznáva ako manžel 😉

lalaa
3. feb 2009

no ja som najprv bola u psychologicky a sama som si pytala nech nas posle k neurologovi na eeg. No u nas to je tak , ze ja som dosledna a muzovi musim dohovarat, ze nech nepolavi, ked nieco povie, nech to aj plati, no nie vzdy sa mu to dari, mali sme obdobie, kedy bol cele dni v praci, mal dve zamestnania, ale vyriesili sme to tak, ze uz ma len jedno a ja mam pracu, ale robim ju z domu, zaberie mi to ca 2 az 3 hodky denne, mensi je bud u mamy, alebo pride moja opatrovatelka, ktora byva v tej istej brane ako ja. Takze robim a som aj s demi a manzel chodi domov okolo piatej, takze pohodicka 😎 vikendy nerobi 😎 a babka je doslednejsia ako ocko, s tou doslednostou to mas pravdu, nie vzdy sme jednotni, ale mame velmi pekny vztah a sebastian ziarli aj na ocka, ked ho chcem objat, alebo mu dam pusu,teda ockovi, chce ma zbit a nervaci sa, hovori, ze chce aby som lubila len jeho jedineho. Budeme musiet na tom popracovat 😀 myslim tu jednostnost 🙂 ja budem vdacna za vsetky rady...dik 🙂

andy.a
3. feb 2009

tak MM robí aj víkendy a denne do 19.-20.hod.. 😒 boli aj voľnejšie dni,ale teraz je rád,že má robotu..je dnes ťažká doba ☹ a nič nie je /žiaľ/isté 😕 😔

ale decká sú oveľa kľudnejšie,keď sme doma sami /alebo keď sú s babičkou../ 😕 😅 len ja som dosť unavená z práce,nie je to sranda a rady by som tiež mala navečer kľud 😝

lalaa
3. feb 2009

no aj my sme tak tahali, mne to strasne liezlo uz na nervy 😀 ale ked sa neda inak, tak sa neda, bubaky treba 😒
neviem, ale ja by som tu na tomto fore privitala, aby sa mamicky tu bavili o vsetkom aj tak volnejsie, aj ked s nasimi detickami to mame tazsie 🙂 ocomkolvek 😀 😀 😀 konkretnejsie, my sa casto rehoceme , ked nas maly vytoci a my sme uz uplne na nervy, tak to vtedy strasne pomaha, muz ked pride domov, tak sa len smeje, ze jaj zase bude doma divocina, ked pride, tak deti este viac zacnu saliet od radosti 😝

bubca
3. feb 2009

ahojte, tak my sa s ADHD boríme tiež, sem tam sem napíšem, aj keď nie často...My sme po dlhých peripetiách a hľadaní konečne našli vhodnú školu pre Davidka, máme za sebou aj zápis. U Davidka je bohužiaľ problém aj v tom, že okrem ADHD má aj oneskorený vývin v porovnaní s vrstevníkmi, absolútne nevyvinutú jemnú motoriku, čiže kreslenie, "písanie" čiar a podobne je velikánsky problém a veľký problém s vnímaním kresleného, resp. tlačeného...napr. tvary a tak...čiže škola bude skúškou našej trpezlivosti...

mracik
autor
3. feb 2009

no baby, ono sa to ľahko povie, že byť jednotní vo výchove, ale môj muž si z domu doniesol také šialené výchovné vzory, že tam sa vééľmi ťažko hľadá kompromis. Ja sa snažím byť dôsledná, ale komandovanie, večné kritizovanie snáď každého pohybu, to proste absolútne neuznávam.

Dnes poobede boli chalani strašne zlatí - Kubko si vyrábal knihu - prepisoval text a kreslil obrázky, Matej vedľa neho maľoval vodovými farbičkami a Šimi pri nich tancoval... no proste rodinná idylka... A ja som si tak trochu kacírsky uvedomila, že je to možno aj vďaka tomu, že môj muž nie je doma. Lebo keby bol doma, tak by si určite všimol, že Kubo nie je zakasaný, alebo nesprávne sedí, že sú rozhádzané autíčka v detskej izbe... Proste určite by sa niečo našlo...
Ako on je veľmi starostlivý a milujúci manžel a otec, ale tie jeho výchovné metódy ma niekedy strašne ... hnevajú 🙂

lalaa, máš pravdu, chcelo by to niečo na odľahčenie, lebo s Kubkom si pomedzi všetko trápenie užijeme veľa srandy, má taký zvláštny druh humoru a dokáže sa nadchnúť pre veci, ktoré si iní ani nevšimnú

lalaa
3. feb 2009

presne mracik, ten ich humor 🙂 teraz ma napadlo, ked maleho v sobotu trosku bolelo usko tak krical : nakopem ta do zadku ty bolesť jedna 😠 😀 lahol si a zaspal 🙂

to zas u nas muz, jemu je jedno, ci je byt hore nohami, jemu sa paci ked su hracky vsade, to skor ja pobehujema zakazdym ked idem do inej izby nieco vezmem, ale presne mam rada take chvile, ked napriklad vsetci tancujeme pred telkou ako blazni, ze sa pozastavim, ze ake to mam ja stastie 🙂 ako je nam fajne 🙂

bubca nam nasa psych. vravela ze motorika nic moc, ale zase ucitelky v skolke mi vraveli, ze boli prekvapene ako pekne kresli. drzim palce, urcite to zvladnete spolu.

mracik
autor
3. feb 2009

bubca, tak to má Dávidko podobné problémy ako Kubík. Má tiež veľké problémy s jemnou motorikou, ale je ešte aj ľavák a má aj skríženú lateralitu. Kresliť začal až ako šesťročný.

Začiatky písania boli hrozné - tlačené/písané, veľké/malé písmená - to bolo všetko jedno, bol rád keď si aspoň na nejaké spomenul a pekne to skombinoval, okrem toho ešte napísal asi polovicu písmen zrkadlovo a aj text spolovice správnym smerom, spolovice sprava doľava. Normálne by mohol pracovať ako špión, lebo takú tajnú abecedu by hocikto nevylúštil. Aj teraz má ešte problémy s písaním, ale s malým usmernením už dokáže písať správne.
Zaujímavé je, že na počítači robí len jednu chybu - nedáva dĺžne. Na počítači sa totiž nedá písať odzadu, ani zrkadlovo a ani kombinovať tlačené písmená s písanými. Tak sa často utešujem tým, že v súčasnosti sa už aj tak píše prevažne na klávesnici 🙂

bubca
4. feb 2009

mracik: no čo sa jemnej motoriky týka, Davidko začal kresliť až teraz, ako sedemročný...ceruzka je náš triedny nepriateľ ☹ doteraz vlastne vôbec nekreslil, aj obyčajná rovná čiara mu robila veľké problémy...teraz dostávame "domáce úlohy" od arteterapeutky, aby sa ručička aspoň trošičku rozhýbala a aby dokázal Davidko pohyby rukou aspoň trošku korigovať...A s tým ostatným, máme proste smolu, že k ADHD sa pridružili aj iné problémy a ako celok je to dosť šialené...ale ako som napísala, našli sme školu, ktorá má špec. triedu pre deti ako Davidko, tak pevne veríme a dúfame, že aj keď s ťažkosťami, ale predsa sa nám všetko podarí zvládnuť...
Čo sa výchovy týka, myslím, že sme s manželom jednotní, u nás sa napr. autíčka váľajú v izbe na zemi bežne, dokonca nielen v detskej, ale aj v obývačke, kúpeľni a pod...ale to sú veci, na ktorých zase tak veľmi, podľa mňa, bazírovať netreba...dôležitejšie je, že deti sú v pohode a šťastné...vedia, že veci a hračky si treba pred spaním upratať, takže je to ok...
K tomu písaniu, určite to nebude na prekážku, uvidíš, ako sama píšeš, aj tak všetci píšeme na počítačoch. A pre tvoje ukľudnenie, ja mám napríklad sesternicu, ktorá má ťažkú dyslexiu a nakoniec vyštudovala strednú starožitnícku školu, v Prahe, a teraz pracuje na Hrade u prezidenta, všetko zvláda, kolegovia jej pomáhajú s písaným textom a je to v pohode...takže hlavu hore, aj naše deti to zvládnu, verím tomu. 🙂

bubca
4. feb 2009

lalaa: vďaka, myslím, že si tu môžeme palce držať navzájom, ono je fajn vedieť, že sa sem človek môže prísť trošku vyžalovať a vyrozprávať a že tu nájde pochopenie... 🙂

lalaa
4. feb 2009

ahojte vsetci 🙂 no my sme mali dnes taky horsi den, sebi cely den len jacal a vynucoval si, ale dnes sme boli zjednoteni s mužom 😝 vadilo mu vsetko a ked isiel spat, tak si v kupeni vystrihal vlasy, ma teraz v strede nad celom plesinku akoby mu niekto vlasy vytrhal 😀 s tym pisanim sa chcem opytat, maly sa teda nechce naucit nic nove, aj ked sam niekedy akoze pise, ked ma dobru chvilku, len mu nesmiem do toho zasahovat a ani sa na nho divat, tiez ked opisuje pismenka tak zrkadlovo, ale nie kazde a nie vzdy... niekedy na pocitaci napisal sebinko krasne za sebou , ale teraz to nevie, resp, nechce to schvalne asi napisat dobre, ako co bude v skole a ako sa s nim budeme ucit, to si fakt neviem predstavit. Ma 4,5 roka iba, tak to sa este asi neda posudit, ci budu s pisanim citanim problemy. basnicky mu idu velmi tazko , no uvidiiiime. Dyslexiu ste zistili až v skole?

andy.a
4. feb 2009

lalaa,tak nášho by také niečo ani nenapdlo,že ostrihať si vlasy 😀 😀 😀

a to chodí Sebino tak skoro spávať ?? 😕 😅 no,asi zato,že chodí do MŠ..lebo nášho síce ukladám cca o 20:30,ale pozerá ešte DVD,alebo mu čítam rozprávky..ale to ho až tak nezaujíma 😒 😠

inak MM by ho nechal hore aj do rána,keby na to prišlo 😠 😠 😠 a MM dnes došiel až pred 20.hod, 😖

dyslexia sa diagnostikuje vačšinou až pri nástupe do školy..a ty dovolíš Sebimu PC ?? nie je to skoro ?? 😕 😕 😕
Aďa PC zaujíma len pokiaľ mu tam pustím nejaké rozprávky 😝 😅

no,ja som vedela v 4 rokoch čítať plynule,v 5 písať..ale syn po mne určite nebude 😕 😕 😕 jeho takéto veci absolútne neinteresujú,že písmenká a pod. 😒

lalaa
4. feb 2009

no sebino je teraz chory, dokonca zaspal o 15.30 na gauci a pytal sa spat skor 😎 mame dohodu ze o 20.00 bude v posteli, samozrejme predtym rozpravka a tak, no a este 50 x sa pride opytat, kedy si prideme k nemu do izby lahnut 🙂 mame dohodu , ze po 20.00 je cas pre ocka a mamku 😀
s tym PC, mozno 2x do mesiaca ho pustim , ked chce pisat pismenka, on ani velmi nechce, sem tam, nebranim mu, su to fakt vynimky.
no idem čumakovat na Housa ..papa zajtra 🙂

kristyna26
19. feb 2009

Ahoj mám dotaz,
syn je epileptik a má ADHD sy. a školu mu doporučují buď speciální nebo normální s asistentem.Chtěla jsem vědět jestli některá nemáte zkušenosti s asistentem a kdo ho popřípadě platí atd.Díky moc 🙂

martinka79
20. feb 2009

záleží jaký to bude asistent. často si škola najde svého asistenta třeba z úřadu práce co mám takové to školení seminář vzdělávací, jelikož učitelky to dělat nechtějí. nebo si sežete sama asistentaa budete si ho nejsípše financovat sama čijak znám jiné maminy dělají si asist. sama. ale to blbé.
na spec. škole asitenty mají normálně. domluvila bych se se školou kam půjdete k zápisu a nebo si předeme objela školy.

andy.a
20. feb 2009

Kristýny,poerám,že tvoj syn má len 5 rokov..a to mu nedáš rok odklad ?? 😕 🙂 😉

kristyna26
20. feb 2009

jj letos nejde,ale příští rok ☹

adhd
21. feb 2009

kristyna26,
u nás na škole asistenta financuje škola, ktorá patrí do samosprávy mesta a žiada zahrnúť do rozpočtu školy aj náklady na asistenta. Požiadavka sa kladie na mesto podľa potreby, nie je paušálna, to znamená, že keď o rok budeš zapisovať syna do školy, už pri zápise vyslov požiadavku na asistenta a ďalej nech to škola rieši požiadavkou na mesto.Každý školský rok môže byť potreba na asistenta rozdielna, podľa počtu detí. U nás sa nedoporučuje, aby to robila matka. Jednak z dôvodu, že dieťa sa má naučiť byť v prostredí aj s inými ľuďmi, jednak aj preto, aby bola matka odbremenená, nakoľko dieťa, ktoré potrebuje asistenta v škole, je náročné na výchovu a vzdelávanie aj doma, a tam určite Ti nikto nedá asistenta a tiež potrebuješ oddych, prípadne aj zárobok, ktorý môže byť vyšší ako zárobok asistenta. Financie u týchto detí sú tiež nezanedbateľná položka rodinného rozpočtu. V každom prípade asistent musí mať pedagogické vzdelanie, aspoň u nás je taký zákon. Čiže vyžaduje vysokú vzdelanosť za málo peňazí, ale to je dnes bežné, veľké požiadavky na ľudí za babku, aby sa tí hore mali dobre, veď čo ich zaujíma, že naše detičky a mamičky sa ako predierajú životom ☹
A ešte niečo, dieťatko s ADHD s. by jednoznačne malo nastúpiť do školy až v 7 rokoch, nie v 6.
A určite by som syna dala do normálnej školy, nie do špeciálnej aspoň by som to skúsila. Inak asistent je veľmi dobré riešenie pre tieto deti, je to taký anjel strážny nad dieťatkom, ja poznám 2, obidve sú to jemné ženy, ktoré celý deň, aj cez prestávku sú s dieťaťom a ochránia ho pred konfliktmi, útokmi, ale zároveň vedú dieťa k činnosti a učia samostatnosti. Deti s ADHD bez asistenta sa predierajú samy, cez bitky, konflikty, urážky a máloktorému učiteľovi ostáva čas samostatne sa mu venovať a viesť ho na hodine, čo je veľká škoda.
Veľa šťastia! A nezabudni, Ty musíš žiadať a naliehať, inak Ťa zatlačia aj s Tvojou požiadavkou do kúta.

kristyna26
22. feb 2009

adhd-děkuji moc za odpověd 🙂

brisilda
25. feb 2009

Ahojte 🙂 rada by som sa k vam pridala, pretoze s mojim synom mame taktiez taketo problemi.Ucitelka v skolke sa mi nanho stale stazuje, ze vraj ma nekultivovane spravanie, nevie sa sustredit a ked vsetke deti ticho sedia on jediny beha po triede a hulaka ako blazon.Proste vyzaduje si pozornost napriek tomu, ze doma nieco take nepozname.Inak je to hanblive a bojazlive stvorenie no akonahle je v znamom prostredi meni sa na certa 😒 Momentalen ma uz skoro 6 rokov a na odporucanie logopeda A PSYCHOLOGA SOM MU DALA ODKLAD , STRASNE SA BOJIM TOHO AKO ZVLADNE SKOLU , PRETOZE DLHSIE AKO 5 MIN. SA NEVIE sustredit.Dokonca ani clovece nehnevaj sa nikdy nedohrame do konca.Pani ucitelka v skolke si s nim nevie rady a bojim sa aby nas kol jeho spravaniu nevyhodili 🙄

andy.a
8. mar 2009

brisilda,držím palce 🙂 😉 poznám to veru 😖 ☹

môj syn má tiež 5 rokov,t.č.nechodí ani do MŠ,lebo je takmer stále chorý 😒 a čo bude pri nástupe do ZŠ,tak to si nechcem predstavovať ani v najhorších snoch ☹

plánujeme chodiť na biofeedback,hádam to pomôže na poruchy pozornosti a jeho labilitu 😒

ešte sa chcem spýtať tých kočiek,ktorých deti brali Stratteru ..na PC v práci som pozerala,že doplatok na balenie na týždeň je 4,00 € 😕 😕 😕 takže na mesiac 16 € 😕 😕 😕 ktorý rodič si to môže dovoliť ?? 🙄 🙄 😕 😕

našťastie väčšina pac.sa teraz drží na nejakom nootropiku +lieku na por.správania/Risperidon alebo Tiapridal/..Stratteru som samozrejme navrhovala ako super terapiu pre takéto deti..ale každý rodič odmietol vzhľadom na ten doplatok 🙄 🙄 🙄

Concertu nikto neberie,kočky ?? 😕 😉

andy.a
10. mar 2009

to sem už nikto nemieni prispievať ?? 😕 😕 😖

Mráčik,šup sa sem 🙂 😉

bubca
10. mar 2009

andy.a: ahoj, ja sem tam nakukujem, ale keď nikto nepíše, tak nepíšem ani ja. Myslím, že už som písala vyššie, že sme našli vhodnú školu pre Davidka, od septembra nastupuje, tak som zvedavá, ako to zvládneme, pretože okrem ADHD má aj absolútne nevyvinutú jemnú motoriku a veľmi oneskorený vývin...
Biofeedback sme konzultovali s pani doktorkou, ale nám ho zatiaľ nedoporučila, pretože aj pri týchto cvičeniach treba aspoň čiastočnú koncentráciu a toho Davidko zatiaľ nie je schopný. Takže toto si nechávame na neskôr.

mracik
autor
10. mar 2009

andy, ja akosi nemám teraz vôbec chuť riešiť Kubkove problémy, nejak to celé na mňa doľahlo. Nakoniec mu okrem ADHD diagnostikovali aj mentálnu retardáciu, tak sa to snažím nejako stráviť
no zatiaľ mi to ešte moc nejde

Teraz chodím s Kubkom do školy, jeto celkom fajn, zvládne vtedy oveľa viac učiva. Len je mi tam stráášne dlho. Mám pocit, že tých 18 rokov školy bolo už aj dosť 😝

bubca, držím palce, nech Vám to ide. Niekedy tie detičky veľmi prekvapia a urobia riadny skok. U nás sa to bohužiaľ nestalo, ale niektoré detičky urobili v Kubvom nultom ročníku veľké pokroky a prvák už zvládali bez väčších problémov.

migi
24. mar 2009

Ahojte, veľmi pekne by som Vás chcela poprosiť o pomoc. Píšem absolventskú prácu na temu -------------Ďieťa s poruchou ADHD----------------- a potrebovala by som spracovať konkrétny prípad dieťaťa a preto by som chcela poprosiť nejakú maminu s takym dieťatkom, či by mi nepomohla. Ak sa niekto nájde budem veľmi rada a môže mi napísať na migi@inmail.sk. Ďakujem 🙂

pelmisek
24. mar 2009

Nevím jestli to tu už někdo nezmiňoval, pže celou diskuzi jsem nečetla, ale fakt zkuste kineziologii!
Zkuste si o tom něco přečíst na netu a doporučuju vyzkoušet. Já mám oblíbené stránky www.sebepoznani.cz ale na netu je spousta stránek o kineziologii. Zkuste to. Nic zkazit nemůžete. Moc držím palečky všem
🙂

janocka
9. apr 2009

martush • 29. mar 2009 o 12:29
Ahojte maminy, mam takmer 8 rocneho syna, ktoremu psychiatricka diagnostikovala hyperkineticku poruchu (porucha pozornosti a hyperaktivita) a predpisala liek stratteru. Podla tolkych neziaducich ucinkov, ktore su pisane na pribalovom letaku, sa mu normalne bojim ten liek davat. Ma niekto skusenosti s tymto liekom? Pomaha to?

krista
16. apr 2009

fajn • 2d • Včera ve 20:50
Ahojte,mám 4 letou holčičku a teď nám diagnostikovali hyperaktivitu s poruchou pozornosti. Někdy se tak strašně vzteká že nevím jak na ni. Třeba se tu někdo najde kdo má podobný problém jako já a můžem si vyměnit rady nebo někdo poradí i když takového vzteklouna nemá.

babura
20. apr 2009

Ahojte maminy. Mám 7,5 ročnú dcérku. Užili sme si svoje s jej výbuchmi hnevu, nespavosťou atď. Chodíme tiež k psychologičke ktorá malú len testuje a zťažuje sa, že nevie čo má s ňou robiť, lebo aj napriek tomu že je snaživá a má nižšie IQ 72 (ktoré jej merala pred rokom) nevie či zvládne normálnu školu, lebo sme ju dali na 1,5 mesiaca do školy a keďže učiteľka nemala na ňu trpezlivosť spolu aj so špeciálnou pedagogičkou, nám odporučili odklad. Na vlastnú žiadosť som si potom obehala neurológa, ktorý jej diagnostikoval ĽMD. Stále sa mi nechcelo veriť, že by bola Nika taká hlúpa ako mi ju opisovala učiteľka, lebo doma super spolupracovala a mala radosť z vykonanej práce. A takisto sme boli pred nedávnom aj za klinickou psychologičkou, ktorá mi povedala, že moja dcéra je živá, a chyby ktoré robí sú z nepozornosti, takže nie je dôvod potápať ju a dávať do špeciálnej školy. Treba ju len integrovať.Boli sme tiež u psychiatričky ktorá nám povedala, že ide o ADHD a tiež nám predpísala Stratteru. Malá ju užíva 3 týždne spolu s vitamínom B1 a B6. Zatiaľ nie je vidieť zmeny. To hovorila aj psychiatrička, že je to dlhodobá liečba. Naša malá má akurát dni kedy trošku menej papá. Tak sa toho nebojte. Treba skúsiť všetko pre šťastie našich detí. Pre nás je naša dcéra slniečko aj napriek tomu, že ju veľa ľudí odpísalo. 🙂