Dieťa s poruchou pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

mracik
6. sep 2006

Ahojte maminky, viem, že väčšinou máte ešte len malé batoliatka, ale predsa,
je tu niekto kto má dieťatko so syndrómom poruchy pozornosti a hyperaktivitou, prípadne dyslektika, dysgrafika a pod? Alebo týmto syndrómom trpí?
Môj hyperaktívny syn práve začal chodiť do školy a aj keď je to len nultý ročník, mám teda riadny strach ako to zvládbne on a aj jeho učiteľka...

brumdinka
23. apr 2010

lu - fakt 🙂 no zajímavý u nás je, že ve školce si na něj učitelky nestěžujou a naopak je velmi oblíbenej hlavně mezi holkama 😀, dokonce mu jedna učitelka ze svýho koupila knížku sudoku, aby měl co luštit 🙂 a když sem jí říkala, že nejdřív nám ve škole nabídli odklad tak z toho byly upřímně rozladěný a nechápali proč, když už ted´strčí všechny prvnáky vědomostma do kapsy; nakonec sem to vyběhala jak v poradně tak s ředitelkou a od září prostě jde a oni jsou tam od toho, aby ty děti zvládli - pokud to některá učitelka nezvládá, tak pak by dle mého názoru neměla učit 😒

anicka - tak uvidíš co ti řeknou, jinak souhlasim s lu - ono je to hlavně na tobě - mě vůbec spíš příde, že jak se někdo nehodí do průměru, nesedí v lavici jak pecka a neposlouchá na slovo tak je hned adhd a šup s nim pryč ☹ nevim mám pocit, že je to takovej post komunistickej přístup prostě vůbec se nedává důraz na individualitu člověka na to, že opravdu sme každej jinej, ale instituce se nás snaží narvat do toho abysme byli všichni stejný, drželi hubu a krok a to pokud možno už od malička 🙄

aniicka24
23. apr 2010

no ahoj my sme uz boli u psychologicky a ona povedala ze aby som ho nedavala ja som ho ani nechcela dat do skoly on je hravy a nevydrzal by taky napor ktory v skole pride aj v skolke ucitelka vravela ze este zije vo svojom svete

simalex
29. apr 2010

ahojte,
mohla byste mi některá napsat co je hyperkinetický syndrom? Zřejmě se jedná o něco podobného jako ADHD? Předem díky 😉

estel
29. apr 2010

Ahoj simalex.hyperkinetický syndrom je hyperaktivita spojená s poruchov pozornosti a problemy s učenim.dieťa je neposedné, impulzívne. dá sa zistiť eeg vyšetrením a neurologickým vyš.vraj to je častejšie u chlapcov.to som sa dočítala.ale moja malá má adhd a sedí mi na nu aj tento hyperkinetický syndrom.nechápem aky je medzi tým rozdiel ked príznaky su dosť podobné ako u adhd.

simalex
30. apr 2010

estel:
díky za odpověď. Ptám se hlavně kvůli neteři. Je hodně inteligentní, ale má problém s udržením pozornosti (ale u televize u pohádky třeba vydrží sedět), bolívá ji hlava, bývá jí špatně, je náladová (rychlé a častné změny nálad), má noční děsy, někdy má přehnané reakce, trochu u ní postrádám empatii (ale svou sestřičku má na druhou stranu ráda moc), nevydrží čekat (třeba až na ní dojde řada, nebo u hovoru dospělých), má někdy vypjaté emoční projevy, které někdy nejde zastavit, dále pak hrůzu ze psů. Oni to teda řeší - byla na 3denním vyšetření v nemocnici (kvůli těm bolestem hlavy). Přišli na to, že má v těle nějakou látku, která působí na nervovou soustavu. Jen zatím nikde nepadlo ADHD, což mi na ní docela přijde.

Ale hyperaktivní není, je předčasně narozená, tak je se zdravím trochu na štíru.

Můj syn má sym. ADHD teda taky v diagnóze, ale myslím, že se to s věkem upravuje. Má podobné projevy jako má neteř, ale taky bych neřekla, že můj syn je hyperaktivní. Je rozhodně hodně aktivní, ale ne že by v noci nespal, pořád poskakoval, jsou činnosti, u kterých vydrží. On je navíc dysfatik, tak jeho nestandardní chování může souviset i s tou jeho komunikační poruchou (dlouho nerozuměl a teprve před pár měsíci začal trochu mluvit, úroveň cca 2letého dítěte, intelekt zasažen podle všeho není).

Mám teda ještě jeden dotaz: musí být děti s ADHD nutně taky i přehnaně aktivní až hyperaktivní?

estel
30. apr 2010

To presne neviem ale naša má písané adhd plus tu hyperaktivitu.Myslim si ale že ked má niekto adhd tak nemusí byť aj hyperaktívny.keby to vždy bolo spojené tak by už nepísali aj k tej diagnoze hyperaktivitu.Naša má velmi prehnané reakcie až mi to niekedy pripadá ako keby bola hysterka.

simalex
30. apr 2010

estel: a jak se malá projevuje?

yukki
30. apr 2010

Simalex: medzi poruchy pozornosti patrí aj ADD-čo je práve porucha pozornosti bez hyperaktivity.

estel
30. apr 2010

neudrží pozornosť stále sa po niečom obzerá, stačí ked prejde auto a už nevníma.ked je v kupelke a napr.si umýva zuby tak je myslou uplne mimo a bola by tam schopná byť aj hodinu keby som ju stále nepohánala.ulohy su katastrofa nonstop ju pohánam lebo inak by to robila aj 3 hodiny.býva velmi náladová, až zle naladená, ufrflaná je už ked sa ráno zobudí.ale sú aj dobré dni ked je v pohode a jako vymenená.niekedy ked má zle dni tak sa sama seba fackuje bácha po stole ked jej niečo nejde.prosto je toho vela.často sa hrá s rukami stále nimi tak máva.pri ulohách ani nesedí stále sa vrtí krúti zadkom atd.ale my sme si už zvykli aká je a bereme to normálne.

simalex
3. máj 2010

yukki: díky

estel: právě, že na tu mou neteř se taky musí docela pomalu. Když se na ni začne tlačit, to je konec. Má takové své tempo. A ta rána... Někdy super, jindy se už špatně probudí....

estel
3. máj 2010

simalex.dnes sme mali riadny nervák.nechcelo sa jej robiť úlohy a také kriky a nervy mala že som myslela že ma porazí.račej som sa išla prejsť.tri vety pisala pol hodinu a ešte aj zle to mala.pritom to mala iba opýsať z knižky.nedivým sa že s diktátov su same 4 ked bez chyby ani neopíše text.som na pokraji zúfalstva niekedy.človek sa s nou učí a ona niekedy akoby všetko zabudla.aj rátanie niekedy len zírame ako ráta a inokedy je uplne mimo a všetko je zle.je to velmi ťažký zaberák na nervy.ale nadruhej strane sú aj horšie veci.špecialna pedagogička ma potešila aspom tým že vraj dievčatká okolo 9 roku s adhd sa môžu dostať do normálu v mnohých prípadoch.tak dufam že to tak bude.no a tá tvoja neter je asi podobný prípad ako naša.aj moja ked po nej niečo vyžadujem už je zle a nervačí o stošesť.

simalex
4. máj 2010

estel: musí to být někdy těžké. A pak je zase fajn. Vím jak já s malým, některé dny je to fakt těžké a já si pak vyčítám, že vyletím.
A vy máte nějakou medikaci Nebo chodíte na nějaké terapie? Aplikujete nějaký speciální přístup?

estel
4. máj 2010

simalex:berie lieky na výživu mozgu na také okysličenie, aspom tak mi to povedala dr.a ešte jedny lieky na tiki.chodime na poradnu pedago psychologickú a tam mi dáva rady ako sa s nou učiť a čo robiť ked má tie jedy a je nekludná.nie vždy ale to zaberá.každé dieťa je individuálne .ale chodim tam rada lebo sa tam vykecám a asi to je jediná osoba v mojom okolí, ktorá vie čo to obnáša a chápe aké ťažké to je. samozrejme okrem najbližších.ona terapeutka sama mi povedala že mať takéto dieťatko je velká záťaž na psychiku a treba sa často ventilovať že to zle vplýva aj na mna to správanie negatívne.a tvoj malý chodí tiež niekam na poradne alebo na neurologiu?

atina1973
10. máj 2010

estel: presne aj my mame také nerváky pri učení. Ja som z toho už niekedy chorá. Niekedy už ani neviem ako reagovať. Aspoň, že vidím výsledky, lebo nosí jednotky. Začali sme chodiť na biofeedback. No psychiatrička to radikálne odmietla, že psychiatri to neuznávajú. Kašlem na to..uznávajú len hnusné lieky. Boli sme dvakrát, som zvedavá či všetko čo som o tom čítala naozaj tak. Aké lieky máte na výživu mozgu?

estel
10. máj 2010

atina1973 berie lucetam.Ty sa máš že jednotky to naša má 3, 4 a niekedy sa aj čudujem lebo ma niekedy prekvapuje že ked má náladu pekne napiše ulohy a dobre a potom má pisomku a dostane 4.nechápem.Ale viac je tej zlej nálady takže asi preto že sa jej to nechce tak tam popíše somariny.

yukki
11. máj 2010

Mamky, ako je to s integráciou detí s ADHD? Majú nárok na integráciu v škole? čo to obnáša-vie niekto z vlastnej skúsenosti?

brumdinka
11. máj 2010

yukki - náš malej jde v září do školy, byli sme s ním v psychologicko-pedagogické poradně, nejprve z důvodu, že sme chtěli změřit jeho iq jelikož se opravdu projevuje nadprůměrně odmalička - tam nám taky zjistili, že v 11 testech ze 14 je nadprůměrně inteligentní, v některých oblastech až na úrovni 11 letého dítěte! ve zbylých 3 průměr vzhledem ke svému věku - ve škole původně jelikož udělal všechno na zápise perfektně, ale trvalo mu to poněkud déle mu chtěli dát odklad - na což jsem teda na ně pěkně vyběhla jestli se nezbláznili, že už ted´se tam bude nudit, když se děti učí A a počítat do 10 ti a on hravě luští sudoku, počítá trojciferný čísla a plyně čte - tak sme šli do poradny, kde nám napsali lejstro co všechno má, mimo jiné i diagnostikovali ADHD 😅 s tim, že napsali i jak se má integrovat do běžné třídy - u něj to je jen, že prostě učitelka mu musí dávat úkoly zvlášt´, aby se prostě nenudil a nevisel na lustru 😀 😀 - s tim lejstrem s poradny sem se pak jen domluvila s ředitelkou školy, aby na to přihlédli a jak budu vědět koho konkrétně budou mít za učitelku domluvím se i s ní - jelikož je to hlavně na ní - no v září nastupuje, tak sme na něj zvědavý, aby nebyl chytřejší než paní učitelka 😀 - no uvidíme

yukki
11. máj 2010

Brumdinka, Vďaka!

atina1973
14. máj 2010

estel: tie lieky sú na predpis? Vieš čo, nevzdávaj sa len veľa trpezlivosti, viem o čom hovorím, akonáhle kus povolím, že nemám čas sa mu toľko venovať už donesie horšiu známku aj 3 aj 4, ale môžem spočítat na jednej ruke, lebo v tom momente rázne všetko odkladám nabok. Niekedy máme doma ako po výbuchu-nevyžehlené, plné koše špinavého prádla, nepopratané - proste horor, nie som zvyknutá na takéto nedostatky, vždy som mala tip top. No ale v taký čas kašlem na to a učíme sa, ale aj to tak nenápadne napr.pesničku ja si ju pospevujem a on sa pridá a nkoniec sa ju naučí a potom sa zlostí, lebo stále mi tvrdí, že "on sa učiť nebude!". Ale v konečnom dôsledku je rád a povie mi, "mamka, ty to ako robíš, že ani neviem a už som naučený" . Ale nie vždy mám inšpirácie, ešte aj prírodov. a vlastiveda....sem-tam ma napadne a len tak sa ho spýtam : "nevieš aké číslo majú hasiči? napr. a on mi odpovie alebo ak nevie ideme sa spolu pozrieť a potom sa akože začítam do učebnice a on hneď spozornie, že čo tam môže byť také zaujímavé...a tak pokračujeme. To som ti popísala taký posledný príklad čo sme mali ...

yukki: môj syn je integrovaný, chceli psych.posudok, vyšetrenie u špeciálneho pedagóga a každý rok by sme to mali zabsolvovať v sept., platí to na celý školský rok. Následne som v škole popodpisovala kopec dokumentov, predtým to podpísali všetci učitelia, ktorí syna v danom ročníku učia. Ale aj tak nosí poznámky...

estel
14. máj 2010

atina.sú na predpis nám ich dala neurologička ale dáva ich aj pedopsychiater.ona mala neurologický nález.vraj jedna strana mozgu sa jej pomalšie vyvíja a preto má adhd.ja viem že trpezlivosť je dôležitá aj sa snažím ale niekedy má človek toho dosť.malá máva také dni že stále len kričí a jeduje sa aj na také hlúposti že nechápem.na druhej strane vie byť aj velmi zlatá.mne povedala terapeutka že deti z adhd sú ako ruža s trňmi.a má pravdu raz je dobre inokedy horšie, ale lubime ju stále.a pekne ideš na to tvoje dieťa s tým učením musim to aj ja začať praktizovať.

korkusa
2. jún 2010

ahoj .Mam 8rocneho syna ktory ma syndrom adhd.Viete niekto ci sa nachadza v Ziline zakladna skola pre deti s tymto syndromom ?dakujem

brumdinka
2. jún 2010

korkusa - spec.škola jen pro tyto děti podle mě neni nikde, jde o to je začlenit do normální školy 🙂

korkusa
2. jún 2010

Prave som pozerala na nete ze take skoly existuju.Len by som potrebovala zistit ci aj v Ziline Maly sa uci dobre az na to ze sa v skole nudi neobsedi skace do reci atd.tak je to celkom fajn .Ale aj tak by som bola radsej keby chodil do takejto skoly ak je taka moznost.Uz iba preto ze by vedeli ako k nemu pristupovat a zbytocne by netrpel.Neviem ci ti uz chodi maly do skoly ale ak ano ako k nemu pristupuje ucitel?

korkusa
2. jún 2010

Brumdinka teraz som citala co si pisala.Moj syn je presne taky ako tvoj pali mu to hlavne v matematike.Ucitelka uz dostala papier o tom ze ma adhd aspon dufam lebo to mali posielat,ale ze by sa nieco zmenilo sa povedat neda.Chcem tym povedat len tolko nie kazdy ma trpezlivost s tymito detmi.drzim ti palce aby pani riaditelka aj ucitelka mali tolko trpezlivosti s tvojim synom ako rozpravali na zaciatku.

exjanka
4. jún 2010

ahojte,synovi diagnostikovali ADHD tak ja sup sem a hladam spriaznene dusicky
u nas to vyzera tak ze kazdy den poznamka -raz beha,raz toho mika,toho flasou po hlave pleskne,pomaly sa bojim do skoly ist
psychologicka vravi ze to nie je chyba vychovy ale zrejme poznate pohlady napr na zastavke ked ho uz 100x napominate a on len beha a na vsetko lezie
nam do skoly poslali papiere uz vo februari,nic sa nezmenilo,vazne uvazujem o zmene skoly co ma zas psychologicka odhovara ze zmena prostredia to moze este zhorsit
tak fakt neviem uz som z toho unavena najma psychycky,kazde ucenie je zapas ,zuri,vrieska,nakoniec napise aj cita
bolo nam povedane ze len trpezlivost a kludne nervy len kde to brat

brumdinka
5. jún 2010

korkusa - malej začne chodit v září do školy a sem na něj zvědavá, v matice mu to pálí neskutečně (to má po mamince, sem kdysi vyhrávala matematický olympiády, než sem dostala učitelku co mě zařízla tak, že sem k matematice začala mít odpor ☹ ), já osobně bych ho nedávala do spec.školy, naopak jsem ráda, že bude chodit do normální nechci, aby si myslel, že je něco extra a naopak chci, aby si vytvářel sociální a jiné návyky vzhledem k celé společnosti a k tomu, že každý sme jiný a nikoli, že jiní se mají separovat - je stejnej jako každý jiný dítě, jen je poněkud živější a chytřejší 😀

kosjar
7. jún 2010

Ahojte. Chcela by som niekoho poprosiť, kto má prehľad o centrách na Slovensku venujúcich sa rodičom s deťmi trpiacich syndrómom ADHD. Kamarátka píše bakalársku prácu a nejako sa nevie dostať k týmto kontaktom. Prípadne môžte priamo napísať aj na môj email: kosjar@centrum.sk. Vopred ďakujem za ochotu, s pozdravom Jarmila.

korkusa
7. jún 2010

brumdinka ja som uvazovala nad tou skolou preto aby ho tam naucili sa lepsie sustredit a hlavne ucitelia by s tym nemali problem ze vykrikuje,skace do reci atd.a snazili by sa mu pomoct normalny ucitel ho okrikne alebo napise poznamku.Pritom nase deturence si ani neuvedomuju co sa deje.Aj ten moj je sikovny v uceni a stale vykrikuje ked vie odpoved a to ide ucitelom na nervy ze nepocka dokym mu dovoli odpovedat.proste je tam este vela veci co ide ucitelomn na nervy u tychto deti.Skoda ze nechapu ze to je choroba a nie nevychovanost deti ExJanka viem o com hovoris moj maly je nastastie taky ze si z toho nejaku tazku hlavu nerobi .ze vraj je toto dedicne ale casom ked dieta bude dospievat tak to pomaly bude ustupovat a bude sa vediet lepsie ovladat a kontrolovat .Tak uvidime.A ak ma maly problem chodit do tej skoly tak si myslim ze zmena skoly by bola na mieste.ak mu tam neni dobre tak urcite je lepsia zmena skoly.

kalo
7. jún 2010

Zdravím! Naše malá má také diagnostikovanou ADHD 🙂 I když je ještě malá, tak chodíme do Montessorri školičky, tam tu soustředěnost při nějaké činnosti, která ji baví, má...Ve škole to bude asi pecka 😀 Dr. nám řekla, že tyto děti jsou v prospěchu ve škole buď nadprůměrné nebo podprůměrné- nic mezi. Každopádně to má v dnešní době 60% dětí /z toho 80%chlapců/...

brumdinka
7. jún 2010

korkus - ale to je právě špatně, že mu napíše poznámku - on/ ona je tam od toho, aby ty děti motivovala k učení, vedla je a něco naučila, né okřikovala a psala poznámky a pokud to učitelka nezvládá, tak nemá prostě ve škole co dělat 🙂