Dieťa s poruchou pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

mracik
6. sep 2006

Ahojte maminky, viem, že väčšinou máte ešte len malé batoliatka, ale predsa,
je tu niekto kto má dieťatko so syndrómom poruchy pozornosti a hyperaktivitou, prípadne dyslektika, dysgrafika a pod? Alebo týmto syndrómom trpí?
Môj hyperaktívny syn práve začal chodiť do školy a aj keď je to len nultý ročník, mám teda riadny strach ako to zvládbne on a aj jeho učiteľka...

melory
8. okt 2006

na predchadzajucej str je aj moj prispevok 🙂

zuzanal
8. okt 2006

Teď jsem si uvědomila, že sestra přišla na svět císařem. Máma (internistka) podezírala nemocnici z toho, že sestře dávali něco na uklidnění.

kili
9. okt 2006

No, dúfam, že dnes to v školách už je lepšie ako cca pred 10 rokmi. Ja mám dislexiu, a v škole som si toho dosť vytrpela. To že mi nadávali a smiali sa mi spolužiaci, to ešte pochopím, ale aj učiteľka mi vynadala do debilou pred celou triedou aj na základnej aj na strednej, a takisto aj moja mama mi tak nadávala. Z celého detstva mám dosť veľké traumata, a keby som nestretla svojho manžela už v 15-tich, tak by som sa z toho asi nikdy nespamätala.
A ktomu dedeniu, tak môj otec je asi hyperaktívny, aj keď to nikde nemá diagnostikované, len si to myslím. Je strašný chaotik, furt všetko zabúda, je neporiadny ale pre okolie je to celkom zábavné. Je ale nadpriemerne inteligentný a tak zvládol aj vysokú školu. Či som to po ňom zdedila, tak to neviem, lebo on naopak strašne rýchlo číta, ale to sa asi môže od generácie meniť.
Takže si myslím, že keď vaše deti majú takých super rodičov, čo sa o to zaújmajú, tak budú určite v pohode, aj keď nebudú mať samé jednotky 😉

barbulka
22. okt 2006

prave citam knihu o vynimocnych detoch a vacsina z nich trpi nejakou spominanou poruchou v tejto teme, volaju ich ,,indigove deti,, a jediny problem je, ze su prilis nadane a genialne pre tento svet a malokto im rozumie 😉

melory
22. okt 2006

barbulka ti si zlata, lebo ostatny moji zmany si myslia, ze ho treba utlmit, ked poviem, ze by mu bolo treba specialneho pedagoga, len sa zasmeju, ze naco, ze z neho to treba vymlatit 😲 a ucitelky si s nim daju rady 😠 jasne sedenie v kute, zahanbenie a podobne - dakujem.

ban
27. okt 2006

Co sa tyka hyperaktivity, je dost dolezite, aby sme detom nedavali stale same sladkosti, pretoze podla vyskumov sladkosti vyvolavaju hyperaktivitu. V kanadskych skolach napriklad totalne zrusili napojove automaty so sladkymi vodami, a ak si dieta donesie do skoly sladkosti, poslu ho domov. A funguje to. 😉

melory
27. okt 2006

moj je hyperaktivny a dako prirodzene odmieta sladke...ale ved je to logicke ze cukor = energia.
baby hyperaktivita je nevidim, nepocujem, nechcem, a utekam....utekaaaam. 😅

geegee
27. okt 2006

Vacsina deti so syndromom ADHD z toho vyrastie, no stretla som sa aj s chalanom, ktory bol na strednej a bol integrovany s tymto syndromom. Takze zaklad je, aby boli tieto deti integrovane. Na to potrebuju byt vysetrene od psychologa a spec. pedagoga. Robia sa inteligencne testy /v nich dieta s ADHD obstoji dobre, hoci vysledky v skole nema prave najlepsie, prave kvoli hyperaktivite a poruche pozornosti/ No a na zaklade tychto testov sa vybavuje na skole integracia. Su mozne ulavy typu: ak dieta "nevladze", potrebuje pauzu, moze ju dostat, pripadne ma povolene odist z triedy, ak je na skole spec. pedagog, alebo psycholog, ide k nemu na hodinu a ucia sa spolu. Z vlastnych skusenosti pocas prace v ped.-psy poradni by som integraciu odporucala 😉

melory
27. okt 2006

integracia - blizsie alebo po slovensky?

ban
27. okt 2006

z mojich skusenosti z prace s hyperaktivnymi detmi: je dolezite stanovit detom hranice, a ked ich prekroci, treba ho nalezite potrestat. zaroven vsak uznavam, ze trpezlivost je veeeeeelmi dolezita, a viem, ze sa to casto neda, ale inak by nam asi preskocilo po 2 dnoch 😀 existuju programy na trenovanie pozornosti, mozno by bolo dobre skusit nieco take. urcite by som ale nenechavala dieta len tak, ze z toho vyrastie. Nevyrastie.

geegee
27. okt 2006

integracia znamena, ze je v klasickej triede, ale ma urcite ulavy oproti ostatnym detom, ktore su popisane v individualnom ucebnom plane. V pripade ADHD by to zrejme neboli ulavy tykajuce sa mnozstva vedomosti, ale pravania na hodinach, ktore by ucitel nehodnotil tak prisne.

geegee
27. okt 2006

Hyperaktivne deti su vacsinou ucitelmi hodnotene ako neposlusne...ale tie deti za to nemozu, jednoducho su take...takze ucitelia im napriklad nesmu davat poznamky za spravanie 😉 Prave tie poznamky deti velmi ubijaju a potom si prestanu verit ☹

melory
27. okt 2006

viem ze dyslektik ma ulavu v jazkykoch a diktatoch a basnickach a disgrafik v citani a diktatoch. viete babulky to sa strasne lahko pise ale je to ozaj tazke mat take dieta.
neurologicka nam zrusila kartu ze je sikovny krasny chlapcek ale ja uz neviem dalej co s nim.

geegee
27. okt 2006

Melory...najdi si ped.-psy poradnu, vysetri ho psycholog a mozno treba najst aj ineho neurologa...my sme mali v poradni takeho "svojho" za ktorym sme take deti posielali. Bol v obraze a bol tiez celkom rozhladeny v oblasti integracie a ADHD. Stoji za to najst ineho neurologa a psychologa, ktory urobi IQ test. Na zaklade toho moze byt potom integrovany v skole. Ale pozeram ze on ma asi len 2 roky? Ak ide o tvojho syna. Potom casto davaju lekari utlmujuce lieky, neviem aky mas na to nazor. Mozes ale dufat, ze z toho vyrastie 😉 Naozaj, jednoducho to treba prezit. Aj ked viem, ze jednoduche to nie je. Hyperaktivne dieta treba zamestnavat cinnostou, malo by mat caste pauzy, striedanie cinnosti

ban
27. okt 2006

Ja Ti verim, ze je fakt velmi tazke. Urcite sa ale nevzdavaj a chod k inej neurologicke alebo psychologovi.
Taketo deti moze napr. v skole sedavat nie na klasic.stolickach, ale na fit loptach, mozu byt uvolnovane z poslednych hodin, resp.z vychov...

ban
27. okt 2006

Ja nesuhlasim s tym, ze treba cakat,ze dieta z toho vyrastie. Ale co dovtedy???? To sa ma zblaznit aj rodic, aj ucitel, aj samotne dieta??? Urcite nenechaj dieta len tak.

melory
27. okt 2006

ano geegee ide o mojho huga a ma AHDH spojenu s LMD- lahka mozgova disfunkcia. proste neskutocna kombinacia... 😒
lieky od neurologicky sme nedavali ona nam ich predpisala ked mam afektivne zachvaty a nedychal az do odpadnutia. nedavala ani nebudem, sme prirodne zalozeny a lieky az v pripade valky.
ale s tym psychologom to moze byt dobre, mala by som to fakt skusit, lebo sa hrozne bojim co bude dalej ked cakame este mimi.

geegee
27. okt 2006

melory...mozno nema problem s ADHD, nie je nadpriemerne inteligentny? Aj take deti su velmi neposedne, vsetko ich zaujima, bezny svet /= svet ktory zaujima ich rovesnikov/ich nudi

geegee
27. okt 2006

Ban...nepovedala som, ze treba cakat...ale ze vela deti z toho vyrastie 😉 Bola by som zla psychologicka ak by som toto niekedy povedala 😉

ban
27. okt 2006

A ani caste striedanie cinnosti sa neodporuca, to vraj podporuje nesustredenost, pretoze dieta si nevytvara navyk zotrvat pri nejakej cinnosti. Skor by som to robila tak, ze pocas cinnosti si oddychne, a vrati sa k nej 😉

geegee
27. okt 2006

ale dieta s ADHD pri cinnosti neudrzis nasilu

ban
27. okt 2006

Ja myslim, ze deti z toho nikdy nevyrastu, len v dospelosti sa uz vedia viacej kontrolovat 😉 Skratka dieta nema taku sebakontrolu v sebe. Ja by som povedala, ze su to hrozni motkovia 😀
Geegee, Ty, ako psychologicka si urcite pracovala aj s takymito detmi, vsak? Ake cvicenia ste s nimi v PPP robili?

melory
27. okt 2006

geegee a ako sa definuje AHDH? vzdy som bola v tom ze je to hyperaktivita. ale ked ma k tomu LMD tak je to na hranici, ze bude bud "sprosti" - dislekcia, disgrafia, alebo nadpriemerne inteligentny. nechce sa ucit basnicky ani nic pri com treba sediet, ale prito je moc, moc sikovny. vie sa spravat ako dospeli.

geegee
27. okt 2006

S nimi pracovali nasi spec. pedagogovia. My sme mali len zhodnotit IQ. Nemam skusenosti so ziadnymi cviceniami

ban
27. okt 2006

Nevravim, ze nasilu. Len o tom, ze mu urcite treba dat moznost sa "vyventilovat", a ptm sa vratit k cinnosti. Aj hyper dieta musi dodrziavat urcity rezim, podla mna 😉

geegee
27. okt 2006

ANo, asi sme sa nepochopili...zmenou cinnosti som nemyslela uplnu zmenu na inu, ale chapala som to tak, ako si to opisala teraz...asi som sa zle vyjadrila. Sorry 😅

ban
27. okt 2006

ADHD je porucha pozornosti s hyperaktivitou. LMD je lahka mozgova dysfunkcia, ktorej dosledkom je ADHD, spravne vravim geegee? 😉

geegee
27. okt 2006

melory...aj tu je nieco
http://www.predys.szm.sk/definadhd.htm
A ak ma dieta dyslexiu/dysgrafiu, nie je sproste...mozu to byt veeelmi sikovne decka

melory
27. okt 2006

ban ale hyper dieta neudrzis... 😝
rezim ma ved ide jest ide spat ide von ale nic viac ohranicene. ono kuka rozpravku, jednou rukou je druhou cita knihu a jednou nohou kope do stolicky a druhou nohou posuva dinosaura, je to na rozum.