Dieťa s poruchou pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

mracik
6. sep 2006

Ahojte maminky, viem, že väčšinou máte ešte len malé batoliatka, ale predsa,
je tu niekto kto má dieťatko so syndrómom poruchy pozornosti a hyperaktivitou, prípadne dyslektika, dysgrafika a pod? Alebo týmto syndrómom trpí?
Môj hyperaktívny syn práve začal chodiť do školy a aj keď je to len nultý ročník, mám teda riadny strach ako to zvládbne on a aj jeho učiteľka...

strociatka
16. máj 2011

@lucisa ahoj, urcite by som si s psychologickou sadla a nechala si dopodrobna vysvetlit vsetky pouzite skratky (je to ich povinnost a nie pisat skratky). Takisto by som sa popytala, ako prisla na to, ze ma mala ADHD, pretoze ziaden spolahlivy test na diagnostiku ADHD neexistuje, je to o spolupraci vsetkych zainteresovanych stran. Diagnostikovat ADHD nie je jednoducha ani chvilkova zalezitost. Praca s dietatkom je dlhodoba, systematicka a fakt to chce pevne nervy.

Drzim palce, ak mate ADHD, vitajte v klube, my s ADHD uz nebojujeme, ucime sa s nim zit co mozno najviac normalne 😉

lucisa
16. máj 2011

@strociatka já vím, že bych si s ní měla sednout, akorát já tehdy byla i s nejmaldší dcerou a ona už neměla stání... 😒

Na ADHD ukazuje spousta příznaků, prokázaly se různé odchylky od normálu, nadto má udělané i nějaké testy, které ukazují na vysokou pravděpodobnost, ale je taky fakt, že než jsme na to přišli, byla (a je stále) už léčena i na nefrologii pro hyperaktivní močový měchýř, což spolu často souvisí.
Naštěstí po asi 2 měsících, co je v péči a psycholožka nám vysvětlila, jak s ní pracovat a hlavně jak na ni, se ten stav a její chování značně zlepšilo a máme vyhlídku, že s věkem to bude ještě lepší. jen jsem prostě zvědavá na ty zkratky, zeptám se na příští kontrole.
Ale díky 😉

andrea1407
24. máj 2011

@ani3012 Ahoj a ako často ste chodili na ten Biofedbeeck? Ja s Martinkom teraz chodím 1-2 krat do tyždna,platíme 10.euro aj vy ste platily?

ani3012
24. máj 2011

@andrea1407 platili sme 12 euro(po zľave) a chodila som s ním 2-3 krát do týždňa...snažila som sa častejšie,vraj to má rýchlejší účinok....no ako sa oteplilo..neviem neviem..posúvame teraz spánok na 21. hod.
no a dva krát sme boli na kraniosakrálnej terapii..vraj je to lepšie ako biofeedback..mm povedal,že on nevidí žiadny rozdiel ..ale ja áno..nestal sa z neho anjel ,ale aspoň sem tam tie čertové rožky zmiznú

janina7707
27. máj 2011

ahojte, mam trojrocneho syna s ADHD a vyvinovou poruchou reci. Chodime na strukturovanu terapiu a velmi sa mu dari, ale socialne zrucnosti su na bode mrazu. Nema niekto skusenosti so skupinovou terapiou, pripadne poradte, ci v Bratislave nie je nejake centrum pre deti s ADHD, kde by sme sa mohli obratit. Potrebujeme eliminovat agresivitu a tiez integrovat maleho medzi deti, pretoze s nimi vobec nevie komunikovat, jednoducho je ako tank a ked sa mu niekto nezda hned ho prevalcuje akoby vobec nerozumel osobnemu priestoru a hraniciam.

snezienkav
4. jún 2011

@ani3012 ahoj,prosim ta co je to ta kraniosakrálna terapia?počujem to prvý krát,dakujem

strociatka
4. jún 2011

ahojte, tak som si opat pri nasom pojasencovi nasla cas, vsak vy viete o com hovorim 😀 najnovsie sa borime s odmietanim sa ucit a spolupracovat, no uuuuplna parada, mam pocit, ze toto bude asi poriadny oriesok, tak si len vezmite, ze ma rovnych 3,5 roka a apriori odmieta naucit sa pocitat do 5!!! pritom deti v skolke - jej rovesnici uz davno plynule pocitaju do 10! jednoducho po mne opakovat nebude a je s tym mimoriadne spokojna, co sice chapem, ale trafuje ma slak, ako to riesite vy? viete ono nejde len o tych spominanych pocitani do 5, ale vobec o system ucit sa...

ani3012
5. jún 2011

@snezienkav http://www.vonaveoleje.sk/dotykove-terapie/kran...

tento týždeň mu chcem dať ďalšie dve terapie, lebo ako sa oteplilo,tak sa nevie zmestiť do kože..

aj vy pri tomto teplučkom počasí máte pocit,že ADHD sa zhoršila ?

strociatka
5. jún 2011

@ani3012 neviem ci zhorsila, u nas je to ako na hojdacke, raz sme hore... skor mam pocit, ze po zdravotnej stranke asi nieco nie je vporiadku a mame teraz take urevano - umrncano - nespokojne obdobie.

Ale to je jasne, ze v tomto teple ich ritka pali, s tatinom bola nasa pohroma vcera v cirkuse a vydrzala az pol predstavenia, potom sa pustila cvicit na tyci spolu s akrobatkami 😀 😀 😀

susik77
5. jún 2011

@strociatka - Ahoj, ved ju nenut pocitat, ona bude ked ju to zaujme. Ja to vidim u Veru=ona je podobne cislo asi 🙂
Mozem ju rok nieco nutit a ani nou nepohnem a po roku to uz robi sama spontanne 🙂
Inak, pred par dnami konene zacala odmietat plienky aj na noc- konecne! A vcera sa uz nadranom sama zobudila ze sa chce ist vycikat 🙂 Ta zase pocita uz do 20 sama, ma super pamat ale to chovanie je asi najhorsie. Ale tiez uz sa zlepsuje-posledne 2 tyzdne uz moc nevzdoruje, strasne vela sa zacala pytat rozne otazky a jazdi vela na trojkolke-to vsetko pokrok za posledne asi 2 tyzdne-narazove tolko zmien! V utorok mame vysetr. u psychologicky, na kt. cakam uz polroka tak som zvedava ci ju diagnostikuje na ADD alebo len na rozmaznanost...

strociatka
5. jún 2011

@susik77 diagnostikovat ADD/ADHD je velmi narocne a chce to skuseneho odbornika, tak som zvedava co vam vyjde 😉

tak uprimne blahozelam, aka je mala sikovna, to nasa katastrofa sa s odmietanim uz narodila - zacalo to odmietanim sa prisat a teraz najnovsie sa absolutne odmieta posadit na trojkolku, bicyklik, vobec cokolvek, som z toho zufala, lebo kym sme mali odrazadlo, tak to bola priam majsterka sveta, dokazala na nom jazdit aj po schodoch a teraz nulovy zaujem o vozitka, na ktorych treba slapat, no hotova som a neviem presmerovat ten pretlak energie, kedze z odrazadiel definitivne vyrastla ☹

mame zle obdobie, priam mi pripada, ako keby zhlupla, veci,ktore pred tym perfektne ovladala, tak teraz bud nevie, alebo odmieta, je to narocne, neviem co s tym, ale zasadne ju nenutime, to sme uz veeeelmi davno pochopili, ze n a nu nemame ziadne paky 😠

angela200
5. jún 2011

kočky, prosím Vás poznáte nejaké www o ADHD? Ak áno, hoďte mi sem prosím Vás link..... Ďakujem 🙂

mokuska
6. jún 2011

Milé žienky prečítajte si aj príspevky na modrý koník.cz sú tam velmi dobré rady.Ja mám syna ,ktorý už 5 rokov bojuje so syndromom ADHD najhoršie bolo to zistiť ,ale našťastie sme nemuseli chodiť po kadejakých psychologoch ale natrafili sme na školskú psychologicku,velmi zlatú pani,ktorá sa špeciálne venuje tejto teme,pretože aj v rodine má takýto prípad a lepšie vie pochopiť ako to dieťa reaguje.Chcem len odkázať,aby ste nezúfali a deti len a len chválili,synovi zistili všetky dys....čo len existujú a je z neho teraz celkom milé dieťa pokiaľ ho nechytí rapel,ale má 13 takže to beriem ako obdobie puberty.Nám psychologička odporúčala robiť veci na jemnú motoriku tak začal lepiť modely a hrať pin pong a je velmi dobrý v tom,každe dieťa je iné a ak natrafíte na dobrého psychologa,ktorý ozaj berie svoju prácu zodpovedne a neškatulkuje tieto deti ako nepodarky ,dá sa z nich vychovať inžinier........a kopec nadaných ludí,len to chce vela trpezlivosti.Držím palce všetkým ,čo majú podobný problém aby vydržali v začatej ceste

strociatka
6. jún 2011

@mokuska dakujeme za tip, da sa prepojit tato tema s ceskou?

angela200
6. jún 2011

@ani3012 Ďakujem

ani3012
6. jún 2011

@strociatka táto téma je cz aj sk,takže sa prepájať nemá čo....

susik77
8. jún 2011

@strociatka - ahoj, teraz sme sa vratili od psychologicky, Dr. Krejcirove, je jedna z najlepsich diagosticiek v CR. Povedala mi chvalabohu, ze Veru nevyzera byt vobec autistka, coho som sa velmi obavala. ADD ani ADHD ani nespomenula. Povedala ze nema nic dramaticke, akurat ma problem rozumiet abstraktnym veciam. Napr. sa jej spytala, co urobi ked ma smad- to Veru nevedela. Tak hovorila ze toto prave sposobuje ze ju to hendikepuje a preto aj vzdoruje a pod. Takze jej mam vsetko vysvetlovat na obrazkoch, nemame citat rozpravky, skor ukzovat obrazky a rozpravat o nich. Mas prip. este nej. napad ako licebny pedagog co by som s nou mohla robit? Inak, hovorila ze socialnu stranku ma velmi silnu, kontakt a celkove spravanie, takze takto by deti s autizmom nevystupovali...

szdan
8. jún 2011

@mracik je veľmi dôležité hlavne to akú učiteľku dostane, pretože deti s týmito poruchami potrebujú viac pozornosti ako bežné deti a to nielen doma ale i v škole. Len neviem, či to ty dokážeš dajako dopredu ovplyvniť, ale je určite veľmi dôležité s tým učiteľku dopredu oboznámiť, aby svoj prístup prispôsobila

strociatka
8. jún 2011

@susik77 ahoooj, tak to su fakt skvele spravy, potom to vyzera, ze budete mat skor logopedicky problem s porozumenim reci - urcite vam povedala co tam vidi a pod. Zrejme u vas ide o narusenu komunikacnu schopnost - dysifazia (receptivna). Odporucam najst si skuseneho odbornika, cim skor zacnete, tym lepsie. Dysfaticke deticky mozu normalne sa zaclenit a fungovat aj v beznom kolektive, ale chce to dobreho a skuseneho odbornika. U nas tieto deticky zaradime do maleho kolektivu a do terapie pomocou denneho rezimu s obrazkovymi symbolmi (rovnako ako deticky s autizmom), pretoze im to veeelmi pomoze porozumiet. Potom postupne pridavame dalsie a dalsie symboly, ktore im pomahaju zorientovat sa, porozumiet a pod. (tot je len tak z rychlika, je za tym ovela viac) Nakoniec sa dostaneme az do stadia, kedy spolu s dietatkom chodime do beznej skolky sa integrovat, ucime deti v skolke ako mozu pomoct tymto nasim detickam, ked nerozumeju a pod. Je to velmi fajn. Verim tomu, ze aj v Cechach maju podobny system, len treba hladat. My berieme uz 3 rocne deticky na denny pobyt (funguje to ako skolka) a mladsie deticky ambulantne, na termin na konkretnu terapiu.

andrea1407
8. jún 2011

@ani3012 Dakujem za odpoved mi chodíme 1 krat do tyždna už sme boli 8.krat, tak dufam že to s nim niečo pozitívne spraví lebo je to fakt na nervy niekedy s ním,Martinko ma dost časte a prudké vybuchy zlosti, raz dva sa pobije a v septembri ide zasa do 1.triedy takže som zvedavá ako to pojde dalej . Už mynuleho roka nastupil do školy ale mi ho vratili do školky po mesiaci a pol. pre zlu pozornost a sustredenost a takisto pre minimálny pocit zodpovednosti. A kolko krát ste boli na to prístroji kym nastala nejaká zmena?

sisstin
8. jún 2011

@strociatka že se do toho pletu, Veru od susika nemá od Kr. dysfázii, jen horší porozumění abstraktních pojmů (ale není to na diagnozu dysfázie) 😉 ona rozumí v běžné řeči normálně, i dobře mluví...jen občas nechápe určitým způsobem položené otázky..tam se to podle mě rychle spraví tím, že budou ty otázky více trénovat 😉

ale proč píšu, chtěla jsem se zeptat, ty znáš osobně nějaké dítě s ČISTOU receptivní dysfázkou? Tj. dítě nemá vůbec narušenou expresi, mluví dobře, ale má špatné porozumění? Já totiž četla, že to jsou opravdu výjimečné případy a takhle nikoho neznám, kdo by čistou receptivní měl..ty děti mají vždycky i problém s expresí 😉

strociatka
8. jún 2011

@sisstin ano, je to tak, cistu formu som nikdy nevidela, ale to by bola skor dobra otazka na logopeda...

tiez je pravda, ze takto cez fora sa tazko radi, lebo ak clovek skutocne dietatko nikdy nevidel, nemozete ani len tusit, ake problemy tam bezia, co ovlada, co nie, co si rodicia vsimnu a co nie... ale stale si myslim, ze je to aj tak fajn, pretoze viac ludi, viac skusenosti a mozno nieco zaberie a pod. Ved ja sama mam dietatko s ADHD a je to ako na hojdacke, raz hore, raz dole, raz zaberie to, raz ono a o tyzden uz nie a hladam opat nieco nove...

susik77
8. jún 2011

@strociatka ,
@sisstin - ano, siss ma pravdu, povedala nam Dr. ze Veru neni na ziadnu diagnozu, len cvicit tie abstraktne veci. Ona hovori normalne, pekne, dialogy aj min. cas, aj bezne chape. V skolke funguje medzi detmi ok. Len sa jej treba indi venovat, vysvetlit nej. zadania a tak.
Priklad: ked nastupila do novej skolky-chodi do 2 roznych detskych centier-tak v tej novej sa cely den pocikavala, tak sa ma pytali ucitelky ci je doma bez plienok ( bola uz rok bez).
Tak som ju druhykrat tam vzala do kupelne, ukazala jej nocniky , nech si vyberie ktory sa jej paci, tam som jej obkecala, ze je to pekny nocnik kacickovy a ze ked bude potrebovat, moze sa tam ist vycikat.
Poobede mi hlasili, ze cely den pekne chodila na nocnik. Takze to vidim v tom indi pristupe...Som zvedava ci potrebuje proste len dozriet al. ci to bude takto potrebovat vlastny pristup aj na zakl. skole...

strociatka
8. jún 2011

@susik77 este je malicka, potrebuje vela podpory, ved tu potrebuju aj uplne bezne deti. Urcite to pojde. Chapem, ze sa trapis o buducnost, ja s tym momentalne tiez velmi bojujem, pretoze nasa pohroma pozabudala co uz davno vedela a na to, ze ma 3,5 roka nevie napocitat ani len do 5, odmieta sa ucit a spolupracovat, problemy s pozornostou a sustredenim mi uz hlasia aj zo skolky (co sa dalo predpokladat), ale velmi ma trapi, ze ked ma problemy uz teraz, co bude v skole?

Este pred rokom vyzerala ako mimoriadne nadane dieta (mala neskutocny slovnik, verbalny prejav, vyspelu hru, ovladala cele basnicky a pesnicky naspamat, pocitla do 20...) a teraz mam pocit, ze zaostava, no hotova som, ako keby vsetko pozabudala a ked sa hrame a vediem ju k tomu aby nieco recitovala, zaspievala, alebo nebodaj napocitala kolko ma rockov, tak total katastrofa 😖

sisstin
8. jún 2011

@strociatka do pěti fakt nemusí umět napočítat 😉 v tomhle věku bohatě stačí, když rozliší počty do 3, tj. na výzvu je ti schopná podat např. dvě kostky 😉 Tygr rozlišuje počty do 3, občas se povede do 6, jako symboly pozná čísla do 10 - ale to není o počtech, to si jen prostě pamatuje název+symbol 😉 u těch ADHD dětiček je prostě většinou problém ta pozornost, o to je to těžší 😉 Tygr třeba u Logica Prima vydrží v kuse 30minut, a pak, když jdeme na jinou činnost - třeba logopedii, tak zase vydrží tu půl hodinu atd. Takže v tomhle to máme snažší trošku 🙂

jinak, ta čistá receptivní...to si představuju trošku jako vysokofunkční autismus, páč ty děti mluví dobře, ale jsou to většinou jenom echolálie,nebo mluví (kvůli neporozumění) úplně od věci. I mají rituály, protože potřebují jistotu ...tam by měla být narozdíl od autistů dobrá neverbální komunikace. No škoda, že jsem se jaksi minula povoláním, mě by tahle speci pedagogika asi dost bavila..tak možná s tím do budoucna ještě něco udělám 🙂

strociatka
8. jún 2011

@sisstin v tom pripade ti radsej doporucujem logopediu, lebo tieto ciste formy najcastejsie bezia pri normointelekte a smerom hore. Receprivnu dysfaziu a vobec dysfaziu moze mat aj downik, ale vyzera to trosku inak ako u zdraveho dietatka. Pri specialnej pedagogike sa tak casto s normou nestretnes. Je to velmi zaujimave a tazke sucasne. Malicke deticky su vzdy diagnosticky problem, lebo su v prudkom vyvine a o pol roka celkovy obraz moze vyzerat uuuuplne inak, preto vacsina odbornikov nechce a ani nehovori o diagnoze, resp. naznaci suspektne, podla toho ako vyzera doterajsi vyvin a ako ho predpoklada dalej, vzdy navrhuje rediagnostiku, terapiu a pozorovanie, ako sa to dalej vyvija.

sisstin
8. jún 2011

@strociatka no já mám známou, co má holčičku s DS (ale lehčí forma, má jenom lehkou MR), je poměrně šikovná i sociálně zdatná. A právě mi říkala, že u Downiků je ten vývoj řeči podobný jako u dysfatických dětí 😉 teda samo s tím, že tam může být narušený i intelekt.

Jinak my ke Krejčířové chodíme od 27měsíců, a diagnozu jako takovou - slabší forma expresivní dysfázie- jsme získali až ted ve 3,5(čtvrtá návštěva), a za půl roku jdeme zase. On Tygr je docela takovej specifickej případ, když jsme tam byli poprvý, tak byl v pásmu lehký psychomotorický retardace s tím, že ten vývoj řeči je narušený značně jak v recepci, tak v expresi. Pak v 2,7 už ten psychomotorický vývoj dohnal na širší normu, porozumění řeči už bylo oslabený "jenom" o 6měsíců. Pak jsme byli přesně ve 3 letech, to už měl porozumění naprosto k věku, a zůstala mu "jenom" ta špatná exprese (měl asi 10 citoslovcí). A ted ve 3,5 už měl porozumění na víc jak svůj věk, velmi slušný základy matematickýho a logickýho myšlení, hodně dobře rozvinutý zrakový rozlišování. I ta exprese se pohnula o dost (až na úroven 24měsíců). Takže já třeba ještě maličko doufám, že v těch 4 letech by ta expresivní dysfázka mohla zůstat jenom suspektní, no uvidíme 😝

no, ale na to, jak to vypadalo neslavně v jeho dvou letech (bála jsem se bud receptivní dysfázky nebo lehký MR), tak ted teda už pohoda, obrat o 360stupnů... takže tam se fakt tou včasnou intervencí a pak ještě taky přirozeným vývojem může změnit hodně.... 🙂

no ale taky mám občas furt depky, když porovnám, jak mluví děti v jeho věku...a Tygr do toho tu svou miminkovštinu 😝 no ale hlavně, že mu to myslí tak, jak má....to je nejdůležitější, uf 😝 jinak nám se naštěstí ADHD vyhlo, a to se dost často k dysfázce zvykne pojit 😝

susik77
8. jún 2011

@sisstin - gratuluji, je videt, ze se malemu super venujes, perfektne se zlepsil!

strociatka
8. jún 2011

@sisstin to ano, len malokedy je diagnoza uplne cista bez inych pridruzenych 😒

to ADHD je blbe v tom, ze dava priserne zabrat beznemu rodinnemu zivotu, nemozes nikam na navstevu, lebo po case vas tam aj tak uz pre istotu radsej ani nebudu pozyvat po skusenostiach co vsetko ostalo rozbite a zdemolovane, doma si nemozes ani len noviny precitat bez toho, aby uz susedia nebuchali, ze sa to neda vydrzat, alebo sustavne nieco zachranujes, lepis, vysvetlujes vyhrazas sa, dohovaras, nacvicujes... no skratka zivot s ADHD - myslim, ze skroti aj nervaka, alebo ho vypestuje 😀