Dieťa s poruchou pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

mracik
6. sep 2006

Ahojte maminky, viem, že väčšinou máte ešte len malé batoliatka, ale predsa,
je tu niekto kto má dieťatko so syndrómom poruchy pozornosti a hyperaktivitou, prípadne dyslektika, dysgrafika a pod? Alebo týmto syndrómom trpí?
Môj hyperaktívny syn práve začal chodiť do školy a aj keď je to len nultý ročník, mám teda riadny strach ako to zvládbne on a aj jeho učiteľka...

lulusy
24. jún 2011

@kalo práveže sladkosti ma takmer na nulovej hranici, ak mi pekne zje ranajky, obed (hlavny chod), ide spinkať, ked vstane ma polievku a ked toto všetko pekne zje, potom dostane nejaku odmenu, to je: par sušienok alebo jednu kocku čokoládky z tyčinky Kinder, alebo 1-2 hrozny cukrík. Maximálne raz za tyzden dostane cely keksik. Viem že pre hyperká je cukor hrozbou - teda pre ich okolie. To sa snažim aj vysvetlovat celej rodine - že sladkosti davať malej cezo mňa, cez moje ruky, uši, oči. - radi to robia potajme, aby si u malej urobili "bodiky" - vtedy ma to vytača 😠
Ano zvyšovanie hlasu a zákazy všetko zhoršia, do mňa to jednoducho vojde, pretože už som so silami a neustálym upozornovaním a striehnutim čo zase vyvedie totalne na dne.... ☹
Ona nie je zla, je velmi mudra a šikovna, povedala by som že na jej vek velmi bystra ( nechem ju tým chvaliť, ale taka aka je nezbedna, tak taka je aj šikovná).

strociatka
24. jún 2011

@lulusy to co pises, tak celkom presne mame doma. Tvoja mala je este ale moc malicka a asi aj sikovna ako pises, moze to byt vysoky temperament a aj intelekt a podnety jej jednoducho nestacia, tak si po nich ide sama, tiez vela robi dedicnost a povaha (tvrdohlavost, cielavedomost - prejavuju sa uz teraz), ADHD nechavam schvalne na konci, lebo je este stale predpoklad, ze nemusi byt (co vzhladom na skolu by bolo lepsie). Takze este hlavu nevesaj, ale chapem ta, musis byt riadne unavena, poznam to, keby teraz ku nam nabehla socialka, tak nam malu vezmu a nas zatvoria 😀 😀 no to sa proste stihat vsetko neda, vsak este nespi a je pol jedenastej, kedy mam zehlit...??? ale som sa tym uz prestala zaoberat.

Co by som ti vsak chcela poradit, skus u nas zabralo. Jedneho vecera som prehodnotila za co mala moze a za co nie. Uvedom si, ze jej povahu, ciele, tuzby, myslienky... len velmi tazko zmenis, ale ani ona to nedokaze, dokaze vsak zmenit svoje spravanie. Jedneho dna som prestala malu trestat, upozornovat, vyhrazat sa za veci, za ktore nemoze (rozbite pohare, taniere, vyliata polievka, caj, prevratene kresla, obed na zemi, oliata obyvacka... proste vsetko, co nechtiac urobi z nepozornosti), prestala som ju za to vinit, ale naucila som ju, ze to sa stava a kde najde handru, kde mame metlu a od utleho dietata sme ten neskutocny bordel zacali spratavat spolu a hlavne BEZ EMOCII!!! Potom som do toho zaviedla veeeela, ale fakt veeela chvalenia aj za uplne malickosti, ze dala papierik do kosa, ze spapala a nevyliala polievku na zem (bola sice vyliata po stole, ale uz nie na zemi) a za to vsetko veeeelka, ale fakt veeel ka chvala. Denne mnoho az nespocetne krat som jej hovorila, ako ju lubim, ked ma vytocila, tak som jej povedala, ze ju velmi lubim, ale jej spravanie sa mi vobec nepaci. Dost dolezita vec ich naucit, ze za svoje spravanie su zodpovedne deti same, lebo spravanie vieme ovplyvnit vsetci.

strociatka
24. jún 2011

a k psychologicke by som asi este nesla, o chvilku nabehne aj paradne obdobie vzdoru a to este len bude veselo 😝

kalo
24. jún 2011

@strociatka hezky a výstižně napsané 😉 😉

@lulusy
Taky je důležitá naše důslednost....např.když třeba 3x odběhne od oběda (protože nevydrží tak dlouho sedět), tak prostě ať odběhne, ale dbát na to, aby se k jídlu vrátila a dojedla..Nebo když má rozdělanou nějakou hru, tak ji ukončit, uklidit (třeba společně nebo nějak zábavně, abys ji nalákala) a pak vzít jinou...Prostě důsledná pravidla...tyto děti je potřebují a když je mají nastavené, tak je to pro ně (i pro nás ) jednodužší....

strociatka
26. jún 2011

ahojte spolubojovnicky, nam sa opat vratilo zle obdobie (papulovanie, odvravanie, hadzanie veci o zem, zurenie, kricanie, bitie nas rodicov, plutie, vyplazovanie jazyka, odmietanie jedla...), tak si trieskam hlavu, ze kde zasa robime chybu... Vzdy ked mam pocit, ze uz nieco pekne zabralo a sme o cosi pokojnejsi a dovolim si tvrdit, ze aj spokojnejsi, tak to vydrzi len kratko. Normalne sa tesim, ze ide v pondelok do skolky 😠

tin007
26. jún 2011

@strociatka ahoj, uz sme sa velmi davno nevideli (take 2 roky, vsak?), ako zvlada slniecko skolku?

strociatka
28. jún 2011

@tin007 paaani, to uz je tolko? no skolku po psychickej stranke zvlada velmi pekne, je tam spokojna, chodi do skolky rada a prakticky nic neriesime. Ucitelky su uzasne, ale po fyzickej stranke skolku nezvlada vobec. Bola v skolke po dlhodobej liecbe aj celkovymi ATB presne 4 dni a uz kasle znova, no pomaly som z toho na prasky, cakala som, ze to nebude ruzove, predsa len je mala dieta s oslabenou imunitou a refluxom a nabehom na vsemozne alergie, ale toto? Uz po 4 dnoch?

lule1
19. júl 2011

Ahoj, je to pravda, že psychiatri deťom s ADHD, resp. poruchami učenia čoraz častejšie predpisujú utlmujúce lieky? Aké s tým máte skúsenosti? Nie sú deti po nich ešte viac nesústredené?

strociatka
20. júl 2011

@lule1 co sa tyka medikacie deti s ADHD je to velmi kontroverzna otazka, jednoznacna odpoved na nu neexistuje, jedine co mozem doporucit je poriadne si to nastudovat, ale z kazdej strany. Nestaci si len precitat pribalovy letak (v ktorom sa mimochodom docitas AJ, ze ako vedlajsi ucinok mozu nastat suicidalne sklony a pod.) Ale na Slovensku vysla aj kniha pod nazvom Vedlajsi ucinok smrt - kde autor je byvaly riaditel koncernu na vyrobu Stratery, Ritalinu, ci Prozaku a je fajn vediet co su tieto lieky vlastne zac a preco ich psychiatri tak radi predpisuju.

Su deti (najcastejsie s dalsou kombinaciou ako autizmus, asperger, poruchy osobnosti ci ine pridruzene psychiatricke diagnozy spolu s ADHD) kde je medikacia casom nevyhnutna, ale nie je to pravidlom. Takze ja mozem povedat skutocne len a len za seba a zo skusenosti s vychovou vlastneho dietat s ADHD, kde radsej uplatnujem KBT a ine sposoby terapie ako lieky, zatial u mna nadalej prevlada jednoznacny nazor, ze ja svojmu dietatu tieto lieky nikdy nepodam. Stale existuje mnoho vychovnych postupov a terapii, ktore by som vyskusala ako podat liek, ktory je ako casovana bomba. Ale toto je len moj nazor.

pastuska1
21. aug 2011

@strociatka ahoj. prave synovi ( na jesen 8 rokov) diagnostikovali ADHD, dyslexiu, dysgrafiu a nadpriemerny intelekt. vrazedna kombinacia. chcem sa vyhnut liekom a radsej by som to riesila KBT. maly ide do druhej triedy, minuly rok mal tiez vysetrenia, ale neboli komplexne a hlavne nie asi dobre spravene, zmenili sme centrum spec.ped., presiel testami u psychologicky a spec. pedagogicky, zaver vysetreni boli pre mna ako keby na mna vyliali kybel ladovej vody. na druhej strane som rada, ze poznam pricinu. lenze tiez som pekelne z davida unavena. spec. ped. mi ponukla KUPOZ - aby sme riesili pozornost, sustredenie. bude mat tiez indiviualnu integraciu. lenze este by som prijala ja nieco, psychologa alebo spolocnu terapiu, tipy ako vychovavat take dieta. lebo som z toho zmatena. mam doma este dvojrocnu dceru, som s nimi sama, rozvadzame sa, musim makat, aby som nas uzivila a toto je pre mna matuce, ze na jednej strane proste makat musim a na strane druhej by som sa chcela detom venovat co najkvalitnejsie. a ja neviem ako. hlavne v maleho pripade. som clovek, ktory je splachovaci, viem zvladat situacie, ale toto ma stve, mam pocit ako by som zlyhavala, okolie mi vycita, ze si neviem s dietatom spravit poriadky a ked som povedala, ze ma diagnozu, mavli rukou, ze to sa iba hovori hyperaktivita, ze dnesne mamy tym zakryvaju neschopnost spacifikovat deti, nevedia vychovavat. citim sa ako neschopna. dva dni si to v sebe preberam, snazim sa zvladat to v sebe, usporiadat si to, ale v tomto pripade mi to akosi nejde. maleho nechcem dopovat liekmi, to by som brala az ako krajnu moznost, uplne niekde naposledy. KBT som keysi postrehla, ale v suvislosti s dospelymi, neviem ako to prebieha s detmi, kolko cca taka terapia trva, ake su s nou vysledky, toto by ma zaujimalo. Zdala sa mi velmi vhodna vseobecne.

strociatka
21. aug 2011

@pastuska1 ahoj, tak mas toho na pleciach naozaj vela. Vies ono je to dnes naozaj tak, ze slovne spojenie hyperaktivita u dietata sa v spolocnosti nacisto sprofanovala podobne ako vyraz "mam depku" a pouziva sa len ako klise. Potom deticky, ktore maju skutocne problem s impulzivitou a zvladanim vlastneho spravania, vyzeraju ako obraz neschopneho rodica, co vobec nie je pravda, lebo vidiet dieta s ADHD nevychovane a dieta s ADHD vychovane je obrovsky rozdiel. To zial ale malokto spozna - zvlast v spolocnosti, ktora tak velmi rada posudzuje druhych a pritom si nevidi od nosa...

ak ti mozem poradit, skus do "terapie" zahrnut aj triednu ucitelku, poziadaj ju o pomoc a sprav si postupne z nej nieco ako "ko-terapeuta" neuveris, ako velmi vie dobre ocenena ucitelka, s ktorou rodic intenzivne spolupracuje byt napomocna. Zver sa jej ako dovernicke a vytvorte si vztah, ona potom v triednom kolektive bude vediet urobit kus roboty a vyhnete sa mnohym problemom. Potom sa skus v poradni informovat na svojpomocne skupiny, alebo skupinky, ktore sa venuju specialne tymto detom - zvyknu s nimi robievat intenzivne formou socialnych hier, ktore im veelmi pomahaju zvladat svoje spravanie, ucia sa zakladne veci, preco nemozu robit to ci ono a pod. Urcite take skupinky existuju, aspon tu v BA su. Casto pracuju prave formou KBT. Ak mas chut a cas, je mozne o tejto tematike si veci aj dostudovat, pripadne skusit nejaky kurz napr. celkom fajn kurz nedavno robili aj cez www.i-psychologia.sk

Doma je to ine, zvlast, ked si na vsetko sama a mas aj dalsie dietatko. Mne velmi pomohli pevne zasady, ktore vsetci dodrzujeme. Ta uplne najhlavnejsia a vlastne sa stala pomaly aj nasim zivotnym mottom - s laskou a velmi vela chvalit, takmer za vsetko. Celu vychovu orientujeme len a len pozitivne. Chvalime malu aj za to, ze ma dobru naladu 😉 proste takmer za kazdu malickost. Teraz po rokoch to nesmierne ocenujem, ze sme to takto ponali, mala je velmi zlata a aj ked nieco nechtiach vyleje, rozbije a pod. hned sa vie ospravedlnit a pomahat s upratanim, co na navstevach a v spolocnosti vobec je pozitivne hodnotene a ona nie je zbytocne trestana a frustrovana z veci, za ktore vpodstate vobec nemoze.

littlekitten
22. aug 2011

@pastuska1 obdivujem jak to zvladas... problem je, ze dnes u deti ADHD vetsinou odhali pozde - do te doby je to pro vsechny jen zlobive dite... Kdyz se to odhali kolem 4teho roku da se s detmi pracovat, jsou ruzne cviky na procvicovani pozornosti, soustredeni - je jich spousty a dulezite je vzdy dodrzovat zasady - pomaha velmi i stejny denni rytmus a upraveni jidelnicku. Nevim jak je to u skolaku, ale mela by ti poradit i ucitelka ve tride. Doporucuji hlavne aby s nim pracoval nekdo treti - popros nejlepe nejakou studentku pedagogicke fakulty (nebo psychologie) aby pravidelne k Vam dochazela a cviky s nim delala. Deti se k mamince chovaji jinak a i jako matka trech deti vim, ze i ja nekdy nemam tolik trpelivosti. Leky bych volila jako posledni variantu a pokud mu na to prisli az ted v 7mi letech, tak to nebude na leky. Bohuzel vim cviky pro deti predskolni, ale kdyby si neco z toho chtela, tak mi napis, poradim. Drzim palce

yukki
22. aug 2011

@littlekitten ja by som mala záujem o nejaké cviky na pozornosť pre predškolské deti ak by sa Ti chcelo...

denisocka
22. aug 2011

@yukki ahoj,ty si levočanka?

yukki
22. aug 2011

@denisocka nie som

denisocka
22. aug 2011

@yukki neviem preco som si myslela ze si.

pastuska1
23. aug 2011

@strociatka @littlekitten kocky, dakujem. ja som nova v TT, sme tu len rok, nepoznam nejak maminy, david chodil na jednu ZS, tam sa k nemu spravali ako k debilovi, teraz ide na bilingvalku, lebo jazykovo je nadany, je to sukromna, takze aj iny pristup, je ich v triede len 15 ziakov, bol si to tam vyskusat, bol uplne nadseny. a ja tiez, tie deti mi tam prisli vyrovnane. poradil mi to jeen nahodny clovek, ktory presne takto ma diagnostikovaneho syna, ze na beznej ZS bol obrovsky problem, tu aj s nim vedia jednat a jedine tu sa z neho stava "normalnejsie" dieta, ze lepsie sa to zvlada tam. a takych deti je tam viac. iste, nieco to stoji, ale tam ucitelia komunikuju so vsetkymi zainteresovanymi a teda verim, ze nemavnu nad tym rukou. najlpesie bolo, ked tak sledovala psychologicka a spec. ped. dcerku a hovorili, ze sa rysuje to iste, co davidko. iba som oci prevratila, ale zase aspon uz budem mat skusenost pri nej. to dieta dokaze tahat od rana bez spanku do vecera do jedenastej s usmevom, plna energie, kriste, cely david. mam to duplovane doma. nuz, bude aspon sranda :D ja neviem, preco sa mi deje vsetko na svete :o

lubikan
24. aug 2011

baby,tak ja uz som na pokraji sialenstva z toho mojho..tiez ADHD a vraj lahka mozgova retardacia k tomu.....aj u vas je neustaly bordel?nic nestihate,aj keby ste chceli?..krik,dupanie denno denne.......este k tomu aj mimo svoju diagnozu je protivny,robi prieky mladsej sestre .....niekedy by som ho fakt ze strcila do decaku ☹ ☹ ☹ ☹ ...a nas vztah,bojim sa dospelosti,ze ma ako mamu nebude chciet..lebo ja to fakt nezvladam...ma 8 rokov.....chodime do specialnej skoly.....na obycajnej som si tiez uzila,ze je nevychovany....ale prave naopak........

on nedokaze v klude sediet,stale je v pohybe,ked sedim vedla neho,cakam kedy vybuchne....stale si orypuje nechty na nohach,rukach...uz ich ani nestrihame...netreba.. ☹
ked bol cez prazdniny prec na tyzden,ludia,take vyblyskane to tu bolo...vsetko na poriadku a prisiel domov,zas bordel jak v tanku......on sa vyzlecie,smari veci kam doletia,stupa po tom..atd....kazem mu dat do skrine-on nestiha,nechce sa mu..atd....keby ste videli steny v izbe,pocamarane...atd....dokonca na strop vyhodil to co prave jedol....ja uz som zufala....myslite,ze lieky pomozu?

a ked sa zacne jedovat-vystup na ulici,krik....on je nak aj dost hlucny ... 😢 🙄

ani3012
24. aug 2011

@lubikan ty si odkiaľ ?

ani3012
24. aug 2011

@pastuska1 teda...vôbec ti nezávidím....ja som rada,že Eva-je síce živá,ale je len živá....normálne vidím ten rozdiel medzi hyperaktivitou a živým dieťaťom...a som si koľko krát povedala,že ďakujem tam hore,že Evička je iná....

yukki
24. aug 2011

@lubikan podobne je to u nás. 1000x mu to hovor resp. ho donúť to upratať a možno....možno si to zapamätá a raz to urobí....aj u nás je to tak ale obávam sa, že sa toho nedožijem lebo vyčerpám životnú energiu skôr ako sa Kika naučí veci vyzlečené upratať a nie pustiť z ruky tam kade práve prechádza-zámerne nepíšem kde práve je lebo ona na jednom mieste nie je

yukki
24. aug 2011

momentálne kukám na dvor a budem musieť ísť pozberať ako sa postupne počas behu vyzliekala tak čosi je pri trampolíne niečo pri pieskovisku...čiapka pod oknom a sandále nedovidím.

lubikan
24. aug 2011

@ani3012 Trencin

lubikan
24. aug 2011

@yukki ...je to na nervy....niekedy fakt neviem,ze to co robi,ze je sposobene tym jeho stavom,alebo aj vie a z pohodlnosti nechce.....tam kam chodime do skoly,ked vidim ostatne postihnute,mentalne,ci inak telesne 😢 deti...si vravim,ze chvalabohu aspon za to,co ma... 😒

napr. ked platim v obchode,alebo v buse pri soferovi,nestihnem sa ani vybavit a 3 x po sebe,bez prestavky pre mna na nadychnutie sa ma opyta...a mozem si dat?..a mozem si tuto sadnut???

stardust
24. aug 2011

@lubikan preco nevyskusas lieky? Moj manzel bol tiez hyperaktivne dieta, raz mu dali svokrovci lieky, aj posledny krat, lebo sa po nich pohyboval a rozpraval ako robot. Ale to uz bolo davno...vysadit ich mozes kedykolvek.

lubikan
24. aug 2011

@stardust uvazujem nad tym,zatial navrh od doktora nebol....ale vies co je zvlastne,ze ked som s nim sama doma,alebo je u mamy,s muzom v robote,...tak s nim neni skoro ziaden problem...ale ked sa dostane medzi deti,alebo je aj s mladsou doma,v skole..je ako utrhnuty z retaze

yukki
24. aug 2011

@lubikan ježišku akoby som o kike čítala...a len jediný raz sa jej podarilo v obchode stáť bez pohybu a na niečo sa zadívať, a ani som si neuvedomila že pri tom bez prestania trieskala rukami do plechu na pulte taká som bola z toho vykoľajená že na chvíľu zastala...kým na ňu nejaký ujko nezrúkol 😝 ...niet jedla bez vyliatia, niet oblečenia čo by sa nepoobliekala naopak resp.celá oblečená zistí že gaťky ostali na posteli, ale to nie je na jeden raz ale vraciam ju ku každej jednej veci-aj ponožke niekoľkokrát, nezažila som, že by si spratala topánky... 😉

lubikan
24. aug 2011

ako je kludnejsi,neni taky extra zivy...som nedopisala

yukki
24. aug 2011

@lubikan zrejme nestíha vnímať dokonale viac ako jednu osobu-ak je okolo viac podnetov mozog v jednom kuse skratuj. Kika detto-ešte so samou sa dá, ale nedajbože viac ľudí okolo nej alebo ideme do mesta, obchody autá...koniec sveta.

lubikan
24. aug 2011

@yukki s obliekanim problem nema,to si vie vsetko obliect,ale musi mat nachystane na posteli,ked ho poslem do skrine,sice sa na to pozera,ale nevidi to... 😀 ale ked sa mu neda zapnut zips,alebo sa mu prevratia rukavy..pana fera..iskry lietaju.......