Dieťa s poruchou pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

mracik
6. sep 2006

Ahojte maminky, viem, že väčšinou máte ešte len malé batoliatka, ale predsa,
je tu niekto kto má dieťatko so syndrómom poruchy pozornosti a hyperaktivitou, prípadne dyslektika, dysgrafika a pod? Alebo týmto syndrómom trpí?
Môj hyperaktívny syn práve začal chodiť do školy a aj keď je to len nultý ročník, mám teda riadny strach ako to zvládbne on a aj jeho učiteľka...

piacere
13. sep 2011

Ahojte,
pridávam a k vám... diagnózu nemáme potvrdenú lekárom, ani sama neviem, či táto diagnóza bude u nás niekedy stanovená, napriek tomu si stále viac začínam myslieť, že mám doma hyperaktívne dieťa...

Blúdila som tu na koníkovi už aj v téme autizmus... a tam ma kočky naviedli na to, že ten môj "zaváňa" skôr hyperaktivitou....

Nie je čas teraz písať, čo ma vedie k tomuto záveru, lebo som bez malého na cca 15 min. kým ho neomrzí vonku hranie s tatom...
Tak len v skratke... malý bol v celku kľudné a pokojné dieťa, veľa spával, málo plakal... len s kočíkom sme mali od narodenia problém... Nechcel mi byť už ani v hlbokej vaničke, o šporťáku radšej pomlčím. Chodili sme po bočných uličkách a tam sme uspávali za zvuku sirény, ktorá sa ozývala z kočíka, kým nezaspal... akonáhle rozlepil oči, musela som bežať domov...
Od štyroch mesiacov sedel (no nech si myslí kto chce, čo chce, jednoducho som ho nedokázala udržať v ľahu alebo na brušku, furt sa dvíhal - pravidelne cvičil brušáky, akonáhle som ho dala ľahnúť, rev na celú bytovku... a neprestal, kým sa neposadil. V piatich mesiacoch sedel bez opory a bez toho, aby padal, proste ako sviečka. V siedmych mesiacoch stál v postieľke, od deviatich lietal okolo nábytku, od dvanástich chodí sám.. teraz už behá ako strela. Je nonstop v pohybe, keď nespí, tak si nesadne. Ani najesť sa nevie v kľude, ani neviem akým zázrakom som dosiahla, že aspoň väčšinu obedu spapá v stoličke, ale večne sa krúti, kope nohami, robí niečo rukami, proste neposedí.... zvyšné jedlá počas dňa jeme za pochodu... Som rada, že som vyhrala nad ním so stoličkou aspoň počas obeda.... Cez deň spí už iba raz, hodinu a pol. Zaspáva pekne, spí celú noc. No ráno okolo piatej je ako na baterky... Všade sa štverá, vylezie na gauč, zlezie z neho, vylezie aj na opierku gauča 😲 😅 , postavil by sa aj na hrot ihly, len aby sa dostal k tomu, čo chce. Hračky ho nezaujímajú, s ničím sa nehrá dlhšie ako sekundu. Ak sa mu niečo nedarí, nevie, začne revať, hádzať sa do zeme, so všetkým hádzať...

Tak ja neviem... je hyperaktívny alebo iba živý a neposlušný? 😅 Ešte som zabudla dodať, že pri slovách "nesmieš, nemôžeš, nechaj, toto je ba" môj syn stráca sluch a schopnosť porozumieť 😅 proste ani obraz ani zvuk....

denisocka
13. sep 2011

@piacere ked nepočuje ten moj ,ked ho volam a napomínam.tak poviem slovo ZUVACKA a hned sa pyta -kde maš žuvačku 😀 , a ja že no pekne odhryzni z rohlika a nespi 😀

inac,tvoj je ešte maly,počkaj až vyrastie.nechcem strašiť 😀 ,moj bude mať 4roky a bol snad uplne ako tvoj 😀 😀 😀 😀 a teraz to je vrrrvrrr

na fotkach ma 1,5r , toto bolo bežne ... a to som len v rýchlosti otvorila jul 2009

denisocka
13. sep 2011

moment,fotky davam teraz,bola porucha - na

piacere
13. sep 2011

@denisocka 😲 odkiaľ máš naše fotky? 😀 😀 Presne toto robí môj... a to ešte nemá ani 15 mesiacov 😅

piacere
13. sep 2011

@denisocka ináč s tým, že nepočuje, keď volám... detto náš... keď nechce, tak proste ani obraz, ani zvuk... môžem sa aj do kocky poskladať a neotočí sa... má v paži. Volá sa Janko... Tak naňho kričím: Janíčko... nič. Janík, Janko, Jano, Ján... reaguje až na rázne Honzo 😅 😕

denisocka
13. sep 2011

@piacere tak povedz čokoladaa hned zareaguje

lillika
13. sep 2011

@piacere ahojky 🙂 .neboj,mas tak 80% sancu,ze sa v puberte skludni. 😀 😀 😀 😀

denisocka
13. sep 2011

@lillika a ja mam jaku sancu?ak dajaku vobec mam

lejja
13. sep 2011

Ahojte dievcata,aj ja mam syna s ADHD.Ma 10rokov,teraz isiel do 5triedy.Tento skolsky rok sme zmenili skolu a velmi dufame,ze to bude lepsie.Problem u nas nastal s nastupom do skoly.Doma nie je problem s nim,len musi mat co robit.Problemy su v skole,lebo nedokaze kludne vysediet 45min..Nesustredi sa na vyklad uciva,nestiha pisat,kedze popri tom je este dyslektik,dysgrafik a to ho velmi znervoznuje,ze nestiha ako ostatni.Brali sme uz aj lieky,ale tie vobec nepomahali,akurat mali vedlajsie ucinky tak sme ich vysadili.

ani3012
13. sep 2011

@lejja aké lieky ste brali ? Mne neurolo. povedala,že sa to časom vie upraviť,že dôležité je prežiť základnú školu...

lejja
13. sep 2011

Lieky sme brali rozne,naposledy to bola stratera.Aj nam neurolog.stale tvrdi,ze sa to vekom upravi,ale...?Najprv,ze ked bude mat 8rokov tak sa to zlepsi a tak to vzdy posuva a zatial nic.Teraz tvrdia,ze nikto nevie co bude v puberte,moze sa to zlepsit,ale moze aj zhorsit.Aj vy ste ADHD?

ani3012
13. sep 2011

@lejja áno,Paťko je......ale vraj tá stratera je veľmi dobrá...ja som chcela pre Patrika nejaké lieky (lebo v škole ,že behá cez prestávky a vylieza všade) ale neurologička-síce mi ich napísala,ale že si to mám premyslieť..dala nám rispen pol tabletky vždy večer...ale ešte som mu ich nenanadila,chodili sme na neurofeedback a kraniosakrálnu terapiu-myslím,že trochu pomohlo ale ADHD nevyliečilo.....zmiernilo príznaky

lejja
13. sep 2011

@ani3012 Moj s rispenu velmi pribral a ucinok ziadny,Stratera zo zaciatku trocgu pomohla,ale potom uz nic.Stale mu ich navysovali,ale vobec to nemalo ucinok.Potom zacal z nich zvracat,stale mu bolo zle,nemohol jest tak sme prestali s liekmi.Aj on chodil na neurof.,mozno to trosku pomohlo so sustredenim v skole,ale po skonceni to bolo zase ako predtym. ☹

lillika
13. sep 2011

@denisocka neboj,tiez tam je 😉 😉 😉

lubikan
14. sep 2011

@denisocka ..juuj.ako u nas...moj tiez nechodi von,to ma 8 rokov...ja ho nemozem pustit...bol asi 2 x s dvoma kamaratmi poza barak,ale mam taky dojem,ze ho mali plne zuby,zvlast mamina jedneho z nich,lebo furt behali k nim....a akosi ho uz nevolaju..asi sme pre nich divny...ich problem... 😒

a to kricanie pri jeho nervoch,ked je nedockavy,nervny.... 🙄 😅 😨 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐

baby a chcem sa spytat,da sa na tuto diagnozu,moj ma vraj este lahku mozgovu retardaciu.... vybavit daky papier,nieco ako ZTP.....?Ide mi hlavne o cestovne,kedze do skoly chodime busom...cestovne nas vyjde okolo 60 € mesacne....skola mi preplati 10 € za mesiac-na konci skolskeho roka...takze precestujem aj gate...

ani3012
14. sep 2011

@lubikan presťahuj sa do Malaciek ! Chalani budú kamoši 🙂 😵 😉 😀

andrea1407
15. sep 2011

Ahojte , chcem sa spytat či niekto berie na take deti s ADHD opatrovatelsky príspevok, Martin ma 7.5 roka je prvak aj ked prvak už bol len ho minuleho roka vratili po mesiaci a pol spet do školky... za odpoved dakujem, ,

andrea1407
15. sep 2011

ja chcem požiadat hlavne kvoli tomu že teraz pracujemn na smeny a to nejde , musim byt doma s nim
a on maločo rozozna čo je debre a čo zle a nebezpečenstvo a tak, 2. roky dozadu vyšiel na okno do detskej podotykam že zvoku a maval susedom na dvore , Byvame na 5.poschdi.!!!!! nejako som ho presvedčila aby šiel dole ale on to bral ako zabavu, sa smial z toho.

katy1979
15. sep 2011

@piacere mas normalne dieta take mam doma aj ja a veru hyperaktivnym ho nevolam. ano je zivy neposedny a usi ma len ked on chce. su troska maly na nejaku diagnostiku. jednoducho su zivsí a nebudu sediet na zadku duracelky v zadku a pernamentne v pohybe. bud rada ze to tvoje striebro spi mi ani to nerobime

katy1979
15. sep 2011

pardon malo tam byt my a nie mi.

maznacik007
15. sep 2011

@piacere no aj ja mam obdobny exemplar... my chodime uz aj do skolky minule im preliezol plot ako nas sa vie aj hrat s autami aj pesnicky sa nauci v skolke aj je samoobsluzny a tak ale on ma vrtulu v zadku proste pernamentne v pohybe neustale vymysla reaguje az ked zvysim hlas a tak na treti stvrty raz... je sportovo nadany tak sa zatial snazim tam ho vybit ... ale niekdy som uz hotova... po pravde...
@andrea1407 no to poznam aj ja... mne vyleze na rebrik hore uplne minule vyliezol na schodiskovy murik a prevazoval sa tam dala som ho dolu dohovorila mu a tak okolo a na druhy den to robil znovu to som uz stratila nervy ... 😅
nastastie mi spava ... ked niekam dojdeme tak vsade je ho plno ... prosto musim neustale oci na stopkach sledovat co robi...

piacere
15. sep 2011

@maznacik007 😅 môj dnes liezol na preliezku... alebo keď chce niečo zo stola, tak nemá problém vyliezť na taburetku, postaviť sa a zobrať si svoj objekt záujmu 😅 Niekedy sa bojím aj okom klipnúť, že čo za tú sekundičku sekundovú vyvedie 😝

yukki
15. sep 2011

Hyperkinéza...resp.vrtuľa v zadku malého decula, ešte nemusí predurčovať zároveň poruchu pozornosti, sústredenia, a tie mamky, ktorých deti majú naozaj potvrdené ADHD, resp.teda poruchu pozornosti a sústredenia a príp.ďalšie poruchy učenia a správania-aj s tou hyperkinézou, mi iste dajú za pravdu, že to nadmerné hmýrenie dieťaťa-oná vrtuľa- ešte nie je to najhoršie na skutočnom ADHD... Takže hlavu hore mamky s tými malými živánmi...až budete pri 4r.dieťati sedieť a ono sa desaťkrát pokúsi obuť si ponožku ale pritom ho na tom polmetri životného priestoru zakaždým niečo vyruší, a vy mu ju 10x vrátite a zopakujete "obuť..ponožku"a ono si ju nakoniec nie úplne a hlavne naopak obuje a vypáli z miesta s jednou tou ponožkou a druhou nohou bosou a keď za ním zavoláte "druhá! ponožka?!" tak sa na vás zadíva ako by vás videlo prvýkrát ale nevráti k vám lebo cestou späť začuje zvonku nejaký zvuk, čo ho prinúti sa hodiť smerom k oknu......potom terba začať uvažovať o ADHD ako takom. 😝 😅 🤐

maznacik007
15. sep 2011

@yukki dakujem moja... veru ja sa tymto utesujem... u nas zatial obliekam vyhradne ja... 😀
mna skor stve take to nezvazovanie dosledkov... resp. ako keby ani ho ista skusenost s niecim nepoucila... prosto take cosi ze ak dieta chyti horuci sporak a popali sa tak druhy krat nechyti dava si pozor to u nas nefunguje.. / myslela som to obrazne my mame indukciu ta nepali.. nastastie/

yukki
15. sep 2011

@maznacik007 presne o tomto sme hovorili na poslednom pobyte. Nie, nepoučí...nie je u neho vytvorená tá synapsa, po ktorej by čin prešiel k následku. Teda minimálne nie ako u milovaných biodetí kde je tá synapsa jednoduchá, rovná, krátka....u našich je to dlhá krivoľaká (možno prerušovaná) cestička plná križovatiek...no zapamätaj si to po jednom raze!!! 😉 😉 Káždý mi vravel, ako sa Kika poučí keď ju pohrýzol pes...neprešiel rok a bolio sme šiť opäť a potom ešte jedno pohryzenie nasledovalo...a doteraz sa k nim nechová nejako ako že by si to pamätala...

strociatka
16. sep 2011

@yukki pekne si popisala tu hyper kinezu, len este treba dodat, ze za ten cas, kym si obuje tu jednu ponozku dokaze este 15x spadnut z toho gauca, z toho 3x na hlavu (ano aj to je mozne, teda aspon u nas normalne - predtym som ani len netusila, ze sa to da) 😀 niekolko krat mi vynada, ze su zle tie ponozky, odbehne lebo je neuveritelne smadna a poterbuje si dat glg, pocas cesty k poharu preskuma balkon, lebo tam bol asi holub (pred mesiacom) a ked sa vrati na tom priestore kde sedi a obuva sa ma este nechtiac 5x kopne, stuchne, sama si trafi nohou hlavu a na vine som samozrejme ja a po 15 minutach mordovania sa s jednou ponozkou skoncime s tym, ze som hrozna mamina a ona taku uz nechce a ide si hladat inu 😠

lubikan
16. sep 2011

@strociatka

heh,presne ako u nas..vsetci su ti zli,len on je najlepsi... 😠 😠 😠 😠 😠

strociatka
16. sep 2011

pre zabavu: tu je par fotiek, ako vyzera hyperaktivita pri spani, co dodat? 😀 😀 😀

PS: verte tomu, ze zarucene tvrdo spi.

yukki
16. sep 2011

@strociatka výborný popis situácie u nás doma...okrem toho balkóna, ten nemáme. Tak tak. A to je tá neschopnosť sa sústrediť čo i len tak krátky čas potrebný na ponožku na taký jednoduchý úkon ako je jej obutie. To je potom už namieste uvažovať o ADHD....živé a lozivé batoľa vyžaduje síce viac mamkinej energie ako buchta typu "kde ma dnes posadíš tam ma zajtra nájdeš" ale ešte to nemusí znamenať že dieťa má poruchu pozornosti

strociatka
16. sep 2011

@yukki urcite nie je na mieste urcovat diagnozu ADHD u malych deti (pred dovrsenim 3 rokov), ale tiez som nazoru, ze riesit to az na skole je neskoro