Dieťa s poruchou pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

mracik
6. sep 2006

Ahojte maminky, viem, že väčšinou máte ešte len malé batoliatka, ale predsa,
je tu niekto kto má dieťatko so syndrómom poruchy pozornosti a hyperaktivitou, prípadne dyslektika, dysgrafika a pod? Alebo týmto syndrómom trpí?
Môj hyperaktívny syn práve začal chodiť do školy a aj keď je to len nultý ročník, mám teda riadny strach ako to zvládbne on a aj jeho učiteľka...

irriss
14. okt 2011

@yukki
take jsem mela obdobi, kdy mou jedinou potravinou byly "mlecka" v malych vrecuskach...na zaludecni vredy... 😉
Ja uz toto obdobi se synem mam za sebou, ale verte mi, ze tyto deti maji problemy i v realnem zivote, je lepsi sedet "nad ulohou z matematiky" nez resit zivotni ulohu syn&rodic..
Nehlede k problemum, jsou to ale deti, ktere nas obohati JINAK...v mnohem maji vic nez ostatni 🙂

irriss
14. okt 2011

@ani3012
take mi takto odpovidal syn!!! 😀 😀 😀

take mi pripominal, ze uz to ma od narozeni...ale jako v tom smyslu, ze si za to.."muzu sama" 😉

ani3012
14. okt 2011

@irriss presne tak...ja by som inak Paťka nevymenila za nič na svete ...len možno troška inak tú výchovu usmerňovala po jeho narodení....
psychologička mi povedala,že to bude horšie a horšie (čo sa aj školy týka)...som si myslela,že prvá trieda je tá naj a potom sa to vekom zlepšuje..... a že v puberte sa stane: buď-alebo ....

irriss
14. okt 2011

@ani3012
koukam, ze jsem Ti jen potvrdila slova psycholozky...
😉
Ale neboj, vazne to bude umet kompenzovat...oni jsou si totiz vedomy, ze to nedelaji spravne, ale proste to nedokazi ovlivnit, je to silnejsi nez oni..ale pak, kdyz je rada na nich, aby napr. pomohli, tak jsou to ty nejlepsi kamaradi do "nepohody"..ja mam syna hospodynku... 😉
Dobrovolnika v Cervenem Krizi....maji potrebu se nekde uplatnit a nejlepe jim je, kdyz muzou pomahat, jsou dobrosrdecni a rozdali by se... 😉

ani3012
14. okt 2011

@irriss tak v tom máš pravdu,aj Paťko je veľmi citlivý, chcel by robiť veľké veci -len keďže je taký aký je,tak mu nikto ani nedáva príležitosti...minule na tréningu karate mu dala trénerka predcvičovať nováčikom...keby si videla,aký bol sústredený ako pracoval a až do konca tréningu bol na 1* ...len ja nemôžem niekomu rozkázať,že nechajte,nech tie papiere rozdá Patrik po triede alebo nesie pomôcky na vyučovanie alebo išiel v prvej rade keď idú do telocvične......
pre nás bezvýznamné veci ale je vidieť,ako mu na tom záleží...väčšinou to deti majú za odmenu - čo Patrikovi nehrozí....

ani3012
14. okt 2011

@irriss a tvoj synátor mal tiež ADHD ? ste kedy zistili? Už ste bývali v zahraničí ? Ako pristupujú oni k takýmto deťom?
Ja inak tiež som to mala a keď som si nedávno robila maturitu,tak sem tam som sa zasnila....takže viem si predstaviť Patrika,ktorý si to ešte neuvedomuje,že treba počúvať,čo učiteľka vraví.....

zloba_z_pd
14. okt 2011

ahojte moj 15 mesacny syn oliverko je velmi sikovny az hyperaktivny stále ho nieco zaujima myslim si ze nieje az tak velmi hyperaktivny ale da sa k omu prirovnat jeho vsetko taujima stale nieco chyta rozprava vnima dufam vsak ze nertrpime touto poruchov dufam ze je to len taky zvedavy chlapec

yukki
14. okt 2011

Boli sme dnes v meste a to..to je na vraždu. Kikine ruky všetko chytajú, ak máme posedieť tak nimi trieska do stola, bezcieľne všetko chytá a poťahuje, dvíha, pchá do úst, točí hlavou zboka nabok, vykríka-len tak...počas jedla voľnou rukou hocikedy niekoľkokrát zatrepe v rýchlom slede po stole...no to je čistá psychiatria, fakt. Ona sa nedíva očami a nepočúva ušami, ona kuká a slucha rukami. Vďakabohu za to bývanie kde bývame, v meste by sme neprežili, ani jedna z nás.
Počujte, ukázalo sa niektorej z Vás-teda detí-niečo, nejaké abniormality aj na bdelom EEG?

yukki
14. okt 2011

Práve jej pravá ruka stavia puzzle a hrana pravej ruky a ľavá ho úspešne búrajú.......

lubikan
15. okt 2011

@yukki Pociťujete niekedy bezmocnosť, vyčerpanie a zúfalstvo, keď sa bezúspešne snažíte prinútiť dieťa, aby sa sústredilo na úlohu? Tak cítite presne to, čo cíti dieťa nad úlohou!“
PhDr. Jiří Tyl
aj toto sa mi páči...ale ako to že ja už z toho mám vredy? Asi preto, že sa nehádžem pri tom o zem a nejačím-z nej to ide von, u mňa to ostáva v žalúdku.....

ani nehovor.....ale ja si veru aj zajacim..chudaci susedia.....si urcite myslia,ze nie som pri zmysloch....

inak dnes rano..daj si teplaky....nemooozem ich najst,neviem kde su.......nachladnes,bleskovo si ich najdi tam,kde si sa vyzliekol..............ja neviem kde,vy ste mi ich schovali,mi robite naschval...krik,vreskot,neervy,buchot....ked ti ich najdem ja,budes pol dna zavrety v izbe....uz ich maaaaaaaaaaaaaammmm !!!

😀 😢 😢 😢 😢

yukki
15. okt 2011

@lubikan u nás dnes v noci zas nasnežilo, vonku tesne nad nulou ale riadny ľadový víchor...ona šla kilometer po vonku len v punčoškách a pulóvriku (výchova a lá respektovat a být r.) som ju nechala a čakala kedy uzná že je zima, ľudia v prešivákoch, baraniciach, vetrovkách, rukaviciach sa za nami obzerali....potom som povedala Stojíme a budeme stáť kým si nerozmyslíš či ti je zima a či chceš takto ísť až k babke (3km), tak potom povedala, že jej je zima a poobliekala sa, ale to myslím že len preto, lebo sme stáli! A to ona neznesie! Stáť a nič nerobiť.... do rici pri takých deťoch môžu ísť aj celé rešpektovacie výchovy joj jaká som na...á

ada32
15. okt 2011

boze ani netusite ako velmi vam rozumiem ,my sice priamo s hadzanim o zem nebojujeme ale nervy mi tecuuuuu a to uz ma 14 rokov. 😖 a uuplne posunute vnimanie reality, riaditel zemegule, kludne vonku jeden stupen a on v tricku s kratkym rukavom lebo ved mami nie je mi zima 😠 ale ja som ten ktory potom lieta s nim po lekaroch 😠

@yukki uplne moje slova " do rici pri takých deťoch môžu ísť aj celé rešpektovacie výchovy joj jaká som na...á
"

strociatka
17. okt 2011

@yukki suhlasim 😀

strociatka
17. okt 2011

myslim si, ze sa to dnes s "odbornostou" vychovy prehana - respektovat a byt respektovany u 4 rocneho dietata? prepacte, ale kde sme, tak male dieta mi nemoze byt partner, to si mozem dovolit az bude mat 18, dovtedy som rodic ja a nie partner - na to mam manzela. Jednoducho mi to pride tak, ze sa tym zaoberaju ludia bezproblemovych deti a vychovavaju si tak egocentrikov. U nas sa s obliekanim nediskutuje, chces von? oblec sa, nechces sa obliect? nikam nejdeme a basta! Moze kricat, revat, plieskat sa o zem, trieskat dverami, nikam sa nejde, nakoniec si to aj tak vzdy rozmysli (dlzka rozmyslania je rozne dlha - od par minut do pol hodiny) 😀 😀 😀

strociatka
17. okt 2011

k tomu EEG - u nas neukazalo nic, ale co som sa rozpravala s viacerymi (rodicmi aj odbornikmi) tak sa zvykne ukazat povacsine vtedy, ak je na pozadi aj LMD - lahka mozgova dysfunkcia ci EPI. Velmi velke percento deti je diagnostikovanch psychiatrom ako ADHD, ale EEG neukazalo vobec nic, aj neurologicky nalez je vporiadku. Takze by som sa na to nespoliehala. Sam MUDr. Suba, ktory sa v BA venuje ADHD tvrdi, ze nie je mozne diagnostikovat tuto poruchu pred tretim rokom zivota a nikdy nikde neuvadza ako nastroj diagnostiky EEG, ale citujem: "Na spoľahlivé stanovenie diagnózy je potrebné pozorné sledovanie dieťaťa a jeho vývinu."

strociatka
17. okt 2011

a este sa Vam vsetkym chcem pochvalit, u nas je uz tyzden taky klud, ze plne pochybujem, ze mala nejake ADHD vobec ma 😎

uz tyzden som nenalozila na zadok, nevrieskala co mi hlasivky stacili, netreskla som po stole, nevyhodila dieta sa jedovat do izby, nezabavila ziadne hracky, nevyhrazala sa... no teraz tak rozmyslam, nebude chora? 😀 😀 😀

pantomima
17. okt 2011

@strociatka jak je to možné, že je takový klid????

strociatka
17. okt 2011

@pantomima no to ja neviem, ale uz zacali sople a je riadne zadutinovana 😒

zvycajne sa u nas striedaju obdobia tzv. kludu, kedy sa s nou da vychadzat uplne normalne bez afektov (motoricky nepokoj tam nepocitam) s obdobiami totalneho sialenstva. Vela nam pomaha, ze chodi do skolky, pride od tial unavena, spokojna a dostatocne vyjasena, takze neprichadzame tolko do konfliktu, je to take pekne obdobie, kedy este vpodstate nic neriesime, ziadne domace ulohy, tak aj tie nase poziadavky su este vpohode

yukki
17. okt 2011

@strociatka vďaka za odpoveď!
K tomu obliekaniu-aj u nás to býva tak, ale sem-tam sa pokúsim pristúpiť k niečomu demokraticky a....takto to dopadne.

strociatka
17. okt 2011

@yukki chapem, obcas som mavala aj ja tieto "demokraticke zachvaty", ale nemalo to dlhodoby vyznam, prestala som s tym, chcem radsej dobre vychvane dieta, ktore sa nauci ustupit a nie so mnou sustavne o kazdej volovine diskutovat, na to mi pride primala, ustupim az v puberte 😀 😀 😀

ale skusaj, kazde dieta je ine, u nas to nezabralo, lepsie na nu vplyva tradicna vychova na principe: rodic - dieta a nie partner - partner

pantomima
17. okt 2011

u nás demokracie taky moc nefunguje..no ono nefunguje ani to druhé...

yukki
17. okt 2011

@strociatka áno, u nás tiež funguje Buď sa oblečieš, alebo s nami nikam nejdeš...to bol zas len jeden z pokusov v zmysle 5,5 ročné dieťa už predsa musí mať rozum, musí uznať že....atď. Ale nemá. Takže ďalej pokračujeme v autoritatívnej výchove.

strociatka
17. okt 2011

@yukki nemyslim si, ze je to autoritativna vychova, vobec nie. To, ze trvas na svojom predsa nie je autoritativna vychova, na svojom sa da trvat aj laskavo, trpezlivo, ale neustupit, nepride mi na tom vobec nic zle. Ked sa pozriem po okoli a vidavam deti, ktore nevidno od zeme a skaredo nadavaju rodicom, vynucuju si bezohladne svoje a rodic bezmocny sa snazi s dietatom diskutovat... k nicomu to nevedie. Kedy sa ma potom dieta naucit pravidlam? hraniciam? co je spravne atd.?

Ja svoje dieta uznavam ako osobnost a ked malej kupujem lizatko, tak sa jej samozrejme opytam na jej nazor a necham ju nech si vyberie, ci si prosi zelene, alebo cervene. Ale ked sa obliekame von, tak s nou nediskutujem, ci si oblecie al neoblecie bundu, tam jej na vyber v ziadnom pripade nedam, musi posluchnut. Myslim si, ze o tomto je rodicovstvo. Vysvetlim jej, ze ked ju nebude mat, velmi ochorie a nebude moct ist von vobec, ale neustupim. Su veci, kde diskutovat mozeme, ale ja mam zodpovednost, ktoru ju hodlam naucit a inak ako prikladom to nejde. Myslim si, ze ked budem svoje dieta vychovavat systemom, ze mu sustavne poleziem do zadku, tak z nej bude priserne neznesitelny egocentrik, ktory sa bude vsetkymi silami snazit vydupat si svoje.

strociatka
17. okt 2011

ale je s tymi detmi zabava, najnovsie tuzi po dalekohlade, myslim si, ze vobec nebude vediet co s tym, ale to odvovodnenie stoji za to: "Tatinko, musime si kupit dalekohlad, aby sme vedeli na com sme!"

geranium
21. okt 2011

ahojte, som rada, ze som objavila tuto diskusiu 🙂 obdivujem vsetky maminy, ktore toto prezivaju, len kto to zazije pochopi. Mam 9 rocneho prvorodeneho syna s ADHD, plus disleksia, disgrafia, jemna porucha reci a chronicke tiky, grimasovanie. Od narodnia spal malinko, max. 20 minut aj to na rukach, s prsnikom v ustach, inak spal iba v kociku vo fusaku za neustaleho pohybu. Neskor som ho usavala zabaleneho v deke sediac na fit lopte a hmkajuc monotonnu melodiu. Inak zvuky neznasa, vsetky hrajuce hracky ho desili, museli sme ich odstranit. Od malinka mal vykyvy nalad, uzasne obdobia vzdoru. Ked sme sa ho pokusali potrestat ponechanim v jeho izbe, prisiel za mnou, drzal sa mojej nohy, bil a plakal na zemi. Stale sme sa mu museli venovat, citat mu , stavat kocky, ale on to nikdy sam nerobil, len sa dival na nas. Ked rozpraval, chytil na hlavu, aby sme sa pozerali len na neho a pocuvali ho. Boli sme niekolkokrat u psychologicky, vzdy z toho vysiel v pohode, vraj je mimoriadne nadany a potrebuje pevny rezim. V skolke to bola katastrofa, jacal od rano celu cestu v aute kopal do sedadiel, kopal do skriniek, ked sa pocikal na koberec, tak povedal ucitelke, za nabuduce sa tam ij vykaka 🙂. Cele 4 roky tam nechcel chodit, prve dva boli najhorsie, to bol vkuse chory, tri dni v skole, dva tyzdne chory. Doma do vecera plakal ci uz nemusi ist do skolky. inak sa na neho nestazovali, nebil sa, len my sme doma mali strasne place a hneval sa nas aj ked sme pre neho prisli, za to ze tam musel byt. V skole nastala katastrofa, nastupil do triedy pre mimoridne nadane deti, ale nastalii problemy s citanim, pisanim, Doma sme sa s placom ucili aj 3 hodiny, stale sa vrtel, nevnimal. Nikto to ale neriesil, az v druhom roccniku sa ucitelky stazovali ze pomaly pise a je naladovy, vraj nech doma viac pracuje. To uz ale bolo nad nase sily, tak ssme presli do klasickej triedy, ale tam sa zistilo ze pise najpomalsie aj v klasickej triede, pridali sa k tomu tiky, vybuchy hnevu a placu, buchanie si hlavy o lavicu, sebalutost a obvinovanie sa, podcenovanie, na co pani ucitelka reagovala vzhadzovom z triedy, krikom a poznamkou, tak som sama zacala patrat po
probleme az konecne dnes mame diagnozu a zaciname chodit na biofeedback. To co chcem povedat, je, ze od malicka sme behali po lekaroch, psychologovch, chodil so specialnej triedy a nikto mu neurcil diagnozu, az teraz, aj to bez odporucania ucitelov, ktori tvrdili ze je len tazka povaha, pomaly a casom z toho vyrastie ( a urcite si mysleli ze je rozmaznany). V podstate nas k diagnoze doviedli deti kamaratov s ADHD a internet. Kopec veci sa tym vyriesilo, aj ked len pre nas rodicov, nik iny to vobec nechape. Chcela som sa opytat mamiciek, ci sa stretli u svojich deti s poklesom IQ, nam za dva roky vyrazen kleslo (az o 20 a viac ),a v pozornosti ho mame esteovela nizsie, s cim to suvisi, ci napr, s neurotizaciou. Ake mate skusenosti s integraciou? Syn je tretiak, rozmyslame o tom, ale bojime sa aj, ci to nebude ajj negativne, niekedy to ucitelia neradi vidia, pridava to robotu. Zatial mame velke problemy s diktatmi a pisanim poznamok, pisomkami vsetkho druhu a anglictinou.
Mame obdobia, ked je relativny klud, potom pride katastrofa, ziadne poznamky, nervozita, vzdory, lutost, nechce robit ulohy, ublizuje surodencom a terorizuje celu rodinu svojimi negativnymi naladami. Kym nevyvola nejaku hadku a nevyplace sa, ani neprestane. Inokedy umyje dlazku, uvari caj, kavu. Ale to ze chodi polonahy, zabudol jest, umyt si zuby, to je normalne, nas svet a potreby rodicov nevnima vobec. Najradsej by len pozeral TV, vtedy zabudne na cely svet. Budem rada, ak date rady, ako dalej, ako sa ucit, ako hladat energiu a cas aj pre seba a surodencov, cela rodina sa totiz toci len okolo neho .

andrea1407
23. okt 2011

@vanessm Ahoj, a nevieš nahodou ktora poistovna to prepláca? myslím tym Biofedbeeck, lebo aj ja mam 8.ročneho syna, ma ADHD ,je on narodenia nesmierne živy, impulzívny, no to by sa dalo o tom vela pístat, a sme začali chodit na ten prístroj ale platíme 10. euro,za 45.minut., teraz berie lieky STRATERA, 18.mg. je to trocha lepšie, ale v škole ma dost bproblemou hlavne čo sa tyka spravanie, učenie mu ide, je prvak , mal odklad mynuleho roka.

andrea1407
23. okt 2011

Ma niekto skusenosti s liekom STRATERA? ,

obrazek_nat
24. okt 2011

@lejja Ahoj, tak my tu Strateru brat nemužeme. Jirkovi je špatně od žaludku a cely den ma pocit na zvraceni a bolesti břicha. A tak jsem doufala, že konečně se najde něco co nam pomuže.

obrazek_nat
24. okt 2011

@yukki Ahojk. Na EEG jsme byli a neuroložka povidala, že jsou tam viditelne změny oproti dětem co to ADHD nemaji a řikala, že jen na zakladě EEG by se měly určovat leky. Davala nam Nueromultivit a Ginko bilobu pro zlepšeni činnosti mozku.

vanessm
24. okt 2011

@andrea1407 Ahoj,union to preplácala ešte pred rokom, tak snáď sa to nezmenilo.