Dieťa s poruchou pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

mracik
6. sep 2006

Ahojte maminky, viem, že väčšinou máte ešte len malé batoliatka, ale predsa,
je tu niekto kto má dieťatko so syndrómom poruchy pozornosti a hyperaktivitou, prípadne dyslektika, dysgrafika a pod? Alebo týmto syndrómom trpí?
Môj hyperaktívny syn práve začal chodiť do školy a aj keď je to len nultý ročník, mám teda riadny strach ako to zvládbne on a aj jeho učiteľka...

strociatka
13. nov 2011

a inde poskrabala plavajuce podlahy, neviem ako, no neviem...

yukki
13. nov 2011

@strociatka chodíme, ale pre mňa je to čosi ako ísť na tréning aerobiku v kombinácii so skúškou na Vš, som napätá jak v noci v pralese keby ma vysadili z lietadla, a celá návšteva (všetci sa ma pýtajú prečo si nesadnem, ale väčšinou než stačím odpovedať...) sa skladá z mojich upozorňovaní Kika ne...Kika! KIKA! NE! Kika poď sem, tu môžeš....nasleduje skok medzi deti a roztrhnutie ich, po ospravedlňujúcej vete nasleduje skok k nejakej vitríne a odňatie predmetu z ruky a chvat unikajúceho dieťaťa, nasleduje záchvat a z neho vyplývajúci úchop dieťaťa, donútenie vypočuť si ma, nasleduje cca dve minúty kľudu kedy postávam s kávou v ruke...a nekukám na hovoriaceho hostiteľa ale nervozne tekám očami medzi deťmi..popretkávané výstarhami ...Kika...KIKA! HEJ! Ne na koberci! Kristínka počuješ, môžeš jesť pri stole ak chceš...ne na koberci! HEJ! atď...ale nie, už máme také kamarátky, kde sú na ňu viac zvyknuté, vedia aj oni pochopiť a upozorniť, ale také tie návštevy kde ľudia nevedia vocogou tak to moc nie...všetky deti si pozerajú králička v klietke, Kika znenazdania vyskočí od hračky skočí medzi ne a začne drmať mrežami klietky a tak.... 😝

obrazek_nat
14. nov 2011

@yukki ahoj. S tim pohybem na čerstvem vzduchu mame podobně.. ja padnu na hubu a spim, a mlady skače jako divy 😀 Byli jsme na Pustevnach prošli pěšky asi 8km, ja na zpateční cestě usnula v autě a Jirka ještě doma lital a hral si na transformery... a to si myslim, že měl pohybu až, až... divny je, že ten pohyb zmaha nas maminy, co? 😀

mamabiba
14. nov 2011

@yukki ja mám tiež hyperaktívne dieťa, viem, že v tom mozočku im to prebieha ináč a aj s tou dôslednosťou treba narábať ináč ako u 90% detí. Ja sa priznám, knihu o výchove som neprečítala ani jednu, pretože sa radšej riadim materinským inštinktom. A ani teraz si moja 8 ročná dcéra niekedy nevie uvedomiť následky svojho konania...skoro si nechtiac zabila morčiatko... a podobné skutočnosti, ale byť dôsledný v tom, že teraz sa je, teraz sa treba umyť, teraz sa nehráme a podobne. Naše detičky to ťažšie vedia v hlavičke pochopiť, preto treba byť dôsledný aby sa to naučilo. Nezamieňajme dôslednosť za prísnosť. Keď bola Bianka ešte malá dakedy sme jedli aj 2 hodiny, čo som jej musela stále vysvetľovať, že teraz je čas obeda, teraz sa nehrá s legom. Pár kociek som jej dala k tanieru, pri jedle sme aj stavali veci z lega, alebo sme pozerali dajakú knižku, ale pri tom sme papali, pretože teraz je obed. My sme mali aj problémy s jedením...doteraz je ako špagetka a lekárka mi poradila ako na to. Mať len raňajky, desiata, obed, olovrant, večera a večera do postieľky 😉 . Toto dodržiavať, medzitým jej nič iné nedávať a už tobôž nie ak nechce jesť. Dôsledne sme to dodržiavali a naučila sa. Viem, že by som jej zbytočne vysvetľovala, ona to potrebuje takýmto názorným príkladom. U nás je ten problém, že vysvetľovanie dačoho zlého je ako by som hrach na stenu hádzala. A nesmie byť dlhšie ako 2 minúty, ináč už má hlavu dakde inde. Čiže v našom prípade musíme ísť názornými príkladmi. V tom spočíva moja dôslednosť. Nechcem nič obhajovať, každé dieťa je iné ..a hlavne naše...a na každé zaberá dačo iné. My sme s psychologičkou došli na to, že takýto spôsob názorných ukážok ako by to malo byť a ako sa čo kedy robí...u nás funguje.

yukki
14. nov 2011

Nikdy som deťom mimo 5 jedál, ktoré jedia od bábätka pri stole a bez hračiek a telky a rozprávok, nedávala, buď jedia alebo nie od hladu nezomrú ani keď tri jedlá za sebou odmietnu. Ak vstane Kika od stola-dojedla. Jedinou alternatívou je chlieb s maslom, jedený pri stole a v čase jedného z tých piatich jedál. Sladkosť dostanú počas olovrantu. Keď sa majú umyť, tak ju tam dovediem a stojím a snažím sa čo najmenej radiť, len ju obraciam a stavam nazad k umývadlu, keď majú ísť večer spať-sú naučené ľahnúť a spať. je to dôslednosť? Prísnosť? Napriek tomu sa moje dieťa správa omnoho ináč ako deti mamiek, ktoré nie sú a nikdy neboli nútené dodržiavať žiadny režim.
Poznám mamku, ktorej výchova sa podľa mňa približuje ideálu, tak prirodzenú výchovnú múdrosť -a materskú-nevidí človek často. Obaja chlapci majú poruchy správania, emócií, ADHD, a nikdy sa nebudú správať ani natoľko ako 80% detskej populácie, ktorej rodičia neboli donútení dať zo seba toľko, ako ich mamka. Je a musí nevyhnutne byť dôsledná, ale skrátka aj tak jej deti sa vymykajú bežnému priemeru a nezaiteresovaný by mohol povedať "to len treba byť dôslednejší, ja by som to a to....atď" 😉

strociatka
14. nov 2011

@yukki klobuk dolu, my jeme pri kresleni, malovani, citani casopisov a ked je najhorsie tak aj pri rozpravke, nuz nikto nie je dokonaly, nemam uz na toto nervy a ulahcujem si to ako sa da. Ked bola mala tak mala obrovske problemy s jedenim a travenim, prve prikrmy zvladla az v dvoch rokoch a to sme iny cirkus robili, aby sme vobec nieco do nej dostali. Teraz je to paraaaada a priznavam sa, ze uz som leniva na tom nieco menit. Hlavne, ze v skolke je slusne za stolom, ale pre zmenu jej tam vobec nechuti (necudujem sa), ale to je o inom. Ja som v krmeni a vobec jedle pri stole dost zlyhala, ale popravde ma to vooobec netrapi,. lebo zje vsetko co jej dam a mame fakt ine problemy a starosti, aby som sa zaoberala tym, ze 15x odbehne, 10x spadne zo stolicky, 3x vsetko vyleje a pod. tak si citame, kreslime a pod. potom aj rychlejsie zje a aj zje vsetko.

Kludne do mna hodte kamenom, ale mne sa to menit nechce, priznajme si, kolki z nas radi pri jedeni citaju noviny?

yukki
14. nov 2011

@strociatka no tak ja môžem frajerovať, ale ja som mala deti z DD a tie by boli zjedli všetko čo pred nimi neušlo, od začiatku...a teraz keď už vyberajú v jedle tak už majú ale návyk, ješ neješ budeš hladná... 😝 Kto to nezažil tak neuverí ako môže 8,5 kilový dvojročák zjesť takmer dve dospelské porcie pričom sa sústredí len na lyžicu aby neustávala v pohybe k prijímaciemu otvoru...ktorý sa po toľkom jedle menil na vyvrhovací čo ale nebránilo dieťaťu jesť ďalej.... 🙄 takže toto nie je celkom moja zásluha, oni skrátka sa uspokojovali tým jedlom a dlho som kŕmila navyše v stoličke nakoľko boli obe malinké na svoj vek takže to znemožňovalo únik...

andrea1407
14. nov 2011

Ahojte všetci, ja by som sa chcela spýtat či berie niekto na dieta s ADHD alebo dieta s hyperkinetickou poruchou pozornosti a spravania opatrovatelsky príspevok od štatu, alebo či si už niekto z vas žiadal, ja som si ho požiadala, predvolali nas 11. novembra na pohovor , bola som aj s Martinkom,, mne idehlavne o to aby som ho dala do kopy teraz v 1.r očniku a kedže ja pracujem na smeny a poobede až do 20.00, tak sa mu vobec nomožem venovat, a aj manžel je pracovne vytaženy a Martinko potrebuje sustavny dozor dospelej osoby lebo nikdy neviem čo vyvedie, ,
🙂

yukki
15. nov 2011

@andrea1407 som zvedavá ako dopadnete a držím palce. To by si akože dala výpoveď z práce?

obrazek_nat
15. nov 2011

@andrea1407 nu to jsem zvědava take. Nam řekli, že nemame narok na asistenta ve škole i když učitelka si mysli, že by ho potřeboval a že by přispěli finančně? 😕 to by byl snad zazrak!!!

andrea1407
15. nov 2011

@yukki ,diky , aj ja som zvedavá , neviem a nemam ani šajnu ako dopadneme a či mi to prejde, ano dala by som vypoved z práce,, a venovala by som sa Martinkovi,on to velmi potrebuje byt stale s niekym a stale robyt niečo ine,, no nemala som z tej pracovníčky dobry pocit, akoby to šlo z jej vrecka, pritom ja som riadne zamestanan už 4.roky takže by som prácu v dnešnej dobe len tak zo srandy určite nechcela nechat....

andrea1407
15. nov 2011

nO MI BUDEME MAT ASISTENTKU ASI NA 1-2 HODINY NA DEN HLAVNE NA TU MATIKU A TO TAK žE HO BUDE BRAT ASISTENTKA K SEBE DO TRIETY KDE JE MENEJ DETI A BUDE SA IM MOCT INDIVIDUALNE VENOVAT, ASPON TAK MI TO ZATIAL BOLO POVEDANE , UVIDIME čASOM LEBO ZATIEL ZVLADA UčIVO NO VIDIET žE KED Už MA VIACEJ PISMENKA PREčíTAT ALEBO VETU TAK JE PROBLEM A SA NESUSTREDI AKOBY SA BAL žE TO NEZVLADNE PRITOM JE DOST šIKOVNY A PEKNE PIšE NA LAVAKA
@obrazek_nat n

paula80
16. nov 2011

@yukki
@strociatka no s tým stolovaním máme aj my svoje starosti,ja nášho syna krmim doteraz v stoličke na krmenie,pretože inak by mi utekekal odbiehal,nejedol, u neho nezaberá to,že neje aj 3 chody ☹ ,aj tak pri jedení stále nadskakuje,kope nohami,obzerá sa a to jedávame pri rozprávkach,pri hre a pod.,on sa proste na to jedlo nevie sústrediť,inak psychologička mi povedela,že pre tieto deti je omnoho náročnejšie vydržať napr.jesť bez pohybu,proste vynaložia omnoho viac energie na to,aby ostali bez pohybu,takže vraj pohyb pri jedle,ale iba v rámci jednej miestnosti je ok 😉
Náš jedáva aj za jedálenským stolom na podsedáku,korý je na klasickej stoličke(aby bol na úrovni stola)táto pomocka sa nám osvedčila,sem-tam vie obsedieť aj tam a najesť sa.V školke neje skoro nič,jedna milá pani učiteľka ho dokonca krmi a ostáva tam s ním dlhšie ako sú ostatné deti,keďže má problémy s jedením,vychádza nám v ústrety a snaží sa,aby niečo zjedol 🙂

yukki
16. nov 2011

@paula80 jasné, veď ktovie ako by to bolo bývalo u nás nebyť toho že prišli také zažiadané za jedlom obe, tiež by som ich asi teraz doháňala....
ale v škôlke..po dvoch týáždňch, čo panie učiteľky kŕmili markétku lebo furt mala plný tanier (Kika už zjedené, prázdny), aby akože asp´ň niečo zjedla, tak sa zistilo, že tá iluzionistka kristínka jej prehadzuje zo svojho taniera ale tak, že ani kuchárka nezbadala ani učiteľky, pričom zo strategických dôvodov sedí Kika rovno pod nosom! 😀 😀 😀 A Máňa nič nepovedala, mlčala jak partizán... 😝

paula80
16. nov 2011

@yukki 🙂 no šikovnica..
No náš býva tiež z týchto dovodov pod dohľadom učiteľky,minule jej ale ušiel z jedálne až do triedy a má to teda dosť ďaleko z jedného pavilónu do druhého,no všimla si to až keď už bol v triede a ja som ho už obliekala v šatni domov 🙂

yukki
16. nov 2011

@paula80 malý je tiež lasica!
Hej, teraz už vyberajú čo zjedia...ale tak ja ich nenútim jesť, samo sa decko na smrť iste nevyhladuje. Ináč u nás najväčšia frustrácia nastáva keď treba na niečo chvíľku počkať-môže sa jedanť o sekundy, minúty......no to je hrúza čo sa vtedy v tom mozočku zjavne udeje, aká panika nastane a pohyb všetkými končatinami aj hlavou....terbars v rade v obchode, pred šmýkalkou, na rozbalenie balíka alebo vybalenie tašky, kým niečo podám z hornej poličky a tak.... 😅 😝

paula80
16. nov 2011

@yukki to tiež poznám, náš dokáže narobiť riaden bengál,ken nie je niečo v tú sekundu,keď si on želá,ale to asi robievajú aj ostatné deti,nie síce v takom rozsahu ako tie naše,je to na pevné nervy 😒

yukki
16. nov 2011

@paula80 no v takom rozsahu žeby sa v mihu prekusali do lízatká cez celofan alebo zboku do horalky lebo tie dve sekundy na odbalenie sú na nevydržanie.... 😝

yukki
18. nov 2011

Baby, dnes-keďže ich mám už týždeň doma...sme sa pokúsili o akúsi obdobu tvorivých dielní, že ideme vyrábať jednoduché ozdoby, len ceruza, papier, nožnice lepidlo...no aj som o rok staršia, demolačné dielne dopadli kadejako, u kiky niet tej sekundy aby nechala ceruzku ležať keď leží na stole, ani nožnice, ani papiere, nestihne prijať žiadny plán a už zbesilo čmára-tam kde nemá, strihá-to čo nemá...trhali sme a lepili, no atk to ako tak ešte šlo ale ináč, aby pri tom nenadávala markétke a tá jačí, bijú sa....not o je oddelenie psychiatrie toto a nie domácnosť....urobila som ankoniec jednu vec, do kuchyne na stôl dala tri hry, do izby na zem detto a nastavovala budík a striedala som ich po 15 mniútach, no akú hodinku kľudu ja som si užila! keď MUSELI sedieť len nad vybranými hračkami a samy, bezo mňa bez sestry,..... 😝

paula80
18. nov 2011

@yukki pekne si to vymyslela,my máme teraz tiež tvorivý týždeň,zábavka s plastelínov,i keď neporiadok je z toho hrozný,ale starší syn vyrába s menším a je chvíľku kľudu.Toto je asi jediné,čo menšieho dokáže zabaviť z tých tvorivých vecí,inak pri ničom neobsedí a hlavne robí to isté čo tvoja,tiež viac toho zničí,ako vyrobí 😝

yukki
18. nov 2011

@paula80 pri obede som zistila, že je zničený nový gumotexový obrus-teda len na dvoch miestach roztrhnutý, nie zničený. Strážila som nožnice, ceruzky po celú dobu...ale pri rýchlom spratávaní-to musí byť upratané tak, že očami visím na Kike, pokúšam sa jej bezpečne odňať nožnice ceruzky lepidlo pričom ona sa bráni systémom že akonáhle sa dotknem jej ruky mykne celú pažu preč a Markétka má tiež nožnice atď.......tak pri tom prataní som dala príliš nízko na poličku pravítko, trojuholník....kým som zbehla do kotolne už ho mala Kika v rukách a deravila nový obrus.....ja už sa nejdem hnevať, máme veľmi ťažký týždeň za sebou a sily málo...

bimky
18. nov 2011

ahojte! ja nemám dieťa s poruchou ADHD, no som vychovávateľka v škole, kde takéto deti máme...tieto detičky , ako píšete, potrebujú sakramenský individuálny prístup...s deťmi pracujem asi 12 rokov...no priamo s touto diagnózou som sa tvárou tvár stretla až teraz...sú tu všelijaké názory čo sa týka školy...ja vám chcem povedať, že je to veľmi ťažké (čo určite viete) s detičkami ADHD a ešte si k tomu pridajte 20 ďalších detí , ktoré od vás vyžadujú pozornosť, vzdelanie, trpezlivosť,milého a usmievavého človeka, teda celú osobu...keď to niekto dokáže, klobúk dolu...jedno z detí s ADHD ostatné deti neustále napáda, bije, nadáva, hreší, nerešpektuje nič a nikoho...ja som z toho smutná, každý deň sa bojím čo bude, kedy niekomu tak ublíži, že už to bude ozaj zle a budú sa rodičia tých detí sťažovať...a zodpovedná som ja...nepomáha ani keď ho chytím za ruku, priamy očný kontakt, pekné slovo...nič...

mne poradíte??

držím vám všetkým palce 🙂

yukki
18. nov 2011

@bimky a Vy ako škola nemôžte navrhnúť asistenta takému dieťatku?

bimky
18. nov 2011

@yukki teraz sa to všetko ukazuje a vychádza na povrch, hádam sa to aj dobre vyvinie, aby sa aj neublížilo, aj nezanedbalo , aby bolo všetko v poriadku...jeden chodieva individuálne do školy-poobede alebo doobeda na pár hodín, druhy začal toto robiť, čo som písala, až teraz , v takom rozsahu...dúfam, že sa to vyrieši najlepšie ako sa bude dať...len nie je to všetko len o učiteľovi , myslím, že ani jeho mama ešte poriadne nechápe, čo to ten jej syn má=o( je to dosť čerstvé...
a nakukla som sem, aby som sa vedela zorientovať aj z druhej strany...dosť mi to pomohlo...

strociatka
20. nov 2011

ahojte vsetci, my sme uz doma 😀

tak to vam poviem, musim normalne raketu strazit, aby malu od samej lasky nerozpucila, nezadusila, neodniesla niekam a pod. Normalne si nesadneme 😀 😀 😀 Takze konstatujem, prve dieta je pokusny kralik a druhe, nuz, tak to musi jednoducho prezit...

yukki
20. nov 2011

@strociatka držte sa!!! Blahoželám!!! 🙂

obrazek_nat
21. nov 2011

@strociatka Blahopřeji!!! 😵

paula80
21. nov 2011

@strociatka Blahoželám aj ja 🙂

strociatka
21. nov 2011

@yukki
@obrazek_nat
@paula80

dakujeme Vam vsetkym. Strasne sa zatial vytesujeme a zvladame, lebo tu mame na vypomoc babi, ale ked odide, uvidime co bude dalej 😉

obrazek_nat
21. nov 2011

@yukki Ahoj. Tak jsem objednala syna na to kinezi. Mluvila jsem s pani telefonicky a hned mi hlasila, že sve schopnosti podědila po dědovi a on ji aj učil všemu co umi. Zaměřuje se na praci s dětmi a hlavně s kluky do 11 let. Pry ta dochazka k ni by měla byt 2 x měsičně. Tak 2.12. mame seznamovaci schuzku tak uvidime jak to na mě zapusobi. Nevim, že bych tomu věřila ale už jsem si řekla, že vyzkoušim vše co se da a jestli nepomuže už si sednu a nebudu nic dělat, protože už nemam silu na valčeni s rozbouřenym mořem. 😒