Dieťa s poruchou pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

mracik
6. sep 2006

Ahojte maminky, viem, že väčšinou máte ešte len malé batoliatka, ale predsa,
je tu niekto kto má dieťatko so syndrómom poruchy pozornosti a hyperaktivitou, prípadne dyslektika, dysgrafika a pod? Alebo týmto syndrómom trpí?
Môj hyperaktívny syn práve začal chodiť do školy a aj keď je to len nultý ročník, mám teda riadny strach ako to zvládbne on a aj jeho učiteľka...

nadka25
11. jan 2012

@yukki on má problémy s jakoukoli relaxací jediné co ho baví je čtení nebo nabití informací co ho zajímají matika apod.

viva13
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
andrea12737
16. jan 2012

Ahojte zienky,
synovi zistili ADHD spolu s nejakymi inymi chybami, ktore nemusia byt dys- pokial zacneme cim skor s liecbou. Este som si vas precitat. Od kedy bol v brusku bol aktivny a od kedy prisiel na svet tak bol stale nejaky problem. Az teraz to dava zmysel, ze preco bol stale taky narocny 😒 Myslela som si, ze je na vine vychova, ze som na vine ja a pod 😔 ako to zvladate s detmi? ja na syna casto kricim lebo inak neposluchne, bitkou to riesit nechcem, aj ked niekedy jedna na zadok padne 😔 su obdobia kedy ma dostava do zufalstva, a inokedy je to taky ´normal´ .. dokaze relaxovat jedine pri rozpravke. 😒 casto mava nejake mensie urazy, lebo si neda povedat.. 😔 mame odporucene neurologicke vysetrenie a biofeedback.. snad to vsetko k niecomu pomoze.

stelca
17. jan 2012

Ahojte mamini,chcem sa spýtat na hyperaktivitu,mame dceru ma 32 mesiacov ale len pred 4 mesiacmi začala rozpravat,je to stráááášne pohilbive dieta nikde nevidrži ani 5 sekund,a ked sa podarí že na obed nespi tak je ako keby do nej 1000 čertov udrelo živa,beha po byte ako malý šialenček a vôbec nie je unavena,od septembra ide do škôlky a mam strach že ju nezoberu kôly jej pohyblivosti.Ako ste zistili že je vaše dietatko hyperaktívne a vv akom veku sa to da diagnostikovat.ĎAKUJEM za pomoc. ☹

strociatka
18. jan 2012

@stelca tazka otazka, najlepsie je, ak dietatko vysetri odbornik, ale v tomto veku to urobia len vynimocne a aj napisu, ze suspektne. Totiz, tvoja mala je momentalne v prudkom vyvine a vo vrcholiacom obdobi vzdoru, co nesmierne skresluje vysledky vysetreni. Urcit diagnozu ADD/ADHD je teraz u vas dost nemozne az skreslene. Len u velmi vyraznych problematickych detickach sa da uvazovat uz v tomto veku, ale ak si si nie ista, poziadaj o vysetrenie v centre pedagogicko - psychologickych sluzieb vo vasom obvode, meste a pod. Ak je to naliehave, zvyknu urobit vynimku a vysetria dietatko aj pred tretim rokom zivota, ale vysledky nezarucia pre prudky vyvin.

Co sa tyka skolky, zapis je na zaklade papierov a veku, nikto zo skolky dietatko dopredu nevidi, cize toto nema vplyv na prijatie dietatka do skolky, obavat sa netreba, skor ex-post ucitelky riesia a odporucaju odborne vysetrenie, ale nemaju pravo dietatko vylucit, to nie je az take jednoduche.

Asi som moc nepomohla, ale v tomto veku sa u deti aj najviac "vykresluje" povaha, osobnost a pod. Dietatko si plne uvedomuje vlastnu volu a samozrejme je toto obdobie vyrazneho skusania hranic, trpezlivosti a pod. Moze sa v plnej miere prejavovat temperament ci pohybove nadanie, velmi tazko takto cez net urcit. Pozoruj si malu a sama uvidis, kolko v nej vidis seba, manzela a pod. Drzim vam palce, hadam toto obdobie uz len hladko prebehnete a zvladnete. Dietatko nastupom do kolektivu tiez prejde velkou zmenou, co vam tiez da pekne zabrat, tak vela stastia 😉

stelca
18. jan 2012

@strociatka ďakujem za info a povzbudenie a potešenie,mala je pohybliva a neustale v pohybe mama povedala že ja som bola taka strela ale ona je ako 10 striel.MM boli taký tichučky kde ho dali tam ešte o 2-3 hodki bol. 😀

paula80
18. jan 2012

@strociatka prosím ťa a kde nájdem nejaký zoznam na tie centrá pedagogicko-psychologických služieb,sme z Trenčína,boli sme už 2x u psychologičky,no tá mi zatiaľ len ústne povedala,že je hyperaktívny,teda ADHD,chcela by som aj názor iného odborníka,nakoľko idem aj znova žiadať o predlženie rodičovského zo zdravotných dovodov,kedže náš má aj od bábatka problémy s papaním,doteraz neje normálne, v školke,chodí iba na 4hod.zje zopár lyžičiek a tak...,tak nech majú všetky naše problémy komplexne na papieroch.ďakujem za radu

strociatka
18. jan 2012
paula80
18. jan 2012

@strociatka ďakujem

zuzka81
20. jan 2012

Ahojte, ja mám 8 ročného syna a s ADHD bojujeme už šest rokov, všimli sme si to už pomerne skoro, bol velmi dobré dieta. kludné až kým nezačal chodit, resp utekat. Všade ho bolo nestačili sme nanho davat pozor, ale napriek všetkému to bolo aj velmi šikovné dieta. Niektoré deti s adhd majú poruchu reči, u nášho syna sa nič podobné nevyskytli, chodil a rozprával načas, odplienkovaný tuež ešte pred dovršením dvoch rokov, naoko upolne bezproblemove dieta, avšak neobs ním učitelky tiež m,ali menšiesedel ani minutku, nemohli sme íst ani von do spoločnosti, alebo do reštsauracie, lebo jeden sme museli vždy za ním utekat., nevydržal pri žiadnej činnosti. Pri nástupe do školky sme mali tiež menšie, niekedy vačšie problemy, ale vždy sme ich zvladli, bol velmi vnímavý, básničky a rozne scenky sa naučil bez toho, aby sedel a počúval, čiže bol bystrý a vnímal aj ked nedaval pozor. Absolvovali sme ak eeg biofeedback, ale akurat mu to zlepšilo spánok, nič iné. Mohla by som sa tu rozpisovat celé dni, ale je toho naozaj vela čo sme preskákali, teraz je druhák, učí sa na samé jednotky, ale to správanie je už horšie. Doma papuluje, odvráva, nerešpektuje autority, robí grimasy, vala sa po zemi, a ked nema do čoho štuchnu príde na rad sestra.Je to ako na zblaznenie, takže sme dospeli k tomu, že teraz sme začali užívat lieky... stratteru. neviem či som urobila dobre trošku sa toho obávam, tak ak máte niekto skusenosti poradte.

zuzidr
22. jan 2012

Ahojte, mamičky, ja síce nemám dieťa s ADHD ale píšem diplomovku na tému Rodina s dieťaťom s ADHD, vždy ma toto zaujímalo a preto som si vybrala aj túto tému na diplomku. Chcem vás poprosiť o pomoc, či mi viete poradiť nejakú dostupnú literatúru, alebo nejaké materiály, poprípade či sa na vás môžem obrátiť o pár dní s vyplnaním dotazníka? Vopred ďakujem za ochotu 🙂

yukki
22. jan 2012

Môžeš...ak nás dovtedy šlak netrafí aj z toho ADHD....

zuzidr
22. jan 2012

@yukki heheh dík, no ja mám doma 4,5ročnú dcérku, nie teda ADHD ale minimálne za 3"dobrých" chlapcov...a viem že teoria je úplne iná ako prax, ale stačí mi ked "čítam" o vašich problémoch, viem že je to veľmi ťažké a všetky vás obdivujem a držím vám palce 😀

maminka11
22. jan 2012

@strociatka nie je to celkom pravda, ze riaditelka nema pravo vylucit dieta z ms - vacsina ms ma v skolksom poriadku - a ten je v plnej miere zavazny pre rodicov, zamestnancov a aj deti - ustanovene, ze ked rodic nenahlasi zmenu zdravotneho stavu a zaroven nepredlozi lekarske potvrdenie, pripadne vysetrenie z CPPPaP, a zisti sa, ze zdravotny stav dietata nie je taky ako uviedol rodic a zataji dolezite skutocnosti o zdravotnom stave dietata - ADHD, epilepsiu, diabetes a pod. tak moze riaditelka dieta z ms vylucit a hlavne dieta s ADHD, ktore potrebuje zvlast individualnu starostlivost a vacsinou praca s dietatom s ADHD je na ukor ostatnych deti v triede - je to tazke, ale fakt ze v beznych ms na prijatie dietata s diagnozou ADHD nie su vytovrene podmienky a nehovoriac o tom, ze uc, nemaju vystudovanu specialnu pedagogicku

strociatka
22. jan 2012

@maminka11 ale samozrejme, pisem, ze nie je len tak na voli-nevoli riaditela vylucit dieta, musi na to byt padny argument. Vela deti vsak do nastupu do skolky prejde velkymi zmenami a vyvinu sa, preto je este teraz predcasne sa bat a stresovat, ale tiez netreba zaspat 😎

maminka11
22. jan 2012

@strociatka v pohode, len je fakt, ze deti z ADHD pribuda a akosi podmienky sa nevytvaraju a z pohladu rodica s dietatom z ADHD je to dakedy strach a hroza - kde dietata umiestnit
ale uplne chapem ucitelky v ms, ze sa tomu brania, fakt nemaju vytvorene podmienky a napr. u predskolakov, kde je uz priprava na ZS je to zvlast obtiazne

strociatka
22. jan 2012

@maminka11 obavam sa, ze sa s tym ani dlho nic robit nebude ☹

zuzka81
22. jan 2012

@zuzidr mohla by som ti pomlct, ja som písala podobnu diplomovku, problém výchovy hyperakt. detí v predškolskom veku.

ani3012
4. feb 2012


som vytvorila súk. skupinku,lebo nie všetky veci sa chce písať na plac,že áno..kto má problém,tak nech mi napíše a pridám ho 😉

ani3012
4. feb 2012

@kalo užívate tie lieky ? Koľko stáli a kde si ich zohnala ? pomáhajú ? je vidieť už nejakú zmenu ?

kalo
5. feb 2012

@ani3012 Myslíš to EYE Q? http://www.eyeq.cz/
Ano...Je to přírodní léčba (v podstatě rybí tuk, se silnou koncentrací Epa). Dcera to bere teprve měsíc, ale zlepšení je znát, vidí to na ní i lidi v okolí
Bohužel to levné není, prvních 12 týdnů se musí organismus kyselinou nasytit a je potřeba dávat množství, které stojí na 10 dní asi 380,-Kč....Po těch 12 týdnech se pak dává už jen udržovací dávaka, takže to balení za těch 380,-vystačí na celý měsíc.

Zkus nahledat diskuze..ono spousta lidí to odsuzuje jako reklamní novinku a čeká zázraky ze dne na den. My jsme rádi za jakýkoli posun k lepšímu, v komunikaci, soustředění atd. Až holka dobere tu startovací dávku (12týdnů), tak budu moc lépe posoudit. Každopádně doporučuji..(Objednat lze normálně v lékárně)

fajn
5. feb 2012

@kalo taky jsem o tom četla a uvažuji. Dcerka má problém soustředšní a taky to že neuznává autortu takže myslíš že to trochu pomohlo. didka užívá thiapridal ale nic moc

kalo
5. feb 2012

@fajn Nám to doporučila neuroložka...Ale jelikož je to na čistě přírodní bázi, tak by to snad tvoje malá mohla i k tomu léku...Ale určitě to zkonzultuj s dr. Až naše hoka dobere tu startovací dávku, tak sem napíšu, jaké jsou výsledky....
Ale pravda, že ty první 3 měsíce dáš každý měsíc přes 1000,-Kč...ale po tom čtvrtroce pak už jen 380,- měsíčně..a to jde...Co bychom pro ty naše koťata nevyzkoušeli 🙂

borkax
14. feb 2012

Dobry den, dcere v 3 rokoch bolo odporucene ist ku klinickemu psychologovi, uz v tomto veku vraj "vytrca" z normalu, hoci ma nadpriemerne IQ, ma problemy so spravanim, a je podozrenie na hyperaktivitu. Prosim poradte nejakeho dobreho psychologa z BA alebo okolia, ktory Vas diagnostikoval a pripadne Vam aj pomohol, dakujem, prosim ak je to mozne napiste mi internu postu, dakujem

durdik
21. feb 2012

ahojte, vie mi prosím niekto poradiť škôlku vo Zvolene pre takéto detičky? Som veľmi zúfalá. Dnes sa mi jeden z rodičov vyhrážal, že doláme malému ruky, nohy. Lebo jeho dcéra sa sťažuje, že môj syn ju permanentne tlčie a škriabe. Dakujem

ani3012
21. feb 2012

@durdik a vy máte ADHD ? čo sa týka vyhrážania...možno by som bola tak nahnevaná,že by som to riešila cez políciu...v škôlke čo hovoria učiteľky? Je malý aj doma agresívny ?

maznacik007
21. feb 2012

@durdik no v prvom rade by vam mal poradit psycholog ku ktoremu chodite ze kde by ste mali maleho dat do skolky ale najma by ste mali abslvovat s nim nejake terapie prip. co beriete myslim ake homeo, prip, lieky a pod..

ja chapem na jednej strane aj toho rodica... ked mu dieta chodi domov dotlcene a mozno ani nechce chodit do skolky tak to riesi... aj ked nahnevano
nemyslim si ze len zmena skolky to vyriesi pokial je tam agresivne spravanie na tom musite pracovat spolu s psychologom a so skolkou ako to odburat... a cim skor

durdik
21. feb 2012

dakujem za odpovede, práveže to nikto nedokázal ani učiteľka v škôlke to nevidela, žeby to dievčatko bil.

maznacik007
21. feb 2012

@durdik a este prejavy agresivity nemusia hned znamenat ADHD, ono treba hladat naozaj sposoby ukludnenia dietta a vyslovene s nim trenovat akciu a reakciu na podnety... kedy tvoj maly najcastejsie utoci na aky podnet... ak sa s nim deti nechcu hrat, alebo si vybera obete z takych tichsich deti... alebo ho nieco niekto provokuje a podla toho ho ucit ako ma zareagovat a najst nieco kde si moze tu agresivitu vyburit alebo spracovat... v tomto ti poradi psycholog a on ti aj pripadne odporuci nieco na skludnenie su aj homeopatika caje a pod.

maznacik007
21. feb 2012

@durdik a doma sa tak neprejavuje ani voci inym detom.... ak je to tak skusila by som zistit co je vo veci porozpravaj sa s nim mozno ho niecim to dievcatko provokuje alebo mozno je precitlivene a hned ako sa o neho ktori suchne uz je ohen na streche aj to moze byt...

a podla toho sa dohodnite ze co ma robit a ako zareagovat povedz aj ucitelke nech ich pozoruje a mozno si vsimne... ako ak nema ine prejavy a ide len o to jedno dievcatko tak moze byt aj to ze ho niecim podkusa... ktovie