Dieťa s poruchou pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

mracik
6. sep 2006

Ahojte maminky, viem, že väčšinou máte ešte len malé batoliatka, ale predsa,
je tu niekto kto má dieťatko so syndrómom poruchy pozornosti a hyperaktivitou, prípadne dyslektika, dysgrafika a pod? Alebo týmto syndrómom trpí?
Môj hyperaktívny syn práve začal chodiť do školy a aj keď je to len nultý ročník, mám teda riadny strach ako to zvládbne on a aj jeho učiteľka...

yidaky
12. feb 2013

Dievcata, potrebovala by som poradit. Dcerka mala teraz 6 r. a neurologicka diagnostikovala hyperaktívnu poruchu spravania. Predpisala jej Tebokan 7 kv. rano a esprico. Mate nejaku skusenost? Ako som pochopila, su to lieky na prirodnej baze a nemali by to byt ziadne "oblbovaky" a utlmovace?! Ci sa mylim?
Lebo nemam pocit, ze by bolo dcerku treba tlmit.
Uz dlho som mala pocit, ze je trosku "ina". No skor sme ju povazovali za velmi zive a hrave dieta. A casto som uvazovala, ci sme s mm niekde zlyhali pri vychove a boli sme malo dosledni, alebo to jednoducho ma v povahe. A kedze sa jej nastup do skoly blizi, tak sme to zacali riesit, pretoze mam z toho velky strach. Inak je velmi sikovna, strasne vela a stale rozprava, nie je vobec agresivna. U nas je najma problem s pozornostou a tou jej "zivostou" a neposednostou. Inak sme s nou doteraz nemali ziadne problemy. To, ze jej musime venovat viac pozornosti, ze sme pri nej viac trpezlivi, nam nevadi. Aj na to, ze ked sme vonku, tak mam na nej oci vkuse nalepene, som si zvykla. V skolke nema vobec problemy, ale to je aj tym, ze ma velmi dobru pani ucitelku, ktora ju zboznuje. Inak v skolke, napr. cez obedny oddych musi lezat trosku bokom, aby nevyrusovala ine deti. Ked nieco citaju alebo na niecom pracuju, mate pocit, ze vobec nepocuva, vyrusuje, ale vzdy vie odpovedat...a je toho vela.
Tak budem rada, ak poradite ohladom tych liekov. Na nete som k tomu vela info z praktickych skusenosti nenasla. dakujem.

yukki
13. feb 2013

@yidaky ja teraz dávam malej ESPRICO a tuším to zaberá. Ale teda ona bola tak napätá a vkuse negatívna...a u nás sa to zlepšilo. Tebokan nepoznám, idem kuk na net že čo to...

yidaky
13. feb 2013

@yukki Ved to, ze ona je iba taka "ziva". Nie je ani agresivna, ani negativna. Len neobsedi a nevie dlho udrzat pozornost. A tym, ze je este skolkarka, tak nam to nikdy nejako nevadilo. Aj ked sme to vnimali.

yukki
13. feb 2013

@yidaky ten Tebokan tiež vyzerá dobre....pomerne nevinne....možno to aj ja malej od nejakého októbra potom skúsim, keby bolo nejako že...zle, v škole....

dadka75
13. feb 2013

dadka75
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lubikan
13. feb 2013

baby ja som uz niekolkox prispela do tejto,alebo inej temy o ADHD...a to je fakt neskutocna skuska pre cloveka toto....

ja som tiez psychicky UPLNE hotova....neviem,ci mam ist k psychologovi sama so sebou,ale ked som doma s mladsou ( "zdravou" ),vsetko je ok,zboznujem ju,mam neustale nutkanie sa k nej tulit,stiskat ju,cmukat a jasit ,hrat sa s nou....
ale akonahle pride domov zo skoly,alebo staci ze sa rano zobudi syn (ADHD),uz som na ihlach,ked je v mojej pritomnosti,nervozna,nervna,bez energie...to dieta staci ze je so mnou v jednej miestnosti,uz som bez energie a navyse co mi vadi,ze on aj pride sa pritulit,ale ja sa musim k tomu premahat ☹ ....

a ked sa zatne,cakam aj hodinu,kym povoli...tot bol chory,potrebovala som mu dat lieky....no a ako inak?? s bitkou.... 😠 on to proste nebude a nebude jest.......

yukki
13. feb 2013

@lubikan ty vole...tie pocity poznám, veru poznám...u nás sa to teraz kus akoby zlepšilo, pred tým Espricom jej už psychiatrička nasadila liek, ale len na tri mesiace-tak sme sa s mudr.dohodli, a veľmi dobre bolo s tými liekmi, v polke decembra prestala brať a po novom roku som začala s tým espricom a ostáva to také dobré ako to bolo s liekmi!!! Pritom to sú lieky od dvoch rokov či jak možné, a minimálna dávka je 10kv. a malá mi brala len 7! tak neviem, či aj dozrieva, ale ja mám taký pocit, že proste po-pri tých liekoch akoby prišla na to, že sa môže aj uvoľniť a....nič zlé sa nestane!!! Že proste na to konečne prišla....že aj keď sa usmeje a skľudní...že aj keď je doma pohoda....tak prežije! A to je pre nás veľké víťazstvo! Jasné, za vodou nie same, včera na zápisedo školy sa už mlátili lavicou, obalmi i rukami s nejakým kamarátom, úlohy urobila bleskove ale pani učiteľka ju prezieravo poslala si popozerať nejaké obrázky, lebo asi videla, že nechať ju bez roboty sedieť v lavici by mohlo byť osudným pre všetkých zúčastnených....... ale proste u nás to pomohlo trochu uvoľniť sa a vidieť svet z lepšej stránky. Takže ako som doteraz bola proti akýmkoľvek liekom, tak si teraz vravím Ty nalpa sprostá, no nemohla si to urobiť skôr...i decku by sa uľavilo i všetkým...a pritom stačili tri mesiace! Znovunasadenie liekov nechala psychiatrička na mňa, ale prisahám že odvtedy netreba! 🙂 A keď bude treba, nebudem tak ako doteraz proti a proti... ale teda u nás dochádzalo k ubližovaniu aj sebapoškodzovaniu a tak, k nekontrolovaným výkrikom, výbuchom, odmietaniu, absolútnej neschopnosti sústredenia a tak...pred tým

lubikan
13. feb 2013

@yukki u nas zase az takto nie..on nerobi zle,v skole ho miluju deti,ucitelka ma problem pri nom akurat,s tou zatatostou...tak ona ho posle do kuta,ze ked sa vyjeduje,nech pride...s mladsou si rozumie..tu akurat vidim ten 5 rocny rozdiel...on sa chce hrat nejaku hru,ale ona mentalne na tu hru este nema,nerozumie mu....a on potom do vyvrtky,zacne sa jedovat,nadavat (vulgarne chvalabohu nie)....a vtedy sa vie aj lutovat,ze ona ho nechce...hadze sa o postel....
sedi pred telkou,pozera rozpravku, a stale sa musi pri tom mrhlit,osivat,stale nieco robi s rukami,prstami na nohach a tak...zase si odskoci po hru,.....aaaaaaa ked je hladny poobede zo skoly...zblina,zhladava,coby zjedol,obed samozrejme nechce...fuuj,zase ryba,zase maso,zase hento...a pritom take lubi,ale ani on sam nevie preco...sa nevie vpratat do koze....

uuplne neznasam,ked chystam ranajky,ze vsetci ideme jest.. a on nebude,nebude...ale naucila som ho,ze proste bud zje ked sa chysta,a ked budem mat po jedle upratane a on zacne na just vtedy pytat,tak si urobi sam....aj ked minie polku masla na chleba,nevadi...a just ho necham,nech si poradi..sak coze som uz..tajtrlik,...dalej supem zemiaky,alebo nieco ine robim a on do toho,nalej mi sirup,zaviaz mi toto...hned 300 veci naraz,vtedy uz hukam,ze do riti nevidis co robim,mam spinave ruky....atd....sak na nervy...ale tusim uz badat naznaky puberty u nho...ma 9,5 ☹...

tretulka
13. feb 2013

@lubikan presne tieto pocity poznam 😔 ...nas ma 6,5r, je prva, boli sme teraz na diagnostike, ADHD sa potvrdilo, ale aj nadpriemerne IQ, citova nezrelost atd. atd...musim dat spravu do skoly...niekedy uz naozaj nevladzem 😔 ,on je schopny sa rozplakat za vsetko, velmi rychlo sa dostane do takej vyvrtky, ze udrzat si pri nom chladnu hlavu je nadludsky vykon, tiez si ublizuje, bucha sa do hlavy, niekedy sa poskrabe ☹ ...si pripadam ako total neschopna matka, ale ten kto nema taketo dieta, ten nepochopi, aka je to zataz pre rodicov, pre celu rodinu...tiez mi psych, hovorila o liekoch pre maleho, ze nech o tom porozmyslam, tak neviem...

lubikan
13. feb 2013

@tretulka veru,nejeden x sa ludia na ulici za nami otacali...ked chytal amok a ja som na neho sama...v podstate

yukki
13. feb 2013

@lubikan ja som na ne tiež sama aj bez podstaty, nie len v podstate...... 😀 😀 😀 😀 😝 😀 . Rátam s tým, že to bude iný záber keď začne chodiť do školy, lebo u nás je aj taká hraničná čo sa IQ týka tá kristínka....no ale veď, v zálohe máme kvapky a hlavne-skúsenosti zbierame rokmi, že.....

lubikan
13. feb 2013

@yukki jooj,keby bolo dostat aj take univerzalne kvapky...na uplne kazdy problem 😀

yukki
13. feb 2013

@lubikan veď píšem, hlavne skúsenosti...a tie kvapky u nás zabrali-ale mne sa nevidí že by na hyperaktivitu, ale ako som vyššie písala, skôr na ten negativizmus a napätie

amelie001
22. feb 2013

Ahoj holky,jestli se můžu přidat budu ráda.
Syn 3r8měsíců-ADHD
-neposedí,běhá,skáče,lozí do výšek,bez rozmyslu skočí
-ve školce bez aktivity,nechce se mu nic dělat co dělají ostatní,dělá si naprosto co chce
-v kolektivu je divoký,bouchá děti,je impulzivní
-hodně mluví,snaží se psát,poznává písmena,barvy,zpívá,maluje,říká básničky,pohádky.Ve školce to nědělá prakticky vůbec.Nesnáší změny,jakákoliv změna je pro něj boj,se kterým se těžko srovnává
-doma vedeme výchovu spíš vysvětlováním,než řvaním a bitím,tím člověk nezmůže nic

sofinka333
26. feb 2013

@lubikan
@tretulka
@amelie001 Ahojte. Tema ADHD ma natolko zaujala, ze som sa o tom dost nacitala a bola som na skoleni kde som ziskala certifikat o najnovsich poznatkoch adhd... Bolo to velmi zaujimave hlavne v tom, ze nas tam aj otestovali a asi 10 z nas nam tiez ADHD potvrdili. Tuto diagnozu vraj maju aj mnohi dospeli, len nas proste brali ako neposedne neposlusne deti. Dnes je to ADHD. Najdolezitejsie je to dietatko pochopit. Neodsudzovat ho a snazit sa mu pomoct. ADHD sa neda vyliecit- v podstate to ani nie je choroba, ale pri spravnom pristupe sa mozu mnohe priznaky eliminovat ci dokonca az odstranit. Chcem sa s vami podelit o moju velmi dobru skusenost. Pred 4 rokmi ku mne nastupil chlapcek, mal 2,5 roka. ,,to bolo nieco" .... expert!!! Nekutocne som sa v nom videla. Mamka prisla sama s tym, ze ma podozrenie na ADHD, tak isto aj my, aj psychologicka. Kedze ja aj moja kolegyna sme ho brali takeho aky je, aj rodicia doma aj cele okolie nikdy sa necitil ako zly, neposlusny, nelubeny. Je z neho velky predskolak a skutocne jeho spravanie je neporovnatelne. V 4 rokoch skoro dostal papier s diagnozou ( je to na cely zivot a s takou nalepkou sa zije velmi tazko) a dnes ma 6 rokov a je z neho normalny chlapcek. Je to zivan, expert a ,,zbojnik" ale je zvladnutelny. Ak by sme na nho cele tie 4 roky len kricali, trestali za to aky bol, myslim ze dnes by bol agresivny, nestastny a vecne by sa snazil uputavat pozornost pretoze ,,ved je aj tak len zly" ... Preto radim, chapat tie deti, brat ich ako originalnych a snazit sa v nich vidiet vela pozitivneho. Su to uzasne bystre deti , ktore nam mnoho krat daju iny pohlad na zivot

ani3012
27. feb 2013

baby, Paťkovi celkom pomohlo Esprico

@yukki vy ste ho skúšali? Ja môžem povedať, že určite má pre Paťka prínos 😉

petkovamama
27. feb 2013

fu ha,toto tama na nekonecne pisanie.mojmu starsiemu synovi urcili ADHD v 10 rokoch.po niekolkych psychologickych a neurologickych vysetreniach sme dostali stratteru.80mg kazde rano 2 roky v kuse.nic a nikto nam nepomohol.problemy v skole,poznamky,zhorsene ucenie a sami asi viete co vsetko este sa da ktomu napisat.raz som od neho dostala facku.nakoniec sme zacali so sukromnymi sedeniami u psychologa.tam sa riesilo vsetko mozne,ale vysledok ziadny.pani doktorka nam dokonca povedala,ze ona tam ADHD nepozoruje.po niekolkych mesiacoch dalsieho zbytocneho trapenia som sa samovolne rozhodla urobit par krokov.vysadila som lieky,prestali sme navstevovat psychologicku a neako sa stym pasujeme sami.a cuduj sa svete,spravanie sa asi o 70% zlepsilo,v skole ustupili staznosti a nenosi poznamky a znamky.1,2 a obcas neaka 3.normalne som sama prekvapena,ale uz som od viacerich rodicov pocula,ze po vysadeni liekov sa vsetko akoby samo zlepsilo.uz sa tesim na nasledujucu kontrolu u neurologa,ako sa po trojrocnom trapeni mozme pochvalit dobrymi vysledkami,len sa obavam co nam povie na tie lieky.

yukki
27. feb 2013

@ani3012 zlepšenie, aj u nás.
@petkovamama no mne neurológ povedal, že okolo 10 rokov, resp.v staršom školskom veku sa tieto deti zvyknú vekom skľudniť.

lubikan
28. feb 2013

@sofinka333 tak v tom mas pravdu,moj syn je sice aky je,ale myslim,ze ked sa ozeni,bude mat zena z neho radost 🙂 😅 ,je pozorny,citlivy,pride za mnou,ze maminka,ako sa mas ,vcera mi napriklad z vonku doniesol kvety,snezienky....takisto oproti inym chalanom v jeho veku je iny...ti "normalni" mi pridu uz taky arogantny,drzi....ma porozumenie ,ked sa niekto neciti dobre....mladsia zacala spekulovat (aby nemusela do skolky),ze ju boli koleno (ale nakoniec jej prt bolo,ked zistila,ze so mnou nepohne....som ju zavrela do izby,ze pokial si to nerozcvici,z izby nevyjde..a do 5 minut uz behala...no a syn ju predtym zacal nosit,obliekol ju,lutoval ju... 😀

a mimochodom,je ADHD aj dedicne? lebo mam veelice silne podozrenie,ze ho ma aj muz...tak syn asi zdedil po nom..moje nervy

yukki
28. feb 2013

@lubikan snežienky!!!!! Ja mám auto na dvore ani ho nevidno medzi hromadami snehu....moja ADHD staršia dnes vyšla pred dom a kričí..aha mami, cesta, cesta, už vidno cestu, pozriiiiii pozriiiiiii..... No, ako svietilo slnko, tak na vypluhovanom kúsku cesty už presvitá asfalt, ináč si snehová pokrývka drží od 60cm viac. 😀 😀 😀

yidaky
28. feb 2013

@lubikan No ja som niekde citala, ze moze by aj dedicne. U nas je adhd starsia dcerka. A tiez ked patram v rodine, tak ukazkovy priklad adhd je manzelov brat. A uplne ukazkovy typ aj teraz v dospelosti.

sofinka333
28. feb 2013

@lubikan ano je 🙂 a je velmi pravdepodobne ze jeden z rodicov je tiez ADHD 🙂)) mas to doma aspon vesele hehhh

lubikan
1. mar 2013

@sofinka333 no kokso ...mna picne,dedicne...a taky isty sa mi zda byt aj moj ujo...tam tiez cosi neni koser ☹ 😅.........len ja som taka,ze kam ma posadia,tam sedim ako 5 korun

bambinkaa
1. mar 2013

@sofinka333 ahoj a myslis, ze je dobry napad zobrat take dieta ku psychologovi? ked mne sa zda, ze z tej hyperaktivity uz nevie co so sebou a zacne ma bit, kopat, bije babiku, psa, ublizuje okoliu, rozmlati veci. Ideme von, v zime sa vyblazni, prideme domov a je ako zmyslov zbavena, este viac vyburcovana. Potom takto prejde tyzden a nasledne je 3 dni celkom dobra. Dobra znamena ze bezi cele dni, neposedi, kriciii, hodi sa aj o zem, wselico... ale neublizuje okoliu, resp. minimalne. Neurolog povedal, ze mame vydrzat kolko len vladzeme. Ta agresivita sa mi ale nezda.Neviem si rady.

bambinkaa
1. mar 2013

@mandragora22 ahoj, ako to zvladas? my to mame PRESNE take iste, dokonca nasa sa aj bije a kope, sikanuje psa, niekedy mam pocit, ze aj nas sikanuje a vyziva sa v tom. Niekedy po veceroch si aj poplacem zo zufalstva. Mam pocit, ze je to neriesitelne. Ani pohladkat sa neda, ani ju pomojkat nemozem, pri objati brutalne jačiiii. A staaale kmita, fiči, leti... Je to nase wytuzene dieta a bije nas 😒

andy04
1. mar 2013

Ahojte ja mam tiez skusenost s ADHD. Maju ju partnerove dcery z prveho manzelstva su dvojcata takze si to mozete predstavit... travime spolu vikendy a prazdniny odkedy mali 9 rokov teraz budu mat 17 našťastie sa im správanie dosť zlepšilo bolo to okolo 13eho roku keď sa začalo vidieť zlepšenie nie je to 100% ale je viac kludu pamätám si ako mi na začiatku pripominali mole čo lietajú okolo lampy ja som nevedela o tom nič ale za tie roky mám prestudovane asi všetko odporúčam dávať si pozor na lieky niektoré odoberaju chuť do jedla a s tým spomalenie rastu To ze sa to dobehne nie je pravda baby meraju 154cm A obrnit sa obrovskou trpezlivostov ja som po ich pobyte skončila úplne vystavena a dom hore nohami.... po narodení môjho syna pozorujem z lupov či nevidím nejaký príznak
Dôležité vo výchove nedavat dva príkazy naraz pekne po jednom A krik tiež nepomôže ani dlhé dohovaranie ( jedným uchom dnu druhým von). Držím Vám palce a keď prezijete pubertu tak máte skoro vyhrane 😅

mandragora22
1. mar 2013

@bambinkaa teraz ma tu asi ukrizuju, ale mna dieta neudrie. skusila to raz, dva krat, tri krat, upozornovala som ju, prosila, napokon som jej flusla jednu nazad a vysvetlila jej, ze aj mna to takto boli. partner ju neudrie, jeho bije bezne. mna skusila par krat, naozaj iba parkrat, tak som jej to vratila, aby vedela, ake to je a prestala s tym. teda prestala bit mna. otecka bije hocikedy 😒 😒 nuz, jeho problem, kolko jej dovoli, tolko bude znasat. co sa tyka ostatnych veci, stale som vkuse v pozore, aby si neroztrepala hlavu, ale je to o to lepsie, ze uz ma tri roky a uz ju napriklad zaujimaju aj rozpravky, takze ak potrebujem co-to narychlo spravit, tak jej zapnem rozpravku, o ktoru ma poziada a ja mam chvilu cas na ine potrebne veci... rozumna je velmi, aj co sa tyka tych nervov, tak sa to vyrazne zlepsilo, ale lieta, beha, no proste stale, ma takmer meter a necelych 13 kil, co vsetko vybeha, pritom uz aj celkom dobre papa, lebo aj s tym sme mali problem kedysi. teda papa pri hre, pri telke, na prechadzke, malokedy pri stole, ale aspon spapa... takze sa to zlepsuje, asi len nervy pevne ti pomozu, alebo neviem, lebo navzdy si zapamatam, ake to boli s nou tazke obdobia, naozaj to bolo velakrat na vyrevanie ☹ ☹ ☹ ☹

yukki
1. mar 2013

@mandragora22 moja ma udrela asi 400x, prvých 50 som vysvetľovala, druhých 100 vracala, ďalších 100 pridržala ruku, pozrela do očí povedala "u nás sa nebijeme" atď atď, vyskúšala som všetko, všetko..........absolútne nič nepomáhalo, len toľko som dosiahla, čo sa začala uhýnať predomnou.....proste to nejako muselo prejsť to obdobie. Potom období to už neurobila nikdy. Ale dodnes má veľmi slabé chápanie "príčina-dôsledok"

mandragora22
1. mar 2013

@yukki to mi je luto, nasa to nastastie pochopila velmi rychlo, mozno aj preto, ze v takychto situaciach ja fakt nemam zlutovanie a hned putuje jedna na zadok 😒 😒 na druhu stranu, ona je sialene ziva, chapava, vnimava, je proste naozaj uzasna, ja ju nazyvam hyperaktivnou, ale nie ako diagnozu, kedze samotna hyperaktivita nie je choroba, az ked to uz prerastie do problemu, citujem wikipediu:
Hyperaktivita je fyzický stav, který se projevuje abnormální aktivitou, impulzivností, vznětlivostí. Tyto vlastnosti sice mohou být přirozenou součástí osobnosti, avšak pokud se pro takového člověka stanou problémem (nebo pro ostatní) jedná se už o nemoc.
ano, nasa je nenormalne aktivna, aj vznietiva - to ma asi po mne, aj impulzivna - to ma zas po tatovi... ja to nepokladam za chorobu, len za zdedene vlastnosti, takze u nej hyperaktivitu absolutne nespajam s ADHD a tiez nechapem, ako niektore matky automaticky chapu hyperaktivitu len ako "syndrom". blbost.
co sa tyka jej pozornosti, ako-kedy. ona je pozorna asi prve dve minuty a uz potom "nevidi-nepocuje", ma svoj svet, ale opat to nepokladam za chorobu, len za jej vyvinove obdobie.

ale odbocila som. mozno prave preto, ze ju pokladam za uplne zdravu a nadmerne zivu, tak nemam nervy ako ty pises, 400x vysvetlovat, kedze moje dieta je take, ze keby som to fakt robila tak dlho, tak by to bralo uz ako samozrejmost, ze "vsak mozem udriet"... prave preto som to vysvetlovala a robila "no, no, no" naozaj len velmi kratko.. a velmi rychlo pochopila.
ja som napriklad nikdy nemala problem, aby mi vytahovala smeti a spinu zo smetneho kosa, co je dost oblubena cinnost malych deti. alebo riady z kuchyne... ano, ma svoje miesta v kuchyni, kde vie, ze moze ist a povytahovat si, ale zeby mi rozobrala celu kuchynu na cimpr-campr, tak to teda nie... zabi ma, ale mala rok, ked mi prvy krat vliezla do smeti, a kedze ani piaty-siesty nepomohlo "no, no, no", dostala na zadok. odvtedy mi tam nelezie. ba naopak, odvtedy si tam chodila sama hadzat spinavu plienku 😀 😀 😀 takze u nas nastastie zabera ak nie dohovor, ci pohrozenie, tak vychovna, ale naozaj ja s nou nemam vacsi problem. prave minule bola u mna mama a sa cudovala, ze aka je mala poslusna, ze ako sa ma vzdy pekne opyta: "mama, mozem?"...
mne napriklad nerobi cirkus v obchode. ano, urobila. 3x. trikrat som ju vytiahla von (opat po dohovarani atd atd, proste sa hodila v obchode o zem a cirkus ako hovado), vysli sme pred obchod a som jej vytala na rit, ihned, aby vedela za co. odvtedy mam v obchode pokoj. su chvile, ked pride za mnou s cokoladkou a spyta sa: "mama, mozem?" vtedy jej poviem, mozes, ale papat ju budes az po polievke. a ona si ju "kupi" a pekne si ju doma odlozi. pride s cokoladkou za mnou, az ked zjeme obed. alebo jej v obchode vysvetlim, ze nekupuj, mame doma dost, ked sa naobedujes, nieco ti vytiahnem z komory. a ona si da pekne povedat. vies, kde ja by som inak "dosla", keby som mala cakat a vysvetlovat 400x ???? asi na psychiatriu. takto to ide rychlo, strucne a jasne, bud si da povedat, alebo urobi cirkus. potom robim cirkus ja, najcastejsie kricim a to ona nema rada 😀 😀 😀 a potom mam zrazu pokoj. na dalsi raz je to jedno mile dieta, ktore si uvedomuje, ze ked sa pekne opyta, mama pekne odpovie a mnohokrat aj dovoli to ci ono...
teraz ma tu prosim ukamenujte, ale je to tak. faktom je, ze nase dieta je uz od narodenia poriadny zivel, jedno stastie, ze spavala v noci, kedze cele dni prerycala. nie preplakala, prerycala. prvy rok jej zivota bol pre mna viac utrpenim, ako stastim, az potom sa to zacalo zlepsovat, tak som si jednoducho povedala, ze minimalne jej spravanie proste musim zvladnut, a musim tahat za dvoch, kedze mam partnera, ktory jej vela povoli a absolutne za nic nevytresta a tak to aj vyzera. jeho bije, jemu papuluje, na neho sa "zahana"... ja uz neriesim, nema to vyznam, kedze on sam je ticho ako vos pod chrastou.....