Dieťa s poruchou pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

mracik
6. sep 2006

Ahojte maminky, viem, že väčšinou máte ešte len malé batoliatka, ale predsa,
je tu niekto kto má dieťatko so syndrómom poruchy pozornosti a hyperaktivitou, prípadne dyslektika, dysgrafika a pod? Alebo týmto syndrómom trpí?
Môj hyperaktívny syn práve začal chodiť do školy a aj keď je to len nultý ročník, mám teda riadny strach ako to zvládbne on a aj jeho učiteľka...

dendy1
12. máj 2013

dobrý večer, rada by som sa opýtala na pár informácií niekoho kto má osobné skúsenosti s dyskalkúliou u zhruba 10 ročného dieťaťa. ak by sa našla mamička ochotná sa podeliť o skúsenosti, bola by som veľmi rada a vopred ďakujem za ochotu.

ani3012
14. júl 2013

@misaha dakujem velmi pekne za odkaz,posuvam ho dalej

Odporucam ho pozriet vsetkym a som rada,ze som nepodlahla tlaku a Patko je bez liekov 🙂

bubinko83
14. júl 2013

Mamičky ake boli vaše hyperaktivne detičky ako babatka?Ako spavali?

lilyen2011
14. júl 2013

Ahojte som tu nová a totálne stratená ☹ mám 4r syna a podozrenie na ADHD. Boli sme u psychologičky a tá to tiež spomenula 90% článkov, symptómov čo čítam na nete, situácie, prejavy sedia na neho.Asi rok som zatvárala oči a len si všetky situácie odôvodňovala (to je len obdobie vzdoru, to ho prejde, len žiarli na sestru, len zmením prístup, niečo robím zle,musím ísť na neho inak, teraz je vonku zima,nemá sa kde vyblázniť... atď atď)...
kočky pomôžte mi. čítam, googlim "zoznamujem sa" s ADHD, aby som vedela čo môžem ešte čakať, aké sú postupy, čo a ako a prečo a .... dočítala som sa o pozitívnych výsledkoch pri úprave stravovania,no čo zmeniť, ako vyberať potraviny, ktoré nejesť to som nikde nenašla... akurát len to, že by nemal jesť jablká, čerešne, hrozno, pomaranče a rajčiny, taktiež sacharidy a mám doplniť nejaké zložky v strave no netuším kde a ako začať.. začala som si robiť tabuľku čo áno, čo nie, no je skoro prázdna lebo odpovede neviem nájsť. Všade len príznaky a také lieky a onaké a tomu sa chcem vyhnúť.Tiež vraj pomôže homeopatia, no fakt netuším ako začať a čo robiť ako prvé. Zatiaľ sme boli u tej psychologičky,máme ďalší termín a kúpila som pár potravín (trstinový hnedý cukor, grahamové cestoviny, jasmínovú a hnedú ryžu) pozerala som tie sacharidy a kúpila balenia, ktoré mali najnižší obsah, no vôbec neviem ako sa v tom pohybovať... ktoré hodnoty sú už moc, ktoré sú ok a pod. Tiež čítam, že zmeniť režim dňa, no pri ňom režím nemá asi šancu, lebo uspávanie trvá niekedy aj 6hodín!!!áno 6hodín pri ňom ležím a nič. čaká kým zaspím ja....aj keď zaspí, tak väčšinou po hodine je hore a zase minimálne hodinu aj dve hore je to des...o tých ostatných veciach nehovorím toho je strašne veľa ani u psychologičky som nevedela kde začať.... prosím o rady, tipy, nejaké tipy na aktivitu, prípadne nejaké centrum, či škôlku kam by mohol chodiť aspoň 1x do týždňa, keďže do škôlky mi ho nevzali a tu na okolí sú len bábätká, alebo naopak 9-12ročné deti... ďakujem!! 🙂

denisocka
19. júl 2013

máte niekto susenosti s podavanim nejakých pripravkov na ADHD ? nejdem citat celu diskusiu,cas ma nepustí ... ale mám na mysli DMG http://www.aaaprozdravi.cz/podle-firem/now-food... , L -theanín http://www.livestrong.com/article/517354-is-l-t... , alebo http://www.vitalvibe.eu/cs/hormonalni-rovnovaha... . Chcem to skusit , počula som na to dobre ohlasy, tak ci su i nejake skusenosti medzi vami

tretulka
29. júl 2013

@lilyen2011 ahoj, nas syn ma tiez ADHD, od mala bol divoch, malo spaval, bol uplakany atd,. atd., pre vsetkych sme boli len nechopni rodicia, co si nevedia rady s dietatom, presne to co si pisala - ze ma obdobie vzdoru, ze ziarli na sestru, ze je silna osobnost, atd. maly je inteligentny, sikovny, ale ma vrtulu v zadku a v puse, plus on ma este aj ine prejavy, co nas priviedli k podozreniu na AS. Vsetko sa zhorsilo nastupom do skoly, sami sme boli zhrozeni a zacali sme studovat vsetko mozne,aby sme vedeli ako na neho. Teraz s tymito poznatkami nam je mnoho veci jasnejsich, len nas mrzi, ze sme to nevedeli ked bol mensi. Vtedy nikomu ani nenapadlo ADHD, dokonca aj u psych. sme boli a nic. Spominam si ako sme ho uspavali, tiez to bol vzdy boj, ale tak 6hod co pises Ty, tak to nie, nastastie. U nas zabera rezim, pravidelnost, trpezlivost (skoda, ze ju nepredavaju v tabletkach), tieto "rychle" deti potrebuju pomale cukry, obmedzit sladkosti, v ziadnom pripade kofeinove napoje (cola a pod). Nie vsetko co pomoze jednemu, pomoze aj druhemu. Hlavne treba dokoncit diagnostiku, nech viete presne na com ste, drzim palce.

lilyen2011
29. júl 2013

@tretulka ďakujem pekne, no my máme za sebou už ďalšiu návštevu u psychologičky (mala dovolenku, tak sa skôr nedalo), no bol v pohode až na to, že za 1hodinu vystriedal asi 9aktivít, no odchádzali sme tentokrát bez plaču a obúvania nasilu, tentokrát len vyplazoval jazyk (hanba síce, no aspoň nenadával a neplieskal sa o zem jupííí) 😀 celkom jej to s ním ide, čo je super, lebo spomínala, že ak mu v škôlke sadne nejaká učiteľka, tak to bude super pre obe strany. No mňa ako autoritu vôbec neberie, práveže naopak berie ma skôr ako "manželku" ja to neviem opísať proste aj ku malej sa často chová ako otec a nie ako brat :-/ tie prejavy fúúha u nás ich je dosť... najviac ma však rozčuluje a privádza do nepríčetnosti celodenné nosové prejavy + všetky zvuky čo počuje napodobňuje... ani pesničky niekedy nespieva ale robí len také to jeho gňgňgňg gan gan gan gďg gďg to sa ani napísať nedá... no všetko cez nos, alebo reve ako tiger, bzučí ako včela/mucha, meeee muuu ako ovce a kravy dookola dookola šlak ma z toho triafa ... snažím sa na to nereagovať, ale niekedy to už proste nejde... najnovšia záluba je vrešťať do ventilátora (mení mu to hlas a zdvojnásobňuje hlasitosť) - tiež super na trénovanie trpezlivosti ... tiež obmedzujem tie sladkosti, niekedy ani nekúpim, prípadne ich dám pomaly až na plafón a dávam mu ich po troške na prídel.. prestala som kupovať kakao aj guličky do mlieka, jogurty kúpim max 2ks naraz lebo nič iné nechce a takto ho aspoň "donútim" zjesť aj iné ak doma nič iné nie je... a áno má vrtulu v zadku to je pravda a navyše je veľmi rýchly a inteligentný. Všetkému chápe, vie ako sa čo používa, začína schovávať veci (resp. robí veci potajomky) aspoň sa snaží napr. som na wc a rýchlo mi privrie dvere a s rukou za chrbtom uteká do izby a keď poviem vráť sa naspäť tak ukazuje prázdne ruky "ja nič nemám".. idem do izby a pod vankúšom schované jedlo, alebo niečo čo nemôže chytať (prípadne príbor, a pod.) atď atď ak sú obe deti spolu to je katastrofa, teraz sme ich oddelili pár dní mám malého, pár dní malú (s mamou si ich striedame) nech sa môžme obom deťom venovať plnohodnotne, navyše malá sa konečne cez deň kľudne vyspí čo je super, lebo sa stávalo, že kvôli malého kriku a buchotu niekedy spala cez deň len 1x pár minút, alebo vôbec :-/ no a vieš si predstaviť 2nervózne deti pokope. Na ihrisku je v pohode s inými deťmi po dlhej dobe sa s nikým nebije práve naopak vyhľadáva kamarátov a pekne sa hraje len tie odchody :-/ celá ulica aj celý dom musí vedieť, že my ideme domov (krik, naháňanie, kopance nohami, prípadne sa niečoho chytí a nejdem nejdem nikam) takto sa hodil do kríkov, alebo za zamotal rukami nohami okolo bránky na ihrisku, či rúčky na bráne :-/ fakt niekedy závidím tie kľudné deti čo vidím keď niekam ideme, alebo ako vo filmoch deti ležia v posteli, rodič ich prikryje, zhasne svetlo a oni idú pekne v tichosti spať toto môžem u nás fakt len snívať 😀

sasajanaj
19. aug 2013

ahojte.Máme 30 mes. chcem sa poradiť, lebo aj naša princezná je ako z divých vajec a ocko si myslí, že by sme s ňou mali niekam zájsť. Takže od mala nám nespí cez deň, tým od mala myslím 2 mes. predtým mala novorod. žltačku tak bola ospalá. Keď som to spomínala doktorke, že mi celý deň nespí len oči otvorené a kuká do blba a večer o pol desiatej uspávanie v autosedačke, povedala, že to sa zmení. Nezmenilo. Večer s ňou nemáme problémy (okrem zaspávania),ale keď zaspí zobudí sa ráno. Po posteli samozrejme cesutje ako veľká cestovateľka. Spánok cez deň 0 bodov, ak sa nám ju podarí po dvoch hodinách uspať spí max. hod. To by ešte bolo v pohode, aj to že nikdy neobsedí, premiestňuje sa behom, je fakt vždy v pohybe. Aj jeme tak, že dá si trochu potom musí pobehať a zas to isté., dostane sa všade, nič nie je preňu dosť vysoko. Hovorím si je, živá a temperamentná. čo ma, ale viac znepokojuje sú jej hysterické výstupy. Nákupy-nočná mora, neposlúcha uteká a vôbec jej nevadí že nás stratí z dohľadu ona si proste ide kam chce a nemá ani v päte, že na ňu volám. Takže nakoniec jeden nakupuje a druhý ju naháňa po obchode lebo košík ani náhodou. Najesť sa s ňou v reštike to radšej ostaneme hladní. lebo zase jeden je a druhý ju naháňa,prípadne ak chce jablko ktoré ma susedné dieťa žiaden problém pre ňu. V každom obchode sa hambíme a poľady sú na dennom poriadku. Lebo keď ju vezmem na ruky, aby neutekala, začne sa napínať ako luk a kopať.musím ju proste pustiť. Väčšinu dňa trávime hysterickým plačom. Hryzie si ruku a škriabe tvár pred zrkadlom. Dôvod. Gumička vo vlasoch je ružová a ona chce fialovú. Dám jej fialovú, ale ona chce iný klobúčik, dostane iný a nastupuje amok lebo cop jej zavadzia, aby si ho musela nasadiť. Potom to sú ponožky,sandále atď.proste vždy niečo. Odpor z našej strany vedie naozaj k takej hystéri, že si myslíme že prestala dýchať. Paplón musí byť len z tej strany, ako ona chce, inak máme zase po chlebe. Situácia vyberie si obľúbené tričko hello kitty rozprestie si ho na vankúš veľmi opatrne si ľahne, ale pri ľahnutí zistí že sa jej to pokrčilo a takto to ide dookola aj 40 minút totálny amok až od vyčerpania zaspí. Horší variant jej keď si zoberie ďalšie tričko s ktorým sa chce prikryť takže sa jej zrarzu krčia obe naraz. Takisto chytá hystériu so špinavých rúk. Monk je proti nej čajový odvar. Keď sa chytí chlebíka a obtrie sa jej maslo okamžite strašné nervy a plač musí sa jej to utrieť. Väčšinou to skončí tak že ja je musím držať chlieb aby sa nezašpinila a ona len hryzie. Skúsila som jej chlieb aj zlepiť nepomohlo. Týchto hysterických výstupov máme väčšinu dňa a naozaj nás to unavuje. Každý vraví že to je normálne, veď je to len dieťa a že z toho vyrastie, lenže vždy pribúdajú veci, ktoré ju vytáčajú. Skúsila som ju dať na tanečný krúžok keď mala 21 mesiacov. Zo všetkých detí učiteľka neodporučila len našej lebo jej narúšala hodinu a ona sa vraj nevedala sústrediť a že naša má vraj poruchu sústredenia. tak fajn povedali sme si asi je ešte malá skúsime neskôr. Keď mala 28 m skúsili sme ďalší kurz tancuje sa tam spieva spievankovo-čo ona samozrejme všetko ovláda, tak sme si mysleli že ju to bude baviť. Aj som učiteľke spomínala, náš predchádzajúci zážitok, ona na to že čo je to za učiteľku keď také niečo povie. No po prvej hodine skonštatovala, že už učí veľa rokov aj že som ju síce upozornila, ale že sa citujem: s takým niečim ešte nestretla, a bola nahnevaná sama na seba že sa ňou nechala vyviesť z miery a že sa nevedela sústrediť. K deťom je ale milá,vôbec nie agresívna, nemá problém podeliť sa o hračku (teda len o bicyklík, lebo hračky ju vôbec nezaujímajú).Jej hračkami je domácnosť a záhrada. Ani bábiky ju nezaujímajú. Robíme montessori, cez deň až taký záujem neprajaví ale ako náhle poviem, že ideme spať zahraje sa so všetkými postupne - pričom si dáva načas len aby nemusela ísť spať.Tiež stačí kvapka vody na tričku a už sa musíme prezliecť. Myslíte si že je jej správanie normálne a je to len temperamentom alebo by sme radše mali ísť na nejaké vyšetrenie.

ivular
20. aug 2013

@sasajanaj Ahojky, já jsem jenom laik, ale asi bych pro jistotu s dcerkou na to psychologické vyšetření skočila. Dost z toho co popisuješ mi příjde normální - např. že dávno nepotřebuje denní spánek nebo že v obchodě lítá a neposlouchá vaše pokyny. I to, že si vymýšlí jakou chce gumičku nebo ponožky. Ale na druhou stranu mi z toho popisu příjde, že je hodně úzkostná či neurotická - jednak kvůli tomu, co všecho se snaží mít pod kontrolou a zejména že kvůli "prohře" je si schopna ubližovat. Pro jistotu bych to zkonzultovala s odborníkem. Jestli se takhle projevuje ADHD by ti asi spíš řekly ostatní maminky, já myslím že ne. Ale jak jsem psala, jsem jenom laik.

tretulka
26. aug 2013

@sasajanaj ahoj, na Tvojom mieste by som urcite zasla za psychologom a potom sa uvidi...suhlasim s tym ako napisala @ivular, ze urcite veci suvisia s vekom, pripadne temperamentom dietata, ale ak je situacia uz taka, ze ste z nej unaveni, co urcite ste, radsej sa poradit...hoci aj psycholog "neuvidi" vsetko hned, a mnoho veci sa ukaze az casom...viem o com hovorim...drzim palce, ozvi sa ako ste pochodili

aalexis007
1. sep 2013

Ahojte, rozhodla som sa Vám sem napísať, lebo už som na konci so silami 😒 Môj malý mal teraz v júli 3 rôčky. Od malička na ňom porozujem, že je živší ako ostatné detičky. Všetci naokolo mi hovoria, že to je také obdobie, on z toho vyrastie, je to predsa dieťa. Od zajtra ide do škôlky. No viete si predstaviť, aký strach mám, čo tam bude, aký tam bude.... 😢

Viete mi poradiť, ako mám pristupovať k 3 ročnému hyperaktívnemu dieťaťu. Vôbec ma neposlúcha. Môžem mu povedať aj 100x a on aj na 101 raz neposlúchne a urobí to znovu. Nechcem mu dávať telesné tresty. Snažím sa všetko riešiť dohováraním a zaujatím na niečo iné, ale už si myslím že nič nepomáha. Dnes som bola v obchode, ale takú hanbu my teda ešte neurobil .Vrieskal na celý obchod a pri pokladni mi všetky veci stŕčal na zem, utekal mi. No už som nemohla. Cestou domov mi tiekli slzy potokom. Prečo je moje dieťa takéto. Viem, že môžem byť rada, že je zdravý, ale odtiaľ potiaľ. Problém máme aj pri jedení. Sám sa veľmi nechce najesť - vždy povie "mamička ty dávaj" aby bol rýchlo najedení a zase sa mohol ísť hrať. Ale aj to, spapá 2-3 lyžičky a uteká preč. A aby sa pri jedení zamazal - no koniec. Hneď ho musím umyť, prezliecť. Musí mať pri sebe vreckovku, kde si môže hneď utrieť ručičky. A jedenie chleba natretého - fúú, tak to teda ešte ani nejedol sám. A ako píšeš @sasajanaj s tým jedením tak to máme aj my doma.

Prosím viete mi poradiť, ako ste to zvládali s takým malým dieťaťom. Myslíte, že by som mala ísť k psychológovi?

@tretulka ty si písala, že keby si vtedy vedeľa to, čo vieš dnes - vieš mi prosím nejako poradiť? Napr. aj literatúru že ako na tieto deti. 😉 Vďaka

cairka
11. sep 2013

Maminky, poraďte, ako ste si u vašich detí poradili s nespavosťou? Ja už odpadávam a ona v podstate tiež... Buď je hore v noci aj 2-3 hodiny....alebo vstáva medzi 5-6...lenže následne je už od siedmej -osmej unavená a protivná 🙄 (a čo si budeme mazať med popod fúzy, aj ja žijem len vďaka káve a iným nie veľmi prospešným povzbudzujúcim prostriedkom....) . Najhoršie je, že keď je vyspatá, tak by do nej nik nepovedal, že má ADHD (poruchu pozornosti áno, ale bez hyperaktivity), ale čím viac je unavená, tým viac hyperaktívne sa javí.... No a keď poriadne nespí, tak je unavená v podstate stále 🤐 cez deň väčinou spí, keď nespí cez deň, tak mám odskúšané, že potom spí v noci ešte horšie 😅 Za necelý mesiac bude mať 4 roky.

silvikam
11. sep 2013

@cairka Ahoj mám presne toto doma. A tiež neviem čo s tým. Dnes vstal o 4,30 h ráno a to večer zaspal o 22.15 h. O ôsmej ráno už bol uzývaný, nervózny...... a ešte aj toto počasie. Takže aj ja by som rada radu.

kacena4
11. sep 2013

@cairka ked je doma nemozes ju dat spat o tej 8-9tej rano?? na dospanie sa??? ja som to tak robila s dcerkou ked sme boli doma a nechodila do skolky tiez mala takyto "rezim" mozno jej organizmus potrebuje spavat viac cez den ako babatka ak jej to mozes umoznit tak umozni a mohlo by sa to upravit po par tyzdnov

cairka
11. sep 2013

@kacena4 , to môžme skúsiť, ako zareaguje. A či potom vydrží do večera .

kacena4
12. sep 2013

@cairka tak ju daj aj poobede spinkat moja je spava este aj teraz v 10tich potrebuje si poobede lahnut a prespat sa aj 2 hodky proste ma taky organizmus. mozno casom zisiste ze ma nejaku "chorobu" kde sa organizmus vycerpava a tak sa potrebuje dobit spankom 😒 aspon mi mame a ked sa prespi tak je ok

cairka
12. sep 2013

@kacena4 , my už zisťovať nemusíme, my vieme, že má. Problém je, že nepravidelný spánok jej vôbec neprospieva...No a druhý problém pri dvoch spánkoch by už bola organizácia so staršou...
Ono malá berie aj lieky, ktoré neurologička vraví, že by to ovplyvňovať nemali, že teraz už sú lieky inej kvality ako kedysi, ale na liekoch samotných je písané niečo v zmysle (nechce sa mi ísť po príbalový leták 😅 ) , že niektoré veci sa nedajú vylúčiť vzhľadom na krátky čas , kedy sú lieky používané...
Včerajšiu noc vyriešila malá decentne, o štvrť na jedenásť sa pocikala tak, že som ju musela presťahovať ku mne (kaluž jak svet, neviem, či vôbec za celý deň toľko vypila 😝 ) a aj napriek tomu, že som sa snažila tváriť, že spím a všetci spia...bola hore do pol jednej...ale potom potiahla skoro do pol siedmej, takže 6 hodín neprerušovaného spánku sme mali (ona cca. +2 predtým), hneď sa človek cíti lepšie 😉
@silvikam , u nás sa našťastie večer chodí skorej spať, kvôli škole, aj preto sa obávam núkať menšej 2 spánky, že staršia bude už chcieť spať a ten škriatok bude plný energie 😅

kytykenka
12. sep 2013

mamicky prosim oinfo 😉 psychologicko pedagogicka poradna potrebujem odtial potvrdeniedo skolky zemoje deti by mali navstevovat normalnu skolku a zajtra ideme riaditelka v skolke povedala iba o jednom dietati a ja neviem ci vezmem hned aj druhu dvojicku prosim info ak ste niektora bola aka je ceny sedenia myslim cca ?

nelinka79
19. sep 2013

AHojte
chcem sa spytat ako trenujete s detmi pozornost teda ak sa to da. ked sa s malou hrame, tvorime tak je skor o mojej velkej trpezlivost a vcera som uz fakt siahala na dno. nemate nejake typy alebo nieco podobne ako to trochu trenovat? dakujem

yukki
19. sep 2013

@nelinka79 mne kázala odborníčka takých do 20 minút-najprv 5 potom 10 potom 15 až do tých dvadsať postupne....s ňou niečo robiť pri stolíku-aby sa naučila sústrediť trochu, obsedieť...pripraviť si niekde bokom veci a vystriedať trebars viac činností, ale teda aby ona sedela a spolupracovala

nelinka79
20. sep 2013

@yukki dakujem za radu .. takto nejak to s nou robim aj ja len aj tych 5 minut je o drzku. viem ze to treba trenovat len som chcela vediet ako s tym bojujete ostatne

zuzulienaba
20. sep 2013

@sasajanaj Ahoj🙂 Nahodou som si len precitala Tvoj prispevok so zaujmu. Myslim si, ze mate dcerku velmi sikovnu, a hlavne temperamentnu. Kazde dietatko sa narodi s nejakym temperamentom, nieco podedia po rodicoch. Vy mate dcerku, ktore je viac temperamentna ako ostatne deticky, viem o com hovorim, my mame doma takeho chlapceka. Ma 3,5 roka. Vsetko co si popisala, sa da prisposobit malej, pokial chce aby bolo po jej. Akonahle ja idem proti malemu, prestane spolupracovat a ako by ostatni povedali neposluchat. A pritom vsetko sa naozaj da prisposobit. Moj odmalinkeho malicka ked bol este ako babatko, nemal rad, ked som s nim chodila do obchodov. Vzdy sa mi tam rozplakal, az som musekla odtial utekat a nestihla som si kupit polovicu veci 🙂 Tak som to vymyslela tak, ye ho do toho obchodu so mnou netaham. ved pre deti je to absolutne nezabavna cinnost, oni sa chcu predsa radsej nahanat na ihrisku 😉 . Bud mi ho niekto postrazi, muz, svokra a ja si odbehnem nakupit, teraz uz je to lepsie, lebo chodi do skolky. A to je dalsia vec. Vsetci, co ho poznaju aky je temperamentny, krutili hlavami a strasili ma, no to bude strasne v tej skolke, uvidis, to bude rev a ucitelky si s nim uziju a podobne hlupe reci, ktore opakuju, len preto, ze ich niekde poculi. A div sa svet, nastup do skolky zvladol fantasticky a ucitelky si ho nevedia vynahcvalit za tie prve tri tyzdne 🙂 A vsetci len kukaju z okolia a uz nevedia co maju povedat. Teiz sme mali problemy so spanim od malicka aj teraz napr. v skolke nespi, ale vypozorovala som, ze akonahle som ho zacala nutit, alebo povedala, ze ideme spat, zatal sa povedal, ze on spat nejde. Tak som zistila, ze ked ho zavola, pod ideme si citkat, tak si ku mne lazka a ani nevie ako zaspi. Tiez niekedy, hlavne, ked je malo vyspaty a unaveny, chyta nervy na vsetko, chce ine tricko, ked mu ho dam, zuri, ze chce vlastne ine, ale vtedy zachovam klud, aj ked ma to stoji vela usilia a snazim sa byt k nemu mila,pohladkam ho, poviem mu ze ho chapem, niekedy ma sice posle prec, ale aj vtedy prejavim empatiu, zostanem nablizku a za chvilku sa ukludni. Niekedy sa deticky hnevaju, ze niektore veci im nejdu, chcu to uz zvladnut ako dospely a ked vidia, ze su voci niecomu este bezmocni a nedokazu to ovplyvnit, strasne sa vedia rozculit. Ide hlavne o viac vyspelejsie deti na svoj vek. To bude podla mna aj prippad vasej dcerky. Hlavne si nevsimaj ako pises pohlady okolia, ved ide o vasu dcerku, sikovnu a jedinecnu. Na ostatnych sa mozes vykaslat, nech cumia. Su to vacsinou ludia, ktori maju doma este horsie "veci" 🙂 . Ty bud vzdy na strane Tvojej dcerky, deti to vycitia a nekonaj podla toho, ako sa kto kuka alebo ci si kto pomysli. Odporucam Ti precitat knizku od Naomi Aldort Vychovavame deti a rastieme s nimi. Drzim palceky 🙂 🙂

xsenova
20. sep 2013

@sasajanaj no te buh ... prestan sa trapit a poziadaj o vysetrenie k neurologovi. Na MK.sk poziadaj mamicky o referenciu na dobreho doktora a objednaj sa u neho. Mozes si tym velmi vela pomoct. Na drazdive deti je rehabilitacia a cvicenie a masaze a stimulacia neviem cim vsetkym. Podla toho co ti povie doktor tak online najdi mamicky s podobnymi detmi - a je jedno ci to bude len narocne dieta alebo nieco viac. Ako sa hovori "viac hlav, viac rozumu". Najhorsia je nevedomost a obavy a vycitky. Ked vies co sa deje tak vies zaujat stanovisko a postoj a zacat s tym nieco robit.

mozno mas doma maleho genia 😉 a mozno mas doma maleho detailistu z ktorych su v dospelosti uzasni umelci ... cokolvek ti ten doktor povie bude dobre, pretoze budes vediet ktorym smerom sa vydat.

obcansr
20. sep 2013

@sasajanaj ahoj prečítala som si tvoj článok, ja som mala podobne na tom syna , skor si myslí že je to také trucovanie a vydietanie od rodičou, moj to robil tiež až som sa nahnevala a neustupovala som mu , ked sa nervačil tak nech sa nervači, nevšímala som si ho , a časom to prešlo, išla som s ním ku psychologičke, a potom som bola pri psychitatrovi detskom , tam mi povedal že deti nas chcú ovládnut, a tým ako to robia je aj toto čo píšeš. Netreba dietatu všetko robit aby bolo ok. Aj moj ked mal trocha kvapky na triku už musel mat druhé, ked sa mu niečo nepodarilo tak vrieskal , rozčuloval sa až bol agresívny, ja som bola tiež na nervy z neho, ale nedala som sa , bola som prísna a nepovolila som, na niečo to bolo aj dobré, prišiel na to že to so mnou nepohne, aj ten psychiater mi povedal netreba byt moc makký na deti ale ani nie byt moc prísny , ona s vami manipuluje lebo vie že ked niečo tak hned skáčete a robíte to čo ona chce, doktor nam dal aj sirup Promethazin možno ho poznáte, ten som mu dávala, lebo sa mi v noci budil , volal ma k nemu spat či boli 2 hod alebo 3 hod ráno, ten sirup mi pomohol decko spí celú noc a ani ma nevola už, a ma sa dávat aj vtedy ked je dieta hysterické alebo ma nejaký amok, teraz nasptúpil do školky, mala som obavy ako to bude, či nebude zlý, či tam vobec bude chciet ist ale na moje prekvapenie tam chodí rád a to som rada aj ja, bola som nanho prísna ale bolo to na niečo aj dobre 🙂 (aby ste si nemysleli že som nejaký tyran to nie ale prísnejšia som) a nevšímat si pohlady ani čo vravia ludia že to dieta je nevychované a tak, to nie je pravda to dieta je len nepozorné a vzdorovité

cairka
20. sep 2013

@silvikam , my skúšame pár dní sirup homeopatický Sedalia a mám pocit, že trocha zaberá 🙂 Ono ešte je otázne, ako to bude, keď ho vysadíme, ale zatiaľ spala už 3 noci celkom dobre 🙂 ešte by mohla o chlp posunúť ranné vstávanie, ale aspoň v noci netreba byť s ňou hore 😝

tomasko27
20. sep 2013

Ahojte syn bude mat 7r,od nar ma neurologicke problemy,mal poruchu vyvoja ale vela symptonov ktore pri ADHD opisujete na svojich detickach sedia aj na neho.Zacal chodit do skoly a este tyzden a mna odvezu,to uz nie je normalne ale ja s nim pisat ulohy nemozem.S mojou mamou a so sestrou ako tak napise ale so mnou nie.On proste vie ako to napisat,on to vidi ako to napisala ucitelka alebo ako to je tam natlacene,ale on to urobi zle a pritom ked sa ho spytam ci to tak ma byt povie ze nie,ale aj tak to urobi zle.A stale mi hovori ja mam cas,nemusim to robit,vyber si moznosti a da mi moznosti a mna to vytaca a snazim sa ostat pokojna ale to nejde.A je tam este kopec inych veci.Myslite si ze to moze byt ono?Dakujem za akukolvek radu.

yukki
20. sep 2013

@tomasko27 no úlohy vyzerajú rovnako aj u nás. Kike úpomáha keď ju presvedčím, že ona to vie napísať. Pomáha aj, keď jej "popisujem" dráhu pri tých slučkách trebárs že "prvá šikmá...druhá rovná, výborne" at´d Ďalej pomáha "lentilková metóda"-ak uvidím, že si sa v tomto riadku snažila, môžeš si vybrať z krabice cukríkov jeden..." Ďalej keď vidím, že to naschvál psuje, vezmem zošit a nastrčím cvičný-keď v cvičnom začne písať pekne, beriem, a dávam normáôlny-atď. tiež je to niekedy BOJ.

yukki
20. sep 2013

@lilyen2011 hehe...až teraz si to čítam, no, veeeeeeeľmi podobne, tie pazvuky a vresky, zrevania z ničoho nič, melódie ale cez nos-všetko ako u nás. detto boli odchody z hocikadiaľ....teraz sa to mierne zlepšuje

tomasko27
20. sep 2013

@yukki Ale to my si najprv musime do cviceho pisat a az potom do skolskeho,to by vyzeralo keby sme hned do skolskeho.Tiez mu poviem ze je sikovny,ze to vie,a ked sa mu podari pekne tak mu poviem ze ako pekne to napisala ale co s nim to ani nepohne.Poviem mu aj ze nebude pozerat rozpravku,co bezi v tv a ma ju rad ale on ani koli rozpravke ktoru zboznuje si nepohne a robi si svoje.Az teraz ked chodi do skoly vlastne vidno aky je.