Dieťa s poruchou pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

mracik
6. sep 2006

Ahojte maminky, viem, že väčšinou máte ešte len malé batoliatka, ale predsa,
je tu niekto kto má dieťatko so syndrómom poruchy pozornosti a hyperaktivitou, prípadne dyslektika, dysgrafika a pod? Alebo týmto syndrómom trpí?
Môj hyperaktívny syn práve začal chodiť do školy a aj keď je to len nultý ročník, mám teda riadny strach ako to zvládbne on a aj jeho učiteľka...

yukki
20. sep 2013

@tomasko27 Určite na niečo prídeš, každá mamka to svoje dieťa pozná najlepšie...keď vravíš, že to vie, ale naschvál píše zle-tak skúste že "nemusíš písať do cvičného....viem, že to dokážeš urobiť dobre rovno do riadneho zošita. A pozri, o toľko toho budeš mať menej, a urobíme to oveľa skôr" alebo podobné finty. Skúšaj, skúšaj...
U nás v škole, správanie zatiaľ je....hm.....neprijateľné. Ale kupodivu doma sa skľudnila, oproti škôlkarskym časom...
my sme už mali celý minulý rok "nácvik" domácej prípravy-to nám zadávali v CPPPP, kde sme chodili raz týždenne, a teda kým si minulého roku zvykla, tak to bol ešte len iný BOJ

silvikam
20. sep 2013

@cairka Ja čo malému dávam teraz už 2 mesiac esprico tak je to v pohode celkom. Ono to nočné žúrovanie dôverne poznám, ešte pred pol rokom sme boli hore kľudne od 2,30 - 5,30 a potom ťahal do obeda. Tak snáď sa Vám to polepší. U nás už je problém na obed zaspať, ale to je potom poobede taký protivný že až.. Ale zase večer o 19.00 zaspí za sekundu a spí do rána do 6.00 h. Tak držím palce, nech spinkáte.

yukki
20. sep 2013

@silvikam aj ja dávam Esprico a je to neporovnateľne lepšie teraz! žeby to z toho?

silvikam
20. sep 2013

@yukki Verme že áno.

sasajanaj
20. sep 2013

@xsenova 🙂 na génia to nevyzerá, teda nepočíta a nevie ešte čítať 😅 , je skôr prefíkaná, klamať aby dostala svoje začala keď mala 19 mes 😝 . Detailistka to teda, ale je.

sasajanaj
20. sep 2013

@obcansr od sep sme začali aj my chodiť do škôlky, aj ja som mala obavy, aby nevystrájala. Chodí tam rada, hneď v prvý deň mi povedali, že mala záchvat hnevu, vraveli mi :viete to, nebol len taký plač bol to normálny záchvat a trval 15 min.- nechcela ísť totiž spať. Ja na nich, že lucky you! Len 15 minút a len jeden krát to sa vám ako podarilo? Inak záchvaty zlosti ešt vraj stále má-dôvod, neskáču ako ona píska, aj od stola im odbieha. Povedali, že je dosť živá skáče od jednej činnosti k druhej, Inak, že je vraj zlatá. Keď po ňu prídem je totálne zababraná, ale šťastná a nočné zaspávanie je teraz super, lebo je naozaj unavená keď ide spať.Cez víkend je to, ale zase o tom istom.

sasajanaj
20. sep 2013

@zuzulienaba je pravda, že od mala ju neskutočne rozčuľuje to, že chce niečo urobiť, ale jej motorika jej to ešte nedovolí, niekedy to bolo celkom zlaté. teraz nám toho pribúda, lebo má obdobie, "ja sama", takže veľa vecí sa jej nedarí dokončiť (obliekanie). 😝

kytykenka
29. sep 2013

maminy ahoj pepacte neche sa mi vsetko citat tak porosim nejaku o info 😉 mam dvojicky marodene v 25tt porodna vaha 500 g teraz 2 r 6 mesiaca chodia do skolky uz jeden na dve h druhy na 5 h otazka ten co je na dve h od zaciatku sme sa o neho nebaoli tolko vsetko islo ok nalez v hlavicke normalny ale teraz je uz starsi a nechapem co je s nim nemame dg nejaku LMD alebo nieco ine ADHD asle isto nieco ma on ma niekedy svoj svet na svoje meno malo reaguje, staale nieco robi, neobsedi ani sekundu, ocny kontakt slabsi , stale neico otvara zatvara, uspava sa ze si bucha hlavu , .... ked porovnam s bratom jeho to je uplne nieco ine dakaujem za radu

abbie
29. sep 2013

@kytykenka ahoj, ukazuje prstom a zdiela pozornost? rozprava nieco? ja by som ti este poradila zajst s nim dobremu detskemu psychologovi, ak mas akekolvek pochybnosti ...v Trnave je dobra Janosikova a v BA Matuskova z Kramarov.
Mas pocit, ze rozumie, co mu rozpravate?

kytykenka
29. sep 2013

@abbie no rozprava pekne ale myslim ze viac ako polovicka veci co povie nevie co znamena , u pschologa som bola povedalal ze mame prist ked bude mat 3 roky, boli sme teraz na specialno pedagogickej poradni ta nam vravela o janosikovej ale ze az teda v 3rokoch mame ist , rozumie co mu rozpravam ale musim viac krat povedat ale neposuchne nic

abbie
29. sep 2013

@kytykenka no ako vies, ze rozumie, ked nic neposluchne 😀 v jeho veku mu mozes urobit doma test porozumenia, cez IP by som ti mohla napisat ako ... ak rozprava, ale polovici nechape, ze comu, tak moze mat narusenu receptivnu zlozku reci

kytykenka
29. sep 2013

@abbie tak niekedy je ze ok ale nikededy zatvoreny v svojom svete prosim posli mi ten test skusim

kytykenka
29. sep 2013

@abbie ink ideme logopedicke teraz najblizsie s oboma idem lebo druhy zasa nerozprava

kytykenka
29. sep 2013

@abbie citam o tom na nete a ed ide spat on nevienormalne ale da sa na styry a kyve sa dopredu dozadu dopredu dozadu v noci ked sa zobudi uspava sa ze si hlavu bucha o postielku o podusku a stale sa bucha cele noci 🙄

cairka
29. sep 2013

@kytykenka , píšeš, že sa narodili dosť skoro, zrejme boli dosť dlho v nemocnici. Toto uspávanie, čo píšeš, je typický znak hospitalizmu 😔

kytykenka
29. sep 2013

@cairka co je to ten hospitalizmu? hej boli 5 mesiacov v nemoce

cairka
29. sep 2013

@kytykenka , v skratke by sa dalo povedať, že keď boli v nemocnici sa o nich staralo veľa ľudí a nemal taký ten komfort ako doma, že by ste kolo nich chodili len vy s tatom a reagovali hneď na jeho požiadavky (čo je samozrejmé, lebo museli riešiť najprv zdravie ) a tak si našiel náhradný spôsob, ako sa upokojiť. Ak chceš niečo viac, tak si daj do googla pojem psychická deprivácia. Ona sa teda väčšinou vyskytuje u detí v detských domovoch, ale práve takéto prípady dlhodobej hospitalizácie môžu mať veľmi podobné následky. A môžu k tomu patriť aj tie ďalšie veci, ktoré si o malom písala, samozrejme nemusia a treba zistiť, či tam nebude nejaká iná diagnóza.

cairka
29. sep 2013

@kytykenka , tu je z jedného dokumentu kopírované:

Prehľad reakcií dieťaťa na hospitalizáciu

Možné prejavy hospitalizmu
porucha rytmu spánku a bdenia, ospalosť, únava
„neposlušnosť“, nepokoj, zvýšená dráždivosť, precitlivenosť, celkový nepokoj, stavy zlostných výbuchov, úzkosti
„poslušnosť“ - apatia, skleslosť, nejaví záujem o okolie, prevláda únava, negativizmus, zlá nálada
poruchy vnímania - halucinácie
regres vo vývine (najmä v prvých 3. rokoch života), u starších detí nastáva strata už osvojených návykov, zajakávanie
spomalenie až stagnácia v psychomotorickom vývine (pri častých hospitalizáciách)
neistota, úzkosť, agresia voči svojmu okoliu (materiálnemu ako aj sociálnemu), sebaľútosť, zapieranie bolesti, zveličovanie symptómov ochorenia, smutná nálada, obmedzenosť v pohybe (napriek tomu, že sa pohybovať môžu a pohybovú režim im to umožňuje)
zvýšená závislosť na iných osobách
pocit menejcennosti
emocionálna labilita (neustále striedanie nálad)
plačlivosť, mrzutosť, koncentrácia pozornosti na jeden problém
dieťa je „lepkavé“ - pokojne si sadne na kolená osobe, ktorú vidí prvýkrát, vyhľadáva u nej fyzické kontakty a ťažko sa jej vzdáva, hračky ho veľmi nezaujímajú
kopanie, krik, plač, „rozmaznané“ správanie

kytykenka
29. sep 2013

@cairka sak dostveci sa mu hodi hlavne spanok, na mne zaveseny nechce nikoho chodi do skolky na dve hodiny denne celkom si zvyka uz dost plakal ale uz sa aj zahra sam a nepreplace to cele och veru neviem co s nim 😅

abbie
29. sep 2013

@cairka hospitalizmus sa prejavuje u vacsich deti, na 5 mesacneho by nemal mat dopad si myslim... jej syn uz ma 2,5 r., ine by bolo, keby bol v nemocke 5 mesiacov od druheho roka
@kytykenka

yukki
29. sep 2013

@abbie ty ta neviem...moja bola tak do pol roku striedavo v nemocke a doma, potom v domove do 20 mesiacov, má skoro 8 a furt sa uspáva kývaním, mimo to na ňu sedí všetko čo @cairka uvádza vyššie.......máme kamaráta chlapčeka, ktorý bol do 6 mesiacov takisto v nemocke a striedavo doma, potom rovno šiel do profirodiny, do dobrej profi, kde je dodnes, má 6 rokov a ukľudňuje sa kývaním búchaním hlavy....ono ti to v tých prvých 6 mesiacoch sa tak vpíše do mozgu že........my si to ani nedokážeme predstaviť. Čo by som zato dala, keby to tak nebolo.....keby to mozog zažil ale neniesol následky

magimary
29. sep 2013

@abbie nie, nie-hospitalizmus sa týka už miminiek od narodenia,
žiaľ.

myschka
29. sep 2013

@cairka no vidíš, Aduš byla dva dny v porodnici a pak tři dny na infekčním v 18m a přesto až asi na dva body splnuje všechno.
Má těžké impulsivní ADHD a k tomu poruchu emočního spektra a vysoce nadprůměrné IQ. Vražedná kombinace ☹ ale první třídu zvládá zatím bez větších potíží 🙂

Ale věřím, že ten pobyt v nemocnici je pro děti mazec 😒

cairka
30. sep 2013

@myschka , aspoň máte jednoduchšiu diferenciáciu diagnóz 😝 To u nás sa rieši tých diagnóz niekoľko, pretože všetky spôsobujú + - tie isté následky. Napríklad neurologička to nerieši, ale ja by som rada zistila hlavnú príčinu (hoci sa ju zrejme nikdy nedozviem na 100%) . Ale pri tom hospitalizme sa dá s dieťaťom pracovať a v niektorých prípadoch sa dá prelomiť a stav zlepšiť, kdežto ak má organické mikropoškodenie mozgu, tak sa robiť toho moc nedá...

nelinka79
30. sep 2013

ahojte .. idem sa spytat ci ste niektora riesili problem s bitim .. ide o tom ze dcerka sa uz dlhsiu dobu bije aj bez priciny.. v sobotu som uz vazne nechapala .. prisla za mnou ze chce take lizatko aky mala v ruke obal hovorim jej take nemame take nosi tato ked natankuje ale mame ine pod si vybrat. ze dobre a ked som sa otocila uz sa mlatila do hlavy , vykrikovala ze ju hlupa , sprosta a mlatila sa dalej. niekedy si bucha hlavu o stenu az tam ma modrinu. ja neviem ako co robit inak.. chodili sme k jednej detskej psychologicke ale ta nam moc nepomohla pokial neberem do uvahu homeo ale ked som sa pytala ako s nou pracovat lebo dcerka je ADHD s nepozornostou ale neporadila. povedala ze mala je velmi mudra a ze sa to vekom upravi.. ja som si uz aj poplakala lebo uz neviem ako dalej.. je to ho viacej a mam pocit ze cim viac sa snazim tym je to horsie ..

myschka
30. sep 2013

@cairka tak příčina by mě taky zajímala, já si myslím, že u nás je to kombinace šíleného porodu po 14 dnech přenášení kdy nám jí na sále 5 min oživovali a očkování na které měla strašlivé reakce ☹ od miminka prakticky nespí a když tak má noční děsy a pláče ze spaní. První klidnější noc jsme měli asi když jí byli 4 roky. Je strašně negativistická, nízko se sebehodnotí a už teď má " depky" byla nám doporučená medikace ale odmítla jsem, já jí tlumit nebudu. Zkoušíme Esprico ale zatím krátce.

myschka
30. sep 2013

@nelinka79 tohle přesně dělá Aduš, teď tedy už jen obča a já se snažím to hned zarazit ale jako maličká se mlátila pořád ☹

nelinka79
30. sep 2013

@myschka tak snazim sa to zarazit ale nejak to nejde, ked si myslim ze sme to zvadli teda tu situacia len co sa vzdialim uz sa bije .. dcera bude mat v oktobri 5 rokov takze uz mala az tak neni tak ja neviem do kedy to bude .. nemas nejake "finty" dakujem

myschka
30. sep 2013

@nelinka79 na to těžko hledat fígly ☹ já jí vždycky chytla za ruce a vykládala jí jak je moje šikovná holčička, co všechno umí a ona většinou začla povídat sama co jí jde a tak nějak jsem odvedla pozornost od neúspěchu. Vůbec si myslím, že je dobré chválit chválit chválit za každou blbost. My jedeme takové to: to nevadí, že se ti to nepovedlo protože tamto ti zase jde báječně. Aduš se hodně zlepšila co začala zpívat ve sboru, je na to opravdu šikovná a všichni jí chválí a to jí dělá moc dobře.

nelinka79
30. sep 2013

@myschka no u nas to vobec nezabera .. chodi na ludovky chodia na vystupenia moc ju kazdy chvali a samozrejme aj my, zacali sme chodit na kone ale proste nic.. uz mi to niekedy pripada ze ja sa len snazim predchadzat situaciam aby sa jej nedajboze nieco neznepacilo a nemala zase dovod sa bit. som z toho uz unavena ked vysledok je vzdy este horsi ..
viem ze to musime preskakat zvladnut ale niekedy to na cloveka dolahne ..