Dieťa s poruchou pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

mracik
6. sep 2006

Ahojte maminky, viem, že väčšinou máte ešte len malé batoliatka, ale predsa,
je tu niekto kto má dieťatko so syndrómom poruchy pozornosti a hyperaktivitou, prípadne dyslektika, dysgrafika a pod? Alebo týmto syndrómom trpí?
Môj hyperaktívny syn práve začal chodiť do školy a aj keď je to len nultý ročník, mám teda riadny strach ako to zvládbne on a aj jeho učiteľka...

petra53
27. mar 2014

@stefka33 ahoj, ďakujem. No testy sú už za nami. Výsledok je, že má zníženú sluchovú pozornosť a tým aj sústredenie. Naopak veeeľmi kvalitnú priestorovú predstavivosť a pamäť. Nemá problém s nadväzovaním soc.kontaktov, prac. tempo primerané a schopnosť tvorby analógií je na hornej hranici priemeru. To všetko mi povedala a potom mi to prišlo aj písomne. Len to obsahovalo ešte pojem "psychomotorická instabilita", čo neviem, čo tým presne myslela, lebo to tam nespomenula - aspoň nie presne tento termín. A ešte nám doporučila viac trénovať písanie a kreslenie, lebo keď pôjde do školy by to malo byť lepšie, tak na tom pracujeme.
Zároveň ma ale upozornila, že sa zvyknú testovať najskôr predškoláci a on je v strednej triede MŠ, takže to také zlé nebude. Pokroky vraj robia deti v tomto veku každým mesiacom a tak keď som sa ponúkla chodiť s ním na sedenia - teda oni robia také hodinové sedenia pre predškolákov, čo nevedia obsedieť, aby sa skľudnili, kým pôjdu do školy - neviem ako sa to presne volá - tak mi povedala, že to považuje za zbytočné, lebo on má ešte veľa času a predpokladá, že za 18 mesiacov kým pôjdeme do školy, tak nebude vôbec treba... Tak ja naozaj úprimne dúfam, že to bude OK.
A ešte som sa dozvedela, že mám aj extrémne direktívne dieťa, ktoré si vždy bude robiť čo chce a iba veľmi ťažko ho dovediem k tomu, čo sa mu páčiť nebude. Doslova povedala, že predpokladá, že bude absolútne vynikať v predmetoch, ktoré ho zaujmú, lebo je veľmi šikovný a zaostávať v tých, čo nie 😕 ☹ no tak uvidím. Ale dúfam, že to nakoniec bude všetko OK...

stefka33
27. mar 2014

@petra53 Podľa mňa to vyzerá OK. 🙂 Ak sa dačo vyskytne tak rieš priebežne a nerob si ťažkú hlavu. Aj ja to tak robím.

slniecko174
9. apr 2014

Maminy prosim Vas piste mi ake mate skusenosti s Esprico. Pomohlo to detom? Ak ano, za aku dobu ste videli zmeny? Kolko ste to uzivali? Nam to dnes neurologicka nakazala kupit pre jednu dcerku, nakolko v poslednej dobe je dost nerovzna, konfliktna, vyzaduje si aby bola stale pod dohladom, pritom je velmi rozumna rozumna. Ma 3 roky.

ani3012
26. apr 2014

@slniecko174 Esprico-ak nepomôže, tak neublíži 😉
Paťko ho bral, na začiatku sa mi zdalo aj zlepšenie, potom zas horšie-tá jeho hyperaktivita je na takej vlne, hore-dole-hore-dole...raz je to super a raz som zúfala...teda teraz už ani tak nie, jedujem sa len kvôli tomu, že sa nechce učiť potvorka

majjjka24
15. máj 2014

@ralanka
@yukki
@maznacik007
@dioliana1
@myschka
ahojte prišla som si k vám po radu.... náš malý (3,5 roka), jedináčik... od malička veľmi aktívny, ale dokáže sa sústrediť, napríklad rád skladá puzzle, od 3 rokov zvládne 100ky a vydrží pri nich aj polhodku sedieť, najradšej má autíčka,to sa bude tichúčko hrať, že o ňom ani neviem, kým varím pekne sa hrá... hračky si upratuje podľa farieb a veľkostí, v tomto je riadny pedant, ani špinu doma nemôžem mať, hne´d mi povie, mami si to uprac 😝 doma je ako anjel, ale na verejnosti.... musí byť stredobodom, behá, kričí, skáče do reči, robí všetko naopak, predvádza sa.... jedna veľká katastrofa... a teraz chodí druhý týždeň do škôlky a každý deň sa deti aj učiteľka sťažujú, že stále behá, ruší ich, berie im hračky, už sa kvoli hračke aj s jedným chlapcom pobil.... a tak hľadám rady... môže byť ADHD hoci je doma poslušný a vydrží sa sám prehrať dlhší čas???

dioliana1
15. máj 2014

@majjjka24 skor chce byť stredom vesmíru ako doma, práve preto že je jedináčik 😉 , nemyslím to v zlom, ale to sa časom určite vylepší a nájde si kamošov

majjjka24
15. máj 2014

@dioliana1 doteraz som s tým nemala problém, keď prišli kamarátky s deťmi k nám, hrali sa pekne, samozrejme malé hádky sú normálne, po chvíli sa udobrili a hrali spolu ďalej.... ale toto v tejto škôlke mi nedá spávať a hlavne, keď učiteľka o ňom povie, že nie je zrelý na škôlku ☹

ralanka
19. máj 2014

@majjjka24 majka neviem či je to adhd pretože to je spojené s tým že minimálne v dvoch a viac prostrediach sa chová tak ako v školke čo náš sa chová všade tak tiež je jedináčik má skoro 4,5 a minimálne pol roka by mal trvať tento stav aby ti uznali adhd aspon jednu formu lebo adhd je viacmenej aj porucha pozornosti, poruchy správania a pod. čo vy asi nemáte ked sa malý v pohode hrá vie aj pazzle zložiť viac ako pol hodinu pri nich to u nás nehrozí on si stále vyžaduje pozornosť a hlavne takéto deti si ťažko vytváraju kamarátstva tým aké su a u nás je to teda fakt pravda tým že on ublíži a až potom mu to v hlavičke dojde a hned povie prepáč nechcel som lebo mu mozog funguje ináč tak sa s nim nik nechce kamaratiť lebo si myslia že je nevychovaní a pod a všetci ho odcudzuju aj ked obíma tak neodhadne silu vždy mu hovorím jemne ale on to nedokáže aj teraz mi učitelka hovorila že obímal dievčatko v školke a až tak že mala modrinu ale on si to neuvedomuje že robí zle on mi povedal ja som ju chcel postískať ale nemá kontrolu nad silou naše dieťa sa teraz občas začne hrať samé ale nikdy to nie je viac ako 10 minut prosto on chce byť stále stred pozornosti a nie je to tým že je jedináčik ale tým že má diagnozu adhd lebo známi maju viac detá a stále je ten sy taký že on je stredobod a puta väčšinou teda zlým sposobom čo je bežné u tých detí pozornosť.Náš syn je taký že má problem sedieť na riti aj ked jeme ked je to už podla jeho normi moc tak nám radšej povie že nie je hladný len aby nemusel sedieť 😀 😀 😀 😀
Od malinka mi mamičky hovoria či som mu namiesto mlieka dávala redbull 😀 😀 😀 😀 , že behá ako naspeedovaná veverička takže tak 😀

vica1983
28. máj 2014

@pipinulkaa
@pipinulkaa Ja mám presne tie isté problémy so svojím 5-ročný synom ako ty. Idem sa z neho zblázniť ☹ Mám staršiu 10-ročnú dcéru , ktorú jeho správanie ničí. Našli ste už nejaké riešenie? Má potvrdené adhd? Som na kraji nervového zrútenia 😅

pipinulkaa
28. máj 2014

@vica1983 ahoj, nie totizto este stále nas neobjednali na neurologiu. lekárka mi poradila sedativa pre deti ale prirodné tak kupujeme v lekarni to - ale davame len v nutnom pripade.. nemame adhd este potvrdene.. ja mam zas 2rocnu tak ona vsetko po nom opakuje. 🙂 napis IP ked tak

dioliana1
28. máj 2014

mojmu zaberá na skludnenie Esprico aspon na tej zlepšenej pozornosti je to vidieť...

lenkatomo
21. júl 2014

Prajem dobry den maminky, asi o nasom pribehu s Tomaskom napisem clanok, je toho velmi velmi vela, co napisat.....maminky, ktore to dobre poznaju, vedia, co tym myslim......nas Tomasko ma 8 rokov, je to uzasne sikovne a mudre dieta...... Od 19.7. Sme zacali uzivat Stratteru.......

Ako sa to zacalo?
Dlhe roky som sa branila, ze je len zivy, sikovny chlapec, ktory z toho vyrastie, uz od narodenia bol zivy.....chodil ako 9 mesacny, vlastne len behal, caste urazy... V skolke bol zivy..... Nastupil do nulteho rocnika, mal odklad, bol zivy...... Teraz ukoncil 1. Triedu so samymi jednotkami.....ale spravanie..... Poznamky, neustale vyrusovanie na hodinach.... Neustala gestikulacia, Problemy s inymi spoluziakmi, nemal kamaratov.... Zachvaty placu, zlosti.... Sprevadza nas to stale..... Je to moja velka laska, preto som ho vzdy obhajovala, chranila, odpustala, az kym som ja sama prestala vladat, slzy kazdy tyzden, ked sme isli zo skoly s dalsou poznamkou, doma nervy v kybli, ked nechcel vstavat, plnit ulohy, nerespektoval pravidla.... Boli sme s manzelom vycerpani, nechceli sme s nim nikam chodit..... Uz skor sme navstevovali psychologa aj specialneho pedagoga.... Nic vyrazne tam nebolo.... Az v prvej triede, ked sme museli aj skolu zmenit, som si uvedomila, ze takto to dalej nejde, poradili sme sa so specialnou pedagogickou a ta mi na rovinu oznamila, ze mam ist k detskej neurologicke, absolvovali sme EEG, teraz v juni aj komplexne vysetrenie detskej neurologicky, zaver uplne jasny, jej trefne otazky okolo maleho uz od narodenia, ako dieta so syndromom modrej masky, urazy, vstavanie, nereagovanie na otazky a volanie, zle a zive sny a spanok, vykrikovanie a plac zo sna, niekedy sam seba buchol, ako sa na seba hneval, ze je zly, nevnimanie, zasnene pohlady, problemy so stolicou- na poslednu chvilu, malo jedol, jej jasny zaver.....ADHD...... Bol to sok, strach, bezmocnocnost, rady, absolvovanie dalsich konzultacii s riaditelkou skoly, triednou ucitelkou, specialnou pedagogickou, psychologickou, centrum, kde sa nam venuju...... Zacal kolotoc a nas svet sa zmenil, tolko veci som si vytkla, kolkokrat som kricala a teraz viem, ze u tychto deti to nema vyznam, tolko veci som mohla urobit inak....... Doktorka nam dala kreslene video o chlapcovi s ADHD , kde bol opisany cely jeho den..... Ja aj manzel sme plakali a plakali, ako keby to bol den nasho Tomaska.....ako vystrihnuty......
Dnes mame pravidla postavene trochu inak, dnes sa snazime mu niektore veci odpustat a riesit inak, od 2.rocnika budeme mat specialny integrovany ucebny plan, nakolko je velmi sikovny v matematike, anglictine, kresleni, lego, je to proste hlavicka 🙂 mame tanecny, vytvarny kruzok, hra tenis....dnes uzivame Esprico, magnezium, Stratteru, zatial sa skludnil, uvidime, co bude dalej..... Zmierit sa s tym, ze bude musiet uzivat liek, bolo tazke, ale ked vidite Vase uzasne sikovne dieta, ktore nevie ovladat svoje spravanie a konanie a tieto deticky fakt za to nemozu, ide o zlozite chemicke reakcie v mozgu- jednoducho napisane, jednoducho sme suhlasili, ze to skusime, kym mu centralna nervova sustava nedozrie natolko, aby vedel svoje spravanie kontrolovat sam, ked bude starsi.... Zmierit sa s tym, ze z toho dieta nevyrastie, len si najde mechanizmy, ako svoje spravnie zvladnut.
Odporucam prestudovat literaturu, najst si svoj system, tato stranka nam velmi pomohla: http://www.predys.szm.com/copomaha.htm

Co nam pomaha:
Vela veci z hore vyssie uvedenej stranky:

- Nestrácať nádej, že naša snaha prinesie výsledky, aj keď to ide veľmi pomaly
- Tomaskovi jasne opakujeme nasu poziadavku, vzdy len jednu a chytim ho za rameno, hladam ocny kontakt, inak ma nevnima, ked splni jednu, mozem sa venovat inej
- hovorit na neho s kludom, krik ho velmi znervoznuje, pripadne zvysit hlas, pevne a jasne
- Dbať na pravidelnosť v príprave na vyučovanie (učiť sa s dieťaťom pravidelne každý deň, ak je to možné, tak v rovnakom čase) a Využívať čo najviac názornosti v učení, vylúčiť všetky rušivé vplyvy (okno, zvuky)
Jednotlivé úlohy dieťaťu rozdeliť na menšie celky, ktoré dieťa vypracováva samostatne. Každý krok skontrolovať. Dôležitá je vytrvalosť pri učení.

-Veľmi dôležité je dieťa chváliť a povzbudzovať. Tieto deti potrebujú oveľa viac povzbudenia ako ostatné deti. Chválime ho aj za čiastkové úspechy. Za malickosti, ked mi pomoze s niecim, ked je laskavy a dobry k Terezke, ked splni ulohu, neustale.
- davam mu jasne a nahlas najavo, ked som sklamana, no zaroven mu ponuknem riesenie, ako by to mohol urobit inak a ze mu rada pomozem
- ak zacne mat zachvat zlosti, ci placu, chytim ho za ruky a hladam ocny kontakt, pripadne ho izolujem, jasne mu opakujem utisujuce slova, len par, stale dookola, aby ma vnimal
- vela vela trpezlivosti a laskavosti, deti su nasim zkadlom,

my sme radi , ze sme nasli s manzelom cestu, lebo nam to bolo luto a neustale sme sa s tym zaoberali, co robime zle vo vychove, mame pekne manzelstvo, rodinku, tak preco? Boli sme utrapeni. Niekedy sme sa kvoli nemu hadali, hladali sme chyby jeden v druhom.... Ale tento cely kolotoc nam pomohol a utuzil nas v tom, ze teraz uz robime veci spravne, teda snazime sa, ja radsej naratam do 20, ukludnim seba a az potm riesim hadky mojich drobcov 🙂))))
Prajem vela sil a vsetko dobre maminkam a ich rodinkam, ktori maju dietatko s touto diagnozou 🙂

denisocka
6. aug 2014

@lenkatomo ahoj , my máme doma to iste :( navyse ( povakcinačny ) Tourettov syndrom . Psychologicka vravela,ze mam jeho spravanie brat z nadhladom ,povniesť sa ... ale nedá sa , je samonasieratelny , rano s azobudi veselí a zrazu prepne a zacne nás obvinovať z kadečoho a poslednu dobu je velmi ale velmi agresivny . Ked ho vyzmem trebars umyť si zuby , dostane amok a ked mu idem chytit ruku,aby mi netresol,tak ma začne kopať,ale neskutočnou silou .Ked kreslí a ide za ciaru,alebo mu nejde tak ako by chcel,tak lame pastelky,trhá,kričí - myslela som,že ho to vekom prejde ,ale nie . V školke to ale nerobí . Je ho plný dom , vela rozpráva - vlastne kričí , to nieje rozprávanie , tie sny žive a nočne mory ,zasnne pohlady , samonasieratelnosť , výbuchy ... no ako píšeš , je to nadludske umenie udržať rodinu v hamonii ,ked on je taky ten rušivý element a nevieme ako dalej . tak velmi mu chcem pomocť , že som z toho už v depke ja . Za mesiac ide do prveho ročníka a už pri zápise ukázal,ako sa nebojí a skakal ucitelke do rečí , stale po nej klopal a dožadoval sa nejakých odpovedí - darmo bola plná telocvična detí a rodičo . Ináč je tiež sikovný , nadpriemerne nadaný , ma užasny hudobný sluch , ale ta agresivita ... a výbusnosť , caste cirne myslienky a potom rozne obvinovania , stale je každy za všetko zodpovedný ,len nie on. Doteraz som bola na tom,že ma asi AS a dali sme sa objednat k Janosikovej , ale ktovie , asi to bude skor ADHD . Navyse , často sa kvoli nemu hadame,ako píšeš - hladame chyby , kto bol vo výchove povolnejsí,kto spravil chybu i ked nam uz neurolog i psychologicka vravela, ze to nieje chyba vychovy ale nerovnovahy v mozgu a zlý metabolizmus látok v nom . Nam sa to cele zacalo po očkovani + tiky . Najviac matrápi , že je agresivny a bije nás ,hlavne mna + nadavky,uplne bez uvazenia ked spusti ... a za 5 minut pride akoby sa nic nestalo . V školke problemy nemá , všetko to začína doma,akoby vedel ,ze tu si môže dovoliť . Toto sme mali od 3r,ako nastupil do školky a musel vela veci v sebe potlačiť a doma to musel vypustit . Mladsí syn je uplne iný , vie sa sam zahrat i vylezat rano po zobudení v posteli i hodinu tichučko ,on ed sa zobudí,tak s krikom vydáva rozkazy . Nepochopí , kto nezažil :( Ja sa chodim odreagovať do práce , ináč by mu už preplo .

strociatka
19. aug 2014

Ahojte maminy, uz som dlho nebola, sialenstvo u nas, tak nebudem radsej ani popisovat preco... Prosim Vas o radu, ako riesite znizenu potrebu spanku vasich ADHD deticiek? Starsia (ADHD) ide teraz do prvej triedy, jednak ma desi, ako sa budeme ucit, ked ju nedokazem udrzat za stolom, aby sa najedla, ako ju udrzim za stolom, aby napisala ulohu? Ale najviac ma momentalne trapi, ze jej netreba spat. Jej staci max (ale ozaj maximalne, zvycajne aj menej) 8 hodin spanku. Zaspi az po 22:00 a uz o siestej ju mam spontanne hore. Problem je aj v tom, ze mladsia zaspava este neskor az o 23tej. Cize ja som brutalne nevyspata. Pomoc nemam, tak nerieste, ze by ma mal niekto vystriedat, nema kto. Keby spavala viac, aspon o tu hodinku, tak aj mladsiu sa mi podari uspat skor, no zamotany kruh u nas 😠

ria_zuzolova
26. sep 2014

@strociatka Ako sa darí? Ako úlohy?
Ja som to spanie riešila kompromisom. MUSÍ byť v posteli v danú hodinu (u nás 21:00) a nemá právo odo mňa niečo žiadať (samozrejme s rozumom, keby horelo alebo vážne ochorela ju nepošlem preč, že nemám úradné hodiny...). Na druhú stranu má dovolené si v posteli čítať aj hrať sa, aj rozprávať s mladšou (prváčkou) - ale len kým mladšia chce, tá zaspáva o niečo skôr. S vysvetlením, že ja tiež mám svoje potreby a po deviatej mám vyhradený čas pre seba a že o desiatej som už zrelá akurát do postele. (Staršia zaspí kdesi okolo 23:00.) Pochopila to rýchlejšie, než som očakávala, aj keď samozrejme na začiatku protestovala.

...prosím a sa nepýtaj, čo tu robím o tomto čase... 😝

lencyca
4. okt 2014

Ahojte maminky 🙂 mam doma skoro 15 roc. Mateja a maleho 4 roc. Timka-duracelkov 😀 Matko bol od malicka velmi zive dieta, chodit zacal uz v 10 mes. skoro rozpraval,stale v pohybe...dokazal naraz pozerat telku,popritom si citat,hrat sa...od 2 rokov mi uz na obed nespaval...kedze bol stale v pohybe mal casto urazy -otras mozgu,popalena ruka,roztate obocie...nicoho sa nebal,vsade liezol,tazko ustrazitelny.v skolke nemal problemy, bol zivsi ale dalo sa to zvladnut... zacal mal problemy az v skole nemohol obsediet,pobehoval po triede,nevnimal ucitelku co hovori,kazdy den som volavala kamaratke co maju za ulohu,mal problem sustredit sa,viac ho zaujimalo,co sa deje vonku ako to co hovori ucitelka...tak sme boli u psychologicky,neurologa,detskej psychiatricky...neurolog nam povedal,ze ma nevyzrety mozog,ze sa to zlepsi az v puberte...skusali sme aj lieky,ale kedze sme nevideli ziedne zlepsenie,zmenu,vysadili sme ich...mame papier od psychologicky ze je ADHD,takze beru na nho v skole trocha ohlad,najhorsie bolo ze mal az do 5 tr.kazdy rok inu triednu,kym si konecne na seba zvykli...teraz ma uz 4 rok tu istu a mozem na nu povedat len dobre,snazi sa mu pomoct...kedze ho velmi bavil fotbal,zacal tam chodit a tam si vybijal trocha z tej neskutocnej energie 😀 o nieco sa to polepsilo uz dokaze vydrzat sediet pri PC 😀 nesustredeny je stale ,poznamky od ucitelky v skole je to hrozne nebavi sa ho ucit,mam obavy zo strednej ako bude tam...ani ho nic nebavi okrem futbalu,tak veru neviem ani aku skolu 😖 mame problemy aj s mensim drobcom ,zatial to nemame potvrdene ale bude urcite tiez ADHD ale aj s poruchami spravania,tiez je od malicka velmi zivy, neposedi na mieste,stale beha , prekvapuje ma co dokaze vymysliet 😀 .od narodenia mi neprespal celu noc,zacal spavat lepsie az tento posledny mesiac...uz som chronicky nevyspata,v noci byval aj 6x za noc hore,alebo sa v noci zobudil a bol hore aj 4 hodky co sa chcel hrat 😒 rano vstavam skoro do prace a ked mi v noci dobre nespi ☹ kedze je stale v pohybe tiez mava urazy ...neskoro zacal rozpravat az v 3,5 roku,vedel povedat co chce,ale takym svojim sposobom,ked nastupil do skolky vysvetlila som ucitelkam co co znamena...hned prvy den tam isiel s radostou,ani sa so mnou nerozlucil,hned utekal do triedy,coz som bola velmi prekvapena,lebo je na mne strasne zavisli...v skolke zacal mat problemy obsediet,stale behal,nepocuval ucitelku co mu kazala ,robil detom zle,kazil im co si postavili...riaditelka nas poslala psychologicke bola mila,ked sme sa lucili tak povedala ze keby sme nieco potrebovali,mame si zavolat...tak nas velmi prekvapilo ked prisiel papier,co tam bolo napisane,ze treba upravit cas ktory bude v skolke,chodil na cely den,ze len na pol dna ze sa stretneme aj termin tam bol napisany,ostali sme s manzelom pozerat na seba, boli sme tam s nim obidvaja...tak mi to nedalo,som jej volala,teda ze preco nam nic nepovedala,ze ona ma svoje smernice podla ktorych musi postupovat ... potom mi povedala ze problem bude v tom ze ma oneskoreny vyvin reci,slaba slovna zasoba,ze nerozumie ucitelke co od neho chce-ona jemu,preto na to reaguje po svojom-hnevom... maly bol viac doma ako v skolke,bol stale chory...zacalo sa dohadovanie s riaditelkou kolko tam bude,najprv aby chodil na pol dna-coz je pre nas neprijatelne,kedze chodime do prace...,sice byvame so svokrovcami,ale na tych sa neda spolahnut 😖 potom zase aby chodil len 3dni do skolky-co ostatne dva dni?s kym bude ked sme v praci...nakoniec po dohode nam obmedzila jeden den,ale bohuzial maly potom ochorel a bol mesiac doma takze sa uz do skolky nedostal,zacali prazdniny...problemy v skolke pokracuju nadalej stale tie iste teraz pribudli aj nadavky typu ako- drz hubu,bud ticho ,nechcem ta nelubim ta...hovori nam to aj doma vsetkym,nepomaha vysvetlovat,capnut po riti,no nic 😠 u nas v skolke malemu pisu do zosita co robi,potom mi to daju precitat a podpisat 😕 chodime k inej psychologicke,uvidime,tato mi hned navrhla nejake cvicenie formou hry na udrzanie pozornosti, tak som zvedava ake to bude...chodime aj na logopediu...je to nase male zlaticko,strasne ho lubime,vie byt samozrejme aj dobrucky,ale som uz z toho zufala ako sa sprava,unavena...verim,ze aj ucitelky to maju s nim tazke...chcem sa spytat,mate tu niektora skusenosti s asistentkou v skolke,ako to vybavit a tak?

andaluzia
4. okt 2014

odporucam nastudovat si literaturu tykajucu sa stravy. myslim, ze sa to vola BASP dieta. vraj to velmi pomaha. Presne takyto problem nemam, ale zatial kazdy problem sa dal do velkej miery ovplyvnit stravou. (na moje prekvapenie)

lvka
7. okt 2014

ahojte
chcela by som sa poradit... nas syn bude mat onedlho 4 roky... celym spustacom mojich "pochyb" ja dnesny rozhovor s ucitelkou - povedala ze je zivsi ako ine deti, ze nesedi ked jedia, ze nespava, stale sa mrvi v posteli... zacala som rozmyslat ako vidim jeho spravanie ja... ano zivsi urcite je, doma prestal spavat poobede az teraz tak dva tyzdne dozadu, ale tiez to nie je pravidlo... spava od deviatej - siedmej, cez noc pride k nam, inak spi v pohode, cez obed (ak ho doobeda unavime 🙂 ) kludne prespi niekedy aj dve hodky... mava dost caste emocne vykyvy, to co platilo vcera uz neplati dnes.. budi sa tak, ze sa posadi a hned vstane z postele, ziadne lenosenie... dokaze si pozriet v TV rozpravku, vie sa zahrat aj sam, ale je stale velmi v pohybe... nespomina ziadne deti zo skolky, vobec ziadneho "kamarata", doma je sam, nema zatial surodenca...
velmi slabo pocuva ked ho volam, nebavi sa so mnou o temach co ho nezaujimaju... ked mu poviem aby si napr isiel umyt zubky, tak protestuje, musim vzdy vymysliet nejaky "zabavny" sposob ako ho presvedcit... dokaze zmenit temu v sekunde, ked sa mu nepaci co mu hovorim... uprimne, neviem, je vela veci ktore by sa mi spajali s ADHD - uplna porucha pozornosti ked je v miestnosti este niekto navyse - ked sme len dvaja a pracujeme na niecom spolu (musi ho to ale bavit) tak sa vie velmi pekne sustredit... v kolektive to nedokaze, emocny stres... place, trieska sa o zem, zuri, niekedy sa zazenie ze ma buchne (nerobi to ale nakoniec), pozera "cezomna" ked sa s nim rozpravam na nejaku temu ktora mu je neprijemna... atd, na druhej strane, spava v pohode, su cinnosti pri ktorych vydrzi... neviem... nemam skusenost a nemam ho ani s kym porovnat.. dnes ma ale dostalo "je iny - zivsi ako ostatni" ... a prinutilo ma zamysliet...
mate nejake nazory prosim?

dioliana1
7. okt 2014

@lvka skús obmedziť sladkosti, cukor=energia. Ja dávam svojim deckám Esprico (su to vitaminy na zlepšenie sustredenia a zároven dieťa ukludnuju) bežne sa daju kupiť v lekárni, odporučila mi to detská psychiatrička

lvka
8. okt 2014

@dioliana1 dakujem 🙂 a ty davas vsetkym detom "preventivne"?

dioliana1
8. okt 2014

@lvka dávam iba školákom zatial, hlavne ked vidím že im nejako "nepáli" 😉

rosabella
8. okt 2014

Mne sa "veľmi páči", ako sú viaceré mamičky unavené a majú nervy zo svojich ADHD detičiek, pritom to ich dieťa je buď jedináčik alebo má max. jedného súrodenca, ale učiteľku v škole/škôlke, ktorá tam má tých detí naraz 20 - 30 a má problém s ADHD dieťaťom, označujú za neprofesionálnu alebo jej vyčítajú, že nevie pracovať s ich pokladom...

lucka0122
11. okt 2014

poradte mi ako mam dat 6 rocnemu dietatu tabletku ktora sa neda ani rozdrvit ani nic tri hodiny sa rozculujem a ani za boha ju neprehltne

babulina
11. okt 2014

@lucka0122 mne nasi do chleba natlacili tabletky ked som nechcela ju prehltnut, drzim paste

lucka0122
11. okt 2014

ja uz som v koncoch len ziapem hukam uz mi je zle mam 4 mesacnr babetko to sa uz zblazni stoho co robi starsi to uz je nenormalnre

mariamayi
12. okt 2014

@lenkatomo Ahoj ..problemy, ktore si tu opisala su mi od narodenia velmi zname, a to ma moj chlapcek nieco po piatich narodeninach. Mohla by si mi prosim Ta poslat to kreslene video, ktore Vam dala doktorka o tom chlapcovi s ADHD? Bola by som TI velmi vdacna ..Popripade nejake rady ako zvladat jeho hyperaktivitu. Vdaka. Majka

denisocka
2. dec 2014

@lenkatomo to video niekde je ?

lenkatomo
3. dec 2014

@mariamayi
@denisocka
Video sa mi podarilo zavesit na youtube len nedavno, kuknite v mojom fotoblogu je link, tak ho spustite

denisocka
4. dec 2014

dakujem 🙂 my mame videjko aj k TS , ešte keby k AS

cicka193
28. jan 2015

@lubikan prave sme dnes zistili, ze nas 7 rocny syn ma ADHD...a ako citam vas clanok..tak presne viem ako sa citis :( neurologicka nam predpisala Tebokan, som zvedava ci to nieco pomoze