Dieťa s poruchou pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

mracik
6. sep 2006

Ahojte maminky, viem, že väčšinou máte ešte len malé batoliatka, ale predsa,
je tu niekto kto má dieťatko so syndrómom poruchy pozornosti a hyperaktivitou, prípadne dyslektika, dysgrafika a pod? Alebo týmto syndrómom trpí?
Môj hyperaktívny syn práve začal chodiť do školy a aj keď je to len nultý ročník, mám teda riadny strach ako to zvládbne on a aj jeho učiteľka...

estel
4. dec 2009

simalex.ked so s malou bola u tej neurologičky tak malá tam bola tiež taká zlá a drzá a fackovala sa.vôbec som nechápala prečo to tam robila nikto jej nič nerobil.vtedy mi doktorka povedala že ma lutuje ked je taká a ešte že v puberte to bude ešte horšie.no ak to bude ešte horšie tak sa popredu objednávam na nervové.ale zasa druhy lekár nám pred tým povedal že by sa to postupne do puberty malo upraviť.tak si potom vyber.necháme sa prekvapiť.dnes je akásy podozrivo kludná je jak anjelik.jej sa to tak strieda tie nálady jak počasie.keby som aspom vedela čo je spušťačom jej nervozity.asi začnem študovať psychologiu aby som sa v nej vyznala.a tvoj malý od kedy má tie problemy?nečitala som vela príspevkou tak neviem či si to pisala.este chcem povedat že kedysi som čitala na internete že baby ktore brali počas tehotenstva vela magnezia na tvrdnutie bruška tak sa im častejšie rodia hyperaktívne deti.neviem čo je na tom pravdy ale ja som ho brala teda dosť.tak by som bola zvedavá či aj viaceré maju s tymto niaku skusenost.

estel
4. dec 2009

som si myslela že pred tym sa to neodoslalo napisala som ešte raz a kukam že je to tam 2x.

andreah70
5. dec 2009

estel ja mám tiež syna s diagnozou ADHD mál tiež veľké problémy v škole...............keď mal 7 rokov ako tvoja malá bolo to presne také isté odbiehanie od úloh, kývanie všetkými časťami tela, nesústredenie, atď.
mne sa napr. pri čítaní osvedčilo keď som si stala za neho a držala mu ruky, aby sa nemohol trepať, ale zároveň cítil mojú blízkosť, tak isto pri písaní som sa ho aspoň mierne dotýkala, či už za chrbát, plece...... vtedy sa dokázal sústrediť 🙂
čo sa týka toho či z toho vyrastie .............no môj zatiaľ nevyrástol ☹ ...........po počiatočných problemoch v škole sme si našli systém akým sa učí /samozrejme s mojou pomocou/ a zatiaľ nám to funguje..........hoci je to o mnohých obetovaniach z mojej strany ................pripravuje sa na predmety spolu so mnou, pri mne si číta látku a mne ju potom hovorí /pozítívum je že už ho nemusím motivovať držaním za ruku/ sústredenie je už tiež lepšie. V škole dosahuje výborné výsledky /je šiestak a zatiaľ nemal horšie vysvečko ako 2 dvojky/ horšie to už je s poznámkami ☹ vzhľadom k tomu aký je neposedný a hyperaktívny všetko zlé čo sa stane sa väčšinou zvezie na neho, hoci v tom koľkokrát je aj nevinne ☹ ale proste učitelia ho majú zafixovaného ako neposlušného a neposedného tak sa to s ním vezie 😠
vzhľadom na svoju poruchu pozornosti nedokáže napríklad napísať dobre hodinovú písomku, hoci tú látku vie a z kratších písomiek mal výborné známky...............v papieroch má aj napísané že potrebuje dlhší čas alebo písomku písať na dva krát ale to veru v škole nedodržiavajú 😠 ja to zatiaľ neriešim..............horšie by bolo keby zlé známky začal nosiť aj z krátkych písomiek a odpovedí /čo zatiaľ nenosí 🙂/

estel čítala som si o tom magnéziu veru ja som bola v nemocke dva mesiace pre pôrodom a magnézium som brala aj v tabletkách aj v infúzkach .............že by to bolo z toho 😕 😕 ešte som o tom nepočula, ale môže byť ☹

Kočky držím vám palce nech to zvládate s vašimi detičkami veď oni nám za to stoja 🙂

estel
6. dec 2009

andreah.moja malá napriklad neznáša ked ju pri ulohách chytám.ale napriklad večer sa vždy prituli a hovori mi že ma lubi.Tak sa vždy pomeríme a vysvetlim jej, že nesmie byť taká jedovatá.ale ona za to nemože chudatko že má tie vykyvi nálad.niekedy mám pocit,že druhy to viac riešia aká je ako mi.každy má na to názor, že dieťa vyplieskať aby vedelo kto je pán.ja ale nezdielam tento názor.ju by to ešte viac rozhodilo až do amoku.

keonna17
7. dec 2009

ahoj,moja dcérka bude má pata pol roka a má ADHD,narodila sa s vadou,ktorú jej operovali,a už je to ok,ide o to,že sa takisto obávam,čo bude ked pojde do školy,ked donesiete papier od doktora,že dieta je postihnuté,urobia mu osnovy,ale ked prídete s ADHD,tak sa spýtajú,čo to je?,bývam na dedine a tu je to takto,už som učitelke v školke vysvetlila o čom to je,ale ona akokeby to vobec nerešpektovala,moje diet asa nevie správat,neobsedí,padá jej jedlo na zem,vykrikuje,stále za všetko plače,kričí,toto počúvam neustále,už som z s toho unavená,vobec sa o tomto probléme detí nehovorí,ani psychologičky,nepomáhajú na školách,aspon čo mám ja skúsenost,tie učitelky sú ako z inej planéty,a moc sa bojím ako bude s mojou dcérkou,hned vedla skolky sú dvere so školákmi,takže pani učitelka,vie všetko od pani učitelky zo školky,a tá sa takisto vyjadrila,že by som jej mala dat odklad,ale ja ho nedám,pretože moja dcéra neni postihnútá,len je trochu iná,hm,takže ak má niekdo neakú skúsenost s so školu,rada si prečítam,dakujemDenisa.

estel
7. dec 2009

ahoj keonna.ak ti možem uprimne poradiť daj odklad.mne radili dat odklad učitelky vškolke a aj na zápise.ja som bola ešte aj urazená že prečo by som jej ho mala dávať.velice rychlo po nástupe do školy sme to pochopili.je uz druháčka ale to je snou hroza to učenie,čo má iné dieta za pol hodinku jej trvá aj 2 hodiny.v prvej triede sme sa učili az do večera s prestavkami malymi.teraz vidim že trošku sa to uz zlepšilo ale aj tak je to nadlho.ono keby nebolo tolko tych jej jedov tak by to išlo omnoho lepšie.ale to vykrucanie,frflanie a mixovanie jej zaberá vela času.chcem kupit tych hviezdičkov vraj je to dobré na sustredenie a pamet detí.

felixa
7. dec 2009

Nieco o ADHD a ADD: http://www.modernaskola.sk/un,c704/?show=print

keonna17, deti, ked su starsie su zrelsie, a aj ked sa az tak nezmierni hyperaktivita, mozu sa lahsie ucit vzhladom na vek, takze potom mozu mat domace ulohy spravene rychlejsie, aj ked pri nich neobsedia. Ohladom toho odkladu porad sa aj so psychologickou, niektorym detom pomaha nulty rocnik ako prechod medzi skolkou a skolou.

simalex
7. dec 2009

keonna17:
já se taky přikláním k odkladu. Nic na tom není, je to dnes docela běžné. Jak píše felixa, za rok bude malá zralejší a sama si ušetříš spoustu nervů. Už tak to budete mít náročné. Přechod do školky je navíc dost zásadní věc pro děti.
S tím nultým ročníkem byste mohli mít problém, když jsi z vesnice. U nás je, tuším, nultý ročník jen na zvláštní škole. Na Slovensku je to jinak?

keonna17
8. dec 2009

Dakujem,za rady,asi fakt bude lepší odklad,a čo sa týka nultého ročníka na dedine nič také neni,len v meste ☹ ale aj tak dakujem za radu,ale aj psychologička mi povedala,ked mala štyri roky,že to je beh na dlhé trate,takže len vydržat,aj ked to nie je vždy lahké.

keonna17
8. dec 2009

a ešte sa chcem opýtat,Estel čo sú to tie hviezdičky,dakujem.

estel
8. dec 2009

KEONNA. HVIEZDICKOVIA SU TAKY DOPLNOK VYZIVY A JE TO VRAJ DOBRE NA PAMET A LEPSIU SUSTREDENOST U DETI, SOM SA TO DOCITALA NA DISKUSIACH,TAK UZ TO MAM AJ OBJEDNANE.UVIDIM CI TO ASPOM TROCHA POMOZE.

andreasiskova3
8. dec 2009

Tak ja by som sa pridala. Môj syn má tiež diagnostikovanú túto poruchu,vlastne to vieme ešte len od júla tohoto roku. Všetko však závisí od učiteľky. Má veľmi dobrú učku a ona sama mi povedala že ho už berie takého aký je a aj napriek tomu ho má rada.To my ale odľahlo, a prihliada na to aj na vyučovaní, tak sme radi lebo aj Samko sa cíti lepšie. On patrí medzi prvú trojku najleplších žiakov v triede, ale má problémy s krasopisom, výtvarná výchova to je hodina hrôzy pre neho a tá nesústredenosť. Dúfam že sa to vekom pominie aj ked mi niekedy pripadá že si žije vo vlastnom svete a nevníma tento čo žijeme my.
A ešte jedna vec, aj vaše deti nie sú schopné sa vžiť do rôznych situácii a riešiť ich? Lebo Samko je úplne mimo, on nedokáže absolútne reagovať, jeho to proste nenapadne. Úplne jednoduché a bežné situácie, niekedy fakt len krútim hlavou ako je to možné. Chudák má to ťažké.Ale aspon vieme že on za to vlastne nemôže.

andreasiskova3
8. dec 2009

Estel, chcela by som sa opýtať na tú neurologiu. Ako by to malo dieťati pomôcť, Dostane nejaké lieky? A ako prebieha také vyšetrenie? Ja som bola zatiaľ len u psychologičky, vieme čo mu je ale ako to liečiť neviem.
Žasnem nad tým ked ho pozorujem len pri pozeraní rozprávky. Tých polôh pri tom čo vystrieda , a obene celý byt niekoľko krát, no neobsedí na moment. A pri jedení to je hotová katastrofa. Snažím sa byť kludná ale niekedy to fakt nejde.

fajn
12. dec 2009

ahojte jak jsem ráda že v tom nejsem sama. 😉 Didka je fakt děs běs,vydrží sedět asi 20vteřin a to je hodně. Do školky teď nechodí aby nedostala nějakou chřipku,tak furt chodí a mrčí že už ju to tady nebaví.No ale mě taky ne tak jsme dvě. 😀
Když to tady čtu tak se už fakt těším na školu. Ona teda bere nějaky kapky na utlumení ale má jenom 3 kapky denně,někdy mám pocit že celá sklenička by byla málo 😅 . Už i já jsem vyfasovala kapky tak jsme utlumeny obě ,ale já v 5 hodin padám na hubu a ona v 22 hodin ještě žije. 😀

estel
13. dec 2009

ahojte baby.andreasiskova prepáč že píšem až teraz ale nevšimla som si otazku.moja dostala tabletky, ale to nieje na utlmenie ale na zlepšenie myslenia,je tam pisané že zlepšuje využitie kyslíka a glukozy v mozgu.todostala koli tej škole aby jej to myslelo.ale na tie jej stavy nervácke nič nedostala.doktorka povedala že potom uz jedine deckemu psychiatrovi ale to nechceme.už hádam ju to raz prejde.už sme na nu zvyknutí aj ked to nieje vždy lahké a stojí nás to mnoho trpezlivosti a nervov.a ešte odpoviem na tu otazku ohladne vyšetrenia.najprv jej robili eeg vyšetrenie.s výsledkami som išla našej neurologičke a ona sa všeličo vypitovala ohladne porodu či nebola malá oživovaná alebo urazy hlavy atd.potom ohladom správania otazky a nakoniec jej skušala reflexy a take veci.nič bolestivé.si písala že tvoj malý ked papá čo robí že to je katastrofa.a naša pri učení napr.čitaní tak ani nesedí, ona vystrčí zadok a stále sa pohupuje hore dole a popri tom si aj zaškrieka a vtedy mám minutu pred infarktom.ja by som radšej upratala cely byt ako sa s nu učiť.ale máme ju radi a teraz uz viem že to neni jej vinou.dokial som nemala tie vysledky tak sme si mysleli že nás len provokuje a skuša nám nervy.

estel
13. dec 2009

fajn.ake kvapky bere malá ak sa mozem spytať.a čo sa stalo že sa tak skoro narodila?

fajn
13. dec 2009

ahojte
estel malá bere TIAPRIDAL 3 kapky denně.Já jsem měla blbej krček a asi i nějakou infekci. Tak prej že mě zkusí zašít,první steh moc nedržel ale byl tam 6 týdnů a pak že to zkusí ještě zašít jiným stehem ale jak do mě hrábli tak jim praskla voda a musela ven.A když ju vytáhli tak ju prej museli zachránit že byla stašně vytálni a že se mrskala jak divá a to ji zůstalo dosud.
Já mám taky nervy na pochodu ,někdy jsou dny kdy o ni aninevím a ztoho prostě zkouší co asi vydržím. 😀 Někdy vydržím hodně,ale někdy prostě lupanec na zadek chytne. Venku taky lidí čumí že je neposlušná,ale já už na ně prdím. Říkám si kdyby věděli co má všechno za sebou ,že ani oni kolikrát toho u doktorů nezažili co ona za prvních pár měsíců a první rok. ☹

estel
13. dec 2009

presne to mám aj ja s malou.niekedy neprimerane reaguje na verejnosti a každy len čumý.ja uz to berem normálne.ale na mojej vidim trošku zlepšenie vekom.aj napriklad ked bola menšia tak pri spaní hrozne kopala a vyprávala zo spania.celu noc som ju prikrívala a niekedy ked kričala zospania som ju musela aj zobudit aby sa spametala.teraz ked ju budim do školy tak je prikritá a spí pokojnejšie.

andreasiskova3
13. dec 2009

estel: tak my potrebujeme niečo na ukľudnenie, jemu to myslí dobre, ale sa strašne vrtí, skáče, behá, stále podskakuje, proste stále musí byť v pohybe. Potom nevie čo mu kto hovorí, napríklad učiteľka v škole. Najprv si myslela že ju ignoruje, ale potom som jej povedala že on je proste taký. Ale že to určite nie je ignorancia. V škôlke o nom ani nevedeli, vôbec žiadny problem s ním nebol. Ale ako nastúpil do školy, no hrúza. Ja som o ADHD moc nevedela a nespájala som si to s ním, lebo ináč je veľmi zlatý, poslucha, nerobí žiadny cirkus , ako tu spomínate vy ostatné. Ale išla som sním ku psychologičke, lebo tá jeho neposednosť je hrozná a strašne ma to znervozńovalo , a veľa som po ńom aj kričala, ked som toho mala plné zuby. a tie jeho papuče! Celé dni hľadá papuče. Má ich na nohách a vzápatí n evie kde sú. Potom ich nájde no o 10 minút zas nevie kde sú, a o takto celé dni, chudák čo som sa na neho nakričala kôli tomu. teraz si z toho nič nerobím, lebo on za to chudák nemôže. A aj v škole je veľmi nepozorný, a zasnený. tak mu kúpim asi tých hviezdičkov na skludnenie. Taká som teraz ja kludna 🙂 , ked viem že to nerobí preto aby provokoval, ale že jednoducho inak sa mu nedá.

egyptanka
25. dec 2009

Ahojte mamicky, viem ze tu uz mate starsie deti, ale snad mi pomozete ... neviem ako vlastne zacat. ... Natalka ma 8 mesiacov, ale neviem ci je hyperaktivna alebo je to bezny vyvoj ...??? ... zhanam informacie

... Natalka je strasne ziva, v motorickom vyvoji je cca 2 mesiace dopredu, uz teraz je na spadnutie chodenie, stvornozkuje ako drak, pri vsekom sa stava a vsade lezie, nikdy nie je v klude, musim ju neustale zabavat, (jedine ked chcem si na par minut odpocinut tak ju posadim pred zrkadlo a tam sa dokaze zabavit na dlhsie ako 5 minut), jedenie je hotovy boj, lebo ked ju posadim do stolicky tak mam dojem, ze z nej chce vyskocit, furt kope nohami, ked ju kojim tak nohami a rukami strasne sibrinkuje, v noci nespava dobre (cca 5 az x krat hore ... uz to niekedy radsej neratam), cez den je spanok hotovy boj, velmi tazko zaspava ... ked ju mam uspat reve, nevie dobre zaspat ... este ako tak v kociku, ale ten musi byt v permanentom pohybe ... takze aby sa vyspala musim 3 hodiny kruzit po sidlisku. Je permanentne neskopokojna, placliva, ked sa jej nieco nepaci strasne sa jeduje az scervenie, na moje nono nereaguje, ked este nestvornozkovala a zobrali sme ju na ruky a zacitila nieco pevne pod nohami tak zacala hopkat ako na trampoline a stale a a furt, ona ked je unavena nie aby si sadla, alebo lahla a zavrela oci, ale ona sa postavi, spadne, postavi a opat spadne, unavena ako fras a nie je schopna si odpocinut, este kopec dalsich drobnosti ktore mi teraz nenapadaju ...

takze je to prirodzeny vyvoj alebo hyperaktivita??

... chodili sme k neurologicke, ale mam dojem, ze ona kontrolovala len reflexy ale na ostatne sa nezamerala. Rozmyslam, zeby som isla k inemu neurologovi nech mam nazor aj ineho lekara ...

sanym
27. dec 2009

Ahoj egyptanka. Ked som si prečítala tvoj príspevok, ako keby si písala o mojom Maroškovi. Má už síce 17 mesiacov, ale je to presne to isté, až na tú hrubú motoriku - v tej práveže trochu zaostáva (ale narodil sa o mesiac skôr, tak to je možno tým). Tiež je od rána v neustálom pohybe, nezastaví sa ani na chvíľu, ani pri jedle - to je hotový boj udržať ho chvíľu v kľude, aby aspoň niečo zjedol. Spáva minimálne - zaspáva len na rukách a to tak, že manžel s ním skacká pri hudbe, alebo na prsníku (ale už musí byť totálne unavený aby zaspal) a tiež nehrozí, aby si sám odpočinul - práveže mám pocit, že čím je viac unavaný, tým viac lieta a padá. Kým bol menší - asi tak do roka - mi tiež spával len v kočíku a tiež som sa musela neustále hýbať, ešte k tomu cesta musela dostatočne triasť a nemohla som sa k nikomu ani ozvať - to bol hneď hore. Keď bol väčší, už som ho nevedela udržať ani v kočíku. V noci spáva veľmi zle dodnes. Už tiež radšej ani nepočítam, koľkokrát je hore (niekedy aj 30 krát - to si fakt nevymýšľam, a boli už aj noci kedy nespal vôbec). Tiež je od narodenia veľmi uplakaný, nervózny, keď nerobíme to čo chce on vrieska, kope, hádže sa o zem. Bola som z toho zúfalá, keďže som permanentne unavená, nevyspatá a mám ešte 4-ročného syna, ktorému sa tiež musím venovať (ten je našťastie úplný opak - hotový anjelik). Ale v posledných mesiacoch som si na to nejak začala zvykať a zmierila som sa s tým, že je proste taký. Na neurológiu chodíme tiež - kvôli predčasnému pôrodu - ale tiež ho len poprezerá, preklepe kladivkom a tento jeho nekľud a nespavosť vôbec nerieši (USG mozgu je v poriadku) - vraj proste sú také deti a možno to bude aj ADHD, ale to sa vraj dá zistiť až neskôr. Jeden lekár mi zas povedal, že to môže byť následok ťažkého pôrodu, ale to vraj už nikto nezistí či je to tak. Tak si som ti veľmi neporadila, skôr ti len prajem pevné nervy a dúfam, že raz bude lepšie. Mne osobne pomáha už aj to, že viem, že sú aj iné takéto deti, lebo dlho som si myslela, že takéto niečo ako je naše malé tornádo neexistuje 😉

zuzidr
12. jan 2010

Ahojte, potrebovala by som od vás pomoc. v prvom rade vás obdivujem,že zvládate výchovu takýchto detí a robíte to s láskou 😀

Píšem bakalárku na tému ADHD a potrebovala by som poradiť s literatúrou,s odbornými stránkami či časopismy,poprípade ak máte niektorá spracovaný nejaký materiál k tomuto bola by som veeelmi vdačná 😀

ja mám síce velmi živú dcérku ale "zdravú" ale vždy ma téma ADHD-hyperaktivita zaujímala,preto som si vybrala aj túto téme na bc 😀

dúfam,že sa tu nájde dobrá duša,ktorá mi poradí,dakujem 😀

zuzidr
14. jan 2010

nikto mi tu neporadí? ☹

mahras
18. jan 2010

Ahojte, som Martina a som tu dnes prvýkrát. Ak som si to dobre všimla, Andy je asi lekár a chcela by som sa obrátiť konkrétne na ňu (neho?). Môj syn má 4 roky a 4 mesiace, od jeho dvoch rokov chodievame "od šavla do pavla" a vyskúšali sme už tiet viacero liekov a momentálne nám lekár psychiater predpísal Stratteru a ja som na veľkých pochybách, či mu ju mám začať podávať, keďže som na viacerých miestach vyčítala, že je odporúčaná až od šiestich rokov. Myslíš si, že to mám skúsiť? Ďakujem.

klongova
17. feb 2010

Dobrý deň,
hľadám človeka, ktorý má podobné problémy ako ja. Mám 4 ročného syna a asi pred 1 mesiacom mu diagnostikovali ADHD. Neviem čo mám s ním robiť, ako mu pomôcť, ako sa hrať je veľmi nepokojný pri ničom nevydrží dlho.
Chcela by som sa porozprávať s rodičmi čo majú podobný problém a navzájom si pomáhať. Už aj v škôlke sa na neho začínajú sťažovať. Manžel to nechápe alebo to nechce chápať. V rodine je syn tiež nepochopený. Všetci to prikladajú za moju a manželovu neschopnosť vychovať svoje dieťa. Potebujem aj úpodporu pre seba.
Ak existuje nejaká téma - samozrejme ktorá funguje ( pretože ma odporučili na pár a tie sú funkčné no nik tam nepíše od 1/2010) aj na koníku bola by som len rada. prosím pomôžte a ja sa budem tiež snažiť pomôcť Vám. Ďakujem

estel
17. feb 2010

Ahoj.Našej malej na to prišli až v 7 rokoch koli zlým výsledkom v škole.Správanie mala horšie už od malička zhruba tak po tom roku ostal s nej malý nerváčik.Málokedy sa vedela sama zahrať a ked aj pri ničom nevydržala moc dlho.A ked sa jej niečo nedarilo tak to boli jedy.My sme si stále mysleli že to má takú povahu a rozmýšlali po kom asi tak to má.Na to všetko som aspom rada že v škole je v pohode a neboli na nu žiadne sťažnosti.Akurát ten prospech je slabší.Domáce úlohy sú pre nás nočná mora vo väščine prípadov hrozne sa sama seba rozjeduje a začne hádzať ceruzky a niekedy aj v zošite poškrká čo má popísané.A čo si písala o rodine že to nepochopia.Aj ja mám takú skusenosť.Väčšina to chápe ale najdu sa aj také osoby ktoré mi do očí povedia že to je moja chyba aká je.Mne je vtedy aj do plaču, ale odkedy mi dcerina psychologička povedala do duše, že ADHD je choroba a nikto za to nemôže ze to prosto dostala do vienka a musime sa s tým naučiť žiť a mať ju radu takú aká je.My ju lubime samozrejme ako každy svoje dieťa a snažíme sa pre nu to najviac robiť aby bola spokojná.Nie vždy je to lahké ale sú aj horšie veci si myslim a horšie diagnozy.Som rada že sa môžem niekde vyventilovať a s niekym si vymeniť skúsenosti a možno aj rady.

estel
17. feb 2010

klongová a ako mu prišli na to že má adhd?boli ste u psychologa?

klongova
17. feb 2010

boli sme u psychologyčky no išli sme tam kôli úplne niečomu inému.

- ja mám trochu problém s mojou mamou ona totišto porovnáva moje dieťa s dieťaťom mojho brata. Brat má o pol roka mladšiu dcérku a chodia spolu do škôlky aj triedy. A ja som nič iné nepočula len : Simnka to už vie a tvoj Samko stále nie rob s tým niečo, nevenuješ sa mu dostatočne a podobne. Už som bola z toho na prášky no napadlo ma že jej dokážem že je v poriadku. Tiež jej vadilo že je neposedný a stále uteká od hier čo ho trochu neusmerním.
- nechecm sa na to vyhovárať no ja by som mu chcela pomôcť lenže neviem ako. Viem to len mesiac a doktorka mi povedala že na kontrolu za pol roka no nepovedala čo mám robiť ako ho ďalej viesť a podobne. Počula som že existujú aj nejaké hry na počítači, ktoré udržia to dieťa v sústredenosti. Viem že to nebude hneď no chcem mu pomôcť. V budúcnosti keď bude v škole mi to len pomôže.

Robili mu aj IQ testy a dopadol veľmi dobre takže už sa s tým netrápim no zistili mu ADHD a moja mama má pocit že tým, že som jej povedala sa vyhováram a že sa mi nechce mu venovať.

klongova
17. feb 2010

Ona nevie pochopiť aké to je ťažké. Ona je s ním možno do týždňa 1 x aj to len cca 1 hodinu no ja som s ním každý deň. A najhoršie je že sa mi už začala aj učiteľka v škôlke na neho sťažovať. Začína byť nezvládateľný. Je to chlapec a šidlo bol vždy. Mal 9 mesiacov keď behal sám.
Naopak zas je veľmi citlivý a mám rád každého a každému chce pomáhať. Má niečo cez 4 roky no už sa chytá umývať riad, vysávať a podbné veci. Je veľmi zlatý a nikedy je na neho zle aj vtedy keď nič neurobil.

estel
17. feb 2010

To porovnávanie je najhoršie a ešte je to horšie ked to počuje aj tvoj malý náhodou.Lebo babky tie si niekedy nedaju pozor a kritizujú aj pred detmi a to neni dobre poznám to z vlastnej skusenosti.Aj moja mama porovnávala sestrinu dceru s moju.Sestrina má samé jednotky a je poslušná atd.A to isté sestra mne vravela rob s tu malu čosy má samé zlé známky a je neposlušná odvráva atd.Teraz sa to ukludnilo ked som im povedala čo a jako a že s nou treba jednať inak ako s bežným dieťaťom.Ale išlo mi to pekne na nervy.A pišeš že je niekedy je aj velmi citlivý a to presne aj moja.Je to sice nie moc často ale býva obdobie že je milá a poslušná pekne sa porozprávame a príde trebars niaky rušivý moment a zmení sa to v momente na hnev a krik.Uplne nepochopitelné správanie.