Dieťa s poruchou pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

mracik
6. sep 2006

Ahojte maminky, viem, že väčšinou máte ešte len malé batoliatka, ale predsa,
je tu niekto kto má dieťatko so syndrómom poruchy pozornosti a hyperaktivitou, prípadne dyslektika, dysgrafika a pod? Alebo týmto syndrómom trpí?
Môj hyperaktívny syn práve začal chodiť do školy a aj keď je to len nultý ročník, mám teda riadny strach ako to zvládbne on a aj jeho učiteľka...

mracik
autor
1. jan 2009

Mirjanka, u nás bohužiaľ škola ani trieda pre dys-poruchy nie je, raz za čas jednu takú triedu otvoria, ale zrovna v Kubkovom ročníku nie je

mirjanka
1. jan 2009

Mracik, to je škoda, protože normální škola bude pro tvého syna trápení...u nás hodně dětem pomáhají např. tyto školy, na některých školách jsou zase specializované třídy...děti se tam cítí mnohem lépe http://www.zsvoletiny.cz/index.php?page2=pages/...

andy.a
2. jan 2009

Mirjanka,najskôr som sa divila,že v akom štáte to žiješ,keď máte toľko typov škôl 😕 😕 😅 ale mrkla som potom ten tvoj link 😉

v našom regióne sú tzv.špeciálne školy plné Rómov s dg.ment.retard. 😒 samozrejme s tým spojené u nich aj poruchy správania a iné problémy 😒

no,daj do takej školy svoje dieťa trebárs "len" s OVR alebo poruchou učenia 😒

mirjanka
2. jan 2009

Andy - my jsme jen měnší okresní město a máme jednu speciální, jednu zvláštní (s těmi Romy a dětmi s nižšším IQ) a jednu normální školu se speciální třídou pro nápravu vývojových vad - myslela jsem si, že je to všude běžné 😕

marcim
14. jan 2009

Ahoj,
potřebovala bych poradit.
Mám syna 7.let,1.třída.Mám u něj diagnostikovanou ADHD s hyperaktivitou,porucha pozornosti a koncentrace..Tušila jsem ,že budou ve škole problémy,ale nějak nevím jak dál.Řeším problém.Syn se mi ve škole vzteká,má až hysterické záchvaty,občas uhodí kamaráda.Nestíhá psát a počítat na čas.Spostu věcí dodělává doma.Ještě před začátkem šk.roku jsme byli v PPP.Zprávu jsem předala učitelce,ale zjevně na ni moc nedá a učí "starým" způsobem.Netvrdím,že to je špatně,ale udržet syna v lavici a v pozornosti je veliký problém,natož dělat něco na čas... ☹ Asi by potřeboval trošku jiný ...nestandartní...přístup,ale toho se mu bohužel nedostává.Právě dnes mi učitelka sdělila,že mu zhorší známku na vysvědčení,právě proto,že nepracuje tak jako ostatní...atd.Myslím,že to je špatně.Pro něj to stejně není tolik motivující.Nevím jak mám postupovat dál.Jestli se snažit přesvědčit uč.,aby k němu trochu změnila svůj postoj (nechci žádné úlevy,ale prostě snížit mu známku,pro to,co sám nedokáže ovlivnit a ani já) nebo rovnou změnit školu?Ev. lze měnit školu i v rozběhlém školním roce,nebo jen na začátku nebo v pololetí?
Rozhodně hloupý není a učivo zvládá,je i hodný,ale když je ve stresu reaguje hodně impulsivně.
Děkuji

marcim
14. jan 2009

Ještě dodatek...samozřejmě tytéž problémy máme i doma při učení a dom.úkolech a při normálních denních aktivitách.
Budu ráda za každý váš postřeh a radu.

mirjanka
14. jan 2009

Marcim, to je těžké...sama učím, a čím dýl, tím víc toleruji děti, hlavně jejich pracovní tempo a živost...když vidím, že někdo prostě nestíhá, zkracuji nebo ho nechám dopsat práci o přestávce, taky neuznávám kolegyně, které nevypouští o velké přestávce děti se proběhnout po chodbě a jsou celé den zavřené ve třídě - kde se běhat kvůli úrazům nesmí...děti hyperaktivní jsem nechávala proběhnout se po chodbě i během vyučování - když jsem viděla, že sezení nezvládají...řekla jsem...běž si udělat pár koleček na chodbě 😀 ...záleží, jakou zprávu vydala poradna, jestli je tam nějaké doporučení zkracování úkolů, tolerance chyb z nepozornosti...můžeš to ve zprávě učitelce připomenout...nechápu, proč se v první třídě ztratilo známkování jednou známkou v pololetí...děti se teprve rozkoukávají a známka by měla být spíš motivační...a to jednička(pakliže děti nechceme přesunout do zvláštní školy)..docela mě to mrzí na současném školství.. nejdřív bych promluvila s učitelkou, pak bych zvažovala změnu...poptala bych se jinde...v naší škole se poslední dobou děti motivují tím, že pokud nejsou na propadnutí, v prvním pololetí většinou dostanou jedničk...Školu je výhodné změnit v pololetí...

marcim
14. jan 2009

Mirjanko - právě,že v hodině musí sedět... 😕 ...ani já ho pořádně neudržím sedět u stolu třeba při jídle.A co je taky děsné,že dělají nějakou práci např. v matematice na čas a když zrovna je duchem někde jinde,tak prostě nepracuje,pak se vzteká...a už to jede.Známky nejsou pro něj nějak velkou motivací.Třeba dostal 3 z matematiky a odpoledne už nevěděl proč ji dostal,za co.Prostě to pro něj není důležité,tak to vypustil.A tak je to pořád.Když neví,pak si vymýšlí,jen aby měl nějakou odpověď.
Na zítřek ráno plánuju pí.uč. kontaktovat a pokud bude mít čas,pak si popovídat ev. domluvit nějakou osobní konzultaci.Taky mám číslo na školu,kde je snad méně dětí ve třídě a píšou,že spolupracují i s PPP,tak uvidím,co mi řeknou.

marcim
14. jan 2009

Ve zprávě z PPP žádné omezení nemá.Jen,že bude nepozorný a potřebuje více pohybu.

mirjanka
14. jan 2009

Marcim, nejde o omezení, ale většinou se na konci zprávy píše doporučení pro školu, které z dané dysfunkce vyplývá...to nemáte??? Je tam vždycky nějaká tolerance 😉

mirjanka
14. jan 2009

Jak je starý tvůj syn, možná mohl mít odklad...to někdy dětem pomůže 😉

marcim
14. jan 2009

Právě že má už 7.Měl,říkají tomu,přirozený odklad.Narodil se v prosinci.Letos v září nastoupil do první.

mirjanka
14. jan 2009

No, mohl jít klidně i o rok dýl...ale to by doporučila poradna...mrkni se ještě do zprávy, zda tam jsou doporučení pro školu...těmi se pak lze tak trochu ohánět...já musela taky své kolegyni připomenout respektovat osobní tempo pro svého syna se zkříženou lateralitou ...které bylo doporučené poradnou...

marcim
14. jan 2009

Ze zprávy cituji......adaptabilita bude obtížnější,chlapec bude potřebovat zejména v počátečním období zvýšenou péči pí.učitelky.Doporučuji podchycovat si jej prostřednictvím vhodné motivace ke spolupráci,ověřovat si během vyučování,zdy pozornost není odkláněna vedlejšími podněty,v situacích nastupující unavy mu umožňovat pohybové odreagování.....podněcovat u chlapce trénink sebekontroly a sebeovládání.......Počítat v oblasti učení i chování s výkyvy v závislosti na chlapcově momentální psychické kondici....

Právě se sebekontrolou a sebeovládáním si moc nemůžeme poradit.Je strašne tvrdohlavý a stále si prosazuje to své,ostatní argumenty prostě nepobere a pořád si opakuje jen to své...někdy je to dost hrozné.

mirjanka
14. jan 2009

no to je ono...doporučení pro školu...je to někdy těžké, ale učitelka by to měla respektovat a snažit se z něho vytáhnout to dobré...ne ho ničit špatnými známkami...alespoň v začátcích ne...to sebeprosazování je horší...musí se naučit i doma se trochu ovládat a sebeovládat...nelze vše jen omlouvat hyperaktivitou...jestliže bude mít nedostatek pohybu...těžko se na druhou stranu bude sebeovládat...je to takový začarovaný kruh...zkus to projednat s učitelkou nebo si dej konzultaci v PPP

marcim
14. jan 2009

Díky.Jsem zvědavá jak to zítra vyřešíme.S poranou asi počkám.Už jsem tam byla před asi 3.měsíci a měla jsem pocit,že jsem tam naprosto zbytečně.V podstatě nic nového.Máme být trpěliví....Cha,cha,cha....

marcim
15. jan 2009

Tak s učitelkou byla docela rozumná řeč.Asi se potřebovala ujistit,že stejné věci dělá i doma,že to není jen ve škole.Říkala,že ho nechá víc "vyběhat" a třeba se to trošku upraví.Taky jsem ji řeka,že si myslím,že snížení známky nebude pro něj ta pravá motivace.Jsem zvědavá na vysvědčení. 😕 Asi to budeme muset častěji konzultovat,co dělá nebo nedělá.Protože sám mi to nedokáže říct.Jednoduše odpoledne už neví,co se dělo dopoledne...

adhd
15. jan 2009

Marcim, ahoj. Aj ja mám syna s adhd, teraz je už OK, písala som sem koncom novembra, môžeš si to prečítať. Ak máte diagnozu od neurologa alebo psychiatra, mal by byť integrovaný podľa Metodických pokynov Ministerstva školstva a nemohol by mať zníženú známku zo správania, nemal by limitovaný čas pri vypracovávaní úloh, alebo dokonca keď má horšie dni, tak na to musí uč. prihliadať. Tvojou povinnosťou je spolupracovať so školou, prepokladám, že ho nosíš do školy, každý deň konzultuj, čo bolo v škole. Nepamätajú si fakt,čo bolo doobeda. Nauč sa rozdeliť mu úlohy doma na 5-10 minútové intervaly s prestávkami 20-30 minút, popoludní je už omnoho unavenejší ako dopoludnia. A musíš ho naučiť pravidlo č. 1, ktoré platí na celý život, nikdy nikomu nesmie ubližovať fyzicky! Aj môj syn sa bil a všetko robil, čo Tvoj a nadával. Všetky ostatné pravidlá, úlohy a povinnosti sú druhoradé. Toto ho musíš naučiť. Naučiť ho vieš niečo len vtedy, keď si u neho vytvoriš rešpekt, rešpekt si vytvoríš, keď všetko, čo mu sľúbiš, dodržíš, preto si dobre rozmysli, čo mu sľúbiš. Potom aj Ty môžeš od neho začať časom vyžadovať dodržiavanie sľubov, učiť ho zapamätať si dôležité veci, naučiť ho poradie dôležitosti. Komunikuj s ním veľmi veľa. A najkrajší sľub pre tieto zraniteľné deti je, že ich mamina bude do konca života milovať. Potrebujú túto istotu a človeka, ktorému môžu maximálne dôverovať. Držím palce, prajem veľa trpezlivosti a lásky, lásky, ktorá Vám stále ukáže cestu, ktorou máte ísť ďalej.

adhd
15. jan 2009

Marcim, ešte ma napadlo, že mal by mať umožnené sedieť v škole na fit lopte, to pohupovanie na nej by mu nahrádzalo pohyb. Ďalej, on nemusí všetko vypracovať, čo ostatné deti. My máme tiež len ADHD bez poruchy učenia, ale jemná motorika je poškodená a píše tlačeným písmom a na výtvarnej výchove (je siedmak) si učiteľka k nemu sadne a pracuje s ním a napríklad jednu prácu robí na 2 hodinách a deti už robia na tej ďalšej hodine niečo uplne iné. Ak je tak ako píšeš s učiteľkou rozumná reč, tak spolupráca bude mať zmysel a efekt. A ešte toľko, že zmena školy je tiež určitá forma stresu pre dieťa, nové miesto, noví ľudia, skús to riešiť zatiaľ v tejto škole, žiadaj viac pochopenia, dodržiavania pokynov PPP a potom ak to nepôjde, rozhodni sa pre zmenu.

marcim
15. jan 2009

Adhd - s vypracováním dom. úkolů (DU),mě napadlo úplně to samé.Dneska byl nepoužitelný po 15 min. práce na DU.Budu to muset takhle nějak dělat taky.
To,co jsi napsala je moc hezké.Moc se snažím,ale občas mě strašně vytočí a musím se přemáhat,abych to všechno ustála.Ale je NÁŠ,a chtěla bych mu tak strašně moc pomoct.
Takový přístup jako máte u vaší uč. bych si přála mít taky.U nás se nejedá o snížení známky z chování,ale z předmětu.Přitom to ovládá.probíranou látku zná.Tak se mi to zdá nefér ho hodnotit hůře,protože to nestíhá.
Spíše mám pocit,že sama neví jak na něj...problém je v tom,že já občas taky ne.Předpokládala bych,že jako pedagog,by měla mít trošku zkušeností nebo aspoň vědomosti,co s takovýma dětma.Jak s nimi efektivně pracovat.Ale možná mám příliš veliké nároky.
Chtěla bych s ní alespoň jednou měsíčně konzultovat,co syn dělá a jak to probíhá.Bohužel denně to fakt nezvládám.Většinou příjdu,když už tam učitelky nejsou.Ale 1x měsíčně,má konzultační hodiny,tak to začnu hojně využívat.
Zatím jsem si dala termín dokonce šk. roku.Pokud by to nějak nešlo asi bych řešila přestup.Vím,že by to byla další zátěž,ale zase pokud by ho to tam aspoň trošku bavilo a nebyl tak otrávený,tak jako tady proto,že musí do školy,bylo by to veliké + a přínosem pro všechny strany.Jen budu muset vyzískat více informací.Pokud by se to tak nějak uklidnilo a zvládali by jsme to,tak určitě přestup nebude.
Jo a s tím balonem,to je super nápad.Určitě využijeme!!!

adhd
16. jan 2009

marcim,
veľmi hodnotné s presnými postupmi sú brožúry vydané v Prahe:
Hana Žáčková, Drahomíra Jucovičová: Relaxace nejen pro děti s LMD
Hana Žáčková, Drahomíra Jucovičová, Renáta Zorklerová: Máte nesústredené, nepokojné dieťa? (pre rodičov a vychovávateľov)
H.Ž,D.J.,R.Z.: Metody práce s detmi s LMD (pre učite´ľov a vychovávateľov)

Ak si ich nevieš zohnať, ja Ti ich odfotím a cez IP mi možeš daž adresu a zašlem Ti ich. Veľmi rada, ja som tápala v hrozných temnotách, každá rada je nad zlato, každé dieťa s adhd je iné a vyžaduje to čas, kým prídeš na to, ako na neho, čo sa osvedčí a čo nie. Nikto iný sa mu nebude venovať toľko, aby to lepšie zvládol ako Ty, ktorá si ho nosila pod srdcom.

marcim
16. jan 2009

Adhd - to máš pravdu,hledám informace,kde se dá.Na knížky se mrknu.Mám pocit,že některé jsem už i viděla.Děkuji za nabídku.Pokud je neseženu,pak bych se ozvala.

mirjanka
16. jan 2009

Marcim, nejvíc informací ti podá každá maminka, které záleží na svém dítěti...ono kolikrát učitelé nemají ani tolik informací, co rodiče dětí s dysfunkcemi....něco málo jistě, ale je to takové ...nehas, co tě nepálí...já se teď díky svému synovi docela dobře orientuju v problému zkřížené laterality (dokonce jsem dostala od psycholožky z PPP hodinové školení na křížové cviky)...takže od jisté doby jsem k různým dysfunkcím víc tolerantní...myslím, že mnohem víc, než v době, kdy jsem začínala učit...změna kolektivu není dobrá...po půl roce to není ještě tak hrozné...horší je přechod po několika letech 2, 3 - děti přeřazené do nového kolektivu mají vždycky tak trochu problém...takže pokud to půjde, snaž se s učitelkou vyjednávat 😉

marcim
17. jan 2009

Mirjanko - já vím.Jen mě to štve. 😒 ...Vypadá to,že p.uč. po minulé "konzultaci" se to trošku hnulo lepším směrem.Ještě bych chtěla s uč. domluvit nějaká pravidelná sezení,aby se daly řešit problémy hned a ne až se to vyhrotí.
Je faktem,že hltám každou informaci,jak na takové děti.A to jak přímo zkušenosti,tak mám i něco načteného.Je to ale o vyzkoušení,jestli je syn ochotný akceptovat daná pravidla.Někdy to dá dost práce.
Taky zjišťuju,že je docela problém najít nějakou školu v okolí,kde není tolik dětí.Tady je to naprosto beznadějné všude.A zase,abych ho vozila denně třeba do Prahy,tak na to teda nemám....jak finančně,tak i časově,protože mám ještě ročního klučíka a na kluky jsem "sama".(Manžel je pořád v práci ☹ ) Poslední dobou toho mám už moc....

marcim
26. jan 2009

Ahoj,
tak už jsem tady,bohužel,zase a prosila bych opět o radu.
Taky jsem si bláhově myslela,že s p.uč. bude trošku řeč,ale asi jsem se mýlila.Když jsem za ní přišla,že bych byla ráda,kdybych třeba tak po 14 dnech za ní mohla přijít a probrat,co se ve škole dělo....tak jsem byla odmítnuta,že pokud chci,tak má 1x měsíčně konzultační hodiny,ale jinak,to prý není potřeba,....zvádá to.Na to přesadila kluka do poslední lavice...Což si nemyslím,že je nejlepší nápad.Ale co bych chtěla,když mi posledně říkala,že teď se s takovýma dětma moc nadělá,dřív že stačilo pocákat vodou... 😕
A teď....jak mám postupovat dál???Mám pořád otravovat uč.,aby pochopila,že mám zájem a chci to nějak řešit,i když ona si myslí,že řešit není co....než se to zase vyhrotí a bude si opět stěžovat (stále dokola) ?? (Nerada za někým chodím,když mi dal jasně najevo,že nemá zájem...) Nebo mě napadlo,jestli nekontaktovat ředitele,ale to netuším,co by s tím mohl udělat...ev. přeřazení do jiné třídy,..??? Zase nechci naštvat uč.,aby neměla pocit,že ji nějak obcházím...Pak mě napadl taky děts.psycholog,třeba by poradil,jak ho naučit sebeovládání a kontrole.Pak mi taky paní v PPP říkala o nějakém individualním programu.Prosím,co to je,v čem to spočívá??
Jinak škola,kterou jsem měla vyhlídnutou pro ev.přestup,tak padla...mají ve třídě 28 dětí... 😒

lalaa
26. jan 2009

AhoJ marcim, je jasne ze ta "pani" ucitelka nechce nic riesit 😖 ja by som asi sla za riaditelom 🙂

adhd
27. jan 2009

Ahoj marcim, mysli len a len na syna. Zamysli sa nad svojím cieľom, ktorý je pravdepodobne ten, že chceš konzultovať a chceš vedieť, čo sa deje so synčekom v škole a keď pani uč. si myslí, že to zvláda, dobre, ale nemá právo Ti odoprieť dať Ti informácie o tom, ako to zvláda, a aké úspechy dosahuje pri výchove a vzdelávaní Tvojho syna. Nedaj sa odradiť, poznám tieto typy učiteľov a učiteliek. Každý kvalitný pedagóg si cení rodičov, ktorí chcú čo najviac vedieť o svojich deťoch. Skús to hádam ešte raz, oponuj tým svojím právom vedieť o synových pokrokoch v škole, prípadne sa jej vysťažuj, že doma to máš ťažké a či by Ti nevedela poradiť, keďže ona to zvláda, ako by si to Ty mohla lepšie zvládať doma. Ona je študovaný pedagog, nie Ty a je to jej povinnosťou. Ty teraz nemôžeš zastať, lebo nerada chodíš za niekým, kto o Teba nestojí. Mysli na syna a dokážeš to. Potom samozrejme skús ísť aj za riaditeľom, ak sa nezmení je postoj k Vám. Ten psycholog je tiež dobrý nápad, ale bez pomoci pani učiteľky a Teba žiadny psycholog nenaučí syna zvládať situácie, keď na ne bude sám v škole a doma. Potrebuje Vás všetkých. Individuálny program žiaľbohu veľmi ťažko vypracúvajú pre deti, lebo je s tým hodne práce, v tom programe by sa museli rešpektovať všetky odlišnosti od normálu Tvojho synčeka, bolo by to na papieri a bola by to taká alfa-omega, ako pracovať s dieťaťom, čo má vypracovať, čo nemusí, čo sa bude hodnotiť, čo nie, či bude časovo limitovaný alebo nie, proste presný návod a postup pri výchove a vzdelávaní toho jedného dieťatka, všetko v jeho záujme. Je to dobrá vec pre dieťa, kopec práce pre pedagoga, tak si asi vieiš predstaviť, prečo sa tak ťažko vypracúvajú. Prestup nie je riešenie, Tvojou úlohou je naučiť sa ozvať sa za svoje a synove práva, tam, kde si, pred problémom neutečieš. A nezabudni, čo nás nezabije, to nás posilní 🙂

marcim
27. jan 2009

Lalaa - dneska jsem tam byla.Už jsem neviděla jiné řešení.Snad by to měli začít řešit příští týden (po vysvědčení).Jsem zvědavá,co bude.Jen mám obavu,aby uč.pochopila,že nechci prudit,ale jde mi o dítě. 😒 Nechci,aby byl ze školy vyřízený.

marcim
27. jan 2009

Adhd - ty mě vždycky dostaneš.U tvých příspěvků se vždycky rozbrečím,protože máš obrovskou pravdu a máš to krásně napsané....Díky moc.Vždy mě to nakoplo k tomu,že v sobě zase najdu ještě ukrytý zbyteček energie a zase vyrazím do boje.Díky ti....

martinka79
27. jan 2009

marcim. pokud se mohu přidat do diskuse. pracuji jako spec. pedagog a mám zkušenosti s těmito dětmi. Jako rodič mám právo na konzultaci s tř. učitelkou kdykoliv si ty přeješ. jelikož pokud by toto věděl ředitel asi by mu to nebylo příjemné, že kantorka odmítá s rodiček konzultovat postupy a práci dítěte.
adhd ti to napsal moc moc pěkně. Já bych ještě tř. učitelce dodala, že bych za ní šla také prot, že bychom se chtěli domluvit jak budeme společně postupuvat a spolupracovat. stejné postupy práce techniky při výkladu učení a řešení problémů. sezení v poslední lavici je děs. No a jinak IVP je klasika co je sice hodně práce pro učitele ´,a le také obrovnká výhoda při jeho postupování a vyhodnocení výsledků. Pomoc by jí měl nějaký spec. pedagog asi z vaší PPP. neboj se jít za tř. učitelkou v klidu a s velkpu chutí a elánemžádné nervy stres a sklíčenost a taky pozor na postuj jak se jí třeba bojíš. to je potom pro ni gró. Pěkně jako matka svého chlapečka co chce jen ajen to nejlepší. změna školy je jen únik a vážně to zatím nic neřeší.
Ty máš dokonce práno nahlédnout do hodiny. jak s eprqacuje .Pokud toto nebude vyslyšeno, nech schůzku s ředitelem školy tam mu vše pověz. 😉 držím pěsti.