Dieťa s poruchou pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

mracik
6. sep 2006

Ahojte maminky, viem, že väčšinou máte ešte len malé batoliatka, ale predsa,
je tu niekto kto má dieťatko so syndrómom poruchy pozornosti a hyperaktivitou, prípadne dyslektika, dysgrafika a pod? Alebo týmto syndrómom trpí?
Môj hyperaktívny syn práve začal chodiť do školy a aj keď je to len nultý ročník, mám teda riadny strach ako to zvládbne on a aj jeho učiteľka...

mandragora22
1. mar 2013

no ale som si popisala 😀 😀 😀

yukki
1. mar 2013

@mandragora22 , takto: moju dohrýzol pes, keď mala cez dva roky. čo by sa očakávalo? Dieťa si zapamätá, že ho dohrýzol pes.
dohryzenie psom sme odvtedy riešili ešte dva razy.
Ak si dieťa nie je schopné zapamätať tak silný podnet-následok, tak nejaké capnutie ........a nie 400x vysvetľovala, ak si to kukneš málo vysvetľovala, a aj vrátila som jej a neraz-a dosiahla som len to, že sa uhýnala aj pred pohladkaním, nakoľko jej chápanie je pudovejšie ako je bežná norma, ergo si buď ruka, ktorá ju bije, alebo ruka, ktorá ju hladká....mamy normálnych detí toto pochopiť nemôžu, ja som to dlho nemohla tiuež a dodnes ma udivuje tá je "šamanská" logika.....
Ale áno, u normálnych detí "vrátenie" zrejme funguje, JA to uznávam. To, nad čím sa už len usmievam, je presvedčenie mamičiek, že
TO čo funguje u môjho dieťaťa BEZPOCHYBY MUSÍ fungovať u všetkých

mandragora22
1. mar 2013

@yukki no ale nie, to som preboha nenarazala na teba, prepac, mne bolo hned z tvojho prispevku jasne, ze u vas je nejaky hlbsi problem, ja som sa len pri tom cisle 400x zamyslela, ze ja by som sa asi pomiatla 😅 😅 akoze vsetka cest matkam, ktore maju deticky s nejakym nazvyme to "problemom" a jednoducho MUSIA mat tu trpezlivost, ja to obdivujem, pretoze ja som teda dost vybusna povaha - ved aj moja dcera to ma asi po mne, no a ja by som asi nemala tu trpezlivost, pre mna by to bolo velmi velmi tazke zvladat taketo situacie, ja som naozaj stastna, ze ona je v tomto ako to nazvat..... uplne v pohode? bez nejakeho zdravotneho problemu? neviem, ako to nazvat, aby som preboha niekoho neurazila... proste mam zdrave, len velmi zive dieta a som za to vdacna. i ked niekedy by nezaskodilo, keby bola aspon raz za polroka tyzden pokojnejsia 😀 😀 😀 minule mala tri dni cez 39 teplotu, neviem, co to bolo, nic ine, ziaden kasel, sopel, nadcha, nic... ja som si vsimla prvy krat, ze ma horucku, az ked som jej sla utriet prdel, ze no ty kokos, nejake ma horuce brucho! inak by som jej nemerala. ona bola zivsia, nez ked je uplne zdrava 😀 😀 😀 takze este raz, prepac, fakt to nebola nejaka priama odpoved na teba, skor take zamyslenie sa nad tvojim prispevkom v pripadne mojej situacii 😉 😉

mandragora22
1. mar 2013

@yukki a prave preto, ze sme mali aj problemy, a niektore aj pretrvali a tiez nic nezabera, ale nie je toho nastastie vela, nikdy si nemyslim, co pises, ze TO čo funguje u môjho dieťaťa BEZPOCHYBY MUSÍ fungovať u všetkých. ja by som vedela vymenovat aj tie "horsie" situacie, kde sme sa natrapili, kym "pochopila", ale napokon pochopila a teraz nepisem o jej spravani, ale ci o jedle, ci o piti, zabave, hrani sa... mali sme spustu a este aj mame par problemov, ktore nie su zvladnutelne absolutne nicim, ale nie su az takeho razu, ako si uvadzala ty, takze ja to nepokladam osobne u mojej za nejak vazne. pokladam to tiez len za obdobie mozno vzdoru, rastu, co ja viem, ale su este stale aj tazke chvile, v ktorych jej nesiaham na zadok, lebo viem, ze to nepomoze, tiez to proste "necham plavat", a ona sa potom nejak samovolne ukludni.... len tie veci kolko sa da, prehliadam, pretoze ak si ich vsimam, tak to este na just urobi-neurobi a este s vacsou zlostou urobi-neurobi...

yukki
1. mar 2013

Aby bolo ešte jasné, dohryzenie vždy iným psom...nie tým istým a vždy, vždy psami ktoré "nikdy nikomu nič neurobili..." Mladšia-tá je zdravá-tá dostane na ric o x-krát hádam viac ako kedy dostala staršia ADHD a s jej pudovým chovaním, lebo....lebo tá to pochopí. Tá ma ani nikdy neskúsila udrieť, tá nikdy nevylievala naschvál poháre s vodou, nikdy nemáčala ruku do polievky......čo dieťa, to iná osobnosť, iný prístup je účinný..... Dve deti, dva úplne odlišné IQ a charaktery..... z mojej strany dva rozdielne výchovné prístupy. podobné-veď som jedna matka-ale rozdielne v princípe, lebo u jednej funguje iné, u druhej iné....

mandragora22
1. mar 2013

@yukki vies, mna vytaca veta: "ved vsetky deti su rovnake", alebo "ved to su deti", alebo "aj my sme taki boli" trt makovy, pretoze kazde dieta je ine, ako pises. a nemusi byt za tym uraz, diagnoza apod. proste kazde dieta je samostatna osobnost so svojimi vrodenymi schopnostami ci vlastnostami, impulzivnostou ci letargiou, hyperaktivitou, ci skor pohodlnostou atd atd atd. takze ked pocujem vety podobneho razu, zdviha sa mi zlc, ale "rokmi" som sa naucila, ze sa uz len pousmejem a zmenim temu, lebo "mamicka" by to asi nepochopila, keby som mala iny nazor 😀 😀 😀 😀 vies, kedysi davno som odsudzovala matky, ktorych deti sa hadzali vonku o zem. dnes? dnes mi ich je luto, kedze velmi dobre viem, ake to je, ked niekdy ozaj "pomoze" az poriadne narafanie na zadok... mali sme tazke casy, kde fakt obycajna vychovna bola mojej malej na smiech.. od tych dôb vzdy, ked vidim taketo dieta, lutujem jeho rodicov... pretoze viem, ze mozno len 1-2% z nich su rodicia, ktori robia vo vychove chybu. ostatni urcite robia, co mozu, ale jednoducho maju deti ake maju a musia byt velmi trpezlivy, ci uz ide o vyvoj, alebo diagnozu 😒

yukki
1. mar 2013

@mandragora22 súhlas...a u daktorých ani to poriadne narafanie na zadok a ani šitie tváre a ucha a ruky a podobne na rôznych oddeleniach pohotovostí SR...urobia to isté zas a znova...... 😖 😖

mandragora22
1. mar 2013

@yukki hm, chapem ☹

andy04
1. mar 2013

@eimuska09 chcela by som dodat... Pozor na prehnane chvalenie my sme to tiež naradu psychológia robili a nakoniec to baby využívali a prestali sa snažiť však načo... z nakreslenych obrázkov skončili pri rýchlo nacarbanych úplne pod úroveň kresbickach (mali asi 10-11) ukázali nam a vedeli ze budeme nadšene obdivovať len aby sme neznizili autostimu Koniec som tomu nakoniec spravila ja a dobre im vynadala 😉 odvtedy chvalime za každú blbosť... ale len keď si to zaslúžia
Pozor tieto deti nie sú blbe a vedia si dobre vypočítať čo sa im lepšie hodí 😀 A hlavne veľa lásky keď nechce mojkat tak často pohladit letmo po hlavičke a úsmev. Hlavne ten nech vidí častejšie ako nahnevanu tvar. Ja som sa zatvarala na tri minuty do kúpeľne a tam som predychavala a teraz som ich najlepšia kamoska a riešim nešťastne lásky o druhej ráno

sofinka333
2. mar 2013

@bambinkaa ,,Úlohou výchovy teda nie je agresivitu úplne odstrániť, ale usmerniť ju, aby bolo možné mobilizovať túto energiu pre dosiahnutie pozitívnych cieľov ako pre seba, tak aj pre ostatných. " Existuje mnoho uzasnych hier na zvladanie agresivity... napriklad najst priestor a cas na to, kde by ste sa mohli zahrat na nahnevane medvede alebo kde by malo dieta pocit ze nie je najhorsie na svete len preto ze sa nevie ovladat a zlosti... ale napriklad prostrednictvom niektorych hier moze pochopit ze aj zvieratka sa hnevaju, biju sa , su smutne, alebo maju strach.... ak je dieta agresivne a este aj rodic z neho dvojnasobne tak to nevedie nikam. Ja osobne mam rada extremne zive deti, da sa s nimi super pracovat, su tvorive a ja som reagovala na vybuchy a nervozitu deti tak, ze som ich nechala vyburit sa a potom som sa s nimi dlho rozpravala preco sa tak spravali, co ich tak strasne nazlostilo a tvarila som sa ze ich uplne chapem, aj mna by to zlostilo, ale asi by som to poriesila inak.... A neviem ci je to pravda ale nas ucili, ze vraj hyperaktivita je ,,nedostatok energie" ... preto dieta musi byt vecne v pohybe a stale nieco so sebou robit, aby sa udrzalo v hladine beta... preto nevydrzia tie deti ani kludne sediet ale stale sa vrtiet, kopkat s nohou.... preto su velmi aktivne... A aj nepozorne, casto kolisa hladina alfa / beta... aspon nam to takto vysvetlovali. Ak je dieta od mala kritizovane za to ake je hyperaktivne a nezvladnutelne je samo zo seba velmi nestastne, pretoze skutocne za to nemoze :(( Ale ako pise v prvej vete, ak je ta energia-agresivita dobre vyuzivana mnohe dalsie priznaky sa eliminuju. Ja do dnes nepochopim co sa s tym nasim expertom stalo.... to aky bol- to bolo naozaj o zivot- rolka papiera roztahana po celej kupelni, vecne spoteny od toho ako sa vecne blaznil, stale putal pozornost, no bol to ,,masaker" ... a dnes ja nechapem.... Je hyperaktivny, je zivan ale dokaze sa ovladat, je empaticky a je najlepsi bezec v triede... Je vyrovnany, sebavedomy a je to uplne ine dieta ako na zaciatku...

sofinka333
2. mar 2013

takze moja rada: hlavne to dieta ,,pochopit" ... chapat jeho nalady, jeho reakcie, dat mu priestor vysvetlit svoje konanie, hladat v nom vela dobreho a casto ho chvalit

eimuska09
3. mar 2013

@andy04 samozrejme nič sa nemá preháňať. Ja svojho syna dobre poznám, okrem iného je to poriadny manipulátor. Stále som pri ňom v strehu a snažím sa byť krok pred ním, aby som vždy vedela kam sa uberajú jeho myšlienky a čo svojim správaním sleduje. Ako každý v rodine aj on má svoje povinnosti a tie považujem za samozrejmé. On však rád robí veci navyše aj keď nie vždy. Chválim ho keď sa postará o svojho škrečka a ja vidím , že zvieratko je stále v čistom a má všetko čo treba. Vtedy chválim jeho zodpovednosť. Chválim, ho že má vzťah k prírode a to k rastlinkám a zvieratkám. Podporujem ho v tom. Keď sa však naučí a uprace si izbu, tak to neriešim, lebo to sú veci, ktoré jednoducho vyžadujem a on vie, že niektoré z nich bude musieť robiť celý život. Sú dni, keď je v totálnej pohode a potom nastane deň, či dva, kedy by som sa najradšej presunula niekde do vesmíru, lebo mám pocit, že tu na zemi to nevydržím 🙂 ale na druhý deň je zase dobre a tak to ide dookola....čo bude ďalej prinesie život.

andy04
3. mar 2013

@eimuska09 Čítam ze tvoj syn ma 11 takze už sa bude skoro vidieť zlepšenie... babam to trvalo dlhšie sú dvojčatá a tak zdrzovali samé seba im bolo diagnostkovany aj pozdejsi vyvin 3roky ale teraz to ako tak dohanaju podľa mna je to teraz rok a pol nnepoznam tabletky čo berie tvoj syn naše berú concerta od 6 rokov mne sa moc nepáčia berú chut do jedla a baby boli depre... teraz by sme určite hľadali niečo iné Ja osobne si myslím ze tie ľahšie prípady sa zlepšila samé naše sú dosť ťažký prípad majú tiez veľké problémy s učenim ak je tvoj syn z tých inteligentnych tak je to veľké plus 🙂 držím palce a pevne nervy 😀

amelie001
3. mar 2013

Holky,mám dotaz na ty co dáváte Esprico.Malý nechce polykat léky,tak mu to vytačím do štávy,ale nechce se to rozpustit.Taky máte někdo podobný problém?Jo a nedáváte některá sirup s podobným účinkem?

eimuska09
4. mar 2013

@andy04 v auguste bude mať 12. Nico bral strateru, ale nerobila mu dobre. Sťažoval sa, že mu silne tlčie srdiečko. Potom sa stalo, že ochorel (chrípka) a kvôli antibiotikám nám lekárka odporučila strateru prerušiť. Po vyliečení sme na strateru pozabudli a zistili sme, že v správaní nie je žiadny rozdiel. A tak ju proste neberie a nemám pocit, že by bol horší. Nico sa učí veľmi dobre teraz je piatak a mal na vysvečku prvú dvojku. To ale nie je až také podstatné. Ja si myslím, že najdôležitejšie je pripraviť ich do života, jednoducho aby zapadli medzi ľudí a nemali s tým problémy. Pokiaľ som zdravá a živá, tak môžem svoje deti usmerňovať a chrániť od všetkého zla. Veľmi mi záleží na tom, aby našiel svoj zmysel života a žil ho naplno ako iný ľudia aj keď tu nebudeme. Je to síce morbídne, ale práve z toho mám strach.

yukki
4. mar 2013

@amelie001 moja to žuje ako gumový cukrík.

tretulka
4. mar 2013

@eimuska09 velky suhlas s Tvojim prispevkom, tiez chcem aby sa naucil "zit" medzi "normalnymi", nech sa neciti odstrkovany......nas maly ma teraz obdobie, ze strasne riesi, cim bude - ma 6,5r 🙂, lebo sa nevie rozhodnut, ci bude vynalezca, chemik alebo ochranar prirody 🙂, moja odpoved na jeho vecnu otazku, ze on nevie, pre ake povolanie sa ma rozhodnut a vraj mu mam ja poradit, je vzdy len to, ze moze robit co len chce, co ho bude zaujimat a pre nas je hlavne aby bol stastny

eimuska09
5. mar 2013

@tretulka presne tak. Každý rodič je spokojný, keď je spokojné a šťastné dieťa. Paradox je ale v tom, že takýchto detí sa rodí čím ďalej tým viac. Psychologička mi na jednom sedení povedala, že oni sa stanú normálnymi a my vymrieme ako tie dinosaury. Bola som z toho zhrozená. Keď mi ale synova triedna povedala koľko detí v triede je "iných" uvedomila som si, že psychologička možno ani nepreháňa. Však uvidíme.

tretulka
5. mar 2013

@eimuska09 je super, ked rodic s takymto dietatom natrafi na chapaveho ucitela...

eimuska09
6. mar 2013

@tretulka to je vyslovené šťastie, lebo to je 50% úspechu pri zvládnutí týchto detí. Ak by to tak nebolo, tak by bol zbytočne frustrovaný a ťažko by sa s ním pracovalo a vychádzalo.

ani3012
6. mar 2013

@eimuska09 Paťkovi sa ADHD zhoršilo po preočkovaní v tom 6. roku (jeho očkovali po 5. roku, lebo podľa roku narodenia ho brali ako 6. ročného) . Nech si vraví kto chce čo chce, ale ja som videla tú zmenu v správaní ...agresivitu...nepokoj, zhoršený spánok

petkovamama
9. mar 2013

@eimuska09 ahoj.velmi ma zaujal tvoj prispevok.mam 13 rocneho syna,ktory tiez bral dlhodobo stratteru.diagnoza ADHD prisla ked mal 10rokov,potom co mi vylepil facku.dovtedy sme tiez absolvovali kopec vysetreni a bez vysledku.pohlad ludi na mojho syna bol ,ze je rozmaznany.po absolvovani spankovehoEEG nam urcili diagnozu a nasadili liecbu.stav sa nezlepsil ale naopak,poznamky,problemy s ucenim,doma nezaujem papulovanie a agresivita boli na dennom poriadku.potom prislo babo,bala som sa co bude.ako zareaguje,ci bude ziarlit a tak.na moje prekvapenie,braceka miluje a neda nanho dopustit.asi 2 mesiace dozadu som sa u psychologa rozpravala s mamickou s podobnym problemom a ta mi povedala,ze po vysadeni strattery sa stav zlepsil.tak som ju vysadila aj ja.a.......som soknuta.so synom sa da zrazu rozpravat,poznamky nenosi,ucenie sa neuveritelne zlepsilo.sem tam ma vybuch zlosti,ale to sa ani neda porovnat stym co sme mali predtym.v aprili mame kontrolne neurologicke vysetrenie,tak som velmi zvedava co nam povie lekar.preto si myslim,ze s takymito liekmi treba u deti postupovat velmi opatrne a nie vzdy je nasadenie silneho lieku spravne.

eimuska09
11. mar 2013

@petkovamama presne tak a ja sa hnevám sama na seba, že som ho so straterou trápila cez dva roky. Som presvedčená, e nie každému dieťaťu to prospieva, ale lekári keď začnú predpisovať liek na ktorý boli namotivovaný rôznym spôsobom, tak ho predpisujú každému. V našom prípade lekárka syna za dva roky nepotrebovala vidieť, iba mi kázala, aby som chodila pre predpis. Môj manžel bol preto totálne rozčúlený a dnes mu musím dať za pravdu. Nech je ako chce, v takýchto prípadoch je asi najlepší lekár čas a neuveriteľná trpezlivosť a láska rodičov.

eimuska09
11. mar 2013

@ani3012 je to možné. U každého dieťaťa môže byť spúšťač iný. Nikdy však netreba strácať nádej, lebo vekom sa to ozaj zlepšuje.

petkovamama
11. mar 2013

@eimuska09 moj syn bral 80mg denne.konska davka,ani by som sa necudovala,keby mu to rozhadzalo psychiku viac,ako mal predtym.

yukki
11. mar 2013

No, tak sme dnes boli u pani psychologičky a...už je ADHD na papieri. raz to muselo prísť. ten papier ide ako podklad do CPPPP aby vedeli urobiť nejaké odporúčanie, ako s kikou pracovať v škole....ale sme dostali aj pochvalu, ako sa mení, ako s azlepšuje. 🙂

ani3012
12. mar 2013

@yukki to je fajn teda! 🙂

ani3012
12. mar 2013

@eimuska09 viem 🙂 vidím to

nelinka79
25. mar 2013

Ahojte
ake mate skusenosti s Homeo Lekarnou v nitre ? ako to tam prebieha ?

mataaa30
15. apr 2013

Pekný večer Prosím súrne o radu a pomoc,,hľadáme spec.ped. v ba a skusenosti s nimi...dakujem