Dieťa s poruchou pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

mracik
6. sep 2006

Ahojte maminky, viem, že väčšinou máte ešte len malé batoliatka, ale predsa,
je tu niekto kto má dieťatko so syndrómom poruchy pozornosti a hyperaktivitou, prípadne dyslektika, dysgrafika a pod? Alebo týmto syndrómom trpí?
Môj hyperaktívny syn práve začal chodiť do školy a aj keď je to len nultý ročník, mám teda riadny strach ako to zvládbne on a aj jeho učiteľka...

ralanka
22. nov 2013

@maznacik007 tie urazy sa stali v školke nie doma a ked si ideš po dieťa a počuješ učitelky z umývarky že to si rozťal hlavu asi na tom pni tam vzadu čo si pomyslíš? a druhýkrát zlomený nos kde učitelka tvrdila že padol na ľaddieťa nám tvrdilo že ho udrel chlapec kýblikom a dr tiež potvrdila že to nie je pádom na ľad ale vidno že to bolo zboku bud udreté ako tvrdí dieťa alebo sotený a dopad na bok na hranu betona. ked sme po tom začali pátrať tak odpoved že su dve verzie ale nevedia ktorá je pravdiná lebo oni obliekali deti na dvor a čo už boli oblečené pustili von. čiže bez dozoru ked nevedia ako to bolo preto sme riešili druhu školku 😠

maznacik007
22. nov 2013

no tak urazy sa stavaju .. nas spociatku zo skolky utekal preliezol plot a hajde, alebo im skakal zo zahradneho domceka jak netopir... sem tam si to odnesla hlava ci noha... a tak ... ja mam bohate skusenosti ... a najma z poslednych par mesiacov.. este stale rehabilitujeme po dvoch operaciach...

proste to sa neda niekedy ustriehnut a mozes stat na meter... ja chapem dobre aj vyclenovanie a tak .. moj je este aj Rom ... jediny v dedine .. 😀 ako ja nevravim ze je top hviezda triedy ale ma svojich kamaratov, s ktorymi sa hra aj mimo skolku ... je pravda ze niekedy pride s tym ze mal peru narazenu ... a tak ale to sa pri chlapcoch a este takychto neda vzdy zabranit ... on mi povie mama neries my sme sa omluvili navzajom a sme kamarati ... ale istym mantinelom sa naucit musel ... inak vylucenie z kolektivu - to som ordinovala ja..... a on chodil a chodi velmi rad ...medzi deti... ak stipal ine deti pri jedle ... zo zaciatku ... teraz chodi do skolky tretim rokom tak ho odsadili mimo deti ... aj my to povedali a ja s tym som suhlasila... teraz je tam tak nauceny ze ked urobi co nema alebo je vynervovany sam ide na oddychovu stolicku ... v skolke myslim... ale mne ucitelky nic nezaluju na neho vsetko zvladnu same len obcas som videla ako sedi na lavicke pri pani ucitelke a uz som vedela ze nieco bolo ... typu skakal z vysokej preliezky a pod.

ralanka
22. nov 2013

@maznacik007 maznáčik ja nechcem vyzerať ako matka hysterka lebo viem že urazy má ako bezná typu odreté kolená lakte a pod ale zlomený nos je vážna vec v školke a hlavne ten prístup že najprv zatlkať a potom povedať že nevieme ako to bolo my sme obliekali iné deti? A na tie mantinely ako ked učitelka na náš návrh tak ho dajte za trest sedieť nech sa nehrá ako píšeš tak viete on neobsedí na tej stoličke a ja tak ho tam vráťťe ale on vybehne tak ho tam vráťťe aj 20x a trvajte na svojom aby vedel že to má trest a ona ale viete ja sa nemožem venovať iným deťom to je furt ako ked sa deti hraju a jeho má korigovať v tom aby dodržal ten trest ako tak nechápem prečo sa vyhovára že to nemôže robiť takto si u neho rešpekt nezíska

ralanka
22. nov 2013

@maznacik007 im vadí všetko že furt behá po triede že skáče a pod prosto všetko im vadí že maju opravidlá a musí ich dodržovať to je ako ked naštartovanému autu poviete že nech zhasí motor čo sa nedá a nikam sa nejde je to pre neho prirodzené kedže má hyperaktivitu že bude neustále v pohybe

kytykenka
3. dec 2013

maminy potrbujem radu mate niektora dieta v skolk s osobnym asistentom????

tin007
3. dec 2013

@ralanka Musim sa zastat uciteliek; oni naozaj nemozu riesit iba jedno dieta. Mam syna, ktory nema diagnozu, ale povedzme, ze ma velmi miernu poruchu pozornosti. Tiez sme s ucitelkou riesili, ako s nim pracovat atd, je skvela, naozaj sa snazi robit maximu, ale sama mi napr. povedala, ze ho nemoze uprednostnovat v tom, ze sa mu bude viac venovat, castejsie ho urcovat ako pomocnika/sluzbu atd., lebo ine deti si to hned vsimnu a aj tie "poslusne", ci "normalnejsie" budu vymyslat, len aby mali pozornost.

ralanka
3. dec 2013

@kytykenka my to riešime a buduci rok by sme mali mať asistenta

matozazzo
3. dec 2013

@ralanka Moja otazka, aky ma spankovy rezim? Potom sa k tomu vyjadrim... Mala som takehoto chlapceka v skolke...

kytykenka
3. dec 2013

@ralanka mas skolkara? Kde to vybavujes

prstek
3. dec 2013

aj ja mám 4,5r synčeka....a máme ADHD..je tam hyperaktivita, aj zlostné záchvaty, vada reči, a poruchy jemnej a hrubej motoriky...poruchy pozornosti aj pamäti 😒 ...a veru...v klasickej škôlke to je len pre nás utrpenie, podarilo sa nám dostať do špecialnej škôlky, v triede majú max 10 detičiek a dve vychošky, plus psychologička po ruke a aj špeciálna pedagogička, zatiaľ sme krátko ale chválim, dokonca aj malý tam chce chodiť a rád chodí, kdežto v predošlej normálnej skôlke to bolo utrpenie, šli sme akosi pozadu a nie popredu, lebo presne, tam sa mu nik osobitne nevenoval a nik mu nekládol kus viac pozornosti hoci by možno to stačilo, ale tomu tak nebolo, a veru nemienim čakať či sa dačo zmení, keď sa doteraz nič nezmenilo a nechcem mu spôsobiť neskutočné problémy, ked nastúpime do školy...veď doteraz nevedel ani poriadne načarbikať dáku čarbaničku, nie to ešte dáke písmenko....

ralanka
7. dec 2013

@matozazzo no ráno vstáva kolo šiestej nebudím zobudí sa sám a kolkokrát príde aj o polšiestej a mami už je ráno? a ked poviem nie spinkaj tak nehrozí bude si hmkať a hundrať len aby ťa prosto zobudil lebo jemu sa nechce isť spať na obed v školke neche spávať prípadne im zaspal občas o pol druhej a to ho potom budila lebo oni už všetky deti spali ako tam je to o učitelke lebo ked všetci vstať tak všetci a viem že iné nechávaju deti pospať dlhšie ked už aj jeho ked zaskakovala iná tak povedala že zaspal kolo tej pol druhej a tak ho nechala aspon do tej poltretej spať aby aspon hodku sa vyspal kdežto tá jeho ho budila lebo ostatné deti sa už zobudili a maju jednoducho v určitý čas chlebík ako na hlavu tak ho dostane neskor aj tak sa poobede len hraju a nemaju edukačnu činnosť. Doma chodi spávať okolo tej pol jednej jednej niekedy zaspí pekne a niekedy je fakt aj pol druhej a počujem si ho potichu šomrať čo ešte nespí a večer okolo pol osmej ide do postele ale to viem že mu dlho trvá zaspávanie a ešte o tej osmej štvrť na deväť nespí. A ten obed doma tak hodka maximálne hodka a pol spánku ale skor tá hodinka a od mala moc nechcel spávať cez den v noci prespal celu noc od malinka a potom celý den frčal ako čo som čítala tak väčšina týchto detí to má takto že cez den ide ako na baterky nonstop a vnoci lahne a spí a dobíja sa preto zväčša spia celé dni takže asi tak k našemu spánku

ralanka
7. dec 2013

@kytykenka my máme MŠ spojenú zo ZŠ čiže riaditeľka to bude žiadať pre nás a je to asistent vlastne pre učitelku a nie pre malého lebo v tomto veku sa dieťaťu nedáva asistent len učitelke keby už bol v škole a má ten školsky proces výučbový tam sa dáva asistent pre dieťa.

ralanka
7. dec 2013

@prstek no my sme pohybobo celkom ok len jemná motorika tiež problém práveže my sme rečovo super na tom len kreslenie tiež nehrozí lebo pri tom musí sedieť a máš výhodu u nás je špeciálna školka ale to je pre mentálne postih. deti a nie takéto deti to je len u nás základná škola takže mám smolu pretože do tej špeci ho nechcem dávať rozumovo je velmi šikovný a tam by ho podla mna brzdili lebo z mentálne postihnutými deťmi inak pracuju ako s deťmi s ADHD

silvikam
9. dec 2013

@prstek Presne takúto skúsenosť mám aj ja.

petrianka
5. jan 2014

Ahojky děvčata, sice nemám v každodenní péči "nestandardní dítě", ale je v rodině. Filipovi bylo v listopadu 10.let. je synem mého přítele. Filda se narodil když bylo Pavlovi 19.let a jeho přítelkyni 18.let. Ona vedla řekněme slušně hodně divoký život. A ve třech letech byl Filip dán do kojeneckého ústavu asi cca na 2-3 měsíce než se soudně vyřešilo co a jak dál. Matka ho nechala být ze dne na den. A Pavel byl stále v práci aby jim zajistil finance, které ona prohýřila s jinými. Do péče ho dostala moje tchyně, zřejmě měla lepší profil pro sociálku než otec, ale on se o něj staral. Fildu jsou poznala když mu bylo 6.let. Víte já vydržím celkem dost, ale představa hlídání o prázdninách je pro mě šílená, obzvláště když jsem na něj sama. Je moc chytrý, ale psychický labilní. Každé prázdniny si chodí "lehnout" na dětskou psychiatrii v Krči. Dostává tam určité léky na podporu prokrvení jisté části mozkové hemisféry ( to jsem našla a pochopila z netu, když jsem vyhledala název léku ). Dám příklad představte si, že se o něčem bavíte, prostě dospělácké téma a on Vám do toho začne skákat a vysvětlovat. Tak to chvilinku tolerujeme a pak když to nerespektuje ho pošleme do pokoje, a on se v tu chvíli pro mění v hysterku a brečí a řve "Vy mě nemáte rádi". Jsem bezmocná a nejen já. A na celé věci mě štve, že jelikož je tchyně jeho opatrovník má nad ním veškerou péči a taky vládu. Měla by mu dávat léky ale nedává. Přítel rezignoval to řešit to nějak řešit, což mě mrzí, ale sama s tím nic neudělám. A klidně si o příteli myslete co chcete, ale jako otec je báječný. Našeho syna miluje víc něž svůj život, ale k Filipovi nějak ztrácí kontakt a přístup. Asi mi neporadíte, ale mohla jsem to aspoň napsat. No ještě bych chtěla napsat, že kvůli chování měnil už dvakrát školu a jedna učitelka ho odmítala učit. Podle všech indícií mi vyšlo, že mohl trpět ADHD.

cairka
5. jan 2014

Ja neviem, príliš málo informácii, rezonuje mi tu viac vecí :
1. v závere priznávaš, že priateľ stráca vzťah ku synovi (kvôli problémovému správaniu, alebo málo kontaktov spoločných?) a chlapec vám vykrikuje, že ho už nemáte radi....že by niečo cítil? 😕
2. ak som dobre pochopila, tak máte ešte spoločného syna a teda je pravdepodobné, že v chlapcovom správaní sa prejavuje aj žiarlivosť
3. chlapec asi neberie predpísané lieky a zrejme mu ich nepredpísali pre srandu králikov...

Či má, alebo nemá ADHD si netrúfam písať, každopádne skúste zapracovať na vtiahnutí Filipa do života rodiny, brať ho aký je (aj keď je to ťažké), ubezpečiť ho, že ste tu pre neho. Ak som ten jeho príbeh pochopila správne, tak sa mu ani nedivím, že sa tak správa ☹ asi má toho za sebou dosť... @petrianka

dezyre
5. jan 2014

@cairka já jsem pochopila, že přítel @petrianka ztrácí k synovi kontakt a přístup z důvodu, že se o něj stará jeho máma, takže asi jeho syn bere víc jako autoritu svoji babičku, anebo naopak babička odřezává vnuka od otce.
@petrianka každopádně bych asi zkusila s přítelem promluvit, jestli si nechce vzít syna do vlastní péče.

malinkaaninka
11. jan 2014

@petrianka je velka chyba ak neberie lieky.tie môžu výrazne pomôcť jemu a aj vám.ak nechce dávať svokra,davajte vy.alebo treba zájsť za psychiatrom a vysvetliť mu nech dôrazne poučí svokru o liekoch.zažil toho za život celkom dosť,všetko môže na ňom zanechať ryhu,ani to nemusí vedieť čo ho vlastne trápi.u môjho syna stačí niekedy pohladenie,pritúliť.stačí minúta.aj môj skáče do reči,prekrikuje telefonaty,rozpráva najviac ked niečo pozeram v tv a podobne.ak máš podozrenie na adhd,čím skôr mu treba vyšetrenie u neurologa a detskeho psychiatra.treba mu pomôcť..

kikina84
3. feb 2014

@mracik mozem sa spytat ako to zvladol synátor? z úvodného príspevku 🙂 dakujem

petra53
17. feb 2014

@malinkaaninka
@cairka
@ralanka
@prstek
@tin007
Ahojte dievčence, nakukla som do Vášho fóra, pretože hľadám informácie o ADHD. Možno by ste mi mohli poradiť. Mám 5 ročného syna (5 a 3mesiace, sme v strednej triede maerskej školy). V septembri sme začali chodiť na hokej. Hľadali sme šport na vybitie energie, pretože je dosť aktívny. Keď začal, nevedel ani na korčuliach stáť. Ale patrí medzi tie nadanejšie deti a robí veľké pokroky. Tréneri si ich delia d skupín a on svojich rovesníkov (vekovo rovnaké deti ktoré začali zarovno s ním) preskočil už o dve skupiny. Problém nastal asi pred 10 dňami, kedy tréneri išli na turnaj so staršími žiakmi a tieto naše malé deti zastupovali iní. Skupinu môjho syna tréner A mužstva, ktorý s deťmi obvykle nepracuje. Malého videl prvý krát. Najprv sa učili techniku korčulovania, kde ho aj chválil, ale potom išli hrať hokej a ten môj drobec jednoducho ešte nechápe. Nikdy s tým problém nebol. Nikto nečakal od päťročného, že bude na úrovni prvákov - v škole o 2 roky staršie deti, ktorí sú s ním v skpine. Ale tento dotyčný tréner mi syna označil za psychicky narušeného - po 60 min!!! Prepáčte mi výraz, nikoho sa nechcem dotknúť. Vraj má určite ADHD, lebo on je pedagóg a vidí to na ňom. ☹ ☹ ☹
Odvtedy sa roztočil kolotoč. Keďže som sa na to ohradila, začal do toho zaťahovať trénerov. Všetci, čo s malým už pol roka pracujú - 4x do týždňa mi síce povedali, že je to síce živšie, ale "normálne" 5ročné dieťa. Podotýkam, že som nikdy žiadnu sťažnosť nemala. Pýtala som sa aj v škôlke a povedala som aký mám problém. Chcela som vedieť, či sa primerane správa, či spolupracuje, učiteľky mi povedali, že ide o absolútne bezproblémové a šikovné dieťa. Ale keď som hľadala na nete znaky ADHD, určité zhody by som našla. Je dosť živý. AK začnú ostatné deti vymýšľať, nechá sa ľahko strhnúť, niekedy nepočúva a musím mu veci viackrát zopakovať. Keď stojí napr. v rade, tak sa vrtí, sú chvíle, keď nevie obsedieť. A niekedy nedokončí veci do konca, napr. keď hráme človeče nezlob sa, prejde s dvomi figúrkami, nevydrží dať do domčeka všetky 4.
Ako som povedala. Sme v strednej triede materskej školy, malý krásne rozpráva, je obľúbený v kolektíve, správa sa slušne. Počíta do 20, vie celú abecedu - naučil sa ju sám. Teraz sa učí po anglicky - pýta sa ma ako sa čo povie a na podiv si niečo z toho aj pamätá 😕 😅 Hrať sa sám veľmi nevydrží, s deťmi bez problémov. AK sa hrám s ním, najradšej stavia lego duplo - hlavne lietadlá si stavia. Hrá sa s detským notebookom, alebo čítame knižky, pri tom naozaj vydrží. Prípadne má taký kuftík planes, kde sa lietadlo rozoberá a skladá, menia sa mu krídla, kolesá,... to ho baví...
Keď som sa snažila si to s dotyčným trénerom vydiskutovať, odmietol sa so mnou rozprávať, lebo vraj nie som nad vecou. Nenechal ma ani vetu povedať. Syna označil za nekoncentrovaného a neperspektívneho... ☹ 😢 ☹ Napriek tomu, že s ním nikto nesúhlasil, malý mi tam ostal pod drobnohľadom, čo prekáža mne aj jemu... ☹
Nenašla som iné východisko a objednala som ho do pedagogicko-psychologickej poradne na vyšetrenie. Ideme v ŠTVR. Ako to bude prosím Vás prebiehať? Veľmi sa bojím, aby sa zbytočne nehľadalo čo tam nie je, no zároveň to nechcem podceniť. Bojím sa, že ma pošlú preč a on bude nesvoj. Myslíte si, že to vyzerá na ADHD? Som z tých prolémov veľmi nešťastná, už neviem čo mám robiť, aj keď viem, že tragédie sú inde a mnohé z vás to majú horšie... ☹ ☹ ☹ Prosím poradíte mi?...

petra53
17. feb 2014

Ešte dodám, že spíme dobre. Večer chodíme spať o 19.45 a spí do rána. V škôlke väčšinou spí, no nie vždy 🙂

babul83
17. feb 2014

@petra53 nechcem ťa strašiť, ale možno má tréner pravdu. U nás sa to prejavilo, práve vtedy keď si nesadol s učiteľkou. prvý rok som sťažnosti nemala v škôlke, v druhom ročníku dostali učiteľku, ktorá mu nesedela a asi ani on jej. Začalo sa kopec problémov. Začal robiť zle a vymýšlať.
Trvalo mi takmer rok, kým sme išli k psychologičke a odtiaľ neurologičke, kde nám diagnostikovali ADHD. za ten rok sa môj syn zmenil na nepoznanie. :( Nevedel sa vysporiadať s tlakom od danej učiteľky, nevedel sa brániť a robil zlé veci. Trvalo mi veľmi dlho, kým som ho dostala opäť do normálu. Nálepka ADHD mu však ostane. U týchto detí veľmi, ale veľmi záleží akých ľudí majú okolo seba. Ak im nesadnú je koniec.. :(. Doma to bolo asi tak ako u teba. Aj zaspával o 19:00 a budil sa až ráno. Momentálne sme predškoláci a čaká nás prvý ročník v septembri, modlím sa len o to, aby si s učiteľkou sadol, ostatné už zvládneme.

petra53
17. feb 2014

@babul83 Ďakujem ti za odpoveď. No uvidíme... Ide o to, že on nič zlé nerobil, jediný problém bol, že nechápal pravidlá hokeja. No sama som zvedavá. Nevieš ako to vyšetrenie bude prebiehať? Skôr sa bojím tých "zhôd" čo som našla...

babul83
17. feb 2014

@petra53 u psychologičky? Tam sa bude s tebou rozprávať, možná dá malému nejaké testy robiť. Môjmu sa to páčilo. Zachvíľu ideme na pretestovanie. Ale psycholog ti ADHD nepotvrdí, ak bude mať podozrenie pošle ťa neurologovi, a tam na základe EEG mu potvrdia alebo vyvrátia. To mu dá takú "prilbičku" a v PC im to zobrazí a podľa toho potvrdia alebo vyvrátia. a čoho sa bojíš? My máme len takú miernu formu, veľmi slabú. Keď pozerám okolo seba deti, ktoré nič nemajú potvrdené zdajú sa mi zďaleka horšie ako ten môj. Niekedy tiež nechápem ako mu to mohli diagnostikovať, ale má. Môj mladší je horší, a ten nemá nič. Ono tam je práve tá nesústredenosť, nevie obsedieť pri činnosti. Kým kreslí stihne sledovať ,čo kreslí sused, čo sa deje vonku aj čo robí učiteľka.l :DDD Tá kresba ja tak vyzerá potom. Keď mali vystúpenie a mali sedieť v kruhu, tak sa celý cas vrtel, hojdal, ale ja sa aspoň teším, že už neubližuje. Teraz má dobré učiteľka, tak sa nám všetko dalo do normálu.

petra53
17. feb 2014

@babul83 Ak mám byť celkom úprimná, bojím sa toho, čo by to znamenalo, toho, čo by nás čakalo. Tej nálepky... Bojím sa ako to celé dopadne... Inak platí, že každé nesústredené dieťa musí mať poruchu pozornosti? Či ako je to vlastne? Lebo ak áno, tak ju asi máme...

babul83
17. feb 2014

@petra53 nálepku nemusíš nikomu povedať. 🙂 U nás som povedala, aby som skľudnila tú učiteľku a dala mu pokoj. Našťastie s nami do ďalšieho ročníka nešla, tak sa to vyriešilo samé. Do prvého ročníka ide bez integrácie ako normálne dieťa. Nemá to každé nepokojné dieťa, to by u syna v triede z 15 chlapcov mali asi 9. Sama uvidíš, čo ti povie. Pre mňa bol psycholog vykúpením. Neuveríš ako škody na dieťaťu vie napáchať jedna učiteľka. Ináč nejako extra to neriešime. Vidíme aj sme vedeli, že vždy bol inej povahy, ale nepripisovala som to ADHD. Ak robí veci, ktoré nechápeme s mm, tak sa akurát už len zasmejeme, že však to má aj na papiery. :DDD Akurát, že musíme byť dôsledný a spravodlivý. Lebo to zaberá najviac.

labambola
11. mar 2014

zdravim, pro rodiče z Prahy dávám info že Mš Holečkova otevírá speciální logopedickou třídu. Pokud by mel nekdo zájem hlaste se rychle, spěchá! http://www.skolaholeckova.cz/ftp/dokumenty/logo...

pipinulkaa
18. mar 2014

Ahojte maminky, môj starší syn trpí poruchou správania. Poslali nás k neurologičke a k pediapsychiatrovi, pretože ešte to neni isté či má naozaj tu poruchu ale všetko tomu nasvečuje. Su tu este nejaké maminky čo maju takéto dieťatko? Uz pol roka len lietame hore dole k rôznym psychologičkám a zatial nikto nič nám nevie poradiť, pomôcť.. emoticon už neviem čo ďalej, som z malého už na nervy. Je impulzívny, nervozny ked nie je po jeho, vôbec neposlúcha, uteká mi všade ho musím viesť za ruku akonáhle ho pustím tak začne utekať, je mu jedno vobec nepozerá okolo či ide auto alebo nie.. Hádže sa mi o zem, a to má už 5 rokov, za všetko plače... Poriadne nechce jesť, o spavaní ani nehovorím.. Večer zaspí s cirkusovaním, v noci už uteká ku mne do postele, a ráno o tej 6tej je už hore. V školke katastrofa, bije sa, neposlúcha, proste žiadny rešpekt pred nikym.. Už len čakám že ho vylúčia zo skôlky. emoticon Baby ak máte nejaké skúsenosti, alebo takéto dieťatko budem rada ak sa pridáte k diskusii.. Už som zúfalá, kadiaľ s ním idem, tadiaľ sa hanbím.

pipinulkaa
18. mar 2014

@tamarka ahoj, my sme zacali v 4 rokoch chodit k psychologicke a mame ten isty problem co ty.

stefka33
26. mar 2014

@petra53 @babul83 Ahoj babenky. Aj ja mám syna s diagnózou ADD, čiže bez hyperaktivity. Babul83 ti veľmi dobre poradila. Trošku by som ju poopravila: neurológ ti nepotvrdí diagnozu ADD/ADHD ale vylúči ostatné neuro diagnózy, ktoré by to mohli byť. O diagnóze nemusíš povedať nikomu a ani psychologička to nikomu nepovie. Zo všetkým musíš ty súhlasiť. Nejaký tréner nech si nechá svoje diagnózy. On nemá právo čosi také vyhlásiť. Sú potrebné testy a aj tie sa môžu mýliť. Ja som cítila, že čosi nie je OK a sama som vyhľadala psychologičku. Na prvýkrát (1.ročník) sa neodvážila potvrdiť túto diagnózu. Niekedy je to veľmi ťažké, hlavne ak nie je hyperaktivita prítomná. Povedala nám, len že je dosť zrelý na školskú dochádzku, motorika je na spodnej hranici normálu a že má obavu, že by sa mohla objaviť dys+niečo porucha. Žiadna sa neobjavila. Porucha pozornosti sa definitívne potvrdila až v 5. ročníku. Keďže chlapec je jednotkár, integrovaný nebude, pretože to nepotrebuje. Mal problémy v kolektíve, čo veľmi pekne vyriešila psychologička cielenou terapiou zamierenou na asertivitu. O jeho diagnóze vie len triedna učiteľka, viac nie je treba, som usúdila. Dozvedela som sa od nej, že ona sama má dve deti s poruchou pozornosti. Takže všetko chápe. Čo sa týka integrácie, pokiaľ to nie je nutné tak by som to nerobila. Mohol by mať problém s prijatím na strednú školu. Riaditeľ by mohol vyhlásiť, že ho nepríjme z dôvodu, že mu nie sú schopní vytvoriť primerané podmienky. Ak to tvoj syn má, tak je trošku treba pozmeniť výchovu. Napr. netrestať za zabudnutú úlohu, stratu pomôcok, byť s ním v jednej izbe pri učení... Lieky sú potrebné len v ťažkých prípadoch. Ozaj čo viete o biofeedbacku?