Dieťa s poruchou pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

mracik
6. sep 2006

Ahojte maminky, viem, že väčšinou máte ešte len malé batoliatka, ale predsa,
je tu niekto kto má dieťatko so syndrómom poruchy pozornosti a hyperaktivitou, prípadne dyslektika, dysgrafika a pod? Alebo týmto syndrómom trpí?
Môj hyperaktívny syn práve začal chodiť do školy a aj keď je to len nultý ročník, mám teda riadny strach ako to zvládbne on a aj jeho učiteľka...

mracik
autor
4. okt 2008

bubca, a nerozmýšľali ste o nulťáku?
Kubko je novembrový a tiež mal odklad, ale nešiel do škôlky, ale do nultého ročníka. Keď tam nastupoval, nevedel nakresliť ani koliesko, ale počas roka sa krásne rozkreslil, keď z neho odchádzal, tak pomaličky začínal písať.
U nás je okrem jemnej motoriky problém ešte s matematikou, to je úplná katastrofa 😝 postupuje len veľmi pomaličky. Ale zas čítanie mu celkom ide, tak sa teším aspoň z toho 🙂

bubca
4. okt 2008

mracik: rozmýšľali, dokonca sme boli v jednej škole aj na testoch, lebo tie boli podmienkou pre prijatie, ale sama ich školská psychologička nám to nakoniec nedoporučila a tak po konzultácii ešte s našou pani psychologičkou sme ho nechali v škôlke...on takú školskú prípravu vlastne podstupuje v tom centre kam s ním chodíme, lebo okrem arteterapeutky a psychologičky ho každý piatok vozievame do predškolskej skupinky, ktorá tam funguje a kde ich na vstup do školy pripravujú, len pomalšie a s prihliadnutím na ich momentálnu dispozíciu. A čo sa týka vášho problému s matematikou, aj nás už doktorka upozorňovala na to, že pri deťoch s ADHD je veľká pravdepodobnosť, že budú mať aj poruchu učenia, tak som veľmi zvedavá, ako sa to nakoniec vyvrbí u nás. A Kubko je šikulka, keď pekne číta 🙂 .

andy333
4. okt 2008

mracik, je to zaujimave, aj moj Andrejko nemal vobec problem s citanim, dokonca cital najlepsie v triede. Nemal absolutne problem so spajanim slabik, co ostatne deti mali! Ale zato matematika je utrpenie- chyba mu logicke myslenie.
Ked citam niektore prispevky, tak sa v nich spoznavam, resp. spoznavam mojho syna, moj zivot, moje trapenie, starosti! Je fain vediet, ze v tom nie sme sami. Nemyslim to tak, ze ked mam problem ja, tak nech ma aj druhy! To nie, ale Vy mi urcite rozumiete! 🙂 🙂 🙂

precsi
6. okt 2008

Ahoj mumumu, to je prave kamen urazu, ze ak by ten natlak na neho povolil,(co sa z hladiska casu neda realizovat), vsetko by to fungovalo...jedenie, kedy on chce, odpovedat, kedy chce, aktivity denne a vecerne, zpravidla, kedy chce...mu pojem ako cas, nic nehovori, ale ani nie tak v odpore, ako jeho nechapani -na 100% ID??preto aj co sa tyka tyzdna, je prekvapeny, ze week ma dni tak a nie inak, a nie je vobec hlupy, ani zabudlivy co sa vedomosti tyka...takze taky projekt by bol idealny, ale to uz sme asi presvihli...
matematika sa nam napr paci, co sa tyka cisel paci, ale co bude dalej...
zdravim vsetky babenky

mokuska
6. okt 2008

mile žienky čo sa týka problemu je dobre absolvovat najprv inteligencne testy a potom rozhodne psychologicka podla vasich udajov s cim ma dieta problemy,akurat mi vravel manzel že nejaký podobný program maju z ameriky,platia sa 2 až 3 tisicky a psychologovia teda nasi ho vobec nedoporucuju,skor tento kupos,hoci tiež nie je este dobre oskusaný ale nasmu malemu celkom pomohol,ale bohužial tieto veci idu slimacim tempom a zlepsenie vidiet po dlhom case. Kto taketo dieta nema v rodine alebo nieco podobne nezazil ,tažko pochopí trapenie,s ktorým sa musí rodič alebo dieta moriť.Takže nam držím palceky a musime tie svoje deturence podporovat ako sa len da.

precsi
6. okt 2008

mokuska,tak nie je na skodu vratit sa, nechat otestovat, nakolko sa vyvine situacia...spolupracovat so skolskou psychologickou, s ktorou som sa este nestretla...ta mi doporuci otestovat sa...kde?
poradte baby, kto mozte...lebo uz nevidim kde zacat 😅 😕

precsi
10. okt 2008

Ahojte zenky, neviem, ci ste niekedy presli takymi chvilami, ako ja, ale niekedy sa mi javi, ze sa syncek snazi zaradit medzi rovesnikov a niekedy sa dari, tak sa v tom stracam, ze mozno mame ten druhy problem s ID...
alebo sa vnutorne trapi, a neda mi to najavo, len aby maminu nesklamal, lebo mu veri...a ja mam vycitky , ze sme v bludnom kruhu a bude to mat nasledky neskor. Tazko znasa neuspechy a nespravodlivost a ma kamaratov medzi starsimi, a tam to zacne, lebo ma svoj osobity pristup k ostatnym a velmi sa jeduje, ked ho odtial odhanam(z ihriska)... ja sa musim sama zorientovat a neviem kam sa obratit k odbornikovi. V skole dostal pochvalu, ze sa zlepsil, pisu male a, a neviem ci vsetky ucitelky maju v popise prace, opravovat ziakovi kazdy tah a ciarku, co nie je dokonaly, ale v pisanke je to sama cervena ciarka...???mate skusenosti? A pritom sme jej naznacili, ze by bola vhodna obcas pochvala...na co pristupila...viem, ze to mate urcite aj tazsie, ale prosim, poradte mi ako sa pohnut z miesta. 😅

andy333
10. okt 2008

precsi velmi rada by som Ti poradila, ale ani ja neviem ako dalej. V skole mame problem za problebom, p. ucitelka pise poznamky ako diva. Vcera sa syn prihlasil odpovedat z prirodovedy, podotykam, ze sam sa prihlasil, ucivo pekne vedel, ale p. ucitelka mu dala nejake starsie ucivo, kt. nemal zopakovane a nakoniec ho ohodnotila 5. Vies ako sme sa citili? Syn skolu pomaly ale isto zacina nenavidiet a ja mam pocit, ze ucitelka na nom sedi a chce nam dokazat, ze situaciu nezvladame. A k tej 5 este pridala poznamku: Cez hodinu nahlas rozprava! No nepiclo by Ta? Radu Ti nedam, ja by som sama potrbovala poradit, ale vedz, ze nie si sama s takymito problemami. Je nas viac. Trpezlivost, trpezlivost, trpezlivost!!!

andreah70
11. okt 2008

Ahojte.
Precsi, ja by som si s tým starosti nerobila, že v zošite je červené more. Aj u môjho syna to tak bývalo keď mal v 1 a 2 triede písanie. Nedalo sa dobre rozoznať aké písmeno vlastne napísal. On má totižto zle vyvinutú jemnú motoriku. Ja som dbala na to, aby pri diktátoch a opisoch písal správne /teda gramaticky/ hoci to bolo treba luštiť. Veď písanie /krasopis/majú len dva roky a potom sa už toľko nebazíruje na správnych tvaroch písmen.
Viem, že je to fuška /pre teba/ a hlavne pre to dieťa trauma, keď má v zošite červené more. Skús sa porozprávať s učiteľkou, priniesť papiere od psychologa /nám to pomohlo/.

Andy333 níč si s toho nerob aj môj syn je samá poznámka. Čo zle sa v triede udeje tomu je na vine. A hlavne teraz, keď prešiel do piatej triedy. Predsa bývala učiteľka ho mala štyri roky, tak už bola zvyknutá a teraz príde na každú hodinu iná, tak je to horšie. Ja som mala tiež minulý rok problém s učiteľkou angličtiny /nebola to triedna, ale iná učiteľka/. Syn to doma vedel a zo školy večne nosil 3, alebo poznámky, že zabudol úlohu a podobne. Vyvrcholilo to tým, že raz zabudol, že sa majú naučiť básničku a dostal 5. Básnička však bola krátka a on ako počúval spolužiakov, keď odpovedali tak sa ju naučil a prišiel zo školy s tým, že mi zarecitoval básničku a oznámil, že dostal 5. To ma dostalo. Napísala som p.uč., podotýkam že veľmi slušne som ju poprosila, aby dohliadla či si zapíše DU a poslala som jej ofotenú správu od psychologa. Od tej doby bolo všetko OK a zrazu boli aj 1 a dokonca keď si nestihol dopísať slovíčka dopisovala mu ich ona.

Kočky držím vám všetkým palce, treba hodne trpezlivosti a lásky dať tým našim deťom 🙂

mima31
11. okt 2008

dobrý deň mám syna s ADHD syndrómom a ako písala andy333 treba sa obrniť svetou trpezlivosťou.Som rada že je tu stránka pre nás mamičky aby sme si vymenili názory a skúsenosti s výchovou našich malých aj veľkých ratolestí.

mima31
11. okt 2008

andy333 mi sme nemali iba červené more v zošitoch ale hlavne vypísané stránky v žiackej knižke samými poznámkami tipu:sústavne sa obzerá vyrušuje nepočúva nerešpektuje vyučujúcich a podobné.....a a pritom bol aj v integrovanom pláne a mali ho skôr chváliť a nie iba karhať malý si potom na poznámky tak zvykol že už ich ani nepovažoval za dôležité lebo bol z toho už unavený že vždy bol na vine iba on....čiže ak je to zatial iba červené more v zošitoch tvoje dieťa sa ešte ako tak snaží ale ako náhle to budú aj poznámky tak sa už nevládze brániť....poradiť ti môžem iba toľko aby si sa s ním stále stále rozprávala o všetkom aj keď asi viem aké je to ťažké (aspoň s mojim synom je to ťažké rozprávať sa)držím palce

precsi
12. okt 2008

ahoj, dakujem za prispevky a rady, len sa este opytam, ci mate v rodine oporu, a stane sa ze aj ostatni spolupracuju pri vychove? 🙂

andy333
14. okt 2008

Nemozem povedat, ze by som oporu v rodine nemala, mam, ale prevazne je vsetko na mne, manzel je pracovne dost vytazeny a stale v robote. Ja sice mam toho tiez vela, ale musim si to zariadit, okrem rodiny chodim do prace a este dialkovo studujem vysoku skolu. Takze o drzku! Ale dnes ma Andrej potesil! Nepriniesol poznamku a z matematiky dostal 1, aj z citania. Trosku pokafral diktat -3, ale som rada! Aj naladu mal dnes poslusnu, tak aj ja som pokojnejsia.
Vsetky Vas pozdravujem a drzte sa! 🙂 🙂 🙂

patad
14. okt 2008

Ahojte,
nakukla som do tohto fora a vidim, ze uz sa tu stretavate velmi dlho. Poznate svoje deturencea vymienate si skusenosti a povzbudzujete sa. Ked som citala hlavne tie posledne clanky, o tom, aky pristup maju ucitelky k takymto detom, desim sa toho, ze moj syn zacne na buduci rok chodit do skoly. Mame trochu iny problem, nas syn totiz nema respekt pred nikym a nicim, je agresivny, bije nas a pritom, ked tieto zachvaty nema, co uz pomaly ani neprejde den vez nich (je to velmi vycerpavajuce, trva to aj hodinu a sme potom vsetci ako keby nas mucili), kedy ho to chyti, je velmi mily, zlaty, je velmi zrucny a sikovny, inteligentny, takze si s manzelom myslime, ze nas proste manipuluje a robi si s nami, co chce. Mam male mimco, takze sa trapime aj so ziarlivostou, proste hroza. Nas syn ma v skolke nalepku "ten,co bije VSETKY deti". Neviem, kedy to stiha a kde su vtedy ucitelky, ale takto mi to interpretuju. Zo skoly a z tych typov uciteliek, ktore tu popisujete, z tych mam naozaj hrozu. S tou cih neobmedzenou mocou dokazovat rodicom, ze ich deti su blbe, pritom poniektore su uz tak obmedzene, ze nemaju co v skolstve ani robit. A to ho ti skveli slovenski ucitelia zavreli ako vychovny prostriedok ako 2,5rocne "nezvladnutelne" dieta do pivnice. Od vtedy behame po psychologoch, ale nemame ziadne vysledky.Je to zacarovany kruh a hrozne unavny. Vsetky maminy, ako Vy, ktore dennodenne zvladaju vsetky starosti a radosti so svojimi ratolestami a znasaju tychto "super-ludi" na ich tazkej ceste velmi obdivujem.

precsi
15. okt 2008

andy333,patad a vsetky zenky, ozaj pozoruhodne, ako to zvladate, obdiv velky, ja asi len zbytocne prehanam, lebo nemozem vystat okolie, nemam tu jednu priatelku v okoli Senca, asi by pomohlo obcasne stretko niekde mimo bydliska alebo v okoli BA. Tak taka otazka do kola, ci ste sa uz niekedy dohodli na stretku, i ked pripustam, ze som tu kratko, ale predsa mi to neda... 😀

mokuska
15. okt 2008

mila patad na tento problem psychologovia radia terapiu objatim,výsledky nevidieť okamžite ale vraj to pomaha takýmto detom,pretože maju poci že ich clovek nema rad ale musia z toho iba vyrast , skus zajst za psychologickou vo vasom meste a porozpravat sa ,možno to pomože, možno nie ale treba to skúsiť.Držím palceky.Niekedy ani psychologovia sami nevedia co by pomohlo a možno človek nahodou natrafí na dobru radu...

emily333
15. okt 2008

ahojte babenky uz som tu dlhsie nebola ale uz asi budem.Mna ta terapia prestava bavitk,no ked v priebehu tyzdna donesie dve poznamy na tri riadky mininalne tak terapia uz je bokom 😒 no uz si myslym ze to sa s nim vezie aj ked pomaly nic neurobi.a chodime kade tade no vysledky nejak nevidno ☹

patad
15. okt 2008

Dakujem mokuska za radu, terapiu objatim poznam, akurat nie je na nasho syna aplikovatelna, nemoze ho nikto objimat, pretoze sa mu zrejme nieco zle stalo, co v nom vyvolava panicky zachvat. Takze zachvat agresivity sa menil na zachvat totalnej paniky a davali sme dokopy dieta zo soku. My sme totiz mali v skolke ,ked mal 2,5 roka taky incident, ze ho v ramci vychovnych metod zavreli do pivnice, neskor vysli najavo dalsie veci, ze ho bili, takze neviem, ci ho nahodou niekto nejako silno nepridrziaval alebo nieco podobne, co v nom zostalo. Bol vtedy taky malicky, ked mi to vecer povedal, ja sa nevedela, co mam robit. Potom nasledoval rok, kedy sme ho davali dokopy z kadejakych chorob a problemov a potom zacal mat tie zachvaty zurivosti. Behame po psychologoch uz skoro tri roky, ale nic sa nelepsi, skor sa to zhorsuje. Niekedy nemam ani cas si vydychnut,aki sme vycerpani. A to mame este 7 mesacne mimco.

andy333
16. okt 2008

Poznam chlapca, ktoreho tiez nikto nesmel objat a uz vobec nie chytit za krk. Hned zacal vyvadzat. Ja som mu raz isla uviazat sal na krk a bol z toho hotovy cirkus, nevedela som, co sa deje. Chlapec bol adoptovany asi v 3 rokoch, cize co sa udialo dovtedy si mozeme len domysliet... Ale traumu mal z toho riadnu. Ale nastastie jeho adoptivni
rodicia su velmi inteligentni ludia a davaju mu vela lasky a pozornosti. Nie je este celkom ok, teraz ma 7 rokov, ale lepsi sa to, je velmi sikovny.Len tie emocionalne prejavy niekedy nie su v poriadku. Verim, ze sa to zlepsi aj u Vas patad, drzim palec! 🙂 Skus synovi rozpravat vymyslene pribehy o detoch, kt. zazili nieco zle a zobrali si z toho ponaucenie, prekonali strach, atd. Inak mozno najdes aj inspiraciu v knihe Detskym srdieckam, je 1 aj 2.

andy333
23. okt 2008

Co mate nove maminy? Nejako sme sa odmlcali. My sme dnes dostali dvojku z matematiky a cely tyzden nebola poznamka!!! 😵 😵 😵 To sme dobri, ze? Pozdravujem Vas! 🙂

precsi
24. okt 2008

Ahoj maminky.,no konecne niekto, ANDY333...uz tu dlho nakukujem a rada by som diskusiu.
A ako to robis, ze mate pokroky? Mne sa stale nedari, presvedcit prvaka, aby sme dotiahli ulohy a tusim je mu horsie, lebo som parkrat zlyhala a zvysila hlas a bolo zaucho. Tak to je moj problem, a hanbim sa za to, moje nervy su tzv v kybli, ani naratat a predychat nestacim. 😖.Najhorsie
je, ze to vlastne zacne cestou zo skoly, ked chcem z ihriska domov a ma zachvat az domov a je to spatny zaciatok pre nas a pre mna. Pritom mi ohlasuje ze ma hlad, ale domov ho to netaha.Ako sa ti dari presviedcat dieta o spravnosti konania, alebo dat si poradit? Som zufala.
A viem, ze to zacalo povinnostami v skole, lebo mi vcera prezradil, ze sa mu tazko pracuje. Na poradnu uz mam termin a viem o Psychologicke v Petrzke, Kornelii Dibarborovej, na doporucenie, ak by niektora chcela. Pracuje s dietatom, a uz na zaklade datumu narodenia po telefone k nemu pristupuje, ale je sukromna. Ak sa nemylim, sedenia: 2.000 sk. Ale dovtedy si neviem poradit.
majte sa 😅

andy333
24. okt 2008

precsi! ja tiez velmi casto zlyham, kricim, aj facka padne! Vtedy si poviem, tak uz dost! Takto to navyriesis! Predycham, dam oddych sebe aj synovi a pokracujeme, az ked sa skludnim!
S tymi ulohami nam to trvalo tri roky, nez syn pochopil, ze inak to nejde. Stale chcel robit nieco ine a pravidelne bol hladny, smadny, cikat, kakat...atd. Ale ja som v tomto zasadova, ulohy sa dokoncit museli, aj ked niekedy sme pisali ulohy 5 hodin. Samozrejme s prestavkami. Ale to sa nam este stava, ked mu nieco nejde, a to je casto. Na vsetko potrebujeme viac casu, okrem citania. Cita super.
Co sa tyka tej psychologicky- nepoznam, ale z BA poznam Dorotu Kopasovu, bola som na jej prednaske a pacili sa mi jej nazory. Keby sme blizsie k BA, urcite by som k nej isla na vysetrenie. My sme chodili do TT, ale momentalne to zvladame sami, niekedy lepsie, inokedy horsie. Ale zda sa mi, ze sa to lepsi aj vekom.
Bud hlavne trpezliva a milujuca mamina, ja viem, ze niekedy sa to neda, ale je to normalne. ze aj my mame slabe chvilky, sme tiez len ludia! Drzim Ti palce a prajem vsetko dobre.

daminko
24. okt 2008

prajem vsetkym pekny vecer ked ste niekto z kosic a cbudete citat ten moj kratky uryvok proism poradte mi mam resp mame doma tri a pol rocneho syna ma diagnozu adhd hyperaktivita ma proznaky aj aspergera este nemame vysetrenie s genetiky a metaboliky zacal chodit v septembri do skolky do kosic tam chodil 2 tyzdne a riaditelka mi iznamila na dvore ked som prisla pre neho ze nech mu dame mesiac pauzu lebo ze bije deti nepocuva. bolo to take zvlastne a aj je pretoze zhodou okolnosti jedna pani ucitelka z dannej skolky ma vo vedlajsom vchode dceru tak sa sem tam nahodne stretneme a sama nechapala preco hoo pani riaditelka vyradila na mesiac ani synova ucitelka ktora ho mala v triede nechapala preco musi mat mesiac pauzu. ta pani ucitelka co chodi k dcere vedla nasej brany hovorila manzelovi ze ked nas syn odisiel nastupil nejaky chlapcek bije deti plusje kuse stipe a pani riaditelka to respektuje ale rolu tam hraje solventnost rodicov. co vam poviem preplakala som noci aj nejedno rano kd som prisla do prace uplakana lebo dali sme ho do dalsej skolky tam zo zaciatku lebo sem tam bije deti ale stale ked sa soytam na dovod alebo kedy to robi odpovede som sa nikdy nedockala ani ja ani manzel. teraz uz sa ni tak udajne nebyje ale je velmi citlivy, zalostny, rozplace sa hocikedy.na druhej strane tento tyzden sa ma rano ucitelka pyta ci viem o tom ze pozna farby . v duchu som sa usmiala lebo na vonok uz nemam sil a povedasala som je ze ano vieme o tom, lebo sm ho to ucili. do kosickej skolk ynehcle chodit plakal ako zmylosv zbavenyy, teaz ho nosime do dedinskej skolky atam chce chodit ale riaditelka dnes dala ultimatum ze musime mu hladat specialnu skolku alebo inu. ma niekto z as skusenosti kde by vzali take dieta do skolky ale normalnej som ohotna aj priplatit financne resp mate niekto skusenosti zp skolkou na ludovej. ide mi o to aby moje dieta navstevovalo nomalnu skolku. dakujem pekne vopred za odpovede mozete mi aj napisat na emailik daminko orangeportal.sk dakujem jana

precsi
24. okt 2008

Andy333, vdaka za podporu, lebo ta facka ma stoji den cierneho svedomia. Vazne pracujete 5hodin?,mam pocit, ze ten den do toho nevojde. Pracujes na normalny uvazok? Ak ano, klobuk dole. Chodis sa niekam vyventilovat, alebo odreagovat? 😅 Ako to stihate. Filip vydrzi urobit riadok, pisu slabiky, a v druhom uz sme kostrbati. A ked chcem,aby sme to napravili(gumovanim). vtedy vyskoci, hodi ceruzku a jaci. Je to bezne aj u vas? Neviem, ci ma niekedy za cosi netresta... Uz ma jedna mamina poukazla, ci nie sme asperger. Totiz tazko znasa fakt, ze nieco nesedi v jeho pracach a popiera aj ucitelkine pokyny. Takze ak podchytim spravnu taktiku a dam mu cas, mozem cakat zlepsenie, to je fajn utecha. U Kopasovej sme ukoncili spolupracu, lebo urobila testy na IQ a viem od maminy, ktora s nou spolupracuje a kontaktuje ju kvoli skole s diagnozovanymi detmi a tam nema specialne kompetencie, aspon co sa ADHD tyka. Takze pekny weekend prajem vsetkym. 😉

starostka
24. okt 2008

Ani si neviete predstaviť ako ste mi veľmi pomohli. Ja sa bortím so správaním svojho syna 11 rokov ale až teraz sme úplnou náhodou kôli bolestiam hlavy absolvovali neurologické vyšetrenie vrátane EEG a syn bol zdiagnostikovaný ako ADHD+porucha správania. Veľa som sa tu naučila a dokonca som akosi "stvrdla",myslím to tak, že sa necítim tak vinovatá a zraniteľná ako predtým. Priveľmi som si pripúšťala poznámky okolia k telu, bola z toho plačlivá a hľadala chybu v sebe, v rodine, vo výchove a možno aj v našom Šimonovi. Rozhodla som sa, že budem tvrdo hájiť záujmy svojho dieťaťa a dožadovať sa toho na čo mám ako rodič práva. To znamená, že budem možno aj nepríjemná v škole. Ide o to, nedať sa. Ak človek nepochodí u učiteľa, ísť za triednou, ak ani ona nie, tak je tu riaditeľka. Nuž a stačí ak sa prehodí akoby mimochodom slovíčko krajská školská inšpekcia a ľudia sú ako vymenení...xixi..../viem to preto lebo som hľadala riešenie problému na ZŠ a keďže neboli ústretoví tak mi veľmi rýchlo a veľmi odorne poradili čo môžem robiť a ako sa domáhať svojich práv/
Šimon teraz chodí do primy na gymnáziu, je veľmi šikovný, dokonca patrí k tej lepšej polovici triedy. Problémy nastali so správaním, našťastie sú na takéto prípady pripravení, kontaktovali ma a hoci triedna nebola milá a ani príjemná, oboznámila nás s možnosťami ale povedala - doneste papier. Tak sme teda absolvovali vyšetrenia, potvrdila sa diagnoza a teraz budem čakať aká odozva príde.
Myslím, že by som mala nájsť dobrú psychologičku, takú ktorá bude empatická ale zároveň bude mať skúsenosti s ADHD. Mám pocit, že táto pani sa stane významnou súčasťou nášho života.Podporu v širšej rodine či okolí nemám, nepoznám nikoho koho dieťa je na tom ako ja, chcem sa porozprávať, možno na sedeniach pomôže nielen dieťaťu ale aj mne..... Je to možno trúfalé a bláznivé, ale ja sa na to teším. I keď - všetko záleží od toho aký č l o v e k sa za názvom psychologička skrýva. Nehnevajte sa že tak veľa a tak čudne možno píšem, ja som len strašne rada, že mám internet a že konečne na to nie som sama.

andy333
25. okt 2008

Ahoj precsi, pracujem na plny uvazok, je to narocne, ale da sa. Ventil? To co je? Ale vazne, mojim ventilom je paradoxna skola. Chodim externe na vysoku skolu, druhy rok. Niekedy je to fakt o drzku, ale bavi ma to. V com je paradox? Studujem predskolsku a elementarnu pedagogiku! Takze vsetky problemy by som akoze mala ovladat, myslim pri uceni. Ale syn ma niekedy zastihne tak nepripravenu a prekvapi vzdy niecim novym, ze pri nom sa musim stale, stale dovzdelavat a zhanat info! V oblasti spec. pedagogiky, psychologie aj pedagogiky. Este ze ho mam.
To nase ucenie- mucenie niekedy fakt trva od tretej do osmej. Ked sme boli prvaci, prestavky sme mali po jednom napisanom riadku, potom pauza- nieco aktivne, a zase pisat. Teraz zvladame naraz ulohy z jedneho predmetu, napr. matematika, potom pauza a zase dalsi predmet. Co domacnost? Samozrejme moj cas straveny pri uceni ide na ukor niecoho. a tym je domacnost. Ked nechodil syn do skoly, okna som umyvala kazde dva mesiace. Teraz? Aj raz za pat. Bezne upratovanie stiham, len to velke my robi problem, pretoze soboty travim vacsinou v skole. Co sa tyka varenia, mam velku pomoc v manzelovi. Ked je doma vari vylucne on a ked ide na dlhsie do roboty, tak nam uvari na viac dni, varim len v nudzovych pripadoch. 🙂 A ostatne stiham po nociach! Esteze tie noci existuju. 😀

andy333
25. okt 2008

daminko, mne to pripada, ako keby Tvoj syn mal problem v emocionalnej oblasti. Boli ste na vysetreni?
Preco mas obavu zo specialnej skolky? Ak by sa to tykalo nas a specialisti by mi odporucili specialnu starostlivost a mojmu dietatu by tam malo byt lepsie, tak by som nevahala ani minutu. Mam kamaratku, kt. ma vystudovanu specialnu pedagogiku, od nej viem, ze do takychto skolok chodia aj deti s nadpriemernym IQ, pretoze v beznom kolektive sa nevedia zaradit a ucitelky s nimi nevedia pracovat, nie ze by nechceli, ale ked je v triede 25 deti, tak sa fakt neda individualne venovat v takom rozsahu, ako by si to dieta vyzadovalo, kdezto v spec. triede je okolo 6-8 deti a tam sa to da. A edukacne metody su ine ako v beznej MS.

andy333
25. okt 2008

starostka, ta inspekcia urcite funguje, bojime sa jej ako certa! 😀 😀 😀
Co sa tyka tej psychologicky, mas pravdu, ze zalezi od cloveka, ale my sme mali stastie na sympaticke, empaticke a fundovane odbornicky. Chodili sme k dvom. Vacsina z nich je taka, ale pocula som aj o takej, co ked robila testy dietatu s tazkou mozgovou obrnou, dala mu otazku, co je to crievicka? To teda moc nechapem, co tym chcela docielit, lebo dieta bolo na urovni dvojrocneho dietata, myslim mentalne. Taka otazka sa mi zda nevhodna. Neviem. Mame toho dieta sa nepacil ani jej pristup k dietatu a tak tam bola prvy aj posledny krat! Je fain, ze si mozes vybrat, nie? Ak sa Ti nebude pacit jedna pojdes k druhej.
Starostka, urcite nie si sama, s podobnymi problemami sa nas trapi viac, tak sa musime podporovat a povzbudzovat a raz sa vsetko na dobre obrati!
Drzim palce 😉

daminko
26. okt 2008

andy333 nemame este vsetky vysetrenia v skolke je problem v tom ze ako som pisala udajne bije deti niekedy a ze stale ho bavi urcita vec iba max pol hodinku a oni nevedia co prenho vymysliet prv bolo podozrenie ze bude autista tio sme sa aj u lekarky pochytili lebo vedela som urcite ze autista nebude on ma tri a pol roka a az teraz zacina rozpravat ale co sa tyka ostatnych veci ovladal ich este skor ako jego rovesnici aj u psychologicky nam povedali ze je rozumovo tak rok dopredu preco sa bojim specialnej skolky andy neviem ani preco ale nehccem aby potom musedl navstevovat specialnu skolu boli sme v myslave to je mestska cast kosic je tam otvorena nova specialna skolka pre autistov je tam neskutocne zlata riaditelka boli sme tam hodin u rozobrali sme celly nas problem aj slzy mi stekali dole tvarou ale ta pani riaditelka mi povedala jednu vetu mate nielen krasne ale aj zdrave dieta a on urcite vam z toho vyrastiie aj p. Dr, Rosenbergerova nam povedala vidim na vas ze robite vsetko pre to aby maly napredoval a je to aj vidiet uvidite ze pride den a nikde nieje uvedene ze dieta s dannou diagnozou nebude moct studovat vysoku skolu a je normalne ze sa aj zaradia do zivota ako praca aj rodina len treba na to cas a pomoc hlavne vas rodicov, poznam jedneho chalana ma 23 teraz a jeho mama mi povedala ze do 19 s nim mala take problemy nedokoncil strednu skolu nechal to v tretom rocniku teraz zije vo svajciarsku uz 2 roky dari sa mu a ovlada perfektne nemecky anglicky naucil sa sam pozeranim satelitu a samoucba. ano viem ze tie deti maju prevazne nadpriemerne iq. zajtra ideme na sedenie ku psychologicke tak po sedeni sa pojedm pozriet do tej specialnej skolky na ludovu ulicu v kosiciach maju aj stranku uz som ju preluiskala aj damian si pozeral fotky skoro mi oci vyleteli ked on si sam zacal prezerat fotky a vedel ako nik mu to neukazoval. drzim vsetkym rodicom prsteky co maju take dietatko doma su to nase srdiecka a male blykajuce hviezdicky nedala by som ho za nic na svete hoci mi robi starosti je to moje slniecko hoci sil pri nom treba

babula123
26. okt 2008

ahojte ja som tiez chodila so synom k jednej psych.a vypytovala sa vselico a nakoniec mi povedala ze ja by som sa mala liecit a nie on.Vtej chvíli som ostala jak obarena.viac krat som tam nebola.