Dieťa s poruchou pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

mracik
6. sep 2006

Ahojte maminky, viem, že väčšinou máte ešte len malé batoliatka, ale predsa,
je tu niekto kto má dieťatko so syndrómom poruchy pozornosti a hyperaktivitou, prípadne dyslektika, dysgrafika a pod? Alebo týmto syndrómom trpí?
Môj hyperaktívny syn práve začal chodiť do školy a aj keď je to len nultý ročník, mám teda riadny strach ako to zvládbne on a aj jeho učiteľka...

lejja
8. nov 2011

@obrazek_nat ahoj,toto sme zazivali s ucitelmi aj my.Od septembra sme zmenili skolu ateraz nosi skoro same 1,sem tam 2.Do skoly sa tesi a uz vecer premysla z coho sa prihlasi,aby dostal 1.Takze,nie vzdy je dieta nesikovne,len zalezi aj na ucitelovi,ci da sancu dietatu ukazat,ze aj on vie ucivo.

obrazek_nat
8. nov 2011

@lejja bohužel nemužeme vybrat jinou školu. Tuhle mam na cestě do prace. I tak vstavame v 5:30 a musi chuděra do ranni družiny, protože dojiždim hodinu do prace. prachy, ☹ prachy, ☹ prachy... Ja Jirku za znamky nekaram nijak extra, řikam mu, že to asi špatně pochopil a musime to procvičit. Je mi jasne, že prezident z něj nebude, tak si řikam - nebudou same jedničky? nevadi..na tom svět nestoji..radši at je dobrym člověkem a je zdravy.... 🙂

denisocka
8. nov 2011

aj mne včera povedala učitelka,že si myslela,že maly po prvom roku v škole sa zmeni,ale že nie.že on je večne zamysleny,v triede s obliekanim a jedenim najpomalší,velmi je šikovny,ale ak raz niečo robit nechce tak ho nik nedonuti,urobi sa hluchy a slepy a zamysleny. aj som si poplakala,lebo človek da dnes detom všetko,venuje sa im a takto to dopadne. jak neni po jeho,tak je doma sodoma gomora . už teraz mam strach,čo bude v skole a ako vas citam,neteši ma to. učitelka vravela,že je proste velmi hyperktivny

lejja
8. nov 2011

@obrazek_nat ani ja som zo znamok nerobila tragediu,lebo ked bral tie vselijake lieky a bolo mu zle tak prvorade je,aby bol zdravy.Len skoda,ze nie vsade sa to da bez liekov a s pochopenim ucitelov.Ked sa neda zmenit skola,tak sa neda.Ja len lutujem,ze sme nemenili skor.Aj tu je zivy,ale neda sa to porovnat stym co bolo predtym.Takze ste bez liekov?

lejja
8. nov 2011

@denisocka moj bol v skolke v jedeni prvy,v obliekani posledny.Ak raz nechcel nieco robit,tak museli ucitelky skusat vselijake metody,aby ho presvedcili.V skolke mal velmi dobre ucitelky,aj teraz ked sa stretneme tak sa pytaju ako sa ma a atd.

obrazek_nat
8. nov 2011

@lejja Bereme ten Triapralan je to něco na poruchu chovani, jinak nic nedavam..mame jit na kontrolu a uvidi se. Zatim vystřelky ve škole nema, přežil i ten ozdravny pobyt, tak si řikam, jestli ta učitelka neděla až tak z komara velblouda. Ja vim, že Jirka neni svatoušek a co vyvadi a co dovede, ale ted to nějak jde.. zatiši před bouři jak piše tam někdo přede mnou 😀

denisocka
8. nov 2011

@lejja ans sedi vraj na posteli a caka,sprta si medzi prstami na nohach a caka,kto ho oblečie, a pritom to vie....a v jedeni tiež, pomaly,prezuva,vymysla ako odputat pozornost, , milion otazok ...aj doma ked mu dačo dame urobit,ttrebasr len obut papuče,tak začne tolko zjednavat a vyjednavat,čo všetko on potom očakava a kam pojde,čo urobi,že po 10 minutach jeho monologu ho musim obut ,lebo to nezvladnem. a lieky si dam asi predpisat ja , na nervy . ale ucitelkla hovori,že ma aj dni,ked zas všetko pekne a rychlo s chutou urobi,ale inokedy zamysleny .... inac je velmi spoločensky,neboji s anikoho až s abojim aby ho niekto neukradol 😅 bo zahovori sa s kymkolvek aj cudzim,zenam dala take komplimenty - že -ako pekne voniate,mate krasne vlasy, prekrasne ste namalovana 🙂 a take dristy

lejja
8. nov 2011

@denisocka to je ako moj,neboji sa nikoho, zacne sa rozpravat s hocikym,s kazdym sa bavi ako s kamaratom,ak mala dcera si v skole nieco vybavit tak on isiel snou a vsetko jej vybavil.Otazky ma stale,niekedy uz fakt nevladzeme odpovedat.A to uz ma 10.

lejja
8. nov 2011

@obrazek_nat ja som stastna,ze neberieme nic,lebo tie vedlajsie ucinky su hrozne...Väcsinou ucitelia dieta zaradia tak,ze on je ten co stale si vsetko zlizne aj za ostatnych.Aspon on väcsinou dostal aj za ostatnych.

obrazek_nat
8. nov 2011

@lejja jj souhlasim s teboj, jak kde co, tak Jirka take ma poznamku a zbytek ne! To jsem se ptala učitelky, proč? Tak vysvětleni je jesne, ne? Protože ten vaš neni svaty a všude je vidět..bohužel... 😠 .. at už tu školu mame za sebou...
@denisocka a v tom blazinci se potkame 😀 drž mi misto ...někdy take bouchnu až je mi z toho zle. V loni jsem se dostala do nemocnice na neurologii. Motala se hlava a šileně jsem zvracela, na zachod vozili na voziku 14 dni. Ani nepřišli na to co mi bylo, zaverečna diagnoza zni - pretaženi a prepracovani organizmu! Tak se nenervujte holky....

denisocka
8. nov 2011

jezus baby a jak to riešite?ja si akurat skypujem s kamoškou,tiez ma taky problem a ze psychologička vravi,že je to akoby mierna fotma autizmu-že vysoke IQ a nizke EQ . že ked aj moj syn dačo vyparaty,tak si nikdy neuzna chybu,na vinde je každy a všetko,len nie on.aj ked zakopne na prahu dvery,tak začne kričat na muža-že ty hnusny tatik,preco si take dvere tuu postavil,som sa na nich potkol 😅 😅

obrazek_nat
8. nov 2011

@denisocka nervy jsou mrchy.... jak jednou se rozjedeš tak se těžko zastavuje. Ja ted staruji hned jak Jirka začně ukazovat ty sve moresy... vim, že se nesmim rozčilovat, tak odchazim do sveho pokoje a snažim se uklidnit...většinou se vrham na uklid 😀 a to teda vyhazuji vše co špatně leži 😀 ..to lita... Mam kamaradku, ktera ma 2 děti jako Jirka, a to si řikam, že jsem ještě docela v pohodě...mit 2 děti tak už visim a nebo se lečim 😝 ..jsem na syna sama a nemam skoro odpočinek....tak chapu všechny maminy, ktere valči s dětmi ADHD! a nemusi byt ani hyperaktivni, stači jak se vzteka... je mi jich lito, protože vim jak se citi... 😒

fajn
8. nov 2011

ahojte,
už dlouho vás čtu ale nikdy jsem nic nenapsala. Mám 6-ti letou dceru je předčasně narozená a tím pádem hyperaktivní a má poruchu chování . Když čtu
@obrazek_nat tak to je úplně jak u nás akorát s tím rozdílem že nás čeká škola od září a už teď se děsím. Malá bere Thiapridal ale žádny zázrak nevidím,minule mi dr. napsala Ritalin ale já ji ho nedávám asi to nechám až na školu ,ona tak dost blbě jí a hlavně málo tak nechci aby to bylo ještě horší.

strociatka
8. nov 2011

@fajn mam mladsiu dcerku a toto obdobie vnimam a aj sa snazim nasmu okoliu vysvetlit, ze toto co mame, este nie su problemy, mam pocit, ze oni zacnu az s prichodom skoly - pozornost, sediet na zadku, sustredit sa, posluchat ucitelku - nie je tu taky smajlik, ale vlasy mi stoja dupkom - ak mi dovtedy nevypadaju 😀 😀 😀

spravanie a impulzivitu mame zatial ako tak zvladnutu (kiez by to bol trvaly stav) a so zvyskom sme sa naucili zit, ale aj nas desi nastup do skoly a uz teraz sa pohravam s myslienkou domaceho vzdelavania sa. Nemam s tym vobec ziadnu skusenost, ale asi si to zacnem pozerat, co to obnasa, prip. asistent do triedy - ale asi si to bude vyzadovat siroke lakte. Ale berme to ako vyzvvu, ved nase deti su skvela vyzva 🙂

obrazek_nat
8. nov 2011

@fajn Brali jsme Triapridal, Jirka mel svěděni pokožky na břišku, pořad se drbal jako pejsek, ktery honi blechy 😀 ..vysadila nam to. A Ritalin jsme take zkoušeli, nekonal se žadny zazrak, spiše to učitelku otravovalo, protože musela kontrolovat aby bral tu druhou pulku než šel do družiny. Vysazeno. 😒

danielik79
8. nov 2011

ahojte maminky už dlhšie sledujem túto tému nakolko som bola s malým na psychologickom vyšetrení a psykologička povedala že malý má pravdepodobne ADHD syndrom .Viem že teraz si poviete že pravdepodobne ale chcem vedieť váš názor .Malý mi na začiatku školského roka(asi týždeň) nosil kopu domácich úloh domov a nepočúval príkazy učitelky.Ked som to počula bola som trochu s toho aj sklamaná .Po dohovore s nami teraz robí čo má a snaží sa ,v škole je priatelský a aj doma neni výbušný a ani hádavý a dokonca sa mi výborne učí akurát v obliekaní je trochu pomalý než ostatné deti ale oblieka sa bez problémov.Dokáže sa sústrediť a ani v škole nevyrušuje akurát cez prestávku viac kecá.A asi cca od 4rokou mi začal mať migreny preto užíva gingio

obrazek_nat
9. nov 2011

@danielik79 Ahoj. A nechceš se vyměnit? 😀 Jirka po třidě občas i chodi, pry si jde podivat jestli kamarad ma udělanou ulohu..o přestavce je jako slovni smršt, ale v hodině komentuje take. To že se pomaleji tvuj syn obleka, tak bych to neřešila.. Neboj, nauči se až bude spěchat za kamarady ven. 😉 A myslim si, že žadne ditě neni nadšene z domacich ukolu. Hlavně, že je uděla a nelitaji z rozčileni knižky a sešity a sosusedi si nemysli, že ho zrovna porcuješ na řizky 😀

danielik79
9. nov 2011

@obrazek_nat 😀 ako som čítala viac príspevkov v tejto téme tak môj je zatial si zaklopem ešte na tom celkom dobre aj ked ako tu už viac maminiek písalo s tým spankom ked bol malý to bolo doslovne utrpenie z 24 hodin mi spával len 3-4 hodiny a na to mu ako 2ročnému dala neurologička Tiapridal že vraj na úpravu ale skôr to bolo utrpenie preň lebo ho všetko srbelo a po 2 týždňoch sme ho radšej vyradili .A kedže sme nemal vtedy okrem spánku a imunity problém tak sme neurologiu vylúčili až v 4 rokoch po uraze hlavy začal mávať nie velmi časté migreny ako som písala a tie sa v 6 rokoch mu vystupňovali.A ešte s domácimi úlohami problémy tiež teraz nemá skôr je to horšie s kamaradmi lebo my bývame zrovna v takéj dedine že kde moc rovesníkov nemá a spolužiaci v triede sa mu vysmievajú za to obliekanie

danielik79
9. nov 2011

inak sa fakt zamýšlam že či vôbec má ADHD syndrom

obrazek_nat
10. nov 2011

@danielik79 Dobre rano všem. A viš, že se Jirkovi take posmivaji spolužaci? Protože jak se mu něco nepovede tak plače ☹ S tim spankem u nas bylo podobne, tak jsem mu četla, koukali jsme na obrazky a kamošky se mně smali, že ditě neumi mluvit a ja mu ukazuji knižky se zviřatky, ale mělo to svuj plus -ted krasně čte,nemusim ho ani nutit. Jirka mival od 2.5 let nočni děsy. To vypadalo, že se mu něco zdalo, lekl se a breči. Ale když jsem k němu šla, tak oči otevřene a on ječi, a ukazuje třeba - tam! tam! aaaaaaa! Tak jsem ho budila a jestli vidi kde ja a tak. Byl cely zpoceny a vyděšeny k smrti a hrozně se klepal. a tak řval třeba 10 min, nemohla jsem ho zbudit. Davala jsem ho na dětskoj jogu aby se naučil soustředit. Nebylo to levne, ale tak trochu pomohlo. Pak jsem mu davala bylinkove tablety z Hlochu na spani a zapalovala aroma lampičku s levandulovym olejem.... jj to bylo.. aspoň, že ted spi. A kamaradu take moc nema... ☹ u nas v baraku jsou sami duchodci... 😝

lejja
10. nov 2011

ahojte,tak u nas problem so spanim nebol nikdy.Este aj v prvom rocniku si musel poobede aspon polezat,lebo bol unaveny.Velmi rad spi,vecer by sa mohlo diat u nas cokolvek,(ci nejaka navsteva,alebo aj by chcel nieco pozerat cez vikend)ale on chce spat ,tak sa pooblieka do pyzama a lahne spat.Rano sa tiez nemoze prebrat,lebo by spal aj do 9-10.

obrazek_nat
10. nov 2011

@lejja Tak to se maš.. Jirka vstava i o vikendu v 6. Ale pusti si pohadky a kouka.

danielik79
10. nov 2011

@obrazek_nat teraz ma napadá že aj náš Matej mával nočné desy ale chvala bohu neboli časté tak sme to brali že sa mu len niečo prisnilo ....uprostred noci sa zobudil trasúc sa po izbe sa poprechádzal ešte zo zavretími očami a rukou ukazoval prstom a volačo si pri tom hovoril ,prípadne sa triasol v posteli a búchal do vankúša celý upotený.Vždy sme ho pri tom prebrali a lahli si k nemu lebo sa bál ešte aj teraz niekedy si povypráva zo sna a lampičku na noc sme mávali zasvietenú do 6rokov a ešte aj teraz niekedy svietime 😝
@lejja inak aj ja by prijala aby mi išliel spať skoro večer a nie až ledva o 22hod a nevstával o 6:00

katecameron
10. nov 2011

@danielik79 aj moja dcera tot malvala asi do 5rokov po case sme nato prisli ze stale mala preplneny mocovy mechur dali sme ju cikat a cikala aj 5minut v kuse teraz to nemava 😉 ale divocina riadna to je ten nocny des

cobhan
10. nov 2011

ahojte, mam jednu otazku..moze mat dieta ADHD? My sme s nim len dva tyzdne v roku na dovolenke, tak neviem posudit. Maly zije ako keby vo svojom svete, casto je zasneny, aj ked na neho prehovorime, tak mu chvilku trva kym sa spamata. Casto zabuda..ci uz drobnosti..ako slapky na plazi pri odchode (kazdy jeden raz) alebo aj vacsie veci. Jeden den sme mu kupili skolsku tasku, na druhy den sa nepamatal, ze nejaku ma. Obcas mam pocit, ze skusa pokial az moze ist, aby cloveka vytocil. Chyba mu urcity pud sebazachovy..aj po dokladnom vysvetleni, ze do hlbokej vody nema ist, lebo nevie plavat a co sa moze stat ak to urobi.....no samozrejme, do 2 minut sme zachranovali topiaceho sa. Je toho este viac..manzel sa hneva, tak nadhodim tuto temu, ale mna to nejak stale trapi. Nemate s niecim podobnym skusenosti?

yukki
10. nov 2011

@cobhan môže mať aj ADD, porucha pozornosti bez hyperaktivity. Ale ak je s ním dva týždne do roku len, tak asi toto už rieši osoba, ktorá je s chlapcom zvyšných 40 týždňov....či nie?

reruna
10. nov 2011

@cobhan jste s ním jen 2 týdny na dovolené a jinak ho celý rok nevidíte? to asi není vaše dítě, že? píšeš toho málo, nejlepší by bylo, kdyby s ním jeho rodiče navštívili dětského psychologa, takhle přes net se nedá říct nic určitého, ale určitě to zapomínání věcí, nepamatování si událostí z předešlého dne atd. svědčí o tom, že něco v pořádku není

cobhan
10. nov 2011

@yukki sme s nim len na dovolenke, je to manzelov syn z prveho manzelstva. Zrejme to riesia, ale my o nicom nevieme.

@reruna zrejme boli. Starsia sestricka na dovolenke bonzla 🙂 ze doktorka povedala, ze maly ma v hlave chaos. Je este mala, nevedela vysvetlit. Ono problem je, ze ma tato dovolenka trosku vyplasila. Predsa mali sme obe deti dva tydne v zahranici. Teraz by mali prist za nami do Irska cez letne prazniny, ale ja uz mam trosku strach. Navyse v tej dobe by sme uz mali mat zhruba mesacne mimino a neviem si to celkom dobre predstavit.

yukki
10. nov 2011

@cobhan jednoducho na neho bude treba počas tých dvoch týždňov viac dozerať, správať sa ako k trochu mladšiemu dieťaťu, ubezpečiť sa, že rozumel, čo má urobiť, dohliadnuť, aby to urobil...a bdue aj o rok starší už.....tie dva týždne zvládnete. Ono porucha pozornosti aj bez hyperaktivity je občas na mašľu, ale skôr pre tú mamku, čo ich má počas celého roka-dva týždne zvládnete bez problémov.

cobhan
10. nov 2011

@yukki uvidime, co sa to bude dat. Koncom maja cakame mimimo a neviem, ci by som zvladla mimco a k tomu dve deti. Nehovoriac o tom, ze povodne mali dojst na cele dva mesiace. 🙂