Dieťa s poruchou pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

mracik
6. sep 2006

Ahojte maminky, viem, že väčšinou máte ešte len malé batoliatka, ale predsa,
je tu niekto kto má dieťatko so syndrómom poruchy pozornosti a hyperaktivitou, prípadne dyslektika, dysgrafika a pod? Alebo týmto syndrómom trpí?
Môj hyperaktívny syn práve začal chodiť do školy a aj keď je to len nultý ročník, mám teda riadny strach ako to zvládbne on a aj jeho učiteľka...

cairka
30. sep 2013

@myschka , tak o nespaní vieme svoje 🙄 aj o nočných desoch a buntošení...Malá bude mať tento týždeň 4 roky a ešte neprespala jedinú noc tak, že večer ľahne, ráno vstane...Občas je lepšie, že sa len zobudí raz -dva krát a spí ďalej, inokedy (bohužiaľ väčšinou) je to horšie a po zobudení je hore 1-3 hodiny... Okrem toho má neurologický nález a berie lieky, tak tie samé o sebe zrejme ovplyvňujú správanie a koncentráciu...našťastie nie je agresívna ani voči sebe, ani voči iným.

myschka
30. sep 2013

@nelinka79 naprosto ti rozumím ☹ ono to na člověka občas dolehne. Já si vždycky říkám, že i kdybych se krájela na nudličky tak se nezavděčím a bude pořád něco špatně. U nás je teda další věc to, že žárlí na Elišku a musíme dosthlídat aby jí nšidila a neubližovala jí a musíme se mít na pozoru aby Aduš nedostala pocit, že jí snad protěžujeme. No někdy je to na bednu a já si večer pobrečím ale ono se to zlepší, musí 😉

nelinka79
30. sep 2013

@myschka presne ten pocit ze mozem sa aj na hlave usami odrazat aj tak je stale len zle poznam .. my teda mame len ju a po pravde neviem ako by som zvladla mat dalsie dieta. dcera ziarlila aj na to ze svagrina bola tehotna a na neter si zvykala asi pol roka kym ju zacala ako tak brat ja som sa k nej ani priblizit nemohla.. viem ze sa to musi zlepsit len keby to niekedy nebolo tak ze krok dopredu a pat dozadu .. ja som v sobotu revala jak male decko .. ☹

kytykenka
12. okt 2013

maminy co je lepsie tebokan alebo esprico?

katka088
16. okt 2013

Mamičky, prosím Vás o radu. Mám už skoro 3 ročné dvojvaječné dvojičky. Sú úplne odlišné. Ale v poslednom čase ma začalo trápiť ich správanie. Presnejšie iba jedna sa správa čudne. Začala mať nervové až hysterické záchvaty ale je to aj niekoľko krát do dňa. Ona mala takého záchvaty už pred tým, začalo to asi okolo roka a pol ale teraz je to na nevydržanie. Hocijaká maličkosť ju vie tak vytočiť, že sa hodí o zem, začne revať, vrieskať, kričať až do nepríčetnosti, to trvá takých 10-15 minút a potom neviem akým zázrakom ju môžem konečne zobrať na ruky a ukľudní sa. Po tomto záchvate ju strašne bolí hlavička, celá je spotená.Počas záchvatu sa k nej nesmie nikto priblížiť ani na ňu hovoriť. A ak áno, začne toho človeka biť, kopať atď. Myslíte, že je to obdobie vzdoru alebo by to mohol byť nejaký psychický problém. Od narodenia sú obidve veľmi živé až hyperaktívne, náročné ale šikovné dievčatá ale tieto záchvaty sú hrozné. Keď mali asi rok, boli sme s nimi na neurologii, lebo nám v noci obidve veľmi vyvádzali, kričali, plakali, revali zo spánku ale nič nám nenašli. Spánok sa nám upravil asi okolo 2 rokov. Veľmi pekne ďakujem za každý príspevok.

silvikam
18. okt 2013

@kytykenka Najlepšie v kombinácii spolu. Každé je na čosi iné. Tebokan prekrvuje a ecsprico vyživuje. Takže keď to bude dobre prekrvené, tak sa do mozgu dostanú lepšie tie prospešné látky. My berieme obe.

kytykenka
18. okt 2013

@silvikam dakujem kupim si aj esprico mam tebokan dam oboje

dioliana1
19. okt 2013

@katka088 mám podobný problém, neurologička mi povedala že su to afektívne záchvaty, tiež začínam mať podozrenie, že je hyperaktívna.... má 2 roky 😝

katka088
19. okt 2013

@dioliana1 a neurologicka Vam to povedala na zaklade vysetrenia alebo popisu spravania dietata? A z coho to vznika alebo vies nieco blizsie o tom? Lieci sa to nejako alebo je to take obdobie dietata? Dakujem pekne za odpoved 🙂

dioliana1
20. okt 2013

na základe popisu správania... neviem presne z čoho ale jedna mamina mi povedala že hyperaktívne býva deti matiek ktoré maju nejaké problémy so štítnou žľazou... ja dúfam že to časom sa zmierni a dokáže zvládnuť svoje emócie bez afektu... ťažko povedať, ju rozhodí kde čo... mne raz odpadla ked som ju vybrala s vaničky a ona tak revala že chcela ešte byť že sa "zašla"... EEG neukázalo nič, pri mojom biologickom synovi pomáhalo obmedziť príjem cukrov, aby nebol taký zdivetý (tiež bol ADHD)

silvikam
17. nov 2013

@cairka Ahoj. Ako ste s tým spaním? Ja som sa teraz dočítala o melatoníne. Neskúšala si?

cairka
17. nov 2013

@silvikam , to som veru neskúšala 😕 Ináč spíme ako kedy, občas je to lepšie, častejšie je to horšie 😝 Ideš skúsiť ten melatonín? Daj potom vedieť, či zabralo 🙂

silvikam
18. nov 2013

@cairka Veď práve že neviem. Ale baby na auti deťoch písali,že to zaberá.

ralanka
22. nov 2013

@geegee na strane tri ked si písala link na knihu nejde mi ju načítať nedá sa to ešte niekde inde nájsť? ďakujem

ralanka
22. nov 2013

Ahojte tak idem sa podeliť aj ja so svojimi skusenosťami máme v decembri 4 ročného syna s poruchou ADHD ako tušili sme to od malička ničoho sa nebál riskantných vecí čo sa týka napr. lezenia iné staršie deti nerobili také kusky ako on, ked ma mamičky stretli tak sa ma pýtali či mu dávame redbull namiesto mlieka alebo či má zapnuté duracel baterky. Ale teraz sa to zhoršilo v školke su na neho neustále sťažnosti, že behá, skáče, ničí stavby deťom je agresívny, nepríjma žiadnu autoritu a nevedia si s ním dať rady aj my to skušame už všeliako ale zas také prípady ako opisuju v školke že sa im hádze na zem alebo nechce vstať a ked potrebuju ho niekam dostať tak ho musia ťahať násilím, že pluje na koberec nikdy to doma nerobil ani nerobí, že si obžuva pyžamo alebo periny to doma nerobí, potom že nechce spať a vykrikuje a tým ruší ostatne deti, stále skáče učitelkám do reči neustále rozpráva. Už sa to vyhrotilo tak že nám učitelka otvorene povedala že vie že rodičia detí huckaju svoje deti proti nemu a je tam vzájomná agresia, len čo vojde do triedy tak na neho slovne utočia že ho tam nechcu a už bolo aj to že ho chceli fyzicky napadnuť bez dovodu. Ked hovoríme učitelke že ho treba chváliť aj za každu hovadinu tak povie že chváli a že sa mu treba viac venovať tak argument nemám len jeho v triede. Neraz som bola svedkom ked som ho ráno viedla do školky že mu deti nadávali a že sa s nimi nejde hrať ked som upozornila učitelku že čo sa stalo tak to vyriešila tak že povedala deťom že sa syn s nimi bude hrať ale vobec žiadna reakcia na to že mu nadávali, nech ho zapája do všetkého nemá ho oddelovať od detí ako to robí že sa tým snaží predchádzať problémom práve psychologička doporučuje zapájanie do kolektívu nie vyčlenenie napr. hračkou mám pocit že oni tvrdia že niečo pre to robia ale samy nevedia ako ked sa nás opýtala či už máme správu od psychologičky aký záver dala ako na neho tak by sa mala opýtať že už máte správu alebo postup ako máme jednať tak sa opýtala máte už NÁVOD? to je akože učitel s adekvátnym vzdelaním ked sa nevie ani vyjadriť akože môj syn je neaký psík na baterky od ktorého zme stratili návod a treba ho nájsť aby sme ho preprogramovali?
Prosím o rady mamičky ktoré toto riešili v škôlke a ako to vyriešili lebo mám pociť že oni si ho zaškatulkovali a pre nich nemá adhd ale furt tvrdia že nevhodné správanie a agresivita nemá s adhd nič spoločné a ako postupovať ked máme pocit že ho chcú vylúčiť zo školky ☹ ☹ ☹
Som psychicky už na dne že každý poukazuje na mna a na neho že som neschopná metka a neviem si vychovať syna a že je nevychovanec a všetko je to výchovou

yukki
22. nov 2013

@ralanka situácia nie je dobrá v tej škôlke, ale nie je to Tvoja chyba. Akú správu dala psychologička? viem, že tieto situácie sa riešievali práve správou od uznávanej klinickej psychologičky, ktorá napísala že kolektív odporúča a naozaj také akoby nejaké rámcové smernice, ako s dieťaťom jednať, ale všetko leží na svedomí, vôli, empatii...učiteliek. papier znesie veľa.....ale riadiť sa podľa neho ich nedonúti nik..... ☹

ralanka
22. nov 2013

@yukki len to je už druhá školka prvu sme menili my z dobodu velkej urazovosti syna a učitelky to nevedeli vysvedtliť napr. rozbitá hlava vzadu, potom zlomený nos v školke preto sme zmenili školku aby nemal dalej takéto úrazy tam sa na správanie vobec nesťažovali a teraz toto bol to šok ☹ a neviem ako to riešiť zas ho prehodiť do inej školky a zas stresy tomu dieťaťu a aj sebe robiť ako ho príjmu tam a či budu mať pre neho aj nás pochopenie 😒

yukki
22. nov 2013

@ralanka veď zato sa pýtam, v akom zmysle urobila správu psychologička....zmena by mu pomohla len vtedy, keby šiel k zaručene správnym učiteľkám, pre ktoré je živé alebo proste nie bežné dieťa výzvou....nie problémom...čiže asi treba uvažovať, že v tejto škôlke ostane a situáciu tam sa snažiť nejako upraviť na znesiteľné pomery pre malého....

maznacik007
22. nov 2013

@ralanka neviem moj taketo problemy nemal..tiez ma tuto diagnozu... ale my sme davali spravu od pedopsychiatricky do skolky kde mali presne popisane co robit plus ja som im dala literaturu, a dohodli sme sa ako budu niektore situacie riesit....ma oddychovu stolicku plus spolupracuju aj s CPPP kde sme tiez boli oni robia dohlad...

inak mame v skolke klud .. deti ho maju radi... je celkovo dost oblubeny... davali sme magnezko na ukludnenie,

urazy mame aj my ale to patri k tomu... 😀

ralanka
22. nov 2013

@yukki Primeraná adaptácia na nové prostredie, počas vyšetrenia pokojný, radostný. Primerané vedomost. Po dlhšej motivácii bol ochotný kresliť, ceruzku drží v celej dlani, kreslí pravou rukou.Čiary sú nekvalitné, nutná neustála motivácia.Kresba postavy kreslí s verbálnou pomocou. Pri cielenej činnosti je koncentrovaný. Tendencia rýchlo dokončiť činnosť. Vyjadruje sa formou viet, reč je vývinovo dyslalická. Ku koncu vyšetrenia bol instabilný.
Potrebuje mať pocit, že je oceňovaný, uznávaný. Je vnímavý voči správaniu iných. Zraniteľný, ak mu nie je venovaná dostatočná pozornosť. Potrebuje vzájomné citové porozumenie. V prostredí citovej vzájomnosti je možná redukcia vnútorného napätia. Je senzitívny. Chýba mu kontakt s rovesníkmi.
Záver: Intelektové schopnosti su t.č. v pásme priemeru. Poruchy správania voči rovesníkom. Hyperaktivita . Instabilita
doporučenie: Umožniť kontakt s rovesníkmi aj mimo školky.
Pomáhať v kolektíve vytvárať vzťahy medzi deťmi.
Zapájať do kolektívnych činností
ocenovať každu pozitívnu zmenu v správaní
pred každou zmenou činnosti jasne definovať hranice, pravidlá
Tak Yukki asi tolko

ralanka
22. nov 2013

@maznacik007 no my ked sme chceli že sme im vytlačili základ adhd z netu ked sme to ešte nemali potvrdené ale podla znakov sme vedeli že je to na 100% tak mi povedali že to si može aj ona vytlačiť z netu a doteraz sa nás pýtaju že ako na neho ☹ a jediný argument viete ale my sa mu nemožeme neustále venovať on nie je jediný v triede ale pokial si nevie u neho vytvoriť autoritu tak potom neviem
ako ked vidia že len on je ten "zlý" ako ho nazývaju tak ho vezmem za ruku a robím všetko s ním a nech mi je pomocníkom známi vo vyššej triede v tej istej školke maju takto vzťah s učitelkou že z neho robí pomocníka a že decko je neskutočne šťastné že sa doma chváli že pomáha všetko pani učitelke a má neskutčné sebavedomie strašne mu to pomáha

yukki
22. nov 2013

@ralanka tak správa je dobrá. Pekné, a malý je šikovný. 🙂
Ale čo s tý,mi deťmi, no....toto jednoznačne musia ustrážiť učiteľky, nedovoliť, aby ho vylučovali deti z kolektívu. V škôlke musí platiť to, čo presadzujú oni, učiteľka je vodkyňou kolektívu. od nej závisí, aký postoj zaujmú deti k inakosti-aj keď je to ešte kolektív malých detváčikov.....
No, hlavne Vám veľmi držím palce, aby ste to vyriešili ku všestrannej spolokojnosti

ralanka
22. nov 2013

a tí známi sa konkrétne tiež borili s týmto čo mi má adhd a tiež sa to v tomto veku ako je náš malý teraz prejavovalo že bil deti v školke aj ked ho učili od mala ako my to nie je správne a pod.., nerešpektoval autority vzdorovitosť a pod a jednoducho tiež pomocou psychologa to museli prejsť a odznelo to ako to bitie a správanie sa tiež hodne upravilo len to je od prístupu učitelky ako vie tie deti zmotivovať a hlavne zaujať aby nerobil "zle"

ralanka
22. nov 2013

@yukki tu je problém podla mna v tom že učitelka má v treide totálne zmiešanu triedu má asi 6 predškolákov potom 6 detí vo veku nášho syna a ostatné o rok staršie tak podla nás jej toto vadí že hlavne potrebuje predškolákov pripravovať do školy a tým že si syn vyžaduje viac pozornosti nemá na neho nervy a nevie ako k nemu pristupovať

yukki
22. nov 2013

@ralanka ta veď....aj keď, kika bola podobné číslo, ale voľajako to zvládali, ale tak...tiež boli problémy. Ale až takéto nie......presne ako píšeš o tej inej triede, ono sa to dá. len je to o ľuďoch...o učiteľkách

maznacik007
22. nov 2013

@ralanka no ja som nedavala z netu ...to by som si nedovolila ich tak urazit ... nasa riaditelka ma vystudovanu specialnu pedagogiku... aj .. ja som davala spravu a odporucania pedopsychiatricky komplet spravu na niekolko stran... priamo na neho ... ja s nim som chodila aj na terapie k nej....

plus kedze moj je z domova a ma aj specifika... tak k tomu som im dala literaturu ... lebo to sa bezne k tomu nedostanu resp. to boli aj veci k citovej deprivacii prekladane z aj...

a je pravda ze ked tam ma vela deti tak sa mu proste indivindi venovat nemoze.... my sme sa kvoli skolke stahovali .. dali sme ho do dedinskej kde mali uz skusenost s ADHD detmi ... resp. s detmi s poruchami spravania... riaditelka je spec. pedagog a je tam menej deti ...

ja by som sla skor tou cestou ... lebo fakt ucitelka tazko nieco urobi indi vindi pri tolko detoch ... a potom ked ho uz deti odmietaju ... ja neviem ... a ma nejakych kamaratov mimo skolky vo svojom veku... mozno skusit sa spriatelit s nejakym spoluziakom aj mimo skolky alebo potom speci skolku ... ak tam mate...

ralanka
22. nov 2013

@yukki ale ako to riešiť ked už rodičia huckaju svoje deti proti nemu a ako som písala len vojde do triedy a už mu nadavaju a odhánaju ho od seba a je tam nevraživosť chceli sme to riešiť prekladom do druhej stredniackej triedy kde su vekovo rovnaké deti nie mix ale boli sme odmietnutí ☹ ☹

maznacik007
22. nov 2013

podla mna je prioritne aby sa vclenil a citil dobre v kolektive radsej by som ozelela tie urazy .. resp. poriesila to nejako napr. prilbou tou na hlavku nie cyklisticku ... resp. dokupit nejake pomocky na ochranu do skolky na rohy a pod... ale ak tam chodil v pohode to by bolo pre mna prioritne ...

😉

ralanka
22. nov 2013

@maznacik007 tieto deti tým ako sa chovaju si nevedia nájsť kamarátov to nám vela známich potvrdilo že nemaju kamaratov ked maju toto aj náš syn má jedného s ktorým chodíme furt zhánať ako vie sa vyhrať s deťmi ako ktorými ale toto je číslo jedna a potom ked nie on tak občas sa hrá so synmi známej a špeci školka je u nás asi taká že sukromná čo pri našej fin. situácii nehrozí a skor je určená pre deti s mentálnym postihnutím a nie s adhd

yukki
22. nov 2013

@ralanka no kukaj, moju tiež odmietali, a začala to riešiť učka, tak nie úplne-ale aspoň ako tak sa to vyriešilo. Ináč by som uvažovala aj o tom, čo Lenka @maznacik007 píše