Dieťa s poruchou pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

mracik
6. sep 2006

Ahojte maminky, viem, že väčšinou máte ešte len malé batoliatka, ale predsa,
je tu niekto kto má dieťatko so syndrómom poruchy pozornosti a hyperaktivitou, prípadne dyslektika, dysgrafika a pod? Alebo týmto syndrómom trpí?
Môj hyperaktívny syn práve začal chodiť do školy a aj keď je to len nultý ročník, mám teda riadny strach ako to zvládbne on a aj jeho učiteľka...

huska
19. nov 2006

ahojte,aj ja mam doma syna 12rocneho s ADHD,uz od mala bol velmi zivy,stale bezal, nevydrzal na jednom mieste,v skolke sa dost casto bil,a slo to s nim aj v skole,uz sme sa dost nabehali po psychologoch,po vysetreniach,v skole je zivy,nesustredi sa,ale znamky niesu az take zle,az na slovencinu,diktaty to je hrozne.
Inak je to dost citlivy chlapcek, je hrozne tvrdohlavy a dost lenivy.
Teraz je piatak a mame zasa problemy s anglictinou a dejepisom, nejde mu to,zabuda si pomocky.
V tretej a stvrtej triede mal jednu fantasticku pani ucitelku ktora ako jedina dokazala s nim pracovat,rozumela mu a mala ho rada.A nikdy nevravela ze je zly,co ine ucitelky vraveli stale.
Teraz ju uz nema, tak sa bojim ako bude.Lenka

melory
19. nov 2006

huska to nebolo moc povzbudzujuce, ale dakujeme aj za takuto skusenost.
snad to psychycky zvladneme.

mracik
autor
19. nov 2006

Tak my sme v stredu dostali prvú pochvalu do slovníčka - na tri riadky, som sa riadne vyžívala - hlavne na slove usilovne. Dokonca ani 15 riadková poznámka na druhý děň ma nedokázala rozhodiť 😀
Čo sa týka školy, už sa pripravujem na to, že trojka asi bude naše maximum, aj keď je dosť ťažké sa s tým zmieriť, keďže som bola nadpriemerne nadané decko... 😒

zvedavamt
30. nov 2006

mate dake knizky,ako zvladat taketo dieta? kukala som na str cierny peter, asi si tam zo 2 objednam.uz aj suseda si vybrala,aj kamoska co ma skolaka.
len neviem,ci je aj nieco ine.zatial som nenasla. 😒

janula203
30. nov 2006

zvedavamt.....v knihkupectvach je toho kopa, a potom specialny pedagog vie poskytnut aj cvicenia na zlepsenie ucenia sa a pod.....
joj dievcata, tak rada by som vam pomohla, i deti vam ucila, kedze som ucitelka....

Lenka, ja som mala tiez takeho ziaka, a je naozaj chyba, ked mu ucietlia daju naepku, ze je zly, ked on pritom za to nemoze...

janula203
30. nov 2006

http://www.minedu.sk/RS/SVaV/svav.htm
dievcata, skuste si precitat aj nejake tie zakony z ministrestva skolstva, aby ste vedeli, na co mate pravo, a o co mozte skolu ziadat....myslim, ze vam to pomoze....lebo skola by mala vyjst v ustrety

andy9691
30. nov 2006

Ja som šla na vlastnú žiadsoť do poradne a k špeciálnemu pedagogovi a pani bola super, poradila, ako sa so synom učiť, je v tretej triede a tiež máme šťastie na učiteľku, pol roka mu nedávala známky, len ho hodnotila ústne, aby nemal mindráky zo známok. Má poruchu sústredenia, takže pozornosť len po druhú vetu v diktáte, ale pomaly sa to zlepšuje. Fakt len trpezlivosť, platinové nervy a zlepší sa to. A od šp.ped. majú v škole vyjadrenie, aby mohli robiť výnimky v hodnotení aj v celkovom prístupe, to si treba dohliadnuť, nech sa dieťaťu nekrivdí, ono za to nemôže.

rova
13. dec 2006

Můžu se vás zeptat od kdy se tak pozná hyperaktivita? A jak se to vlastně pozná? Dcera je strašně akční, já už jsem si zvykla (navíc mám pocit, že děti jsou takové), ale okolí a má rodina (po týdenním pobytu u nich) mají pocit, že má šíleně moc energie, chvíli neposedí a že ani já, ani ségra jsme zdaleka takové nebyli..a vůbec nechápou, kde se to v ní bere. Přece jen jsem četla, že to není tak časté, že některé děti jsou prostě dost aktivní, že hyperaktivita je vzácná, ale jen by mě zajímalo, jestli je teda možné, že by jí 16-ti měsíční dítko mělo..

vavka33
13. dec 2006

Rova,aj moja dcera bola a je taka ista.Ked je dieta aktivnejsie nemusi byt hned hyperaktivne.Je proste zivsia.Ak je to hyperaktivita spoznaju to v skole,ucitelka to posudi a ak to bude nutne posle ju na vysetrenie.U takej malej to vobec neries,bud rada,ze je zdrava a plna energie 😀

rova
13. dec 2006

Vavka33: V pohodě, právě že já se tím nijak netrápím, jen jsem se pro jistotu zeptala, když vidím, jak okolí vůbec nechápe. 😉 Dík. 😉

certica
13. dec 2006

rova, ked ta to ukludni mame asi uplne rovnaky "problem" 😉

vavka33
13. dec 2006

Ani v nasom okoli nechapali,ako moze dieta byt take aktivne,dokonca sestricky v porodnici na nu kricali,ze kam sa hrabe tymi nozkami a ze co nespi,ved je este malinka...A teraz tu sedka a pise si do pisanky cislice. 😉

certica
13. dec 2006

vavka, sa vyburila uz v perinke 😀
nas krpec bol do tych 6 mes. relativne kludnucke babo

melory
16. dec 2006

certica prestne aj hugo bol relativne kludne babo len mu tiez ruky nohy behali, ale spinkal pekne!
od pol roka sa neda zastavit, je hyperaktivny, nepozorny a nepoucitelny.

rova
23. dec 2006

No, tak malá je pěkný číslo zhruba od druhého měsíce..teď tu chodí důležitě s kufříčkem sem a tam a já mám pocit, že mít druhé, tak se zblázním. Švagrové děti (nejstarší 8,nejmladší 3) už od sedmi spí a ta naše čertice usíná v 10, takže vždycky poslouchám jak to dělám špatně..ale co mám dělat? Mě prostě dřív neusne..

certica
23. dec 2006

rova, nas chodi spat tiez medzi 21.30-22h, rano vstava tak okolo 6.30 a cez den mi spi tak 2 hod.

fafa
23. dec 2006

Certica...no zavidim...kedy druhe???? Moja mala vcera este o 23.30 behala po schodoch a spievala...ja uz v posteli polomrtva...nejak si otaca rezim ☹

certica
23. dec 2006

fafa, neviem... druhe vraj byva uplny opak 😅 . Inak ten vecerny cas, co som spominala, to len zalahne do postele, potom este takych 20 min. nez uplne odkvecne 😝

fafa
23. dec 2006

u nas je zaspavanie katastrofa...musime lezat obidvaja v detskej, kazdy u jedneho v posteli az kym nezaspia...a potom sa musime potichu vyparit...niekedy sa normalne smejeme, ze sme ako nenormalni, no ale co nespravis pre deti 😕
u nas je to veru tak...druhe pravy opak...hoci do tejto temy by sa hodil skor prvorodeny...ale teraz ho necham na pokoji, lebo je stelesneny klud...teplota robi svoje... 🙄

certica
23. dec 2006

fafa, vitaj v rodine nenormalnych 😎 . My tiez musime obidvaja lahnut a este aj spievame duet 😅 a potom verzia c.1: vyparime sa, c.2: drahy zaspi skor alebo sucasne s krpcom a vyparim sa len ja k PC, c.3: zaspime vsetci 😀

fafa
23. dec 2006

NO chcela si to....: my lezime kazdy pri jednom a obidvaja nas drzia za ucho, resp. usi... niekedy aj obidvaja obidvoch...uz by z toho aj mohli pomaly vyrast... 😠

rova
23. dec 2006

Jenže ono není příjemné od každého poslouchat, jak to dělám špatně apod. Že by měla chodit spát v 7 apod. Ale přece jí nebudu přehazovat režim a pak s ní vstávat ve 4 ráno, protože už by byla vyspalá 😒

certica
23. dec 2006

rova, tak mne nastastie este nikto nic nepovedal a keby, co je koho do toho..? 😉 Kazde dieta je ine a nieco silit za kazdu cenu... Minule mi zrovna mama hovorila, ze ked zacne chodit do skolky, skoly, bude mozno viac unaveny. Kiezby 😀 .

melory
23. dec 2006

vedla nas je sportova zakladna skola a kedze ma hugo ahdh rozmyslam ho tam dat aby sa vybil/

kar
31. dec 2006

Ahoj! Narazila jsem na tuto stránku dnes poprvé. Přečetle jsem si pozorně vaše potíže a rozhodla jsem se podělit se s vámi o své skušenosti. mám dva syny s diagnózou ADHD - poruchy učení a chování. Starší má už 20 let. Prošli jsme vším, o čem píšete. potíže se školou byly ty nejhorší. nakonec jsem se obrátila na dětského psychiatra, protože syn byl už ze všeho tak deprimován, že začal být hrozně agresivní. Doktor ho poslal do psychiatrické léčebny, kde mu nasadili léky. V léčebně byl celkem třikrát. potíže se trochu při podávání zlepšily. Nejhorší byla puberta. po ní se syn začal uklidňovat, takže střední škola byla v porovnání se základkou procházka růžovou zahradou. Nyní stále studuje - má po celou dobu individuální studijní plán, a stále bere léky. je čím dál tím lepší, ale v pohode asi nebude nikdy.
Mladší syn má 16 a má také ADHD - poruchy chování. má za sebou také pobyt v léčebně, užívá léky a teď, když vyjíždí z puberty, začíná být taky lepší. I u něj byla nejhorší základní škola. Měl z ní takové deprese, že odmítal chodit mezi lidi (4 měsíce nevyšel z bytu), pak došlo i na sebepoškozování. nakonec jsem ,,vybojovala" domácí studium - od 7. třídy jsem si ho učila sama doma.
Taky u něho je mi jasné, že nikdy nebude docela v pohodě, ale zlepšuje se to.
podle mě je základní škola pro tyto děti katastrofa!!!! učitelky by se měly v této otázce povinně vzdělávat a školská inspekce by jim měla šlapat na paty.
Na střední je to mnohem lepší.
Pokud by někoho z vás zajímalo, jak jsme to s klukama zvládali, tak klidně napište na můj mail. Ráda se s váma o své zkušenosti podělím. myslím, že už máme s klukama hodně za sebou.
Ráda bych vám popřála hodně trpělivosti a věřte, že za 20 let jí budete mít tolik, že vám to ani nepříjde!

zvedavamt
31. dec 2006

maminy doporucujem sa kuknut na stranku www.cpeter.sk . tam som si objednala knižky o tom ako pracovat a relaxovat s detmi s ADHD. su velmi vhodne aj pre ucitelov. brala si ich aj kamoska,co ma uz skolaka a teras podla nej moze postupovat spolu s ucitelkou.ja uz teras aspon viem ako lepsie zvladat toho mojho diviaka. 🙂

vavka33
31. dec 2006

Mati,neda sa to zobrazit,je ta stranka spravna?dakujeeem

zvedavamt
4. jan 2007

http://cpeter.msdk-vt.sk/index.php?action=produ... kniha
neviem,ani mne to nejde otvorit,skus neskvor 🙂

mracik
autor
4. jan 2007

Kar dík za super príspevok, tak zvládnuť dve takéto detičky musí byť riadny zaberák, mne teda aj môj Kubko bohate stačí 🙂 Zaujímalo by ma na aké stredné školy chodili/chodia tvoji chalani
Nad domácou školou som uvažovala aj ja, ale jednak nie je na Slovensku zatiaľ povolená a Krtko má rád kolektív, aj keď má problém sa prispôsobiť, no uvidíme čo bude neskôr.