Dieťa s poruchou pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

mracik
6. sep 2006

Ahojte maminky, viem, že väčšinou máte ešte len malé batoliatka, ale predsa,
je tu niekto kto má dieťatko so syndrómom poruchy pozornosti a hyperaktivitou, prípadne dyslektika, dysgrafika a pod? Alebo týmto syndrómom trpí?
Môj hyperaktívny syn práve začal chodiť do školy a aj keď je to len nultý ročník, mám teda riadny strach ako to zvládbne on a aj jeho učiteľka...

vefi89
30. sep 2010

@mahras mne sa skôr zdalo, že tam je veľa omáčok 😅 to mám od jednej super žienky tu z MK, ona to študuje 😉

ljublju
30. sep 2010

mne tieto pdf subory nejdu vobec zobrazit ☹

mahras
1. okt 2010

@vefi89 možno máš pravdu, ale mne sa páčilo, ako tam boli popísané príčiny, prejavy, diagnostikovanie, možnosti liečby. O ADHD sa zaujímam už dlho, a pravda je, že už dávno som si neprečítala niečo nové, až v tejto práci. Ešte raz vdaka.

mahras
1. okt 2010

@ljublju a máš nainštalový Adobe Reader?

ljublju
1. okt 2010

nemam,stale ked idem,mi napise ze same sa nainstaluje,tak neviem,kde je chyba

alexiss27
17. okt 2010

Ahojte maminky chcela by som sa s vami poradit, mam 2,7 rocneho chlapceka Jurka, je velmi neposedny ale podotykam nieje to vo vychove...najskor sme mysleli ze je autista boli sme na vysetreni u psychiatricky ale ta nam to vylucila, boli sme aj u usneho nakolko nereagoval do 2 rokov na svoje meno a do dnes nerozprava ani jedine slovko len si po svojom brble ...na niektore podnety reaguje ako napr. daj rucicku daj nozicku pit vodicku a tak uz zacal reagovat aj na svoje meno ale vacsinou pocuva len mna maminu.Zaver vysetreni bol oneskoreny vyvin reci este chcem zajst na nejake vysetrenia ale aj podla pediatricky je asi hyperaktivny...stale je v pohybe ci ranajkuje ci obeduje ci veceria stale je v pohybe dokonca aj ked pozera rozpravku stale pobehuje ☹ chcela by som s nim chodit medzi deti lenze v dedine kde byvame ziadne take zariadenie alebo ihrisko pre deti nieje , neviete mi dievcata poradit ak mate tie z hyperaktivne deticky kam s nimi chodite v Žiline? Jurko miluje deti a detske ihriska ked sa moze vysantit len ked s nim pojdem do nejakeho centra v Žiline mam obavy ze to nedopadne dobre a budu si mysliet ze je nevychovany ( on totiz posluchne len ked nanho zvysim hlas ☹ ) neviem ako dalej svokrovci si myslia ze ho nechcem pustat medzi deti ze sa mu malo venujem ale ja som uz fakt na konci z silami, neviem kde robim chybu ☹

alexo
1. nov 2010

Fúha, tak to máš ťažké, ale nič si z toho nerob, väčšina detí počúvne až vtedy, keď sa zvýši hlas.A ak si myslíte, že je hyperaktívny, navštív poradensko-psychologické centrum a tam Ti poradia ako naňho. 😉 Netreba sa báť, veď sú tu pre nás.Nie som zo Žiliny, tak neviem kde by si môhla ísť,napríklad spravte si taký mini výlet aspoň 1-2x do týždňa, chojte do mesta, do cukrárne, tam určite budú nejaké deti a tiež niektoré robia skazu... 😀
Tak neviem či som Ti poradila, ale prajem veľa šťastia 🙂 🙂 🙂

Môjmu synovi-8r. práve pred týždňom určili diagnózu-hyperaktivita a porucha pozornosti.Tiež neobsedí, keď sa učí len tak sa vrtí, hojdá, klepká nožičkou a tak ďalej...Psychologička mi trochu pomohla ako nato.
Tiež mám takú otázku, ako odstrániť u takéhoto dieťaťa predvádzanie, keď niekto príde k nám na návštevu, nič nezaberá, vyzerá ako šiši čo ten dokáže dorábať...???

alexo
1. nov 2010

@ljublju ahojko, teraz čítam Tvoj príspevok, no ja mám podobné dieťa, len v škole sa učí dobre, ale neviem čo bude potom, keď bude viac učiva,má problém so sústredenosťou a pozornosťou.Dokáže sa sústreiť len 5 min.a potom je s myšlienkami niekde fuč...Tak som bola na odporúčanie učiteľky pred tromi týždňami,v pedagogicko-psychologickom centre a tam mu diagnostikovali hyperaktivita -porucha pozornosti a sústredenosti.
Tiež sa zamýšľam nad otázkou či ho dávať do družiny, zatiaľ chodí, naozaj kamarátov potrebuje a toho učiva zatiaľ nie je veľa, tak ho zatiaľ zvláda.Dali sme ho aj na karate, aby nemal čas na hlúposti a zatiaľ to funguje-chodí tam 2 týždne. Ak by mu škola zahafrovala, tak do družiny ho asi nebudem dávať, aby sa stíhal aj poučiť.Často býva aj on unavený a potom ho bolieva hlava, ale vtedy poviem dosť, musíš si ísť pospať, úlohy spravíme ráno.Tiež je veľmi až nad mieru citlivý.No keď príde k nám návšteva, tak sa strašne predvádza, je to neúnosné a neviem si s tým poradiť.Nič nezaberá, ani po dobrom, ani keď mu dám tzv.zaracha na PC, alebo nepôjde von.Neviete mi poradiť???

caterine25
8. nov 2010

ahojte ako tak čítam nie som jediná bezradná matka s týmto problémom..môj syn má ADHD ktoré mu zistili po vyšetreniach iba tento rok..teraz už chodí do tretej triedy..ale od prvej triedy sme sa trápili...trápil sa hlavne on...či už s prvým písaním..sedením v lavici a poslúchaní príkazov..učiteľka ho zaškatulkovala ako lajdáka, ktorý stále niečo strácal, zabúdal a bol neporiadným..a vlešie sa to s ním doteraz..ako začala škola už ma asi 20 poznámok v žiacekej knižke tipu..zabudol si..nemal..vyrušoval...známky má ukážkové ale s každou dobrou známkou aj poznámka..pri rozhovore s učitelkou kde som jej vysvetlila aký má problém mi odpovedala že v dnešnej dobe to ma skoro každé dieťa..syn už nezválada nápor poznámok a začina si každé ráno vymýšlať že ho bolí hlava, brucho je mu zle aby nemusel ísť do školy..na Vianoce si želá zmeniť školu..žijem s ním sama a nadovšetko ho milujem len mu neviem pomôcť poradťe mi prosím ako pomôcť takémuto dieťaťu aby sa cítil plnohodnotným človekom..ďakujem

alexo
8. nov 2010

Ahojko, tak tu Ti zostáva len jedna možnosť-zmeniť školu, zrejme ide o učiteľku nejakú škatulu-prepáč za výraz, mala by mať práve pre tovjho synátora trpezlivosť a zvlášť sa mu venovať, ak je to aspoň trochu času dovolí.Mňa na to upozornila naša učiteľka v októbri, že má nejaký problém, vyrušuje, neobsedí, nesústredí sa a tiež, čo známka-našťastie jednotka, to aj poznámka.Povedala, aby som pouvažovala o psychologickom vyšetrení a keď sa potvrdí diagnóza, bude syna posudzovať ináč, bude mať iný prístup a taktiež bude bez poznámok, ináč by mal hádam aj 2ku zo správania.No a diagnóza-hyperaktivita-ADHD, porucha pozornosti a sústredenosti.Doniesla som aj papier učiteľke, má tam aj odporúčanie ako sa správať a vychovávať takéto detičky.A neuveríš, na druhý deň doniesol jednotku bez poznámky.Bola som aj za ňou, ako malý a ona, že ho napomenie aj 10x, ale poznámku mu nedala!psychologička odporúča, že upozorniť aj s telesným kontaktom-chytiť za rameno, keď ide po triede dookola a tak.Tvojmu synovi sa nečudejemže nechce chodiť do školy, však kto by chcel chodiť niekde, kde ho deptajú a deprimujú.?A základom je pochváliť dieťa typu nie dnes si bol dobrý, ale za konkrétny čin, či skutok.hoci verím, že je to ťažké, takéto deti vedia aj dobre potrápiť, ja mám nie raz adrenalín na najvyššom stupni.No a čo už všetko pozabúdal, tak to je sila.Vlani bol taký pedant a tento rok jój , pamätá si všetko, len tá neporiadnosť ma privádza niekedy do šialenstva.
☹ ☹
Tak som sa trochu rozpísala, treba podľ mňa ísť znova za učiteľkou, nech si niečo prečíta o takýchto deťoch, nerobia to schválne, proste im mozoček funguje trochu ináč...
Zatiaľ pá

kacici
17. nov 2010

Holky urcite me poradite,nase holcicka ma ted trosku problemy ve skolce. Zacala chodit nedavno,od listopadu a uz jsme byli nekolikrat upozorneny ucitelkou,ze s T. neni neco v poradku,ze je nepozorna a nedokaze vnimat vic veci najednou,max jednu a min. 10x se ji to musi rict. Minuly rok jsme byli u 2 psycholozek - jedna udelala ihned zaver dite s ADHD syndromem a dat leky 😕 😠 😔 Druha naopak rikala,ze mame byt dusledni hodne chvalit a zadne leky,v pripade problemu znovu zajit za ni. Terezka zacina teprve ted mluvit,jinak stale prevazuje zvatlani,takze pristi rok jdeme k Dr. do Prahy diky jedne holcine tady z MK co me ji doporucila. Bohuzel i ta druha psycholozka rikala,ze nemuze rict ze je Terezka bez dg ADHD,ze tam bohuzel asi bude problem,ale ze se to neda u tak maleho ditete rict se 100% jistotou.
Ona je desne moc ziva,ale doma ji zabavime,miluje malovani,plastelinu,pisnicky,tak nevim zda to nejak trenovat vic,nemate nekdo rady a tipy?Chci pro ni udelat maximum a neudelat nekde chybu,jedna holcina z jine diskuze me pomohla ze napsala vetu ze nase Terezka se nezmeni,bude vzdycky takova,ale musi se zmenit okoli a hl se snazit ji pomoct
Maminky uvitam jakkekoliv rady co vam pomohlo u takto malych deti. Terezka moc nemluvi,takze to je dalsi prekazka ve skolce - bohuzel ☹ Kdyz se ji zeptame na skolku rekne jen - skola neeee 😒 Na otazky odpovida stejnou otazkou ☹

alexo
4. dec 2010

@kacici ahojko, tak to máš ťažké, ja mám už 8r. tiež s diagnózou ADHD, stanovili mu ju len pred pár masiacmi...Ale poporiadku.Keď začal chodiť do škôlky-3r, od začiatku sa učiteľke nepozdával, stále sa naňho sťažovala, proste nepochopila, že je to dieťa iné, potrebujúce iný prístup, stále niečo musel vymýšľať a niečo riešiť.Po roku a pól sme sa sťahovali a samozrejme, že sme zmanili aj škôlku a tam iné učiteľky, ktoré povedali:keby bolo každé dieťa takto vychované, tak by to bolo super.áno, je a bol iný...ale to už mi maminy s takýmito deťmi vieme o čom je reč.naozaj je dobré chváliť za každučkú maličkosť, dobrú vec, aj keď to niekedy nejde.Stále sa treba venovať zapľňať všetok čas, podporovať v tých činnostiac, ktoré píšeš, čo ju bavia.My sme to mali ťažšie, nerád kreslí a všetky podobné tieto aktivity
už aj učiteľke som povedala, že on sa aj snaží niečo nakresliť ale proste mu to nejde.a od vtedy mi nosí z Vvýchovy samé jednotky.fakt treba podporovať aj vo veciach, v ktorých nie je dieťatko dobré.Tieto deti nemajú kúsok pokoja, čítala som, že im v hlavičke chýbajú tzv. tlmiče, ktoré by ich trochu tlmili.Najlepšie sa dá diagnostikovať táto diagnóza až v školskom veku, vtedy vynde najavo pár určitých vecí...ináč v škole je veľmi šikovný, vraj je veľmi môdry, problém je len so správaním...v žiackej samé jednotky a samé poznámky, stále musí niečo vyviesť...
Nedá sa ti zmeniť škôlka? nie je dobré. keď má už dieťatko zlý pohľad na škôlku.aj mne malý nechcel chodiť do tej prvej, dokonca z tadiaľ utiekol!!!a rozhovoril sa až o rok neskôr-chúďatko, keby vtedy mi povedal prečo, tak by som to riešila...akurát mal traumu...ale to už nie sú pekné veci.s tým rozprávaním-neviem, prečo ešte nerozpráva...tak s týmto ti nepomôžem.keby niečo, tak napíš a veľa trpezlivosti-budete ju potrebovať na školské obdobie...pá

jonuska
15. dec 2010

ahojte maminky
mám 7letého školáka..máme problémy....ADHD bylo stavené ted nástupem do školy☹a máme ve škole problémy.
Honzíka protě ropzhodí vše co vyjede ze zaběhnutých kolejích,dál má nízké sebevědomí,má stres....z rod.zázemí,otec jsme rozvedení☹
prostě situaci těžce nezvládám..prosím zajímalo by ěm jaké máte zkušenosti s medikací?

mkiss
15. dec 2010

@mracik
Aho j mám 8 ročnú dcéru ktorá má ADHD
treba mať potvrdené od psychologa neurologa že ideťa má ADHD a treba požiadať o individuálne vzdelávanie v škole čiže ak to je na papiere tieto na tieto deti sa prihliada ináč ...a tá únava vzniká v škole ztej ťažoby a úloh a všetko čo je v škole dieťa s ADHD vníma veci trochu inak čiže je to na nich psychický tlak kedže majú ináč poprepajané hemisféry ..ale prajem vééľa trpezlivosti.

sisstin
15. dec 2010

@jonuska nemám dítě s ADHD, má jiné problémy..ale trošku se v tom orientuju...

medikace je až poslední možnost, kdy je to faaaakt neunosné 😉 což podle popisu u Vás zase asi až tak není 😉 zkus Handle terapii, dost to pomáhá 😉

a určitě by to chtělo třídu, kde je snížený počet dětí, a kde budou na synovu "jinakost" brát ohled...je to hrozně těžké takovou školu najít, ale stojí to za to....snížené sebevědomí může mít ze špatného přístupu, kdy mu učitelky jenom nadávají, je všude za nejhoršího atd. ☹ tyhle děti potřebují mooooře lásky a trpělivosti..sama to znám 😉

syn má zřejmě vývojovou vadu řeči, je teda ještě malý ( čerstvě 3roky), ale už ted přemýšlím, do jaké školy bude chodit...zatím pro mě připadá v úvahu bud škola s Montessori přístupem, nebo pokud by byla vada zavažnější, tak logopedická ZS 😉

jonuska
16. dec 2010

@sisstin ahojky děkuju🙂
no už ej to opravdu poslední možnost medikace protože..má záchvaty právě kdy bije i sám sebe☹bohužel,a bouchá věcmi atd☹takže určitě medikaci...
jinak sjem rozvedená a on hodně trpí i nezájmem otce..☹
¨co je ta Handle terapie prosím???
@mkiss děkuji..potvrzené to máme od neurolky i psychologa..a jdeme po Novém roce k psychiatrovi☹a potom určtě na nějaké sedánky a terapie u psycholožky..

sisstin
16. dec 2010

@jonuska zkus mrknou na www.postizenedeti.cz 😉 tam o handlu najdeš určitě hodně věcí 😉 já bych se fakt těm psychofarmakům bránila, co to jde 😉

syn má zase úzkosti, jako ještě je to v normě, ale stejně je to otravné...tak doufám, že to nebude nějak gradovat... 😔 od psycholožky máme - povahově větší sklon k úzkostným reakcím.... někdy je to fakt peklo, páč on má hysteráky i z kravin úplnejch 😝

mkiss
26. dec 2010

@jonuska
tak prajem veľa síl a trpezlivosti

jonuska
26. dec 2010

@sisstin no to má přesně i Honzulka..tohle uzkosti...jak píšeš

ted ho mám ještě v nemocnici☹ chytl nějakýho bacila☹byl dehydrovanej vezlui jsme ho v uterý na JIP a včera šel na normál pokoj snad ho už zítra pustí
to jsou svátky co☹

mikss moc děkuji🙂jsme už někdy opravdu na mašlu☹

ivetka1979
10. jan 2011

@janula203 Ahoj!! Som mamina syna s poruchou pozornosti s tzv ADHD syndrómom, chodíme do prvého ročníka a učiteľka tvrdí,že môj syn nezaostáva v učive,ale nedokáže sa sústrediť a nikdy nepočúva, potom nevie čo má robiť. Chcem mu pomôcť, pretože jemu stačí len upozorniť ho a on pracuje tak som rozmýšľala o asistencii na hodinách. Poraď mi prosím ťa ako s ním pracovať? Mohli by sme sa stretnúť ? Nechcem otravovať, ale potrebovala by som mnoho rád o učení a možnostiach s takýmito deťmi. Ďakujem. Iveta.

susik77
12. jan 2011

Ahojte, mozem sa k vam pridat? Uz strasne dlho ma trapi spravanie Veroniky-ma 3.5 roka. Ona je "ina" od narodenia. Ciastocne to pripisujem porodu, kt. trval 13 hodin a mala na krku pupocnu snuru. Nebolo to nic vazne, Apgar mala 8--9-10, ale asi tam nieco nastalo. Prvych 5 mesiacov bolo hroznych, stale plakala, nevedela som preco, ja som bola uplne vycerpana, aj manzel. V noci sme s nou pochodovali po izbe, hupali ju na fitlopte....
Stale sa chcela nosit na rukach. Zacala chodit neskoro-v 15 mes. a vtacala pravu nozicku. Chodili sme na neurologiu a na rehabky ale nechcela vobec spolupracovat ani cvicit. Nebola som spokojna ani s neurologom, nic nam nepovedal, len ze ma nezraly mozocek...
Verca je inak sikovna, ma vybornu pamat, vie naspamat kopec pesniciek, basniciek, rozpravku o pejskovi a kocicce vie asi naspamat.
Ale ma velky problem-permanentne uzkosti. Boji sa cudzich ludi, vela deti, snehu, ist von a kopec inych veci...
Inak ked je doma je spokojna, vesela-vacsinou, santi, vyvadza, hra sa s mladsou sestrickou. Najradsej dava spinkat plysaky a stavia si lego.
Dalsi problem ma, ze ju kazda malickost podrazdi.
A ma svoje stereotypy. Vsetko nove ju vyvadza z miery. Napr. kupa novych topanok, nove oblecenie...Ale ked uz napr. topanky mame kupene, uz po ceste domov si ich pozera, vytesuje sa...
Jedna holka z konika mi hovorila, ze jej to pripomina autizmus. Ja som teraz nieco citala o ADD bez hyperaktivity-tiez tam vidim dost priznakov. Ona je dost empaticka, tak s tym autizmom mo to az tak nepride-je napr. rada, ked ju objimame, rada s nami napr. tancuje, paci sa jej ked sa s nou mazname...Potrebuje hrozne vela pozornosti.

Sme objednani na jun k Dr. Krejcirove do thomayerky, tak som zvedava co nam objavi. Mna to uz hrozne dlho trapi, aj kvoli tomu, ze nas to izoluje...

katy1979
12. jan 2011

@susik77 no ono podla tohto co pises to vyzera naozaj na autizmus ci aspon nejaku jeho formu ale vobec to tak byt nemusi. moze mat len syndrom spojený s uzkostou. ale po vysetrení budete mudrejsi a budete jej vediet pomoct a aspon ju pochopit. kvoli tej uzkosti si nemyslim ze by to mohlo byt ADD ale ja som iba laik.

susik77
13. jan 2011

@katy1979 -ahoj katy, prave ta uzkost ma nasmerovala na add-citala som, ze sa to tak prejavuje+ta drazdivost. no, uvidime, ze vraj p. doktorka je kapacita 🙂

susik77
13. jan 2011

@katy1979 - v tomto clanku mi to prave na vercu uplne sedi, hlavne popis toho kojeneckeho a batolacieho obdobia: http://www.mpece.com/modules.php?name=News&file...
ta predrazdenost, malo spanku, placlivost.
A este ten sposob hrania s inymi detmi ma taky zvlastny- ona ich provokuje aby sa s nou blaznili-nahanali, skakali. Kludne hry primerane jej veku sa nevie hrat s inymi. Hoci sama sa hra pekne s tym, co ju zaujima-lego, babiky, plysaky

susik77
13. jan 2011

verca mi prave pride dost normalna na to ze by bola autistka-pekne rozprava-nikdy s tym nemala problem, ani sa nezastavila vo vyvoji. s nami, s celou rodinou aj s nasimi kamaratmi a ich detmi sa hra v poho-akurat ze trochu ako male dieta-len vymysla, nahana sa s nimi...
trochu mam podozrenie ci tieto jej stavy skor nezodpovedaju poskodeniu mozgu pri porode-ako mala tu pupocnu snuru okolo krku-citala som, ze tieto emocie ovplyvnuje frontalny lalok-ona ma totiz problem hlavne v emocionalnej casti-inde asi ani moc nie-este mozno ze je neobratna...

katy1979
15. jan 2011

@susik77 autisti bez mentalneho postihu ci s asbergerom kecaju normalne. netrap sa a prijmi ju taku aka je. viem chces vediet co jej je a ci jej nieco je. to iste riesime aj my teraz.
kebyze vsetko pripisujeme porodu tak sme asi trafení tak trochu vsetci. vsak vlastne aj sme 😅
to co ty hovoris aka bola ako batola to sedi aj na mojho mlasdsieho a tiez mal snuru okolo krku a bol modry.
pockaj si na vyśetrenie a budes mudrejsia. lebo ja to tu studejem uz snad mesiac vselijake poruchy a v kazdom najdem nieco co sedi.

susik77
15. jan 2011

@katy1979 -jj, dnes som citala, ze uzkostlive deti maju uzkostlive matky, alebo naopak 😎
ked sa jej cely den venujem uplne v kuse, tak je normalna, ani nema tiez uzkostlive sceny. Tak mozno to bude fakt tym, ze ju ovplyvnujem ja...
o tom porode mi to tvrdil neurolog v nemocnici-ze moze mat zrazeninu na mozgu z nedokrvenia, prip. poskodenie kvoli novoroden. zltacke-absolvovala fototerapiu...

katy1979
15. jan 2011

no vidis aj ja sa bojim kadecoho takze je mozme ze to podedeli krpci

susik77
15. jan 2011

@katy1979 - v piatok som bola s obidvomi nacviceni s detmi, verca niekt. veci nechcela robit, pani, co nam vedie cvicenie ju do toho ukecavala, ja som jej hovorila nech to nerobi, ze verca je uzkostliva, ze ja som rada, ze tam vobec chce chodit. a ze ideme k psychol., ze mam podozr. na autizmus. ona mi hovorila, ze si mysli, ze je verca len tvrdohlava a neco mi naznacila akoze ju rozmaznavam-nepovedala to priamo...a ze ju skusime namotivovat aby cvicila. ona nieco robi, nieco nie...napr. nechce preliezat cez tunel z karimatiek...

susik77
15. jan 2011

@katy1979 -este verca je dost empaticka, preto trochu pochybujem o tom asperg. sy.
dava nam hracky, na tom cviceni mi napr. dala podlozku pod hlavu ked som isla cvicit s terezkou-to ma teda fakt dostalo...
ze aby mala mamina a terezka vankusik...