Dieťa s poruchou pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

mracik
6. sep 2006

Ahojte maminky, viem, že väčšinou máte ešte len malé batoliatka, ale predsa,
je tu niekto kto má dieťatko so syndrómom poruchy pozornosti a hyperaktivitou, prípadne dyslektika, dysgrafika a pod? Alebo týmto syndrómom trpí?
Môj hyperaktívny syn práve začal chodiť do školy a aj keď je to len nultý ročník, mám teda riadny strach ako to zvládbne on a aj jeho učiteľka...

yukki
5. apr 2012

ja som takto bola pred tretím rokom s Kikou u neurológa...po asi 20-30 minútach naháňania po ordinácii a snahy o vyšetrenie a odnímania a dvíhania predmetov sťažka dosadol na stoličku a chytil si hlavu do dlaní...a vtedy Kika povedala jedno z asi 10 slov, ktoré v tom veku používala, "mutný" a hmýrila sa nerušene ´dalej....tiež sme dostali hneď papier na logopédiu, ale kým sme dostali termín tam tak už celkom aj rozprávala. No a už vtedy bolo v papieroch hyperkinetický syndróm...

jaruskka
5. apr 2012

@yukki fíha, tak to prvýkrát čítam o takom prípade ako sme my. normálne sa mi až uľavilo, že nie sme jediní. lebo väčšinou je mi z toho do plaču (som tehotná a precitlivená)

timusi
7. apr 2012

Ahojte, dcére diagnostikovali ADHD pred 2 rokmi, teraz chodí do 5.triedy.
Ja beriem návštevy CPPP skôr dobré pre moju psychickú ventiláciu ako pomoc pre dcéru. Vždy tam prejdu s ňou niekoľko testov - či sa niečo zlepšilo, prípadne zhoršilo. Ja sa vyrozprávam a idem domov. Teraz sme ukončili (vlastne sme mali ukončiť) kontroly na neurológii. Chodili sme pravidelne každých 6 mes. a konečne sa to malo uzavrieť. No p. doktorka to neuzavrela s tým - že to nie je podľa jej predstáv (rozšírené EEG)a ak sa čokoľvek udeje, máme ísť znova. Dala nám 2. stupeň ADHD "predtým to bola len ľahká forma ADHD" Čakáme na termín do CPPP, kde nám idú napísať návrh do školy, aby dcére pridelili asistenta = integrácia. tu sa dostávam ku tomu podstatnému, po diagnostikovaní nám papiere do ZŠ meškali skoro 8 mesiacov. Dcérino správanie zohľadňovali, no aj tak chodila s poznámkami a ja som sa bála ísť na každé rodičovské. ZŠ vždy tvrdila, že jej diagnózu zohľadňujú, no nemám vždy ten pocit. Samozrejme máme úľavu pri písaní( potrebuje viac času, hlasno rozpráva, vykrikuje, stále sa musí hýbať, atď...), to je však u každého dieťatka individuálne, o výbušnosti nemusím určite písať. Deti zbožňujú, keď ju môžu vytočiť. V CPPP ma upozornili, že učiteľky nemajú v žiadnom prípade písať poznámky a nosí ich stále - i keď menej. Tak isto má problém z úhľadnosťou písma - a stále jej to známkujú....

Ešte by som spomenula, ak tu je niekto taký, komu lekári tvrdia, že sa hyperaktívne správanie dieťaťa upraví. Zvážte, ako budete postupovať. Ja som od 3 rokov tvrdila, že nie je niečo v poriadku. Všade ma odpálkovali, že je dcéra nevychovaná. Bola som u neurológa, kde som dcéru naháňala popod postel, potom nechcela odísť a tak isto v CPPP, mi bolo v tom čase povedané, že je rozmaznaná a všetko jej dovolím. Paradox, už 2 roky mám od tých istých ľudí potvrdenie na ADHD. Správanie dcéry je ako na húsenkovej dráhe - záleží od jej nálady a rozpoloženia a ja mám pocit, že to už nezvládnem. Ale každý deň urobí niečo, čo ma vytočí, ale aj naopak poteší a ideme ďalej.

timusi
7. apr 2012

Tu je stručná charakteristika ADHD + literatúra

http://csppke.sk/pomocka-pre-rodicov-deti-s-adh...

kikana
9. apr 2012

@durdik ahoj, akoby si pisala o nas (teda bez tej starsej sestry). My sme len mali skutocny problem s pani ucitelkou, ktora z maleho v triede urobila najciernejsiu ovcu a pod. Nastastie to vzala do ruk riaditelka a preradila si ho do svojej triedy; po 3 tyzdnoch musim povedat ze maly je konecne spokojny, nove ucitelky ma rad a oni ho vcelku dobre zvladaju, az tak ze aj doma vidime znacny rozdiel v spravani. Nebyt skusenosti riaditelky asi sme uz zo skolky prec a to nehovorim o nervoch celej rodiny. Takze ono je to aj o tom pristupe ucitelky a tu treba dat velky pozor. Holt vsetci sme len ludia a niektori si zmylia povolanie.

enrikad
11. apr 2012

ahojte baby... môj syn bude mať v auguste 5 rokov, momentálne chodí do škôlky... od dvoch rokoch navštevujeme psychologičku a pedopsychiatričku, ktoré nám diagnostikovali syndróm ADHD a malý je aj emocionálne labilný, neurotik... od 2 rokoch berieme lieky na "jeho správanie"... máme obdobie dobré a zlé a tento rok je asi najhoršie, na malého sa sťažujú už aj učiteľky, doma sa to s ním nedá vydržať...- stále len vrieska, ked sa mu niečo nepodarí, alebo ked je ospalý, no proste viac prevrieska než jeho malá sestrička... som z neho zúfalá, ale už aj môj manžel... nič nepomáha, ani dobré slovo ani po zadku.. ☹ podľa dr. ho máme nechať nech vrieska,..ale ona si to nevie predstaviť, že je to neznesiteľné... ☹ okrem toho má strach, bojí sa aj muchy, chytá sa za uši, ked deti plačú, alebo kričia (pritom on vrieska a vtedy ho uši nebolia), nechce mi chodiť do škôlky, ked mu detičky zoberú hračku s ktorou sa hrá, tak vrieska - proste všetko si vydobuje vreskom... ☹ baby, má niekto takéto dieťa...ak áno, poradte čo robiť??? som už z neho zúfalá, rady psychologičky nezaberajú... ☹ ☹ ☹

sisstin
11. apr 2012

@enrikad a autismus máte vyloučený? 😕

enrikad
12. apr 2012

@sisstin : áno, nie je autista.... podľa lekárky je len emocionálne labilný.

sisstin
12. apr 2012

@enrikad a byli jste fakt u dobrého odborníka? Páč někdy ty slabé formy autismu působí jako ADHD, nebo naopak silnější ADHD může působit jako autismus. Např. v USA i to ADHD spadá pod poruchy auti spektra. Mě právě zaujalo to, že píšeš, že před zvuky si zakrývá uši (typický auti rys), a že pořád ječí a je negativistický.

Jak je na tom s komunikací - ukazování prstem, sdílení, pozornosti, porozumění řeči, mluvení atd. 😉

sisstin
12. apr 2012

@enrikad i právě ty jeho úzkosti. Jako netvrdím ti, že je autista, to vůbec...ale bohužel na SK je to u vás s tou diagnostikou jako bída s nouzí 😉

sisstin
12. apr 2012

@enrikad a k té školce. Pro něj by byla určitě dobrá školka se sníženým počtem dětí, jestli mu vadí hluk, tak jako ve třídě o 25 dětech to pro něj musí být peklo 😖 plus ty úzkosti, to prostě není na docházku do běžné školky...aspon asistenta by to chtělo 😕

zkoušeli jste strukturovat prostředí? Denní režim na obrázcích a tak? 😉

enrikad
13. apr 2012

@sisstin : neviem, či je fakt dobrý odborník ?..lebo mám niekedy o nej pochybnosti aj ja 😒 s rečou nemáme problémy, pekne rozpráva .. problém má len s jemnou motorikou - nevie kresliť, čo chytí do rúk mu vypadne, atd. chápe, ked mu niečo povieme aj to urobí, ... psychologička mu robila testy - tak ich zvládol, až na to kreslenie, .. dokonca zvládol otázky pre 6r. deti, podľa nej je inteligentný a je si vedomý čo robí, ... čiže plačom si všetko vydobuje a my samozrejme hned "skáčeme" (pre klud v rodine). 😒 Ked sa mu niečo nedarí, je hrozne netrpezlivý, tak vrieska pri tom a my mu s tým pomáhame - a to podľa psychol. robíme veľmi zle... 😉 Zo začiatku mal problém adaptovať sa v novom prostredí, ale postupne si zvykol. Zlom nastal tento rok, neviem, či to náhodou nesúvisí aj s narodením sestričky.

sisstin
13. apr 2012

@enrikad ještě mě napadá Asperger syndrom 😉 ale jako opravdu může mít "jen" úzkostnou poruchu a ADHD.... 😕 v jakých situacích má největší problém -tj., že brečí a vzteká se? 😉

maranat
7. máj 2012

ahojte. mam pocit, ze aj moje dieta trpi ADHD syndromom. prosim vas, ak chcem navstivit odbornika, tak akeho? detskeho psychologa? aky je postup? treba ist najskor pediatrovi? dakujem 🙂

rosinka
8. máj 2012

@tajga ahoj, niekedy pred rokmi si tu písala o duphastonovych deťoch, čo si tým myslela? ja som brala duphaston v tehotenstve a preto má možno moje dieťa problém s rečou?

juliap
8. máj 2012

@rosinka tak to by som aj ja chcela vediet odpoved ... ja som brala tiez duphastone a nasmu drobcovi sa nechce rozviazat jazycek, rozprava stale nejakou japoncinou

rosinka
8. máj 2012

@juliap ako moja malá rozpráva, ale nie tak pekne ako by už mala, za posledný týždeň si zas nejaké slová vyčistila. logopedička mi povedala že do piatich rokoch by sa jej to mala vyčistiť a ak nie tak potom by som mala začať navštevovať logopéda, lebo slovnú zásobu má dostačujúcu.
ale môže to byť aj následok niečoho, lebo som sa rozprávala s učiteľkou zo škôlky a ona mi povedala že je trochu pozadu ako jej rovesníci. viem že kreslenie jej nejde vôbec a je dosť neposedná, tak som sa pre istotu objednala u psychologičky, o týždeň ideme, tak som zvedavá čo z toho bude

juliap
8. máj 2012

@rosinka nas rozunie vsetko, na vsetko vie ukazat, vsetko si vie tou svojou hatlaninkou vypytat, ale proste to nie su slova, dost ma to mrzi, lebo dcery rozpravali krasne od roka, v 2 rokoch uz plynule kecali a maly napr. povie slovo pekne , hovori ho den, dva a potom prestane a uz ho z neho nedostaneme ...

tajga
8. máj 2012

@rosinka - jedná sa o deti u udržiavaných tehotenstiev, po uživani antikoncepcie a tak podobne, preto je tak vela ADHD detí, samozrejme ja neuznavam ani umelé prenatalne vitaminy je to len a len chemia, ako mi povedal jeden genetik ani tbl do úst ked si tehotná, asi tak 😎 - nepozeraj sa dozadu ale dopredu, moj syn má 14 rokov a je dobrý pubertiak, v škole má raple ako vždy a je integrovaný, neriešim veci ktore nemožem zmeniť CPPP mi nepomohli len zbytočne v škole vymeškáva, podpora je v 3omega a v milgamme a hlavne sa treba rozprávať, rozprávať a rozprávať

nevravieť o dieťaťi že je neposlušne ale že jeho správanie je nevhodne takže riešiť čin nie osobu dieťaťa...

tajga
8. máj 2012

@enrikad ked vrieska a ty mu pomožeš tak len upevníš jeho správanie a naučíš ho že pri vrieskaní to urobíš za neho, neurotik???? ma adhd všetky deti maju neurotické prejavy , ked vrieska prejdi do druhej izby ...moj to robil tiež niekedy som až 7x za sebou isla do druhej izby a on za mnou a tam začal znova tak som odišla a tak 7x des.....neboj hlavička postupne bude dozrievať chce to len čas, deti idú svojim tempom 😒

tajga
8. máj 2012

@maranat skus neurologa

paula80
9. máj 2012

ahojte dievčatá, už som tu dávno nebola, dočítala som,čo máte nové.U nás je teraz troška lepšie obdobie,malý sa trošku skludnil,dokonca začal aj kresliť a vyfarbovať, čo predtým nevydržal vobec a nejavil záujem.Neviem,čím to je,ale psychologička mi stále tvrdí,že jeho zhoršené správanie závisí aj od mojej nervozity,vraj brnká na moju strunu,keď cíti,že som nervózna,aj on je viac a skúša dokedy to vydržím.A to isté skúša aj u staršieho syna,muž je kľudas,jeho synove správanie vobec nevytočí,iba keď už je to na hranici únosnosti,vtedy zakročí.No pre mňa je proste naozaj ťažké vydžať kludná a nevšímať si to,ale snažím sa.Takisto pri jeho záchovatoch odchádzame z izby,alebo jeho pošleme preč,ako písala @tajga .
My máme teraz iný problém,čakáme 3 bábo a som teda strašne zvedavá, ako ho malý prijme,postupne ho pripravujeme,no ale v reálne neviem,ako to bude vypadať.Tak snáď sa to príchodom bába u neho zas nezhorší. 😒

kamajka
11. máj 2012

Ahojte.....prepáčte že Vám sem len tak vtrhnem, potrebovala by som radu... Bola som s dcérkou u pedopsychiatričky kvoli poruchám správania,no popísala nám veľa,medzi iným aj porucha pozornosti v tenacite a koncentrácii,čomu nerozumiem, a poslala nás k psychológovi na testy..... malej dala risperidon na večer.... malá mi je po ňom úplne odpálená.... zatiaľ ho berie len druhý deň, má 8 a pol roka..

Viete mi poradiť prosím ako asi prebiehajú testy u psychológa na čo všetko sa jej bude pýtať a tak podobne.. a či aj Vaše deti majú naordinované nejaké antipsychotiká a či to pomohlo a či sa z toho dostali...a po akej dobe...

som dosť zmätená z toho 😒 . ďakujem za všetky rady

yukki
11. máj 2012

no ženy, píšte skúsenosti...ja mám zatiaľ len sprostredkované...ale chcem to vedieť...či niekomu medikácia pomohla a v čom presne...

timusi
11. máj 2012

@kamajka ahoj, ja som riešila otázku liekov asi 2 roky. Dcéra má teraz 11rokov a lieky neberie. 😎 Psychologička nás tlačila do liekov, čo sme všetci, vrátane neurologičky, pedagógov aj pediatra odmietli 🙂. Neurologička mi povedala, že ona nerada predpisuje lieky pri ADHD, je to až tá krajná možnosť a vlastne až po vyšetrení u detského psychiatra a jeho odporúčaní! Tam sme boli, keď mala dcéra 6 rokov a povedal, že jej nechce ani len robiť záznam do karty, že je po tejto stránke o.k.
Takže aj po odporúčaní psychológa som teraz vyšetrenie u psychiatra s dcérou neabsolvovala. (aj neurologička to nepovažovala za nevyhnutné).

Pred mesiacom sme dobrali sedáliu (sirup) - ako doporučenú, nie nariadenú. Odporučila nám to neurologička podávať 3mes. A trochu to pomohol - teda doma. V škole podľa niektorých pedagógov nie a podľa skúsenejších áno.

kamajka
12. máj 2012

@timusi ahoj, ďakujem za odpoveď,aj ja uvažujem nad tým,že skúsime radšej sedaliu. Ako ste to brali, jedenkrát za deň?

psychiatrička malej napísala,že je infantilná, snaží sa byť stredobodom pozornosti aj za cenu nevhodného správania, že je instabilná, diagnózu určila ako iné zmiešané poruchy správania a emócií.

dosť si toho malá odniesla za posledné dva roky, smúti za nevlastným otcom ktorý od nás odišiel... podľa mňa je z toho taká nesvoja a podráždená a pevne verím že to prejde. my máme vlastne problém s tým,že malá sa v kuse vrtí, neobsedí ani na stoličke, stále sa vrtí, obkrúca si vlasy okolo prsta alebo ich objedá, učiteľke minule svojvoľne odišla z hodiny keď púšťali na etickej pesničky......alebo na hudobnej si dá čiapku na hlavu... ale doma mňa viac rešpektuje, zo školy nás nikam neposlali, ja som šla s malou sama k psychiatričke lebo sa mi zdala veľmi nepokojná, výbušná, to správanie je dosť také premenlivé, ale máva aj výbuchy zlosti, durdí sa, zazerá, no je toho viac......... som ako na hojdačke s ňou..

Vy navštevujete ešte aj neurológa? nám tam napísala dr že má malá neurotické prejavy, psychomotorický nepokoj....no všeličo..až som z toho zostala zdrvená.

a prvé čo bolo, tak na malú vyhŕkla že je neposlušná.......jasné,že k nej mala potom negatíne prejavy.... uvažujem aj nad posudkom od inej psychiatričky...... 😒

timusi
12. máj 2012

@kamajka ahoj 😉
Sedáliu sme brali ráno aj večer. V letáku bolo tuším písané - užívať len 2týždne. Ja som hneď volala neurologičku a tá odporučila minimálne 3 mes.

Ja mám dcéru z prvého manželstva a biologický ocinko sa nespráva ako ocinko. Sem tam si spomenie, že má dcéru( čo je asi tak 1x za 2roky - býva 20 minút od nás) a všetko úsilie, ktoré vynaložíme ide do hája. Hneď ju to rozladí a správanie sa nám vystupňuje ku horšiemu.

Ako prvé, keď sa dcére zhoršilo správanie(dokopala pani učiteľku v MŠ, v tom čase mala strašné výbuchy zlosti - kričala, kopala a stačilo strašne málinko, aby sa to spustilo) som išla do CPPP. Tu nám po rôznych testoch (IQ, jemnej motoriky a ďalších) napísali odporúčanie ku neurologičke- vlastne to bol list, kde bolo uvedené o čo sa jedná. Tá nám urobila aj EEG, klasické neukázalo nič, no rozšírené (ktoré si musíš uhradiť) áno. Už som aj vyššie v téme niečo spomínala. Vlastne išlo o neskoršie dozrievanie "mozgu", ktoré by malo byť ako tak ukončené v 11roku dieťaťa( tak nám to bolo vysvetlené). Odporučila nám ďalšie testy, ktoré urobil pediater - vyšetrenie: krv, stolica a asi aj ster z hrdla. Všetko bolo o.k. Tiež odporúčala užívanie magnézia - čo pediater vylúčil, na základe dobrých výsledkov testov. CPPP nám dalo správu pre ZŠ keĎže nám neurologička potvrdila ADHD a dcéra má úľavy a od septembra bude mať v škole pravdepodobne asistenta.

Dcéra mala už 11rokov a bohužiaľ posledné EEG ukázalo, že je to stále takmer v rovnakom štádiu ako bolo a navštevovať neurologičku už nemusím každých 6mes. ale podľa potreby.

Naša návšteva u psychiatra bola dlhá. Nanešťastie mal vybavovanie v poisťovni a musel náhle odísť, keď sme už sedeli v ambulancii. Zostali sme tam asi 1hod so sestričkou a čakali. Malá si kreslila, prezerala časopis- bola spokojná a to sme predtým čakali 30min v čakárni, nemala žiadny svoj "výbuch", takže som odišla spokojná.
Strašne rada číta, "kreslí" -nedokáže nakresliť poriadne - jej obrázky sú krásne, no na úrovni možno 4roč. dieťaťa. Ak sa pre niečo nadchne, vydrží pri tom a musí to za každú cenu dokončiť. No na druhej strane strašne zle vníma realitu - nedokáže niektoré veci pochopiť .(napr. asi 3 mes. som jej vysvetľovala, že kreslená rozprávka je namaľovaný obrázok, niekoľko obrázkov a nie sú to prezlečený ľudia za kreslenú postavičku...) Dalo by sa písať o všeličom.

V ZŠ vykrikuje, vlastne všade sa snaží byť stredobodom pozornosti za každú cenu. Nevie si kontrolovať hnev, ani silu. Neútočí na nás, ani deti, ale aj keď chce chytiť niekoho za ruku, tak to niekedy neodhadne a aj mladšia niekedy z "jojkne". Nie je to moc, ale o niečo viac ako je normálne.
Nevie sa naučiť plávať, nevie vydržať pri učení v hre na hudobný nástroj a bolo mi povedané, že pravdepodobne sa to nenaučí - sama som učila detičky aj v MŠ aj SZUŠ a vlastnému dieťaťu v tom neviem pomôcť, aj keď ona sama chce ☹
(Vždy musíme začínať od znova 😔 )
Rada trieska dvermi a vrieska................ajajajajaj 🙄 je toho dosť.
Nedávno som si v niektorej téme našla odporúčanie knihy RESPEKTOVAT a být respektován od J. Kopriva, J. Nováčková...., začala som ju čítať a celkom sa mi začína páčiť.
Ak by si sa chcela niečo opýtať, kľudne aj cez IP.
😉

http://www.martinus.sk/?uItem=68554

kamajka
13. máj 2012

@timusi ahoj,znova ďakujem za odpoveď🙂. Ako Ťa tak čítam, tak som so svojou malou celkom spokojná, lebo my takéto problémy nemáme,ako Vy...my máme vlastne len to,že malá je nevyrovnaná, stále musí niečo robiť s rukami, vlasmi,akoby dusila v sebe niečo, opakujem jej stále,že sa mi môže zdôveriť, ak ju niečo trápi, myslím si že aj ja som urobila chybu,keď sme sa s jej nevlastným otcom rozišli,tak som bola napálená a nechcela som o ňom ani počuť a malá bola na neho silne citovo naviazaná a nemohla sa mi ani vyžalovať,lebo sa bála mojej reakcie.... tiež je hrozne detinská, maznavá, mali sme do prvej triedy problémy so š č ž aj s r, to bola katastrofa, naučila sa potom od detí v škole rozprávať..... s jej biologickým otcom sme v pravidelnom kontakte, všetko je v poriadku,ale je tu nejednotná výchova,ktorá tiež neprispieva jej psychickému zdraviu.....
ďalej má malá také mimovoľné pohyby tela, hlavy, alebo gúľa očami a neuvedomuje si to... máme aj bodovací hodnotový systém či ako sa to volá. no sú to len tri dni,čo sme to zaviedli,takže ešte to nefunguje tak ako by malo.... inak ona mi je hrozne zlatá, len aj keď ideme niekam do mesta, tie mimovoľné pohyby pôsobia hrozne a ja som z toho úplne paf. ona aj kreslí strašne rada ale tiež si myslím že na svoj vek by už mala kresliť krajšie, všetko odflákne, zabúda si pomôcky do školy, zošity má šaláty, písmo kostrbaté, neúhľadné, často nedokáže ani odpísať text z učebnice bez chyby, nájdem jej tam minimálne 10! a to má iba odpísať tlačený text do zošita písaným... inak sa učí na jednotky, ale má problém aj s rovesníkmi, ale doma ju mám pod kontrolou, pomáha mi, so súrodensami má krásny vzťah, ľúbia sa.
začala som včera so sedaliou,ale v letáku nie je napísané presné dávkovanie nemohla by si mi poradiť ? večer som jej dala 3,5ml, plánujem ísť zajtra za obvodnou a poradiť sa aj s ňou.

timusi
13. máj 2012

@kamajka ahoj, tú sedáliu -som dávala po 5ml ráno aj večer. Dcéra má 11rokov, tak Tvojej by malo asi 3,5ml stačiť a pediater Ti poradí.
A ku tomu písmu - ja neprečítam po dcére takmer nič - a práve aj na písmo má v ZŠ úľavu. Vie písať krásne, no potrebuje čas. Značenie úloh nám na 1.stupni kontrolovali pedagógovia(v slovníčku) Teraz si úlohy takmer neznačí - takže strácam prehľad, zošity aj učebnice sú ako šalát atď.... stávalo sa aj že zamieňala poradie písmen.
Už 2polrok v prvej triede vedela najlepšie čítať, čítala lepšie ako 3tiaci a to platí aj teraz, no písmo sme mali samé 😖 !!!!!!!!!!! 😖 A aj zabúdanie pomôcok je na dennom poriadku, tak si sama zmyslela, určitý čas nosiť všetko v taške ☹ hrôza - musela s tým prestať a vrátiť sa ku zabúdaniu 😕

Možno by bolo predsa len ísť do CPPP urobili by malej testy aj čo sa týka písma, môže ísť len o poruchu písania. Mali by ste to potom v škole ľahšie. 😉

Čo sa týka mojej dcéry - hýbe sa stále, sedieť bez pohnutia nedokáže. Vrtí sa a ak ju práve niečo nenadchlo natoľko, že zabúda aj "dýchať", tak vykonáva aj desať vecí naraz od hryzenia nechtov, hranie sa s vlasmi, naťahovanie trička, listovania v knihe, kreslenia na vyučovaní do zošitov.....

kamajka
13. máj 2012

@timusi znova Ti veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Zajtra každopádne letím za našou obvodnou a volám do centra. na psychotesty sme objednaní na 5.júna...... aj Vy ste boli? čo tam robia s deťmi?

tiež si myslím že moja má problém s písaním, tiež máme výkričníky, škrtanice, písmená obludy a potom miniatúru, učiteľka si žiaľ "nič nevšimla" ???!!!............ ☹

zvláštne,že diktáty píše na jednotku,ale keby som ja jej učiteľka,tak za úpravu by mala určite 10-ku