Dieťa s poruchou pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

mracik
6. sep 2006

Ahojte maminky, viem, že väčšinou máte ešte len malé batoliatka, ale predsa,
je tu niekto kto má dieťatko so syndrómom poruchy pozornosti a hyperaktivitou, prípadne dyslektika, dysgrafika a pod? Alebo týmto syndrómom trpí?
Môj hyperaktívny syn práve začal chodiť do školy a aj keď je to len nultý ročník, mám teda riadny strach ako to zvládbne on a aj jeho učiteľka...

lubikan
24. aug 2011

@yukki ...no sak toto,ja mam hrozu teraz ist k rodine na vikend na dedinu..sesternice,deti....cca 10 ludi..a to su stare skoly vacsinou..tym nevysvetlis nic o "modernych" chorobach....raz je to nevychovane a basta....a clovek si ani neoddychne..len co pride unaveny este viac

yukki
24. aug 2011

ja som ju svojho času nechávala obliekať sa v detskej ohrádke....nemala tam nič iné len tie veci a stála som tam, nevyšla, kým sa neobliekla...vtedy sa dokázala obliecť, keď som teda vylúčila iné podnety. A aj ona bola spokojná. Ale už nemienim v jednoizbáku kôli obliekaniu nechávať ohrádku..mala dlhé obdobie kedy sa mala obliekať na posteli, tak chytila ponožku kukla na ňu pustila ju a začala robiť kotúľ vzad-kotúľ vpred so stojkou-kotúľ vzad-kotúľ vpred so stojkou atď....dala som jej do ruky tričko strčila doň jednu ruku vytiahla a zas kotúľ vpred stojka-kotúľ vzad....atď.

yukki
24. aug 2011

@lubikan no tak to plne chápem. Veď aj ja sa napočúvam ako je nezvládnutá resp. to viažu k jej etniku (mám ju z domova), niektorí chcú pomôcť a akože vychovávať pri náhodnom stretnutí, na čo samozrejme ona nereaguje žiadúcim spôsobom...máme aj iné problémy správania viazané na jej minulosť a ešte toto ADHD, najmä teda tá impulzivita....nie je to ľahké.

lubikan
24. aug 2011

@yukki tak v tomto teda,ta musim len obdivovat....mozem vediet,ako staru ste si ju vzali?

no mojho sem tam sa tiez snazia vonku na ulici napomenut starsi ludia..a na to som ja alergicka...

yukki
24. aug 2011

20 mesačnú som ju brala, ale mala toho za sebou hodne...prežila, už je pri mne, ale následky si ponesie celý život 😉

lubikan
24. aug 2011

myslis,ze si bude pamatat?bola este dost malicka....ked ju teraz vypyples...este stale je ako spongia...co jej ukazes,to nasaje

yukki
24. aug 2011

@lubikan už je to dnes známe, že absencia materskej osoby, týranie, nedostatočná výživa-možno alkohol v tehotenstve-to všetko sú faktory, ktoré ľudský mozog-dokonca jeho stavbu, ovplyvnia...vedome si nemusí pamätať ale mozog si podvedome pamätá a pudy a podvedomie sú silnejšie ako vedomie...ale tak-robím všetko preto, aby bolo čo najlepšie, samozrejme moje predstavy a ciele sú iné ako majú o svojom zdravom, inteligentnom, nadanom..dieťati väčšinou rodičia 😉

lubikan
24. aug 2011

@yukki a mozno budes nakoniec prekvapena,ake sikovne ziena z nej vyrastie 🙂

lubikan
28. aug 2011

@ani3012 preco sa pytas odkial som?

ani3012
28. aug 2011

@lubikan lebo akoby som za môjho Paťka čítala-že by sme dali stertko s chalanmi 😀 😉

lubikan
28. aug 2011

@ani3012 ..hih,sme zial daleko...no to nechcem vidiet,co by bolo...hurikan "petelica" 😀

ani3012
28. aug 2011

@lubikan ja som aj pozerala,že či existuje tábor pre hyperaktívne deti..nevieš o niečom ? By sme ich tam poslali obidvoch- vzorové hyperaktívne dieťa(povedala psychlogička) - aspoň v niečom je najlepší😅 😉

denisocka
28. aug 2011

@ani3012 aj ja poprosim kontakt na ten tabor potom ,ja si aj priplatim ako za dve deti,ked mi vezmu aspon jedno

ani3012
28. aug 2011

@denisocka čo som našla,tak bolo len v Čechách....ale mohlo by byť niečo také na Slovensku...popýtam sa v CA,že či niečo také nemajú- robí tam kamoška a predávajú aj tábory pre deti....Inak tábory sú väčšinou od 5 rokov,takže ešte dva roky vydrž 🙂 😉

denisocka
28. aug 2011

@ani3012 este 2 roky?sak nas ustve do vtedy

ria_zuzolova
29. aug 2011

Dievčatá, o táboroch neviem (ani som nehľadala), ale v Bratislave bežia také krúžky pre školákov:
http://www.almacentrum.sk/ponuka-kurzov/ (pozrite kurz Šarkani 7-10 – skupinka pre aktívnejšie deti)
Máte niektorá odskúšané?

ani3012
29. aug 2011

http://www.hyperaktivita.cz/aktuality/letni-tab...
tu som našla iba v Čechách.....robia tie tábory každý rok ...ešte popozerám,či nájdem aj iné....

ani3012
29. aug 2011

@denisocka a keď má Paťko nahnevá,skonči tu :
http://www.eastpoint.homecare.sk/manual-rodica/ 😀 😀

ani3012
29. aug 2011

hm..už som sa dočítala,že až od 10 rokov,pre fyzicky zdatnejšie deti..... 😝

denisocka
29. aug 2011

@ani3012 ved to je tu za humnom,ani som o tom nevedela,dik za typ 😕

denisocka
29. aug 2011

@ani3012 no,tak si počkame,ale moj neni ani vysedavač pri pocitaci,ani bojazlivy... iba nabity energiou ..

andrea1407
10. sep 2011

Ahojte všetci, nevie mi niekto poradit či je narok na opatrovatelsky príspevok ak mam syna s ADHD , a maločo vie rozoznat čo smie a čo nie, či niekomu ublíži, atd,,,. nastupil do prveho ročníka a ja pracujem na smeny tak musim nechat pracu. , ak s tym ma niekto skusenost tak budem velmi rada ak mi poradí,. Dakujem .

kalo
11. sep 2011

@andrea1407 Nevím jak na Slovensku, ale u nás určitě ne. U nás musí mít dítě min. 50% postižení (a to kombinované fyzické i mentální), aby byl možný ten nejnižší příspěvek....V ČR jsou ty posudkové kriteria hodně přísná...

andrea1407
12. sep 2011

Ahoj Kalo, diky za odpoved, ja to teraz vybavujem na urade tak som sama zvedava ako dopadnem...,

pastuska1
12. sep 2011

@yukki @lubikan no kocky, uplne ako david. neobsedi, neustoji, furt nieco musi robit, rukami, nohami, ustami, jedno s cim, ale stale v pohybe. obliekanie?? akoze no koment. on s avie obliect, ale ma to v pazi ako sa oblieka. cize ak vylozene nad nim nestojim a nekontrolujem ako sa oblieka,tak zarucene bud ma tricko naopak alebo kazdu ponozku inu, rozgajdany, neupraveny, uaaaaaaaaaa, rano vstavame a ja uz den nahovno od rana, lebo nerobim nic ine, iba kontrolujem, upozornujem, napominal, som jak papagaj. ide do skoly, obuje sa, tasku si nevezme, vrati sa pre tasku, potom pre mikinu, pre siltovku, kriste, milion veci, proste to je pre neho nepodstatne. sto razy mu poviem nerob to a az na neho zarevem, tak sa zbada a este tridsat razy na neho hulakam ako vadna, aby to na stotridsiaty prvy krat pochopil a posluchol. fakt maminy, ktore toto nezaziju, tak netusia aka je to makacka a ako to strasne vycerpava. no a uz je v skole, v tej sukromnej a mozem povedat, ze v niecom je to super, tei sa do skoly, v triede je ich desat, ucitellka komunikuje, ma vsetky papiere od spec. ped. a psychologicky a proste v skole je maly ok. dokonca mi povedala, ze si urcili pravidla, atd a preto neni rpoblem, lenze doma problem je, malemu su pravidla ukradnute. ale totalne. nie ze by bol nevychovany, arogantny alebo nieco podobne, on kam pride, tak pozravi, mily je a po chvili ho chyti rapel a konec. a lezie s tym ludom na nervy a potom su zmateni a ja sa citim ako slahnuta. doma prie, pomojka sa, zlaticko moje tutu nunu a v zlomku sekundy trepne nejaku somarinu alebo nieco vyvedie, ze by som ho najradsej prefackala. och. neviem co s nim. ja sa normalne uz bojim ho niekam bravat, aby zase nieco nevytoto alebo nieco nepovedal.. kto sa v nom vyzna?

denisocka
13. sep 2011

@pastuska1 no.az mi mraz beha po chrbte,ked si predstavim,že aj moj bude takyto,ked bude skolak . stale ma svrbi ruka sem niečo napísať , ale ešte odolavam .. ale pri takom spravani,ako ma nas starši asi čoskoro tu pride a diagnozu mu stanovim aj sama

yukki
13. sep 2011

@pastuska1 😀 😀 😀 😀 vydrrrrrrrrž! Ináč pre tvorivé maminky, minule mi známy opisoval chlapca z dovolenky, mal na sebe tričko, kde takým rockovým? metalovým? štýlom...proste v štýle ACDC
mal napísané ADHD!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 😀 😀 😀 😀 😀 😀

@pastuska1 asi ho nemedikuješ, neberie nič, že? Kým to zvládate bez medikácie, je to OK. Osobne som zažila prípady, kedy tam tá medikácia bola potrebná čisto kôli decku, lebo sa nijako nemohlo zaradiť do kolektívu s tým svojim ADHD (ale teda normálna treida s 25 žiakmi) a takisto mu to ale absolútne bránilo v učení, činnosť mozgu mu nedovolila sa niečo naučiť....teraz má v kolektíve svoje stále miesto. Ale kým to nezachádza tak ďaleko, tak medikácia nie je potrebná. Aj keď obe doktorky, kam s malou chodím sú proti medikácii, zároveň ma obe už upozornili, že je možné, že to bude v škole na určitý čas nevyhnutné...

denisocka
13. sep 2011

http://www.predys.szm.com/definadhd.htm no, začinam mat pocit,po prečitani tohoto,že tu asi začnem chodit . sukromku s ADHD nemate ?

lubikan
13. sep 2011

@pastuska1 ..som sa musela zasmiat nad tvojim prispevkom 😎 ......to je hrozne,ze? a potom medzi ludmi vyzerame ako nezodpovedne maminy nevychovanych deti... 😒 ☹ ................ja uz som na mojho taka prisna,ze keby bol normlny..prisam veru ...bol by z neho zakriknuty,zakomplexovany chalan... 😠 ....v skole sa s nim da...chodi do specialnej skoly.. 😒 ..takze tam maju pomalsie tempo,su specialne skoleny,alebo uceny na taketo deti....ale hrozne je to napr. v bude,obchode..na ihrisku,medzi viac ludmi...o mojej rodine z dediny pomlcim... 😀 😝

@denisocka .....my sme pol roka chodili na normalnu ZS,potom mesiac nasukromnu skolu,z dovodu,ze ich bolo v triede asi 5....ale nepomohlo...musel ist na specialnu....

denisocka
13. sep 2011

ja ani neviem,či "patrim k vam " , ja s malym zatial von,na vzduchu problem nemam . kamen urazu je vstup do bytu a jedenie a obliekanie .... ak chytí rapeľ, že to nevie obliect -trebars ponožku ,tak už sa celu hodinu točime okolo ponožky , jeho nezaujíma že sa ešte musi vyzliect,že mu snad pomožem,ukažem ako si ju dat - on bude revat na plne usta a nervoznť sa už od chvile,ked poviem-ideme sa prezliet - a hned začne revat,že on nevie obuť ponožky ... trebars a reve a reve,že to nevie, darmo mu vravim,najprv vyzleč teplaky - on bude dobiedzať a vypytovat sa,či mu tie ponožky obujem ....

neviem či trpi nejakou fobiou z bytu,alebo pojdeme byvat do lesa, ale akonáhle zavelim domov-šak keby som mala jedno dieťa,seriem to,ale mam aj menšie,ktore nejaky ten režim ešte dodrziavat musi - tak hned je krik,rev ešte budeme von a ja nejdem domov,ja jest nebudem .... a ako prekroči prah bytu,stava sa z neho diva zver, nevie hovori v klude,na všetko reve na plne usta,nevie vydrzat kým urobim niečo v byte,kdeto umyť riad ked sme doma všetkci,to by som musela 10x odstavit kohutik a bežať za nim . hraje sa vylučne pomedzi moje nohy v kuchyni a jedálni,nadarmo ma detsku izbuu a zvyšne 2 izby,on musi byt tam,kde je nevezpečenstvo urazu. ticho nevie byt,huba mu melie stale (spomenula som si,že aj mna v škole pre toto volali mlynček,vraj som furt hovorila ) ,my sa s MM nevieme v klude už 3 roky porozpravat,lebo on sa stale musi čosi pýtat a enecha nas popozerat ani tie televizne noviny . keby sme mali dvor - dom,tak ako vravim zo žartu -kopnem ho do zadku a je hned na dvore,ale takto sa furt chystat von z bytu a striehnut,či nevybehne niekde pod auto,kedže nam v dedine chodia už par rokov nakladne auta,čo nedokazu dokoncit dialnicu,no detstvo na urovni 😠

no nejdem viac pisat,aby nas nenavštivila socialka 😀