Dieťa s poruchou pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

mracik
6. sep 2006

Ahojte maminky, viem, že väčšinou máte ešte len malé batoliatka, ale predsa,
je tu niekto kto má dieťatko so syndrómom poruchy pozornosti a hyperaktivitou, prípadne dyslektika, dysgrafika a pod? Alebo týmto syndrómom trpí?
Môj hyperaktívny syn práve začal chodiť do školy a aj keď je to len nultý ročník, mám teda riadny strach ako to zvládbne on a aj jeho učiteľka...

timusi
13. máj 2012

@kamajka nám robili testy v CPPP, keď mala asi 6rokov -vtedy sa snažili diagnostikovať o čo vlastne ide. Už si poriadne nepamätám 😒 .
Viem, že som v CPPP upozornila, že mala byť dcéra ľaváčka a šikovná p. učiteľka v MŠ(ktorú navštevovala ešte pred sťahovaním) napriek môjmu upozorneniu malú viedla na pravú ruku. Strohá odpoveď na moje upozornenia znela,, nožnice pre ľavákov nie sú." V tej dobe, to bola drahšia pomôcka. Ja som bola hlúpučká, mladá a nevydobila som si "dobro" dieťaťa. Dcéra si všetko upravovala pre ľavú ruku a robila to asi až do 9tich rokov. Napr. si šálku otáčala uškom ku ľavej ruke, dala si ju na ľavú stranu, kreslila ľavou, vlastne všetko. Potom po "terorizovaní" v MŠ niektoré veci robila obojručne, podľa danej situácie (robí to dodnes).

Takže základný test u nás bol - zistenie či je ľaváčka alebo praváčka. Samozrejme vyšlo, že ľaváčka. (dali jej navliekať šnúrku cez rôzne prekážky-zisťovali, či ide z ľavej strany, alebo z pravej a veľa iných hravých testíkov 😀 . Tak sa jej to páčilo 😉 A tu bol čiastočne problém neúhľadného písma a otázka čo s tým. Dilema či ju preorientovať na ľavú ruku, alebo nechať pravú ☹ Keďže už bola prváčka, zostali sme pri pravej ručičke.

Potom bol IQ test , hravou formou. Myslím, že to bolo napr. skupinka jednoduchých obrázkov a dieťatko malo označiť, ktorý tam nepatrí, atď. Pani psychologička mi všetko ukázala pred prácou s malou aj potom hotovú prácu.

Skúšali ju farby, tvary, základné veci ako keď ide dieťatko do MŠ a potom na zápis do ZŠ. Dokonca ju nechala určitý čas samú sa hrať aj kresliť a sledovala ju pri tom. Namaľovaný obrázok sme potom spolu vždy analyzovali - dcéra používala veľa tmavých farieb(vysvetlené mi to bolo, ako úzkostné stavy.....)

Ak chcela dcéra, aby som tam bola, tak som mohla zostať s ňou. Ináč je psychológ s dieťaťom sám. Pri ďalšej návšteve (napr. po 1roku) testy urobila opäť na vyššej úrovni(adekvátne ku veku). Napr. už aj čítali, písali diktát atď. 🙂

Ozaj, nám dosť pomohlo, že som zobrala zo sebou aj zošity + žiacku knižku a psychologička videla priamo, čo dieťa"stvára v zošitoch" a aké krásne píšu odkazy pedagógovia. 😅

U nás tiež v prvej triede triedna nič nepovedala, len že je dcéra výbušná, ale našla si spôsob ako na ňu. Oboznámila som ju, že pôjdeme do CPPP a ona to schválila. V triede ich bolo len 14, takže mala čas, venovať sa.
ADHD sa nám vtedy nepotvrdilo a bohužiaľ poznámky a odkazy triednej boli každodennou súčasťou. ☹

kamajka
14. máj 2012

@timusi už asi ani nejdem ďakovať, myslím že vieš uročite, že ďakujem🙂

uvidíme za obvodnou som už bola, nebola z toho nadšená že som odmietla malej podávať ten risperidón ale naveľa sme sa dohodli na sedálii + CPPP (u nás je to PPC)+ psychologické vyšetrenie..označila malú ako inteligentnú s tým, že ale musí vedieť, že ľudí treba rešpektovať. Ona mňa rešpektuje, svojho otca absolútne nie (ten má výchovu na háku, nerozumie sa tomu,ale čo mám robiť? je to jej otec ľúbi ho, aj keď to nie je to, čo by malo byť, rozprávať sa s ním nedá,takže už to neriešim a nechávam to plynúť, verím, že dcéra si časom uvedomí, čo ako je). Učiteľku rešpektuje menej,ale verím že to zvládneme.

Ďakujem ešte raz a držte sa s malou🙂.

Snáď to dáko prežijeme🙂

enrikad
16. máj 2012

@tajga : ďakujem... presne toto nám povedala aj psychologička, že ked mu pomáham upevnujem jeho správanie... snažila som sa pri jeho vresku a hystérie odísť do inej izby a presne ako píšeš, dobehol za mnou a tam spustil svoj vresk... teraz sa to len stupnuje a dr. mi povedala, že na jar sú deti viac podráždenejšie,... že mu nemám všetko tolerovať a ked vrieska mám ho nechať tak, proste si to nevšímať... no uvidíme, možno niečo zaberie... nič mi neostáva len skúšať... 😒

petlangerova
22. máj 2012

Ahoj,
máme doma dva chlapcov. Staršiemu je 9 rokov a je veľmi hyperaktívne. Bohužiaľ ešte k tomu je dyslektik a nosí okuliare. Pre vybitie jeho energie sme vybrali krúžok florbalu. Lenže tu sa najväčším problém stalo práve nosenie okuliarov. S okuliarmi môjho syna jednoducho hrať nenechali. Takže som na internete hľadala akékoľvek riešenie. Výber ďalšieho krúžku, zmenu denného programu a tak ... Až som našla mamičku s podobným problémom. Riešením sú kontaktné šošovky. http://www.vasesosovky.sk/vyhladat.html?slovo=k...
Chvíľu trvalo, kým si na ne syn zvykol, ale teraz už je to v poriadku a na florbal chodí veľmi rád. Snáď vám vám môj príspevok aspon trochu uľahčí starosti.

mucher
29. máj 2012

@rebeca0911 my sme teraz na homeo, výsledky..neviem ešte sme krátko, zdá sa že lepšie, máme aj obdobie vzdoru, tak je to vyšperkované 😀 ale všetku "chémiu" som odmietla dávali sme promethazin, peritol -efekt nijaký vôbec, tak sme všetko zahodili a navštívili homeopatku

sarkanocka
30. máj 2012

@expertka8 ano presne ako je uvedene a potom ta caka kooooooooppppppeec driny

lubikan
30. máj 2012

maminky,ja mam tiez takehoto syna ☹ ☹ ☹ ..ma 8 rokov,chodi do spec. skoly..uuf,boze ,co ja sa nakricim...na dane otazky uz ani neodpovedam..proste slahne otazku len tak do vetra...alebo ma neneha ani nadychnut,aby som mu odpovedala...a to pocujem len mamii,mamii,mamii,neodpovedas!!! ved ako mam odpovedat,ked brble??symptomy mame rovnake,ako vy ostatny...

aj vy si sem tam poviete,ze boze,niekedy by bolo lepsie,keby sa nenarodil?? 😲 😲 😅 🙄 ☹ ☹ ☹

teraz je chory,a vyzaduje take cinnosti,kt. mi momentalne nevyhovuju...ked poviem nie,zacne sa oduvat,hadzat o postel,ja sa nudim,co mam robi...atd

mucher
31. máj 2012

@lubikan je to určite ťažké ☹ viem, že aj nás čaká ešte veľa ťažkých chvíľ, aj teraz si to "užívame" celá rodina. Starší je veľmi šikovný, nadaný, slovnou zásobou a formou otázok tromfne hociktorého 10 ročného, máme z neho obrovskú radosť, tiež neustále otázky 😀 , no M je v poriadku. m ten nám bohužiaľ ešte nerozpráva a tak už si prajem a čakám, kedy budu otázky aj od macka a neviem sa toho dočkať. Tým, že nerozpráva, vznikajú konflikty, že mu niekedy nerozumieme čo chce. Ale NIKDY mi neprišlo na um, že keby sa nenarodil a podobné. Milujem ich oboch rovnako 🙂 Keď som už v koncoch zatvorím sa do izby a poplačem si, vstanem a idem ďalej"bojovať" 🙂 Ked idem s m psychologičke, tak si spravím terapiu aj ja 😵

lubikan
31. máj 2012

@mucher prosim ta a ta homeopatia,myslis,ze to pomoze sklidnit ho?

erika160669822
31. máj 2012

@mucher Ako to funguje u psychologicky?

mucher
2. jún 2012

@lubikan Verím, že ano. Rozhodli sme sa ísť touto cestou 😉 Je to na dlhú cestu...ale to je všetko 🙂

mucher
2. jún 2012

@erika160669822 Objednáš sa, dá Ti termín,všetko potrebné Ti povie, donesieš papiere od lekárov, kt. máš k dispozícii , povieš, čo vás trápi, najskôr sa "vyrozprávaš" ty, potom bude klásť otázky ona, počas celého rozhovoru sleduje dieťa ako reguje, pýta sa aj jeho pozoruje ako reguje. Tak to bolo u nás nakoľko m ešte nerozpráva..neviem, čo konkrétne, by ťa zaujímalo

erika160669822
2. jún 2012

@mucher No moj maly uz rozprava ale ci bude tam tak to neviem.dr.potom poradi ako sa k nemu spravat?alebo ako prezit tu jeho neposlusnost?

paula80
2. jún 2012

@mucher
@erika160669822 presne takto to prebieha aj u našej psychologičky,ale s tým,že malý s ňou moc nechce komunikovať,udržiava iba očný kontakt,semtam jej niečo odmrmle,vačšinou odpovedám ja za neho a teda ako píše mucher idem sa vyrosprávať hlavne ja a ona len hovorí,čo robím správne a čo nie,a ako by sme mali pri ňom postupovať atď 🙂

erika160669822
2. jún 2012

@paula80 Dakujem aspon viem co nas tam caka.

mucher
3. jún 2012

@erika160669822 poradí ako správať, čo robiť, ako reagovať, ako s ním pracovať, čo od neho očakávať. možno stačí len málo, aby sme svojim deťuriatkam rozumeli 😖
@paula80 🙂

erika160669822
3. jún 2012

@mucher Snad mas pravdu a zvladnem to.

mucher
3. jún 2012

@erika160669822 Držím palčeky 🙂 Viem aké to je, ale máte aspon šťastie , že rozpráva 🙂

erika160669822
3. jún 2012

@mucher Dakujem.A vase este nerozprava?

mucher
3. jún 2012

@erika160669822 Nie ☹ Chodíme od januára na logopédiu. Pokroky, čo sa týka reči eee, ale zlepšila sa nám pozornosť, on sem tam aj ukáže na niečo ale veeľmi málo, rozumie všetkému, žvatle dadadad, adm, tatatat, ma ale zmysluplné nič ani mama 😢 . psycho, neuro a pedopsychiater tvrdia, že sa nemá kedy naučiť rozprávať, že tým, že je "akčný" tak to cez neho prebehne, ale čím ďalej, tým viac sa mi to "nerozprávanie" nezdá. Autizmus vylúčili...

tanapeta
3. jún 2012

@melory Einstein mal aspergera

erika160669822
3. jún 2012

@mucher Nemaju predstavu preco nechce rozpravat?Niekedy to nebyva problem lebo deticky zacinaju aj neskor rozpravat.

mucher
3. jún 2012

@erika160669822 že vraj kvôli ADHD ale mne sa to už nezdá ☹ ,možno aj preto, lebo všetci v okolí rozprávajú, len my nie. A Martinko, ked mal 2,5 rozprával básničky a celé state z rozprávok, ten je ukecaný dodnes, ale on e iná hlavička. Jeho učiteľka hovorí, že ešte nemala prváka s takou slovnou zásobou a "vybavenosťou" 😀

erika160669822
3. jún 2012

@mucher ved nie su vsetky deticky rovnake.Ja mam este dvoch starsich synov 24 a 17 ten starsi bol ovela sikovnejsi ked bol maly ako ten mladsi a ten starsi ma skolu bez maturity a ten mladsi studuje na priemyslovke a uci sa na vybornu.

mucher
3. jún 2012

@erika160669822 Ja viem, hlavne neporovnávať, len niekedy sa k tomu uchýlim 😅

abbie
8. jún 2012

Ahojte, potrebovala by som od vás nejaké informácie ohľadom tejto dg.
Je možné, že by sa nejaké príznaky u dieťaťa objavili už okolo 1,5 roka? Prosím, čo ste si všimli v tomto veku u vašich deťoch?

rebeca0911
10. jún 2012

@mucher aj my sme nadtým rozmýšlali,že či by nevedeli homeo viac pomôcť...držím palce a dajte vedieť ako sa vám darí 🙂

jaruskka
13. jún 2012

@mucher ahoj. ja mám takú dcéru, už mala 3 roky. je to s ňou ťažké, ale čo už. chcem sa pýtať na tú homeopatiu.

princes218
18. jún 2012

@mracik Ahoj ja mám Samka má 8 rokov a máme ADHD - Opozicná vzdorovitá porucha, Hyperkinetická porucha správania a Lahká mentálna zaostalosť ( mentálna retardácia ) , navštevujeme detského psychiatra nasadila nám lieky no a už len dúfať že nám trošku pomôžu. V škole máme špecialneho pedagóga ktorí nám pomáha s učivom . Ale keď sa mu rodič venuje tak sa dá všetko zvládnut mi to máme asi spojené s autismom ešte nás v auguste čaká Trnava no uvidíme čo nám povedia a ako dopadneme 🙂)) ale nech to dopadne ako chce je to moje dieťatko ktoré ľubime a sme radi že ho máme ja jeho maminka, brat , nevlastná sestricka i nový ocino 🙂)))
Držkám palčeky nech ti všetko dobre dopadne 🙂

pink_lady
30. jún 2012

ahojte, tak uz aj my mame na papiery ADHD + podozrenie na Aspergerov syndrom...Odporucili nas do integracneho centra do TT k Dr. Janosikovej, ale pocula som ze velmi rada testuje deti na autizmus a to by som nechcela aby dostal hned nalepku aj ked len na Aspergerov syn. Mate niekto s tout dr skusenosti? My sme boli uz par krat objednani k Dr. Matuskovej do DF NsP, ale vzdy sme boli chory, teraz sme preobjednany na jul uvidime ci to vyjde, a trochu vaham ze ku ktorej teraz 😅 😕