Dieťa s poruchou pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

mracik
6. sep 2006

Ahojte maminky, viem, že väčšinou máte ešte len malé batoliatka, ale predsa,
je tu niekto kto má dieťatko so syndrómom poruchy pozornosti a hyperaktivitou, prípadne dyslektika, dysgrafika a pod? Alebo týmto syndrómom trpí?
Môj hyperaktívny syn práve začal chodiť do školy a aj keď je to len nultý ročník, mám teda riadny strach ako to zvládbne on a aj jeho učiteľka...

dadalka
31. máj 2007

Pozdravujem všetky statočné mamičky, ktoré bojujú za svoje detičky. Ja mám syna, ktorý má 21 rokov a od malička bojujeme s LMD. Žiaľ, jeho problémy sa zhoršili najmä v puberte a teraz, keď dokončil školu, žiaľ, nedokáže sa zaradiť a sociálne ani spoločensky uplatniť. Každý zamestnávateľ skôr, či neskôr jeho poruchu pozornosti a sústredenia na prácu objaví a problémy sú na svete. V súčasnosti bojujeme o invalidný dôchodok /a je to boj ťažký/ pretože odborná verejnosť /psychiatri, psychológovia, neurológovia/ vedia o tom tak málo, že niekedy žasnem. Najviac informácií som sa dozvedela z internetu a v podstate za neho bojujem ja. Nakoľko je z dôvodu LMD u neho preukázaná mentálna subnorma na základe testov IQ, veľmi ťažko sa s tým zmierujem a stále to predýchavam. Nikdy by ma nenapadlo, že sa to v jeho dospelom veku dostane až do takýchto problémov. Mojím hlavným cieľom je zabezpečiť mu dôstojný život a spoločenské uplatnenie, aby mohol fungovať aspoň na 50%. Tak nám držte palce. Nakoľko je v súčasnej dobe viac informácií a možností, ako som mala ja v minulosti, verím, že Vaše detičky budú na tom oveľa lepšie, čo Vám zo srdca želám.
Chcela by som sa nakontaktovať na mamičku, ktorá písala minulý rok o svojich dvoch dospievajúcich synoch s podobnými problémami ....kar? . Ak to číta, nech sa mi ozve.
Veľa šťastia!

bubca
31. máj 2007

Ahoj tajga,dakujem za odpoved.Na PRODYSe som pravidelne,len ma zaujimalo,ci niekto nema nejaku osobnu skusenost.Chodim s malym do centra na cyprichovu,tam sme pod laskavym,ale pevnym dohladom pani doktorky,tak dufam,ze nam tam poradia aj so zaradenim do skoly.Len sa snazim zbierat info kde sa da.Denne bojujem s pristupom okolia a ak mam byt uprimna,niekedy mi je do placu.Davidko je zlaticko a velmi ma mrzi,ked vidim,ako sa k nemu spravaju deti a ze pristup pani ucitelky tiez nie je prave adekvatny.Mala som snahu vysvetlit jej Davidkov problem,ale reakcia z jej strany je stale rovnaka,totiz,ze David je zaostale,nezvladnutelne a neprisposobive dieta.Pritom sama viem,ze staci trosku toho nadhladu,pochvala a Davidko sa v ramci svojich moznosti snazi.A je mi dost tazko,ked si citam tieto stranky a vidim,ze nie sme sami,kto bojuju s tymto problemom.Minimalne od ucitelov by som ocakavala fundovanejsi pristup. ☹

bubca
31. máj 2007

Ahoj dadalka,pomoct neviem,ale drzim palce,aby vsetko dobre dopadlo. 🙂

janamacka
31. máj 2007

ahojte, babenky, nechem sa vam tu miesat, len ma zaujala tema mam hned niekolko dôvodov:
som spec. pedagog
o ADHD mam diplomovku
mam dvoch bratov s ADHD 13 a 5 rocneho
a nakoniec dcerku, ktoru si pomaly pozorujem a myslim ze sa tomu nevyhneme ani mi.
ale k veci, chcela som vam iba poradit, ak mate tu moznost dajte si drobcov riadne zdiagnostikovat a ak mate v meste triedu pre nadane deti tak sa snazte dat dieta tam, pretoze tam sa s ADHD rata. samozrejme ak IQ testy tomu zodpovedaju, ale väčšinou ano.

bubca
31. máj 2007

ahoj janamacka,dik za tip...cokolcek,len aby bol moj drobec v pohode 😀

magdalenasvarcova
22. jún 2007

Ahojte🙂
aj napriek tomu ze som suhlasila so vsetkymi pravidlami pridavania odpovedi do vasho fora neda mi nepomoct... nechcem si robit reklamu ani nic podobne ALE🙂 pre deti trpiace poruchou pozornosti alebo ADHD/ADD syndromom ci po starom LMD alebo poruchami ucenia existuje pomoc a niesu nou iba lieky🙂 ide o EEG biofeedback terapiu🙂 ak vas tato terapia zaujala poskytuje ju v Bratislave poradenske zariadenie lienka🙂 dufam ze sa na mna admini nenahnevaju... chcem len pomoct.

bubca
23. jún 2007

magdalena:vďaka za tip,určite si o tom zistím viac,každá pomoc dobrá 🙂

brii
25. jún 2007

BTW...Union preplaca 30 sedeni biofeedbacku

bubca
25. jún 2007

brii:máš s tým nejaké skúsenosti?ja som si našla nejaké infošky,ale môj manžel je striktne proti tomu ☹

bubca
25. jún 2007

brii:asi blbá otázka,až teraz som si prečítala,že si snažilka 🙂

brii
26. jún 2007

Je proti biofeedbacku???? A preco? Moze to len pomoct 😉
A keby poistovna preplatila 30 sedeni (cca 7.tis.), myslim, ze stoji za to vyskusat.

bubca
26. jún 2007

brii:to si myslím aj ja,ale ako mi oznámil,on je proti "elektródam na hlave"...neskutočne ma tým naštval,odmieta si čo i len prečítať info ☹ ale v piatok idem s davidkom na kontrolu k psychologičke,tak sa jej popýtam a ak sa ona vyjadrí kladne,hádam sa mi podarí ho na základe jej fundovaného názoru ho presvedčiť 🙂

misko03
28. jún 2007

Ahoj mamičky!
potrebujem radu ,mám syna mal teraz v decembry 3 ročky.Od 1,5 nespi vôbec cez deň,vstáva ráno okolo 7.00 a behá kým neodpadne do večera 20.30 niekedy aj do 21.30.za posledné dve týždne sa tak zhoršil že ja som už uplne v koncoch nepočuva vôbec,behá je proste všade a ja za ním.S detmi sa nepohrá chce sa len bit no strašné som zúfalá lebo nevládzem už s ním.Ja nemám nijakú pomoc nič babky nikoho.Mám ho rada ale už neviem ako ďalej.Pred pol rokom som bol s ním u lekárky no tá mi povedala že je v poriatku.Keď večer zaspáva tak sa nevie dať normálne do kľudu ešte stále s ním hádže.No je to strašné.Minule kamarátkynmu maličkému v kočíku skoro odkúsol palček pozerala na mojho syna ako na netvora.Srašne som sa hanbyla ale najviac ma štvalo že je taký.On to potom oľutuje ale už je neskoro.Jediná pomoc u neho je tá keď si musím aspoň navarit je televýzor chvýlku popozerá.Som z Košíc neviete na koho by som sa mala obrátit?a ešte niečo v septembry ide do školky ale len na doobedu lebo jeho nikto neprinúti ležať jednoducho nepočúvne učitelku.Ja dúfam že to školka nejak dá dohromady a že sa ukludní a zapadne do kolektývu.Monika 😉

bubca
28. jún 2007

monika,ja mám rovnaký problém,možno by ste mali zájsť za psychológom,odporučí vás pediater,aby vás zdiagnostikoval.ak máte adhd,aspoň budeš vedieť,na čom ste.to je hyperaktivita spojená s poruchou koncentrácie.náš davidko je dieťa s adhd a ver mi,chce to veľa trpezlivosti,lebo niekedy už fakt neviem,čo s ním. ☹ problém s okolým máme tiež,ľudia odmietajú pochopiť,že nie je nevychovaný,že iba jeho mozog funguje inak,ako u ostatných detičiek.čo sa škôlky týka,tam to budete mať veselé,každý rodič s adhd dieťaťom sa tým borí,tak nech ti je útechou,že v tom nie ste sami. 😉 prajem veľa síl a daj vedieť,ako ste dopadli.ps:ani my nemáme babky a dedkov,takže viem,aké je to ťažké

misko03
28. jún 2007

ďakujem za útechu no keby ste niekto vedeli o nejakom dobrom lekárovy tak mi napíšte.Monika

mracik
autor
30. jún 2007

ahoj Moni, určite máš pocit, že nikto iný na svete nemá také dieťa ako ty, že? 🙂 Aj ja som si to donedávna myslela... Náš Kubko mal v tom veku tiež podobné prejavy, škôlkou sa to celkom nevyriešilo, práveže začali problémy aj s učiteľkami a rodičmi ostatných detí. Nechcem ťa strašiť, len sa asi na to treba pripraviť...
Teraz už má Kubík sedem rôčkov, práve skončil nultý ročník, včera hrdo doniesol domov prvé vysvečko 🙂
Niektoré problémy sme už prekonali - napríklad teraz už spáva oveľa viac, deti nebije, nerozbíja všetko okolo seba...
Niektoré problémiky ostali - stále má problém obsedieť, sústrediť sa, najviac nás však trápi dyspraxia a dysgrafia.

Môjho muža včera trochu chytila depka, jazdí totiž na sanitke a včera mal dva výjazdy ku chalanom s ADHD - mali na vysvečku pár pätiek, boli opití a sfetovaní ☹ 😒
Ale ja som presvedčená, že bezpodmienečná láska a čas, ktorý našim deťom venujeme pomôžu prekonať prekážky a Kubík (aj ostatné detičky) budú raz úspešné a zrealizované osobnosti 🙂 🙂

misko03
30. jún 2007

Ach!!Mráčik ďakujem že si sa ozvala,je to smutné všetko 😢 Ináč na moje prekvapenie dobrý ľudia ešte sú,včera k nám prišla jedna pani po telefonickom kontakte domov.Je to terapeutka ktorá má perfektné výsletky s detmi ktoré majú ADHD.Je z LVS Barca- košice.Stačilo jej 5 minut a povedala mi že aj môj Miško má na 100% to ako sa vravý ADHD.Som ihneď objednaná na stredu k psychologyčke aby nám to potvrdila aj na papier.Bola som poučená ako mám s ním pracovať aby sa nám aspoň trošku zmenil život.Povedala mi že to s ním budem mať veľmi ťažké ale že napriek tomu sa dá s Miškom celkom dobre pracovať.Začala som hneď dnes od rána ako som bola poučená a ako vydím to naňho platí len neviem bit taká prísna a dôrazná.Však sa všetko naučíme.Ináč nám odporučila že nech ho ani nedávam do školky lebo sa mu zhorší stav a ešte viac zdiveje tak budem doma aj naďalej.Skúsim ísť po tie papiere na sociálku a dať si predlžit materskú tak dúfam že to vyjde a budem môc sa mu kludne venovať.Monika

misko03
30. jún 2007

Ešte sa chcem opítať mamičiek ktoré majú taký problém s detičkami je to problém predlžit si materskú keď bude mať potvrdenú tú diagnozu?Poberá z vám niektorá predženú materskú? ☹ Monika

tajga
30. jún 2007

ja by som skôr navštívila neurologa+ psychologa, aby ho zdijagnostikoval, /či je ADHD ALEBO ADD, ALEBO + porucha správania./neviem či deti v škôlke zdivejú ale sú iné či ho dáš skôr alebo neskôr stále bude iný,kolektív potrebuje, skôr na 1/2 dna do škôlky - tak by som to riešila, a odklad školskej dochádzky

misko03
22. júl 2007

Má niekto skúsenosť s EEG-záťažové nočné? Sme objednaný na 23.8 s 3 ročným synčekom.Ja si to ani neviem predstavit ako to zvládneme.Monika

misko03
22. júl 2007

som tak nešťastná ,už lietame od lekára k lekárovy .Nakoniec mi sami odporúčali ísť na predlženú materskú.Naposledy sme boli na neurologii kde mu na normálnom EEg ukázalo nejaké zmeny na mozgu tak musíme ísť na to nočné záťažové. ☹ Od 3 lekárov mám potvrdené že sa jedná o ADHD ale už majú podozrenie aj na epilepsiu.Je mi do plaču a strašne ťažko 😔To je že vraj to že on nespí a v noci strašne plače a kope a kuše že sa nedá utíšit.Že strašne kričí.Samozrejme mu hneď chceli dať lieky no ja teraz neviem.Každý hovorí že nie len lieky nebrať.Doktorka ma presvedčila že len na noc nejaky syrupček nech sa nebojím ale že on si musí odýchnuť a spať v kľude.Monika

zbrnkotanie
28. júl 2007

Ahojte maminky,ja mam tiez 12rocneho synceka s ADHD,tiez som si vytrpela svoje,
uz od skolky.hlavne v prvej a druhej triede som myslela ze sa zblaznim, chceli mi dat syna do ustavu a na psychyatriu.

bubca
28. júl 2007

zbrnkotanie:preboha,a to koho napadlo?ja mám syna s ADHD a o dva roky máme nastúpiť do školy...evidentne sa máme na čo tešiť ☹
prajem veľa síl,len ten,kto má také dieťatko doma vie,čo to v skutočnosti obnáša.

luzza
20. sep 2007

Ahoj všem,mám devítiletého chlapečka s ADHD a hyperaktivitou. A i tak je život s ním prima 🙂 Chce někdo poradit??

bubca
21. sep 2007

luzza:ahoj,klidně sem svoje zkušenosti a rady přidej,každá rada dobrá.🙂 😉

bibinka
6. okt 2007

ja som počula i čítala, že na sy ADHD zaberá užívanie omega3 mastných kyselín( podporujú správny vývoj a činnosť mozgu). v čechách predávajú prípravok IQ-E.P.A, je to aj v sirupovej forme pre deti od 3 rokov.ale u nás na SK to nepredávajú.viac je na www.iq-epa.cz.
nemáte s tým niekto osobnú skúsenosť?

melory
8. okt 2007

baby tiez sa bojim skoly...uz teraz je v skolke nesustredeny

bibinka
9. okt 2007

mel- škola je u Huga ešte ďaleko, dovtedy sa s ním dá popracovať, nie? ja viem, že to bude určite veľmi ťažké a sama si to neviem predstaviť, ale do školy mu chýbajú ešte tri roky.a v tej škôlke má dobrú učiteľku?myslím, či vie, že je hyperaktívny. alebo ho berie ako neposedné dieťa?

melory
9. okt 2007

rozhodla som sa ist k psychologicke, ak by sa dalo, tak mi pomoze, aspon ho usmernit.
beru ho ako nesustredeneho a ze potrebuje zvlast povedat.

melory
10. nov 2007

bola som - a povedala mi, ze staci od 5.roka, lebo ze teraz moze byt este hravy a nesustredeny.