Dieťa s poruchou pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

mracik
6. sep 2006

Ahojte maminky, viem, že väčšinou máte ešte len malé batoliatka, ale predsa,
je tu niekto kto má dieťatko so syndrómom poruchy pozornosti a hyperaktivitou, prípadne dyslektika, dysgrafika a pod? Alebo týmto syndrómom trpí?
Môj hyperaktívny syn práve začal chodiť do školy a aj keď je to len nultý ročník, mám teda riadny strach ako to zvládbne on a aj jeho učiteľka...

strociatka
16. jan 2013

@yukki ozaj, kde sa to da kupit za rozumnu cenu?

yukki
16. jan 2013

@strociatka hm...neviem, kde za rozumnú, ja som kupovala za normálnu, 8,90.- stála sada úloh a 9,90 tabulka.....ale váhala som dva roky, kým sa našiel sponzor, kúpili nám to napolovicu babka a jeden z kamarátov. najlepšie je nájsť niekoho, kto to má tiež, kúpiť tabuľku a len tie súbory, ktoré on nemá a vymieňať si.

yukki
16. jan 2013

@strociatka a niektoré súbory som zohnala aj na bazáriku. Staršie vydania, ale pre nás ešte lepšie, lebo nie sú tak divoko farebné, moju tie farby rušia. A dobre, že si pripomenula...musíme začať aj my. Ináč takto-aj ja idem zas na zápis s malou, rok mala odklad, a keď sme boli po posudok v CPPPP tak nám navrhli bezplatný kurz pre predškolákov, tak naň chodí-neviem, či sa zlepší pozornosť, ale aspoň ja mám pocit, že robím všetko, čo sa dá......

maznacik007
16. jan 2013

ja doporucujem tie listy k tomu logicu si zalaminovat ... aby sa ti neznicili.... u nas s tym robi aj v skolke aj doma ale doma je to dost trapenie najma mojich nervov.... 😝

yukki
16. jan 2013

@maznacik007 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 he he he.....tak tak. Resp.prvé 4 gombíky, pri ktorých ju spomaľujem...pomaly Kika...pomaly......akú farbu máš v ruke..no? a kaá je pri obrázku...no tak...neplaš sa, veď si to dobre ukázala....pomaly....
tak tie prvé 4 urobí a zvyšné dve ukáže rukou správne a chytí do ruky bársaký gombík a vsunie ho tam kde ukázala....a tak

maznacik007
16. jan 2013

@yukki pocuvaj ked budem na lieceni pridem ta pozriet a donesem ti tu sadu kariet co je na trenovanie koncentracie
http://www.pspublishing.sk/logico-primo-1007-hr...
toto a povinne to skusime na nasich detuchoch... aspon sa zabavime ... 😉 to ako pochop ja som bola taka akcna ze toto som kupila prve aj s ramikom ze teda od styroch rokov plna idealov .... o par dni som sla kupit ten najlahsi subor 😀

yukki
16. jan 2013

@maznacik007 presne! aj ja som musela prejsť na jednoduchšie, pre menšie deti-a nie že by bol problém s tým že nevie a nechápe-ale semtam aj nechápe, no.....ale hlavný probléém je v koncentrácii, že síce vie čo k čomu patrí-ale už sa nedokáže sústrediť natoľko, aby tie farebné gombíky (mimochodom už sú zo dva vylomené od jedu-lepené) doviedla tam kam má

strociatka
18. jan 2013

baby, dasa Logiko kupit aj niekde v obchode? Chcela by som si ho ohmatat a vybrat jednotlive ulohy, tak to cez net si to neviem vybrat...

tretulka
18. jan 2013

@strociatka nas je prvak a je to teda zaujimave...tento tyzden som bola na konzultacii u ucitelky, stale opakuje, ze maly co sa tyka ucenia je ok, velmi sikovny, ale to spravanie, spravanie, spravanie...neda si vysvetlit, ze ak ma dieta ADHD treba s nim adekvatne pracovat, to nie je angina, ze dame atb a bude to ok ☹, doma sme z neho niekedy na prasky a pritom je to tak sikovne a rozumne dieta 😔
@yukki dakujem za tipl, idem si aj ja to LOGICO poobzerat

yukki
18. jan 2013

@tretulka ak je tak šikovný a už prvák, tak je okrem toho LOGICO PRIMO aj druhé LOGICO...jak sa len volá.....zložitejšie a náročnejšie na pozornosť....LOGICO PICCOLO! a to je od 6 rokov, je tam tých gombíkov na tabulke 10, 5 je plnofarebných a 5 je bielych, len s farebným lemom-čiže na pozornosť ešte kus väčšie cvičenie

strociatka
18. jan 2013

@tretulka u nas momentalne dominuje ta pozornost, spravanie este ako tak sme zvladli, aj vdaka tomu, ze je dievcatko, ale ma problemy chapat veci, beznym dievcenskym reakciam vobec nerozumie, ma tak trosku svoj vlastny svet fantazie. Ucitelky sa zatial najviac stazuju na jej pozornost ☹

tretulka
18. jan 2013

@yukki dakujem za radu, no on je sikovny, uz v skolke ho velmi chvalili, ze vzdy vsetko vie, ze ked nikto nevie odpoved, tak Martinko urcite vie, s nastupom do skoly sa problemy prejavili vyraznejsie, psych, tvrdi, ze podla nej bude mat aj IQ nadpriemer jemne, ideme teraz na diagnostiku konecne 1.2., tak som zvedava na vysledky a hlavne, chcem mat na papieri, ze moje dieta nie je nevychovane, len ma poruchu pozornosti spojenu s hyperativitou, potom s nim uz aj v skole budu musiet tak pracovat. Vcera mi psych, povedala, ze podla stupna 1-2-3 ako ich ucili neurologovia delit ADHD je nas mezdi 2-3, vraj to musime mat doma narocne, to teda aj mame 😔 , aspon m,ala je kludna, dufam, ze sa to uz nezvrtne u nej 😅

tretulka
18. jan 2013

@strociatka tiez je prvacka?

strociatka
18. jan 2013

@tretulka nastastie nie, je novembrova, takze pojdeme neskor 😉 co je v tomto stave velka vyhoda

tretulka
18. jan 2013

@strociatka my sme tiez zvazovali odklad, ale testy v skolke spravil najlepsie vo svojej skupine a to bol najmladsi, sama psych, mi vtedy povedala, ze on by sa uz v skolke nudil, ze ju velmi prekvapil, vtedy sme s nim este nemali take problemy, on bol vzdy zivy, neposedny, vela rozpraval, horsie sa prejavy ADHD ukazali prave nastupom do skoly

strociatka
18. jan 2013

@tretulka toho sa bojim, skoly

tretulka
18. jan 2013
strociatka
18. jan 2013

@tretulka neziadame o odklad, ten mame prirodzene, kedze jej nevychadzaju roky

tretulka
18. jan 2013

@strociatka nas je 31.8. narodeny

strociatka
18. jan 2013

@tretulka nooo, to ste teda inak hranicni 😀 a ako ide normalne?

tretulka
18. jan 2013

@strociatka ano, normalne, uvidime, co bude dalej

eimuska09
18. jan 2013

ahoj, ja mám 11 ročného syna, ktorému pred 3 rokmi diagnostikovali ADHD. Na to že je náš Nikuško živé dieťa sme si zvykli a obrnili sme sa obrovskou trpezlivosťou. Keď nastúpil do školy ako prváčik, tak ho začala učiť hádam najlepšia učiteľka akú som kedy stretla. Nekonečne trpezlivá a Nicolasa brala takého aký je. Trpezlivo ho napomínala aby dával pozor a neskôr vymýšľala rôzne hry, ktorými ho upútala natoľko, že chlapec začal bez problémov spolupracovať. Nemôžem povedať, že by mal problém s učením, lebo nosil čisté jednotky. Pred tromi rokmi si ma zavolala a povedala, že na telesnej výchove reaguje veľmi podráždene, že neunesie prehru, deťom nadáva a vyhráža sa im. Doporučila mi, aby sme navštívili psychiatra a dali sme ho vyšetriť. Diagnóza znela ADHD k tomu pribudli lieky Stratera a návštevy u psychológa. Neviem, či tie návštevy pomohli, skôr si myslím, že lieky a syn sa skutočne zmenil. Učiteľka na neho nedala dopustiť (ako ani na iné deti v triede) od samého začiatku a po tom ako sa začal liečiť tiež potvrdila, že je to ďaleko lepšie. Raz som ju aj poľutovala, že sa s ním musí trápiť a ona mi povedala, že detí z rôznymi diagnózami má v triede 8 z 20 tich a že vždy, keď dostane nový prvý ročník (každé 4 roky) je to horšie. Povedala aj to, že učitelia na 1 stupni chodievajú na školenia, kde ich usmerňujú ako majú pristupovať k deťom s takýmito a podobnými diagnózami. Dnes má môj syn 11, pomaly sa blíži puberta a je čoraz rozumnejší (pokiaľ vynechám pubertálne prejavy). Zo začiatku bral Strateru 18-stku, potom 25-ťku a dnes sme znovu na 18-stke. Vekom sa toto ochorenie stráca a najzlomovejším obdobím býva podľa psychiatričky puberta. Dúfam, že to bude stále lepšie, lebo čo je výchova dieťaťa s ADHD vedia iba zúfalí rodičia. Netreba však strácať trpezlivosť a pokiaľ to ide držať sa dobrej nálady. Myslím, že učiteľky sú nastavené na takéto problémy vždy ide iba o ich dobrú vôľu, či majú, alebo nemajú záujem dieťaťu pomôcť. Držím palce.

tretulka
24. jan 2013

@eimuska09 velky suhlas s Tvojim prispevkom, velkeeee plus vo vychove dietata s ADHD je ucitelka, ktora ako pises ho berie taky ako je a ma porozumenie pre jeho poruchu. Kto nema taketo dieta doma, nevie, co to obnasa, mna najviac vytaca, ked povazuju maleho za nevychovaneho ☹

strociatka
1. feb 2013

@eimuska09 vidim v profile, ze mas aj dalsie dieta, prosim ta porad.

Co robit, ako to robit, aby starsia neublizovala mladsej? Nechchem tu teraz riesit ziarlivost, to je jedna skupina, kedy jej robi zle, ale to su take veci, ako ze jej berie hracky, zatvara ju v izbe, ale nikdy ju nenapadne, ani jej v ziarlivosti fyzicky neublizi.
Naopak, ked ma tie svoje stavy, kedy sa neovlada, nezvlada svoju emocionalitu, nedokaze regulovat impulzivitu a sama sa dostava do vyvrtky, tak vtedy ju aj napada, podkopava jej nohy, kopne do nej, soti ju uplne bez priciny, len preto, ze isla okolo. Nasledne prichadza trest a potom je to este horsie. Vcera u nas uz tiekla aj krv. Tak sa strasne rozjasila a prestala sa ovladat, ze malu tak zhodila, ze jej rozbila pusu.

Ja to uz psychicky nezvladam, uprimne nevladzem a miestami vobec neviem co mam robit, aby som ju ja sama nevyhodila z balkona. Nemozem donekonecna ospravedlnovat, ze za to nemoze, ale ani uz nemam dost trikov, ako ju zvladat. Pomoc nemam ziadnu, nemame babicky, tety, strykov, sesternice, nemame vobec nikoho, som na deti sama, len obcas si dovolim z rodicaku zaplatit aupairku. Takze kazda rada dobra 😉

yukki
1. feb 2013

@strociatka u nás taký stav trval dva roky. Teraz je to kapánek lepšie. zasahovala som všemožne. Ale čo pomohlo...či to len chcelo čas.....neviem.

strociatka
1. feb 2013

@yukki a ako relaxujes? ako vypinas? ja teraz vesiam plienky, obe konecne zaspali, ale este ma caka nocna sichta s kojenim, takze neviem, ako mam vypnut? ako vypustit paru a neprizabit si vlastne deti?

yukki
2. feb 2013

@strociatka nepamätám...to bol jeden zrýchlený film. Ja som ich potom dala do škôlky a vtedy som vydýchla vari...ale ako píšem, ono sa to utriaslo-trochu-nepoviem, že na menšiu nie je denne zaútočené, je, ale už akosi menej a akosi bezpečnejšie.

eimuska09
2. feb 2013

@strociatka no to je najťažšie u týchto detí, pretože oni bývajú skutočne agresívne. Naša mimka má tri rôčky a nico 11. Nedokáže si uvedomiť, že je starší a mal by ustúpiť. Býva neuveriteľne protivný a tiež jej ubližuje. Napríklad vymontoval z detského stolíka ku detskej stoličke všetky šrauby a ona sa naň postavila stolík sa rozpadol a stiahla na seba celú knihovničku...tiež tiekla krv a boli sme nepríčetní aj ja aj muž, ale ovládli sme sa a vysvetlili sme mu, že ju mohol zabiť a keby sa jej niečo také stalo, tak by sme od žiaľu zomreli aj my a on by šiel do decáku. Toto na neho zabralo, tieto detisú citlivé a majú strach z akejkoľvek zmeny. Treba si k nim hľadať cestu, bitkou a krikom nič nezaberie. Ja s nicom komunikujem neustále, všetko robíme spolu aj s malou, pričom on je ten ktorý ju učí robiť správne veci, on je ten veľký brat, ktorý ju má ochraňovať, on je ten, ktorého všetci potrebujeme (samozrejme akože) a napodiv to funguje. Vtedy sa cíti byť stredobodom pozornosti a to oni potrebujú, lebo keď sa na neho akože zabudne, tak začne byť zase zlý. Keď ho popreháňam pomáhaním v domácnosti a s malou a chcem mať od neho trošku pokoj, tak mu poviem, aby si išiel oddýchnuť, lebo že už musí byť unavený. on si ide čítať knižku alebo sa pohrať a vtedy je pokoj. Naozaj je veľmi ťažko radiť. Treba si uvedomiť že ku diagnóze sa vždy pridružia aj zdedené povahové vlastnosti ako dobré, tak aj zlé. To dobré treba stále pripomínať napr. aký si pozorný, aký si dobrosrdečný ako sa môžem na teba spoľahnúť, ako vieš malej pekne vysvetliť čo je správne atď. Deti s ADHD potrebujú aby boli chválené a jedine to ich posúva dopredu. Inak je boj vopred prehraný.

strociatka
2. feb 2013

@eimuska09 presne takto to vyzera u nas, tiez robi vsetko, aby jej ublizila, podklada nohy, aby spadla, soti, stuchne, potiahne stolicku...

krasne si to napisala, tiez sa snazime ju davat za priklad, aka je ona uz velka a mudra sestra, len popravde, nie vzdy mi na to vyjdu nervy a cas 😠 ale povzbudila si ma, ze to ma zmysel a je to neuveritelna skuska trpezlivosti a vydrze

eimuska09
2. feb 2013

čím sú detičky väčšie, tým sú rozumnejšie, lebo sa dá s nimi porozprávať a vedia veľa pochopiť. Tak je to aj u nás každý rok je to lepšie a verím tomu, že choroba bude za chvíľu fuč.