Dieťa s poruchou pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

mracik
6. sep 2006

Ahojte maminky, viem, že väčšinou máte ešte len malé batoliatka, ale predsa,
je tu niekto kto má dieťatko so syndrómom poruchy pozornosti a hyperaktivitou, prípadne dyslektika, dysgrafika a pod? Alebo týmto syndrómom trpí?
Môj hyperaktívny syn práve začal chodiť do školy a aj keď je to len nultý ročník, mám teda riadny strach ako to zvládbne on a aj jeho učiteľka...

sisstin
8. jún 2011

@strociatka no to ADHD je peklíčko 😉 my to máme zase totálně opačně, Tygr je dost úzkostný, hrozně se bojí dětí, ze všeho má hned schízu a bulí 😝 takže ono ve výsledku je to stejný, páč se s nim taky nikam nedostanu - jít na kafe s kámoškama a dětma neexistuje, by se posral hrůzou z těch dětí, v lepším případě by tam za nima sice šel, ale jenom se mnou 😝 takže kámošky kecaj u kafe a já si musím hrát s dětma 😝

doma se nezabaví ani na sekundu sám, neustále se mu musím věnovat, neustále ho mám za zadkem, chodí se mnou i na záchod...v noci mě drží za ruku, válí se po mně...uf 😝 stačí totální kravina - např. něco nemůžu najít, Tygr už fnuká...zasekne se DVD - Tygr hystericky fnuká, atd.

takže každej extrém je na prd, i dítě s ADHD..i dítě úzkostný a závislý na něčí pozornosti 😝

susik77
8. jún 2011

@strociatka - veru, aj mna Veca vytrenovala. Ja som dost cholerik, ale pri nej nacvicujem trpezlivost az-az 😎

strociatka
8. jún 2011

@susik77 to ano, myslim si, ze keby nasu silenu rodinku niekto z vonka pozoroval, tak by nas bud vsetkych zavreli, alebo natocili sitcom 😀 😀 😀

sisstin
8. jún 2011

@strociatka koukám, že jsi těhu..gratulka 😀 smekám, mě by další dítko asi položilo momentálně 😅 😅 😅

strociatka
8. jún 2011

@sisstin nuz zadarilo sa 😝

susik77
8. jún 2011

@strociatka - podobne 🙂 boli sme s Veru vcera na zapise v dalsom detskom centre ale po vercinom vystupe nedufam ze nas prijmu. Verca vykecala, ze ma doma pocmaranu babiku, ze ju pocmarala sama a ze babika sa vola Chudatko 😎 😀 😝
No, vyzerame ako Adamsova rodinka 😎 😀

strociatka
8. jún 2011

@susik77 nasa katastrofa bud s nikym nekomunikuje, alebo rovno oznami, ze my mame doma len mysi, potkany, hnusne chrobaky a na veceru sme mali zraloka a ze tatinko je zly a ona je velmi dobrucka

potom uz vacsina pochopi, ked hovorim: cenzurovat, cenzurovat a este raz cenzurovat

susik77
8. jún 2011

@strociatka 😎 🙂
Vercu zase ked niekto chvali ze aka j dobra, ona povie, ze nie je dobra, ze je zla! 😎

strociatka
8. jún 2011

@susik77 krasne obdobie, onedlho uz takto uprimne perlit nebudu, potom uz budeme pre nich len trapni 😠

ja mam od narodenia nasej malej tsunami pocit, ze mame uz 3,5 roka pubertu

susik77
8. jún 2011

Ty, ja zacinam mat tento pocit asi tie dva tyzdne. Zatvara sa do izby kedide nieco vymyslat a posiela ma prec uspat Terezku...

strociatka
8. jún 2011

@susik77 hihihihihi, tak toto doverne poznam a ked je nahodou situacia, ze ma nema kam vyhodit, tak mi povie: maminka zatvor oci idem robit zle 😀 😀 😀

paula80
9. jún 2011

Ahojte ja som sa chcela spýtať, či vaše detičky s ADHD mali v miminkovskom veku nejaké iné známky ADHD ako klasika sú: nekľud bábatka, mala potreba spánku atď, myslím napríklad nejaké neurologické zmeny, napr.náš mal hypertonický syndróm ľahšieho stupňa a od malinka problémy s papaním - saním a následne tuhou stravou..ďakujem

renatkas
9. jún 2011

@paula80 problemy s kojenim su bezne pri ADHD, tiez velmi skory motoricky vyvoj - skore lezenie, chodza, alebo napr. take pohupovanie spredu dozadu, problem sustredit sa na jednu vec, stale musis vymyslat nieco... ja teda dufam ze dieta s ADHD nemam, len velmi zive, to sa asi uvidi az v predskolskom veku... len som o tom pisala bakalarku...

susik77
9. jún 2011

@renatkas - moja zacala liezt v 7.mesiaci, ale chodit az v 15. zo zaciatku malo sala, chcela sa stale nosit, mala hypotonus. Bola velmi drazdiva, placliva, hypersenzitivna. Myslela som ze je ADHD, ale vcera nam to psychologicka nepotvrdila, ze vraj je velmi temperamentna. Sustredit sa dokaze, to mi hovorili aj v skolke. Pri ADHD myslim ukaze nieco EEG ci nie?

strociatka
9. jún 2011

@susik77 EEG u ADHD nieco ukaze len veeeelmi vzacne a to tiez len v pripade, ze tam bezi aj nieco ine (neurologicke). V nasej skupinke detis s ADHD (a to su tam uz aj velki skolaci) nema jedine dieta ziadny pozitivny nalez na EEG.

My sme mali velmi vela priznakov ADHD uz od novorodeneckeho veku do jedneho roka - okrem toho, ze takmer vobec nepotrebovala spat, bola vysoko drazdiva, sustavne plakavala, silne bolesti bruska, koliky takeho razu, ze si par krat vytlacila hrube crevo von konecnikom, tazko zaujatelna pozornost, sustavne menila podnety, nezabavitelna nikym a nikde, nekludna nie len motoricky, ale aj emocne, skory nastup reci (ba-ba, ta-ta) uz v siestich mesiacoch, samostatna chodza bez opory uz 11 mesacna. Obrovske problemy s prisatim a kojenim, neskutocny problem s prechodom na tuhu stravu, problemy so stravovanim vlastne dodnes, emocne rozlady a afektivne zachvaty (dnes uz ovela lepsie), ale viete co, uz sa mi nechce pokracovat, budem mat depku 😒

susik77
10. jún 2011

@strociatka - ahoj my vsetko to co si vymenovala okrem papania 😎
nespavost, koliky az do 8.mesiaca, drazdivost, hypersenzitivita, afekty...len sa divim, ze ta psychol. nic taketo nediagnmostikovala ani nespomenula. pritom ja som si vsimla pri tom vysetreni, ze veru niekt. ulohy proste odbila-ze sa nesustredila...

susik77
10. jún 2011

@strociatka - Ahoj, dnes mi prisla sprava od psychologicky, tak Veru ma receptivnu vyvojovu poruchu - ze nerozumie dlhsiemu toku reci, zlozitym pokynom...este napisem. Inak ze ma vyborne percepcne schopnosti, pamet, je velmi sociabilna.

strociatka
10. jún 2011

tak to sa s vami tesim, toto je fajn, nepriala by som nikomu diagnozu autizmus a sklanam sa hlboko pred vsetkymi rodicmi tychto deticiek

susik77
10. jún 2011

@strociatka - myslis, teda ze toto nie je zavazne? co som o tom citala na nete, ze vraj potom maju deti problem s vyukou aj v skole...Ale u Veru mi to nepride az take zavazne...osobne som si teda vobec neuvedomila ze ona vlastne nerozumie. Mam pocit ze nerozumie len komplikovanym pokynom.

paula80
10. jún 2011

@strociatka ďakujem za odpoveď, no náš je presne to isté ako vaša,len s tým, že náš odmietal jedlo a pitie totálne, skončili sme až s nasogastrickou sondou v nose a mal ju do cca.2 rokov, kedy sa nám konečne podarilo ho troška zabávať pri jedle a pití, začal pozerať rozprávky a potom sa jedenie a pitie troška zlepšilo, stále to nie je ako u iných detí 😒
Chcela som sa spýtať, vy chodíte na nejaké sedenia, alebo sa ty špeciálne tomu venuješ, myslím deťom s ADHD?
Ja som sa ťa už tuším vyššie pýtala.
My teraz riešime viac logopédiu, má zlú výslovnosť a zle prehltanie, ale chcela by som aj vyjadrenie psychológa, aby sme konečne mali jasno, prečo je taký aký je.....

strociatka
12. jún 2011

vies, presnu odpoved nedokaze dat asi nikto, ono je to cele ovela zlozitejsie, skolska vyuka je postavena hlavne na mechanickom memorovani pre deti abstraktnych pojmov, pes je zakopany hlavne v tom, ze frontalny lalok (zodpovedny za planovanie, abstrakciu a pod) sa dovyvyjava u deti priblizne okolo 12teho roku, takze s ucenim maju problem aj uplne bezne zdrave deti, nie to este deticky, ktore maju nejaky problem - od sustredenia az po porozumenie 😖

ale skusenosti su take, ze sikovne, inteligentne deticky (ako aj tvoja mala) si najdu kompenzacne mechanizmy, nebude to jednoduche, treba sa im venovat, vysvetlovat, nazorne priklady a pod. Zial nie som skolsky psycholog, neviem o tom az tak vela. Ja pracujem hlavne s malickymi prckami a kazdy je uuuplne iny a tak sa aj ucim za pochodu, osobne sa skoly s nasim strasidlom desne bojim - pamat nie je az taka excelentna, pozornost strasne hlboko pod bodom mrazu, sustredenost tak max. 1 minutu... nuz caka nas veeeela prace.

strociatka
12. jún 2011

@paula80 nechodime zatial nikam, len problemy konzultujem s kamaratkami, co maju uz velke deticky s ADHD, dovzdelavavam sa, chodim na kurzy a vycviky venovane ADHD, som v stalom kontakte s ludmi, ktori sa tymto detickam venuju, ale neustale mam pocit, ze tym, ze je kazde toto dietatko aj ina osobnost, ina povaha, iny geneticky zaklad, ina rodinna situacia - neexistuje ziadny osvedceny manual, ktory by zarucil, ze toto, ci ono bude urcite fungovat.

V praci mame vela deticiek s pridruzenym ADHD, takze aj par rokov praxe s nimi mam a zatial velmi zabera v odbornych kruhoch terapia zvana KBT (kognitivno - behavioralna terapia), ale nie je vsemocna. Takze stale aj hladam. Najlepsou skolou mi je vsak vlastne dieta, velmi vela ma naucila moja vlastna dcerka, ona sama je velmi komplikovana osobnost, introvert, tvrdohlava (to je slaby vyraz, skor zabednena) a neustale chora, co vsetko velice komplikuje. Napriek tomu ju velmi milujeme a aj ked sme priserne unaveni a padame doslova na hubu, akosi dokazeme vstat a ist dalej a ona aj ked na kratky okamih nas za to odmeni 🙂

paula80
12. jún 2011

@strociatka no klobúk dole,že sa tomu takto venuješ a hlavne dcérke,musím sa priznať, že ja už nemám toľko trpezlivosti,nakoľko každá hra a snaženie sa ho niečo nové naučiť sa po chvíľke skončí z jeho strany odmietaním,včera som tak skúšala to počítanie, ako si to spomínala vyššie,máme aj to čísielkové lego,a nakoniec to skončilo tak,že rozhadzoval lego a kričaním "nechcem to robiť" a hotovo.Jediné čo ho baví je vyrábanie z plastelíny "resp.miešanie a drobenie a tak...", kreslenie 0 bodov,zatiaľ len čmára, i keď sa snaží urobí koliesko a potom dokresľuje oči,pusu,nos a končatiny,sú to také čmáraninky a nakoniec to aj tak celé naschváľ dočarbe 😒 Jediné čo zaručenie vie sú farby, ovláda všetky.
No a aj my si každý večer, keď už spí vydýchneme a vychutnávame ticho a kľud,ale tiež ho ľúbime veľmi a tiež ten okamih, keď nám povie, že nás ľúbi stojí za to 🙂

strociatka
12. jún 2011

@paula80 tiez klobuk dolu, ze ste to skusali 😉 my to asi na cas odlozime, lebo mala uz len ked sa jej opytam, kolko ma rockov, tak prevracia oci stlpkom. Ale to je uplne skvele, ze maleho tak zaujima plastelina, lebo to im pomaha zlepsovat ich dost narusenu jemnu motoriku, treba si pri uceni davat velky pozor, aby neziskali pocit, ze su do toho tlaceni, to by bolo ihned po vsetkom, len hravo a hrou, je to tazke, ja takisto casto stracam nervy a musim to skoncit ja, lebo by som malu asi roztrhla v zuboch 😠

2910
12. jún 2011

Ahoj maminky,

vůbec nevím jak začít. Náš malý byl strašně plačtivý od narození, fungovalo do půl roku jen nošení v šátku. teď mu bude rok za týden a začal se moc vztekat, bouchá hlavičkou do postýlky i do más. Když si s ním hraju je v pohodě,nebo když ho nosím, ale když potřebuji jít třeba na wc a nevidí mne je zle, jinak je také pořád v pohybu už od narození. Neposedí stále máva ručkama a nohama. Podle mudr je to normální, já se však bojím, že si ublíží, jde podle vás o LMD, nebo jen je opravdu živej.Mám si vyžádat nějaké vyšetření a vůbec bude k něčemu, není ještě malej: Moc díky ☹

strociatka
12. jún 2011

@2910 chapem tvoje trapenie, ale lekarka ma naozaj pravdu, je to uplne normalne. Na vysvetlenie: dietatko okolo roku a po prvom roku zisti, ze ono a mama nie je jedno, ale su to dve bytosti a zisti, ze ma vlastnu volu, ale vobec nevie co s nou a tak skuma, skusa... niektore deticky viac, ine menej - zalezi aj od temperamentu, ale hlavne je to uuuuplne normalne a uplne vporiadku. Pre maminky sa skoncili dobre casy, vela maminiek o tom moze pisat cele bolgy, je to tak trosku prekvapenie, ale tak to ma byt, tak je to normalne. Teraz to bude hodne hekticke, vpodstate si uz viac nesadnes, lebo len co sa toto obdobie trosku upokoji, nastupi vzdor a bude opat veeelmi veselo.

Uzijes si hodne nervakov, v tomto obdobi velmi vela mamiciek chodi na WCko aj s detmi priviazanymi v satke, lebo su zive a su schopne na seba kade co za tu 1 minutu postahovat, rozbit si hlavu a pod. Treba tym prejst, treba to vydrzat a chce to fakt pevne nervy a niekoho na vystriedanie sa pri malom, ale prejde to, urcite by som za tym nevidela ziadnu poruchu.

Hore hlavu, drzte sa.

strociatka
12. jún 2011

@2910 a este ma napadla jedna vec, maly mozno v tejto chvili prekonava obdobie zvane tiez obdobim separacnej uzkosti, musi si tym prejst uplne kazde dieta, aby jeho psychicky vyvin mohol normalne pokracovat dalej - len vydrzat a uistovat ho, ze ho lubite a ze sa mu len tak nestratite aj ked vas v danej chvili nevidi, trebars z toho WC nanho aspon rozpravat

lulusy
24. jún 2011

Ahojte maminky, poradite mi čo s mojou dcérkou?
Ma 2roky a 4 mesiace, je velmi rozlietana, nema žiaden pud sebazáchovy, nevie sa zahrať dlhšie ako na 10 min. , ked sa jej niečo nedari je zuriva, hadže hračky, veci o zem, kriči. Keď niečo chce, musi to mať okmažite. Vonku na nu musim davať obrovský pozor, pretože od kedy sa naučila chodiť, tak nevie ist pomaličky ale ruti sa hlava nehlava, nevie sa koncentrovať ked nieco robi, za doobedie vystrieda aj 10 aktivit. Všetko čo robí, robi pojašene. Detičky miluje, ale oni asi citia, že je takáto a stránia sa jej, ona ich chce mojkať, držať za ruky. Aj sa s nimi pohra a keed jej je dho, tak im robi zlost, dava dole čiapočky, sype piesok na hlavu, hadže hracky do košov. So spanim problem ako taky nemá, cez deň spinka aj do 3 hodin, v noci sa to už lepši, donedavna, ale vstavala cca okolo 2-hej a do 3 hodin sa vrtela, kopala, spievala si, recitovala a pod. To som ale prikladala tomu, že ju ešte stale kojim. Teraz spinka v noci celkom dobre ..klop klop. Je neposedna, s papanim tiež mame problemy, stoji ma to vela namahy a trpezlivosti. Ale už nevladzem, naozaj, zlyhavam už. mam poit, že nepomáha ani po dobrom , ani po zlom, nepomaha ani vysvetlovanie a dohovaranie (ani po 5 raze), ani ignoracia, ani zastrašovanie, ani zvyseny hlas a priznam sa bolo už aj po zadku (už prekypel pohar trpezlivosti). Nereaguje na mňa, normalne ma ignoruje a robi si dalej svoje. Možno mi treba viac trpezlivosti a sily, ale už neviem kde ju mam načerpať .... mam predsa aj domacnost,ktorá už bez tak vyzera hrozne, lebo nestiham. Je toho strašne veľa, čo by sa tu zmestilo .... Rozmyšľam nad psychologickou poradnou, neviem či robim chybu ja alebo mam take "neposedne" neposlušne dieťa .. prosim o pomoc o radu ... som zufala 😖

kalo
24. jún 2011

@lulusy nepapá také hodně sladkostí??? Hyperaktivní děti by neměly jíst cukr vůbec...jejich nezralá nervová soustava je ještě víc drážděná a jsou ještě divočejší...(ale to asi víš..) ...Zkus se určitě poradit s nějakým DR...ono je to jen a jen o přístupu, poradí ti, jak na ni (protože zákazy, zvyšování hlasu atd. to ještě zhoršují a nic neřeší..ona za to nemůže...) Naprosto tě chápu, mám to samé doma, je to náročné...