Dieťa s poruchou pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

mracik
6. sep 2006

Ahojte maminky, viem, že väčšinou máte ešte len malé batoliatka, ale predsa,
je tu niekto kto má dieťatko so syndrómom poruchy pozornosti a hyperaktivitou, prípadne dyslektika, dysgrafika a pod? Alebo týmto syndrómom trpí?
Môj hyperaktívny syn práve začal chodiť do školy a aj keď je to len nultý ročník, mám teda riadny strach ako to zvládbne on a aj jeho učiteľka...

brumdinka
9. júl 2010

mahras - a ked´´ píšeš, že jste zkusili už všechno tak co třeba kineziologie to jste zkoušeli 😉

samiana
9. júl 2010

Pozdravujem vás všetky,

strociatka, naozaj, čo Ti radím vychádza z individuálnych skúseností s deťmi s touto poruchou, pretože väčšina rodičov od medicíny nedostane nič, len psychofarmaká, a na to žiadne rady cez takéto diskusie nepotrebuješ. Svoje skúsenosti som získala samoštúdiom a samopokusmi, to s tým mliekom a jeho problematickým trávením nemám z vlastnej hlavy, naozaj existuje stav zlého trávenia mlieka za vzniku opiátových produktov. Mňa v nepodávaní mlieka podporuje aj moja pediatrička. Moja rada skúsiť to bez mlieka smerovala k tomu, aby v prípade, že dieťa má tento problém, a ten je častejší, než sa to všeobecne pripúšťa a vie, prestalo byť dráždené jeho nesprávnym trávením. Vyskúšanie je najlepšou odpoveďou, ak sa neosvedčí, potom nič.

mahras, mamičke, ktorá píše, že je zúfalá a nevie, čo robiť, v diskusnom fóre poradím z vlastnej skúsenosti, čo som urobila a že to pomohlo v podobnom prípade. Keďže predpokladám, že sa s tým nestretla, dám jej aj tip, čo môže použiť, tiež z vlastnej skúsenosti, aby to nemusela hľadať, mohlo by sa jej to zdať ako prekážka, ktorú nevie prekonať. Označiť tento môj postup ako reklamu... to si sa naozaj v živote nestretla s normálnou nezištnou radou, len tak, z ochoty poradiť? Mňa ten Tvoj príspevok urazil. To nemám brať ako reklamu, keď tu "propaguješ" Statteru? Veď len píšeš o tom, čo používaš Ty, nie? Toto isté by som mohla povedať aj ja, a mala by som väčší dôvod tomu veriť, poznajúc moc farmaceutického priemyslu. Ale sama píšeš, že to nepomáha, tak chápem, že to reklama nie je... Ja som si prečítala príbalový leták Stattery a mám dosť, celkom Ti verím, že hľadáš iné riešenie. Toho homeopata odporúčam každému dieťaťu, ktoré má akékoľvek problémy, moje sú na homeopatikách už roky a radila by som ho aj strociatke, ale nie každý akceptuje homeopatiu, z rôznych dôvodov, a ja predovšetkým rešpoktujem človekovu slobodnú vôľu a nechcem nikoho presviedčať o ničom, naximálne odporučiť, čo som robila aj v tomto prípade. A aj Tebe, by som poradila, ak to chceš akceptovať:
Pomočovanie je u detí s ADHD časté, moja neter s tým mala problémy do puberty a moja dcéra sa od plienok na noc tiež dlho odúčala. Ani potom jej "močové" problémy neprestali, močiť potrebovala každú chvíľu a v močových cestách problém nebol. Hlavne večer, pred spaním, išla na vecko aj 5 -6x za sebou, kým zaspala. A čuduj sa svete - po odstránení mlieka a mliečnych výrobkov zo stravy sa tento stav upravil, na záchod ide raz a je kľud. Mlieko, najmä vypité večer, zaťažuje aj obličky, bez toho, aby to bolo laboratórne potvrdené, proste je to odpozorované (a aj potvrdené, napr. čínskou medicínou). Je to aj moja skúsenosť. Zariaď sa, ako sama uznáš za vhodné.

mahras
9. júl 2010

samiana, ospravedlňujem sa, určite som Ťa nechcela uraziť. Samozrejme pripúšťam a viem o tom, že mnohí majú problém so strávením mliečnej bielkoviny alebo lepku, ale to nie je strociatkin prípad, preto si myslím, že vylúčenie mlieka a mliečnych výrobkov zo stravy v jej prípade účinné nebude, len jej to narobí ďalšie problémy. Samozrejme, podelila si sa s niečím o čom si presvedčená, že je to účinné a myslela si to dobre, preto ešte raz prijmi moje ospravedlnenie.
Brumdinka, nie, kineziologiu sme neskúšali, máš nejaké skúsenosti? Ak áno, tak napíš o nich.

brumdinka
9. júl 2010

mahras - no já osobně ne, ale byla tam kamarádka se synem co má taky ADHD a má s tím ted´problémy v 2.třídě a říkala, že mu to pomohlo - tak proč to nezkusit zkus pohledat na internetu určitě se někdo, kdo se tím zabývá ve vašem okolí najde - tak držim palec 😉

samiana
9. júl 2010

@mahras
OK, som rada, že sme si to vyjasnili.

strociatka
15. júl 2010

ahojte, uz sme spat. Stravili sme krasne prazdniny u babiny na zahrade a poviem vam, ze nic lepsie pre tieto nase deti asi ani nie je. Tak sa tam kazdy den vyblaznila, vysportovala, ze vecery sme mali kludnejsie, zaobisli sa bez typickych vecernych vreskov. Urcite tomu pomohla aj zmena prostredia, ini ludia, vela deti...

samiana - na tom mlieku mozno nieco bude, vratili sme sa z Kysuc a mali sme problem sa opatovne aklimatizovat na BA. Mala dostala hnacky, tak som vysadila uplne vsetko mliecne (logicky) a zatial je mala vpohode, teda aspon emocne nema take priserne vykyvy. Ale ista uplne si nie som, nakolko malu teraz tak sstrasne dostipali komare, ze som jej nasadila Fenistil kvapky - si nie som ista, ci to po nich nie je taka kludnejsia, alebo preto, ze ma vysadene mlieko???

megee
15. júl 2010

Ahoj holky...mám 2,5 ročního chlapečka...je možné už v tomto věku rozpoznat hyperaktivitu?

Malej chvilku neposedí a když už sedí tak se pořád musí vrťět a hýbat...u ničeho dlouho nevydrží a pořád někde běhá, když mu něco nejde hned na první pokus tak se začne vztekat a to co zrovna drží tak zahodí....má strašně moc energie a přes den vůbec nemá potřebu spát ( vstává v 6.30 a chodí spát ve 20.00)...bojí se menších dětí a nemá rád společný aktivity....může být hyperaktivní?

strociatka
15. júl 2010

@megee to je velmi malo symptomov, to co popisujes je zatial velmi zive dieta, ale tiez tazko vylucit, ci aj nie hyperaktivne. Deticky s ADHD sa vyznacuju poruchou pozornosti, vysokou impulzivitou... skus pozriet: http://www.predys.szm.com/zdrav_noviny.htm

Tvoj maly je prave v obdobi vzdoru, ktory sa moze prejavovat podobne ako ADHD, ale po ustupe vzdoru priznaky spontanne vymiznu. Takze z toho co popisujes to na ADHD nestaci a nevyzera, co je super. Lebo ked mas doma ozajstne ADHD, to je mooooc poznat. Tie deti su uplne ine, nemam na mysli len pohybovo - aj tam je rozdiel. Vela ludi si mysli, ze ked vela beha a vrti sa, je hyperaktivne, ale nie je to celkom tak. Deti s ADHD maju vela az nadmerne vela pohybov, ktore su mimovolne, neucelne, dokonca vyrazne nekoordinovane. Napr: moja mala ma chce objat, rozbehne sa ku mne, ale nedokaze uz dokoordinovat pohyby a nakoniec mi laktom vybije zub, koleno mam v bruchu, v ruke vytrhnute vlasy, ale stastnu pusu na lici. Takze asi takto.

megee
16. júl 2010

strociatka díky moc já právě měla strach...protože mezi jinými dětmi je tak trochu "jinej" je hodně "vzteklej" a i na klidné pobídnutí často reaguje pláčem a vztekáním...věčně někde padá a vůbec neřeší že od někud může třeba spadnout...je mu to naprosto jedno....kolektivní hry úplně nesnáší a naa to že s mluvením na tom není nic moc tak celej den žvatlá a pořád všechno komentuje...prostě neumí chvíli být v klidu a zticha

megee
16. júl 2010

ještě k tomu pohybu...venku mu věčně nadávám že neumí chodit...kouká po okolí nebo skáče a dělá blbosti a pořád padá...má věčně rozbitý kolena a i já jsem od něj samá modřína jak po mě skáče a lozí a přitom mě kopne nohou do obličeje nebo mi hlavou málem vyrazí zuby...

strociatka
16. júl 2010

@megee nuz, ako som pisala aj to tak vyzera (na hyperaktivitu) aj nie, ale nadej stale je, mozno ho to neustale hnevanie a vzdor prejde a ostane len zivsi, co sa u chlapcov lepsie toleruje ako u dievcatiek. My toto riesime zatial sportom a malej to hoooodne pomaha, snazime sa chodit co najviac plavat, lebo to nadovsetko miluje, skusili sme ju prihlasit aj na tenis, lebo tu mame taku tenisovu skolku, ale vobec nespolupracovala, tak sme to vzdali. Megee, skuste mu nieco pohladat, co ho chyti - futbal, plavanie, tenis, tancovanie, cvicenie... co sa vam podari najst a co ho zaujme, chyti. Nam sa pri takomto vyziti velmi ulavilo, mala cielene a zmysluplne vybije mnozstvo energie a aj my sme spokojnejsi, uz potom vecer nerobi az take strasne cirkusy a psie kusy. Drzim palce a verim, ze budete jedno z tych percentiek deti, co z toho proste vyrastu.

megee
16. júl 2010

strociatka díky moc...stejně s ním ale skočím k psycholožce, protože už si s ním občas nevím rady a odborná pomoc mi pomůže

Sport zkusím pořešit...je to super nápad aspoň si vybije energii něčím užitečným

samiana
16. júl 2010

@strociatka
pozoruj!

Ak je to od fenistilu, to ľahko zistíš, nemá dlhé pôsobenie. (Ja na štípance od komárov používam homeo: masť Cicaderma a liek Ledum.)

pet.s
17. júl 2010

tak naše berunka má za sebou opět noční scénu... ☹ máme vykopnuté dveře v koupelně,scénu jak z hororu,dovolila jsem si říci ne.Achjo.Je to strašně těžké, ☹

brumdinka
17. júl 2010

pet - ano to je, ale nesmíš jí povolit a když je to NE, tak je to NE ! jinak sport je velmi dobré řešení na vybiotí energie

a ještě něco objevila jsem stránky jedné společnosti na doučování dětí s různými problémy nevím jestli se to týká i ADHD, ale kdyžtak zkuste uvidíte 😉
http://www.basic.cz/

pet.s
17. júl 2010

brumdinka nepovolila jsem...ale byla to scéna, že se divím, že sousedi nevolali policajty, řvala tu , vykopla dveře od koupelny(2 roky staré ☹ )porvala se se mnou,řešila to celá rodina. Strašně se za to stydím,Včera jsem objevila deník, co si napsala po té bouřce. Je mi ji líto. Má v sobě takový chaos a zmatek.Jenže ji nemůžu nic říct, musím dělat, že jsem to nečetla.
Ale druhý den na mě byla opět sprostá a drzá, tak bylo další NE. To už se mnou jen nasra... nemluvila. Čekám kdy pochopí, že když mě začne titulovat, tak jak nemá, že bude následovat trest. Asi nikdy. ☹

brumdinka
17. júl 2010

pet - myslim, že se nemáš za co stydět, jak jsem koukala dceři je 16 ? no tak to je jasný do toho ještě puberta, to si ještě užijete 😅 ale neboj z toho vyroste - přeju pevný nervy 😉

ivulka6
18. júl 2010

Ahoj všetkým! Som na týchto stránkach len krátko, prechádzala som diskusné fóra a natrafila som na toto. Náš malý má tiež potvrdenú ADHD, no priznám sa, že som bola prvý a zatial posledný krát u neurologičky s ním ked mal rok, teraz už má 5 rokov, Niekedy sa mi zdá že sa vobec nevymyká z priemeru, že je ako ostatné deti, je živý, ale hlavne zvedavý. No a tiež nevydrží pri jednej činnosti moc dlho. Ked mal tri roky tak sme zažili pár nocí, kedy sa zobudil zo sna s krikom a dlho sme ho nemohli upokojit, ale nebolo ich tak veľa. Ale dodnes spáva s nami v spálni, a ani nedokáže sám zaspať, musíme byť niekto pri ňom kým nezaspí, tvrdí že sa bojí. Nechcela som ho oberať o telesný kontakt s domnením že ho potrebuje, ale už sa mi zdá že je to moc, že už je na to veľký. Ako miminko spával sám, pretože sa stále v noci budil a potom nespal aj dve hodiny. Stačil najmenší šramot, zachrápanie a prebudilo ho to. Tak sme ho dávali na noc do detskej izby, tam prespal vačšinou celú noc, prebudil sa iba vtedy, ked sa prečúral. Pár krát bol hore, počula som ako si rozpráva, ale ked neplakal tak sme k nemu nešli. Ako sa naučil vyliezť z postielky tak začalo obdobie, že už nezaspal sám, ked aj sme ho uspali v detskej izbe, vždy do pol noci bol pri nás v spálni . Najvačší problém pre nás je vybudovať si autoritu. To dieťa má vačšiu autoritu z cudzích dospelých ludí, z učiteliek v školke, ale u nás veru nie, ani u jedneho. Školka mu moc pomohla, ukludnil sa, v školke počúva pani učitelky na slovo, až žasnem ako to dokázali, prečo to mne nejde. Dúfam, že nám tá výchova neprerastie cez hlavu a že to zvládneme. Rada sa k vám prídem občas podívat. 🙂

pet.s
19. júl 2010

tak další zážitek s naší berunkou...včera přišla sousedka, cela vyděsená, že nám mladá chodí po parapetu na okně(bydlíme nad krámem,asi 5 metrů nad chodníkem je tam takový velký parapet)
Letěla jsem do pokojíčku celá divá a naše mladá s koštětetm honila na parapetu pavouka. Strašně se jich bojí a prý ji lezou od tamtud do okna. Jako, že se mohla zabít nebo zmrzačit ji jaksi nedošlo ☹ Někdy mám pocit, že ji za chvíli nebudu moc nechat samotnou doma. ☹

ivulka6
20. júl 2010

@pet.s ahojky, no když to čtu co píšeš tak se normálně desím toho co čeká nás až malý povyroste 😢

strociatka
20. júl 2010

@pet.s paaani, uplne si takto predstavujem nasu malu, toto nam vystraja, ked ma teraz cosi cez 2 a pol roka, nechcem si ani len predstavit, co bude robit v 16tich. Ako to zvladas? Kde beries energiu stale nieco riesit?

pet.s
20. júl 2010

Holky, to je pořád něco.Dnes nám zase vylomila v ledničce za 40000 ty držáky šuplíků. Nejde to opravit. Já ji fakt jednou zabiju. Si vyndával pizzu a ona nešla, ne? Tak rvala až to celé urvala. ☹ Brečela bych, ta lednička je stará rok.
@strociatka - energii už dávno nemám,ale co mám dělat?Musíme už jen vydržet. ☹

pet.s
20. júl 2010

ivulka6 - Bára se mnou spala do 10 let. Pak přišla puberta a už nestála o noční hlazení mámou. A přestala chodit. Dnes na sebe nenechá sáhnout. Autoritu taky nemáme, ale u nás ji nemají ani ve škole. Na ni neplatí nikdo. 😖

kalo
20. júl 2010

Holky, tak to se teda mám na co těšit 🙂 🙂 A to mi DR.říkala, že z ADHD dítě vyroste. Že do těch 9 let je to nejnáročnější /hlavně ta hyperaktivita/.....
PET:S a chodíte s ní někam s psychologovi?? Promiň, nedočítám zpět, jestis už to psala....Mě to připadá, že to už nemá s ADHD moc společného, že má spíš problém jinde....To je spíš porucha chování jak vyšitá.... 😅

teufelchen
26. júl 2010

Holky...je to silene, co tady ctu...taky k vam nejspis patrime ☹ Porad se sice uklidnuju, ze ne..ze maly je proste jenom zivejsi...ale nejspis ne.Neni nam jeste ani rok a pul...jsme mega aktivni, prvni 4 mesice po porodu jenom prorval, spal minimalne, pak se to trosku uklidnilo, doted se mi v noci budi,pres den si nesedne ani pri cteni knizky , porad je v pohybu, i kdyz stoji, trebe nohama, se vsim hazi, jakmile dopije piti, nebo mliko, automaticky lahev hodi o zem..nejednou dostal pres prdel a dela to porad, skace mi ze stolu, vyleze na parapet, vterinu ho nemuzu nechat samotnyho, nema proste pud sebazachovy....kdyz upadne, muze mu i tect krev, muze mit bouli, jakmile se oklepe /breci uz jen kdyz je fakt mega rana/ rekne au...nebo joj..a vyleze no a znova je pripraven ke skoku:o(((jsem z toho uplne hotova.Pres den nic neudelam bez toho, abych ho porad nesledovala.Neumi se hrat na hristi, nezajima ho, kdyz stavime babovicky...porad by jenom nekde lital, lezl...taky hracky u nas stagnuji, zadnej robot tomasek, ani jine hracky zvukove nebo interaktivni nezabraly:o(((Myslite, ze mam uz i ja v tak rannem veku vyhledat odbornou pomoc??? 😢

pet.s
26. júl 2010

@kalo - chodili jsme od dvou let. Můžu říct, že hrůza děs. Nikde nám nepomohli. Jen pořád diagnostikovali. Ale co s ní nám neporadili. jen chtěli dát léky. Jenže po těch byla jak přiblblá a strašně tloustla.Tak jsme to zkoušeli zvládnout víceméně sami. Někdy to šlo, někdy ne. Až v Praze v Klíči na Klíčově jsme konečně našli terapii pro tyhle děti, ale bohužel Báře už bylo 16 a zasekla se a odmítla spolupracovat.Nechtěla tam jezdit. Utíkala mi, když jsme tam měli jet. Takže z toho sešlo. Ted už nikam nechodíme. Protože ona prostě nepůjde.
Ted jsme ve fázi, kdy je to prostě příšerné.Tyhle prázdniny jsou snad nejhorší.Vždycky měla docela fajn kluky, tak se vedle nich srovnala. Ted má takovýho debila, který sere na celý svět, na všechny lidi....no znáte tyhle týpky..tak naše slečna dělá to samé. Klepe mi popel od cigaret na chodbě ke dveřím, plive po schodech, v pokojíčku už není kam šlápnout, bráchovi jde na do pokoje na počítač a udělá mu tam takovou paseku, že je to na poblití, schválně hází odpadky půl metru od koše, proč by je házela do koše, však já to za ní udělám. Prostě ukazuje světu jak má vše na háku. Hlavně mě. Už nevím jak na ní. Chce se mi ze všeho brečet, asi jsem přecitlivělá ted v těhu a jsem taky hrozně unavená. Každý den začínám tím, že jdu uklidit po ní byt a pak s ní ještě bojuju, že bude dodržovat časy příchodu a bude dodržovat alespon minimální pravidla slušnosti. Přijde mi to jako neustálý boj.

@teufelchen - jo tak tohle znám..hračky jsme mohli zrovna nerozbalené prodávat...slečna si s nimi vůbec nehrála.Jen lítat, tancovat a blbnout.I když Bára, co by miminko spala moc hezky. Jenže spíš to bylo léky, které dostala na astma.

pet.s
26. júl 2010

@kalo -já mám pocit, že máme diagnostikované snad všechny poruchy. Poruchu chování, poruchy učení,ADHD, dyslexii, dysortografii, dyskalkulii.
Já mám osobně někdy pocit, jestli ji nechybí půl mozku. ☹ 😉

brumdinka
26. júl 2010

pet - ahoj, no koukám že si s mladou užíváte 🙄 tak mě napadlo, ona čeká, že to vždy uklidíš, co takhle zkusit to neuklízet - at´má v pokojíčku brajgl - však ono se jí nebude chtít žít v bordelu a uklidí si to - aspon doufám - no za zkoušku to myslím stojí 😅

mahras
27. júl 2010

@teufelchen ahoj, presne ako píše pet.s, je asi zbytočné s mylým niekam ísť, lebo všade to iba skonštatujú, maximálne napíšu nejaké lieky. Ja som za tie roky získala pocit, že sa celá to psychologická a pedagogicko- poradenská pomoc príšerne preceňuje, lebo to, čo ty s dieťaťom prežívaš každú minutu, tam za hodinu nedokážeš zhrnúť ani opísať, ani keby si bola génius, najmä, ak natrafíš na niekoho, kto je tam len preto, že je to jeho zamestnanie a momentálne mu beží pracovná doba. Jednoducho, si matka, máš dieťa aké máš, a je to tvrdé, musíš sa s tým zmieriť a stále hľadať niečo nové, čo na malého zaberie. Nepomôže Ti asi nikto.
Ale my sme predsa len urobili pokrok - vysadili sme psychofarmaká a boli sme včera pri homeopatovi, tak potom napíšem, ako to zaberá.

brumdinka
27. júl 2010

holky souhlas s mahras - vždy je to jenom na Vás ------ jinak určitě bych nescpala do dětí léky - žádné! a mnejdřív zkusila všechno okolo třeba tu kineziologii atd.......