Dieťa s poruchou pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

mracik
6. sep 2006

Ahojte maminky, viem, že väčšinou máte ešte len malé batoliatka, ale predsa,
je tu niekto kto má dieťatko so syndrómom poruchy pozornosti a hyperaktivitou, prípadne dyslektika, dysgrafika a pod? Alebo týmto syndrómom trpí?
Môj hyperaktívny syn práve začal chodiť do školy a aj keď je to len nultý ročník, mám teda riadny strach ako to zvládbne on a aj jeho učiteľka...

katkaen
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
paula80
13. feb 2011

@strociatka budem rada, ak potom napíšeš ako ste dopadli, ja si budem od pediatričky pýtať odporúčanie ku psychologičke, aby som si bola naistom v diagnoze, lebo je máme napísanú iba neurológom, odborné vyšetrenie u psychológa sa mi zdá predsa len spoľahlivejšie...

paula80
13. feb 2011

@ani3012 no prežili ste si teda svoje 😒 ale ako píšeš už je lepšie, držím palce nech je to len a len lepšie....

strociatka
13. feb 2011

ako som tak zistovala, vela skusenosti maju prave klasicke centra pedagogicko-psychologickeho poradenstva, tam beru deticky od troch rokov

ani3012
13. feb 2011

@strociatka tam chodí Paťko teraz,lebo je školák ...pôvodnú psychlogičku sme vypustili a chodíme už len k školskej...ale aj tak ,keby že mám nejaký väčší problém,zbehnem tej "starej" 🙂 nie je nad dôveru k lekárovi 😵

@paula80 na také niečo človek nezabúda...je zaujímavé,že rodič vždy vycíti,či to ten lekár s pomocou myslí vážne alebo si len robí svoju prácu

ria_zuzolova
19. feb 2011

Ahojte.
Poradí mi niekto vhodný darček pre 5 ročné dievčatko s ADHD? Sú nejaké špeciálne hračky, knižky alebo nejaké interaktívne hry zamerané na hyperaktívne deti? 😕 Ale zas také, nech z toho nekuká výchovný zámer ako šidlo z vreca 😅

nadka25
1. mar 2011

Ahoj máte někdo dítě s ADHD, které je předškolák nebo už prvňák? dá se vůbec první třída přežít???

sonula44
3. mar 2011

Ahoj @nadka25 moja dcéra má ADHD a je teraz prváčka . Je integrované dieťa a má individuálny
študijn. plán . Ale zatial ho nepoužívame keďže stíha normálne osnovy len má viac času na riešenie
úloh . sedí v prvej lavici aby bola učitelke na očiach 😀.
Ako staré máš dieťa ?

ani3012
3. mar 2011

@nadka25 veľa záleží od učiteľky..mi máme prísnu ale dobrú..nerieši veci,ako napríklad že po chodbe chodí po rukách,robí stojky na hlave ... 😉

nadka25
3. mar 2011

@sonula44 6let
@ani3012 tak to máte dobrou učitelku

nadka25
3. mar 2011

@sonula44 zdenda má jít v září už do školy, mám z toho hrůzu. psychložka doporučila roční odklad ale nevím on je chytrý umí už psát i počítat tak mám obavy aby se tam pak nenudil. hyperaktivní je odmalinka, co se narodil v noci nespal a jen celé dny prokřičel trpěl šílenýma kolikama, taky byl pořád nemocný v půl roce měl sepsi a od té doby to s ním jen jede. ADHD jsme začali řešit teprve loni, včichni chtěli ještě počkat, ale začal být agresivní na učitelky ve školce dokonce se s nimi i bil to už sem pak musela začít řešit. dostal ritallin ale už mu to jakoby ani nezabírá a vrací se do starých kolejí, k doktorovi ho musím táhnout za mikinu abych ho tam vůbec dostala, chová se hrozně úplně ke všem k nikomu nemá autoritu. jsem z něho už neěťastná a představa toho že nastoupí do školy je pro mě noční můra už proto že tam učí učítelka která měla i mě a má už své roky a neumím si představit jak se ti dva spolu poperou.

sonula44
3. mar 2011

@nadka25 tak aj moja Sára mala odklad , pre ADHD ale aj iné zdravot. problémy ( celiakia , združené alergie)
Teraz to hodnotím ako veľmi dobrý krok za ten rok urobila velké pokroky.
chodili sme na na Biofeedback ku neurologičke čo pomohlo .
Neviem aké máš možnosti v ČR čo tak skúsiť nultý ročník ?
Naša učiteľka má vzadu v triede koberec a keď Vyrušuje môže sa tam poválať Už to pochopila a akceptuje jej
nesústredenosť i keď je vo veku okolo 50.r.
Neznámkujú ich a má stále napísané že pracuje veľmi dobre ale pomaly .
CHváliť za každý úspech !!!!
Nás ešte čaká syn ktorý je hotová pohroma a autorita sama o sebe .
Ak rád píše nám moc pomohla aj taká tabula na písanie magnetická hra na školu (zo začiatku to bolo hranie na
5 minút 😀 ale postupne lepšie a samá pochvala !!!

ani3012
3. mar 2011

@sonula44 aj vy ste na to chodili ?si prvá s ktorou sa stretávam s diagnózou ADHD...koľko sedení ste mali ? My 49

sonula44
3. mar 2011

@ani3012 ano chodili mali sme 20 sedení potom tam už malá odmietala chodiť tak
dr. povedala že ju netreba nútiť ak budem mať záujem a bude ona chcieť !! môžme si to
zopakovať zase pár sedení.
Momentálne obe deti zamestnávame športom ( vybíjame energiu 😀 😀 )
2-krát do týždňa chodia plávať , a 3-krát malý hokej a malá korčulovanie.
malá má ešte krúžky v škole.
A ako si spokojná s biofeedbackom ?
Ja sa zase stretávam že ADHD majú zvyčajne chlapci a nie dievčatá 🙂

ani3012
3. mar 2011

@sonula44 no okolo 24 dedenia som bola veľmi spokojná,chcela som prestať chodiť,lebo Patrikovi sa tam už nechcelo,ale ona nám vravela ,že min. 30 sedení má mať (40....50... 😝 )a už k tej 50 sme to nechali tak.
No to som chcela,že okolo 30 sedenia akoby sa mi v správaní vrátil,okolo 40 by som ho najradšej 🙄 a pri 49 sme na tom ako pri 25

nadka25
8. mar 2011

@sonula44 no my toho máme taky povíc k ADHD má astma, alergie, podezření na epilepsii, noční můry a neklid takže pořád lítáme po doktorech. teď přemýšlím jestli zvolit odklad nebo ho nechat jít do školy.

monyccka
8. mar 2011

@ani3012 mozem sa opytat - pises ze okolo 24 si bola spokona a teraz ste zase takniekde okolo 25. Si teda spokojna s vysledkom sedeni? A este ma zaujima ku komu a kde ste chodili na biofeedback. Dakujem za odpoved 🙂

ani3012
8. mar 2011

@monyccka my sme mali 49 sedení.Okolo 24 sedení (hodiny) sme videli zmeny v správaní k lepšiemu....potom sa to začalo zhoršovať a pri 49 sedení sme boli v správaní ako pri 25.....takže OK,keby som mohla,tak tam začneme chodiť skôr-ešte pred nástupom do školy
Cez prázdniny by som ho chcela dať na 10-15 sedení,uvidíme čo ponúkne,lebo vraj chystá niečo nové .
Chodili sme k pani Kvetke Bujnovej u nás v MA.Ak chceš zoznam cer. lekárov,tak KUK!
http://www.biofeedback.sk/clanky.php?aid=10
nie všetci,čo majú atestáciu to aj praktizujú,lebo to zaberá veľa času.

sonula44
8. mar 2011

@nadka25 to behanie po lekároch poznám aj dnes sme mali ísť na zubné na skúšku
strojčeka ale dostali sme kiahne ( neštovice ) takže tak.
No neviem pokial už vie čítať aj písať tak by som zvažovala ho radšej dať lebo keď sa bude nudiť škôlke tak tam sa vytvára zase priestor na to aby vystrájal . A čo uviedla psych. ako dôvod na odklad ?
Alebo ten nultý ročník ak máte možnosť je to taká prvácka prípravka 🙂

nadka25
9. mar 2011

@sonula44 no mi tady právě nulté ročníky nemáme takže je to na prd. a psycholožka by chtěla odklad kvůli chování on je zdenda strašně tvrdohlavý a když si něco umane tak je to konec. Do školy ho ale asi dám protože nechápu co by tam pak dělal za další rok se naučí další věci a pak se bude ve škole nudit a už se mezi pak nezapojí, nejhorší na to je že psát i počítat se naučil sám někdy úplně čučím co na mě vybalí, písmenka se naučil psát s časopisů. Ale on má tu hyperaktivitu tak rozjetou že někdy už sama nemůžu a jsem totálně vyčerpaná. Byl trhat nosní mandle tak jsme museli k dětskému pro kartu a na vyšetření a bylo tam moc lidí což ho jakoby nakopne tak se tam válel po zemi a já ho musela za mikinu odtáhnout do ordinace, hrozné je jak se na mě vždy dívají lidi jako na neschopnou krávu přitom si pořád dokola říkám že za to nemůže a že to snad bude jen lepší. 12.dubna jde zase do nemocnice v narkoze mu budou trhat 9 zubů tak se už teď obávám abych se nezbláznila. Navíc mám skoro dvouletou dcerku která se mu chce vyrovnat takže jede pomalu v jeho kolejích. Máš tohle s dětma taky tak???

monyccka
9. mar 2011

@ani3012 dakujem krasne, pytam sa, lebo som psychologicka a prave si robim tuto atestaciu a samozrejme najlepsie vedia uspesnost techniky vystihnut prave ti, ktori ju absolvovali, teda vy mamicky s dietatkom, ktore je omnoho narocnejsie na Vasu lasku a oporu ako ine. Je mi luto, ked pocuvam, ze sa na Vas rodicia inych deti pozeraju akoby ste to svoje dietko nezvladali, pretoze mate z rodicovstva nie maturitu ale doktorat. Pre mna ste vsetky hrdinky, moja dcerka je len velmi zive dieta a aj tak ju niekedy nevladzem zvladat.. Preto smekam klobouk pred Vami ako osobami. Co sa tyka BFB mne sa zda ako velmi jasna, prehladna a hlavne uspesna technika, prave pri poruchach pozornosti su asi najlepsie vysledky. No predsa vlastna skusenost je vlastna skusenost. Dakujem este raz za info a prajem viditelne vysledky Vasej casto nadludskej snahy.

sonula44
9. mar 2011

@nadka25 No jo 😀 unás je to podobne až nato že to správanie sa u nej dá trošku korigovať.
Možno preto že je to dievča 😀 Ale syn to je iná kapitola Ja som z neho zúfalá to je hotová živelná pohroma
Teraz ich mám doma už 3týž. 😝 najskôr jar.prázdniny teraz kiahne tak dom je jak kúlnička 😝 a Ja na konci so silami 🙄 Udržať ich oboch v dome je peklo .
A prečo mu budú trhať zúbky ? A čo šport nemá rád ? Kde by sa trošku vybúril 😀 .

nadka25
9. mar 2011

@sonula44 no on je takový nešika a sportoval by ale když mu to nejde tak by to odskákali ostatní ☹ , chodí mezi kluky hrát fotbal atd. ale musí se hlídat nikdy ne sám navíc děcka i mezi sebou si dělají naschvály 😢 . A zoubky, no on je od malička zkažené a tady náš zubař mu s tím nechtěl nic dělat ale když jsme byli trhat mandle tak mi prostě řekli ať to vyřeším protože během operace se mu rozpadal zub, tak to máme už vyřešené, ale pomalu mu rostou už druhé tak to prý nebude tak hrozné 🙂 . Jé a s dětma tak to ti rozumím když sou ty moje spolu doma tak je to katastrofa a když má zdenda prázdniny tak každý večer padám hubou na zem 😀 😀 , ne jako pokud nemá někdo takové děti tak tomu snad ani neuvěří jak je to náročné a hlavně psychicky. Můžu se jen smát když třeba v poradně se baví maminky a říkají že jejich dítě bude určitě hyperaktivní přitom sedí a je hodné to moje dcera je takový malý drobek a chodí už od 8. měsíce, do toho vyrovnání sil se zdendou, já tomu říkám peklo na zemi 😀 😀 😀

sonula44
9. mar 2011

@nadka25 no nemusí to byť kolekt. šport môže to byť bicyklovanie, kolieskové korčule ,
plávanie. Tak tie zúbky, budem Vám držať palčeky nech to zvládete obaja !!
Tak to máš šikulku keď tak skoro bežkala , moji od 11m. A syn nechcel sa vodiť za ruku
to bolo hrozné radšej padol dolu nosom ale nieeeeee ja sa držať nebudem. 😠
Na úrazovke sme ako doma 😀 ale má asi vysoký prah bolesti lebo málokedy plače
pri úraze a šití a mal ich teda dosť . ( brada šitá 3-krát , pod nosom 1-krát, vypadol z okna na dome
zrazilo ho auto , po operácii bruška po 4hod. behal po izbe 😀 a to je toho viac... ) Dr. povedala že keby ma 😠nepozná tak volá sociálku 😀 😀
Sára je tiež riadne šidlo ale opatrnejšia asi predsa dievča ale vždy v pohybe.

natashkaa
9. mar 2011

no tak ja uz so zatatymi zubami cakam co bude. Kedze studujem specialnu pedagogiku so zameranim na tieto poruchy uz teraz vidim na svojom drobcovi ze nieje vsetko tak ako ma. Este je vsak skoro a moze sa nam vela zmenit takze cakam. Ale ako tu bolo uz pisane aj moj drobec nespi. A to az extremne od narodenia nepotreboval vobec spat cez den (to platí stále) a v noci pospi tak 6 hodin. A to je jeho cely spanok za 24hodin. a ficiii ficiiii ficiiiiii (ja som ako zombík)

katikatika
9. mar 2011

@natashkaa ahoj, rada by som ta potesila. Mam dcerku, ktora bude mat v lete 9 rokov. V skratke - do troch nespala vobec, v noci sme sa pri nej striedali s muzom, obaja sme boli na nervy a vtedy som si povedala, ze ak ja toto prezijem, tak uz prezijem vsetko. Od troch do siestich stale spala s nami, aby vobec nieco spala, lebo sama v izbicke nevedela (alebo nechcela) spat vobec. Takze s nami spala relativne OK, s tym, ze sa budila tak 4-8 krat za noc (caj, mlieko, polubit, vycikat.....). Od nastupu do ZS mozem skonstatovat, ze konecne spi - vo svojej izbe a budi sa iba raz za noc. Minuly rok sme sa s manzelom rozhodli, ze budeme mat druhe babo - chlapcek je uplny opak - od narodenia spi celu noc (2 krat sa zobudi na mliecko a spi dalej), cez den da 2 dlhe spanky a 1 kratky - uz ma 7 mesiacov. Este k tej dcere - je to uplne pokojne dieta, ktore nema problemy s pozornostou, alebo niecim podobnym. Jednoducho bola taka, ze nepotrebovala spat. Ja viem, v skole ti ponuknu celu skalu priznakov dietata s ADHD a ty hned porovnavas so svojim potomkom. Ved uvidis neskor, ale spanok nie je smerodajny, ver mi. Drzim palce.

yukki
10. mar 2011

Ahojte, mojej malej bolo diagnostikované ADHD veľmi skoro, teraz bude mať ešte len 5 rokov. Teraz cez deň už veľmi spať nechce, ale keď zaspí, tak vie potiahnuť pekne. Keď nespí cez deň, dám ich večer o siedmej a do pol siedmej vedia obidve pekne bez jediného prerušenia spať. Ako malá spávala aj 15 hodín denne-a dobre, bez extrémnych budení sa. To ADHD vidno cez deň veľmi jednoznačne-ale...spí pekne! Len "malá potreba spánku" ešte nepredurčuje dieťatko k ADHD, držím palce aby sa to u čo najviac detičiek nepotvrdilo! 😉

nadka25
10. mar 2011

@sonula44 jaj to už sme všechno zkoušeli ale on je takový nešika že jsme taky věčně po pohotovostech a 😀 😀 nemocnicích. Tak vidím že v tomhle nejsem sama máš to asi podobné nám u mě je to dá se říct blázinec.

natashkaa
10. mar 2011

@katikatika 😕 😅 nestras, ze az v 6stich 😀 😀

katikatika
11. mar 2011

@natashkaa to su deti, kazde je individualna osobnost, ono je myslim si lepsie mat dieta, ktore nespi, alebo je hyperaktivne, ako napr. ked nema rucicku. Vzdy sa treba na veci pozerat z tej svetlej stranky. Drzim este raz paste. Ozaj a kde studujes specialnu?