Dieťa s poruchou pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

mracik
6. sep 2006

Ahojte maminky, viem, že väčšinou máte ešte len malé batoliatka, ale predsa,
je tu niekto kto má dieťatko so syndrómom poruchy pozornosti a hyperaktivitou, prípadne dyslektika, dysgrafika a pod? Alebo týmto syndrómom trpí?
Môj hyperaktívny syn práve začal chodiť do školy a aj keď je to len nultý ročník, mám teda riadny strach ako to zvládbne on a aj jeho učiteľka...

briuska
3. okt 2012

Ahoj děvčata, připojuji se do diskuze, i když už jsme věkově dávno jinde než většina maminek zde...náš syn má ADHD, vším co tu popisujete jsme si prošli. Od 18 měs. jsem tušila, že je to s ním trochu jinak. Bohužel jsem tenkrát nevěděla, jak moc je důležitý pevný režim a naopak jsem nás nechtěla vázat k ničemu pravidelnému. To byla velká chyba. Syn neměl pevný řád. Ve školce se prvně projevilo, že je syn hyperakitvní....ale tehdy nám nikdo neporadil a my nevěděli, co s ním pořádně je.. tak nějak jsme se snažili a vychovávali...
A druhá velká chyba byla, že jsem neměla dost trpělivosti, abych nechala syna dělat věci samotného. Od malička jsem mu stále pomáhala a dodělávala za něj, od úklidu hraček po oblékání, jídlo atd. Trvalo velmi dlouho, než jsem si uvědomila, že syn musí dělat vše sám, ač to leze na nervy, když se hodinu obléká, hodinu jí ...a my zrovna pospíchali...znáte to. Výsledek je, že dnes mu je 13 (za pár dní 14 let) a je naprosto nesamostatný, stále čeká, až někdo dá pokyn. Nefunguje sám za sebe. Toť naše hořká zkušenost. Jinak ještě ke škole: Od 1. tř. bere různé léky a střídavě je to lepší či horší. Teď přišla puberta a to je skutečná lahůdka na nervy. Neměli jsme bohužel moc štěstí na učitelky, ve škole byl tolerován tak nějak jen do 4. tř., kdy byl ještě trochu roztomilý a uchvacoval učitelky svými znalostmi (stále čte). Jak začal dospívat, začal i lézt všem na nervy. Stále nosí poznámky, učitelka mi volá, zvou si nás do školy...atd. Přeji vám hodně trpělivosti a pevné nervy, které nám tak často ty naše zlatíčka drásají 😉

strawberry17
4. okt 2012

baby dosla som sa vam postazovat ☹ ☹ ☹ mna tak serie, ked si niekto myli, ze JA som neschopna, ze maleho nezvladam rovnako ako zdrave dieta, ale to sa neda ☹ ja si nemyslim, ze ja som neschopna....robila som s detmi od 0-9 rokov doma aj v zahranici, aj v skolkach, mam pedagogicku skolu uc v skolke starala som sa o x deti, takze viem posudit, ci sa moj syn sprava normalne alebo nie...bohuzial nie... 😠 dlho mi trvalo kym som si to uvedomila, alebo priznala sama pred sebou, ze je "INY"...mozno ked bol maly to este tak nekricalo, potom som si myslela, ze sa to este zmeni...ale bohuzial sa to meni len k horsiemu...cely den je boj, mam ho na krku 24hodin denne, 3 roky, cez den, v noci a to UPLNE sama, nikde som 3 roky nebola, ani na kave, ani v kine, uplne nikde akoze nevadi mi to, je to moj syn a keby bol neviem aky vzdy ostane mojim synom a bude pri mne, ale tak ma vytacaju reci niektorych ludi, co su asi superzeny a tihaju pri svojich zdravych detoch vsetko mozne, ja nie...teda ja stiham kopu veci, ale este mi bude niekto vycitat tych par minut co stravim obcas na koni, aby som sa odreagovala a uplne uz nezblaznila...lebo ja asi nemma pravo ani na tych 5 minut denne robit nieco ine nez sa sdtarat o maleho, prat, zehlit, upratovat, atd...A najviac potesi ked sa mi bude vysmievat, urazat nejaka tu co ma v zivote nevidela, nepozna ma a nevie co je to mat take dieta, nevie aku mam situaciu aj co sa tyka inych veci...tak ma to zosmutnelo az no 😢 😢 😢 😢

ani3012
4. okt 2012

. Teď přišla puberta a to je skutečná lahůdka na nervy....to myslíš ironicky
@briuska

briuska
4. okt 2012

@ani3012 bohužel ne, myslím to vážně....je to o nervy :(

ani3012
4. okt 2012

@briuska lebo sa vraví,že veľa detí v puberte s ADHD skľudní

briuska
4. okt 2012

@ani3012 tak nás se to bohužel netýká...včera jsem zrovna byla na třídních schůzkách....bylo mi trapně, hrozně...alespoň, že si to učitelka nechala na konec, když všichni odešli... Já taky čekala, že se to v pubertě zlomí a nastanou lepší časy...zatím jsou ale v nedohlednu. Syn je stále dost dětský, bude mu 14 let a hraje si s legem, pistolkama....ostatní kluci už koukají po holkách 😕

ingrid16
10. okt 2012

@strawberry17 to akoby som citala o sebe a svojom synovi. akurat nas ma uz takmer 5 rokov. momentalne s nim chodim po vysetreniach, pretoze som to uz nezvladala. cakala som doteraz, lebo kazdy mi hovoril, ze to je len obdobie vzdoru. ale 4 roky boli dost. no, a mne povedali, ze sa ADHD neda potvrdit pred 6 rokom.

nelinka79
11. okt 2012

ahojte ... mam otazku ako spavaju vase deti v noci myslim kvalita spanku? nasa teda spi velmi "zivo" , ja este spavam s nou lebo to by som sa nevyspala uz vobec aj sme to skusali ale bolo len horsie a tak znova spavame spolu. stale sa prehadzuje, vykrikuje, budi, place , vsetko co bolo cez den mame na novo aj v noci .. dik

monikabie
11. okt 2012

Ahoj holky, i já přidám svůj příběh. Náš syn bude mít 4.5 roku. Má stále problémy s jkakáním kadí do plíny tak jsme dostali doporučení k psycholožce. A bylo nám od psycholožky sděleno že je hyperaktivní, rozumově velmi chytry pocitově ve věku 2 letého dítěte. Usoudila tak dle toho že Kuba začal křičet když jí poprvé viděl že chce jít domů, pak se vyptávala na těšhotenství na porod atd. To i z toho usoudila nebot do 2 let věku malý měl" 3 celkové narkozy, poprvé u mne v bříšku v 5 měsíci když mi operovali slepák, akutně u porodu byl přidušený tak císař a ve 2 letech byl na operaci s varlátkama. Taky máme 1 rok syna a už je to teda lepší, už si i pohrajou, Kuba mu už i pujčí hračku, ted jsem je nechala 15 minut samotné v pokoji si hrát. Kubík mívá záchvaty vzteku nebo co to je víceméně se sklidní během chvilky, snažíme se být důslední, občas mi ujedou nervy tak řvu, ale třeba v noci spí hezky od mala, vydrží si sám hrát, i s dětma si hraje,. ve školce je moc hodný po o spí. Zapojuje se se do činností. Potřebuje pohyb pořád. Tak jsem zvědavá co bude dál. Ted půjdem podruhé k psycholožce máme vzít i mladšího at vidí jak se k němu kubík chová. Taky mám pocit to tomu budou říkat lidi atd jen když něškomu řeknu že je hyperaktivní tak se jen usmějou mávnou rukou a řeknou že to je dnes skoro každé dítě. Ti lidi totíž vůbec netuší co to znamená hyperaktivní dítě všichni si myslí že je to jen že hodně běhá. U jídla taky vydrží sedět. Umí se sám obléknout, obout vyčistí si zuby, umyje se. A ve školce je hodný, sice třeba divadélko ho nebralo. Ale neodbíhá nevyrušuje. Jsem fakt zvědavá co nám řekne dr ted.

nelinka79
11. okt 2012

@monikabie ludia nechapu co je to mat doma naozaj hyperaktivne dieta a velmi radi oznacuju deti, ktore len viac pobehnu tymto slovom . u nas doma to manzel zatial psychicky spracovava , moja mama to zacala chapat ako prva z rodiny ze proste je ina a svokrovci ? ty sa k nej chovaju ako malemu decku a tym to manzel radsej ani nehovoril, pritom mala je na svoj vek rozumovo dost dopredu ale citovo zase o to pozadu. v podstate moja strana rodiny to chape lebo ze ja som bola zivel ale muzovo rodina to nechape a moju vychovu a postoj nerespektuju vobec..

binibeca
11. okt 2012

Ahojky,chtěla bych se přidat do vaší diskuze.Malému budou v lednu tři roky a chystám se na tříleté prohlídce s paní doktorkou promluvit o hyperaktivitě...Jak o tom s pediatričkou promluvit?
A mohu se zeptat jak se vaše hyperaktivní děti projevovali mezi druhým a třetím rokem?Když si čtu o hyperaktivitě na internetu,je to jako kdybych četla články o svém synovi.Ale přece jen je něco jiného životní zkušenosti než jen nějaké doktorské a vědecké články....Děkuji Lucka

silviapb
16. okt 2012

@mcw ano napisala si to presne ako to tu chodi na sk ,kazdy slubuje ze ti pomoze ale poznamky do ziackej ci do slovniku pisu dalej aj ked vedia ze stym nic nevyriesia iba nas rodicou takto trestaju,radsej keby napisali daku pochvalu co uz dokaze a naco su unho hrdy 🙂 ved preto tam chodi aby robil pokroky, myslim si ze kazde jedno dieta je v niecom vinimocne aj ked je ako kolvek chore,a povedsinou za tie choroby ani nemozeme my ☹

ivusulienka
16. okt 2012

tiez mam problemy so synom adhd riesime sa prakticky od prvej triedy nevyhli sme sa ani dvojke dokonca trojke zo spravania obcas si pripadam zufalo stale mu napriklad vysvetlujem ako sa nebit..... v sucasnosti je siestak ma dokonca asistenta v skole nastal sice trosku vacsi klid relativne ....ale pobili sa s jednym spoluziakom dakde pri skole niekto to nazaloval a teraz mam stretnutie aj s matkou toho chlapca... mimochodom prave s nim mal v minulosti tiez vsetky vacsie konflikty ,...ale on je drobnejsi jedinacik hoci si myslim ze je tiez velky cirkas ....tak som hodne otravena.....uvidime ako to dopadne.... mimochodom uz sa mi skola vyhrazala ze nas daju riesit aj cez kuratora ....uci sa dobre ,....len v kuse tie bitky provokacie atd jeden cas som mu dala dokonca uzivat lieky cez psychiatra no neviedlo to k nicomu tzv.stratera .....myslim ze to chce len neustale upozornovanie vela lasky a trpezlivosti ale vysvetlujte to napr. v skole no tazkeeeee......

yukki
16. okt 2012

@ivusulienka juj ta Vy ste si teda užili...a užijete! Ešteže sa toho asistenta podarilo vybaviť....Držte sa!

ivusulienka
18. okt 2012

no mame to stretnutie za sebou .....citila som sa jak z kukacky vytiahnuta......... ten chlapcek si najal starsieho kamarata a vlastne bitku vyhral........ no mamicka to riesila ako stale pokracovanie ich problemov...... hoci su ocividne kamarati.... no chapem ju, boji sa ze si mozu ublizit.....chcela dokonca prelozit syna do inej skoly.... no ja neviem nijak zarucit ze sa nepobiju ....ked isli von podali si ruky.....bojim sa takisto ako ona cobude dalej,,,,co mam robit .....najat mu osobneho strazcu....vychovne poradkyna, spec.pedagogicka,asistentka,ja jeho mama - cela delegacia tam bola.... no ci si ti nasi chlapci z toho az tak vela robili......tazko povedat...... boze daj nech uz je deviaty rocnik a bez vacsich problemov ooooochhhh....

slniecko2
22. okt 2012

@ingrid16
@nelinka79
@monikabie
@ivusulienka Ahojte-prosim vas poradte mi-od kedy sa da zistit hyperaktivita u dietata? moj syn ma 3 roky a 9 mesiacov a uz od narodenia sa mi zdal iny-najskor to bolo,ze sa dival akoby cez cloveka, potom odmietal sa hravat so mnou, iba sa nosil a vsetko pchal do ust, hraval sa na taky sposob ako autisti- teda mne tak pripadal,lebo som necitila ziadnu spatnu vazbu, stale mal problemy pochopit co od neho ostatni ocakavaju, taky emocialny deficit, teraz je to uz ovela lepsie, ale ani na minutu neposedi, ked si nieco zaumieni tak jednoducho neposluchne aj ked vie ze za to dostane, ku cudzim ludom je drzi.-teda oni si myslia, on len nevie ako sa ma spravne chovat a jednoducho ignoruje varovne signaly ze uz jeho spravanie nie je v poriadku, do plienky a slipov mi kakavat este hodne cez tri roky-ale to bolo sposobene aj podvedomou ziarlivostou na mladsich surodencov, vela ludi si mysli ze je rozmaznany, ze treba byt na neho prisnejsi,ale ja som zase az moc prisna,lebo ak sa mu pat minut nevenujem tak demoluje byt (doslovne). alebo sa bije s bracekom, alebo ma ignoruje co mu hovorim. MM nechce o tom ze s nim nieco nieje v poriadku ani pocut ale ja sa uz teraz desim toho co bude v skole. Ked sa chce napr. s niekym hrat tak pride a zacne robit pazvuky a chce sa nahanat-ak chcem aby to nerobil, musim ho na to upozornit este pred tym ale neviem isto ci to zaberie. Tiez mi nikto neveri aky je extremne vynervovany ked je hladny-vtedy sa hadze na zem, na mna-nie zeby chcel ublizit, vypina sa, nevie co ma zo sebou robit, iba place a je protivny-ak do neho dostanem prvu lyzicku a naje sa tak je vsetko uplne v poriadku a zmeni sa akoby carovnym mavnutim-ludia okolo mna si vsak myslia len ze je zly a nevychovany.
A aky mate nazor na biofeedback? dakujem velmi pekne za rady

ivusulienka
23. okt 2012

@slniecko2 no dieta je stale vo vyvoji mozno nieco zmiernis ked sa mu budes dostatocne venovat moj chlapec bol od malicka taky nekludny od babatka malo spal neskoro zaspaval a cez obed skoro nic ale najviac sa to prejavilo az v skole kde je potreba stalej a dlhodobejsej discipliny ,,,,inak biodback sme absolvovali volaco pomoze na spanok prip.pomocovanie my sme to mali gratis v ramci psychologicke pedag..terapie asi v deviatich rokoch inak je to dost drahe a treba min.desat sedeni ....

slniecko2
23. okt 2012

@ivusulienka dakujem za nazor,tak si asi pockam az na tu skolu

nelinka79
26. okt 2012

ahojte chcem sa spytat ci ste niektora skusala hipoterapiu ?

majus246
31. okt 2012

ahojte chcela by som sa opýtať a poprosiť mamičky ktoré majú skúsenosti s poruchou pozornosti u detí či sa nestretli s dákou dobrou literatúrou zameranou hlavne na cvičenia alebo na pomôcky pre takéto deti ktoré sú ešte v predškolskom veku existujú vôbec nejaké napr: špeciálne kartičky alebo máte overené rady to by som fakt privítala malý je viac "živí" hodne nám pomáha montessori tie také bežné veci ktoré deti milujú ako presýpanie či prelievanie no rada by som mu po prípade spravila pomôcky na zlepšenie koncentrácie ale na nete som nič nenašla čo by bolo zamerané na takéto extra šikovné a žive deti aby sa zlepšila koncentrácia Ďakujem

trinixy
1. nov 2012

moja dcera je uz tretiacka ma tuto diagnozu dokonca navstevujeme nielen psychologa ale aj psychiatra berie lieky lebo ma tiky ale co sa tyka skoly je jednotkarka navstevuje kruzky a chodi recitovat, niekedy ma stresy pri uceni ale je to inak sikovna slecna a jej mladsia sestra je este raz tolko zivsia takze u nej v buducnosti ratam s tou istou diagnozou ale hovori sa ze je to decka choroba s ktorej deti vyrastu

ivusulienka
5. nov 2012

@majus246
@majus246 ja som napriklad trenovala pravidelne nejaky predskolsky casopis ,neviem uz nazov neviem presne....ale nezaskodi citat rozpravky, nechat ho nieco prerozpravat, omalovanky ,rozpravat vela s nimi rozne detske casopisy aj pri hre trenovat pozornost farby pexeso atd hlavne detske casopisy rozvijat ich hravou formou a pravidelne aspon pol alebo aj viac prajem vela trpezlivosti prva trieda nam sla vyborne...... ale az po odklade po troch tyzdnoch...... doporucujem preto aj odklad do skoly...

majus246
5. nov 2012

@ivusulienka Ďakujem veľmi pekne teraz som mu objednala hodne kníh také tie tipu moja prvá kniha s obrázkami malí má 2,5 no niekedy je to o život do škôlky ešte nechodí a ak sa to nezlepší tak ani neviem či ho vôbec zoberú ☹ nerozpráva tak že komunikácia je nesmierne ťažká len čistý tip čo chce pýtať sa tiež ešte nepýta a niekedy už nevládzem no nie po fyzickej ale po psychickej stránke keď máme dobré obdobie pekne spolupracuje inak je motoricky veľmi šikovný len tá pozornosť je veľmi nízka ☹

mandragora22
5. nov 2012

@strawberry17 🙂 🙂 🙂 🙂 pobavili ma tvoje prispevky, ale v dobrom slova zmysle.... mam dceru. ma takmer 3 roky a ja nie raz poviem, ze je ako utrhnuta z retaze, ze je ancikrist, ze nie je normalna.... avsak s prepacenim seriem na vsetkych lekarov... co jej pomozu? len jej predpisu nejaku kravinu, ktora ju uplne dodžube, citala som mnoho pripadov, ba dokonca osobne poznam pani, ktora ma dcerku dnes 14-rocnu a veeeeeelmi lutuje, ze s nou sla k psychologicke, ked mala jej dcera asi tak 3 roky... robila uplne to iste, co moja..... a co tvoje dieta..... zacala som moju malu nazyvat "nezvladnutelne dieta". nie pre tych, ktori sa s nou vidia parkrat do roka, ale pre tych, ktori su s nou v castom kontakte. teda predovsetkym rodicia, ja a jej otec, potom stari rodicia atd atd atd atd....... jej spravanie povazujem za velmi tvrdu a tazku formu vzdoru, na lekarov ani nepomysliac, pretoze som stale v strehu z toho, ze by ju len nadopovali liekmi, aby som mala ja dojem, ze sa mala ukludnila. jej chovanie povazujem za skoru pubertu a pevne verim a dufam, ze ked bude v "puberte", ze bude pokojna. som unavena a vystresovana, vynervovana a ver ci nie, boli dni, ked som si zelala, aby som mohla byt aspon tyzden bez nej.....

kto nezazil, neuveri......

ja len dufam, ze ked ju dostanem onedlho do kolektivu (skolka) a ja pojdem pracovat, ze konecne bude "lepsie"... 🙄

nelinka79
8. nov 2012

ahoj ...mam otazku kedy vam chodia spat vasi certikovia ? neviem co sa stalo ale nasa chodi spavat az po 22hej a rano ked ju budim do skolky tak je zle. v skolke si samozrejme pekne hodi obedneho slofika a ja sa doma idem zblaznit . a o strave ani nehovorim .. v skolke nechce jest a doma potom vsetko dobieha. tak jej davam veceru teplu aby aspon nejake jedlo cez den mala teple... mala teraz 4 roky a ja mam pocit jej chovanie sa zhorsilo ...

nina4
8. nov 2012

@strawberry17 Tak s tým sa netráp ja som sa tak natrápila veľa lebo mám najstaršieho ADHD a kým sme na to prišli to bolo no najhoršie v škole a ked som počula aj u lekárov aký je zlý v čakárni a pritom bol len trochu živší ja ked som sa nechcela s toho zblázniť a to mám nesmiernu podporu u manžela tak som Paťka začala brať takého aký je a všade hovorím že deti sú poklady len rodičia za nimi nestačia 😀 😀 😀 😀 😀 nakoniec sa to ustálilo bez liekov len som ho furt nebuzerovala rešpektovala som ho a tú jeho nevnímavosť riešim len neustálym opakovaním a pýtaním sa a teraz nám začala chodiť do prvej aj Sofinka a s tou to tiež vyzerá tak na zbláznenie nechce písať o čítaní ani nehovorím písmenká odrapká no spájať ani za otca .Náš tretí oklad je oko odtrhnutý vagon ale je najsamostatnejší má 3,5 a je s nich najväčší frajer.Tak som zvedavá čo nám vyrastie s tohoto nášho štvrtého slniečka zatiaľ je úžastný ale dokedy to sa necháme prekvapiť .A ked tak na to spätne pozerám nemenila by som ani sekundu aj ja som taký odtrhnutý vagon manžel sa koľko krát čuduje ,že ako to zvládam ale kočeny pravdu aj ja mám občas stavy ,že sa vyrevem a mám chuť s tým tresknúť minule som im povedala že si zbalík kufre a odýdem a Marek sa ma opýtal a maminka nebude ti smutno ? ved mi ťa taaaak ľúbime a to sa mi všetcia hodili okolo krku mne to prišlo ľúto že aká som krava takto im povedať obejednali sme si pizzu zahrali človko a bolo dobre .Aj ja kašlem na okolie lebo nie z detí sa zbláznime ale z okolia ktoré si myslí že je užastné a pritom sú možno na tom horšie ako maminky s takýmito deťmi.Tak sa držme a ľúbme svoje deti aj ked sú odtrhnuté vagoony 😀 😀 😀 😀 😀

lenosko
8. nov 2012

ahojte kocky, mam taku mozno blbu otazku... vsimli ste si v rodine aj dalsich s touto diagnozou? citala som ze to byva na 70-80% dedicne (ale aj inac sa to da ziskat). manzel to ma, aj jeho mladsi brat + obidve deti toho mladsieho brata...no hrozim sa toho ake bude to nase. na obidvoch detoch sa dalo spozorovat ze su ine, ja som sa s nimi prvykrat stretla ked mali 4 a 2 roky, myslela som ze sa zblaznim po 2 dnoch s nimi. teraz maju 8 a 6r, uz aj svokra so sklopenym zrakom potichu prizna ze to nie je "temperament" ako predtym tvrdila. nevedela sa zmierit s tym ze znova bude prezivat to co so synmi. ona tvrdi ze to maju asi po babke zo svokrovej strany 😨 manzel to mal hrozne, vtedy sa o tom vela nevedelo, nepisalo, kazdy tvrdil ze je blby, nevychovany, opakoval rocnik na ZS, aj do inej ZS ho prelozili... no nevedela ako na to, ona ako ucitelka chcela mat vzorove dieta. vraj aj velku varechu na nom dolamala. ked mi povedal o tej diagnoze, postahovala som si z netu vselijake skripta, materialy, lekarske knizky v anglictine a mam dost. zacinam sa bat a to sa este maly ani nenarodil... ☹

kkristal
8. nov 2012

Když se náš Filip narodil, mysleli jsme, že má ADHD, omyl. Časem se ukázalo, že má snad všechny tipy dysleksie. Bylo to způsobeno porodem. Šel hlavou příčně a jak se mo zmáčkl přední lalok mozku, má to následky. Je mu 11 let a teprve nyní můžu říct, že to je dobré. Už v 5 měsících byl na sonu mozku, máme za sebou psychology, genetiku a chodíme do speciální třídy. Výborně se učí je hodný, ale všechno mu musíme dopodrobna vysvětlovat, prostě nechápe.
Když se narodil strašně se lekal, klepal a řval ve dne i v noci a když začal chodit nevydržel na místě. Chodit a mluvit začal jako podle učebnice, ale jak jsme se u psychologa dozvěděli, napsal Když jsem byl malý nerozuměl jsem LIDSKÉ ŘEČI. Vůbec jsme netušili, že má takový problém, mluvil moc hezky.
Takže stále vysvětlujeme, vysvětlujeme... Má rozepsaný plán na celý den, ten je důležitý....
Vím, že to bude v pohodě a máme obrovské výsledky.

sakura77
14. nov 2012

baby,co uz mate skusenosti..moze mat suvis ADHD a zrkadlove pisanie?...dakujem za odpovede🙂

tajga
15. nov 2012

@sakura77 áno može sa jednať o adhd , dyslexiu ale to sa zisti tak v prvej triede