Dieťa s poruchou pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

mracik
6. sep 2006

Ahojte maminky, viem, že väčšinou máte ešte len malé batoliatka, ale predsa,
je tu niekto kto má dieťatko so syndrómom poruchy pozornosti a hyperaktivitou, prípadne dyslektika, dysgrafika a pod? Alebo týmto syndrómom trpí?
Môj hyperaktívny syn práve začal chodiť do školy a aj keď je to len nultý ročník, mám teda riadny strach ako to zvládbne on a aj jeho učiteľka...

kalo
30. mar 2011

@andrea1407 Vyléčit to nejde...nejdůležitější je opravdu s dítětem od malička cílevědomě a důsledně pracovat...Snažit se ho co nejvíc motivovat a chválit...vše po dobrém. Tyhle děti musí mít daný pevný řád, ze kterého nesmíte ustoupit. Je to pro ně těžké se mu naučit, ale jak mají daná pravidla, tak je to pro ně jednodužší. Oni za svoji hyperaktivitu nemůžou. A hlaně- prý se z toho do 12 roku vyroste. (Ale pak bude pokračovat puberta, takže další sranda 🙂 )

PS: ještě doporučuji upravit jídelníček...tj. vyřadit mléčné výrobky a hlavně CUKR! Děti s ADHD mají velice dráždivou nervovou soustavu a cukr ji velice dráždí. Zkus mu ho ze stravy úplně vysadit a za týden, dva uvidíš opravdu viditelné zklidnění (To píšu z vlastní zkušenosti s dcerou) Přeji hodně sil !!

ani3012
30. mar 2011

@andrea1407 podráždenosť,nervozitu,agresivitu nám to znížilo...sústredenosť je lepšia,cez hodinu super,ale cez prestávky to dobieha 🙄 na boifeedback(neuro feedback ) sme boli 49 krát..cez leto mu dám určite ešte nejaké hodiny 🙂

katula1234
31. mar 2011

ahojte moja dcera ma tiež ADHD aj brala na to lieky teraz sme bez liekov, ale mne sa zdá akoby mala nejaku detsku depresiu ak vôbec taká existuje je bez nálady nič ju nebavi ma pocit že ju nikto nelubi,nie je hyperaktivna je skôr pomalšia je poslušna ,lubi pomáhat nie su s nou problemy len je na mna velmi naviazana,mate niekto takuto skusenost ?

bzuco
1. apr 2011

ahojte

ja mám tiež podozrenie na ADD (resp. LMD) u malej...ideme sa objednať na vyšetrenie

najpr som myslela, že ide o žiarlivosť, ked sa narodil mladší syn, aj sme to riešili so psychologičkou...no nič sa nezmenilo, skôr zhoršilo ☹
malá nie je hyperaktívna, práve naopak...všetko jej neskutočne trvá, je agresívna k malému a častokrát aj na rodičov 😒 😒 , stále má akoby dopresiu - pre všetko plače, nič ju nebaví, nikto ju podľa nej nemá rád...ak nie je ako si ona zavelí, je problém - reve, kričí, - totálne výbuchy zlosti
pokiaľ ju ja neoblečiem každé ráno, ona by snád ani do 10tej nevyšla z domu, pol rožka je schopná žuť 20 minút - totálne je zasnená
mali sme aj problémy so spaním - bola hore aj 5-6x za noc a odmietala zaspať dalej, pokiaľ si niekto nešiel k nej ľahnúť

podľa slov učiteľky v triede ale taká nie je, s učením nemá problémy...no doma je to úplne iné....čakám už 3 roky, že sa čosi zmení aspoň troška k lepšiemu, ale nič

bzuco
1. apr 2011

ešte som zabudla - vyjadrenie psychologičky bolo - emočne nevyzretá, frustrovaná - alevraj časom a vekom sa to zlepší...no ja nemám ten pocit...to je pre nás s MM doslova peklo na zemi....je mi to ľúto, že to píšem, ale je to tak...ona už ráno vstane s tým že čosi jej sadne na nos a je schopná revať už od rána a do školy ide celá urevaná a my do práce vynervovaní z nej
ked príde zo školy, neprejdú asi 3 minúty a už sú s malým v sebe - pričom iniciátorkou je vždy ona- potom sa samozejme oduje, lebo karháme len ju...malý je veľmi kľudná a pokojná povaha a dá sas ním pekne dohodnúť, čo sa o malej nedá povedať

mám pocit, že ked je doma, furt len kričím, napomínam...ale nech sa snažím ako chcem vždy nakoniecvybuchnem, lebo vždy urobí niečo, čo už nie je akceptovateľné 🙄 🙄

čítala som prejavy tejto choroby a okrem dys-porúch a hyperaktivity - všetko ostatné na ňu sedí

yukki
1. apr 2011

@bzuco eeeeeej, píšeš o mojej? Lebo takto to býva často u nás

bzuco
1. apr 2011

@yukki
ja som už naozaj na pokraji s nervami ☹

yukki
1. apr 2011

@bzuco a teraz si k tomu predstav skutočnú hyperaktivitu 😉
No, takto...aj ja som často bola na pokraji, dokonca pred cca mesiac a pol som sa dostala na ekg vyšetreníe, lebo to vyzeralo všelijak...
dajako sa to teraz trochu upravilo, ale príčinu nepoznám...možno ja som si povedala, že radšej ako mŕtvu mamu sa im zídem ako nie stopercentná ale živá...malej som začala dávať MagneB a jem to aj ja...aj rybí tuk jej dávam...začala som sa trošku tak "filiálne hrať" ...a hlavne...prosím o pomoc mamu, tak je tu častejšie...
@bzuco , ak máš manžela a ak máš poblíž rodičov alebo súrodencov, alebo dobrých kamarátov....skús ich využiť na pomoc s deťmi, rozdeliť ich, a venovať sa len staršej dcérke..alebo..čo ja viem, ja neviem...my keď máme to zlé obdobie, a trvá dlho predlho, vždy dlhšie ako to dobré...tak presne tak, od rána na Kike vidno že ide "proti všetkému" a nenarobím s tým nič, aj keď s snažím ako najviac dokážem, nemôžem to zvrátiť....

bzuco
1. apr 2011

@yukki
ved to využívam...rodičomv máme hned tu blízko

a tie jej extrémne výkyvy nálad 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄
chvíľu sa smeje ako - doslova "šialená" - až nenormálne to je.....a za 5 minút už reve - ale zasa až nepríčetne...takže totálne ide z extrému do extrému
normálne sa s ňou rozprávať nedá - mám pocit, že stále len kričí a skáče do reči
a najhoršie je, ked je hladná...nepovie ani pol slova, že chce jesť...ale začne byť taká protivná, že to je na nervy

keby si veidela, čo robila včera pri úlohe...inak úloha, ktorú by mala hotovú do 15 minút....no jej to trvalo takmer 1apol hodiny, lebo zasa vyše hodiny prerevala len kvôli tomu, že som ju nepustila s kamoškami von,

prišli po ňu kamošky, no kiedže práve písala úlohu, povedala som, že pôjde, až ked bu hotová a dievkam som povedala, nech ju počkajú pred domom na lavičke.....a to bol spúšťač 🙄 ....začala vrieskať, že vyháňam jej kamarátky, že čo si o mne pomyslia, že som zlá mama, od srdu zlomila ceruzku...no všetko robila, čo sa dalo

potom revala, že jej nepomáham s úlohou a že ona to nevie.....ja jej na to - ked prestaneš plakať, pídem k tebe a pomôžem ti, ale musíš prestať plakať.....no kdeže....tak revala hodinu....ja som ju nechala, nech sa vyreve

yukki
1. apr 2011

@bzuco nuž bez tej úlohy-ale toto poznám. Ten nekonečný rev pre niečo...čo by mohlo byť v minúte hotové, ale nie, reve sa u nás za to pol hodinu....hodinu ... (obutie, oblečenie...atď) No takto, mne psychologička poradila správať sa k nej ako k oveľa mladšiemu dieťaťu...čiže má síce takmer 5 rokov, ale správať sa ako k oveľa mladšej v takých prípadoch, situáciách...v tých revoch. Ináč tie revy u nás boli odjakživa-keď bola malá a ku vchodu do domu jej chýbalo 10 metrov a ona radšej stála na mieste a polhodinu revala, nereagovala na lákanie, ani na to tradičné "ako chceš, nechám ťa tu však ty prídeš...", ani na to že "aha, tu už je domček, poď ja ťa poťahám za rúčku"...ja som to samozrejme brala ako že "nechce" ale asi čo sa týka emocionálneho vývinu ona "nemohla"...telesne áno, duševne nie...možno ničo podobné je u vás, ona úlohu by v pohode zvládla, ale emocionálne je na tom ako dieťa v období vzdoru, čiže v tej chvíli je tak upätá na nejakú pomyslenú krivdu, že to nevie...ja neviem. Mne sa to tak javí pri mojej malej...keď sedí v chodbe a rumádzga pol hodinu že si nevie obuť topánky-ale ja viem, že vie, len to v tom rozpoložení asi nedokáže..

paula80
2. apr 2011

Ja som sa vás maminky už aj vačších detičiek s ADHD chcela spýtať, kedy vám to diagnostikovali a či sa deti prejavovali týmto správaním od miminka.
Už som sem dávnejšie písala a pýtala sa na radu ohľadne návštevy psychológa s našim 3 ročným synom, lebo má v karte od neurológa zaznačené známky ADHD do mala je nepokojný,nespokojný, plačlivý, hyperaktívny........
Teraz v skoro 3 rokoch sa mi to zdá najviac viditeľné, lebo oproti iným detičkám,je naozaj iný.
Nemá rád skupinovú hru a celkov hru s deťmi, vždy robí niečo iné ako ostatné deti/napr.boli sme vonku a viacero detičiek rozneho veku kreslilo na zem našimi kriedami a náš Teo bral kriedy ostatným deťom aj keď ich mal v ruke kopec a drvil ich búchaním kameňom a nenakreslil ani čiarku/To je len príklad, vždy keď sa deti hrajú spolu on pri nich nevydrží ani chvílku a stáva sa, že mi utečie,bez cieľa sa rozbehne a nejdem ho ani dobehnúť.Toto isté nám robí aj v obchodoch, naposledy, keď sme kupovali topánky,nám ušiel nemohli sme ho chytiť pomedzi regále a ušiel až na parkovisko pred obchodom, mali sme šťastie, že ho nezrazilo auto.Na výkriky tipu stoj....vôbec nereaguje.A to nevravím o hlasnom prejave, výkrikoch a chytaním všetkého do rúk rad za radom, je jedno či sú to hračky, alebo potraviny.
Ďalšia vec ubližovanie staršiemu synovi,bezdôvodne len tak opluje,uhryzne, buchne....Je toho viac, písala som to už vyššie. Prejavovalo sa takéto právanie v jeho veku aj u vašich detičiek???
Viem, že najlepšie terapia je chválenie, len naozaj je náročné po celom dni strávenom s uplakaným, ukričaným a nálady meniacim dieťaťom ho ešte aj pochváliť. ☹ Niekedy si myslím, že psychológa potrebujem hlavne ja. 😒

bzuco
2. apr 2011

@paula80
no u nás nie
ja si nespomínam, že by bola dcéra takáto...to bolo také dobré dieťa....jasné, mala svoje muchy ale toto je moc 😒

paula80
2. apr 2011

@bzuco na ja viem,že je to moc,len napísala som to tak, ako keby bol stále taký, čo samozrejme nie je,vie byť aj kľudný,pozeráva aj rozprávky,skladá si lego, puzzle,ale v tých horeuvedených situáciách je extrémny, ale to asi súvisí s tou jeho hyperaktivitou, neviem.
Vaša dcérka má ADD - čiže bez hyperaktivity?, čo je isto lepšie.A boli ste aj u psychológa a v akom veku až teraz?

bzuco
2. apr 2011

@paula80
ja mám podozrenie na ADD
ešte sme neboli na vyšetrení v pedagogicko-psychologickej poradni....boli sme len súkromne u psychologičky, riešili sme aj zlé správanie, no najmä nočné budenie sa - dcéra nechcela spávať v izbe, spávala s nami a ked aj zaspala vo svojej posteli, budila sa každú hodinu a ak sme si k nej nešli ľahnúť bola schopná o 3tej v noci kričať a revať na celý panelák, prípadne si sadla k našej posteli a bola hore aj 2-3 hodiny...no do svojej postele nešla, hoci v izbe bola s bratom, nebola tam sama

yukki
2. apr 2011

To že má kika namiesto očí ruky je aj u nás, vždy vždy...kam oko tam ruka ale ešte skôr než sa obraz videný prenesie do mozgu a spracuje...v praxi to vyzerá tak, že po obchode za ňou chodím a vyberám jej z ruky a hučím "očami pozeráme nie rukami...očami kika nechytaj daj nazad ...."najhoršie keď zbadá čosi ďalšie tak prvé jej automaticky padá z ruky a ide ako za magnetom k ďalšiemu....
to čo robí tvoj malý s kriedami (deťmi) robievala aj moja. Bezdôvodné útoky na súrodenca detto.
u nás tak okolo troch rokov sa to diagnostikovalo.

bzuco
2. apr 2011

ku psychologičke sme chodili takto pred rokom, no sedenia na 45 minút 1x mesačne sa mne zdali dosť málo 😒
nakoniec som si malú naučila spávať v noci ja sama 😅
mne sa zdalo, že také rady ako mi dávala tá pani....no neviem, ale dcérka išla mať 8, takže na nejaké rozprávky a výmysly som ju nemohla namotať...aj som jej to vtedy povedala, že ju poznám a na toto mi neskočí...napr. nejakou imaginárnou alebo vlastnoručne vyrobenou hračkou zakliať všetky kúty v izbe proti strašidlám 😔 😔 😔 😔 😔
a čo mi na to povedala ona????? - vraj ak tomu neverí rodič, že to zafunguje, ako tomu má veriť dieťa 🙄 ...to mi stačilo

paula80
2. apr 2011

@yukki a išli ste na psychologické vyšetrenie z vlastnej iniciatívy,alebo vás poslal detský lekár a ak možeš, napíšeš ako také vyšetrenie zhruba vypadá, lebo ja mám obavu, že náš malý by tam nevydržal, nerád sa rozpráva s cudzími ľuďmi.V nejakom článku som čítala, že sa ADHD dá diagnostikovať zaručene až od 6 roka,ale že prejavy má dieťa prakticky od bábatka.A ako prebieha terapia?a pomohlo vám to vobec, zlepšilo sa jej správanie?ďakujem

paula80
2. apr 2011

@bzuco veď práve, neviem, či by som tomu aj ja uverila, no moj 6 ročný syn určite tiež nie 😒

silvidee
2. apr 2011

Ahoj, já mám 10 letého syna s projevy ADHD, byli jsme loni na podzim u psycholožky, toto vyšetření jsem si domluvila sama pro školu, kvůli učitelce. Stáňa byl od malička hyperaktivní, od 8 měsíců jsem s ním chodila plavat a na batolátka 2x týdně, pak od 3 let jsme chodili do mateřského centra na výtvarku- měl skvělou paní učitelku, která ho nenutila dělat to co nechtěl, ale hezkým vedením ho k tomu přiměla a dělal to stejně jako ostatní. Je pravda, že děti s ADHD musí mít přesně danná pravidla, která se musí dodržovat. Někdy je to opravdu hodně náročné, ale dá se to zvládnout.Do 4 let jsem s ním byla na mateřské. Ve školce pokračoval ve výtvarce, kde měl opět skvělou paní učitelku, která mi řekla, že je Stáňa hodně svůj, ale že mu zadá téma a pak už mu do toho nemluví, a opravdu dokázal udělat nádherné obrázky, že soutěžil i za školku a soutěž vyhrál. Od 5 let chodí na flétnu, kterou dělá dodnes, i když už stokrát diskutoval o tom k čemu mu to je, že už hrát umí atd.
Nyní je ve čtvrté třídě, měli jsme trochu boje s paní učitelkou, právě kvůli jeho hyperaktivitě, ale zvládá sedět na místě celou hodinu a sledovat výklad- známky špatné nemá, ale denně se věnujeme přípravě do školy zhruba 40minut a na prázdniny mu kupuji Prázdninovou školu- kde je opakování za celý předešlý školní rok. U nás jsou problémem přestávky, kdy lítá, neustále je středem pozornosti, ale ted ve 4. třídě se to už hodně zlepšilo a učitelka ho už několikrát pochválila!!! to je hrozně důležité pro tyto děti- neustále chválit, křikem se s nima nic nezmůže, ještě víc se zaseknou.
Od druhé třídy chodíme 3x týdně na fotbal, tak tam se vyřádí, má tam asi 5 spoluhráčů se stejnou diagnozou, pohyb je taky velice důležitý, při něm se aspon trochu unaví.
Na závěr bych řekla, že čím je dítě starší, je to lepší, ale chce s ním neustále pracovat, je to časov+ě hodně náročné, já jsem na tobyla od 2-5 let úplně sama, rozvedla jsem se, tak mi pomáhali rodiče, ted už jsme zase kompletní rodina, tak je to o dost lepší.

silvidee
2. apr 2011

PS. psycholožky to většinou řeší podáváním léků, tak to jsem odmítla a zvládáme to dobře. Byli jsme i na EEG, to dopadlo výborně🙂

yukki
2. apr 2011

@silvidee psychologička nemôže u nás dať lieky, iba psychiatrička...

@paula80 no so mnou sa pani psychologička rozprávala, s dcérkou sa hrala, stavala kocky, sem tam popísala prejavy...chodíme tam naďalej neviem ako malej ale mne to pomáha 😝 , na to sústredenie sme si na jej radu robievali také polhodinky kedy malá mala sedieť za stolíkom so mnou a spolupracovať....och to si neviete predstaviť čo to bolo, ceruzku v zásade rozhryzla alebo zlomila papier roztrhala kocky odhodila a podobne, potom už sme sa ale zladili a šlo to lepšie, teraz to nejde vôbec lebo ich mám dve a spia v rovnakom čase rovnako dlho...to je škoda, no, lebo mám pocit, že tie polhodinky sústredenia pomáhali...ďalej tú filiálnu terapiu skúšam-popisovala som to aj s názvom publikácií asi dve strany pozadu...a teda správať sa ako k oveľa mladšiemu dieťaťu...ono to možno pomáha skôr rodičovi prežiť, tie rady.... 😉 ale mne teda všetko to čo robím pomáha, lebo mám pocit, že robím pre to niečo, aby sa to Kikino správanie zlepšilo. 🙂

paula80
2. apr 2011

@yukki tak som si prečítala aj tvoje príspevky vyššie a páčilo sa mi ako si napísala, že tvoja malá rada ničí, čo si iné deti postavia a zabíjať imaginárnych nepriateľov 😀
Náš robí presne to isté, ibaže sa hrá na spidermana,korytnačku ninja a podobné a samozrejme stále potrebuje meče, aby mohol bojovať.
A pozrela som si aj tú filiálnu terapiu, len som nenašla, či by to mohlo byť aj u nás v Trenčíne, ale je to ozaj zaujímavé.

paula80
3. apr 2011

@yukki chcela som len poopraviť, ako som to napísala vyššie, že sa mi páči ako si napísala...,,že malá ničí,čo iné deti urobia,postavia,.....aby si niekto náhodou nemyslel, že sa mi páči, že to robí, ale ako to ty s nadhľadom berieš.To len aby som to dala na správnu mieru.A pozrela som aj vaše fotky, obe na nich vypadajú šťastné a spokojné, klobúk dolu a to,že ich vychovávaš sama,máš môj obdiv. 🙂

zlatat
3. apr 2011

@bzuco jéé ty asi píšeš o mojom staršom synovi - aj keˇuž asi posledný mesiac toľko neplače, ale zvyšok ako tvoja - navyše k tomu sú aj problémy so školou a učením - ešte som s ním nikde nebola, no veľmi tuho rozmýšľam, že ho asi dám niekde testnúť.
Nemá ani jednu hračku celú, všetko zničí, čo mu príde do ruky, dokonca aj kreslí akože vybuchuje bomba, horí dom, ,...

yukki
3. apr 2011

@paula80 vďaka, ja som to pochopila...a toho nadhľadu by som potrebovala každý týždeň aspoň za kamión...v konkrétnych situáciách. 😉

andrea1407
14. apr 2011

Ahojte,najprv by som sa chcela podakovat kalo a ani3012 za odpoved. , Dneska som sa konečne dopracovala k tomu že v pondelok idem po prvý krát na ten Biofedbeeck, neviem sa dočkat či to s nim niečo spravý,viem že hed to nebude ale tak dufam že po nejakom čase bude pozitívne výsledky ,lebo ak nie a to takto pojde dalej tak skončím na liekoch a na psychyatrii,. je čim dalej tým horší,nedá sa s ním normálne komunikovat a ak si dačo vezme do hlavy tak s nim nepohneme ani keby čo bolo,je čím dalej tym agresívnejší,podráždenejší napr... ,zapára do staršej sesry,zašne ju byt a ked jej nechtiac ublíži tak sa potom spametá začne si ubližovat napr... sa byje po hlave,škriabe po tváry a nadáva tak neslušne že mi idu ušne bubienky prasknut dodneska neviem kde sa taketo reči naučil kedže vyrasta v uplnej a kludnej rodine kde sme sa mu vštci odmalička venovali a kedže som ho mala po 10.rokoch tak aj bol nesmierne vytužene dieta, vie byt aj ako anjelik ale odrazu sa v nom niečo pohne a už je to tam ,ja akoby nepríčetny ,mynule mi už fakt praskli nervy a som mu dala po zadku tak domna tak skočil že sokm myslela že ma normalne zmláti,kopal byl,kusal mi ruku a to aj ked ma iba 7.r je velmi silný , vie mi niekto poradit ako si vybudovat trpezlivost? lebo už fakt nevládzem ... dakujem papa, možem sa ešte spytat kolko ste platili za ten Biofedbeeck? Dakujem a dobru nocku,

ani3012
15. apr 2011

@andrea1407 trpezlivosť...keby ju predávali,určíte kúpim za kýbeľ 😀 s Patrikom to teda nie je až tak zlé,on už keď aj niečo na mňa povie a ja idem k nemu,že čo to povedal,tak už sa ospravedlňuje...no ale nie o tom som chcela...od terapeutky som dostala SMS,aby sme sa zúčastnili na kraniosakrálnej terapii...neviem presne čo to je ,pozerala som sa na net a pravdepodobne to má lepšie účinky ako ten neurofeedback http://www.damara.sk/index.php?option=com_conte...
fakticky je to niečo,čo pomáha tuším na všetko..až sa mi ani veriť nechce..ale písali,že viditeľné účinky sú už po prvej návšteve- pri neurofeedbacku to je 10-15 sedení.....
no tak to pôjdeme vyskúšať..chcela som ísť na neurofeedback až cez leto,ale láka ma toto vyskúšať.. 🙂

lucisa
3. máj 2011

Snad tady ještě někdo chodí...
Ahoj, omlouvám se, že vám sem tak vpadám, ale mám dotaz, možná mi pomůžete nebo poradíte.
Dcera 8,5 letá právě absolvovala nějaké psychologické testy kvůli podezření na ADHD syndrom, který se potvrdil, nebudu zabíhat do podrobností, většina tady z vás příznaky a chování zná.
Dr. mi po testech vysvětlila ústně co a jak, co řekly výsledky, pak mi napsala na papír další info, ale jsou tam nějaké zkratky a čísla a já bych potřebovala vědět, jestli se dá někde na netu zjistit, co všechno znamená, abych si to mohla laicky "přeložit"
Díky za info 😉

andrea1407
12. máj 2011

Ahojte,tak už mame za sebou 3.sedení s Biofeedbeckom a mne sa ozaj zdá akoby bol kludnejší a tak sa chcem spýtat či už má niekto skusenost s tým aby to malo taký rýchli učinok alebo sa to iba mne zdá? A ešte sa chcem spýtat kolko ste platili za jedno sedenie a či niekde prepláca aj poistovna. Mi platíme 10.eur. za jedno sedenie .Majte sa krásne,prajem pekný den.papa a dakujem za odpoved.