Dieťa s poruchou pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

mracik
6. sep 2006

Ahojte maminky, viem, že väčšinou máte ešte len malé batoliatka, ale predsa,
je tu niekto kto má dieťatko so syndrómom poruchy pozornosti a hyperaktivitou, prípadne dyslektika, dysgrafika a pod? Alebo týmto syndrómom trpí?
Môj hyperaktívny syn práve začal chodiť do školy a aj keď je to len nultý ročník, mám teda riadny strach ako to zvládbne on a aj jeho učiteľka...

melory
4. jan 2007

mojho som dnes nahlasila do skolky a nepovedala som o AHDH. Myslite, ze by som mala, alebo pridu na to same?
uz som mala dost, ked som musela s pravdou von, ze je alergik na mliecne vyrobky a mlieko.

denik
4. jan 2007

melory - ako špeciálny pedagóg ti odporúčam učiteľky o tomto syndróme informovať.. nie je to hamba, ani nič, s čím by sa nedalo žiť.. kedysi sa týmto deťom hovorilo jednoducho, že sú živé, potom dostávali nálepku ĽMD (ľahká mozgová dysfunkcia) a dnes je "moderné" hovoriť im ADH alebo ADHD.. je medzi tým malý rozdiel, ale o tom sa tu nebudem rozpisovať.. myslím, že je lepšie, ak to budú vedieť od teba, pretože nie každý "bežný" učiteľ (hlavne nie tí starší) o tomto probléme vie a može sa stať skôr to, že sa ti budú sťažovať, aký je "divý" a pod.. pritom on ma ná to - ako sa hovorí - "papier".. záleží len od ich prístupu a pokiaľ sú naozaj pedagogičkami na úrovni, tak k nemu budú aj tak pristupovať.. držím palce 😉 inak, on z toho raz "vyrastie" a v dospelosti nik nebude vedieť, že bol trošku živší ako poniektoré iné deti..

melory
5. jan 2007

dakujem za povzbudenie, v pondelok jej to poviem. len sa mi to zdalo vela este k tej alergii.
moj muz sa boji, ze bude zahambovani, posielany do kuta, alebo zosmiesneny pred triedou - ako sa tomu ubranit?

iza
5. jan 2007

ahoj holky, no možná budu trochu mimo, ale já měla v dětství diagnozu dyslegsii a dysgrafii...vím, že se mi babčka děsně věnovala(vždycky jsem měla dobrý známky,ale byla to dřina) a tak nějak po 4třídě se to zlepšilo. Jen na gymplu jsem měla trochu probémy s diktátama atd Ale teď už se přístup pedagogů i lékařů změnil(mě ještě považovali za blba co by měl chodit do zvláštní školy) a tak to určitě zvládnete vy i vaše děti. moc vám držím palce,chce to jen hooodně trpělivosti,ale to asi samy víte nejlíp

iza
5. jan 2007

oprava dysleksii 🙂

melory
5. jan 2007

dufam ze bude v skolke v pohode a hlavne ze nebude robit zle detom

certica
5. jan 2007

iza, kedysi som citala, ze dysleksiou trpia ovela castejsie deti, ktore preskocili obdobie lozenia a zacali az rovno chodit...

certica
5. jan 2007

teraz akurat citam o LECITINE...
jeho dostatok zlepsuje pamat, podporuje dus.vykon a schopnost koncentracie. Zvysuje dus. energiu, pocit sviezosti, posobi upokojujuco a uvolnujuco. VYBORNE VYSLEDKY sa s nim dosiahli u HYPERAKTIVNYCH DETI a starsich ludi.
Jeho zdrojom su najma: vajecne zltky, pecen, orechy a celozrnne psenicne vyrobky. Alebo vo forme doplnkov vyzivy

melory
5. jan 2007

to by som si dala povedat a kupila to hugovi aspon do skolky... 😅

zvedavamt
7. jan 2007

melory,kup si knizky z www.cpeter.sk ,su to 2 prirucky - Relaxace nejen pro deti s LMD, Metody práce s detmi s LMD predovšetkým pre učiteľov a vychovávateľov (60 a70 sk). mala ma len 2r,ale dost mi to pomohlo,bo som uz nevedela ako ju zvladat. teras sa snazim podla toho usmernit starkych,aby furt po nej nehukali,ze je zla a protivna. ☹ a ked pojde u nas do skolky,tak to kcem ukazat aj ucitelke,aby vedeli ako na nu,bo aj Lalina kamoska od susedov je hyperaktivna. 😅

melory
7. jan 2007

to je dobry napad, ja by som ju dala do skolky, aby mi na neho neboli zly.

melory
7. jan 2007

nejde mi nacitat stranka ☹

zvedavamt
7. jan 2007

je to dake pokazene.skus sa na to opytat v knihkupectve. vydalo to nakladatelstvi D+H

melory
7. jan 2007

napis mi prosim autorou a nadpis, ja si to pozrem v nojom internet knihkupectve

denik
7. jan 2007

neboj melory, zvládnete to.. a s tým zahambovaním pred triedou - to si myslela ako učiteľkou? neviem si to v dnešnej dobe predstaviť.. že by si to niekto dovolil.. ale predsa, skúste sa opýtať, či by ste nemohli občas stráviť krátky čas v triede (napr.hodinku), mali by vám to umožniť, aj k nám chodievajú rodičia.. je síce pravda, že tým nie sme veľmi nadšení (ale ja pracujem s autistami a tam je to trošku iné, nakoľko ich zmena stereotypu vyvádza z miery a nevedia sa tak sústrediť na prácu) no keby u vás v škôlke mali nejaký kútik, kde by si sa "schovala" a nenarúšala tak aktivitu, bola by si kľudnejšia, keď by si videla, ako sa s deťmi pracuje a aké sú tam vzťahy.. pokiaľ váš malý nie je veľmi agresívny, myslím, že deťom jeho hyperaktivita prekážať nebude.. skôr učiteľkám, ale veď od toho sú tam, aby pomohli jemu, aj rodičom..

a tie knižočky a rôzne maľovanky s úlohami nájdeš aj v bežných kníhkupectvách, na trhu je toho dosť, sama si ich kupujem do práce, aby som mala s čím pracovať 😉

melory
8. jan 2007

denik dakujem za povzbudenie, uz sa tam urobil problem so stravou, ze je alergik na mlieko, neham to vyriesit a ustalit a potom vyrukujem s AHDH, aby si to nerozmysleli.

zvedavamt
9. jan 2007

nakladatelstvo D+H, Relaxace nejen pro děti s ĽMD , H.Žáčková,D.Jucovičová
Metody ráce d děťmi s ĽMD D.J,H.Ž,R.Z (o s🙂rklerová

melory
11. jan 2007

dakujem

zvedavamt
12. jan 2007

tak ako bolo prvy tyzden v skolke?

melory
19. jan 2007

prvy den bolo fajn, len kazdym dalsim sa to zhorsovalo. deti co su tam uz od septembra ho moc nechcu pustit medzi seba. vraj sa nemame bat, ze je smely, priebojny a je ho plna trieda.

amylee
14. mar 2007

Ahojte som tu nová, ale problémy s ADHD a skúsenosti so slovenským školstvom mám dosť. ☹ Mám 7 ročného syna s ADHD je momentálne v škôlke a tiež od kedy tam nastúpil bol nežiadaný a odmietaný nielen deťmi ale aj učiteľmi, čo je smutné. Ak ale nájde učiteľ cestu k dieťaťu tak je všetko OK, my sme to šťastie nemali. Jednoducho najlepšie je tieto detičky zahrnúť slovom nevychované a dohovorte mu...Ak niekto má chuť dozvediet sa viac jednoducho napíš

melory
14. mar 2007

amylee neboj sa...v dnesnej dobe aj ked sa tomu nasi rosdicia smeju sa da pomoct detom s ahdh,
treba ist po papieroch od psychologov, alebo neurologov, oni mavaju aj poruchy ucenie, cize rozne dysfunkcie a tam treba naozaj papier, aby sa oslpbodili v skole od diktatov, citana, basniciek.

melory
14. mar 2007

mate inak zvlastnu ucitelku v skolke, lebo moj je AHDG ale povedala ucitelka, ze nie je zly, ze je len zivy a ked som povedala ze sa zvykne bit, povedala, ze ano, ale to je jeho sposob hry... 😵

mracik
autor
14. mar 2007

Amylee, my sme to vyriešili prekladom do inej škôlky, samozrejme, že problém sa nestratil, ale konečne bola vôľa problémy riešiť a nie ich len predkladať rodičom.
Momentálne som veľmi šťastná, lebo sa nám podarilo nájsť 1. triedu s deviatimi deťmi, čo je úplný zázrak, keďže inde je ich 24 až 28.

tajga
17. mar 2007

tak som tu znova, môj synátor s ADHD mal na vysvedčení len jednu 2 so SJ, ale to ešte nepísali diktáty s vybranými slovami a teraz doniesol dve 5 , všetky y, i má správne a tak dáva na ne pozor , že zábúda na interpunkčné znamienka, neviem či ho neintegrujem možno by bol zohladnený v takom prípade, nemáte s tým skúsenosť? 🙄

melory
17. mar 2007

tajga urcite sa to da, len to chce behanie po doktoroch, moja sestra to dcerke vybavila, sli ku psychologicke a ta ich poslala k dalsej ale nakoniec dostala papier, ze jej dieta je oslobodene od diktatov, basniciek a cudzieho jazyka. ale osobnu skusenost nemam.

mracik
autor
17. mar 2007

my sa tiež chystáme na integráciu - hlavne by bodlo písanie, najlepšie by bolo, keby sme našli učiteľku, čo honaučí písať tlačeným, lebo to písané nám nijakovsky nejde. Vlastne ani ja som sa nikdy poriadne písaným písať nenaučila, u v prvej triede som mala doktorské písmo 🙂

amylee
19. mar 2007

Ahojte, vdaka za odpoved aj mile povzbudenie. My uz sme navstivili psychologa, specialneho pedagoga aj dokonca tam pravidelne chodievame na hodinove vyucovanie. Je to dobre pre dieta a zaroven pani ucitelka, ktora sa mu venuje bude vediet napisat cosi ako odporucanie a radu dalej do skoly. V momentalnej situacii sa riesi zriadenie triedy pre deticky s ADHD, kde je minimalny pocet deti 4. Spadne mi velky kamen zo srdca, ked sa to zrealizuje. Myslim aj dalsim rodicom, ktori svoje deti musia prekladat z jednej skoly do druhej, co je hrozne stresujuce pre vsetkych hlavne pre dieta. Ked sa Vas opyta " Preco ma aj tu nechcu?" Musis hladat vhodne slova na odpoved.. ☹ Ked sa na Vas vyhrnie cela trieda deti na cele s pani ucitelkou " Deti povedzte co urobil dnes ...!!" A deti vedia byt krute hoci su nevinne, dospeli ich pouzivaju ako velmi skaredu zbran. Nech sa nikto nedivi, ze potom deticky s ADHD su agresivne a zle ked vsetci v nich hladaju len to najhorsie uz od malicka. Pozrime sa na ich druhu stranku tu dobru, alebo aj kazdy uspech, pochvala, polaskanie ale na to nase pani ucitelky nemaju cas. ☹ Najhorsie je to, ze tie deticky su tam najdlhsi cas pocas dna. Mne doteraz len ublizili lebo ak som chcela zmenit skolku jednoducho tam dali "najlepsie" referencie. ☹

bubca
29. máj 2007

ahojte,my mame tiez drobca s adhd,chodi do skolky a pani ucitelky nie su velmi ochotne akceptovat jeho inakost.o rok by sme mali ist do skoly a uz teraz sa toho desim.neviete nahohou o nejakej skole v bratislave s alternativnym sposobom vyucby?velmi ma mrzi,ze sa na taketo deti pozera ako na nevychovane...

tajga
30. máj 2007

čaf bubča, ja som na tom bola rovnako, v škôlke to nebolo bohviečo , tiež som rozmýšľala nad montesori školou tá je v Lamači ale mal by to daleko, takťiež som počula zlé skúsenosti matiek ktoré tam dali deti do školy, ale koľko ľudí toľko názorou.Skús stránku PRODYS .sk, tam Ti poradia, je to ťažké my sme štvrtáci a zvládame to ako sa dá, môžeš nájsť akúkolvek školu, všetko bude záležať na triednej učiteľke a jej pochopení. 😖