Dieťatko s Hepatitídou C. Čo to znamená?

angel78
17. apr 2009

Ahojte,
chcela by som sa podelit o Vase skusenosti. Je tu niekto z Vas kto si adoptoval dietatko s hepatitidou C alebo s nalezom protilatok?
Stojime pred rozhodnutim si takehoto chlapceka adoptovat a tak by sme radi ziskali co najviac informacii.
Dakujem.

kveta
17. apr 2009

Ahoj, hepatitída C je krvou a sexuálnym stykom prenosná choroba. V preklade povedané, platia pre ňu pravidlá ako pre HIV, teda chlapček bude musieť v dospelosti informovať svojich sex. partnerov o svojom ochorení.

Malá časť pacientov sa vylieči pomocou Interferónu, 25 percent na hep. typu C umrie. Nie je proti nej očkovanie, spôsobuje tvrdnutie pečene a rakovinu pečene.

Je potrebná diéta po celý život a nevystavovanie sa fyzickej záťaži.

Osobný názor na to, či by som takéto dieťatko adoptovala Ti asi nepomôže. Veľa šťastia nech sa rozhodnete akokoľvek.

magimary
17. apr 2009

pozor, ale tento maličký NEMÁ hepatitídu!!!
má len protilátky (od matky)-to zn, že NIE JE chorý na hepku!
ato je podstatný rozdiel! 😉

osobne som takéhoto chlapca mala skoro rok v starostlivosti... a už je šťastne adoptovaný... 😵

kveta
17. apr 2009

Ale táto hep. sa testuje na základe protilátok /HbsAg/.

magimary
17. apr 2009

ale nielen! testujú sa rôzne druhy imunoglobulínov a pri prenesených protilátkach od matky sa tieto prejavia, pričom HBsAG je negat. a teda dieťa NIE JE choré...

nibiru
3. jan 2012

tak toto je dost zastarany nazor z hepatitýdi sa da vilecit na 80% samozrejme zalezi od genotypu a ako dlho clovek v sebe vírus ma cim ju ma dlhsie tym moze genotyp mutovat na tažsie vyliecitelny liecba byva u velkeho percenta uz uspešna clovek je nadalej po dobu 2R sledovany a potom vyradeny s evidencie chorych a povazovany za zdraveho samozrejme to neznamena ze po vylieceni sa nemozes nakazit znovu kedze ju ma velke percento narkomanou u nich byva bezne ze sa nakazia opatovne ak zacnu znovu drogovat alebo im poistovna proste lieky nepreplati lebo nemaju platene poistne,potvrdenie ze su abstinujuci a pokial nemaju akutne stavy ani sa to neriesi len sleduje .ja som bola vyliecena v roku 2005 hned mi zabrala liečba hepatityda mi bola zistena v poctate hned po inkubacnej dobe mne interferon s ribavirinom robili tak zle davka liecby na pol roka bola umna na rok sustavne mi ju museli prerusovat koli vedlajsim ucinkom ale hned po troch msiacoch boli testy negativne az do skoncenia liečby kazdy rok mi vramci prevent.prehliadky robia testy a som negatívna od roku 2007 mam papier ze som vyliečena.ja by som sa nebala pretoze pri dodrzovani urcitych pravidiel ostatnym nic nehrozi mas povinnost oznamit to partnerom a chovat sa tak aby si ostatnych neohrozil pretoze ak niekoho nakazis je to tresne (ja som sa s byvalim sudila a hoci vsetko bolo v moj prospech ze mi to umyselne zamlcal sud som prehrala s verdiktom tazko dokazatelne.)a aj pri liebe ak nemas zle vedlaj.ucinky mozes pracovat a viest normalny zivot hepatytída nieje HIV a uz vobec na nu nezomieraju ludia bohuzial nektore zastarane nazori ju stale s HIV porovnavaju a chovaju sa k nim ako k ludom s HIV.

emanka
6. jan 2012

súhlasím s @nibiru , hep. C je dnes už pomerne "ľahko" vyliečiteľná. V marci to budú 3 roky od ukončenia liečby, v novembri som bola na poslednej kontrole, záver - zdravá. Ani som tam nemusela chodiť, ale zubár potreboval potvrdenie.
Ja som mala genotyp 3a, ten najľahší, takže tiež liečba "len" pol roka.

Teraz som si všimla, že je to pekne stará téma 🙂 😒

nibiru
6. jan 2012

@emanka ano aj ja som mala 3A ja som nosila v tehotenskej knizke potvrdenie ze som zdrava moj gynekolog to tam pre istotu napisal no ale v nemocnici niektory gynekologovia mali blbe poznamky napriek potvrdeniu ze som zdrava aj som sa trosku pohadala ale co uz hepatolog vie asi viac ako gynekolog v porodnici odporucili testovanie dcerky v marci ideme na druhy odber prvy bol samozrejme ako umna negatyvny.

emanka
8. jan 2012

@nibiru no u mňa to bolo rovnaké 😠 V tehotenskej knižke som mala, že mám hep. C, ale že som po liečbe. Výsledky po ukončení liečby som ešte nemala, trvalo to pol roka, kým prišli. No a keď som išla rodiť, mala som potvrdenie, že je všetko o.k. a že môžem rodiť normálnym spôsobom, bez zvláštnych opatrení a tiež, že kojiť môžem. No ale mala si vidieť doktorov, keď ma prišli zašívať. Skafandre na sebe a ešte aj plexisklo na ksichte 😠 A že aby som sa nehnevala, ale že môže im vystreknúť kvapka krvi do oka a pod. Ani som im nič nehovorila, bola som rada, že mám po pôrode.
A tiež, keď som tam ešte len prišla, tak sa ma vypytovali na veci, ktoré boli už minimálne 15 rokov zastaralé. A nenechali si vysvetliť, že to už tak nie je, že nie som nosič a podobne. Gynekológovia by si mali naštudovať aj takéto veci.
No a na druhý deň po pôrode prišla za mnou primárka novorodeneckého, že môžem zatiaľ malú kojiť, že sa radila s hepatológom, ale že jej tiež urobia testy. Testy samozrejme negatívne. A o druhom teste nehovorili nič, tak asi naša pediatrička už bola viac informovaná, keďže testy prišli už k nej.

nibiru
9. jan 2012

@emanka no mna zasivali normalne ale predtym som bola hospitalizovana koli preeklamsii tyzden a to kazdu vizitu nijake priplble poznamki ked sa to da viliecit atd... a k mojmu aktualnemu stavu nic na konci som to uz nevydrzala a otvorila si usta zetam maju jasne potvrdene ze som viliecena a ze hepatolog asi vie viac.to je to ze nikto ich nepreskoluje ja som rodila 5r. po liecbe do spravy mi napisali aby preventivne dali malu testovat tak v 6M. sme boli na karamaroch tam namna kukali ze co tam chcem tak som im vysvetlila ze to napisali do porodnej spravy lekarka len krutila hlavou-samozrejme mala negativna tak nam povedali ze urobia este jeden pre pokoj duse pediatricky a ten bude o rok.no ja som pisala aj do dcerkinej zubarskej zdrav.karty ze som vyliecena z hep.c nepotrebujem aby ma potom niekto nahanal. a ako si liebu zvladala?ja strasne za tyzden 13kg dole padali mi vlasy po pichnuti interferonu triaska prvych 6m. som bola doma potom som sla naspat do prace kde mi vyhoveli a mlaa som volno v den ked som si pichavala interferon.samozrejme veduca volalas mojou lekarkou ci mozem pracovat kedze som pracovala v obchode.

nibiru
9. jan 2012

@emanka mne museli potom vysadit ribavirin kedze som mala vedlajsie ucinky gigantiku koprivku a pupaky.mne ju prerusovali hlavne pre neskutocne nizke leukocyty takze par krat som mala aj leukopeniu v poctate kazde dva tyzdne mi bola prerusovana na dva tyzdne.

emanka
9. jan 2012

@nibiru tí lekári sú tuším všetci rovnakí, fakt by ich mali preškolovať.
Ja a liečba? Bolo to dosť zlé, ale niektorí to mávali horšie. Po každom pichnutí, vždy to bolo vo štvrtok, som mala triašku a vysokú horúčku, proste chrípkové stavy - všetko ma bolelo. Ten prvýkrát som mala najvyššiu horúčku, skoro 40, potom už len nejakých 39. Na druhý deň už len 38,5, na tretí 37 - 37,5. Potom bez horúčky, no ale unavená, zničená ako kôň. Keď som sa dala ako-tak dokopy, tak opäť injekcia. Vlasy mi tiež dosť padali a stehná, kde som si to pichala, tak tie som mala také hnusné, vysušené, pupákové...ale to asi z tej dezinfekcie, čo sa dáva pred vpichnutím. Potom som ju tuším prestala používať.
Ja som dala pred liečbou výpoveď, lebo potom som sa aj tak sťahovala do Trenčína.
Ale najhoršie na tom bola biopsia. Šlahnutá doktorka mi to robila strašne bolestivo, no a keď konečne prišli výsledky biopsie, tak sa zistilo, že mi zobrala len nejaké tkanivo či čo a že hrozne malinký kúsok pečene. Takže potom mi ju robila ešte druhýkrát, to sa jej už podarilo. No a potom som zas čakala na schválenie liečby.
Jedno pero, to posledné, som si nechala, na pamiatku....alebo ako odstrašujúci prípad?!?

emanka
9. jan 2012

A teraz, keď som si tam bola pre potvrdenie pre zubára, tak hepatologička to tam napísala ich (hepatologickými) slovami a že ak sa tomu zubár aspoň trochu rozumie, tak bude vedieť 😅 Asi už má tiež pekné nervy na tých tzv. odborníkov.
Až teraz sa chystám tomu zubárovi, tak som zvedavá, či tomu bude rozumieť.

nibiru
9. jan 2012

@emanka no tak na tu biopsiu tiez nerada spominam bolestjak hovado este namna zabudli tak ma nechali na chodbe asi 2H. kym pomna prisli okolo mna behali ludia a ja som nemohla dychat bola mi zima no konečna a na vizite sa ma lekar pytal ci sa chcem vyliecit skoro som odpadla tak mu vravim ze ja niesom ziadna narkomanka!mne schvalovali lieky rok kedze najprv sa stratila ziadost potom co ma mala nastarosti bola dlhodobo pn az ked som tam narobila bordel sa to pohlo a lieky som dostala.nastastie mne sa to pichalo dobre takze som tam nic nemala a ako si prisla na to ze ju mas?ja dost kuriozne som si chcela od byvaleho mami pozicat pinzetu a ta mi povedala ze mam ju opachnut lebo ma hepat. skoro ma slahlo a potom dodala ze ved aj mario ju ma on ti to nepovedal hned som utekala lekarke bol oktober ale testy boli este negatyvne o 6m. som mala prijst na kontrolu kedze inkub. doba je 6M.potom ma zacala bolet cely november strasne kazdy den hlava unava,odpadla som v robote v marci opakovali testy a uz boli pozityvne.potom som podala tresne oznamenie a vtom liecebnom procese sa este aj sudila ked som doticneho videla bolo mi na grcanie spravil zomna slapku,narkomanku no konec....vrchol bol ked ma o dva roky na ulici pozdravil ako by sa nic nestalo.

emanka
9. jan 2012

@nibiru akože klobúk dole pred tvojím bývalým, zabila by som ho 😠
Ja som prišla na to tak, že ma tiež bolievala každý boží deň hlava, bola som unavená a každý deň som mala zvýšenú teplotu. Od 37,2 do 37,8, každý boží deň. Chodila som na vyšetrenia a nikto nezistil, z čoho to mám. Musela som ísť gynekológovi, zubárovi, robili mi výtery z nosa, hrdla, no proste kade-tade. Nakoniec ma doktor odbavil s B12-kami, ktoré mi pichal do nohy pol roka. A musela som si zapisovať tie teploty - ráno, naobed a večer. Chodila som s lajstrami po doktoroch a nikto nič. Potom som sa na to vykašľala, doktori tiež a ja som žrala niekoľko paracetamolov denne. Potom som čítala, že ako sa prejavuje hep.C a tak som išla, že nech mi zoberú krv. Podľa prvých testov to vyzeralo tak, že som ju prekonala, no ale bohužiaľ nie. A tak začali návštevy u hepatológa, kde som zakaždým strávila pol dňa. Tuším až po necelých dvoch rokoch mi schválili liečbu, to vďaka tej dvojitej biopsii, rozdiel medzi nimi musel byť tuším 3 mesiace, neviem už.
No bohovské zážitky, som rada, že už ani na tie kontroly nemusím chodiť. Ak by sa mi niečo nezdalo, tak behnem k obvodnej, nech mi urobí hepatálky a sama budem vedieť, na čom som. Ale to sa určite nestane, takže strach nemám 🙂

nibiru
10. jan 2012

@emanka no ja tiez ked v tej ambulancii v ba zakazdim cinania konecna niekedy tam boli take oindividua ze dovidenia ale aj ludia naktorych by to nikto nepovedal a nedosla si na to odkial to mozes mat?mna najviac zabilo to ze je umyselne zamlcanie je tresny cin ale vyhrat ho nemas sancu hoci som mala jasne preukazane ze ma nakazil on vypovedat bol aj predosli priatel ktory si dal robit testy ze zdravy .take argumenti tam pouzival jeho obhajca ze lekarkapozerala a hned ho zruzsila dokonca sa pri vypovedi on sam prezradil ..ono v poctate je aktivna vraj nijaky ten mesiac potom je uz chronicka.

nibiru
10. jan 2012

@emanka inak sila ze ich to nenapadlo kedze na obycajnych hepatalkach museli videt zvisene atl.

emanka
10. jan 2012

@nibiru vedela som, že zamlčanie je trestný čin, ale ešte som nepočula o nikom, že by kvôli tomu bol na súde. Ty si prvá a vidím, že šance sú asi minimálne 😒
Ja som brala kedysi drogy, tak určite tam som to chytila. Ale mám aj tetovanie, takže aj to je možné. Obvodný lekár vedel, že som brala drogy, mala som to zapísané, žiadnemu doktorovi som to netajila, každý sa ma len vypytoval na podrobnosti o drogách (vtedy to ešte nebolo také rozšírené), no ale nikoho nenapadlo, že by to mohla byť hepatitída (ani tá nebola taká rozšírená vtedy). Hepatálky ani neviem, či mi vtedy robili. Až nejaká sestrička mi raz na chodbe povedala, že veď vy máte strašne vysoké ASLO, to znamená, že máte zápal v tele, treba po ňom pátrať. Až potom ma začali posielať zubárovi, gynekológovi a pod.....samozrejme na moju žiadosť 😒
No ale chvalabohu, je to za nami 😉
A tvoja rodina nemusela ísť na testy? Mne keď to diagnostikovali, tak prišla výzva pre všetkých členov v domácnosti, aby sa podrobili testom. Našťastie všetci negatívni, ja som zas dávala pozor doma, vedela som, aké je riziko (aj keď som ešte nevedela, že to mám).

nibiru
10. jan 2012

@emanka hej boli na testoch btato sme dali vtedy ockovat aj proti hep.B stalo ma to pekne prachy najviac sa mi pacilo na zaciatku mi tvrdili ze po vylieceni ma budu automaticky ockovat aj proti a,b a nic ....no z byvaleho vysvitlo ze tiez bral predtym drogy a mal uz par rokou on mal ale uz ten tahsi genotip tiez bral drogy vraj mu to zistili ked bol v takom stave ze na pokraji smrti ja to vedet ani sa s nim nedam dokopi neboli sme spolu dlho par mesiacou hned ako som sa to dozvedela bol koniec ale ten by bol aj tak kedze sa zacal chovat majetnicky,prenasledoval ma a to bol zo zaciatku velmi mili.co uz .....ja som z bratislavi tu je je strasne vela sama lekarka mi vravela ze len v ba maju orientacne cez 50 000 nakazenych aj s tymi co sa len nedavno nakazili alebo otom nevedia ....no sance na vyhratie sudu su naozaj minimalne byvali sa musel dat testovat,musela som doniest potvrdenie od obvodnej ze som nebrala drogy tiez vypovedala aj hepatologicka cimi nenasla vpichy atd...potom sa preukazovalo ci mi to zatajil on vravel ze som vedela ja ze nie kto by dobrovolne siel s takym chorym clovekom bez ochrany?no des a zaklincovali to tym ze kedze mam realnu sancu na vyzdravenie nic savlasne nestalo nestalo skoro ma drblo ...lenze ten odpor ludi ked sa to dozvedeli ze som nakazena alebo ze automaticky ma prirovnali k narkomanke,nemohla som pracovat byvalo mi zle to uz nezaujima nikoho nerada na to spominam......no ja som tiez hned davala pozor poucili ma a v pohode .....no zo zaciatku ma niektory uz pochovali ako by som mala hiv nastastie mi potom vysvetlil ze je to blbost a nemam sa bat ze sa vyliecim.

emanka
12. jan 2012

@nibiru no pekný debil ten tvoj bývalý a naše súdy o ničom, veď nič sa nestalo 😅 to je na smiech, preboha.

nibiru
12. jan 2012

@emanka bezchrbtak hlavne ze oni vazena muzikantcka rodinka dedo hra v rakusku na husle .....boli sme spolu polroka a za tu dobu mi to nedokazal povedat.

emanka
12. jan 2012

@nibiru no veď takí bývajú najhorší, žiadna výchova, žiadne svedomie, nič. Ja si neviem predstaviť, že by som nechtiac niekoho nakazila a nie ešte že v podstate naschvál!

martinkova24
8. mar 2012

@nibiru
@emanka caute baby nasla som tuto temu ohladom hepatididy C ak dobre chapem tak ste ju aj mali,,,,mojmu priatelovy ju teraz zislili,,sme spolu uz 4 roky a mame 20mesacnu dcerku,spoznali sme sa v anglicku a tam sa aj mala narodila,tym ze ma on hepatididu C je podozrenie ze ju mam aj ja a aj mala tej sme dnes dali robyt testy za vlastne pretoze stale nemam pistenie a to iste caka aj mna idem sa cvoknut nonstop mi volaju z lucenca s nejakeho oddelenia beriem to zle priatel ma ist na 3 tyzdne lezat a rok ma trvat liecba,len sa modlim nech to nema mala lebo by som to zle znasala,,,na mne tak ani nezalezi ja som si ista ze mam ale ak to ma mala tak sa zrutim,,,mozem sa vas opytat ako ste sa liecili a ake su hlavne tie vedlajsie ucinky,,,a prepacte za sloh 😅

emanka
8. mar 2012

@martinkova24 ahoj, aj ja dúfam, že to nemá tvoja malá. Neviem síce, či sa liečia také maličké deti, ale je dosť možné, že áno. Nikdy som to nezisťovala, nemala som dôvod.
Kedy budú výsledky? Aj ty si sa dala otestovať?
Vedľajších účinkov je veľa - horúčka, bolesť svalov, kĺbov, proste celého tela ako pri chrípke. Nechuť do jedla, nespavosť, ubúdanie hmotnosti, vypadávanie vlasov, celková únava a vyčerpanosť. Ale u každého je to individuálne, niekto to znáša v pohode a niekto veľmi zle.
Ozaj a prečo bude priateľ až 3 týždne ležať v nemocnici?

martinkova24
8. mar 2012

@emanka ahoj no ja sa idem dat testovat zajtra mala uz bola dnes,za 2 tyzdne budu vysledky,,priatel sa uz vratil s lucencam bol u nejakeho odbornika na toto tak vobec nebude lezat v nemocnici to mu jeho mudra doktorka nakecala,vravel ze je mala sanca ze to ma mala,uz berie lieky,,,a za ako dlho si sa uplne vylecila?dr vravel ze okolo 48 tyzdnov 😝 no som zvedava idem zajtra k dr,,

emanka
8. mar 2012

@martinkova24 ja som mala polročnú liečbu, lebo som mala ten najľahší genotyp. Tie ťažšie sa liečia rok. Či aj dlhšie, neviem. Takže, 24 týždňov som brala lieky a pichala si injekcie. Potom mi brali krv a výsledky boli až o 6 mesiacov, neviem prečo to tak dlho trvá. No a výsledky boli negatívne a potom som ešte chodila 2 roky na kontroly. Ale už len raz za pol roka. Teraz som bola v novembri, 3,5 roka od liečby a som definitívne zdravá, nemusím tam už chodiť, jedine, ak by sa niečo naskytlo. Obvodným lekárom neverte a nevšímajte si ich, oni sa tomu nerozumejú, majú 10 rokov staré informácie. Počúvajte iba hepatológa, ten sa tomu rozumie, ten vám najlepšie povie.
Ešte k tej malej, ak by si to mala ty, tak pri pôrode sa tuším len 1% detí nakazí. Ale nie som si istá, už si to moc nepamätám.

emanka
8. mar 2012

teraz ma, blbú, napadlo, že rok má 48 týždňov 😅

nibiru
8. mar 2012

@martinkova24 ahoj mi ideme 20.marca na kontrolny odbers dcerkou ja som vyliecena od roku 2005 ale v porodnici odporucili otestovat aj malu... to ci bude liecba trvar rok zalezi ako bude reagovat na liecbu ja som bola hned po 3m. negatívna mala som ju prerusovanu koli zlym leukocitom takze polročna davka umna trvala rok v poctate zaklad na vyliečenie su 3x po sebe po 3m. robene testy a vzdy musia bit negatyvne.mala to vobec nemusi mat a ak ano podctupite liecbu deti znasaju chorobi lahsie ako dospeli neboj sa možem sa ti spytat primarky ako prebieha liečba u deti.v poctate hepatitydu necitis je ti zle len aj ke akutna umna to bol mesiac migren,unav,slabosti a nechuti do jedla ked prejde do chronickeho stadia nic ta neboli nic necitis liečba ma vedlajsie ucinky ja som ju znasala zle ale su ludia ktorym nic nebolo je to individualne hlavne je že sa da liečit a dnes su už tie lieky setrnejsie.hlavne hlavu hore nesmies sa deptat ja som bola prvy mesiac na liekoch na ukludnenie potom mi bvysvetlili že memam sa coho bat neumieram aje 98%sanca že budem zdrava.

martinkova24
8. mar 2012

@emanka no on ma tu tahsiu lebo dr sa ho pytal na tie priznaky co k tomu patria a vravel ze nic take nema takze to je uz za nim,,a pracovala si?pretoze moj mal ist o 2 tyzdne do nemecka sice robyt zahradnika ale aj tak a teraz toto 😠 a ozaj ako to je lebo nam vcera volala nejaka s krajskeho neviem akeho infekcneho alebo virologickeho ze potrebuje vediet aj moje vysledky lebo ze som pravne povinna neviem co si nepametam ani co mi kecala,,,ze potrbuje mojej dr a mne poslat nejake rozhodnutie ci co,,inac tie lieky co moj berie stoja 16e,,este ze je ich 100 ma 2 denne tak aspon na mesiac a to ma este inekcie dostat a ozaj kde sa to picha?

emanka
8. mar 2012

@martinkova24 on bol dnes prvýkrát u doktora? Ak áno, tak ešte nemôže vedieť, aký genotyp má. To sa zisťuje buď z krvi, ale tuším až z biopsie. Biopsia to je zákrok, pri ktorom ti odoberú vzorku pečene a z nej sa zistí genotyp a dĺžka liečby.
Ja som za lieky neplatila nič. Lieky sa volali Rebetol a brala som ich 9 denne (ráno, na obed a večer po 3). Injekcie sa volali Pegintron, je to vlastne interferón a pichala som si to do stehna raz za týždeň. Niektorí si to pichajú do brucha. Sú to také perá, nie klasické injekcie.
Tá, čo ti volali, bola asi z hygieny, neviem presne. Mne keď to diagnostikovali, tak všetkým členom v domácnosti prišiel papier, že sa musia otestovať. A tak mama, oco a aj brat išli na krv, na hepatálne testy, našťastie boli negatívni.
Ja som ešte pred liečbou pracovala, ale potom som dala výpoveď a bola som doma. Do roboty by som nezvládla chodiť.

martinkova24
9. mar 2012

@emanka no na tu pecen ma ist 17 ze tam bude musiet aj ostat teraz berie lieky co sa volaju Lagosa ja som objednana na utorok na krv este ze bola milla sestricka lebo ta oproti ma nechcela zobrat 😕
@nibiru no dufam ze mala je ok,,no neviem ci si to nahovaram alebo co ale je mi dnes zle asi s toho pocasia,,
baby a viete ako ste sa nakazili lebo mi fakt nevieme pichat sme si nepichali a nevernici tiez niesme tak neviem 😖