Febrilné kŕče

dzein25
26. okt 2012

Mamičky, ktoré máte dočinenia s febrilnými kŕčami........chcem sa spýtať, či každý febrilný kŕč je iný.....minulý víkend sme prekonali druhý krá FK a bol iný ako ten prvý 😢 Strašne sme sa s manželom vyľakali.....nastal náhle v noci pri teplote 38,2 C a pred spaním žiadna teplota......Nechceme sa už báť.....veriť, že sa to do piateho roku vytratí???

maruska223
2. apr 2013

@sakura77 ahojky, ja mam dvojicky, chlapca a dievca. Nelka mala raz krce, Tomik uz 4-krat.. V novembri mu robili EEG a lekarka povedala, ze on uz krce nedostane, ze je v poriadku a dostal vo februari..a teraz ked mu robili pred dvoma tyzdnami EEG, ze bolo velmi zle...a chcu mu dat preventivne lieky na epilepsiu na rok a pol, aj ked podla EEG ju nema...som z toho nestastna, uz vyse rok a pol nespim-od prveho krcu...Tie lieky ma dost desia...neviem, co este ine robit..ake mate vy liecky??maju nejake vedl. ucinky??? dakujem za odpoved

sakura77
2. apr 2013

@maruska223 ahoj a ake stare mas deticky? No nam dali lieky po tretom zachvate ale ten uz bol trocha iny ako tie prve dva tak hlavne kvoli tomu aby jej nieco neprovokovalo dalsie a dalsie nam uz dali lieky...berie convulex 3 krat denne , kvapky.no, zo zaciatku hrozne jedla, doslovne ze žrala, ale nastastie to po cca 2 mesiacoch preslo a tiez jej troska padali vlasy ale to tiez prestalo...inak mava dost prudke zmeny nalad, niektore deticky vraj byvaju dost nervozne z toho ale kedze my sme to zacali brat prave v tom "obdobi vzdoru " tak neviem posudit ci to je z toho alebo je proste taka povaha..tak ono su to lieky ktore ovplyvnuju cinnost mozgu takze nie je to ziadna sranda a aj pecenove testy treba sledovat..co sa tyka psychomotoriky ako niektore baby pisali ze sa im spomalilo tak to u nas nastastie nie, je velmi sikovna, v niektorych veciach aj viac ako rovesnici...a to vam navrhla vasa neurologicka? My sme boli tyzden na neurologio na kramaroch kde jej urobili komplet vsetky testy a tam nam to navrhli...ale ako pisem jej tie tretie krce vyzerali ako epi , nie len febrilne aj ked eeg aj vsetko mame ciste, tak teraz v januari bol rok co sa neudialo nic takze zvazujeme vysadenie uz....ale bojim sa hrizne teda, kedze nik nam nevie zarucit ze uz sa to nestane...

mamazuzana
17. apr 2013

susedkin syn to ma tiez a zazila som to na vlastne oci. Nikdy by som to nechcela uz vidiet. je to hrozne. Malemu sa pretacali panenky. Od vtedy kamoska akonahle ma jej maly teplotu 37 tak mu dava Nurofen aby mala istotu. Zatial jej toto funguje, nastastie.

marhulkahunca
8. aug 2013

Zdravím. Pred piatimi dňami sme prekonali prvý FK. Mám synčeka má jeden rok aj dva mesiace. Prisli sme na pohotovosť s tým že mu modrejú ruky a nohy . Ked sme isli z domu mal teplotu 38,5 stupnou. Vtedy som o FB krčoch nic netusila. Cesta na pohotovosť nám trvala asi 7 minút. Na pohotovosti mu namerali teplotu už 39,5 stupnou. Povedali nám že múže dostať krč z horúčky a máme ísť na príjem do nemocnice ,o poschodie vyššie. ked sme tam vyšli sestra krorá mala službu nám povedala aby sme mu zabalili nohy do deky ,už vtedy ich mal riadne modre. A potom sa nás začala vypitovať na meno kde bývame prosto bezne formality .......No a prišlo to moj malinky začal drmkať nohami a zrazu mi v náručí cely stuhol a zmodrel. Očka mu hladeli na jeden bod. Nevedela som co mám robiť. Vobec nedychal a bol cely vypnuty a zvláštne tmavý. Vtom sestra priniesla diazepan do zadocku a pribehla aj doktorka ktora mu ho podala do zadocku. Mierne sa pohybal ale nic viac tak ho zobrali na JIS a ja som ostala v miesnosti stáť sama...Vyľakaná a v slzách. Vôbec som nevedela čo sa to vlasne stalo a čo je teraz s mojim malým miskom ...trvalo to až pol hodinu kým sa ku mne vratila sestra a povedala mi ze je všetko v poriadku. To bola moja najhoršia polhodina v živote. Teraz ked spetne pozerám na túto udalosť nic takého sa nemuselo stať keby mu podali diazepan v tabletke už na pohotovosti ....Alebo keby mu ho dala aspon ta sestra ked vydela že mám modre nohy ....no nic takeho sa nestalo iba to že najprv museli zdokumentovať všetky veci co sme cez den robila a až potom sa starat o dieta ktore potrebuje pomoc !!!!! A teraz im poradí mi niekto ako to vlasne vyzerá či bude stále taký modrý a tvrdy ? Neviem aký to má pribeh kedže som bola pri tom iba pár sekund. Prosím Vás povectemi coo mam robiť ked sa to stane ?

kaja476
8. aug 2013

@marhulkahunca Moja dcera mala zatial febrilné krče pri každej teplote. Keď to mala prvý krát nemohla sa nadýchnuť, triasla sa, nevnímala nás, pohľad mimo,....Dalšie razy to už bolo slabšie už sa nedusila. Keď má 37 jej máme dať tabletku diazepanu každých 8 hodín, a keď dostane krč treba dať diazepan do zadku.

sakura77
12. aug 2013

@marhulkahunca no moja pri febrilnych krcoch uplne upadla do bezvedomia,modra,bez dychu,museli sme umele dychanie davat....neprajem nikomu.... 😒 my tiez amme doma poruke diazepam v tabletkach,aj rektalny,pre pripad ze by mala horucku vysoku,tak tabletku,keby skolabovala zas,tak rektakne a palit na pohotovost...

martinaperinoa
16. sep 2013

@sakura77 presne toto som zažila ja s malou teraz 20augusta :( hrozny pocit , ktorý uz NIKDY v živote nechceme zažiť :( teplota 38,5 v utorok, nasledne navsteva u dr....vraj pockame do stvrtku bo brala atb v juni, crp v pohode len trochu cervene hrdlo....o 13,30h som jej dala nurofen uz teplota 38,7...o 16h vysla mala z izby a lahla si v kuchyni na kanapu....zmerala som teplotu a teplota uz 39,5....kym som si umyla tvar, ze ideme na pohotovost cca 10sekund malá mi uz len chrčala na kanape....modrá, triasla sa a nereagovala....tak som ju šupla rychlo na zem, stabilizovana poloha a dva prsty do ust po jazyk....manžel zacal plakat....zachran ju, urob nieco....na to mi už malá len chrčala a zmodrala celá.....chmatla som ju pod pazuchu, lakťou otvorila dvere a vrieskala na chodbe o pomoc z celych pluc.....na to mi malá naposledy zachrčala..... hrozný pocit vidieť modré dieťa, ktoré vám napsledy zachrčí v náručí....rychlo šup umelé dychanie....vtedy akoby chytila druhy dych a uz len plakala, uz ked prisla po nas sanitka mala len teplotu 36,5....boli sme prijate na jisku a po 5dnoch sme sli domov s atb penbene, diazepamom 2mg a rektalnym 5mg....nasledne este 2tyzdne ab sumamed a vo stvrtok nas caka eeg

sakura77
16. sep 2013

@martinaperinoa ach boze, no tak to máte rovnaky "zazitok"...ja som s spamatala az na pohotovosti kde sme s muzom isli asi 180 tkou a starsieho sme chudatko zabudli doma, nastastie spal a nevedel ionicom, ja v pyzame, bosa a s nervami uplne ze v kybli...no bohuzial nam sa to stalo ešte dvakrat potom , takze berieme lieky...
No kto nezazil nepochopi, ja som fakt ten prvykrat myslela ze sa mi zadusil...mu stoja vsetky chlpy ked si na to co len spomeniem...drzim.palce aby ste to uz NIKDY NIKDY nezazili...

martinaperinoa
16. sep 2013

@sakura77 teraz ideme na to eeg a o tyzden su vraj vysledky...tak uvidime ci bude vsetko ok, dakujem velmi pekne a vam tiez vsetko dobre

babika131
16. sep 2013

No my sme absolvovali v auguste kŕče druhý krát,v Rakúsku na dovolenke a sme tam skončili aj v nemocnici. Lenže nakoľko sme boli v horách,sanitke trvalo pol hodinu,než dorazila za nami. Našťastie som mala už rektálny diazepam ale aj tak sa mi zdalo,že nebol pri takom vedomí akoby by mal byť. No našťastie je všetko v poriadku,minulý týždeň eeg aj to je v poriadku. Len tabletku diazepam a sirup od teploty musíme podávať už od 37,5.

martina646
20. sep 2013

@marhulkahunca
@babika131
@martinaperinoa
@sakura77
@maruska223
Ahojte mamicky, obraciam sa na vas s otazkou, kedze aj my sme uz prekonali febrilne krce. Nebudem tu rozpisovat priebeh, ani to, ze sme pouceni ako dalej reagovat a podat Diazepam,ved to vsetky poznate.
Po krcoch sme boli 3 dni v nemocnci, kde urobili vsetky odbery a vytery a vsetko bolo v poriadku. Ide mi o to, ze u dcerky za hned pri dalsej teplote krce znovu zopakovali. Preto sme isli hned na najblizsi mozny termin na neurologicke vysetrenie a tu pokladam moju otazku: AKO PREBIEHALO VYSETRENIE VASICH DETI, CO VSETKO IM ROBILI, AKO CASTO A AKO DLHO BOLI SLEDOVANE? Mne sa totiz vysetrenie, ktore zahrnalo zasvietenie baterkou do oci, premavanie predmetom pred tvarou, posteklenie na chodidlach, poklopkanie po kolienkach a odmeranie obvodu hlavicky zda velmi ale velmi nedostatocne na to, aby Dr. skonstatovala, ze mala je v poriadku a mam prist zase o 2 tyzdne. Neviem, ci mam riesit vysetrenie niekde inde, alebo nam aj tak nic ine nespravia. Na moju otazku o EEG som dostala odpoved, ze u takych malych deti sa to nerobi, museli by byt v celkovej anesteze. Toto mi povedala neurologicka aj nasa pediatricka. No neviem, jednoducho sa bez podrobnejsich vysetreni nemozem uspokojit s tym, ze to, ze mi dcera v priebehu 2 tyzdnom 2x upadla do bezvedomia a krcov, je vlastne v poriadku (aj ked nic ine, nez to, ze je v poriadku si ani neprajem pocut)
Dakujem za podelenie sa o vase skusenosti.

var001
20. sep 2013

@martina646 EEG vysetrenie sa robi aj u malych deti, my sme ho absolvovali vo veku 10 mesiacov, ale musi prist v bdelom stave a pocas vysetrenia zaspinkat, inak to nema vyznam. Ja som maleho kojila a pocas toho v pohode zaspal, ani nevedel ze mu nieco robia. A urcite po febrilnych krcom musia urobit EEG.

prasiatko30
20. sep 2013

baby zase netreba robit z toho paniku - FK su u deti nad 1r az do tych 5r dost beznym javom a prakticky ak dieta dr vysetril a ma normalne vysledky po prezneni FK tak nepotrebuje ziadne ine vysetrenia. hlbsie vysetrenia sa robia len ak dieta ma nejaku neurologicku poruchu, poruchu vyvoja, podozrenie na meningitidu, malo FK viac krat za 24h, krce boli lokalizovane len na jednu cast tela, FK trvali viac ako 15min, alebo malo anormalne vysledky neurologickeho vysetrenia po odzneni FK, pripadne ked je dieta mladsie ako 1r alebo starsie ako 5r - potom sa ma pristupit k hlbkovemu studiu - pokial je jasne ze ma FK pri prvom zvyseni teploty ked nastupuje nejaka choroba - virusoveho alebo bakterialneho spektra, alebo pri rychlom znizeni teploty - ak sa nahodou stane ze mu znizite teplotu prilis prudko - a vysetrenie po odzneni FK je normalne - u nas sa obycajne nechavalo dieta na par hodin na pozorovanie na pohotovosti - tak nie je potrebne ziadne EEG

dai
20. sep 2013

@martina646 ahoj, co ja viem je ze niektore deti maju na fk predispoziciu, tato sa dedi... my sme mali v rodine vsetky deti FK ako deti, urcite nam nerobili eeg, hlbsie vysetrenia a pobyt v nemocnici nastali len u mladsieho brata ktory ich dostal ako skoro 6rocny... mama mi rozpravala ze ja som jej niekolkokrat odpadla, samozrejme ze bola pohotovost a tak, ale ani diazepan vtedy nedavali, len znizovat teplotu - starsi brat bol natom podobne... takze tiez si myslim ze pokial dieta nema ine prejavy netreba robit nejaku velku paniku - ak je vylucena epilepsia a pod. ... ide naozaj len o reakciu tela na teplotu

martina646
20. sep 2013

@var001 a robili vam to vysetrenie EEG kvoli febrilnym krcom?

sakura77
20. sep 2013

@martina646 nam robili eg uz po prvom raze co sa to stalo....potom sa to zopakovalo o tri mesiace zas a na to o tri tyzdne zas,tak vzdy robili eeg a po tom tretom raze som si sama pytala nieco viac,ze mi to nestaci skonstatovat ze ved je v poriadku a tak nas poslali na neurologiu na Kramare kde sme boli tyzden a robili jej eeg,spankove eeg,take tie fototesty na to svetlo.ale teda nie take amataterske ze s baterkou,ale bola napojena ako na eeg a na pocitaci to zaznamenavalo vsetky zmeny,svietilo to nejakym pristrojom rozne druhy blikania,s mensou,vacsou intenzitou,plus magneticka rezonancia hlavy,CT jej urobili este u nas .nastatsie vsetko negativne vyslo,tak som bola rada,ale bohuzial vzhladom k tomu ze to bolo uz trikrat nasadili nam lieky proti zachvatom,ako pri epilepsii...chcem nechat do 5 rokov a potom skusime vysadit a snad to bude tak ozaj,ze z toho dovtedy "vyrastie"...

@dai tak panika nepanika epi zistia asi len tymi vysetreniami,eeg a podobne.....a taktiez asi zavisi od zavaznosti,no moja zmodrela,upadla do bezvedomia a nedychala,my sme museli ozivovat...to nebolo ze ju potrepalo parkrat a potom uz nic....

babika131
20. sep 2013

@martina646
No nám spravili po druhých kŕčoch eeg vyšetrenie,mali sme ho teraz v septembri,kŕče boli v polke augusta. No po prvých sme mali také isté vyšetrenie ako vy. Neviem,koľko má Vaše dieťa mesiacov,ale my sme mali v auguste 28 mesiacov a malému to spravili bez anestézie. Pri týchto druhých kŕčoch sme skončili v nemocnici v Rakúsku,keďže sme tam boli na dovolenke,a tam boli veľmi prekvapený,že nám nerobili eeg hneď po prvých kŕčoch. Eeg vyšetrenie trvá 20 minút,malý vydržal v kľude 17 minút,síce to záleží od dieťaťa ale my sme si tam mohli priniesť dvd. Nesmie sa pri tom hýbať,ja som ho dokonca pri tom asi 5 minút kojila aby ešte vydržal. Sestrička bola veľmi zlatá. Takže asi toľko

var001
20. sep 2013

@martina646 nie nemali sme FK, ale maly dvakrat na chvilku asi 30 sek. akoby odpadol pocas dna a nevnimal, urcite nech Vam eeg urobia v spanku, lebo v bdelom stave to nema vyznam, aspom mne tak povedal primar, ze to nie je take kvalitne

prasiatko30
20. sep 2013

@sakura77 - pokial si na tie otazky ktore som polozila v mojom prispevku odpovedala neggativne tak vnpodstate po epizode FK je potrebne ost na kontrolu aby evaluoval ci dieta ma nejake neurologicke nasledky alebo nie a poslal ta potom dalej na vysetrenia ak tvoj pediater vidi ze dieta po FK je v ramci normy je zbytocbe to dieta vlacit po nemocniciach a neurologoch a stresovat matku a dieta - tiez sme mali obidva druhy krcov aj tie kde nou triaslo aj tie ked mi ostala bez dychu v naruci a museli sme zacat s umelym dychanim - ani raz nam nerobili eeg a dieta je v poriadku - po kazdej epizode FK sme bud isli na pohotovost alebo ku pediatricke, 2x dokonca prisla zachranka vzdy to bola epizoda kratsia ako 10 min, dieta dostalo FK raz za zapalovy proces a mali sme asi 2 -3 roky pekne stresy koli tomu ale dieta dovrsilo 5r a ako zazracnym prutikom FK zmizli. Tiez man istotu ze ak by sa udcery vyskytli FK teraz tak by jej pediater robil rozsiahlejsie vysetrenia lebo nad tych 5r je uz velmi zvlastne aby malo zdrave dieta FK. Fakt netreba az tak panikarit

sakura77
20. sep 2013

@prasiatko30 jasne, chapem...podstatne je aby sa to uz nikdy nestalo...vsetkym to zelam..

prasiatko30
20. sep 2013

@sakura77 aby sa to nikdy nestalo alebo aby to boli fakt len tie FK lebo aj ked to vypada hrozivo nakoniec z toho vyrastu a ostanu len anekdoty a zly pocit pri zaludku - kiezby vsetky ich neduhy boli len take 😉

palomka
30. okt 2013

ahojte. zaciatkom oktobra sme aj my prekonali nase prve a pevne verim, ze aj posledne FB. Syn ma 1,5r a teploty mal od nedele poobedia celu noc, cely pondelok (boli sme aj u doktorky, vzala mu krv, urobila crp (8) a, ze mame pockat do dalsieho dna na vysledky) a vecer o 20.oo mu teplota vystupila prudko hore ku 39°C, dali sme panadol capik a preventivne polovicku diazepamu (1mg). ako keby som to tusila, ze tie krce pridu. teplota mu mierne zisla dole, este sa najedol a potom o 2 hodinky na to, mu opat prudko vystupila na 39,5°C. Ked som mu teplotu isla merat uz spal, otocila som ho a videla som uz na pohlade, ze ma nevnima, ocka prevratene, zrenicky mal velke, plno slin, nevedel ich prehltat, len nasucho, nevedel sa nadychnut, to uz sme volali zachranku. kym dosla asi za 10minut, dostal krce, napnute nohy, skrutene ruky, zatate zuby, prevratene oci, zacinal chrcat...no nieco strasne ☹ krc mu presiel ked prisla zachranka, vzali nas do nemky, dali mu infuzie, celu noc bol na JIS-ke. teplota klesla, ale este 2 dni ju mal zvysenu, ostali sme preto na pozorovanie a robili mu ja vysetrenia( krcne, vytery, rtg pluc, ocne, neurologicke). Neurologicke prebehlo na oddeleni len poklopkanim kladivka po kolene, chodza, skuska roznych reflexov.... na kontrolu o 3m. Skonstatovala lekarka, ze sa nejednalo o epilept.zachvat, ale potvrdila FB. Pri prvej navsteve u nej v ordinacii sa pozhovarame o EEG vysetreni. Ani neviem co to chcem vobec absolvovat. Chcem sa vas ale opytat, ako postupujete ked dieta uz ma zvysenu teplotu nad 37°C? Lekarka mi povedala, ze dalsi krc moze, ale nemusi dostat a tiez, ze moze prist aj pri zvysenej teplote napr.37,5°C. Stalo sa vam to, ze ste aj pri takej, relativne nizkej tepolote dostali FB, alebo len pri teplote okolo 38°C? Ja myslim, ze ten krc sme mali z vycerpania organizmu, kedze mal horucky celych 24hodin ☹ teraz bola dcera chora a maly uz mal dnes vecer 37,4°C. Ten strach co vo mne dieme, spomienky.....neviem sa prestat bat 😒 Ako postupujete ked vase dieta dostane teplotu? nepamatam si, ci mam davat cely 2mg diazepam, alebo len polovicku....preventivne prve 3 dni choroby ked teplotuje....a ak nahodou krc, tak ten rektalny. dakujem za vase odpovede

palomka
30. okt 2013
babika131
30. okt 2013

@palomka Tak mi sme dostali takýto postup,ale malý má 2,5 roka a 18 kíl. Pri teplote 37,5 podávať lieky od teploty a polovicu 5mg diazepamu lieku,čiže 2,5mg každých 8 hodín,a keď už nastanú kŕče tak 5mg rektálny diazepam. Minulý štvrtok sme takto bojovali s teplotou a každé 4 až 6 hodín som mu podávala niečo od teploty a zvládli sme to. 😀 Keď má krpec teplotu ja už ani nespím celú noc,tak sa strašne bojím.

sakura77
31. okt 2013

@palomka aj ja davam uz od 37, 4 od teploty nurofen akebo paralen cipok.diazepam nam povedali ze od 38, 5 az a v pripade zachvatu rektalny podat.a moju mi kleplo raz ked som jej namerala 37, 2 a do 10 minut kolaps...a v nemocke uz jej nanetali 39, 6 cize u nas to bol hrozne rychly narast behom chvilky...no a k spaniu...som.sa osobne nevyspala dva roky...odkedy sa to stalo prvykrat...mam ju stale v spalni a ked tam nie som ze spi cez obed alebo aj vecer tak kamera ide nonstop co sa tak bojim.ten strach sa casom zmierni ale nevymizne bohužiaľ. Pri kazdim vzdychnuti alebo zvuku dom hore...my sne to mali zakazdym ked isli stolicky, to uz mame za sebou a odvtedy klop klop pokoj no...ale tak moja je na liekoch ..drzim.palce aby to u vas bolo prvy a posledny krat.

eeffka
31. okt 2013

no tak ja sa pridavam "do klubu"... dcera dostala krc asi pred mesiacom mala 39,5, dovtedy mala tiez teploty ale krce neboli, ani som pri tom ja nebola len moja mama, zaver z toho je taky ze sme boli tyzden v nemocnici, lebo mala horucky, ATB nam dali sirokospektralne lebo jej nic nezistili a to jej robili EKG,EEG, USG brucha, obliciek, RTG pluc, vytery z kazdej dierky 2x, krv... pacient je zdravy... akurat ma horucky... no fasa. Zaver z toho je taky ze mam doma diazepanu pre celu rotu, mam rektalny aj tabletkovy a teraz ak mi decko pobehne a zohreje sa som v takom strese ze som schopna ho nadopovat preventivne.
Ma 20m a do 3-5rokov veku to ma "odozniet", tie 3-5 mi povedali lekari dvaja tak neviem dokedy vlastne je ten kriticky vek, o krci mi len mama hovorila, este som nenabrala odvahu pozriet si to na youtube. A to mam uz druhe dieta... pri prvom nic.

prasiatko30
31. okt 2013

@palomka takto - ja viem ze na sk je proste "politika" medzi pediatrami taka ze sa dava ten diazepam preventivne - ale je to na prd lebo ako vidim tak pocas horuckovych stavov mas dieta nadopovane diazepamom bezdovodne - diazepam je navykovy - my sme mali prvu epizodu FK ked mala mala nejakych 13m - neviem kolko trval ale mohlo to byt do tych 5-10min, nemala som diazepam a isli sme tiez sanitkou na pohotovost tam ju prezreli, urobili zakladne neurologicke vysetrenie(ziadne eeg) - zdiagnostikovali FK a poslali k nasej pediatricke na kontrolu plus nam dali STESOLIT - rektalny diazepam. u pediatricky som skoro na kolenach prosila aby mi predpisala aj diazepam oralny 😀 😀 - to ma moja realisticky zmyslajuca pediatricka poslala do vecnych lovist a ak chcem tak si ho mam dat predpisat mne ale dietatu taku barbariu robit nebudem 😅. az do tych 5r to znamenalo ze zakazdym ked zacala teplotovat sme mali pekne soky - za tie 3,5r - 4r co mala epizody FK - ich mala asi 4-5x -cize za celu tu dobu sme jej dali asi 4 max 5x ten diazepam - lebo ja teraz ked si to spatne premietam tak by som ju mala na diazepame kazdy mesiac asi tyzden 😨 a som mojej pediatricke nesmierne vdacna za to ze nas dokazala schladit a relativne ukludnit i ked som si na nu patricne ponadavala zakazdym ked bola mala chora 😀 . nerobili sa ziadne dalsie vysetrenia - dieta sa vzdy zrekuperovalo do pohody, bol jasny virusovy proces, prudke vykyvy teploty, dcera mala obidva druhy FK - aj sa triasla aj mi ostala v naruci a som si myslela ze je uz koniec ☹ aj sa potom dovracala. pediatricka vzdy povedala ze nalez je normalny a nad neurologickym vysetrenim by uvazovala kebyze ma tie FK aj v neskorsom veku nad 6r - uz asi 3r o FK ani nesnivame a vypada to uz len ako zly sen.

cize co treba robit - byt pri dietati, znizovat teplotu nie drastickymi sposobmi - aby si dietatu neznizila teplotu prilis rychlo, mat na vedomi ze ked takemuto dietatu zacne stupat teplota tak je to aj 1º-2º do 5min, ja hned ako zacinala dcera teplotovat ze som uz skoro na nej videla ze je zle - este ani nemala zvysenu teplotu na teplomeri - tak uz som jej davala antipyretikum, ked mala nad 39 tak isla do vane - robievala som kupel vo vode s teplotou 38-39 a ostavala v nom 20 min aby pomaly a postupne chladla s vodou (to boli casy aj o 3 rano sme sa kupavali 😖 ) a ked uz ma FK tak okamzite podat rektalny diazepam a ist na pohotovost aby ju prezreli ci je vsetko v poriadku ci sa dieta zotavilo do pohody

palomka
31. okt 2013

dakujem vam. vcera zacal teplotovat do 37,7 a podala som len paralen. hned vecer a potom nadranom. celu noc som nespala, kazdych 10min. som mu merala teplotu. nemohla som zavriet ani oci, strasne som sa bala ☹ Diazepam nechcem davat. Keby mal nahle 38, mzno nejake drobne, vtedy mu dam diazepam tabletku. Nie som zastanca takych liekov ako diazepam a ditiaden atd... dnes sme dostali atb, tak viem, ze ked zaberu aj teplota zmizne. ale od kedy sa nam to stalo mam teplomer stale so sebou 😔 . Starsiu dceru nechavam doma cely mesiac, tiez je chora, teda syn od nej. Nech sa preliecia poriadne a az potom nastupi do skolky. od septembra sme v jednom kuse na liekoch 🙄

ajuska80
4. nov 2013

Ahojte, práve pred týždňom sme prežili prvé febrilné kŕče pri teplote už 38,2 a bola to strašná panika... Objavili sa 3 týždne po očkovaní Hexa+Pneumokoky - čiže pri prvej chorobe od očkovania.... dovtedy nič!!! nemáte s tým nejaké skúsenosti???

lucinka204
5. dec 2013

Ahojte, starsia dcera mala 3krat febrilne krce, naposledy pred mesiacom.. EEG je v poriadku, ale lekari nas upozornili, ze opakovane febrilne krce mozu viest k epilepsii. takze nam neurologicka nasadila lieky na epilepsiu, ktore by mala brat 1 rok. no neviem sa rozhodnut, ci ich uzivat.. mam strasnu dilemu. neviete mi poradit, brali ste niektora na cas taketo lieky a aky mali ucinok? pri ich uzivani sa uz neobjavili febrilne krce? a po ich vysadeni sa krce este pri teplote objavili?