Je to šarlach alebo alergia na penicilín?

kepassa
15. mar 2013

maminy co si o tom myslite cela som z toho uz taka nervozna, ze az... moja starsia dcera mala od pondelka poobedia teploty s tym, ze v stredu sme uz isli na pohotovost lebo ju zacalo aj boliet hrdielko, lekarka to automaticky zhodnotila ako anginu a dala nam penicilinove antibiotika, v stredu vecer o 20 tej vybrala prvu davku, potom cely stvrtok uz teplotku postupne nemala a ked tak len zvysenu, vybrala rannu davku a vecernu, dnes v piatok rano o 8 hod som jej podala dalsiu davku antibiotik a zakratko na to pozeram, ze ma drobne cervene vyrazky po hrudniku, pri usiach na chrbatiku, volala som dr. co s tym mali sme prist ukazat sa, prisli sme cca o 10tej s tym, ze vylucovala sarlach. V podstate jedine co jej vylucovalo ten sarlach nebol malinovy jazyk s vyrazkami, preto to zhodnotila ako alergia na penicilin a okamzite ho kazala vysadit, teda dnesnu vecernu davku atb som uz nedala, napriek tomu sa na vecer /cize cca 12 hodin po prvom vyseve/ vyhodili dalsie vyrazky na podbrusku a na pipke a trosku stehienkach, jazyk som pozerala nema ho "neprirodzeny" ani s vyrazkami urcite nie malinovy. Len je este vacsmi vysypana nez rano...dala som jej dnes 2x dithiaden. Bojim sa, aby sme nepodcenili situaciu kedze som si precitala co vsetko moze nelieceny sarlach sposobit. V utorok poobede mame ist na kontrolu, dovtedy nic len dithiaden, ziadne atb, angina ma vraj prejst sama - -musi...paradoxne vsak detska dr. zhodnotila alergiu na penicilin na presne ten isty druh lieku, kt. uz raz mala brala pred rokom a vtedy jej nebolo nic...

saska.t
15. mar 2013

@kepassa pre sarlach je typicky silny zapach z pusy ako hnis,vyslovene puch a bolest aj po stranach krku z vonkajsej strany,takze si nemyslim ze ma sarlach...ja som alergicka na penicilin prejavuje sa opuchom vsetkych mäkkych casti -usi pery atd. tzv.vonkajsi opuch,,alebo vnutorny co je velmi nebezpecne-ked opuchnu dych.cesty, hrdlo z vnutra... a mimochodom alergia by sa prejavila hned po 1 davke max po 2 ,takze si myslim,ze mala moze mat 5 chorobu,alebo nieco podobne ... 😒

kepassa
autor
15. mar 2013

@saska.t presne to iste si myslim aj ja nakolko som alergicka mam silnu potravinovu alergiu na orechy napr. a ked zjem arasid tak v priebehu kratuckej chvilky mam problem nadychnut sa, vsetko ma svrbi, boli dusim sa, citim ako sa mi stahuje v krku, mam napuchnute pery jazyk /ten aj drevenie/ a navyse Lenka brala atb uz raz predtym na tri roky kedy ich vybrala cele a nebol problem...teraz ich brala v podstate 4 davky cize 2 dni a po dvoch dnoch sa az vysypala. Ten zapach z ust pozorujem uz dlshiu dobou v podstate odkedy mala salmenolozu ale nie je taky intenzivny momentalne ano trosku jej posmrdkava z pusy ale to nie zeby len teraz par dni...a uzlinky na krku nema vobec zvacsene s tym mavam problemy ja takze aj o tom viem svoje ona ich ma uplne kludne

provoke
15. mar 2013

@kepassa moja dcérka je tiež alergická na penicilín. u nej sa to prejavilo tiež ako malá červená vyrážka a opuchanie jazyka. ako písala saska.t, alergia by sa prejavila skôr, u nás hned po druhej dávke.

awalancha3
15. mar 2013

@kepassa ...5 choroba, alebo choroba ruky nohy usta

kivinka
15. mar 2013

@kepassa alergia sa moze prejavit az na 7. den. dovtedy sa v tele pomaly tvoria protilatky....
nepoznam tvoju pediatricku, ale podla mna ked kukla tvojej dcerke do pusy, tak by si vsimla ak by to bol sarlach

pulsatilka
15. mar 2013

my sme to mali asi pred mesiacom....vysoka teplota, kasel....dostali sme ATB...mala sa vysypala po chrbte, nohach, rukach...konzultovala som s doktorkou...podozrenie na sarlach alebo reakciu na ATB....oboje vylucene, bol to daky virus (nazov si nepamatam)....preslo to do par dni samo...len caj, paralen a "postel"

alla6701
15. mar 2013

Sarlach sa da niekedy podla vysevu odlisit tym, ze je pri nom perioralny vybled( ni su vyrazky okolo ust)' , olupuju sa prsty a plosky noh. Inak sa sarlach potvrdi zvysenym ASLO, kontroluje sa moc na pritomnost bielkovin . Aslo zostava vysoke dlho, niekedy klesa 6 mesiacov aj dlhsie.

zuzanale
16. mar 2013

@kepassa to skor vyzerá na tú alergiu staršia pred 3ma tt vybrala atb koly zubu po vybratí sme chytili nadchu začala dcera kašlať jemne sa vyhádzala dr nám nedala nič že len simptomaticky poriešiť teplotu nemala na druhý deň to prešlo do niečoho hrozného vyhádzaná komplet až do bordova sfarbené viac ako 0,5cm kolieska rozliate všade po tele tvár ani nevravím kožna podla príznakov že šarlach alebo mononukleoza ale nevylučuje ani alergickú reakciuu obvodná že šarlach isto nie vzala krv crp aj všetky ostatné hodnoty všetko ukážkové žiadny šarlach všetko nám po tt pomizlo čakajú nás testy o 4tt na kožnom nám kožná povedala že alergia na atb sa može prejaviť aj po 10tich dňoch od dobratia nám vyskočila 9 dní od začatia takže skor vám mali zobrať krv a zabezpečiť testy na konkretný liek ...

kepassa
autor
16. mar 2013
kaja73
16. mar 2013

@kepassa toto vyzera na 6 chorobu-pri nej su 3 dni horucky,potom ich pokles a vysyp podobny tomu co mas na foto.
Je to virusiveho povodu,atb na to netreba.
Ak uz nema teploty,tak by to ozaj mohlo byt no-vysyp zmizne po 2-3 dnoch.

wendy62
16. mar 2013

@kepassa klasicka siesta choroba - najprv par dni teploty (vobec nemusia byt 40tky), moze byt aj trochu kasel, sople, a potom teplota klesne a dieta sa vyhadze, tym choroba konci. Za nasich mladych cias velmi vela deti malo vdaka tomuto v karte pisanu alergiu na penicilin, pretoze po 3 dnoch teploty sa islo ku dr., tam dostali automaticky ATB a na to nastal vysyp a pokles teploty, co sa vyhodnotilo akoze zabrali atb a dieta ma alergiu na penicilin, pritom len choroba presla do dalsieho stadia. Vysyp pri tejto chorobe vyzera rovnako ako alergicka reakcia, takze to nerozozna ani primar kozneho, ci je to alergia alebo nie. Sarlachu sa nemusis bat, to by dr spoznala.

kaja73
16. mar 2013
masinka
16. mar 2013

@kepassa podla priznakov mi to tiez pripada skor ako 6 choroba alebo ta alergia, sarlachu by som sa na tvojom mieste az tak nebala. Inac na ten sarlach vam lekarka neurobila testy ? normalne vyter z krku a poslat do labaku, alebo je aj taky rychly test, co ti vie urobit lekarka priamo v ordinacii a vysledok ma za 5 minut.

@saska.t ja mam tiez alergiu na penicilin, prejavuje sa u mna vyrazkami - najprv male bodky, ktore sa postupne zvacsuju a zlievaju do ruzovych ploch a strasne svrbia.... a ked som brala naposledy penicilin, tak sa mi to zacalo prejavovat az na cca 5 den a aj po okamzitom vysadeni sa to este dva dni zhorsovalo .... tie ATB nejaku dobu ucinkuju. (tiez som mala od detstva v karte zapisnu alergiu, ked som v dospelosti chytila kliesta a bolo podozrenie na boleriozu, tak som dostala penicilin a ta alergia s zial potvrdila). @wendy62

kepassa
autor
16. mar 2013

@kaja73
@masinka
@alla6701
@wendy62
@pulsatilka
@saska.t
@awalancha3
dakujem ze ste sa mi vobec ozvali, uz som z toho fakt na nervy...Predsa mame sarlach...je toto normalne??? nemam slov... uz od utorka riesim s lekarmi co to je...ako som hovorila neverila som tomu, ze je to alergia na penicilin, pretoze nastal po dvanastich hodinach od vysadenia penicilinu druhy vysev´/aj ked ok aj to sa moze stat/, este stale ma to drzalo, ze 6ta choroba ma rovnake priznaky...ale nedalo mi to a isli sme na pohotovost s malou ukazat sa a... druha nezavisla doktorka od nasej detskej povedala, ze mala ma vsetky priznaky na sarlach, ze ten jazyk mat nemusi, mandle ma vraj skarede uzlinky zvacsene, vyrazka typicka pre sarlach, je to urcite angina a tym padom, ze sa vysypala je zjavne, ze je to sarlach...v pondelok musime ist k obvodnej s rannym mocom a vezmu nam krv na aslo a urobia vyter z hrdla. Na vecer jej uz aj jazyk zmenil farbu je cerveny s bodkami. Bojim sa o nu lebo sa to uz taha tyzden mohla kludne dobrat atb namiesto toho cakame co bude... a ked som si precitala co vsetko sposobuje nelieceny sarlach....teraz cakam co bude s mensou

awalancha3
16. mar 2013

@kepassa ...jejda zlatinko, si vytrpis..... clovek by si dal readsej malicek utat, len aby dietatku nic nebolo... ale neboj sa, je dobre, ze to zistili..... je celkom mozne, ze dieta od ktoreho to tvoje dostalo, sa vobec na sarlach nelieci......a to je horsie... Ozaj sa neboj, podchytili to este relativne zavcas..... bude to v poriadku...

pulsatilka
16. mar 2013

@kepassa na sarlach nespominam rada :( mala k nemu dostala afty, cela pusina sama ranka 😢 ...nehcela nic jest ani pit...aspon tekutiny som do nej dostavala nasilu ☹ .
Naposledy ma vystrasila detska, ktora mi povedala, ze ho mozme dostat viackrat...lebo ho sposobuje viacero kmenov virusu... 😒 A ja som si myslela, ze len raz a dost 😖

alla6701
16. mar 2013

Po sarlachu naozaj nevznika dozivotna imunita, moze sa opakovat viackrat. Je to streptokokove ochorenie.Sarlach sa spociatku zle diagnostikuje, lebo malokedy vyzera zo zaciatku ako je pisane v knizke. ( ak je v okoli alebo v skolke sarlach, tak sa na to mysli a zdiagnostikuje skor). Vacsinou sa rozozna po par dnoch a vtedy sa aj zacne liecit.Neboj sa, ze liecba bude trochu neskor, hlavne, ze sa to prelieci. Mala by trvat min 10 dni penicilinovymi atb a nasledne opat kontrola moc, vyter, aslo staci kontrolovat aj neskor.

saska.t
16. mar 2013

@kepassa no hlavne,ze sa idete opät liecit,moja kamoska ma dceru,ktora ma behom4 mes. 3x sarlach,takze imunita naozaj nie je dozivotna a treba naozaj poctivo preliecit,takze urcite trvaj po liecbe na opätovne testy,aby sa vylucilo opätovne opakovanie choroby, drzim palce,aby vsetko dobre dopadlo 😉 je to klasicka choroba,takze ziadna panika,urcite to bude dobre... 😉

evina313
17. mar 2013

no nasa skusenost spred roka :
malý mal sarlach, dostal jedny atb na 10 dni, o 3 dni po dobrati sa to vratilo, dostal dalsie atb. potom dostal zapal stredneho ucha z toho, dalsie atb...isli sme na kontrolu ku kardiologicke a ta povedala že atb je potrebne brat v kuse 4 -6 tyzdnov, to si už nepamatam presne kolko to bolo. nasa lekarka nebola tomu velmi pristupna, ale napokon nam ich dala a konecne boli výtery OK. čiže maleho uplne zbytocne nadopovali roznymi druhmi atb. keby sme ich dostali hned na taku dlhu dobu, nemusel byt liečený 3 mesiace a to nehovorim o teplotach a bolestiach ucha. tak odporucam dat si na to pozor, lebo malemu sa to vracalo vzdy par dni po dobrati atb. a dohodnut sa na kontrole na kardiologii po skonceni liečby 🙂

awalancha3
17. mar 2013

.....sestra moje mamy, ked bola malicka, 1 a pol rocna, dostala asi sarlach a z toho zapal stredneho ucha.... z rozpravania pribuznych viem, ze stale to dietatko nariekalo od boleti a napokon aj zomrela v bolestiach.......ale bolo to pred 70 rokmi; babka mi o tom, ked som bola mala nehovorila, a ja som sa ako dieta o to nezaujimala.....teraz ked by som babke chcela vyslovit sustrast a sucitim s nou.... je uz babka davno mrtva, a s nou vsetci, kto o tom nieco vedeli....vzdy ked si pomyslim na tu bolest, ktoru babka musela prezivat a aj ta malicka (vlastne moja teta).....mam slzy v ociach....

kepassa
autor
17. mar 2013

@evina313 pane Boze chudacik maly, hlavne, ze ste uz ok...este sa chcem opytat kolko cca dni trval vysyp pri sarlachu? pretoze dnes badam, ze to Lenke mizne dnes je tomu ale 3 den od vysypania sa /presne rano bol treti den a to som si uz vsimla, ze jej to mizne/ uz fakt neviem co si mysliet, kazdopadne budem trvat na krvnych vysledkoch, nech vieme na com sme
@awalancha3 ☹ ☹ ☹ ☹ ☹
@pulsatilka tak isto sa chcem opytat po kolkych dnoch sa straca vysyp vyrazok /teda ustupuje/ dakujem

evina313
17. mar 2013

@kepassa malý ani nebol vysypaný na tele, mal iba jazyk bodkovaný v ustach. inak nic. už si nepamatam kolko, len ked dobral atb, tak o par dni som zas videla, že premiela jazyk v ustach a že nie je vsetko ok. ked mi ukazal jazyk,ktorý bol opat bodkovaný, už som vedela kolka bije 😠 nasim indikatorom choroby bol jazyk. 3 mesiace nebol vtedy v skolke. mne lekarka tvrdila, že bežne sa davaju 10 dnove atb, ale ta kardiologička mi povedala že až 6 týždnov. a v nasom pripade sa mi osvedčila kardiologička. bolo to presne ako povedala ona

zuzanale
17. mar 2013

@kepassa to že tá dr povie to iná hento je nafigu aj u nás každá dr iný názor kožná že ano obvodná že nie aj keď jazyk bol všeliaky uzliny tiež ale nemali sme teplotu... smerodajné sú fakt len krvné testy keby vám boli urobili aspoň crp inak bežné krvné testy a výtery min 3-4 dni sa čaká na výsledky nám kožná odporučila crp obvodná už len urobila hneď to vylúčilo ostatné testy len potvrdili a výtery tiež že šarlach to nebol .... takže držím prsty a pevné nervy 😉 inak ak mám porovnať podla foto ako ste vysypaný vy a ako sme boli my tak u nás to bolo takéto hneď prvý deň potom už len horšie a horšie 😝

schatzinkaschatzinko
17. mar 2013

necitam, co tu pisu ostatne baby, ale nedostala nahodou amoxicilin a nema infekcnu mononukleozu? ako bol vyluceny streptokok? robila rychly test? poslala vyter? infekcnu mononukleozu ? stava sa totiz, ze sa to zameni so streptokom a tato reakcia na amoxicilin byva typicka🙂)

kepassa
autor
17. mar 2013

@evina313 jasne chapem dakujem tak drzim prsty aby sa to uz nevracalo nikdy! 🙂
@zuzanale presne to je to na figu tiez sa tak hnevam na seba, mala som v piatok trvat na odberoch a hotovo, zajtra rano som tam ako na koni a budem neodbytna, mame od poslednej dr. z pohotovosti nakazane brat ranny moc do skumavky tak aj to beriem, nerobila nam naozaj nic ani crp co vzdy robi...prosto zvazvola hned sarlach ale 2x jej pozrela hrdlo jazyk a nemala pritomne bodky ani cervene bodky na podnebi ani malinovy jazyk, pozrela este slabiny ani tam neboli vyrazky tak povedala, ze toto vylucuje teda a este zvazuje virus teoreticky ale nakolko sa vysypala par minut po davke penicilin.atb tak je to alergia..ok ja nie som dr. verila som jej, ze vie co hovori lenze vecer po cca 12tich hodinach bol druhy vysev a to uz mala aj v slabinach, preto som na druhy den isla na pohotovost poradit sa s inym odbornikom a ta hned napriek vsetkemu co som jej povedala ako a co sme "prezili" od pondelka v chronologickom slede inklinovala k sarlachu nepacili sa jej uzlinky a ani mandle, vecer bol divny uz aj jazyk, uz nebol taky ruzovy ale taky docervena s tym suhlasila aj moja mama ze je iny...nie vyslovene ako na obrazkoch suvisiacich so sarlachom ale bol iny aj bodkovanejsi...uvidime, este raz vam vsetkym dakujem za slova
@schatzinkaschatzinko ked som volala v piatok po vysypani malej po tele vyrazkami dvihla susediaca doktorka od nasej doktorky /maju spolocnu miestnost pre svoje sestricky a moja nedvihala lebo mali nejake problemy suvisiace s kalamitou to je jedno/ a jej som to cele opisala a ona povedala to iste moja to hned zamietla ked som o hodinku prisla ukazat malu ale krvne testy nerobila...

zuzanale
18. mar 2013

@kepassa tak hádam vám už dnes konečne zistia čo vám je hlavne sa u dr nedať veď je štandard crp výtery a krvné odbery .... u nás stačí viroza a dievčata majú automatický iný jazyk také ako mapy tmavoružové sa im vyhodia takže zvyčajne už podla toho viem že choroba lezie takže u nás sa týmto ani riadiť nedá .... ale zas naša dr má zvyčajne velmi dobrý odhad čo sa týka diagnozi ešte sa nesekla a nebyť tých zubov tak sme boli skoro rok bez atb a to už je čo povedať ...

kepassa
autor
18. mar 2013

maminy, tak crp z krvi nevyslo aj tak nam ale vzala vyter z hrdla a aj moc sme poslali do labaku tak dufam, ze uz bude vsetko ok....dr. ale tvrdi ze sarlach nesvrbi...malu to ale svrbelo

zuzanale
19. mar 2013

@kepassa no hurá tak to fakt ten šarlach nebude 😉 skús sa opýtať obvodnej alebo ak chodíš na alergo nám ide kožná urobiť Bazofilodegranulačný test BDT to sa vezme krv vzorka u nás 2 tabletky lieku a sa pošle do labáku či sa potvrdí alergická reakcia a vzniknú protilátky okolo 16.4 pojdeme na odbery tak som zvedavá ....

cliuska
6. jún 2014

@kepassa Ahoj, ako to nakoniec skoncilo? Bol to sarlach, alebo 6.choroba, alebo co? Moja mala ma presne do bodky take iste priznaky a uz som hotova, co s tym... Tiez to zacalo anginou, na ktoru dostala antibiotika, po 5.davke sa vsypala, hned som volala dr., ta mi povedala ze mame ant.vysadit ze to bude alergia na penicilin a nic viac... Berieme fenistil, ale si myslim ze zbytocne, lebo akosi je na tom stale rovnako, akurat sa mi vidi, ze vysypy pokracuju dalej, ze sa to este zhorsuje... :( mala sa mi na nic nestazuje, len je dost unavena, ale to bude z toho fenistilu... :(

kepassa
autor
6. jún 2014

@cliuska alergia ma penicilin...uz to ma aj v karte... 😨 Mala to asi tyzden