Má sa brať novorodencovi krv?

zuzka78
5. feb 2008

ahojte, chcem sa spytat, ci mate niektora skusenosti, ze v ramci poradne v prvom mesiaci babetku beru krv na krvne testy, krvny obraz a pod. Kamoska totiz bola u lekarky a ta jej malemu hned brala krv. maly bol samozrejme v strese. Najhorsie je, ze ked prisli vysledky, lekarke sa nezdali a chce odber opakovat. nasa lekarka o ziadnom odbere krvi nikdy nehovorila, tak neviem, ci nieco zanedbala, alebo je kamoskina lekarka moc aktivna...

elise
5. feb 2008

zuzka, malému brali krv lebo sa jej zdal biely a zistili sme že má málo železa ale testy po 2 týždnoch zopakovala pre istotu malý reval nedalo sa ho utíšiť ale ked nám to potvrdili tak nasadila maltofer kedže mu nesadol a ja som ho kojila tak som ho užívala ja. teraz po roku mu zase zobrali krv a znova máme maltofer ale už ho znáša pekne.tak sa možno malý zdala biela a dr. si myslela že má málo železa, alebo neakých iých látok. ale malému brali až v 2 mesiaci. v pôrodnici mu brali krv na zistenie hladiny ....neviem to odborníé slovo ale mal žltačku a musel ísť aj pod lamu tak po terapii mu brali krvičku.

pietra
5. feb 2008

na poradni nam tak skoro krv nebrali, ale v porodnici dvakrat, lebo sa im mala zdala bleda, tak ci ma dost zeleza. A pred dvomi mesiacmi jej kontrolovali zelezo znovu.
Moja mala nikdy z odberu v strese nebola, ani v porodnici ani teraz neskor. Tak bud ta doktorka nema vela skusenosti s odberom u tak maleho babatka a tym ten stres, alebo maleho vystresovala tvoja kamoska. Ja som tiez odisla radsej na opacny koniec ambulancie, lebo krvicka sa brala z hlavicky a to som teda vidiet nemohla

zuzka78
autor
5. feb 2008

tak tomu rozumiem, ked sa lekarke nieco nezda a zoberie krv, ale v tomto pripade netusime o co islo. A krv malemu brali z rucicky - sestricka sa to vraj este ucila od lekarky a malemu tiekla krv po kvapkach, takze dost dlho ho trapili....no niektorym lekarom naozaj nerozumiem 😒

lilyk
5. feb 2008

nam tiez brali na zaciatku krv, tusim na 2-ej poradni a to z hlavicky, vysledky boli na A4 papieri,teda hodne vela hodnod, ja som ani nevedela co co je, akurat nam povedala ze vsetko je ok, a myslim ze nam brali krv koli tomu ze sme mali zvyseny bilirubin na zaciatku. Myslim ze ked nieje dovod,tak sa krv neberie 😉

elise
5. feb 2008

nás čaká odber ešte 19.02. tak uvidíme ako budú výsledky železa po doužívaní maltoferu, dúfam že to bude dobré, zároveň nás budú aj očkovať.
podľa mna doktorka mala na odber dôvod inak by krvičku neodoberala.

pietra
5. feb 2008

zuzka, akoze ucila od lekarky? 😲 takto malym detom krv moze brat jedine lekar

zuzka78
autor
5. feb 2008

no mne sa hlavne zda divne, ze sestricka brala krv malemu - mesacnemu miminu z rucky a kedze moc netiekla, len kvapkala, tak ho tam dost potrapili 🙄 tak mi z toho vychadza, ze mu asi brali krv, lebo mal pri prichode z porodnice este slabu zltacku, inak mi nic nenapada.

dankaa
5. feb 2008

AHOJ ZUZKA!

nam brali krvi velmi casto.Lenka si vytrpela dost.Myslim si že pediater vie,co robi.Dlho sme mali zlý krvný obraz a brali sme aj lieky.

seki
5. feb 2008

Zuzi aj na nam brali krv uz vela krat, kvoli bilirubinu, potom nejake pecenove hodnoty, potom krvny obraz ale naposeldz bolo vsetko OK a snad nas uz nebudu tak skoro trapit.
Pietra lekar musi brat krv len ked sa berie z hlavicky, pokial uz vedie odobrat z rucky moze brat sestricka,.

Inak maly to znasal v pohode ked mu brali z rukz ani neplakal. Pokial vsak beru z hlavinz dieta musi plakat aby vedeli ze je OK. lebo ked som ho chcela utisit tak mu setricka zrusila ze doktorka musi vidiet ze place vtedy je to OK.

pietra
5. feb 2008

seki, mne neter, zdravotna sestra, hovorila, ze pri takto malych detoch musi krv brat jedine lekar a je jedno, odkial tu krv berie. Mozno to plati len u nich v zariadeni, ale aj kamoska mi vravela, ze jej syncekovi vzdy krv brala jedine lekarka a to sa nachodili nieco po odberoch.

ivkka
13. feb 2008

Zuzka,mojej dcére robili odber krvi v priebehu pol roka asi trikrát.Ja som mala po pôrode málo železa a keďže som kojila malá mala tiež málo.Drvila som jej na lyžičku tabletky.Potom jej robila odber,ten bol ok.Od štyroch mesiacov ju prikrmujem aby mala preventívne dostatočný prísun železa najmä brokolica,špenát atď.O týždeň ideme znova a mam s toho dobre nervy.Tiež jej berú z ručičky a mna vždy pošle za dvere tak neviem co sa tam deje,nič príjemné ☹

ttina23
3. feb 2009

baby ked vam brali krv isli ste nalacno ,alebo mozem normalne nakojit ,zabudla som sa spytat dr.a vlastne skade mu budu brat, ked ma len mesiac a 3 tyzdne z hlavicky, alebo z rucicky,dakujem

zuza.m
3. feb 2009

ani nam nebrali len tak v poradni ,brali nam až ked mali podozrenie na alergiu a to potom na gastre...
brali mu z hlavičky a z ručičky.

zuza.m
3. feb 2009

a nebrala to lekarka ale sestrička a ešte aj v nemocnici ke dsme boli tak brali sestričky

fifinna
3. feb 2009

ttina, nam brali krv ked mal maly siestu chorobu a normalne som ho nakojila, neviem si to predstavit ist s babom na lacno, ved by poriadne plakalo, nakoj ho. Sestricka pozrie kde ma lepsiu zilu a pdla toho zoberie s hlavicky alebo rucicky.

ttina23
3. feb 2009

fifinna ved presne to som si nevedela predstavit, ze by som ho nenakojila, ved by mu nemohla ani zobrat co by tak plakal

zuzka1.
3. feb 2009

Nam beru krv kazde 2 mesiace od zaciatku 3 mesiaca, maly sa zdal dr bleducky, potvrdila s amu anemia, odvtedy berieme maltofer, moc sa ot nelzepsuje, koncom februara ideme zase na krv.
Krv brali zatial vzdy z hlavicky, a vzdy dr, sestricka drzi maleho a ja asistujem pri vymene skumaviek, Smainko placka, vzdy placka, ale inak sa to asi neda zobrat dietatku krv bez placu.

sirinka
3. feb 2009

nam na poradni nebrali krv este ani raz...

mimik9911
3. feb 2009

nam na poradni brali krv asi 3 krat, kvoli kefalhematomu, co vznikol pri porode...krv brali vzdy z rucicky, robi to sestricka s doktorkou, maminy su vzdy vo vedlajsej miestnosti 😉
my sme mali papat najneskor hodinu a pol pred odberom

lienocka235
4. feb 2009

odbery krvi robia ked ste mali napr. silnu zltacku a pod...
my sme chdili do ruzinova.. do dvoch rokov malej.. do poradne. co mala primarka.. kazde dva mesiace.. a vzdy jej brali krv z hlavicky...

na zelezo skuste prirodne zdroje... ak matka koji tak aj ona moze jest... nam maltofer tiez nezaberal

zuzana17
4. feb 2009

ahojte, nám brali krv až okolo 10. mesiaca, brali ju z prsta lebo netrebalo až tak veľa krvi na vyšetrenie, v 11-tom mesiaci sme boli na ďalšie vyšetrenie- rozbor krvi, alergické testy, tak nám brali krv z rúčky, ale ak by sestrička nenašla žilu, tak by ju brali z hlavičky

kisska
4. feb 2009

nam tiez brali velmi skoro, ale najprv brali z paty a potom z rucicky, ale maly je statocny a nikdy neplackal. Ani pri ockovani nie. Pani doktorka je vzdy prekvapena, ale maly ju ma velmi rad, tak asi robi hrdinu 😉 Nikdy sme neboli nalacno, to sa asi u takto malickych deticiek ani neda...
A ani mamicky sa nemusia stresovat, je to vysetrenie, ktore detickam pomaha a ked sa dieta nemyka, tak ani neboli 😉

e.vacka
5. feb 2009

nasej Barborke brali krvvicku niekolko krat denne a po nejakom case si zvykla, vacsinou jej brali z ruky, lebo na hlavicke ma tenucke zilky...

janka900
5. feb 2009

mojej malej berú krvičku už asi od 3 mesiaca, lebo po narodeni sme mali silnu zltacku, ale vzdy jej ju berie doktorka, vacsinou jej ju beru z hlavicky, ale teraz sme boli v pondelok na odbere tak nam uz brali s rucicky 🙂

rainee
15. mar 2010

nam brali krv v 2 mes. z prsteka a teraz z hlavicky. nemoze sa tam nieco poskodit ked z hlavicky? ale som skumala malu a zily nikde okrem hlavy fakt nevidno 😒 pre istotu ma tiez vykazali z miestnosti asi je to dost brutalne takyto odber.

erikasadek
15. mar 2010

s ruky... vzdy s ruky aj ked len bol novorodenec... 😉 s hlavy som este nevidela. 😅

lenka1402
29. okt 2010

mimik9911 chcem sa ta opytat dokedy sa vam vstrebal kefalhematom a aku ste mali krvicku ked ste mali kefal.

baja0211
7. aug 2012

@dankaa dobrý. chcela by som sa spýtať či vašej malej dávali aj krv keď ste mali dlho zlý krvný obraz?

funa
14. mar 2013

to je chore ja som nedala aby synovi zobrali z hlavicky krv este mu tam cosik poskodia a co potom????

zuzanitta1
14. mar 2013

myslím si, že každému babätku po narodení berú krv v nemocnici hneď po narodení, a každá obvodná lekárka by mala brať krv, keď k nej prvykrát s babätkom prídete aby zistila aké má výsledky, či nie je anemické - chudokrvné, alebo ine .... a aby mala svedomie čisté že prijali do svojho obvodu babätko zdravé a mala doklad, aj našej malej brala naša obvodná lekárka krv hneď keď sme prišli, a brala s hlavičky, čo mi nepripadá nijak nebezpečné a divné, keďže z vlastnej skúsenosti viem, že skôr sa zoberie babätku krv z hlavičky ako z rúčky, keď nemá dobré žilky a popritom ho dopichajú keď nevedia trafiť žilu, a už keď sa rozhodne brať doktorka krv z hlavičky tak iste vie podľa seba prečo stade berie a je si istá, že má skúsenosti a zručnosti na to, a vo viacerých nemocniciach zvyknú brať krv z hlavičky lebo je väčšia istota že naberú hneď akoby mali babätku dopichať ručky alebo nôžky , to je môj názor a skúsenosť 🙂