Magnetická rezonancia u dieťaťa. Máte s tým skúsenosti?

susika
12. jún 2008

maminy, máte niektorá skúsenosti u svojich detičiek s MR?malej chce dať robiť neurolog, vraj má malú hlavičkua celá je drobná. ale bojíms a toho vyšetrenia, lebo ona je hrozné šidlo a nevydržťala by v tom tunely len tak ležať a bojím sa nejakého uspávania, lebo vtedy vraj detičky idú akoby vekovo dozadu.je predčasne narodná, bola taký krpček a nezdá sa mi, že by bolo niečo v neporiadku, ked si zoberiem, aká bola malá.je veľmi šikovná a vyvádza možno viac, ako jej vrstovníci normálne narodení.

zažila som ročné detičky, predčasne narodené, čo boli také veľké a váhovo rovnaké , ako ona.asi je len naša neurologička veľmi opatrná....teraz máme niečo cez 70cm a okolo 6,5 kila.

tak čo vy na to..? už som z tých lekárov hotová 😖

junovka
12. jún 2008

susika, ja som to nastastie pri detickach nezazila, ale mam jednu znamu co robi MR.Vravela, ze vsetke deticky najprv uspia, lebo jedno vysetrenie trva asi 45 minut, a skoro ziadne dieta by to nezvladlo.Drzim palceky 😉

evaka
12. jún 2008

Susika, ja viem ze takym malym detickam sa robi len sono hlavicky, niekedy aj x opakovane, co je aj pre babatka neskodne, MR sa robi ako pise junovka a to len vo vynimocnych pripadoch.

janna1830
12. jún 2008

susika, ip 😉

susika
autor
12. jún 2008

baby dakujem.malá sa neurologičke zdá OK, motoricky aj psychicky stále napreduje uplne super.aj sama to povedala. len vraj má menšiu hlavičku na svoj vek. ale ona je celá ešte malá.ked si predstavím, akú ju mala, ked sa narodila....chce jej to robiť, že vraj, ked sa uzatvorí fontanela, tak či mozog vysiela signál na rast hlavičky.ale fontanela je ešte dosť veľká,t ak neviem, čo sa tak ponáhla....

inak by ma zaujímalo, dá sa to vyšetrenie odmietnuť?

evaka - sono hlavičky jej už raz robili. spadla mi z postele, všetko bolo OK.malá im tam narobila veľké upratovanie, takže mali tam zábavu 😀 😀 a v akých výnimočných prípadoch? my nemáme žiadne problémy....len to, že malá má návyk držať hlávku na lavú stranu, ale ajj to nie vždy.cvičíme vojtovku, tak nám prisposobili cvik. sa to napravilo, ale teraz sme po očkovaní, tak máme veget a sa to vrátilo späť. a máme ísť na sono chrbtice koli tomu....hm,tak apson pojdeme preventívne.videli ju rehabilitačný a ortoped a svaliky má súmerné.tak uvidíme....

iffka2002
12. jún 2008

no ja som ho odmietla. je to mozno dobre si to overit a dat sa vysetrit u dalsieho neurologa. kolko lekarovm tolko roznych nazorov a pohladov na situaciu..

erni
13. jún 2008

Ahoj susika,
trochu sa pohybujem v tomto odbore tak si poviem svoj nazor- vysetrenia ako takeho sa nemusis bat, je absolutne neskodne aj pre taketo male dietatko,nie je dokazany ziadny suvis s prip.zaostavanim vo vyvoji, vsetky deticky sa musia uspat ,lebo vysetenie hlavicky trva naozaj cca tych 30-50 min.podla toho kolko sekvenci si lekar vyberie a druha vec je ze pristroj vydava silnejsie zvuky,kt.pre dospelych nie su neparijemne ale take male babatko by sa mohlo bat...a nie je to tunel ako CT ale pristroj je akoby nad clovekom,ale hlava sa musi fixovat do cievky vdaka ktorej sa vysetrenie realizuje.
Ale myslim si ze tvoja mala je v pohode vzhladom na hmotnost aj vysku...urcite by som bola radsej za sono,lebo kym sa uzavrie fontanela tak to este potrva a ved ty vidis aka je,ci psychomotricky napreduje...a okrem toho ved nemusi mat velku hlavu..mozno bude drobnejsia ked sa narodila predcasne...kazdy lekar je iny...doktorka je asi fakt opatrna.
drzim palce nech sa rozhodnes akokolvek

susika
autor
13. jún 2008

erni.si ma ukludnila.ja asi to vyšetrenie odmietnem alebo aspon posuneime, kým sa fontanela uzavrie. som nad tým cleú noc rozmýšlala.....
a myslíš, že aj ked je fontanela iba tak 1x1- 1,5x1,5 tak sono by sa dalo urobiť v pohode?

erni
16. jún 2008

susika, som rada ze som ti aspon trochu bola napomocna, jasne ze sa sono da spravit to je este dost velka fontanela a mala by sa uzavriet najneskor do 18 mesiacov, ale moze sa samozrejme aj skor to je individualne tak ako vsetko u kazdeho dietatka

susika
autor
16. jún 2008

no, ale ja sa práveže bojím, že tá fontanela nevydrží do roka.už sa len každej dokiny vypitujem, ked idem na vyšetrenie.povedia, že je jedno, kaá je velká, hlavne že ešte je...

katia7
16. jún 2008

ahoj mojho drobca uspavali uz tri krat a teda ziadne zaostavanie som si nevsimla a pocujem o tom prvy krat 😒 a fontanelu mame stale dost velku a osobne mam radsej opatrnejsich lekarov mala som dost zle skusenosti prave s neopatrnostou

lenkamt
16. jún 2008

aj nám robili MR 2x a CT 1x a vždy ju uspali . a vyšetrenia by som sa nebála, radšej vyšetriť ako niečo zanedbať 😉

no a vo vývoji Lenka oproti Lucke zaostala presne o ten mesiac čo bola v nemocke, bola pod narkózou 7x, z toho raz riadne dlho kvôli operácii ☹ ale teraz to už dohnala a je dokonca šikovnejšia 🙂

tak sa držkajte 🙂

ivanasitkey
26. máj 2018

Neviete mi prosim poradit kde na sr robia MR u deti? Moj ma 6mesuacov a 7,5kg a doky povedala ze musi mat minimalne 10kg aby mu v ke urobili MR, je to pravda?

jarkabarka
10. jún 2018

@ivanasitkey nie, nie je to pravda, synčekovi robili keď mal 8-9kg ale bol ti vážny dôvod

tatinka
3. júl 2019

@ivanasitkey ahoj,prosim ta,citam tu ,ze Tvoj maly syncek mal ist na mr,mam rocneho synceka a posielaju nas na mr mozgu,chcela som sa spytat ako ti to syncek zvladal,hladovanie pred narkozou,po nej,celkove uspatie mal asi do zilky vsak?kedy mu potom vybrali kanylu?ako zvladal usPavaNie,preberanie?ja sa lmi bojim dat ho uspat....

katarina_ra
13. feb 2023

Magnetická rezonancia babatka