Malo vaše dieťa šarlach? Čo s tým?

layla06
18. júl 2009

Ahojte, som tu nova a rada by som sa s vami podelila o skusenosti,
mam 3cneho synceka, ktory ma strasne silny kasel taky hlienovy , tazko sa mu dycha v noci myslela som si ze to bude znova laringitida a budeme musiet ist inhalovat do nemocnice ako vzdy.
po vysetreniach vzorky z hrdla mi povedali ze ma streptokoka-bacila a do diagnozy napisali sarlach.
trva to uz 8 dni myslim ten silny kasel a neviem co mam robit?berie antibiotika na 10 dni.
mal niekto uz niaku skusenost so sarlachom?dakujem

alami
18. júl 2009

môj syn mal šarlach, mal 5 rokov vtedy. viem že ma to vylakalo len na počutie - že šarlach.... 😨 a tiež viem že u nás to prebehlo nejak tak že som si povedala - tak toto nič nebolo.Mal červené líca - ako namalované, to si pamatám, taký podarený s tým bol 😅 a myslím že ho bolelo v krku - ale nič hrozné to u nás nebolo.
Tak nech ste čím prv zdraví 😉

pati06
18. júl 2009

alami: no aspon jedna niaka odpoved🙂))
mal aj vysoke horucky aj raz zvracal, ale uz asi 4 dni nema teploty proste len ten kasel silny, boze kedy to uz ustuuupi, chcem aby bol uz zdravuckyyyy...pekny dnik

anica
18. júl 2009

moje deti prekonali sarlach pred 2 tyzdnami....U dcery sa to zacalo vysokymi teplotami, potom sa cela vyhadzala cervenymi vyrazkami. Hrdlo mala cervene, ale prehltala bez bolesti. Brala Penclen / ATB /10 dni. Samozrejme nakazila aj maleho. Ked zacal mat teploty, tak som s nim isla k lekarke a hned sme nasadili ATB, takze sa choroba nestihla rozvinut. Ale mal 1 den horucky okolo 40. Vyliecili sa celkom rychlo.
Sarlach vyvolava betahemolyticky streptokok a sposobuje podkozne krvacanie- preto tie vyrazky az flaky. Prebieha ako angina- silny zapal mandli a vysoke horucky. Neviem o tom, zeby pri tom bol aj kasel. Moze sa pridruzit, ale skor si myslim, ze ma zapalenu aj priedusnicu...A streptokok ma strasne vela kmenov, iba niektore vyvolavaju sarlach. Pre sarlach su typicke vyrazky 😉

layla06
autor
18. júl 2009

anica: no tak on nema vobec ziadne vyrazky proste nic, len ten silny kasel ,tak potom nechapem preco napisali do diagnozy sarlach. no uz nech je zdrave moje slniecko🙂

andreah70
18. júl 2009

moje obidve deti mali tiež šarlach asi pred dvoma rokmi, dcéra mala malinový jazyk a zapálené manle na ktorých mala malé vyrážky, vyrážky mala aj na bruchu, líca mala červené akoby namaľované, vysoké horúčky, syn to dostal od nej ale priebeh mal omnoho miernejší........dcérka brala antibiotika skoro mesiac, lebo po dobratí prvej dávky sa jej to znovu vrátilo.........ani jeden pri ňom nekašlali
prajem skoré uzdravenie 😉

sloboda4
20. júl 2009

ahojte, aj my prave OCRkujeme a marodime.......tiež ma maly sarlach :( ..... ja som si myslela že toto ochorenie už nebýva 😲
davidko dostal pred týždnom vysoke horucky cca 2 dni trvali a total cely sa vysypal .... drobnucke bodecky trosku zdurene ale totalne vela, hlavne na nožickach - kotniky tam ho to aj vela svrbelo..... mal to aj opuchnute..... berieme PENBENE 10 dni /konecne v stredu koncime/ .... ale hned po podani prvych 2-3 davok sa to polepsilo, horucky už neboli, iba trosku bolave anginove hrdlo este zostalo tak dufam že to prejde......ale tiež nemal žiadny kašel 😲 ..... v stredu ideme aj znova na odbery krvi, moci a sterov tak dufam že bude vsetko OK....prajem nech sa aj vase deticky vyliecia ............. inak neviete, može sa tato choroba vratiť???

anica
20. júl 2009

sloboda, dieta bude odolne iba na ten typ streptokoka, ktory prekonal. A tych typov je vela... ☹ Takze moze znova dostat sarlach, ak sa stretne s inym typom. 😉 Ale treba dufat, ze nie

pati06
21. júl 2009

dobre ranko dievcata: No my ideme na kontrolu v piatok takze uvidim co bude. a ozaj zabudla som povedat, ze kedze ma teda diagnozu sarlach co neviem teda isto doktorka povedala, ze po vylieceni musime ist na sono srdiecka,, robili to aj vasim detom? zevraj to je normalne.pekny dnik

sylvie0701
12. júl 2011

ahojte mamicky. ked uz je rec o sarlachu, aj ja by som chcela vediet Vas nazor. s malou sme vo Francuzsku a dostala sarlach (tak nam povedal doktor) - mala ma 2,5 roka. uz ho ma tyzden a je strasne vysypana - cervene az bordove flaky ma komplet po celom telicku a skriabe si to. dostali sme antibiotika, aj sirup, aby ju to nesvrbelo. doktor povedal, ze vyrazky bude mat tak 5-8 dni, ale ako som uz spominala, je to uz tyzden a stale to vyzera hrozostrasne ako v prvy den. len na tvaricke uz asi druhy den je to lepsie - vyrazky jej zbledli. tak neviem, preco sa jej to nehoji. a na spicke jazyka aj vo vnutri pier ma biele bodky a velmi nechce papat, lebo mi vravi, ze ju boli pusinka... nikdy doteraz som o tej chorobe nemala ani paru a stale som aj vyvedena z miery, lebo mala sa z toho nedostava ako ma. tak co mi poradite baby? je to moje prve dieta, takze nie som este taka skusena mamicka... 😢

anuska28
24. jan 2012

Ahojte maminky!pripajam sa k vam!mam 6 rocneho syna a ten ma sarlach,zacalo to vysokymi horuckami,mal ichdva dni,nasledoval vysev po celom telicku,doktorka nam nasadila v - penicilin na 10 dni,mam este rocneho synceka tak cakame co bude,malo by sa mu to prejavit do stvrtku tak uvidime,poviem vam,ze trpnem a stale ich sledujem.sme izolovany aj od babkovcou lebo maminka ma onkologicke ochorenie takze nervy!a poriadne!prajem vasim detickam a samozrejme aj mojmu syncekovi aby sa rychlucko vyliecili!!!!!

matula321
19. mar 2012

aj moj 5 rocny syn ma sarlach, uz len cakam ze to chyti nas mladsi 1 rocny ☹ , len sa chcem spytat, chytili ste to aj Vy dospelí? trocha sa toho desim, kedze mam atop. ekzem a som teraz dost vysypana, ako sa to na mne prejavi, ak to nahodou chytim ☹

zuzatur
1. jún 2012

@matula321
dospeli, ak to chytia, tak v podobe obyc. anginy!

majkak99
12. okt 2012

moja dcera ma 1.5 roka a dostala sralach. u nej to zacalo kaslanim a potom prisli vyrazky. najprv som myslela ze od nejakeho jedla a nakoniec sme zistili ze sarlach. na 2den od vysypania prisli teploty a po 2dnoch zmyzli. hrdlo zapalene nema vobec jej sa to usadilo na prieduskach.atb neberieme lebo samo od seba sa to zacalo zlepsovat(boma ich mame keby naspat prisli teploty hned nasadit). brali sme len sirup od kaslu, zyrtec a pamycon do nosa a veeeela caju z materinej dusky na kasel.mala je uz skoro zdrava ale som zistila ze som to dostala ja 😒 volala som dr a ta mi povedala ze to moze dostat ktokolvek kto ma oslabenu imunitu, tz aj dospely. no a mna uz niekolko dni neskutocne bolia krize a klby a hlavu mi ide ozhodit a ziadne tabletky nepomahaju

mirka_80
5. dec 2012

@majkak99 ahoj, kedze vy ste mali doma sarlach naposledy z tychto zienok, prosim, ako ste dopadli? tebe sa to aj potvrdilo vytermi? u nas to vyzera tak, ze ja som bola najprv chora,, brala som ATB dva tyzdne na dusivy kasel, ale nevysypala som sa... no a maly sa zrazu vysypal, nemal teploty ani bolestive hrdlo, mudr. to uzavrela ako alergiu... ale ked sa po tyzdni zacal vysyp stracat ale zacala sa mu supat koza na dlaniach a prstoch, a uz aj chodidlach, zasla som znova k mudr a potvrdila moje podozrenie, ze je to asi sarlach... uz ma ATB dva dni a je mu lepsie, len ta koza sa supe viac a viac :(
zajtra budu vysledky testov, ktore by mali potvrdit sarlach, tak uvidim

majkak99
5. dec 2012

mne sme vytery ani nerobili len automaticky sme nasadili atb kedze moja dcera to mala tiez,a po asi 3dnoch sa mi to zacalo zlepsovat.mojej dcere sa koza vobec nesupala zevraj ona mala slabu formu sarlachu s najmenej vaznymi problemami a ja tym ze sme rychlo nasadiliatb to bolo tiez rovnako. drzim palce aby ste sa skoro z toho dostali. 🙂

saska2208
22. feb 2013

@majkak99 ahoj ja mam tiez sarlach vraj. vcera.mi diagnostikoval dr.anginu dnes.som sa vysypala len po bruchu a malinko na rukach aj to len na zile kde bwru krv... pupienky mam aj na jazyku. horsie je to ze mam pol rocnu dcerku a bojim sa aby neohorela... prosim Ta ako dlho si sa liecila ty? dakujem

majkak99
22. feb 2013

@saska2208 ked si dobre pamatam cca tyzden.skore uzdravenie 🙂

bubelko
22. feb 2013

@saska2208 u nas mal manzel pred vianocami sarlach. deti ani ja sme to nechytili, doma bol asi 5 dni, atb bral tyzden 😉

saska2208
22. feb 2013

@majkak99
@bubelko a stranili ste sa nejak moc? ake, ,,opatrenie" ste spravili,aby aspon dietatko bolo v poriadku. dakujem

bubelko
22. feb 2013

@saska2208 ja som akurat v noci spala v obyvke na gauci, ale deti sme nejak neustrazili aby k tatinkovi nechodili, ako snazili sme sa, ale to sa uplne v jednej domacnosti neda. a hlavne, ty mas male babo a to je podla mna nemozne. max. mozes skusit ju nebozkavat 😉

renab
22. feb 2013

@saska2208 šarlach je druh angíny, môže sa preniesť kvapôčkovou metódou, takže ak chceš používaj rúšku.

proserpina_s
4. apr 2013

Ahojte maminky, chcem sa spýtať, či máte niektorá skúsenosť so šarlachom u bábätka do 1 roka. Môj malý ma 8 mesiacov. Bohužiaľ máme nezodpovedných susedov, ktorých syn doniesol šarlach pred 3 týždňami, napriek tomu k nám chodili akoby nič, dokonca si požičiavali veci (!), bez toho, aby nám čokoľvek oznámili. Dozvedela som sa to až pred pár dňami náhodou. Dnes ráno som malému našla na nozickách veľké červené fľaky , ktoré sú na dotyk horúce , aj keď zatiaľ to nevyzerá ako tie typické drobné bodky. Veľmi som sa zlakla. Neviem si predstaviť, čo urobia ATB s imunitou takéhoto malého bábätka... Strašne dúfam, že sa mýlim a že je to len planý poplach, ale rozhodne sa chystáme k lekárke. Ak ste zažili niečo podobné, dajte vedieť, ako to dopadlo...

lindda
26. apr 2013

cafte my mame sarlach prave teraz viete mi povedat ako dlho ste nesli von lebo vonku je krasne a uz sme doma 3 dni dakujem

evina313
27. apr 2013

no ja neviem ci len my sme mali taký zlý priebeh... ☹ malý mal min. rok v maji a bral dlhodobo atb./ s prestavkami 3 mesiace ! / kedže akonahle jedny dobral, do 3 dni to zas mal...a upozornujem, že po prekonani sarlachu je potrebne navstivit aj kardiologa a okrem ineho skontrolovat aj moč. teda aspon my sme tak mali...

sjuz
27. apr 2013

starsia dcera mala asi pred rokom - priniesla zo skolky. Mala 2.5 roka. Vysoke teploty a nasledne sa vyhadzala -licka a hrudnik. A detsky, ze sarlachova angina - tiez som myslala, ze take choroby neexistuju, ale je to dost caste... mala nemala malinovy jazyk vobec a nastastie ju to ani nesvrbelo, par dni sme ale davali Fenistil kvapky pre istotu... ale mali sme asi nejaku lahsiu formu nastastie...

katrin
8. apr 2014

Maminy, prosím vás, tie, čo ste šarlach prekonali neviete, či sa prenáša prostredníctvom dospelého na deti? dnes som bola so spolužiačkou, u nej doma, mám 3 deti, všetky tri sú choré na šarlach, čo im potvrdila dnes doktorka, neviem, či to môžem preniesť na moje decká a hlavne, akú má inkubačnú dobu... 😕

kiki68
9. apr 2014

@katrin ano moze sa to lahko preniest,je to vysoko infekcne, mala som to ako decko, tak si to pamatam,ze k nam chcela ist kamoska a mam ju aj s maminou otocila za branou,ze ideme s tymto na pohotovost. Vraj je to take,ze pred kontaktom s detmi, ak si bola u nikeoho,kde deti maju sarlach treba dat aj oblecenie dole. Az potom kontakt. Takze pre sicher by som tento postup dodrzala.

katrin
9. apr 2014

@kiki68 ďakujem, ale nerozumiem, ako to myslíš s tým dať dole oblečenie... pred tým, ako prišli moje decká domov, som dala všetko oprať a sprchovala som sa... (to robím vždy, keď prídem domov)

kiki68
9. apr 2014

@katrin presne to som myslela, dat vsetko dole, ako prides, osprchovat a potom ist za deckami a uz uplne vsetko bezne robit dalej 😉

vierunaka
22. júl 2014

AJ nám diagnostikovali šalach ale zaujimave bolo to ,že v testoch,vo výteroch nikde nebol žiadny streptokok najedený mala iba jazyk malinový a mandle trošku zdurené myslite že to bol šarlach?