Maltorácia tenkého čreva u dieťaťa. Máte s tým skúsenosť?

aniel
22. máj 2008

malá sa narodila s maltoráciou tenkého čreva,hneď po narodení ju previezli do Bratislavi, kde ju operovali. Narodila sa v 34 týždni.Všetky orgány jej zlyhávali a ešte mala aj zápal v brušnej dutine, tak jej museli podávať antibiotiká. Tenké črevo jej skrátili, ale neviem presne okoľko,ale povedali ,že väčšiu časť. Je zázrak,že s nej je teraz taká šikulka. Má 10 mesiacov.DO 8 mesiacov sme cvičili Vojtovku a veľmi nám pomohla.V 4 mesiacoch začala chodiť po štyroch a teraz chodí za jednu ručičku. Je veľká šikulka.Zatial však nemôžeme úplne všetko papať ako ostatné detičky. Kto má podobnú skúsenosť? 😕

ilijanka
22. máj 2008

ahoj, aniel- asi myslíš malrotáciu tenkého čreva- ide o vývojovú chybu, kedy tenké črevo nemá správnu polohu v dutine brušnej- neviem presne, ako závažná je táto chyba, ale keď má teraz malá už 10 mesiacov a je v pohode, tak to snáď bude fajn 🙂 , držím palce

gucz
23. máj 2008

ahojky nebola to malforácia? to je prederavené črievko. Jani čo Ti vlastne povedali?

erni
26. máj 2008

ahoj,
ilijanka to napisala spravne-je to vyvojova chyba, ide vlastne o nedokoncenie spravnej rotacie creva, kt.moze mat viac stupnov a crevo je ulozene vlastne niekde inde, ta predpona mal -znamena po latinsky zla,zle-doslovny preklad je zla rotacia. potom vznika ileus teda crevna nepriechodnost, ta sa vzdy konci operaciou, tvoja dcerka to mala tazke ked sa narodila tak predcasne
ale je to fajn ,ze ste to takto zvladli,drzim vam palce.

babulka
26. máj 2008

Aniel - moj syn sa narodil s atreziou (nepriechodnostou) tenkeho creva, plus pridruzena malrotacia. Operovali ho hned po narodeni, tri mesiace mal vysitu stomiu na brusku a potom mu ju uzavreli. Musim velmi, velmi poklopat po dreve, ale nemame ziadne zdravotne problemy, ani nikdy sme nerehabilitovali, akurat do jedneho roka sme chodili na cetsku chirurgiu a gastroenterologiu na kontroly a odvtedy nemusime . Robili nam aj testy na rozne alergie, nastastie negativne. Z hladiska psychomotorickeho vyvoja je uplne v poriadku, som sice jeho matka, tak nechcem chvalit a nedajboze konkretne porovnavat, to sa ani neda, ale pohybovo svojich rovesnikov rychlo dobehol aj predbehol, a pokial ide o mentalne schopnosti, tak ma nadpriemerne IQ a mentalny vek o dost vyssi ako fyzicky (potvrdene psychologom). Dost kociek odtialto ho pozna aj osobne, a vedeli by rozpravat, ze je to maly zmok. 🙂
Hovori sa, ze drobatka, ktore si v malickom veku museli prejst takymito trapeniami su v zivote spravidla vybavene vacsou huzevnatostou a snzivostou, preto rychlo napreduju.
Tak drzim palce Sofii, nech uz vas nepostretnu ziadne dalsie trapenia a nech mate z nej len velku radost.

aniel
autor
26. máj 2008

dík babenky ,že ste mi odpovedali.MALá je fakt veľmi húževnatá a je veľká šikulka.Zatiaľ nemáme žiadne väčšie problémy, iba stolicu máva 3 až 4 -krát denne ,čiže asi častejšie ako iné deti.Papáme 10 až 11-krát denne.Je veľ ký papkáč,ale nie je buchta.Je dosť hyperaktívna.Babulka želám ti veľa s tvojím synčekom.Všetky detičky sú zlatíčka a vracajú nám to svojím úsmevom. 😀

shandy
6. okt 2012

Tak my sme sice nemali malrotaciu ale nepriechodne tenke crevo ako u babulky, museli sme absolvovat celkovo 4 operacie. Tiez mal vysitu stomiu na brusku pol roka a potom ju zavreli, tiez musim poklopkat. Rehabilitovali sme, Vojtovku len kratko, inak len dojcensku gymnastiku. Chodime na kontroly. Inak v nicom nezaostava, co je doma uz pekne dobehol svoje zdrave dvojca. Drzim palce vsetkym detickam a maminkam, aby to zvladali.

155
7. jan 2016

Dobry den mamicky prosim vas o radu ja som v 27 tyzdny a mojej malickej zistili v brusku ze ma nejaky nalez na crevku nikdy som o podobnom niecom nepocula budeme musiet isto rodit v bratislave uz sme boli aj u p.dr. čundrlika odbornika a zenpovedal ze malicku budu pravdepodobne hned po narodeni operovat prosim napiste ak ste mali nieco ppodobne vasi skusenost dakujeme s mojom malou leuskou za radu spozdravom zuzana

inull5
7. jan 2016

@155 ahoj,aj ti povedali čosi bližšie??je to na tenkom či hrubom čreve? Ono je xy možností a cez Ultrazvuk na 100 percent ti to nikto nepovie..ak to je na tenkom môže to byť malrotacia,pri hrubom je už možnosti viac..príčinu zistia aj tak až po otvorení bruška pravdepodobne.

155
18. jan 2016

@inull5 ano priblizne to vyzera na malrotaciiu a ze urcite budu musiet otvorit brusko .prosim mate stym skusenosti ako to drobcekovia zvlaadaju kolko musia byt v nemocnici teraz este som v nemocnici nam podali hormon na skorsii vyvin plucok keby nahodom musia skor rodit

155
18. jan 2016

@babulka dobry den citam ze ste si presli s drobcekom nieco podobne ako nas caka s malou prosim v ktorom tyzdni sa vam malicky narodil a kde ? A ako dlho ste boli v nemocnici po narodeni Som stastna ze ste to takto krasne zvladli a prajem zdrabicko

inull5
18. jan 2016

@155 dobrý deň,malý sa narodil sekciou v Galante v 40 týždni.po pôrode nič nezistili,na druhý deň ho previezli na kramare,kde sme boli tri dni..ale zadocek vtedy neoperovali,iba prepichli v lokálnej anesteze.plastiku robili v Bystrici,po plastike sme boli v nemocnici cca 10 dní.
Neviem aký máte plánovaný zákrok vy,veľa záleží či sa operacia podarí na prvý krát,či robia vývod,či nie,koľko crievka chyba,prípadne či je poškodené.ak máte otázky kľudne mi napíšte aj súkromnú správu.

inull5
18. jan 2016

@155 u nás pred pôrodom nič nevedeli,s crievkami nemal nič,jemu chýbal otvor na riťke..čo sa týka malrotacie,predpokladam že sa týka tenkého čreva..nám otvárali bruško dva krat,avšak prvý krát mal takmer 8 mesiacov,vtedy sa zistilo že je bohužiaľ poškodené hrubé črevo,a to dosť dlhý úsek..
Malý to zvládal ťažko,ale nemyslím zákrok,ale pobyt na JISke.preto že už bol vacsi,bábätka to zvládajú lepšie.čo sa týka otvorenia bruška,sonom uvidia kde je črevo otočené,otvoria bruško,mám pocit ak je to jednoduché tak to robia bez rezania crievka,a keď je to aj nejako poškodené,tak sa odstraňuje ta poškodená časť..nie som však lekárka..

kapka270600
6. mar 2016

ahoj.no nas drobcek mal vcera tri tyzdne.mal cievnu nepriechodnost.cize crievko odumrelo.ostalo nam 40cm.operovali ho treti den po porode v bystrici.super lekari.potom dostal zapal.antibiotyka.ma vyvod aj fistulku hrubeho crievka.teraz prelozeny do popradu .prosim ako dlho boli vase deticky v nemicnici?drobec je stale na parenteralnej vyzive no aj si papka pekne...neviem co nas caka....

shandy
6. mar 2016

Ahoj, my sme boli v nemocnici 7 mesiacov, ale boli sme predčasníci v 32 tt, lebo z dvojčiat. Jemu črievko nedozrelo okrem toho, že ho mal nepriechodne, čiže sme museli čakať kým dozrie. Podľa mňa ste ľahší prípad, my sme boli dosť dlho len na parenterálke a výživa sa zvyšovala po minimálnych dávkach a dlho to trvalo. Po pol roku nám odstránili vývod a potom ešte mesiac v nemocke a šup domov.

kapka270600
6. mar 2016

uf.tajne som dufala ze menej.idem ma roztrhnut na tri casti.som mamina 4rocnej dcerky.6tyzdnoveho chlapceka a zaroven manzelka...no kde byt skor. a este ani financne zadna slava aby som mohla byt vkuse v nrmocnici.pisali ste ze ste mali dvojicky.ako ste zvladli ????

shandy
7. mar 2016

drzim palceky, no nebolo to vobec lahke, musela som byt s druhym dvojcatom doma, chodili sme vkuse po vysetreniach, cviceniach a pod., druhy lezal vlastne skoro 2 mesiace na ARO a tam sme mohli chodit len cez navstevne hodiny. Zvysny cas sme sa s exmanzelom striedali. Ked bol on v praci, ja som sla za malym a s druhym malym bola moja mama, ked som nemohla ani ja, ani muz, tak sla babka alebo krstna. No nebola som s nim v nemocnici, proste sa nedalo a nebola som jedina, bolo nas takych viac. Chodila som za nim tak casto ako som mohla. Ale s druhym synatorom doma to bolo este horsie ako s tym v nemocnici. Ja som do nemocky chodila relaxovat 🙂. V podstate sa zapojila cela rodina. Tuto narocnu skusku nase manzelstvo neustalo... Po pol roku, co sme boli komplet rodina, sme sli s exmanzelom od seba...

kapka270600
7. mar 2016

@shandy fuuha .nemam slov...normalne placem pre ten koniec .pripomina mi nasu skusenost...chvalabu z dobrym koncom.len sa obavam zas ci to teraz zvladneme

shandy
8. mar 2016

@kapka270600 ak ste uz zvladli inu skusku, zvladnete aj tuto. Moj ex je tak trochu iny....takeho druheho na svete uz len tazko najdes 😀

kapka270600
9. mar 2016

Zienky.no davidka na vcera poslali z popradu na chir.kontrolu do banskej b.a si ho tam nechali bo nepribera.ani som nevedela ze tam nal ist uz v pondelok.a dnes som tam bola.som stastna ze som si ho pohladkala...alee som sklamana z toho systemu.kazali doniest veci malemu.tak sme sli do popradu ponich lebo samozrejme tam ostali.potom dve hodiny autom .pol hodiny som cakala s zvonila pred oddelenim kym dakoho poslali po veci.ani ma nechceli pystit k nemu.uprosila som ich tak fakt 5 minut mi museli stacit.ced som ..len..jeho mamka a on je len ..moj..syn .ani z lekarom som nehovorila lebo tam nebol.a potom dve hodiny autom domov .potom dceru ku babke a potom som volala ako drobec a ci je tam lekar.samozrejme nebol.zavolajtw si zajtra.
no vysvetli mi to niekto???
Viem ze lekari a sestry maju svoju robotu a pravidla.tiez som zdravotnicka aaale nemam narok byt po tyzdni chvylku zo synom??a ani nehovorim ze tatika ani nepustili.adpon v tom poprade sme ho spolu videli a pokrstili zaco som vdacna.
ale je mi do revu z toho....neviem to spracovat...to vsetko.

inull5
9. mar 2016

@kapka270600 ahoj,bože,mrzí ma to,že to takto je☹ verím že ti je za ním ľúto.ale zasa v Bystrici sa pekne starajú..ani ti nepovedali že prečo nechceli pustiť ocka?5 minut je naozaj málo.koľko je už v nemocnici?

kapka270600
9. mar 2016

@inull5 od narodenia a v sobotu bude 7 tyzdnov.a bola son s nim dokopy nozno 7dni dokopy

kapka270600
9. mar 2016

Nas drobcek

inull5
9. mar 2016

@kapka270600 krásny je🙂 drobcek malinký. Ja Ta obdivujem že si ešte schopna fungovať takto že on je inde a ty inde..takú dobu..mne stačilo keď ho po pôrode vzali a pustili ma za ním až o dva dni.aj to som bola v prdeli s nervami.

kapka270600
10. mar 2016

@inull5 no som z nervami na konci.a neviem ale nemozem a nechcem stratit manzela.dceru.a syna.takze schyzofreniaaaa .o drobca sa postaraju.to viem.teraz potrebuje fakt super kontrolu lekarov.a mne velmy pomaha zvladnut to vsetko ze sa zamestnavam doma pri rodine.bola som z drobcom v bb.par dni.a nakrmila .prebalila .osetrila.umyla trosku na rucky vzala a sup spinkat do postielky.a cele tri hodiny sedela.cakala kym zas vstane.. doma by nam bolo supeeer.ale dufam ze sa dockame coskoro

kapka270600
10. mar 2016

No drobcek nas ma dalsie komplikacie.ako neziaduci ucinok pareteralnej vyzivy ma naznak zlcovych kamenov a rozbiehajucu zltacku.....musia ho co najskor operovat a spajat crievka...len ci to zvladnu a vydrzia je otazka ....

inull5
10. mar 2016

@kapka270600 zvládne to,musí..pamätám si ze aj to dievčatko ktoré tam vtedy bolo malo takúto komplikáciu.velmi ti prajem aby ste to zvládli a aj maličký.manžel by ti mal byť oporou,určite to vás vzťah dobre preskusa.

kapka270600
23. mar 2016

Dnes ma nas bojovnicek 2 mesiace.vahu 4185g.zasebov dlhy boj.a zajtra nas caka operacia.spajanie a uzavretie jejunostomie.uf.som vyklepana akoby to mba cakalo.dnes sme maly vysetrenia.cakame na erymasu a rano idu nato .prosim vas este taka otazocka.aka je dlzka hrubeho creva u novorodencov?.tenke by malo byt okolo 150 cm.a hrube?

inull5
24. mar 2016

@kapka270600 ahoj,no tak držím päste..bude to náročná operácia..no mne sa tak zdá že mne vtedy vraveli ze hrubé črevo u novorodencov ma cca 90-100 cm.tak sa mi to marí v pamäti.

kapka270600
30. mar 2016

@inull5 fuuha.bo vraj nas ma 15cm hrubeho

inull5
30. mar 2016

@kapka270600 čože?to sa mi nezdá.A nebrali mu z neho vtedy keď z toho tenkého?alebo mu nedorastlo?no ja neviem,my sme mali zo spodu odstavených nejakých 20 cm a lekár mi vravel ze ak by museli brat tých 20 cm,že sa bez toho zaobíde.