Masívny výskyt Streptococcus pneumoniae.Ako to liečiť?

tonita
20. feb 2009

Ahojky,
chcela by som sa s Vami poradit co sa tyka pneumokoka. Bola som totizto dnes malemu pre vysledky a dala mi ich iba sestricka lebo Dr. ma dovolenku a bach vo vysledkoch toto: Masivny vyskyt s. pneumoniae. Vo vysledkoch sa odporuca nasadit vyssiu davku amoxicilinu. Sme bezradni. Aj ked som zdravotnik bojim sa toho jak cert kriza, ze co a ako.
Maminky nemate podobne skusenosti??? Da sa to preliecit ?.Sme aj ockovany proti pneumokokovi.
Prosim poradte.

knobloska
20. feb 2009

Tonita, pneumokoků je asi 90 druhů a Prevenar tuším, chrání jen proti 9 nejinvazivnějším. Pneumokok běžně může způsobovat zánět středouší. Já bych to brala jako každou jinou breberku, která se přeléčí ATB. Jste očkovaní, takže se komplikací bát nemusíš. Dokonce jsem četla, že děti naočkované Prevenarem jsou citlivější na ostatní pneumokoky, ale to je nějaké krátkodobé sledování....

beruska2x
20. feb 2009

zavolala bych bud na detskou pohotovost nebo do nemocnice se nech prepojit na detske a precti jim diag at ti ji vysvetli 😉 urco to nebude problem a budes klidnejsi...

johanda
20. feb 2009

Tonita - předpokládám, že malý je na atb (asi amoxicilin, když ho má brát ve zvýšené dávce). Léčí se na zánět středního ucha nebo něco jiného? Jak se cítí a jak vypadá?
Jak to, že ti v nemocnici nedali žádné instrukce - 😨 pokud doporučili zvýšit dávkování, měli ti rovnou říct kolik a v jakých intervalech atb podávat. Zavolej na to oddělení a poptej se.
Str. pneumoniae je docela citlivý na atb, přeléčit se to určitě dá a většinou bez následků - neboj se. Pokud by se malý zhoršil, vyskočily mu teploty atd. , běžte na pohotovost.
jinak fakt nechápu přístup dr.a sester ve té vaší nemocnici 😠

mallorry
20. feb 2009

holky a je tedy dobre nechat mimco ockovat tim prevenarem? 😨

denduska
20. feb 2009

mallorry, ja som malu dala zaockovat - povodne som nechcela, ale vsetci ma strasili dokolecka, tak som nechala. Lenze - neviem ako vo vasom letaku - ale v slovenskom sa vyslovene pise - ze vakcina obsahuje tie najcastejsie druhy peneumokoka, ktore sa nachadzaju v USA. Vzhladom na vyskyt pneumokokov v Europe sa statisticky odhaduje ucinnost Prevenaru nejak okolo 60-70%..nepamatam si presne cislo...ale studia tu ziadna robena nebola - to je statisticky odhad co sa tyka invazivnych infekcii (pricom je tam poznamka ze pri zapale pluc nebol zistovany povodca..teda cislo moze byt este nizsie)
Co sa tyka zapalu stredneho ucha - jedina europska studia bola vo Finsku, a ta nedokazala ziadne znizenie vyskytu zapalov stredneho ucha pri prevenare.
Teda ti mozem povedat ze ma to dost nas.alo 😠 Mala som si to precitat skor.

knobloska
20. feb 2009

Denduska, je to tak s tou USA. Prevenar je americká vakcína a nechrání před záněty středního ucha, ale vychytává nejinvazivnější formy, tzn. ty pneumokové meningitidy a tak. Mně řekla dr., že pokud mi nevadí vynaložené náklady na očkování, tak je pro. Ale není neštěstí, když dítě naočkované není. Já ji nechám až po roce.

tonita
autor
20. feb 2009

johanda- nasa pediatricka je na dovolenka a len som si prislla pre vysledky- a to odporucil ten mikrobiolog kt. to vyhodnocoval. Praveze nas maly je uplne v pohode, ziadna teplota, ziadny zapal stredneho uska. Nam tie vytery robili len kvoli tomu, ze ideme na imunologiu a oni to tam chcu mat. V pondelok ideme na ORL tak som zvedava

johanda
20. feb 2009

tonita - tak počkej na to orl vyšetření, tam by ti měli říct více. Str. pneumoniae se může vyskytovat v dýchacách cestách bez nějakých projevů, ale zase ten masivní výskyt...
mallory - na stránkách SÚKLU (státní ústav pro kontrolu léčiv je nějaká studie, kde o vlivu prevenaru na snížení výskytu otitis media nepéšou moc pozitivně). Pohledám.

gedgitka.a
20. feb 2009

no my máme v rodině prcka, kterej očkovanej nebyl jsou mu 3roky a je z 98% hluchej a málem i ochrnul, takže jsem očkovala, navíc náš malej měl ve 2 měsících lehkej zánět pr. ouška

denduska
20. feb 2009

ale ved mohli vyrobit vakcinu z europskych pneumokokov nech je chranenych viac nez tych 60% deti...firmy maju prachov dost... 😒

elephant
21. feb 2009

mallorry - ak je malý zdravý, tak by som neočkovala.

denduska - čo ja viem, tak sa pripravuje vakcína, ktorá by obsahovala 13 sérotypov, a je to tuším dokonca český "vynález". Tak uvidíme, kedy bude na trhu...

womenne
21. feb 2009

Ahojte
ja pokial som malych nedala zaočkovat pneumom boli vkuse chory každy mesiac mali antibiotika každe 2-3tyždne laryngrtidy ☹ po očkovani ochoreli raz asi tak po tyždni ale priebeh to mal uplne iny kašlali necele 4dni a potom už nie čo predtym aj 3tyždne v kuse,od vtedy neboli chory čo je od minuleho roka v maji 😵 Nikolasko je teraz prvy krat chory mal laryngritidu,ja som spokojna že som ich nechala zaočkovat 😉

mirkaolle
4. dec 2010

ahojte ..
tak aj my sme si boli po výsledky a tiež "masívne Streptococcus penumoniae S fáza"
máme 6 mesiacov. žiadne teploty, v podstate žiadne problémy .... len trošku občas chrčíme .. akoby nám niečo v nošteku zavadzalo, ale nič tam nie je.
nedali nám na to žiadne lieky.
boli sme už aj na ORL a povedala, že síce je tam .... ale že nerobí žiadnu šarapatu, tak to netreba preliečovať.
len sliznicu máme ináč sfarbenú.
čo si o tom myslíte?
mám ešte niekoho osloviť s výsledkami?
vlastne ... ešte pôjdeme k imunológovi.
Mirka

ikaika
29. dec 2010

moj syn ho ma v nose aj po dobrati Zinnatu a Unifloxu. Momentalne berie dalsie atb naordinovane od ORL a uz vyse mesiaca je doma.
A dokonca bol zaockovany Prevenarom 😠 😠 😠 😠 Tento bacil je riadne svinstvo ☹

nina88
30. dec 2010

Moj maly to mal tiez ako 3 mesacny, nemal ziadne prejavy,robili mu vyter len preto,ze u dcery sa nasiel pneumokok a mal to masivne. Chcela mu dat ATB, odmietla som a som rada. Preslo to same... 😉
Ockovanie vobec deti nechrani... 😠

gabika783
4. júl 2012

@nina88 toto teraz riešime my... a tiež plánujem počkať kým prejdu sople ale nechcem ATB, maly ste ešte niekedy šarapatu s pneumokokom?

nina88
4. júl 2012

@gabika783 Ahoj,no vies,ze uz si ani nespominam... Tusim hej,par krat mu este nahodne nieco nasli,ale vzdy to preslo same,toto fakt netreba riesit... Nedavno mal sople a vsetky vytery mal negativne,takze sa nemusis bat,ze ked neberie antibiotika,bude to mat navzdy... Telo s tym zabojuje... 😉

gabika783
4. júl 2012

@nina88 Ďakujem za podporu 🙂

kikina84
15. jan 2016

@tonita ahoj..prosim ta mozem sa spytat ako ste s tym nakoniec dobojovali? nam prave dnes prisli vysledky vyteru z nosa a ma tam presne toho iste...Cez vianoce sme doliecili zapal pluc..a uz dvoje atb nam nezabrali..no ja neviem co bude dalej s nou..V pondelok ideme s vysledkami alergologicke, na základe vysledkov nam nasadi liecbu...tak som zvedava jak dopadneme 😢 😢

kikina84
17. jan 2016

@nina88 ahoj..prosim ta mozem sa spytat ako ste s tym nakoniec dobojovali? nam prave dnes prisli vysledky vyteru z nosa a ma tam presne toho iste...Cez vianoce sme doliecili zapal pluc..a uz dvoje atb nam nezabrali..no ja neviem co bude dalej s nou..V pondelok ideme s vysledkami alergologicke, na základe vysledkov nam nasadi liecbu...tak som zvedava jak dopadneme 😒

kikina84
17. jan 2016

@ikaika ahoj..prosim ta mozem sa spytat ako ste s tym nakoniec dobojovali? nam prave dnes prisli vysledky vyteru z nosa a ma tam presne toho iste...Cez vianoce sme doliecili zapal pluc..a uz dvoje atb nam nezabrali..no ja neviem co bude dalej s nou..alergologicka nam odporuca dalsie atb.ale ja neviem ci jej davat zasa tretie atb do tela v priebhu dvoch mesiacov a zda sa mi ze sople polavuju..ale ide to strasne pomali..len sa zasa bojim ze co ked to nedoliecim a o par mesiacov sa jej zasa vrati v plnej krase..no neviem co robit..

bulik30
31. máj 2016

@kikina84 ahoj ako ste dopadli ?je to va na choroba ?

kikina84
1. jún 2016

@bulik30 ahoj my sme museli dat mandle von..inak by sme sa toho nezbavili..takze pneumokok išiel von spolu s mandlami..