Máte aj vy hypotonické dieťa?

nikuliq_
12. okt 2007

je tu niekto s hypotonickým dieťatkom? rada by som si vymenila pár rád infošiek a tiež zdieľala trápenia a radosti z pokrokov

katka6211
5. nov 2010

ahojte, pozeram, ze tu dlho nik nebol, ale hadam tu este chodite 🙂 ja mam skoro 10mesacneho syna, je hypotonicky, ale on bokl operovany na srdiecko, tak to ma s toho, ze dlho lezal. inak ani velmi nepribera 😖
tiez sa ucime stvornozkovat, ale mam pocit, ze on to robit nebude, vobec sa mu to nepaci. z vojtovky cvicime zatia len jeden cvik, ale aj to celkom staci...

monnaa
5. nov 2010

ahojte, no je pravda, že ja som v tejto téme už dlho nebola, skôr rozoberáme aj " hypotonikov " v téme cvičení Vojtovou metódou, je nás tam viacero mamičiek s hypotonickými detičkami, tak cvičenou zdar 🙂

marselkaaa
6. dec 2010

@laurakiara Ahoj. Ja mam chlapceka s lahkou axialnou hypotoniou a tvoj popis zhruba pred roka celkom sedi na nasho chlapceka. Preto by som ti bola vdacna za par slov ako ste potom postupovali, napredovali, ako sa mate teraz? 🙂 Moj chlapcek sa tiez plazi zhruba od 8 mesiaca, od zaciatku pekne striedavo, teraz ma presne14 mesiacov v plazeni je borec, ale su to uz vlastne mesiace co sa nemoze dostat pohybom na styri. Akurat zo 3 tyzdne co sa zacal pohojdavat, 2krat nozickami prestvornozkuje a potom sa spusti na zem. Stale ma velmi slabe brusko a chrbatik. Vojtovku sme zatial necvicili (teda aspon doma nie), lebo doktori nas zacali riesit len pred mesiacom, boli sme na rehabilitacnom pobyte v martine (tam sme vojtovku cvicili) a hned nato sme ochoreli. Priznam sa vojtovke moc nedoverujem ako zazracnemu postupu a zvazujem ci ju vobec ideme cvicit, lebo maly je pri cviceni pre mna nezvladnutelny (sili ma ako lev a nedokazem mu ani ohnut nozku tak sa vzprieci) a podla mna vysledky su dost chabe a prichadzaju velmi pomaly (porovnatelne s detmi ktore vojtovku bojkotovali) Preto ma zaujima ako sa darilo po tych 14. mesiacoch vam a ako rychlo sa maly z pohojdavania na styroch dostal k svornozkovaniu? Nas maly s chodzou asi velky problem nebude mat, lebo ked s nim obcas chodim, ide takmer sam a okolo postielky chodil uz hadam predtym ako sa naucil plazit. Velmi ho na nohy vsak nedavame aby si nepokazil chrbatik, ked ho ma taky slaby. Posledne dni nam aj 100 krat denne (ak nie 1000 krat 🙂 ) vylezie v obyvacke na skrinku tym ze si klakne na kolienka a potom sa vytiahme rukami, tym si neskutocne podla mna posilnuje ruky, brusko a aj chrbatik takze mam pocit, ze stvornozkovanie by uz malo cochvila prist. Lebo v tu chvilu ako zacal vyliezat na tuto skrinku tak si zacal podkladat kolienka pod brusko a dvyha sa hore a to sa konci tym pohupkavanim. Pred tyzdnom sa na tu skrinku vytahoval priam urputne a stalo ho to strasne vela sil, teraz na nu vylezie uz ako lasicka behom par sekund, zachvilu zlezie dole a zas ide hore (asi ho to velmi bavi 🙂))) ) ked sa nieco nauci robi to velmi rad, stale to opakuje a otaca sa na nas ci sa na neho pozerame a tak sa usmieva, no rad sa predvadza a tak ho strasne chvalime ako je sikovny tak ho to bavi 🙂 Tak by som ti bola velmi vdacna za par slov, ak si v nasom marekovi spoznala mozno aj svojho chlapca a mozno by si mi vedela nieco odporucit ako mame postupovat a mozno co nas caka... Inak nas chlapec si rozprava cely den tou svojou recou a na vysetreni u psychologicky sme zistili, ze psychicky je velmi popredu na rozdiel od toho motorickeho vyvoja kde zaostava. Zatial papa a tesim sa na spravy od teba a na to ako sa vas malinky ma teraz. Som naozaj velmi zvedava.

alob
23. aug 2011

ahojte,už tu dávno nik nebol,má niekto skúsenosti s celkovou hypotoniou??Cvičíte bobata??

vavrenka
15. okt 2011

@alob ahojcek, sice neodpoveim na tvoju otazku 😉 , ale moja mala ma 4m a zistili jej hypotoniu, zrejme lahku, zatial nam rehab. sestra ukazala zopar cvikov, buduci tyzden sa ideme ukazat, ak do dvoch tyzdnov nenastane posun, tak musime ist na neurologiu. o.i. mala nezapaja brusny lis, a tak ma chuda problemy s prdkanim akakanim, takze nam niekedy placepriebezne cele dni,ale niekedy je to lepsie.
ja , ososbne by som 100% nesla cvicit vojtovku, ale o bobatovi som pocula, ze je to celkom fajn.

matat
21. nov 2011

Uz mame termin na reh. pobyt do Dunajskej Luznej od 4.12.....Ma niekto tento termin tiez?

lenkageciova
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lenkageciova
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lenkageciova
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
rolak
5. dec 2011

@monnaa
@marselkaaa napíšete @lenkageciova , čo je to hypotonia? @lenkageciova ,skôr ti niekto odpovie,ke´d ho konkrétne oslovíš,lebo to hneď vidí na monitore,že o ňom niekto rozpráva

najjulinka
5. dec 2011

Mam hypotonicke deti.... ... Lucinka sa narodila 32.týžden 1,2kg..... dobehla do normy v dvoch rokoch........... Ešte aj teraz ma od neurologičky, že mierna hypotonia 😉
Starala som sa o dieťa, ktore bolo v norme , všetko v pohode a aj tak v troch rokoch od neurologičky v sprave mierna či slabá hypotonia ale k neurologičke už nemusí od troch rokov.... a inak tabulkové dieťa 😉
Nikuška sa narodila 28. týžden 930gramov a od furt hypotonická , až napisali DMO forma hypotonická..... 😖 ☹ a teda ona je hypotonická riadne..... tam sa to nezaprie.... ma rok a 9 mesiacov a tešíme sa , že sa začla kývať na štyroch práve ....

Ja som si koli Lucinke zistovala, že čo to pre nas znači, že vlastne na nej už nič nevidno žeby zaostavala, tak že pozor pri jemnej motorike sa to može prejaviť - hlavne pri pisani a pod...... čo už vidim , že s kreslenim u nej to nie je valné, ale zas mne mnohí povedia, nech to neporovnavam zo sebou, že ja som aj na ZUŠku potom chodila a že to nie každe dieťa bavi kresliť..... ceruzku drži spravne a tlak na ceruzku ma spravny... kreslenie ju zjavne nebaví,a le ked jej diktujem čo ma kresliť, tak to kresli (hlavu, oči, nos, usta, ruky.... ), ale nevydrží kresliť dlho takto aby bolopoznať čo to je - jedneho maca, či jednu postavu a finito.... v školke voobec.... a na otazku prečo nechce v školke kresliť odpevd bola "lebo mi to nejde"........ takže uvidime o rok..... či to bude rovnaka bieda,a lebo naštartuje.......

lenkageciova
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mandragora22
6. dec 2011

@lenkageciova nasa ma 21 mesiacov a povie dokopy 5 slov a stvornozkovat zacala okolo 10. mesiaca, tak nestresuj 🙂 a je uuuuuuuuuuuplne v poriadku... mam pocit, ze niekedy ci uz rodicia, alebo lekari, az prilis sleduju dietatko a zbytocne stresuju.. nasa sa dlho len plazila, potom zacala behom mesiaca stvornozkovat, tahat sa na nohy a do roka aj pomaly chodit. potom uz behala ako furia, od cca 14.mesiaca nevieme, co je kociar, len na peso, a nerozprava doteraz. rozumie absolutne vsetko, dorozumieva sa s nami svojou znakovou recou, ani sme sa neucili ziadne trapne znakovanie podla "mudrych kniziek", proste si sama nasla system, ako nam nieco povedat, pismenka sa jej len velmi tazko tlacia z ust, a nie je jedina, co v takom veku este nic dokopy nepovie, tak sa ozaj neboj 😉 😉

najjulinka
7. dec 2011

@mandragora22 no štvornožkovať v 10mesiacoch je pohoda. .ale neštvornožkovať v 20mesiacoch je dosť blbé podla mna..... 😔 chodiť do roka pol je v pohode....... tvoja behala 14mesačna čo je total v norme ani nie na kraji normy, ale ked maš takmer dvojročne ležiace babo, tak ťa nikto nemusí presviedčať, že všetko je OK:....... lebo to OK nie je...........

mandragora22
7. dec 2011

@najjulinka
@lenkageciova juj, baby, ja sa ospravedlnujem, ja som tam prehliadla, ze rok a 8 mesiacov, ja som precitala iba 8 mesiacov ☹ pardon, preto som napisala, ze je to OK, fakt som to nevidela, prepacte 😒 ☹

rohacka
7. dec 2011

@lenkageciova predpokladam, ze chodite k neurologovi, na rehabilitacie, oni ti najlepsie povedia, co a ako. Precitaj si aj tuto temu dozadu, je tam aj par linkov, co mozu pomoct. V prvom rade poctivo cvicit Vojtovku, aspon ja odporucam. Jednoznacne vo vasom stave dvakrat do roka na liecenie!!!! A robit vsetko mozne, aby sa to pohlo dopredu. Pytaj sa, zmen lekarov, ktori nic nepovie, neporadia, hladaj na nete, skusaj vsetko mozne, aby ste ju nakopli. Vela sa jej venuj, rozpravajte, citajte, hrajte..... Nas maly ma lahku formu DMO, zacal chodit v 19.-tich mesiacoch (korigovane 17), s recou sme nemali nikdy problemy, takze to neviem poradit. Mozno by nebolo odveci kontaktovat nejakeho dobreho logopeda, ktory by bol ochotny venovat sa aj dietatku v takom utlom veku.

lenkageciova
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
misenka3
8. dec 2011

Ahojte aj ja mám hypotonického syna, je z dvojičiek.Druhý je úplne zdravý aspoň to. Malý má 14 mesiacov a len teraz začal loziť, hodne ho ťahá dvojča na ktoré sa pozerá síce smutno ( ty to vieš ja nie) ale aspoň má motiváciu.Ja viem, že ešte tak skoro chodiť nebude, ale keď sa to drží zatiaľ v norme hypotónie tak som taká kľudnejšia, mohla to byť aj dystrofia ale čo bude ďalej ,ťažko hádať.Už nám cvičiteľka navrhovala aj cerebrolyzín ale neurológ zatiaľ nie. Aj CK mal mierne zvýšené a vyjadrikl sa , že je to hraničné, aby ma to netrápilo.Nezostáva nám iné len cvičiť a dúfať.

monnaa
10. dec 2011

@lenkageciova - ako už písali dievčatá predo mnou, treba určite začať ihned cvičiť, najlepšie Vojtovu metódu. Jednoznačne konzultovať neurológa. Hypotonický syndróm znamená zjednodušene povedané , že je znížené napatie svalov, dieťatko je " slabé " , nezvláda preto kroky dôležité k chôdzi - plaznie, lozenie, sed.... Držím palce !

sandey
13. dec 2011

Vobec sa nestresujte, ked vam dieta nezacne nacas chodit... ja som sa tiez strasne stresovala (tiez mam hypotonicke dieta), lebo mal uz skoro 18 mesiacov a nic. A den pred 18 mesiacmi spravil svoje prve krociky a teraz bezka ako sarkan... sediet a stvornozkovat zacal az ako 12 mesacny. Takze ak neurologicka povie, ze to nie je nic vazne, tak nerobte paniku... 🙂

1212lucia
8. jan 2012

Ahojte mamičky, už som tu dávno nebola, rozhodla som sa, že vám nápíšem, keď sa to dobre skončí. Chcem aby to povzbudilo všetky maminy, ktoré majú detičky s diagnózou hypotónia. Začnem od začiatku, aby ste mali predstavu o tom ako to bolo a ako je to dnes. Môj syn sa narodil donosený v 40 týždni cisárskym rezom, ale drobný 2200 g a 47 cm. Stále spal ani hlad ho nezobudil. Už v pôrodnici mu zistili ľahkú hypotóniu. Od 3 mesiacov sme mali začať cvičiť vojtovku, ale dostal hneď v 6 týždňoch zápal pľúc - 2 týždne v nemocnici. Tam mi začali všetci doktori hovoriť, že za jeho hypotóniou niečo je. Malý sa vôbec skoro nehýbal, bol doslova ako handerná bábika. Takto to bolo skoro do jeho 6 mesiacov, doktori mi hovorili, že nech si otvorím oči, že tomu dieťaťu určite niečo je ( nejaká svalová choroba, alebo metabolická porucha). Chodili sme po všetkých možných vyšetreniach, nič mu nezistili, cvičili sme vojtovku od 5 mesiacov, lebo dovtedy býval často chorý a eše 2 krát hospitalizovaný. Cvičila som tri krát do dňa plakala som ja, ale on skoro vôbec, lebo nevládal ani plakať, taký bol slabý. Prvý krát zdvihol hlavu, keď mal 7 mesiacov. Bola som už psychicky nadne. Plaziť začal ako 11 mesačný, po štyroch sa mu chodiť nechcelo všetci ľudia sa už čudovali a ja som len plakala a plakala v noci som skoro vôbec nespala, nevedela som čo mám už s ním robiť, mala pochybnosi a niekedy som si hovorila, že možno mu ozaj niečo je, len že ja to nechcem vidieť. Bral aj cerebrolisin - ten mu nič nepomohol. A keď mal 15 mesiacov všetko sa zmenilo z ničoho nič začal chodiť po štyroch zo dňa na deň, ako úpný profík, Strašne som plakala od šťastia. Potom to už išlo, síce strašne pomaly, ale išlo. Začala som ho učiť stavať na nohy, vôbec to nevedel, horko ťažko sa udržal. Potom som ho učila tlačiť nejaké hračky, ale on to nenávidel, tak som to vzdala a chodila som s ním za ruky naprik tomu, že nám to rehabilitačné sestričky zakázali. Môj syn začal chodť sám ako 26 mesačný, zo dňa na deň, jeden deň sa ma držal za ruku a nie a nie sa jej pusiť a na druhý deň začal chodiť a hneď dopredu , do boku, dozadu, dokonca aj pobehol a odvtedy sa nezastavil. Z malého, vychudnutého, slabučkého a úplne tichého bábetka máme teraz bežca, ktorý sa nikdy nezastavý a neprestane rozprávať, je to malý huncút. Neurologička a ostatný lekáry hovoria, že je to malý zázrak , lebo nie vždy sa to takto skončí a obzvláš keď ho videli v takom stave ako bol, Neverili tomu, že je zdravý. Nič mu nie je, je to úplne normálne zdravé dieťa a ja som tá najšťastnejšia mama na svete. Každý deň sa z neho teším a ďakujem Bohu, že je to tak.
Bolo to pre nás veľmi ťažké, mám ešte staršieho syna ten mal len 3,5 roka ked sa mu narodil braček. Môj manžel od začiatku hovoril, že malinkému nič nie je, vždy ma povzbudzoval aj keď ma už musel nenávideť, keď som sa ho stále vypytovala tú otázku: "Myslíš si, že bude chodiť?"Bol velmi zlatý.
S malým so cvičila vojtovku až do 20 mesiacov, maminy neváhajte ju cvičiť pri deťoch s touto diagnózou aj ja som tomu zo začiatku moc nedôverovala a nenávidela som to, ale je to to najlepšie pre posilnenie svalov vašich detičiek, Ja som poslúchala rady rehabilitačných sestier, aj keď som si veľa krát myslela o tom svoje, Malému to velmi pomohlo. V kúpeloch sme nikdy neboli, lebo som nemala kde dať staršieho synčeka. Držím vám všetkým palce a myslím na vás a verte, že tieto deti vás prekvapia vtedy, keď to budete najmenej čakať, aj môj syn ma tak vždy prekvapil.

iwuskaaa
9. jan 2012

@1212lucia máte doma malý veľký zázrak 😉 . V opise som sa tak trošku našla aj ja, teda my s Tomáškom. Rozdiel je v tom, že Tomáško má hypertóniu. Bojujeme tiež s Vojtovkou, teraz sme začali kombinovať s Bobathom. Vždy si rada prečítam príbeh s rovnakým osudom, ktorý ma vždy povzbudí, zodvihne hlavu hore a dodá síl ísť vpred, ísť ďalej životom! Vďaka!
Tomáško zatiaľ "len" štvorkuje, stavia sa kade tade, som šťastná a ďakujem Bohu, že to je tak ako to je!
Tiež verím, že raz bude chodiť, robíme všetko preto, aby žil aj on plnohodnotný život, veď si to zaslúži! 😵

sisiska
9. jan 2012

mamicky, ktore mate mierne hypotonicke deticky, ked vstavaju z klaku, pomahaju si pri tom tak, ze sa opru ruckou o koleno? dakujem

bibina25
9. jan 2012

@iwuskaaa ahoj, chcem sa opytat, ako sa hypertonia prejavovala, odkedy cvicite Vojtovku a ake pokroky robi Tomasko. Ja mam takisto syna Tomaska (ma 4 mesiace a 1 tyzden), Vojtovku cvicime zhruba mesiac a pol, tiez je hypeertonicky, zaklanal hlavku dozadu, ale uz je to lepsie, pritahuje sa krasne do sedu, len este mame problem, ze na brusku dviha ritku, tak na to cvicime reflexne plazenie. Tiez mam niekedy pocit, ze to vzdam, lebo mi jeho plac trha srdce, ale rehab. sestra nas varovala, ze musime cvicit, aby neskor nemal problemy. Dakujem za odpoved.

iwuskaaa
10. jan 2012

@bibina25 ahoj, podľa mňa, podľa tvojho popisu, to u vás nebude trvať dlho a bude dobre.
My cvičíme od narodenia, takže je to už dlho, teraz už mesiac necvičíme, chodíme na kraniosakrálnu terapiu, veľmi si ju pochvaľujem.
Tiež zakláňal hlavičku dozadu, občas sa to stane aj teraz ešte.
Momentálne štvorkujeme už mesiac, tak sa teším aj z toho.
Takže len cvičte, fakt poctivo. Stojí to za to 😉
Ak niečo, napíš do IP 😉

lenicka1989
22. jan 2012

ahojte mohol bi mi niekto napisat co je hypotonicky syndrom moja mala ma 2 roky a este stale nechodi u neurloga mi povedali ze ma hypotonicky syndrom vie niekto kedy asi zacne chodit dava sama asi tak 4 kroky nevie rozpravat len baba dakujem vopred 😵

lenocka23
22. jan 2012

@1212lucia gratulujem k tvojmu malemu zazraku... 😉 je uzasny bojovnik..

my sme tiez hypotonicky, ale uz sa to v podstate dalo doporiadku, cvicili sme Vojtovku cca pol roka (skoncili sme ked mal maly tesne po prvom roku) ... inak sa uz velmi od rovesnikov nelisi, len drobnosri, ako schody, pripadne koordinacia noh na odrazadle a pod.... nam robia trosku problem.... chcela by som sa vas ale spytat na rec, nas maly tiez pouziva len par slovicok zvacsa na vsetko K-K alebo ka-ka, obcas sa zadari baba, tata, mama a pod... rozumie vsetkemu, dokonca aj vetam o ktorych si spatne myslim ze su dost zlozite.... je teda aj "zaostavanie" v reci prejavom hypotonie? az tak to neriesim, stale si hovorim, ze jazycek sa rozviaze, ale zacina ma to pomaly trapit... dakujem za nazory...

sandey
24. jan 2012

lenocka23: My sme chodili aj k psychologicke, lebo tiez maly je hypotonicky a zaostaval v pohybe a mam taky pocit, ze mi povedala, ze hypotonicke deti mozu zaostavat aj v reci, ale to sa dobehne...

lenocka23
24. jan 2012

@sandey dakujem... ja viem ze to dobehne, len som chcela mat potvrdene aj od ineho, ze to je spojene s tou hypotoniou.... pomaly mam pocit ze dnes sa uz katde dieta narodi s "nejakou diagnozou"... 😉

sandey
25. jan 2012

lenocka23: je to nespravodlive, ked su chori ti nasi malicki. my mame okrem hypotonie aj chore srdiecko, uz ako 7 dnovemu mu robili zakrok a este aj sme na diete, lebo mame intoleranciu laktozy...