Máte aj vy hypotonické dieťa?

nikuliq_
12. okt 2007

je tu niekto s hypotonickým dieťatkom? rada by som si vymenila pár rád infošiek a tiež zdieľala trápenia a radosti z pokrokov

sandey
25. jan 2012

@lenocka23 je to nespravodlive, ked su chori ti nasi malicki. my mame okrem hypotonie aj chore srdiecko, uz ako 7 dnovemu mu robili zakrok a este aj sme na diete, lebo mame intoleranciu laktozy...

lenocka23
26. jan 2012

@sandey to mi je luto, malemu drzim palce.... my okrem hypotonie nemame ine problemy...

pitik
26. jan 2012

@lenocka23 ja uz mam doma druheho hypotonika, prvy syncek bol hyportonicky plus torticollis, v 5 tyzdnoch mu operovali brusko, cvicit sme zacali okolo 4 mesiaca do neceleho roku, vsetko krasne dobehol, beha, skace, teraz chodime na plavanie, este sme chodili na detsku gymnastiku, ked mal okolo 2 -3 rokov, plynulo rozpraval v roku a pol, teraz sa mu usta nezatvoria 🙂 chodime sice na logopediu, ale to len kvoli sykavkam, co maju problem aj inak zdrave deticky. Ma starsiu sestricku, tak sa ju strasne snazil vo vsetkom dobehnut. S najmladsim, ktory ma presne tu istu diagniozu cvicime od cca 2,5 mesiaca, zatial to ide pomalinky, bude mat pol roka a o pretacani sa nam ani nesniva, ale ide to pomaly dopredu a verim, ze to tiez vsetko dobehne 🙂 . Len keby tak straaaasne neplackal pri tom cviceni ☹ . Neboj, drobcek sa urcite rozrozprava, treba mu dat cas, aj nehypotonicke deticky niektore rozpravaju neskor

lenicka1989
27. jan 2012

baby prosim vas mozte mi odpovedat na otazku ktoru som napisala?

lenocka23
27. jan 2012

@lenicka1989 laicky to znamena ze ma oslabene svalstvo... akoby handrova babika.. vy aj cvicite? lebo ak nie, tak sa cudujem.... my sme cvicili Vojtovku cca pol roka a dost nam pomohla.... chodit zacal ako 16 mesacny, tiez momentalne moc nenahovori, len nejake svoje slovicka, ale rozumie vsetko... kazdopadne, ak uz tak nie je, mali by ste cvicit, skus pripadne kontaktovat svoju pediatricku, isto ti poradi nejake cvicenie... drzim place.... 🙂

nat28
4. máj 2012

Ahojte, dnes mi na rehabilitacii povedali, ze mala je ako blatko, hypotonicka. 😢 Vraj by uz mala drzat vzpriamenu hlavicku, ale jej pada dozadu. Inak pasie koniky ukazkovo uz od 4 tyzdna, hlavicku zdvihne vysoko a dlho ju udrzi. Dost som sa vyplasila, co mam teraz cakat? Zajtra bude mat presne 2 mesiace

bibina25
5. máj 2012

@nat28 aj my sme mali ten isty problem, moj syncek drzal na brusku vysoko hlavicku, ale bolo to ZLE,
preto, lebo mal slabsie krcne a sijove svlastvo, nas pediater nas poslal na neurologiu a nasledne na cvicenie Vojtovky a veeelmi nam to pomohlo. Takze daj na rady lekarky a radsej chod na vysetrenie. Drzim prsteky.

nat28
7. máj 2012

@bibina25 ahoj, ako dlho ste museli cvicit Vojtovku? A kolkokrat denne?

bibina25
7. máj 2012

cvicime uz skoro pol roka, 3x denne, ale ja mam uz teraz pocit, ze mu to nepomaha, pomahalo mu to prve 2-3 mesiace, ak mas este nejake otazky tak prosim do IP, dakujem

vavrenka
11. máj 2012

@nat28 moja mala mala lahky az stredny hypotonicky syndrom, teda ma, necvicili sme vojtovku, ale nejake cvicenia podla ontogenetickeho vyvinu, teraz ma malicka skoro 11m a uz vstava okolo nabytku, tak sa tesim. samozrejme, ze sme museli ist aj na neurologiu a mala este zle drzi pliecka - rucky a brusko ma najviac oslabene, ale vyrazne sa posuva..

margarita
11. máj 2012

@nat28
aj nam zistili hypotoniu cca v 3 mesiacoch, cvicili sme skoro rok, 3x denne...dlho sa len plazila (rychlo a stylovo ako Winnetou 😉 ) az po tom, co sa zacala cca v 10mes. stavat na nozicky, sa nasledne naucila stvornozkovat, samostatna chodza prisla "az" v 16 mesiacoch. ale nelutujem, lebo odvtedy beha ako drak a je pevna, silna, zdrava - nachodi kilometre. neviem, ake by to bolo bez cvicenia, ale podla mna radsej cvicit, ako si neskor nieco vycitat. Je tu aj tema specialne o Vojtovke, pozri si to.
Nie je to zase az taky brutal, ako mnohe mamy pisu, aspon sa vycvicis na ignorovanie placu, ked sa Ti zacne v 3 rokoch na ulici zo vzdoru "hadzat o zem".
🙂
drzim palce.

deana4
13. máj 2012

ahojte mamičky, nám tiež diagnostikovali hypotoniu , dosť neskoro mali sme 13 mes.teraz má 15 mes. a už 2 mesiace cvičíme vojtovku ale nič ☹
máme problémy s chôdzou špičkujeme a nevieme sa prinútiť na celú nožičku, sestra na rehabke sa stále vyhovára že malá je už veľká a nedá sa s ňou cvičiť. Chcem skúsiť Dunajskú Lužnú. Poraďte nám čo s tým .Ďakujem 🙂

margarita
13. máj 2012

@deana4
je mozne, ze tym, ze ste zacali relativne dost neskoro, tak aj vysledky sa dostavia az po dlhej dobe.
pisala som hore, ze my sme cvicili skoro rok, a to nemala nijak vazne - len cim skor sa zacne, tym lepsie...poznam aj baby, co cvicia s vacsimi detmi, jasne, ze kladu silnejsi a tazsi odpor, to je smola, ale nic s tym nenarobis.

a kde cvicis? my sme chodili na Teslovu do Staminy, ale o Dunajskej Luznej som tiez pocula velmi dobre referencie, podla mna minimalne za konzultaciu nic nedas, chod skusit, co Ti povedia tam.
drzim palce.

deana4
13. máj 2012

@margaritajasné začali sme neskoro lebo detská lekárka hovorila, že malá je úplne ok keď nechodila a nelozila že má na včetko čas, mne sa to nepáčilo a odborní je odborník, potom som sa už ozvala že to nieje normálne a až na moje naliehanie nás poslali neurologovi, cvičíme zatial v detskom sanatoriu v NZ ale len 1 týždenne čo sa mi tiež nepláči ale nechcú ma dať viackrát vraj nemajú miesto a doma s nou cvičím 2 krát denne s plačom samozrejme, popozerám sa aj na Teslovu do Staminy dakujem za podnet. 🙂

margarita
13. máj 2012

@deana4
hmm, to je blbe. ja mam nastastie velmi schopnu pediatricku, ta nas radsej hocikam posle "zbytocne", ako neskoro...drzim palce, aby ste to zvladli, bude to asi dlhsie trvat, ale verim, ze to dobre dopadne.

kontakt na Teslovu je tu:
http://www.rehabilitacieteslova.sk/?utm_source=...

my sme neplatili nic, lebo nam pediatricka dala ziadanku a tak slo vsetko cez poistovnu...chodievali sme na cvicenie a kontrolu tak cca kazde 2 tyzdne, a cvicili 3x denne. akurat revala uz ked sme prisli na tu ulicu a parkovali 😒

adulik78
13. máj 2012

@monnaa ahoj chcem sa spýtať na tie rehabilitačné pobyty. Ja mám dceru a mame tiež hypotonicky syndrom ale mierny a od malinka sme chodili na vanove plavanie potom aj bazen fit lopty a teraz nám v 11 mes odporucili aj vojtovku ale moja neurologicka velmi nechcela vojtovku ze to nie je az take tazke postihnutie na vojtove cvicenie,aleod kedy cvicime vidim ze je to lepsie a ide to rychlejsie s pohybom. Ale este by ma zaujimali aj tie tehabilitacne pobyty. ak mozem poprosit o nejake info........... dakujem

monnaa
13. máj 2012

@adulik78 - my sme boli v martine a v Dun. Lužnej viac krát, do MT berú skôr menšie deti, vás by asi ešte zobrali, do Lužnej až do 18 rokov. Kde by si chcela ísť ? Všade je to to iné....
O Lužnej si môžeš prečítať niečo na www.tetis.sk, tam sa dá stiahnuť aj žiadanka , ktorú ti vyplní detský lekár, ortopéd alebo lekár rehabilitácie. Žiadanku treba čo najskôr zaslať a potom sa čaká 2-3 mesiace, dokým dostaneš termín. Chodí sa tam na 2 týždne, cvičí sa tam Vojtovka aj Bobath.
Do MT je najlepšie zavolať a dohodnúť sa s vrchnou alebo lekárkou o postupe, vačšinou chcú pred pobytom dieťa aj vidieť a sami si ho vyšetriť. Tam sa chodí tiež na 2 týždne.

misenka3
13. máj 2012

Babenky vydržte to a držte sa aj ja som s malým cvičila vojtovku ale pomohla nám, malý začal chodiť ako 16 mesačný ,ale aj tak som rada,ale ešte teraz je na ňom vidieť zaostávanie, radšej sedí a keď behá tak viac je na zemi ako na nohách ,ale som rada, že už nie je taký nevládny, ked si spomeniem, ked mal 4 mesiace a zdvyhla som ho na ruky ako handernú bábiku všetko viselo hlava, ruky ,nohy. len sa držte a vydržte.

nadenkaaa
13. máj 2012

@nat28 my sme mali diagnostikovanu hypotoniu od narodenia/predcasny porod/ -v podstate este v nemocnici som s nim zacala cvicit a cvicili sme do roka a vdacim vojtovke za vela -ale pravda je ze som cvicila poctivo a neposadzovala som maleho nechavala som ho najviac na zemi ,nepouzivala som ziadne choditka ani podobne vynalezy.. odporucam zohnat si knihu od Kiedroňovej rozvijej se detatko -tam je vsetko krasne rozpisane
boli sme aj na pobyte v mt a fakt nam to pomohlo
takze prajem len vela trpezlivosti vysledky sa dostavia len treba zotrvat ..obcas pridu aj chvile kedy sa cloveku zda ze dieta nenapreduje ale treba vytrvat ..

deana4
14. máj 2012

@margarita ja to chcem tiež cez lekárku a keď mi to neodporučí čo dúfam že áno tak keby náhodou tak si to skúsim na vlastnú žiadosť. Ďakujem pekne za kontakt pozriem si aj to 🙂 .

adulik78
14. máj 2012

@monnaa ahoj dakujem za info skusim sa spytat lekárky co ona na to povie.

lenocka23
14. máj 2012

@adulik78 aj nam hovorila neurologicka, ze Vojtovka je pre nas moc, ze az take zle to nie je, napriek tomu som sa odhodlala a cvicili sme Vojtu... detsky ortoped predsa vie lepsie rozlisit, co dietatu naordinovat... my sme teda cvicili len nieco malo cez pol roka a iba 4 cviky, ale pokroky sa dostavili velmi rychlo... nas maly to zas az tak tragicky neprezival a tym padom ani ja.. nedaj sa odhovorit a ak vidis ze malej to prospieva a nie je vystresovana, cvicte... drzim palce.. 😉

erika12345
14. máj 2012

Ahojte, chcem sa spytat, ci niekto z vas necvici s detickami podla knizky od Dolinkovej Cvicime s kojenci a batolaty. Mam doma hypotonicke dieta, Vojtovku moc nemusime, tak rozmyslam nad touto alternativou..Oplati sa? Pripadne, mate nieco ine podla coho cvicite?

monnaa
14. máj 2012

@erika12345 - ja som cvičila aj podľa tejto knižky, ale len ako " doplnkovo ", hlavná bola u nás Vojtovka. Cvičením Vojtovky sa totiž ovplyvňuje priamo centrálny nervový systém a dá sa ňou dosiahnuť omnoho viac ako len klasickým cvičením. Ale ak má tvoje bábo len hypotóniu ľahkého stupňa, tak možno by stačilo aj toto + plávanie je tiež super. Ak však neurológ doporučuje Vojtovku, určite by som neváhala, ja viem, je to ťažké mnohokrát, ale omnoho účinenjšie.

erika12345
14. máj 2012

@monnaa dik, maly ma teraz rok a Vojtovku cvicime od cca 9. mesiaca, ale nedari sa mi, maly je silny a vytrvalo reve...,neviem, aky ma stupen, nema to v karte uvedene, ale u neurologa sme este neboli a ani nas tam neposielaju, aj ked by som bola rada, lebo by sme aspon vedeli, na com sme..

monnaa
14. máj 2012

@erika12345 my sme mali tiež v tomto období krízu, malého som často neudržala pri cvičení, poznám to...niekedy pomôže zmeniť cvik, aby si ho lepšie udržala. K neurológovi môžeš ísť myslím teraz aj bez odporúčania prakt. lekára. V podstate povyšetruje reflexy , môže tiež vyšetriť svalové enzýmy, doporučiť usg mozgu ak je ešte fontanela otvorená a doporučiť aj nejaké lieky na podporu vyzrievania mozgu, napr. vit. sk. B. Držím palce!
najlepšie je s tou Vojtovkou začať do roka, vtedy je nervový systém najviac ovplyvniteľný.

adulik78
14. máj 2012

@lenocka23 My sme mali problem asi okolo 5-6 mes sa nam vyskytol aj nystagmus.to je mimovolné mihanie ocných bulb a kedoye niekto neved povedat ze z coho to bolo tak preto sa bali cvicit vojtovku aby drazdenim nevyprovokovali nieco zle. Ale v 11 mes sa to upravilo a vetdy sme zacali cvicit a fakt sa to lepsi mala si uz aj sama sadne a pomaly sa zdviha.Vojtovku budeme urcite cvicit aj plavat chodime aj na fit loptach cvicime a je to stale lepsie a lepsie.

lenocka23
14. máj 2012

@adulik78 tak to je fajn, ked vidis pokroky... to vie nakopnut k dalsiemu cviceniu... 😉 drzte sa..

adulik78
16. máj 2012

@lenocka23 dakujem urcite to zlepsi náladu lebo stale chodit o lekára k lekárovi a hladat iba nejaku poruchu a chybu je strasne vycerpávajuce.........vsetko naj aj tebe.............

libertine
17. máj 2012

nam zistili hypotoniu asi v 1,5m a cvicili sme vojtovku do 6m, potom uz to vymizlo.