Máte aj vy hypotonické dieťa?

nikuliq_
12. okt 2007

je tu niekto s hypotonickým dieťatkom? rada by som si vymenila pár rád infošiek a tiež zdieľala trápenia a radosti z pokrokov

onvie
29. nov 2012

@monnaa
V januári ideme na kontrolu do Lužnej tak sa popýtam na ten oblek. Skor si myslím že mali vyčerpaný limit z poisťovne a zato už nedávali. Vraj stojí cca1000,-€
Dám potom vedieť.

syrik
20. dec 2012

Aj my máme túto diagnózu....Sme len na začiatku...malá začína 9.mesiac, neposadí sa, keď aj sedí, ešte nie stabilne, nepretáča sa z bruška na chrbátik a z chrbátika na bruško sa len prevalí...Čaká nás Vojtovka...Nechápem, že doteraz si nič lekárka nevšimla...ešte mi v 6 mesiaci povedala, nerobte si nič z toho, keď sa nebude pretáčať, loziť, že niektoré deti to nerobia a zrazu bum...na neurológiu ešte len ideme...mávala tam predomnou s tabuľkami...ale včera sme ju dávali na nožičky a krásne sa udrží už v stoji...

lume
20. dec 2012

Ahojte, chcem sa opytat, ci vie niekto nieco o hyperpohyblivosti klbov? Toto diagnostikovala rehebilitacna lekarka nasej skoro rocnej dcerke a zaroven aj to, ze je hypotonicka. Sedi samostatne ale ani sa neplazi, nie to este aby lozila. Lekarka mi vysvetlila, ze ta hyperpohyblivost je to, ze ma rucicky aj nozicky v klboch az prilis pohyblive a preto sa jej neda lozit. Ideme chodit na rehabilitacie. Stretli ste sa s niecim takymto?

rebecca16
20. dec 2012

@lume ano, mám s tým skusenost. Hyperflexibilita klbov idu ruka v ruke s hypotoniou. Môj syn je hypotonik a ma aj tu hyperflexibilitu. No to, že nelozil, neplazil vtedy kedy mal (teraz to uz dobehol) nebolo hyperflexibilitou ale práve hypotoniou - tým, že bol skratka slabý. Môj syn bol na tom v roku rovnako ako tvoja dcérka. Teraz ma 15 mesiacov a uz ma za sebou prvé kroky. Takze za 3 mesiace dobehol, čo zameskal. Vojtovku som s ním nikdy necvicila. Pomohli nám v babyfite. Držím palce🙂

lume
20. dec 2012

@rebecca16 Dakujem za odpoved. Inak tu hypotoniu nie celkom chapem, lebo mala kope nohami ked je na chrbte ako profesionalny futbalista. Aj ja verim, ze jej rehabilitacia pomoze. Teraz zacina byt trochu viac pohybliva a je okamzite na bruchu,ked ju chcem prebalit 😀

onvie
20. dec 2012

@lume Hypotonia nemusí biť len o slabosti svalov ,tie svaly sú uvolnené.Moja dcérka má silné nohy aj ruky (spraví aj zhyb na hrazde aj 20drepov na konskom chrbte alebo jazdí aj po stojačky ale občas dostane tras a tie nohy povolia.
Našťastie deti s týmto problémom sa väčšinou pravidelným cvičením zlepšujú.

lume
20. dec 2012

@onvie dakujem za odpoved.

dai
20. dec 2012

@lume ahoj. aj my to mame - v 10tich mesiacoch sme este nesedeli ani nelozili - stacili ale 2 tt dojcenskej gymnastiky a maly sa krasne rozlozil, sam posadil aj postavil... samostarne chodit zacal v 14tt... je motoricky momentalne velmi zdatny ale aj velmi ohybny - nenormalne premety dokaze robit🙂

feb13
21. dec 2012

@lume Ahoj mam kamaratku ktora tu hypermobilitu ma, myslim ze jej to diagnostikovali az v neskorsom detstve a neviem o tom ze by mala nejake problemy ci zaostavanie v motorickom vyvine. Hypermobilita jej zostava asi uz na cely zivot kedze uz je dospela a stale to ma ale inak ziadne problemy jej to nerobi.

lume
21. dec 2012

@dai
@feb13 Dakujem dievcata, od januara zaciname rehabilitaciu, tak verim, ze to pomoze a dcerka sa rozhybe. Skusam s nou cvicit aj sama cviky, ktore mi ukazala lekarka, ale vyslovene to odmieta (nie som v tom este taka zdatna ) a zvykne sa upne zablokovat, prehne sa do luku a nedokazem s nou urobit takmer nic a samozrejme zufalo reve 🙄 .

lume
24. dec 2012

Este sa chcem opytat, ci je vhodne ist s dcerkou aj k neurologovi, nakolko hypotoniu diagnostikovala len rehabilitacna lekarka a nie neurolog.

bianca11
27. dec 2012

@lume Ahoj. Nam dg hypotoniu a az v Dunajskej Luznej po 10 mesiacoch zistili malemu i hyperflexibilitu klbov. Maly ako 10 mesacny iba lezal a prevracal sa z chrbatika nabrusko a spat. Vojtovku sme nemuseli cvicit, aj ked ma druhy tyzden naucili tri cviky, maly cvicil iba na lopte. Po troch dnoch nastali prve pokusy o sed, na stvrty den si sam sadol a zacal pomaly stvornozkovat. Ked sme odchadyali z dvojtyzdeneho pobytu vsetko sa mu posilnilo a vela tam toho ozaj necvicil. Spevnili sa mu svaly. Teraz by sme opat chceli ist na pobyt, aby sme sa mozno i na nozicky postavili. Momentalne ma 14 mesiacov.

majca92
28. jan 2013

@bianca11 ahoj, tak to ste urobili naozaj rýchlo pokroky, naša má 10,5 m. a je len na štyroch, štvornožkovať sa jej moc nechce, tiež sme hypotonický mierne. Ide jej to pomalšie ako iným detičkom, no ale aj tak si myslím, že každé dieťa má svoje tempo, hlavne že sa hýbu. Aj ja som rozmýšľala nad DL, kto by nás mal odporučiť? či môžme iniciatívne sami volať? páčilo sa Vám tam s bábom...ale pokroky ste urobili krásne, naozaj. ako ste na tom teraz? ďakujem za odpoveď....pekný deň všetkým

onvie
28. jan 2013

@majca92 Ahoj, keďže si z Ba tak môžeš chodiť na rehab. aj ambulantne . Na to nepotrebuješ žiadne odporúčanie .Stačí sa objednať na vyšetrenie a tam Ti už naordinujú procedúry. Ale určite nejaké vyjadrenie od neurológa nebude na zahodenie. Keď ideš ambulantne tak Ti všetko prepláca poisťovňa. Pri pobyte musíš za seba niečo platiť ale koľko neviem povedať lebo my chodíme ambulantne.

1212lucia
30. jan 2013

Ahojte maminki hypotonickych detí, mám 3 ročného synčeka, ktorý je od narodenia hypotonik. Chodiť začal ako 2 ročný. Chcem ho dať od septembra do škôlky, aby sa aj trošku viac rozrozprával, aj bol medzi deťmi. Aké máte skúsenosti a ako sa vaše deti zaradili? Na chôdzi je vidieť trošku zaostávanie, nakoľko mal aj pred 2 mesiacmi zlomenú nohu. Aj rozprávanie je na úrovni asi 2,5 ročného dietaťa. Navštevujeme aj logopedičku a reč sa mu zo dňa na deň zlepšuje. Hrozne sa toho bojím, či zapadne medzi ostatné deti. V septembri bude mať 4 roky dovtedy sa hádam ešte tá chôdza zlepší, hlavne schodov sa bojím, lebo si na nich zlomil tú nožičku, aj on sa ich dosť bojí, drží sa zábradlia alebo mojej ruky, sám nechce ísť. Budem rada za vaše skúsenosti. Ešte s ním budem chodiť plávať, tak hádam sa tá chôdza zlepší.

onvie
31. jan 2013

@1212lucia
Vitaj. Informácií je tu neúrekom.Ešte prípadne skús v diskusii "Deti s detskou mozgovou obrnou "
Zaujíma Ťa niečo konkrétne? My už v škôlke končíme a na rok do školy. 😉

1212lucia
31. jan 2013

@onvie
Dobre pozriem aj tam. Zaujíma ma len toľko, či si informovala o hypotónií učiteľky a či bolo nejaké výrazné zaostávanie voči ostatným deťom? Môj syn, zatiaľ vyzerá, že dobieaha svojích rovesníkov, ale pomaly. Cvičili sme Vojtovku do 2 rokov aj Bobata, dodnes sa snažím každý deň s ním cvičiť na fitlopte, aj na zemi brušáki ,drepi. .., ale stále vidím to zaostávanie v hrubej motorike. Ešte sa chcem spýtať,písala si vyššie o trase na nohách, ako sa to prejavuje?

onvie
1. feb 2013

Určite ich treba informovať aj o stálom sledovaní neurológom (majú potom od zriaďovateľa za neho peniažky ako za dve deti) Možno ho budú chcieť viesť ako integrovaného potom by mali asi ešte viac peniažkov. Ja som s integráciou nesúhlasil aby nemala úľavy a aj pri pohybových aktivitách nebola vylučovaná . Takto učiteľky brali ohľad celú dobu a keď videli že nevládze tak pomohli alebo ju nenútili . Pravidelným cvičením (takmer akýmkoľvek ) sa táto dg. zlepšuje ale treba sa zmieriť s tým že je to na celý život a je len na vašej práci s dieťaťom do akej miery to bude v budúcnosti vidieť. V každom prípade my sme zatiaľ v takom stave že kto ju nepozná tak o postihnutí ani nevie a keď to ľudia zistia sú prekvapený. Treba využiť všetky možnosti na rehabilitáciu či už v štátnych zariadeniach alebo predražených komerčných.
Plávanie je určite dobré treba skúsiť bicykel alebo koníky a tú chôdzu po schodoch treba cvičiť aby si mozog zafixoval ten pohyb.
Ten tras sa objavuje keď sa dlhšie nehýbe (po spánku) alebo keď chce niečo veľmi rýchlo spraviť. Jednoducho sa roztrasú nohy ako na nejakej vrtkej plošine.
Nezabúdaj aj na jemnú motoriku( kreslenie ,lego ,lepiť a strihať papieriky) aby vám to neskôr nerobilo problémy.

onvie
1. feb 2013

@1212lucia Určite ich treba informovať aj o stálom sledovaní neurológom (majú potom od zriaďovateľa za neho peniažky ako za dve deti) Možno ho budú chcieť viesť ako integrovaného potom by mali asi ešte viac peniažkov. Ja som s integráciou nesúhlasil aby nemala úľavy a aj pri pohybových aktivitách nebola vylučovaná . Takto učiteľky brali ohľad celú dobu a keď videli že nevládze tak pomohli alebo ju nenútili . Pravidelným cvičením (takmer akýmkoľvek ) sa táto dg. zlepšuje ale treba sa zmieriť s tým že je to na celý život a je len na vašej práci s dieťaťom do akej miery to bude v budúcnosti vidieť. V každom prípade my sme zatiaľ v takom stave že kto ju nepozná tak o postihnutí ani nevie a keď to ľudia zistia sú prekvapený. Treba využiť všetky možnosti na rehabilitáciu či už v štátnych zariadeniach alebo predražených komerčných.
Plávanie je určite dobré treba skúsiť bicykel alebo koníky a tú chôdzu po schodoch treba cvičiť aby si mozog zafixoval ten pohyb.
Ten tras sa objavuje keď sa dlhšie nehýbe (po spánku) alebo keď chce niečo veľmi rýchlo spraviť. Jednoducho sa roztrasú nohy ako na nejakej vrtkej plošine.
Nezabúdaj aj na jemnú motoriku( kreslenie ,lego ,lepiť a strihať papieriky) aby vám to neskôr nerobilo problémy.

rohacka
1. feb 2013

@1212lucia nas maly ma lahku formu DMO, mierne problemy s chodzou a koordinaciou. Prvy a druhy rok v skolke bol zaradeny medzi trosku mladsie deti a tym padom v pohode za nimi zvladal - oni maju kratsie prechadzky a podobne.

monnaa
1. feb 2013

@1212lucia - ahoj, máme asi podobne staré detičky , môj syn mal v septembri 3 roky, cvičíme od 4. mesiacov doteraz Vojtovu metódu / teraz už len raz denne / + občas plávanie, Bobath, fit lopty. Do škôlky nastúpil presne v 3 rokoch , ja som sa toho dosť bála, učiteľky som o všetkom informovala, ale na moje prekvapenie mi po čase povedali, že keby som im to nepovedala, ani by si nevšmili nič závažné, snáď že trochu zaostáva v hrubej motorike a reči, ale to tam majú bežne u chlapcov v tomto veku. Škôlka malému moc pomohla, jednak tam denne ráno aj cvičia, + precvičuje jemnú motoriku, sociálny kontakt, výrazne sa zlepšila reč / teda ešte je stále nečistá, ale slovná zásoba už super / , celkovo akoby išiel vuiac dopredu po mentálnej aj pohybovej stránke. Integrovaný nie je , v podstate zvláda všetko čo ostatné deti, len nevi ešte dobre skákať, chôdza do schodov je s pridŕžaním sa, občas už aj samostatná, ešte problém s vyzliekaním a obliekaním. 1-2 x do roka chodíme na rehabilitačné pobyty, práve sa chystáme do dunajskej lužnej.

bianca11
1. feb 2013

@majca92 My sme mali odporucanie od neurologa. Ked byvate blizko radsej by som chodila ambulantne. Vyjde to ovela lacnejsie. Nas to stalo 111 e. No stalo to zato, lebo nic blizsie nemame... Dost sme sa tam nudili. Maly bol po cviceniach unaveny, takze poobede sme nemali uz nic iba prechadzky. Nam sa pacilo. Len jedna nevyhoda bola, ze to nie je v jednej budove, ale trebalo chodit hore dole, my sme tam boli tiez v dost blby termin, raz bolo teplo, na dalsi den chladnejsie a dazd. Vela deticiek ochorelo, lebo mali sme tam rano kupanie a asi po hodinke cvicenie, potom obed a nedalo sa to v jednej budove. Teraz sa maly postavi, prejde s oporou, po schodoch vylezie ako nic. Len este nechodime... zatial,,.

1212lucia
1. feb 2013

Ďakujem, za vaše reakcie. Malý my ide do tej istej škôlky, ako starší syn. O tom, že má ľahkú hypotóniu vedia, nemajú s tým, žiaden problém, kôli tomu, že jeho rovesníci sú v triede, ktorá je už plná bude zaradený medzi menšie deti a to je super, lebo jemu to bude tak akurát. Sú tam strašne všetci zlatý, ústretový, chodia tam deti s rôznymi menšími problémami, napríklad rečovými, u staršieho syna mali napríklad chlapčeka, ktorý nosil takú ortézu medzi koliekami, neviem presne ako sa to volá, učiteľki mu ju aj niekoľko ráz denne dávali hore dole pri prezliekaní, pomáhali mu po schodoch aj vonku. Takže nakoniec to bude asi v pohode. Mi máme strašné šťastie, že žijeme v Nitre, lebo je tu super rehabilitačné centrum-, máme super neurologičku a asi aj tá škôlka bude v pohode. Do rehabilitačného centra sme chodili bezplatne skoro do 3 rokov, potom nás vyradili, lebo už to bolo lepšie. Chodili sme tam najprv ambulantne cvičiť, neskôr sme tam chodili do takej akoby škôlky, kde bolo viac detí aj spolu s mamičkami, tu sme s detičkami spievali, cvičili na fitloptách, kreslili, učili sa sami papať a medzi týmito činnosťami chodili deti do telocvične a individuálne sestričky odcvičili s deťmi v prítomnosti mamičiek, aby vedeli ako majú s nimi doma cvičiť. Väčšie deti tam chodia na 4 hodiny, ale už sú tam sami a majú vážnejšie diagnózy (DMO.-ťažia, Dawnow syndróm atď) aj malý by tam mohol chodiť, ale ja som nechcela, lebo on potrebuje aby ho ťahali zdravé deti. Malý možno ani nebude mať taký problém so škôlkou, ale ja 😉 . Prehnane ho asi pozorujem a bojím sa, že bude bezomňa.

domoracka
6. feb 2013

ahojte, som z trnavy a neviete my niekto poradit kam sa da cvicit s dietatom? Mala ma hypotoniu a ma 9 mesiacov... Ked citam prispevky tak sem zapadame 🙂.. Do Luznej sa da objednat na pobyt? a viete mi poradit ake to tam je? ci sa nam tam vlastne oplati ist alebo len ambulantne dochadzat... Vsak uz neviem co mam vyskusat aby som jej pomohla, chodime plavat, cvicime aj na lopte aj masaze aj vojtovka aj ked len raz za tyzden lebo uz mi pride uplne pasivna a vobec to nezabera... Poradte nieco prosiiiiiiiiiiim. Maca

onvie
6. feb 2013

@domoracka v Častej je hipoterapia vyskúšaj

felycity
6. feb 2013

Rehabilitačné centrum, Bratislava - Petržalka na Jankolovej, vrelo odporúčam!

felycity
6. feb 2013

@domoracka Rehabilitačné centrum, Bratislava - Petržalka na Jankolovej, vrelo odporúčam!

domoracka
7. feb 2013

dakujeeem velmi pekne za rady, na hypoterapiu sa chystam je pri trnave v Modranke tak uvidime. len neviem ako to je ze od kedy sa da chodit ...

onvie
7. feb 2013

@domoracka
do hipony chodia tuším od šiestich mesiacov

1212lucia
16. feb 2013

Ahojte maminky, tak dnes sme boli prvý krát plávať, bolo to super. Malému sa veľmi páčilo, bolo vidieť ako mu pekné musí pracovať celé telíčko, dokonca plával aj sám len s penovymi rukavnikmi, takže na prvý raz to bolo výborné, ani som to nečakala. Môžem len odporučiť, lepšie ako cvičenie doma, príjemná zmena a dobre to posilní celé telo. 🙂