Máte aj vy hypotonické dieťa?

nikuliq_
12. okt 2007

je tu niekto s hypotonickým dieťatkom? rada by som si vymenila pár rád infošiek a tiež zdieľala trápenia a radosti z pokrokov

cucoriedka01
27. máj 2009

Caute baby, chcem sa opytat, kto vie poradit, co mam robit.MAM dcerku, teraz mala 20,5 mes. narodena o mesiac skor, v podstate bola vzdy o mesiac pozadu, zacala stvornozkovat ako rocna, ale stale sa nestavala, tak sme isli na neurologiu a doktorka povedala, ze mam ju este nechat.postavila sa 16,5 mes. a teraz sa vsade postavi , ruckuje okolo nabytku, chodi za dve ruky a pomaly uz aj za jednu. Ma lahky stupen hypotonie to mi potvrdili dve nezavisle neurologicky a odporucili mi cvicenie na fit loptach co dlho robime a plavanie.No povedali mi, ze mam ju nechat, ze ona sa uz pusti, mam prist o tri mesiace na kontrolu. Mala je dost opatrna a ma aj male a ploche nozicky. A TERAZ dnes som bola v EUROMEDIXE { PRO CARE } u rehabilt.pracovnika, ten ze jednoznacne VOJTOVA METODA, ze sama sa mi nepusti ak to nezacneme cvicit a ja som nasla clanok, kde sa pise, ze pokial je dieta mozgovo v poriadku { co mala je dokonca popredu } tak ze sa VOJTOVA neodporuca. On mi uplne zrusil fit lopty, ze to je pre nu zle, pritom obe neurologicky VOJTU neodporucili ale odporucili fit lopty a plavanie na spevnenie svalstva.Neviem, co mam urobit, ci zrusit tu VOJTOVU buduci tyzden alebo to skusit, aj sa bojim, aby som jej nahodou nieco zle nevyviedla, ona robi pokroky aj ked pomalsie. Ma niekto podobny problem? Neviem ci to rehab.pracovnik v EUROMEDIXE myslel seriozne, alebo si chce nahnat dalsieho platiaceho pacietna, kedze je to nestatne zariadenie.dakujem za odpovede.

martina46
28. máj 2009

cucoriedka, zial neviem poradit, ale iba mi napdalo, nebude ta vojtovka pre nu moc drasticka? ved uz je velka!!!!
m mame tiez cvicit na fitlopte - lahka hypotonia - zacala sa pustat az pred par dnami. o tyzden ma 18 mes. narodena o 3 tyzdne pred TP.
hm, je to zvlastne... taketo tvrdenie proti tvrdeniu.... skus sa este opytat aj v tejto teme:
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

lili91
30. máj 2009

cucoriedka, moja mala, ked sa narodila, bola hypotonicka. od 2 mesiacov chodime cvicit do rehabilitacneho centra. ale necvicili sme priamo vojtovku (ta je o presnom zatlacani urcitych bodov) ale cvicili sme reflexne cviky (dietatko sa da do urcitej polohy, pridrzi a tym ako sa z tej polohy snazi dostat, napina svaly a tym sa mu posilnuju). cvicili sme podctivo do 7-8 mesiaca aj doma. vsetko zacala robit na cas, lozila neskutocnou rychlostou a vsade, len chodit nie a nie. pustila sa ako 18 mesacna. vsetky deti v rovnakom veku naookolo uz davno chodili...ale musim povedat, ze aj ked to trvalo dlhsie, ked zacala chodit, nepadala na rozdiel od deti, ktore zacali chodit skor. pomaly bude mat 2,5 roka a tento tyzden sme boli na kontrole u neurologicky, pochvalila ju. v niektorych veciach je motoricky dopredu a v niektorych nie. ale aj dr povedala, ze je to individualne. niektore deti su opatrnejsie, ine idu hlava-nehlava...ak tvoja mala napreduje, podla mna tomu treba nechat z casti volny priebeh a z casti jej trochu pomoct cvicenim, aby svalstvo spevnelo. aj my sme vela cvicili na fit loptach a tie reflexne cviky sa daju uz v takomto veku robit kvazi aj hravou formou...

cucoriedka01
3. jún 2009

AHOJ LILI, dakujem za nazor.Mala bola do roka ok, mozno max.mesiac pozadu chodili sme civicit na lopty, len ked zacala stvornozkovat a dlho sa nestavala potom to zacala moja pediatricka riesit a poslala ma k neurol. , ktora povedala, ze ma lahku hypotoniu { to mame potvrdene este aj od dalsej }.Mala ide uz aj za jednu ruku, aj ked trosku este tarbavo a opito, ja si myslim, ze musi jej este spevnit brusne svalstvo, tym ze sa neskor postavila a bola uz vysoka tak jej to dlhsie aj trva.Od kedy sa postavila v postielke sama je to koniec 4 mesiaca ,robi pokroky, mozno pomalsie ako ostatne deti , ale je uz aj opatrnejsia.Cvicime kazdy den doma na fit lopte, chodime plavat a mozno skusime aj tie refl.masaze.Ja uz to neriesim, pre mna je podstatne , ze je mentalne ok, tak bude chodit neskor ako ostatne deti, no co uz, ved to rychlo dobehne. Ak by sa to prejavilo skor, tak mozno by sme uz chodili, ale tie svaly sa nespevnia za 24 hodin.Obe neurologicky mi povedali, ze musi spevniet a potom sa pusti a nerobili z toho vedu,len u nas je to tak, ked dieta nejde podla tabuliek tak urcite mu nieco je je zaostale alebo neviem co. Ked sa ma niekto opyta, ze co este nechodi, tak poviem nechodi, ale zato opakuje slova, hovori a od 10 mes. kaka na nocniku a teraz sa uz aj pyta cikat. A potom su ticho.KAZDE dieta je v niecom inom sikovne a hlavne kazde dieta je pre kazdeho rodica najkrajsie a nasikovnejsie.

lili91
3. jún 2009

cucoriedka presne tak...u nas sa az prilis vsetci doktori riadia tabulkami a maloktore dieta im do nich presne zapada...aj nas dlho vsetci riesili, ze este nechodi...ale tiez sa mala prejavila v inych oblastiach...skoro zacala hovorit, naucila sa pocitat do 5 🙂 , dokonca aj basnicky a pesnicky si zacala skoro pamatat...takze, ak su mentalne ok a fyzicky nie je nejaky zavazny problem, diagnoza, oni to casom dobehnu...vela robi aj genetika...ja som tiez zacala neskoro chodit a dlho som bola taka trochu "nemotorna" (uz som bola v skolke a po schodoch som isla len tak, ze som sa drzala zabradlia a z druhej strany ucitelky za ruku) a tu som!!! a vdaka Bohu, zdarava...

antoniapetra
4. jún 2009

CUCORIEDKA: Ahoj 🙂 moja malá ma 2 roky a od 2mes.cvičíme Vojt.metódu. Malá všetko dobehla len nechodíme ešte na wc 😒 ale pozná celú abecedu a vie rátať do 10 🙂. Nemyslí si že Vojtovou metódou sa dá niečo pokaziť, pokiaľ správne cvičíš... ja to na tebe ale hyp. je problém na celý život s tým súvisia nové a nové probl. hyp. patri do skup DMO. deti ktoré majú DMO sú aj mentálne post. hypotónia je problém svalstva(motoriky) a signálov do mozgu....

cucoriedka01
4. jún 2009

AHOJ ANTONIAPETRA, nechce sa mi tu cele rozpisovat co a ako, ale mala ma formu lahka hypotonia, co sa tyka ment.postihnutia, asi by sa to uz prejavilo, ako som pisala praveze je velmi sikovna v inych oblastiach, len v hrubej motorike zaostava. Neuroligicky mi povedali, ze deti s lahkou hypotoniu to pohybovo postupne dobehnu, len treba davat pozor na ortop.problemy ako je skolioza chrbtice atd. To znamena, chodit k ortopedovi na nejake prevent.prehliadky. Neviem, je vela hypotonickych deti, ktore su mentalne v poriadku, takze v tomto s tebou nesuhlasim, ze hypotonicke deti su jednoznacne ment.postihnute.Co si o tom myslite ostatni?

cucoriedka01
4. jún 2009

Mozno som zle napisala, co som chcela riesit, resp,uz riesim nieco ine, co som chcela.Mne islo o to , kto Vam predpisal cvicenie VOJTOVOU METODOU, pretoze mne ho dvaja neurologovia neodporucili pri diagnoze lahka hypotonia a mentalne ok, odporucili plavanie a fit lopty na spevnenie svalstva a rehabil.pracovnik v nestatnom zariadeni trval , ze len ked zacneme cvicit VOJTU mala sa pusti mojej ruky a zacne sama chodit. Toto som vlastne chcela riesit.

antoniapetra
4. jún 2009

cucuriedka: nie. jasné, ze deti s hyp. su mentalne ok. zle si ma pochop. hyp.je problém motoriky, svylstva nie intelektu

anna0107
31. aug 2009

Ahojte dievčatá milnulí týždeň sme boli u doktorky a povedala nám že máme hypotoniu. Tak som začala patráť po internette a narazila som na túto stránku. Mam syna ktorý má 2 roky. porod som mala v pohode. hlavičku dvíhal už ako 3 týždňový, chadiť začal ako 11 mesačný už skoro dobre rozpráva a vojtovku cvičíme od 8 mesiaca. bojím sa neviem čo na neho čaká v budúcnosti. pomôžte mi. Dakujem

kesinka
1. sep 2009

Anna a preco si zacala s malym cvicit vojtovku?

anna0107
1. sep 2009

Ahoj kesinka my sme od malička chodili že máme vytúpenú kostičku na čele ale to už máme v poriadku. Chodíme do sanatoria ktore sa špecializuje na takéto detičky ktoré majú problémy s nožickami a cvičia tam vojtovku. teraz cvičia večšinou na loptách a malému sa to strašne páči. ale synovej cvičiteľke sa to nezdá ze by mal hypotoniu. tak ja už neviem ale zajtra ideme este k jednému doktorovy a uvidíme čo povie ten. hrozne sa bojím stále plačem. bojím sa o neho. je pre mna všetkým. A ty tiež máš nejaké skúsenosti s hypotoniou?

kesinka
1. sep 2009

Mala je hypotonicka. Mne to teda nikto nepovedal ale precitala som si to v prepustacej sprave z porodnice. Tiez, ze nam doporucuju rehabilitaciu. Tak som to povedala obvodnej a ona na mna velke oci ( ocividne tu spravu necitala ) -ze jej sa nezda. Ze nie je treba s nou cvicit. Pytala som sa, ze co to vobec znamena a povedala mi, ze ma mat ochabnute svalstvo. No mne to bolo tiez divne lebo ona strasne sermovala rucickami, nenormalne. Ale to mi robila uz v brusku. Tiez som sa bala a tak som zacala s nou sama doma cvicit. Nie Vojtovku ale normalne cviky ako sa cvicia na telesnej- jasne, ze take pre babetka ako pripazit, upazit,....a strasne sa jej to paci.
A teda je topravda, ze hypotonicky znamena, ze ma svalstvo opadnute? Alebo naopak, ze sermuje a nevie to ovladat? Nasa Dr. ma uz snad 100rokov tak jej moc neverim.
Ty ako chapes tu hypotoniu? Alebo co ti povedali?

anna0107
2. sep 2009

mne povedali že je to ochabnutie svalstva a že nebude mocť by "profesionálny športovec" to bolo všetko čo mi povedala doktorka. Preto dnes idem k druhemu doktorovy. Uvidím čo nám povie ale strašne sa bojím.
sila že tebe njič nepovedali a len si si to prečítala v prepúštacej správe. Vieš čo malý ma tiež starú doktorku ale je v pohode som s nou spokojná. Už si bola na neurologii alebo na ortopedii?

kesinka
2. sep 2009

Ano, boli sme na neuologii kvoli tomu ze mala je predcasne narodena. Boli sme tam, ked mala 2 mesiace - doky, ze onna nej absolutne nic nevidi ( a to sme tam len vosli ), ale ze nam da kontrolu. No a teraz sme tam boli ked mala mala 4 mesiace a 3 tyzdne a povedal, ze jej nic nie je, ze uz nemame chodit. A bolo. NIc viac. Pri malej bol asi 30 sekund a inac cely cAS SEdel za stolom. Moc sa mi tiez nepozdaval, ale hadam je to doktor. A estev tej sprave bolo, ze je to tazsi stupen hypotonie. Tak nechapem. A ze nebude sportovec? To som ani ja nebola 😀

martina46
2. sep 2009

Ono ide o to, že príliš aktívny šport by mohol uškodiť, ale zas treba, aby dieťa vhodne športovalo, nám odporučili plávanie. Aby sa tie svaly spevňovali, lebo ináč hrozí skolióza. Tiež nám dr kázala dbať na váhu, príliš veľká váha je tiež na príťaž. Samozrejme, teraz to ešte nie je aktuálne, ale neskor.

anna0107
2. sep 2009

to je pekne ale vraveli niečo iné o ťaškej hypotonii. Ale neverím že doktor može zhodnotiť dieťa spoza stola.
A ako už dvíha hlavičku? Ozaj my sme dnes boli u toho doktora a on nám povedal že nemáme hypotoniu ale že máme ploché nožičky a večšiu vôlu v klbikoch. Ale to má dedičné lebo aj my s manželom máme.
Kesina nerozmýšlala si nad iným neurológom?Ja neviem kde bývaš a či máš nejaké širšie možnosti ale mala by si to skúsiť. Ahoj Maťka a ty ako?

kesinka
2. sep 2009

Juuj, tak to je Super. Nie, ze mate ploche nozicky, ale ze hypotonia nie je.Mala zacala zdvihat hlavicku a teda na niekolko sekund ( cca 20 ) uz v porodnici. Bola mala sikula. Ked sme boli prvykrat u toho dokyho tak napisal do zaznamu, ze si hlavicku drzi slabsie,teraz pisal, ze uz je OK. Nad zmenou som vobec neuvazovala, lebo tu nie su take moznosti. A preco si tvoja doktorka myslela, ze mate hypotoniu?

martina46
2. sep 2009

anna, no mala uz pekne chodi, zacala v roku a pol a asi mesiac jej trvalo, nez sa uplne rozchodila, ale zato hned chodila a nepadala 😀 np cvicenie som cele prazdniny zanedbavala, jeda nozka je (bude) asi plocha ☹ ideme 10.9. na kontrolu, tak som zvedava.
a urcit diagnozu od sedu za stolom, no to nekomentujem 😖

anna0107
3. sep 2009

Kesina my sme boli na ortopedii a doktorka chytila synovy ručičku pomačkala ju a povedala že je hypotonický.Preto sa my to nezdalo. Tak potom sa vôbec nemusíš báť podla mna ked bola malá taká šikovná.
Maťi daj potom vedieť ako ste dopadli držím palce.
Azaj baby skade ste?

kesinka
3. sep 2009

Ja som z Puchova - taky maly zapadakov.
No ploche nohy mam ja, aj manzel, takze to vyzera,ze ich bude mat aj mala, ze? ☹ Chutatko, musi si prejst vsetkym 😢 .

m.j.271
10. nov 2009

Ahoj dievcata,mam 9-tyzdnoveho synčeka a dnes nam neurologicka oznamila,ze budeme cvicit vojtovu metodu.Ide o to,ze mu hlavicka prepadava dozadu,nozicky flektuje--neviem co to znamena, aktivne sa nepritahuje a v polohe na brusku nedviha hlavicku.Neurologičkin zaver znel...CTP-axialny hypotonus, kineziologicky I.trimenon.Chcem sa vas spytat ci sa niektora z vas uz s tymto stretla?A co to vlastne ten CTP-axialny hypotonus znamena.VOJTOVKU budeme chodievat cvicit do Ziliny.Mam velky strach z toho, ze to maleho bude boliet a velmi bude plakat.Ved je to predsa este,len babetko. ☹

rohacka
10. nov 2009

M.j. - CTP znamena centralna tonusova porucha, axialny hypotonus - znizene svalove napatie (slabe svaly) na celom trupe. To, ze je na I. trimenon, je v pohode - akoze prve tri mesiace zivota. Vojtovka je na takuto diagnozu jedinecna a nenahraditelna, myslim. Urcite cvic a onedlho uvidis vysledky. Nech co najviac dozeniete cim skor, do roka je mozog dietata najviac plasticky, takze viete veeeeeela dobre urobit cvicenim. Drzte sa! Inac, my sme mali presne tu istu diagnozu. Teraz uz len ciastocne, ale cvicili sme az od 5. mesiacov, co je zle, neskoro. A cvicenie zvladnete, pozri temu Cviceni Vojtovou metodou, tam Ti poradia.

m.j.271
11. nov 2009

Ahoj rohacka, dakujem ti velmi pekne za vysvetlenie.Chcem sa ta spytat ci tvoj syncek alebo dcerka, kolko maju mesiackov ci rôckov, a ci vyvojovo nezaostavaju za inymi detickami mam na mysli chodenie, sedenie, rozpravanie..Nevies nahodou ako prebieha SONO MOZGU, tam sme objedneny v januari.Neviem ako tvoje dietatko, ale nam hovorila neurologicka, ze ho mame nachavat lezat na brusku, spinkat normalne na chrbatiku, ibaze malemu sa to vôbec, ale vôbec nepaci, vydrzi zhruba 2-minutky v pokoji a potom zacne plakat, tak ho zoberiem na ruky kym sa upokoji, a ked sa upokoji tak ho dam zasa ako tzv.lietadielko vtedy neplace asi citi, ze je na rukach.Aj ty si to tak skusala, alebo tvojmu dietatku sa na brusku pacilo? Zatial ahoj 😉 😉

zuza.m
11. nov 2009

my sme sice nemali žiadnu z diagnoz ale tiež sa mu na brušku nepačilo.davala som ho aj na fit loptu tam neplakal tak vyskušaj aj ty.jemne som ho pohupovala do stran a to s amu pačilo.

rohacka
11. nov 2009

M.j.-my sme teda zaostavali, a riadne. Otacat sa zacal ako 9-mesacny, plazit ako 11-mes., po styroch a sadnut si ako 1-rocny, chodit samostatne ako 19-mesacny (bez odratania predcasneho narodenia). Tiez nechcel byt na brusku - ale potom mi to vysvetlili na rehabke, ze preto nechce lezat na brusku, lebo ma slaby chrbatik, rucky, takze ked si nechce lezat na tvari, dviha hlavu v casti krku, co je teda riadne neprijemne aj pre dospeleho. Preto musis s nim cvicit, aby si posilnil chrbatik, rucky, brusko, aby mal silu a robil vsetko to, co ma hoci aj s miernym omeskanim. Davaj ho na brusko, aj ked sa zlosti - je to NAJLEPSIA gymnastika pre babatko - radsej na kratsie, napr. na 2-minutky, ale niekolkokrat za den. Pri lietadielku si tiez posilnuje svaliky, to mozes robit. A tiez ako Ti tu radia - fitloptu, polozit na brusko, jemne pohupovat do stran (len par centimentov). Sono mozgu je v pohode - bezbolestne, na hlavicku v casti velkej fontanely mu daju ultrazvukovy ciry gel a lekarka mu bude prechadzat po hlavicke takym pristrojom, bude sa jej to zobrazovat na monitore (ako sme chodili na ultrazvuky v tehotenstve) a hned Ti povie, co a ako. My sme chodili v ramci neurologie na sono pravidelne kazde 2 - 3 mesiace, kym mu nezrastla fontanela. Potom sa to uz neda. Je kopu babatiek, co maju podobny problem, ako mas ty, len si sa mozno s tym v blizkom okoli nestretla. Hlavne zacnite cvicit a uvidis vysledky, skor alebo neskor. Ale ked prepasies cas, kedy mozes cvicit, potom to uz tazko dozenies. Vela zdaru!!! My cvicime Vojtovku uz viac ako 2 roky, maly spociatku plakal, a velmi, ale uz si na to tak zvykol, ze teraz uz neplace, obcas mi povie - netlac ma tak silno 😀

m.j.271
11. nov 2009

Rohacka zatiel ti pekne dakujem 🙂 A drzte sa. AHOJ

lenocka5
11. nov 2009

Ahoj rohacka, chcem sa spytat, preco cvicite tu vojtovu metodu uz tak dlho? 2 roky sa mi zda veeelmi dlho. My sme boli tiez nuteni zacat cvicit vojtovku s dcerkou, ale zacali sme velmi neskoro, az v 15 mesiacoch, pretoze aj ked uz skoro sama chodila, nevedela sa sama posadit, postavit, pretocit na chrbatik a tak. Uplne preskocila tieto fazy vyvoja, pani doktorka povedala, ze sme naozaj ojedinely pripad. Musim ale tiez povedat, ze nam Vojtovka velmi pomohla, hned po 2 tyzdnoch sme zacali vidiet prve vysledky- mala sa dobrovolne a este s usmevom prevratila na brusko..... teraz cvicime uz 6. mesiac a este musime zvladnut postavenie sa, pretoze stale si nevie nakrocit na nozicku, a tak si pomoct. Vzdy ked sa stavia, musi sa k niecomu ruckami pritahovat, takze v strede miestnosti by to sama este nezvladla, ale pani doktorka nas povzbudila, vraj este mesiac dva pocvicime a bude to dobre. Tak som to pochopila tak, ze uz nebudeme musiet cvicit, alebo pri hypotonickych detickach treba cvicit aj po tom, myslim, aby sa im to stale fixovalo v tej malej hlavicke :o) ??? Dakujem za odpoved.

m.j.271
11. nov 2009

Cauko rohacka chcem sa ta este spytat,ako tvoj maly papal?Nas Marek, ked sa narodil vazil 3650g a meral 53cm. Teraz ma 9-tyzdnov a vazi "len"4350g, co je podla pediatricky velmi malo, vraj by mal vazit kolo 5kg.A ked sa opytam preco tak melo pribera povie mi musi sa rozpapat a uvidime na dalsej poradni.Teraz nam kazala castejsie chodit na prevazovanie.Napr.teraz za posledne 2-tyzdne pribral len 50g, co je velmi malo.Ako tvoj maly priberal a papal?Dobre ci zle? 😅

rohacka
11. nov 2009

Lenocka - a to az v 15 mesiacoch zistili, ze dietatko nerobi, to co ma? Ved ste predsa chodili na poradnu, ci nie? Nas maly sa nepretacal v 5. mesiacoch, hned nas poslali na rehabilitaciu, nechapem, preco tvoja lekarka tolko vahala. Nedavno mi na psychol. poradni vraveli, ze nie je dobre, ked dieta preskoci niektore vyvinove milniky, napr. chodenie po 4 a pod. - vraj neskor to ma nasledky, napr. v skole - dyslexie, dysgrafie a pod. Vraj maju 16-rocneho chlapca, ktory ma nariadene chodit po 4, lebo to vynechal ako batola a teraz ho nechcu pustit k maturam, lebo po nom nikto neprecita, je dysgrafik. To nechcem strasit, pre mna to bola nova info. Nas maly robil vsetko, ale vsetko s opozdenim, myslim, ze Vojtovka pomohla. Cvicime dalej, lebo Vojtovka nie je len pre male deti (aj ked najma), aj dospeli po mozgovych prihodach ju cvicia, proste da sa cvicit v kazdom veku, ale najucinnejsia je do 1 roka. Ja som chcela prejst na Bobatha, ale rehabil. lekarka mi povedala, ze radsej mam cvicit dalej Vojtu, kedze to dobre znasa + cvicit na lopte, plavat, robit hipoterapiu. Vsetko toto aj robime (s prestavkami). U nasho maleho bolo podozrenie na detsku mozgovu obrnu, momentalne je to len tazka plocha noha ako nasledok hypotonie - svalstvo je oslabene a ked svojou vahou si stupi na nozicky, tak mu prepadne clenok az na zem, z toho ma tzv. "opilecku chodzu", nestabilnu. Hypotonici su slabi celi zivot, resp. slabsi. Preto treba zo zaciatku cvicit vojtovku, neskor sa moze prejst napr. na bobatha a rozne ine cvicenia, jednoducho dieta by sa malo vela hybat, chodit na trojkolke, bicykli, odrazadle, splhat sa po preliezkach, hrat sa s loptou - jednoducho akykolvek pohyb, aby svaly boli namahane a boli v cviku. Je mozne, ze taketo dietatko bude mat neskor problem na telocviku, nebude take obratne ako ine deti a pod. Vacsina deti cvici Vojtu, kym nezacne stvornozkovat (ak dieta stvornozkuje, urcite bude neskor chodit), resp. kym nezacne chodit. My sme specialny pripad, takze nas si za priklad neberte a nestresujte sa 😉.
M.j. - hypotonicke deti mavaju problem s papanim, ako keby nemali silu sat a tak. Nas maly s tymto problem nemal (dost sme mali inych, takze nemozeme mat vsetko, vsak 😝 ). Ono ide aj o to, akym sposobom ho krmis. Predpokladam, ze ho kojis. On je teraz v 3-mesiaci zivota, v tomto case zvykne byt tzv. rastovy spurt - dieta viac rastie do dlzky, je viac hladne. Toto si precitaj, su tam fajn veci
http://www.koliska.sk/Tazkosti_s_dojcenim\nepri...