Máte aj vy hypotonické dieťa?

nikuliq_
12. okt 2007

je tu niekto s hypotonickým dieťatkom? rada by som si vymenila pár rád infošiek a tiež zdieľala trápenia a radosti z pokrokov

marketka1
7. jan 2010

matova 🙂 Martinko má ochabnuté svalstvo na nohách a chrbtici, problém s motorikou, čo sa týka rozumu je asi tých 9 mes.pozadu na svoj vek ale keď sme si ho brali zaostával viac vidno že sa snaží dobehnúť svojich rovesníkov za rok čo je u nás máme obrovské, obrovské úspechy v celom jeho vývoji dokonca sa nám konečne podarilo diagnostikovať celiakiu ktorá si myslím má tiež veľký vplyv pri vývoji dieťaťa(od septembra sme na diéte podrástol 6 cm a konečne pribral skoro 3kg pred tým nám za 9 mes.pribral 20dkg a vyrástol asi 4 cm)cvičíme na fit lopte čo sa nám veľmi nedarí aj vojtu ale pritom reve a mám problém docvičiť ak som sama bez mm.taktiež máme cviky na rovnováhu. Máme trošku problém z ovládaním jeho neprimeraného chovania hlavne pred návštevou, ale to je podľa mňa vplyvom DD a dúfam že ho zvládneme časom dostať do normálu. 😉

rohacka dakujem 🙂

matova
8. jan 2010

marketka 1 🙂 , je obdivuhodné to, čo pre malého robíte a držím palce k ďaším úspechom! My snaším malým máme tiež problém cvičiť na lopte, neudržím ho na nej (hoci je ešte malý oproti vášmu) a o vojtovke ani nehovorím,to som rozpisovala už vyššie. ale snažíme sa aspoň nejak inak cvičiť - pri hre, aby to nespozoroval, a teraz rád opakuje po mne, takže to tiež využívam 😉

laurakiara
13. jan 2010

Ahoj, rohačka,
som z Prešovského kraja a tiež mám syna s diagnózou - centrálny hypotonický syndróm - má 14 mesiacov, od 9 mesiacov sa stále len plazí, počas toho sa častokrát pohojdá na kolienkach, ale je pritom zatiaľ iba opretý o lakte. Sám si nesadne, nechodí (ak ho držíme pod pazuchami, tak pochoduje, kope do lopty, ale sám sa neudrží stáť). Avšak znepokojuje ma aj to, že vôbec nič zatiaľ nerozpráva (pred pár mesiacmi cca. mesiac hovoril "baba", ale potom prestal a doteraz nepovedal nič.)
Absolvovali sme už asi všetky možné vyštrenia - metabolické, genetické, EEG, EMG, CT mozgu - všetky sú chválabohu vporiadku, pôrod som mala v poriadku, takže stále sa mi nepodarilo zistiť príčinu jeho hypotónie.
Momentálne neurológ zvažuje podanie cerebrolyzinu .... a neviem sa rozhodnúť, či to skúsiť alebo nie.
Chcem sa ťa preto opýtať, či aj Vy ste mali podobné problémy, či ste brali niekedy cerebrolyzin, či Ty už vieš príčinu, ale aj čo Tebe lekári hovorili na mentálnu stránku týchto detí ....... bojím sa totiž, aby malý nebol večne takto "pozadu" - inak on je veľmi milý, usmievavý chlapček, rád sa hrá s hračkami, ale ..... mám pocit, resp. viem, že iné deti v jeho veku sú ďaleko, ďaleko bystrejšie 😢 . Fyzioterapeutka mi povedala, že to súvisí so zaostávaním motoriky, že "jedno druhé ťahá" a že to dobehne, ale aj tak sa bojím .... z neurológov mi to zatiaľ nikto nepovedal.
A ešte sa ťa chcem opýtať, k akému neurológovi chodíte (my chodíme k primárovi Bratskému do KE).
Inak s malým dennodenne cvičím - keď som ho zvládala sama, tak som cvičila 4-5 denne, ale teraz už sama nestačím, veľmi ma bolia ruky, on sa veľmi vzpiera, zlostí a je dosľ veľký, tak mi chodí hocikto z rodiny pomáhať a cvičíme 3-krát denne celú zostavu, t.j. všetky cviky. Okrem toho nerobím nič.
Prosím ťa, napíš mi aj Ty niečo, ak sa naše deti v niečom zhodujú, ako to bolo u Vás atď. ...... sorry, že Ťa tým otravujem, ale asi som sa potrebovala vyrozprávať 🙂 .... občas z toho mám totiž riadne depky 😢 vďaka

pimpa
13. jan 2010

Ahojte, ja mam tiez dietatko, co je "pozadu v motorike". Patko ma 11 mesiacov, plazi sa len dozadu a okolo seba, sam sa neposadi, nepostavi, do ust si netrafi. Inak je usmievavy chlapcek, rad sa hra s hrackami v jeho dosahu, cita si knizky, blaboce si. Cvicim s nim len dojcensku gymnastiku. S Vojtovkou sme neuspeli, robi pomale pokroky, teraz ho davam na kolienka, aby vydrzal sam a aj na kolienka vzpriamene. Niekedy ma to trapi, ked porovnam s inymi detmi, ale co uz, snazim sa vidiet v nom to dobre, co zas mozno u inych nevidim 😔

rohacka
13. jan 2010

Laurakiara - naozaj tazko radit takto na dialku z niekolkych par informacii. Okrem toho nie som lekar, len mam trosku viac nastudovane, kedze sme vsetkym moznym presli.....
V prvom rade si toto precitaj, ak si to este necitala, myslim, ze je to taky fajn vysvetlujuci clanok
http://www.radost.sk/kniznica.php?action=fullte...
Chodime k neurologicke Dr. Jergovej v Presove na Sekcove. Je to nas druhy neurolog, menila som kvoli nespokojnosti. Len z toho vsetkeho co si napisala, Ti mozem napisat moje dojmy, samozrejme, nerucim, ze je to tak, ale mozno...
- s cerebrolyzinom by som na tvojom mieste jednoznacne suhlasila, moze to pomoct rozbehnut psychomotoriku.
- nasa pricina je urcite v prvom rade nedonosenost - nezrely mozog, nezrela nervova sustava
- som prekvapena, ze pises, ze od 9 mesiacov sa plazi, co je celkom v pohode, ale ze vlastne 5 mesiacov to uz robi a este nie je bezpecne na styroch, to mi je cudne. Mne rehabka povedala, ked sa maly zacal plazit, ze deti velmi rychlo po plazeni zacnu chodit po 4, kedze ich nebavi dlho si suchat brucho o zem (to mi tak povedala doslova). Pravdepodobne ma slabe rucky, ked si ich nedokaze udrzat v polohe na styroch. My sme cvicili aj taky cvik, ze som ho dala ja umelo na vsetky 4 koncatiny a pohupovala ho dopredu-dozadu (ako to bezne deti pred zacatim stvornozkovania robia) - aby sa posilnili tie svaly, ktore treba k stvornozkovaniu. Neviem, ci cvicis nieco okrem vojtu, ale odporucala by som Ti loptu - hoci len obycajne pohupovanie na brusku - jednoducho ho polozis na loptu a loptu lahucko vychylujes dopredu, dozadu, dolava, doprava (vzdy len par centimetrov). Trosku to tiez posilni telicko, prinuti zapojit ruky, opriet sa o nich. Skusila by som na tvojom mieste aj ine posilnovanie ruk, napr. dat si ho do narucia pri sede na zemi, nech sa oprie dopredu o rucicky, nech udrzi svoju vlastnu vahu (ako pri tzv. furiku). Myslim si, ze tieto nase decka potrebuju akykolvek pohyb, preto mamicky musia pouzivat casto aj finty, ako ich donutit nieco robit, sladke odmeny za pekne cvicenie, cvicenie formou hry, my napr. podliezame otvorenu krabicu, maly stolik v obyvacke a tak. Urcite ho velmi podporuj, aby zacal chodit po 4, je to vyborna gymnastika, tato poloha dokonca posobi pozitivne na mozog, kedze sa stimuluju obidve hemisfery mozgu (!) - my mame teraz dokonca chodit s nim po 4, aj ked uz vyse roka chodi sam, okrem toho, ak dieta zvladne polohu na 4, mozes si byt ista (?), ze zacne chodit (to mi vysvetlovala rehabka-lekarka).
Rozpravanie - my sme toto mali v pohode, nas maly v tomto (hura, aspon v niecom) nezaostaval, je pravda, ze som sa mu stale vela venovala - citali sme knizky, rozpravali basnicky, spievali (aj pocas cvicenia) - co je vraj dolezite pre rozvoj reci. K tomu si pozri
http://www.detskarec.sk/index.php?PageID=45
aj ine na tejto stranke. Dolezite je hlavne byt blizko pri dietatku, nech Ti vidi do tvare, ako rozpravas. Aspon si gagota alebo hovori nejakou svojou recou?
Co sa tyka mentalneho vyvinu - tazko povedat. Hypotonia je dosledok nejakeho problemu v mozgu. Moze, a nemusi byt spojena s mentalnymi problemami. Myslim, ze lahke hypotonie su v pohode, ale tie tazsie, ako napr. aj taka, ako mame my - ze uz to klasifikovali ako detska mozgova obrna - tam su uz tie mentalne postihy castejsie. Je pravda, ze hruba a jemna motorika spolu suvisia, ale chcem Ta povzbudit, aby si tak, ako sa poctivo venujes cviceniu fyzickemu, venovala aj jemnej motorike, spolocnym hram, santeniu a pod. Najdi si na internete, co napr. sa spolu mozete hrat, aby si mala inspiraciu. Ak nevies co, napisem Ti este do IP nejake napady. Mam taky "mudry zosit", kde si pisem rozne napady, co robit s detmi a ked uz neviem, co dalej, tak si pozriem a nieco ma osvieti 😉 .
Pises, ze cvicis dost vela. 4-5 x denne je teda riadna fuska. Aj 3 x je dost, poznam podla seba. Ja mam tiez problem udrzat, ale nejako to zatial zvladame. Jedna info, ktora mna osobne trochu vyviedla z miery je, ze nemam cvicit extra vela, neprepinat velmi, lebo to urobi presny opak toho, co chceme dosiahnut. Ale co je spravna miera, to naozaj neviem odhadnut. Ani u nas.

rohacka
13. jan 2010

Pokracujem ...
(radsej som to odoslala, lebo keby mi toto nejako zmizlo, tak to uz asi nenapisem....
🙂
Citala som, ze dieta do roka ma cvicit vojtovku do 10 minut (na jedno cvicenie). Po roku maximalne 20 minut.

Co ti este odporucam vseobecne - je chodit plavat na dojcenske plavanie. Poradit sa, ci by mohol (u hypotonikov je to niekedy na zvazenie, kedze voda uvolnuje - ale ako mi vysvetlili - ked sa v tej vode cvici, tak to ma dobry efekt - u nas sa to potvrdilo). Na plavani vysvetlit, aky mate problem, mozno aj tam by ti poradili nieco viac, co mozes robit napr. vo vode. Je to cvicenie, a pritom pre dieta vacsinou prijemne, ani nevie, ze cvici a pritom cvici.
Ja som do 1.5 roka aj masirovala (baby masaz). Masaz malych deti vraj upravuje trochu svalove napatie, teda hypotonie a hypertonie. Je to tiez taka prijemna cinnost, aj pre mamku aj pre dieta, budete zasa trochu spolu, mozes mu spievat a spravit to take prijemne... My este aj dnes niekedy masirujeme, Kubko si to aj sam vypyta. Naucila som sa to sama, z materialov ktore boli kedysi uverejnene v cas. Mama a ja, ale teraz sa da vela veci aj najst na nete, takze myslim, ze nie je problem. Aj keby to nepomohlo, isto neublizi a malemu to bude iste prijemne.
A ze mas z toho depky, je uplne normalne. Aj ja mavam 😖 . Je to prirodzene - tesis sa na zdrave babatko a zrazu je nejaky problem, jeden lekar hovori to, iny zasa ono, ty sama vidis, ze nieco nie je v poriadku, ale nevies, ako mas tej svojej laske pomoct..... My sme uz tiez mali vsetko mozne. Nadepkovala som sa, ked mi v 4 mesiacoch tvrdili, ze malemu nerastie mozog, potom bolo podozrenie na rachitidu, teraz detska mozgova obrna a zda sa, ze jedna kratsia nozicka..... Ale je to stale nase uzasne dietatko a mame ho strasne radi. Ja mam pocit, ze nam vracia tu zlozitu starostlivost o neho tym, ze je taky zlatyyyyyy. A lubime ho, ci ma alebo nema nejaku diagnozu. No a mamka si to obcas oplace a potom je zasa na chvilu dobre.....
Este ze mame Pana Boha, a On to ma vsetko v rukach..... A vie preco.... Tak sa to mozno aj my niekedy dozvieme...... Drzim Ti palce, aby bolo vsetko dobre. Alebo tak, ako ma byt....

laurakiara
14. jan 2010

Ahoj, rohačka, v prvom rade - vrelá vďaka za obsiahlu reakciu ... že si si dala tú námahu a všetko mi napísala.Diky 🙂 .
Pokiaľ ide o tie slabé rúčky - aj ja som si to donedávna myslela, že problém je v rúčkach, ale už viem, že nie je, problém je totiž v chrbátiku- malý ho má strašne slabý...pretože keď sa dostane na kolienka a reflexne ho spustíme, tak on tie rúčky pekne vystrie a zdvihne sa. Rovnako je to aj s nožičkami - včera sme ho vyskúšali dať sadnúť na schod a on sa s ozaj malinkým pridržaním sám zdvihol do stoja, avšak keď stojí, v oblasti krížov to s ním "ešte točí", je v tej časti veľmi nestabilný. Na chrbátiku ešte musíme veľa popracovať.
V plazení je pritom až príliš obratný, plazí rýchlo a všade, podlieza stôl, stoličky, všetko, čo mu príde do cesty, vyjde si na schod, do kúpelne .... proste plazením sa dostane všade, medzitým sa veľakrát pohojdá, ale keďže chrbátik je slabý a nepustí ho ďalej, zas potom pokračuje v plazení. Viem, že keby už bol na štyroch, tak aspoň trochu by som si mohla vydýchnuť .... dúfam, že to čoskoro príde. Lekári mi tvrdia len to, že dôležité je, že robí pokroky, hoci aj malé..... to sa ľahko hovorí, ale čas letí a hlavne my, matky, ktoré sa naším detičkám dennodenne venujeme čakáme aj výsledky, však?
A pokiaľ ide o plávanie, o tom som už uvažovala dávno, ale naša fyzioterapeutka ma dosť odhovára z toho dôvodu, že základ je aj tak Vojtovka a ak by sme náhodou ochoreli, zas by sme sa "vrátili dozadu".No a problém je ešte aj v tom, že Prešov je 60 km od nás, nikde bližšie sa nedá chodiť plávať, takže stále by tam musel niekto so mnou chodiť autom...... ale možno by som išla aspoň raz - skúsiť a uvidím, či by sme to zvládali ..... potom by som sa Ti aj ozvala ak by som mohla.
A ešte by som Ťa chcela poprosiť, či by si mi z Tvojho "múdreho zošita" nenapísla pár nápadov na hranie s malým 🙂 ..... ale iba ak budeš mať čas a chuť.
Inak, pri závere Tvojho písania som sa takmer rozplakala, máš úplnú pravdu - všetko je v rukách Božích ....
A Tvoj malý sa má ako momentálne? Je mi strašne ľúto tej nožičky, ozaj ... a to ste zistili až teraz? A čo budete robiť ďalej, dá s tým niečo robiť?
Zatiaľ vďaka a aj ja Vám veeeeľmi držím palce.

petinka11
18. feb 2010

ahojte kocky budem rada ak mi niekto poradite nemam moc cas to tu vsetko citat...boli sme na neurologii a dr mi povedala ze ma lahky hypotonus,ale nechapem preco sedel v 5mes,v 6stvornoskoval a v 10chodil...skor by som povedala ze je hyperaktivny....nezastavy sa ani na sekundu nonstop ide nema cas ani jest ani spat.....prosim poradte s coho mohla usudit tuto diagnozu...dakujem

tamix
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
manika77
19. feb 2010

petinka my mame podobnu diagnozu hypotonicky syndrom u hyperaktivneho dietata...ale moj nazor je ze si neurologicka nahana robotu..

rohacka
19. feb 2010

Petinka - ja by som lahky hypotonus vobec neriesila. Ten ma kde-kto, ak nerobi problemy, ak nezaostava motorika, tak nie je co riesit.

gabininka
28. apr 2010

ahojte. chcem sa spytat, ci niektora z vas bola so svojim dietatom na sono mozgu. Malej zistili hypotoniu a tak nas objednala na sono. Je to bolestive a co jej mozu zistit. dakujem

rohacka
28. apr 2010

Gabininka - sona sa neboj, je to ako sono (ultrazvuk), na ktory si chodila pocas tehotenstva. Na hlavicku jej daju sonograficky gel a cez velku fontanelu urobia ultrazvuk mozgu. Da sa tak zistit cysta, nejake rozsirene komory v mozgu, krvacanie a vsetko mozne. Bolestive to nema preco byt. Nam robili sono mozgu pri kazdej neurologickej kontrole cca kazde 2 - 3 mesiace, az kym nezrasla velka fontanela.

lovula
30. apr 2010

ahojte maminy,

chcela by som sa spýtať, že kedy Vaše hypotonické detičky začali chodiť.
Malý je ťažký hypotonik - pred dvoma týždňami sme boli na kontrole a ešte sa ani nestaval. To mal presne rok a dva mesiace. Prvý krát sa postavil tri dni dozadu a od vtedy sa stavia ako často sa mu dá. Dr. však skonštatovala ( pred dvoma týždňami), že je strašne pozadu a že asi ani ako 17 mes. nebude chodiť a že to nemá dobre a podobné keci. Ja však viem, že aj zdravé detičky ( aj keď hypotonia podľa mňa nie je choroba) niektoré nechodia v jeho veku, tak nechápem, že prečo jeho označila, že je pozadu.

pimpa
1. máj 2010

lovula,
nas Patko ma vraj tiez hypotoniu a zacal sa stavat pri postielke asi v 13mes. potom mu to pomohlo k tomu ze koncom 14 mes sme s nim zacali chodit pekne za rucicky. Teraz uz mesiac takto chodime a velmi sa mu to paci, niektori sice hovoria ze sa to nema....ale....nam to zjavne pomohlo, lebo vdaka tomu sa zacat konecne plazit dopredu, co predtym nevedel(iba dozadu a dookola) kupili sme mu vcera aj ortopedicke topanocky a aj klenba bude podla mna fajn. Takze ziadna panika, aj ten tvoj bude urcite chodit a lekari su niekedy velmi otravni!!!!! My sme si tiez uzili v tomto smere. 😒 Drz sa 😉

A cvicis s nim? ja cvicim kazdy den, ale nie vojtovku ale "nase cviky" 😉

rohacka
1. máj 2010

Nas maly je hypotonik, zacal chodit v 19-tich mesiacoch (korigovane 17.). Neurologicka mi vravela, ze do 18. mesiacov je to este v ramci normy, ze aj zdrave deti mozu zacat chodit do 18. mesiacov. Ked je hypotonik, samozrejme, ze zacne neskor. Musi dostatocne posilnit svaly, aby mohol zacat. Jednoznacne nevodit za ruky - ak dieta nie je schopne samostatne chodit - znamena to, ze jeho organizmus na to nie je pripraveny, svaly su este slabe - moze to sposobit spadnutie vnutornej klenby nohy (aj napriek vlozkam!!!), deformacie chrbtice a pod. My mame spadnutu klenbu napriek tomu, ze sme ho nevodili - a prve, co sa nas ortoped pytal, ked sme tam prisli, bolo to, ci sme ho nahodou nevodili za ruky, kym este sam nechodil!!!! Ked sa zdrave deti vodia za rucky, to nie je az take hrozne, aj keby sa nemalo - ale u hypotonikov na toto pozor.

pimpa
7. máj 2010

nam chodenie s vodenim za rucicky zjavne pomohlo, lebo to posilnilo nozicky a vdaka tomu sa Patko konecne zacal plazit podredu, takze teraz az v 15.mes sa plazi, ale nadherne, symetricky. Chodime len v ramci cvicenia a vzdy s ortopedickymi topanockami, vsimla som si ze sa mu uz zacina pekne crtat klenba. Hlavne pomaly a neprepinat sa 😉

lovula
8. máj 2010

tak som rada, že nie sme jediný ,, iní" 😅. Pimpa cvičiť s ním vojtovku necvičím, ale chodíme raz týždenne na detské cvičenie na fit lopty a také tie detské hry. Kamoška mi požičala fit loptu a tak s ním na nej cvičím každý deň aj doma, jemu sa to páči a mne sa zdá, že mu to dosť aj pomáha, lebo on má slabý trup.
Topánočky som mu tiež kúpila ortopedické, ale tú klenbu som zatiaľ nejako neštudovala. A lepšie povedané, ani neviem, že čo mám na nej vlastne pozerať 🙂

lovula
8. máj 2010

jááááj a za ručičky ho veľmi nevodím, len sem tam trošku pre motiváciu. Takže napr. prejdeme takto z obývačky do kuchyne na obed a pod. ináč ho nechávam štvornožkovať.

pimpa
8. máj 2010

my sme s vojtovou metodou moc neuspeli, cvicime tiez na fitlopte, aj na velkej aj na takej malickej 20cm, dojcensku gymnastiku, predtym aj plavanie nad dost pomahalo. Nemame ogicialne na papieri, zeby mal Patko hypotoniu, ale ze pasmo sirsej normy v psychomotorike. On to ma take posunute s motorikou aj preto, ze bol v detskom domove prve styri mesiace svojho zivota.

lovula
13. máj 2010

Pimpa ty si si zobrala Patrika z domova? Tak to si u mňa strašne stúpla. Veľmi obdivujem mamičky, ktoré dajú domov opusteným detičkám a neboja sa následkov - vrodené choroby atď.
Klobúk dolu naozaj. Sama neviem, že či by som nabrala ja tú odvahu, ale možno keby iná možnosť nebola .....

pimpa
13. máj 2010

ano, Patko sa nam narodil zo srdiecka 😉
u nas to nie je o tom, ze nemozeme mat vlastne, ale chceme byt niekomu aj nahradnymi rodicmi a mat aj nejake "porodene" Patko vysiel ako prvy 😉 ja som to ani nejako nestihla zatial skumat, ci mozeme mat vlastne. Kazdy ma inu zivotnu cestu a ta nasa je tato a velmi sa z nej tesim 🙂 a dik

mima22
13. máj 2010

ahojte,
aj nasa mala je hypotonicka teraz 20ho bude mat 16 mesiacov ale uz asi tri mesiace chodime za jednu ruku.
ma trochu oslabeny chrbat a ruky
mate niektora takyto problem ako mi alebo mali ste ?
ja sa starsne bojim toho ze kedy sa sama pusti aj ked si tlaci kocar detsky pred sebou tak ju iba pridrziavam aby nespadla a ked citi ze ju idem pustit tak sa hodi radsej na zem.

mima22
13. máj 2010

myslite ze ked mala stvornozkuje tak aj tym sa jej dost spevnuje chrbat?
mi tiez cvicime vojtovku.
aj na lieceni sme boli uz dva razy v dunajskej luznej,boli ste tam uz niekto?
teraz za mesiac ideme znovu uz anm tam doktorka povedala ze uz by sme nemuseli ale ja este chcem kym sa sama nepusti

gabininka
14. máj 2010

ahojte. mala mala uz 3 mesiace a este vobec ked ju chytim za rucicky a pritiahnem nereaguje. ked je na brusku a trosku jej pomozem tak hlavicku drzi a otaca ale dlho nevydrzi. snazim sa ju davat casto na brusko... uz som z toho nestastna. mate alebo mali ste niektora takyto problem.

mima22
14. máj 2010

gabininka,aj moja mala ked som ju este aj v styroch mesiacov skusala ci sa vytiahne trosku tak nie jej adala hlava tak dozadu.

monnaa
15. máj 2010

Ahojte, môžem sa k vám pridať ? Tiež mám doma hypotonické dieťatko, Vojtovku cvičíme od 4. mesiacov.
Gabinka- tento problém s hlavičkou sme mali ( resp. máme ) stále aj my. Až v 6. mesiacoch začal malý priťahovať hlavičku pri trakčnej skúške ( teda keď som ho ťahala z ľahu do sedu ), teraz je to už lepšie po cvičení 😉

gabininka
15. máj 2010

monnaa ahoj. v utorok ideme na sono mozgu a potom dufam, ze nam da tiez rehabilitacie. bojim sa aby som nieco nezameskala.

monnaa
15. máj 2010

gabininka- držím palce na sone. A boli ste u neurologičky ? Každopádne je cvičenie veľmi dobrá metóda na motoriku, Ninka je ešte maličká, takže určite nič nezanedbáte 😉 . Potom daj vedieť.

Dievčatá, prosím vás, viete mi poradiť, kedy sa môže dieťatko počas dňa masírovať ? Ja som masírovala bežne večer, kedy sme najskôr cvičili, potom kúpali a nakoniec masírovali, ale moja rhb tvrdí, že po cvičení nesmiem masírovať....kedy teda masírujete vy ? A ešte jedna otázočka - máte okrem cvičenia niekto aj perličkové kúpele ? Nám ich predpísali na rhb, vraj sú lepšie pre hypertonické deti, ale že vraj niekedy zaberú aj u hypotonických.

rohacka
17. máj 2010

Monnaa - ja som kedysi masirovala tiez vecer, po cviceni a pred kupanim (mne sa zdalo, ze po kupani mu je zima). Ale teraz masirujem rano, potom cvicime. Neviem o tom, ze sa nesmie masirovat po cviceni, ale nedavno mi doslo, ze vlastne rozmasirujem, uvolnim tie svaly a az potom cvicim, tak to cvicenie bude lepsie. Ale my masirujeme uz len nozky. O perlickovom kupeli som aj ja rozmyslala, ved aj na lieceniach sa pouziva perlickovy kupel aj pre hypotonikov.
Tu je nieco o tom, inde som nasla, ze stimuluje svalstvo. Ako casto ich mate mat? Kazdy den?
Indikácie:
V perličkovom kúpeli stúpajúce perličky pod tlakom pôsobia stimulačne na pokožku, znižujú svalové napätie a zvyšujú látkovú premenu, zlepšujú vnútorné dýchanie. Okrem toho bublinky pokožku tela jemne masírujú a zároveň ju prekrvujú. Kúpeľ je vhodný pri jednostrannom zaťažení chrbtice, nadmernom strese a poruchách prekrvenia, pri chorobách pohybového systému a kĺbov, klimakterických ťažkostiach i chorobnej únave.