Máte aj vy hypotonické dieťa?

nikuliq_
12. okt 2007

je tu niekto s hypotonickým dieťatkom? rada by som si vymenila pár rád infošiek a tiež zdieľala trápenia a radosti z pokrokov

tinavieden
20. feb 2009

ahoj anna.Tak presne takuto reakciu mala aj nasa fyzioterapeutka, vraj mala reaguje krasne, ukazkovo podla knizky.Tiez cvici dost s postihnutymi detmi a vzdy tvrdi,ze postavila uz horsie pripady na nohy takze ma to utesuje.
Teraz sme mali anginu tak sme necvicili ale na bud.tyzdnen v utorok zaciname znova s terapiami..Teda Ja uz s nou doma cvicim lebo uz nema ani horucku ani kasel aby na to nezabudla...

anna181
20. feb 2009

Ahoj Tina. Zijes vo Viedni? Krasne mesto 🙂 Paci sa ti tam?
Super cvicte aj doma aj my cvicime 🙂
Drzte sa a pekny vikend prajem.

tinavieden
20. feb 2009

Ahoj Anna, ano zijem vo Viedni a je to krasne mesto, som tu spokojna len so zdravotnictvom moc nie. Keby som bola na SK tak by sme Vojtovku cvicili uz davno a mozno by moja dcera uz aj chodila ale tu maju na vsetko cas a zacali to riesit ozaj neskoro a Ja ako matka prveho dietata som im doverovala...no ale uz si nejdem robit vycitky,ze som mala konat inak a dat pozriet malu na SK...uz to je tak a musim s nou teraz len makat a makat...
A ake stare je Tvoje babätko?

anna181
20. feb 2009

Ahoj Tina, mame viac ako mesiac a uz chodime cvicit asi dva tyzdne. No je to tazke, chudacik sa taaaaaak trapi pri tom cviku, ktory sa robi ked je na brusku.. Ale snad to bude ok. Ja strasne dufam. Drzim palceky aj Tebe.
Pekny vikend prajem.

tinavieden
24. feb 2009

Anna tak to zacinate super skoro ale to je dobre. My sme dnes boli na terapii po 2 tyzdnoch(mala mala anginu)a pochvalili nas,ze mala reaguje super,ze jej ta pauza urobila dobre...tak som sa bala,ze bude pozadu ale je to fajn...tak makame dalej. Uz som sa na to cvicenie aj tesila...a co vy ako sa mate?A ostatne baby co cvicia ako vam to ide?

miracle
1. mar 2009

Boli sme na kontrole, zas nam zvysili narocnost. Zvysuje sa tym pohyblivost aj mne...clovek aspon pride na to, akou roznou castou tela sa na pridrzat babo v spravnej polohe

standu
16. mar 2009

Ahojte, dcera sa mi prehybala do luku od 2 mes, v 4 este nedrzala hlavicku, na neurol sme sa dostali v 5mes, zacali sme cvicit vojtu, ale to sme chodili na cvicenie do nemocnice, jednoducho ta fyzioterapeutka ma nezaucila, nechapem to. nastastie ma na to upozornili v BB kde sme boli v 7mes na metabolicke vysetrenia, tak od 8mes cvicime aj doma. po 2 tyzdnoch intenzivneho "vojtovania" sa zacala pretacat na brusko, po 1.narodeninach zacala lozit a stavat sa, trosku pochodi popri nabytku, takze vlastne za 4 mesiace super pokrok. genetiku nam robili uz porodnici, nezdala sa im, bola srtrasne skareda, akoby zosuverena, no hroza, ale zatial vsetky vysetrenia su v poriadku, az na velmi miernu atrofiu mozgu, ale to je vlastne len vonkajsie vysetrenie, ci je mozog v poriadku ukaze cas. 1.apr ideme na psychol vysetrenie kvoli posudeniu stupna psychomotorickeho vyvoja.
aj ja som sa bala, preplakala.... a co narobim, verim, ze je ok a nelubila by som ju o nic viac ani bez tych peripetii...
inak uz tyzden cvicime bobatha, lepsie spi, ta vojtovka je riadny zaberak na psychiku aj matky, aj dietata, ale co uz, je ucinna...
baby nevzdavat sa , cvicit, mysliet pozitivne, vsetko bude dobre, treba len verit 🙂

tinavieden
21. mar 2009

ahoj Standu,nam zakazali cvicit vojtovku,cakaju nas vysetrenia mozgu,tiez som nervozna ako to dopadne...a mame cvict bobatha...ake mas skusenosti s touto terapiou?

standu
22. mar 2009

celkom nerozumiem, preco nesmiete cvicit vojtu. aj ked mimo slovenska je standardom pouzivat vojtovku az ked je dokazane poskodenie mozgu, u nas sa aplikuje pausalne a nie vzdy je to spravne riesenie, ale fakt zabera.
k bobathovi- super. neviem, ake su vsetky variacie, ale my cvicime vlastne len na lopte a pri hre. tym, ze nam pekne zabrala vojtovka, uz treba doladit len svalstvo- dcera ma slabsie brusne a stiahnute driekove svaly. pri hre cvicime tak, ze ju len donutim obzerat sa za hrackou, tahat trup do rotacie. kazdopadne sa to neda s revom pri vojtovke porovnat.
krasne stvornozkuje, stavia sa. takze v podstate az tak velmi nezaostava, aj niektore bezne deti zacinaju chodit v 15-16...mesiacoch.
v anglosaskych krajinach sa vojta takmer neaplikuje.
takze bobath je urcite z hladiska psychiky lepsou volbou, ucinnost zatial neviem porovnat. troska je to ale problematicke z toho hladiska, ze vojtovku sme jednoducho cvicili a hotovo. ale pri bobathovi porebujem v ovela vacsej miere jej spolupracu a ked sa jej nechce, tak neurobim nic, lebo nasilu sa to neda, ani to nechcem, musi to vnimat ako hru a nie ako cvicenie.
drzim palce, nech vysetrenia dobre dopadnu.

tinavieden
23. mar 2009

Standu Vojtovku nam zakazali kvoli tomu,ze nemaju s nou dobre skusenosti tu v Rakusku...neni to vraj dobre na psychiku dietata a matky a okrem toho este nevieme ci je poskodeny mozog, cakaju nas rozne vysetrenia a potom sa vsetko uvidi...
Bobathova terapia ma zaujima preto, lebo je tu velmi uznavana a dufam,ze mojej dcerke pomoze. Ide o to,ze ma 18mesiacov a nevie sa este ani sama posadit, ani postavit...o chodzi ani nehovorim...neurobi ani krok.Ale tu maju doktori vzdy na vsetko cas...ale uz sa nejden rozculovat...ked ju posadim sedi ale sama to neurobi.Tak som zvedava ako dopadnu vsetky vysetrenia...Tak nam drzte palce.

standu
23. mar 2009

Hej ved vlastne som si odpovedala sama.......u nas vojtovku aplikuju pausalne, nepaci sa mi to, aj ked pomohla. Moja ma 13mes. Do 8-9 mesiacov len lezala, tri tyzdne po tom, co som zacala cvicit s nou doma sa zacala otacat, teraz ako som pisala-lozi, posadi sa, postavi.
Fakt mozes byt pokojna, bobatha v pohode zvladnete, vsetko sa upravi.
Drzim palce a daj vediet ako ste dopadli.

dasa912
29. mar 2009

Ahojte baby, iba dnes som si všimla, že je tu táto téma. Mám dvojičky, ktoré sa narodili o 2,5 mesiaca skôr.To najhoršie/aspon dúfam/ už máme za sebou.My sme začali vojtovku cvičiť až skoro v 3 mesiacoch, lebo do tedy nám to vraj nebolo treba.Potom nás neurolog poslal na rehabilitačné a tam nám ukázali nejaké cviky, ktoré sme cviči skoro 2 mesiace a zbytočne nakolko cviky, ktoré nám dali boli napr.Takže efekt žiadny.Poslali nás z rizikovej poradne do Martina, kde za týžden bolo vidno u detičiek pokrok.A tak máme nové cviky a cvičíme.Rozmýšlala som na začiatku sa aj na to vykašlať, že budem chodiť s nimi radšej plávať, ale po tomto pokroku, ktorý urobili na rehabilitačnom pobyte v Mt, určite neprestanem.

standu
29. mar 2009

ahoj dasa, nerozumiem, preco vam nenariadili cvicit hned, pokial viem, u "nedonosencov" davaju vojtovku hned...drzte sa, poctivo cvicte, radsej, ako potom banovat. my keby sme cvicili hned od troch mesiacov doma, ako treba, mozno by sme uz teraz vobec nemuseli.

ja_nulka
30. mar 2009

Ahojte, my ideme cvicit vojtovku prvykrat v pondelok. Maly sa sam neposadi, nepostavi, nechodi. Myslite, ze mu to cvicenie pomoze, kedze ma uz trinast mesiacov?

rohacka
30. mar 2009

Standu - nie vsetci nedonosenci cvicia, zalezi to od nalezu na mozgu a vyvoja dietatka. My sme zacali tiez cvicit az ako 5-mesacny, kedze sa neotacal. A cvicime doteraz... ☹ . Zacali sme neskoro... Ale dovtedy lekari tvrdili, ze je vsetko O.K., takze ja som tiez teraz za to, ze radsej cvicit par mesiacov nadarmo od narodenia, ako potom mesiace alebo roky dobiehat, co sa pokazilo neskorym cvicenim. Lebo to je nas pripad a este nas caka roky cvicenia.
Janulka - aj u nas na rehabke sa stretavam s mamickami, co zacali cvicit az po roku, boli to vacsinou deti zdrave, ktore boli ale napr. posadzovane, ked este nevedeli sediet a tym padom sa naucia, ze robia len to, co urobia za nich rodicia - aspon rehabka mi to tvrdi. Ked ich polozia na brusko, placu, lebo sa tam treba namahat, tak ich rodicia posadia, vtedy su kludne, ale ked spadnu, tak zasa placu, kym ich nedvihnu, lebo to nevedia sami... A tak stale dokola, zacarovany kruh, kym nepomoze cvicenie, ktore nauci svaly spravnej praci. Vacsinou je to vraj zalezitost par tyzdnov, kym sa to napravi. Neviem, aky je u vas problem, ale mozno tiez staci len par tyzdnov cvicenia a potom to uz pojde samo. Cviceniu zdar!

miracle
30. mar 2009

Ad janulka,

vojtovka sa cvici aj u dospelych ...takze bud bez obav, urcite pomoze aj tvojmu jakubkovi. Drzim palce.

dasa912
31. mar 2009

Ahoj standu, presne ako hovorí roháčka, nemusia všetky cvičiť, do 2 mesiacov boli proste ok, ale časom sa to začalo ukazovať.To cvičenie fakt zaberá.Keď som bola na tom pobyte v Mt, boli tam mamičky s roznymi diagńozami a velmi si to tam pochvalovali, že tie deti im tam naštartovali.Janulka teda ak máš záujem skús sa na to spýtať svojho neurológa, nech ťa tam odporučí kým sa dá.Potom keď sú už deti väššie, tak je to problém sa tam dostať.A deti mávajú aj iné procedúry ako laser, bazén alebo parafín.

mukky
31. mar 2009

dievcata my musime este cvicit,posilovat chrbrove svalstvo,vcera sme boli na neurologii,no uvidim co povie mudr na rehabilitacii,maly by nemal sediet..to akokeby som mu zakazala chodit....a ak tak napr v jedalenskej stolicke,ale ked stvornozkuje ,je dobre,vraj sa pri sedeni preklana dopredu....co mne sa nezda,ale mudr to isto vie lepsie...ako je to s cvicenim na fit lopte?Nam bola odporucana,a aj plavanie.....je nutne cvicit aj vojtovku ci len na loptte,asi aj aj....?Dakujem

rohacka
1. apr 2009

Mukky - urcite nedavaj sediet,na slaby chrbatik je to zle, lebo hlavicka je tazka a svaliky na chrbte slabe, aby nemal neskor s chrbticou problemy. Ja som aj krmila prikrmami nie v stolicke, ale v sedacke - vajicku, bol tam v takom pololahu, nenamaha chrbticu. Ja som cvicila aj cvicim aj Vojtu aj na lopte. Na lopte podla knizky Ivy Dolinkovej - cvicime s kojencami a dojcatami, v cestine, od vydavatelstva Portal. To mi poradili na rehabke.

mukky
1. apr 2009

rohacka ja som ho nikdy nedavala pasivne posadzovat ale on uz sedi sam,a sam si sada,takze to je problem,to by som musela cely den len pri nom sediet a prehadzovat ho.. ☹ aj teraz si sadol a cely den v stolicke predsa nemoze byt 😒 ☹ .....

rohacka
1. apr 2009

Mukky - tak to Ti nezavidim, to naozaj nemozes stat za nim a davat ho dole. My sme to mali podobne, ale mne zakazovali, aby stal, vraj ma len chodit po styroch - ale on sa tiez postavil sam, tak co som mala robit 😒 . Aj som ho dala naspat na zem a opat sa postavil. Na druhej strane lekari tvrdia, ze ak dieta nieco dokaze samo, tak to moze robit - ze jeho telicko a svaly su na to pripravene. Mozno by si mohla ho viacej lakat na brusko, nech radsej plazi, kruti po zemi a lozi.

mukky
2. apr 2009

rohacka ideme v piatok ku mudr ktora ma na starosti rehabilitovane deti tak som zvedava co ona povie..... 😖 ,tak ani ty si to nemala lahke....dnes sa prvy krat sam postavil v ohradke 🙂

ja_nulka
7. apr 2009

Mukky, co by som ja dala zato, keby sa mi maly sam postavil alebo posadil ☹ Vcera sme boli prvykrat cvicit Vojtovku, revala som spolu s nim. Ale snad to nejako zvladneme. Len neviem, ci s nim dobre cvicim, pretoze na rehabke mi to sestricka ukazala len raz.

mukky
8. apr 2009

janulka to ma mrzi ☹ ☹ nevie si sam sadkat,je chorucky?nechapem..to llen po prvy krat ste boli cvicit??My ideme az zajtra k pani doktorke,tak som zvedava co nam povie,....iste ze este musime cvicit...janulka ja som si minule sestru odfotila pri novom cviku,lebo tiez s tym mam problem po prichode domov..

adulenka
8. apr 2009

ahoj janulka chcem sa opytat chodite aj k neurologovi a on vas poslal cvicit lebo mi cjodime a neposlal nas cvicit tiez sa sam neposadi o 2tyzdne ideme na kontrolu a ked sme boli naposledy tak nam hovoril ze to preskocil a ze do 3mesiacov sa sam posadi a stale nic tak som zvedava co nam povie ☹ uz som ztoho dost nestastna

ja_nulka
8. apr 2009

mukky, nasa obvodna doktorka nas poslala uz 2x na rehabilitaciu a 2x nas neprijali, vraj je maly v poriadku a vsetko to dozenie. Teraz nam neurologicka odporucila ine rehabilitacne stredistko a tam na mna pozerali, ze kde sme boli doteraz. Vraj ak by cvicil, ked bol mensi, bolo by to lepsie. Kolko lekarov, tolko nazor ... kto sa v nich ma vyznat.

adulenka, u neurologicky sme boli len raz a odporucila nam cvicenie plus masaz chrbatika a noziciek. Ale tvoj Samko sa postavi, ci nie?

standu
8. apr 2009

janulka, to je strasne, ti doktori...nasa nezrologicka je zase az prehnane vsimava, mala odtahovala rucky nozky ked ich jej narovnavala, tak nam napisala, ze mala ma spasticke prejavy....
fakt tomu nerozumiem, ze vas neprijali na cvicenie. my sme zas chodili k fyzioterapeutke, ktora ma nezacvicila a v BB v roosveltke na mna pozerali , akokeby som z mesiaca spadla, ze doma necvicime, v KE tiez. odkial som to mala vediet???
janulka aku mate diagnozu ak sa smiem opytat?

adulenka
8. apr 2009

janulka samko sa sam postavi aj chodi za jednu ruku po 4zacal az v 14 vsetko mu tak ide pomaly len sa nemozme dostat ktomu aby sa sam posadil to mu nejak doteraz nejde

ja_nulka
9. apr 2009

standu, diagnozu mame hypotonicky syndrom. Ale uz som trosku kludna a hlavne vytesena ... od vcera si Jakubko konecne sam sadne ... takaaaa som rada, ze aspon nejaky pokrok 🙂

standu
9. apr 2009

janulka, tesim sa spolu s tebou 🙂
pomaly to pojde, neboj... my sme takmer do 9 mes mali leziace dieta a teraz ju "nahanam" po byte...aj my mame hypotoniu ale skombinovanu s hypertoniou dk..
kazde dieta ma svoje tempo, aj "zdrave" deti su pomalsie v motorike.