Máte aj vy hypotonické dieťa?

nikuliq_
12. okt 2007

je tu niekto s hypotonickým dieťatkom? rada by som si vymenila pár rád infošiek a tiež zdieľala trápenia a radosti z pokrokov

bubba
21. jan 2009

lendy1 ja som myslela ze centralna tonusova porucha je hypertonia...mylim sa snad? 😕

deina
22. jan 2009

Su dve tonusove poruchy - hypotonia a hypertonia (hypotonia - znizene svalove napatie a hypertonia - naopak zvysene svalove napatie). 😉

Moj syn ma tiez od narodenia hypotoniu, narodil sa v 33tt, vieme od narodenia, ze ju ma. Najprv mal stredny stupen, po tyzdni od narodenia sme zacali cvicit, to sme boli este v nemocnici a velmi to pomohlo zacat takto skoro, o dva tyzdne nas prepustali uz s lahkou hypotoniou. Doma sme cvicili dalej, dalej sa to upravovalo - na hranicnu hypotoniu, tu ma dodnes, chrbatik ma slabsi, ale uz aj ten sa lepsi (najma vdaka stvornozkovaniu). Inak nie je nejaky spomaleny vo vyvine, ked vezmem do uvahy aj ten predcasny porod, aj hypotoniu. Hlavicku drzi od 3.m, pretaca sa od 5.5m, plazi sa od konca 7.m, sedi a stavia sa od 9.m a od 11.m zacal stvornozkovat (na to si akosi pockal, vystacil si s plazenim). Zatial sam nechodi, ale beha popri nabytku. Uz necvicime, neurologicka povedala, ze nema ziadne patologicke postury (dobre to pisem?), takze teraz uz staci to jeho stvornozkovanie, sam posiluje.

Mna by zaujimalo, ci je tato diagnoza na cely zivot, ako sa prejavuje v neskorom veku? Ja na nom oproti ostatnym detom rozdiel nevidim, dokonca sa mi zda byt silnejsi ako niektore ine deti.

anna181
22. jan 2009

Deina a tvoj maly plakal? Ja som o tom uz vyssie pisala. ☹ ☹ ☹

lendy1
22. jan 2009

bubba ahoj 🙂
jj, jak píše deina. Pod pojmem centrální tonusová poruchá je myšleno různé svalové poruchy: hypotonie, hypertonie, opistotonus a další...

deino: ve vašem případě to žádné následky mít určitě nebude, když máte hraniční hypotonii. I hodně lehkou hypotonii má spousta normálně narozených dětí, ale jelikož nejsou tak sledované jako předčasně narozené děti, tak se to svede, že jsou pomalejší a všechno pak doženou.
U té těžší hypotonie už nějaké následky mohou být: děti jsou více unavené, nevydrží tolik co ostatní děti, můžou mít potíže ve škole s tělocvikem, ale i celkově při výuce jsou unavenější a nezvládnou tolik.
O všem tomto už jsem debatily v diskuzi o Vojtovce, kde je spousta mamin hypotoniků i maminka se starší hypotonickou holčičkou 😉

lendy1
22. jan 2009

anna a jak vám neurolog zdůvodnil, že má malý hypotonii? Jak na to přišel? Měla jsi nějaký problém při porodu nebo malý těsně po porodu?

anna181
22. jan 2009

Ahoj Lendy.
V porodnici na to prisla pediatricka, teda ona nas poslala k neurologicke.
Maly neplakal a ja som jej to hovorila a aj skusala nejake reflexy a potom si myslela, ze je lepsie, ked pojdeme k neurologicke a ona vlastne povedala, ze je hypotonicky. Ale akeho stupna a co to je..nic...
Povedali, ze mame is na genetiku do BA, ze tam posielaju deti, ktore maju nejaku diagnozu z porodnice, teda aj take, ak by malo nieco ine...
Inak porod bol ok a ani po nom sa nic nestalo.
Myslis si, ze je to vazne???
Ja placem odkedy to viem, bojim sa, ze to nezvladam... ☹ ☹ ☹
Aj ked vlastne este nic nevieme...
Teraz ma najma suzuje to, ze neplace :(((
Naozaj si neviem predstavit, co mu moze byt.. Inak je v pohode, papa a spinka. Dokonca taha uz cez klobucik, v porodnici mu nanutili flasku, lebo nepriberal, ale doma skusam kojit aspon cez klobucik a dnes konecne zobral..Tak uvidim...
Boze som smutnaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :(((( Ja si to jednoducho neviem predstavit, ze mu nieco moze byt :((((

bubba
22. jan 2009

anna neboj vsetko bude v poriadku maly ma este len 2 mesiace vsetko sa este spravi a aj placu bude neurekom este budes vzdychat,ze preco tolko place..naozaj nemaj obavy 😉

deina
22. jan 2009

Anna, ked bol uplne malicky, neplakal. Prvykrat som ho pocula plakat, ked mu v nemocnici brali krv z prsta, ale ked bol hladny, neplakal, vlastne sa vacsinou ani sam nebudil. Myslim, ze vsetko dokopy - hypotonia, predcasny porod, zltacka - malo na tom vinu, ale ked zosilnel, zacal aj plakat. A pri cviceni plakal vzdy. Hoci doteraz nie je uplakane dieta, neplace vela.

Lendy, dakujem za vysvetlenie. 🙂

strociatka
22. jan 2009

anna181, ked si vezmes babatko na ruky a polozis si ho len na dlane a nechas mu rucicky aj nozicky bez opory, co urobi s kuckami a nozickami? dobre si to vsimni...

strociatka
22. jan 2009

s rucickami a nozickami, ked ich nechas len tak volne visiet? sorry, preklep

anna181
22. jan 2009

Diky babulky za povzbudenie, naozaj to potrebujem, ste zlateeeeeeeeeeee.
Strociatka vsimne si to a napisem.
Boze dakujem, ze ste...Uz mi je trosku lepsie aj na dusi...
DAKUJEM.

deina
22. jan 2009

Anna, hlavu hore. Je to tazke takto na zaciatku, ked nevies, co mu vlastne je, co to ta hypotonia je a co vsetko bude nasledovat, ale neboj sa, Niki to zvladne. 😉

vita1
23. jan 2009

Ahoj, Anka, aj nas maly je hypotonicky, narodil sa mesiac pred terminom a mala som aj tazky porod. Maly bol od zaciatku mierne hypotonicky, hlavne mal slabsi chrbatik. Ale musim si zaklopat - je to velky bojovnik a zatial stiha vsetky medzniky v norme. Vojtovku sme cvicili len cca 3 mesiace, lebo maly pekne napredoval. Otacanie, stvornozkovanie, chodenie s oporou - vsetko prislo nacas a kratko pred svojimi 18. mesiacmi zacal sam chodit. Priznam sa, na uplnom zaciatku som z toho mala tazke depresie, nevedela som, ci je to vazne a co nas caka. Teraz si vravim, ze som sa mala menej trapit a viac si drobca uzivat 🙂 Aj dnes ma obcas pochytia obavy, ale ked vidim, aky je sikulka, verim, ze to zvladneme. Inak, hypotonia byva aj dedicna a vtedy je uplne normalna a neda sa menit. Este k tomu placu - aj nas Alex cca prve tri mesiace skoro vobec neplakal a vacsinu casu prespal. Ked ho nieco bolelo, tiez len mrncal. Ale to je zrejme skor povahova crta, kedze ani teraz nezvykne velmi plakat - v porovnani s inymi detmi. Drzim vam palce!

anna181
26. jan 2009

Dakujem Vita za povzbudenie. Naozaj to potrebujem. Dakujem.

Musim vam napisat, ze maly konecne zaplakal, velakrat nie, to musim uznat, ale uz sem tam zaplacka... Najma ked kaka, teda ja si to myslim 🙂
Ale zase mame problem s kojenim.. Ja ho viem ledva zobudit..Je to normalne???????????? On nie je vobec hladny, ci to este tak nevie..alebo ako to je??? Uz ma chytila panika, ked nejedol viac ako 6 hodin a to som ho budila viackrat a nic...Tak som mu dala flasku s mojim mlieckom a stiahol na ex... Aj to ma napadlo, ze nevladze sat... Moze to byt??? Mam mu davat moje mliecko radsej z flasky??? S kojenim..teda s prisatim sa natrapime niekedy aj hodinu a niekedy aj potom to je neuspesne... Nechcem ho trapit, ale naozaj neviem co mam robit. Poradite mi??? Ak by som mu aj davala svoje mliecko vydrzim s mlieckom aspon pol roka, myslim ci budem mat co odsavat..ci to odsavacka zvladne namiesto babatka..aj ked si myslim, ze kojit nadalej budeme skusat... Och zase som trosku zufala :(((
On ked sa chyti prsnika krasne saje, teda aspon podla mna ... Ale zase neskutocne vela spinka.... Ale vidiet inak, ze pribral.. Ma take faldiky na pod bradou..takze aj to kojenie je sem tam uspesne.. Len sa bojim, aby nebol dehydrovany..proste uz som zufala.....co by som dala za vrieskajuci stale hladny pokladik 🙂
Tak cakam na vase rady, dufam, ze mi odpisete.
Dakujeeeeeeeeeeeeem a prajem krasny den.
Ozi k neurologicke sme objednany az vo febr. tak snad sa nieco nove dozvieme..
Papa zatial...

rohacka
27. jan 2009

Anna181 - moj maly je hypotonicky a este aj predcasniacik, takze tiez bol spavy. Ale taketo malicke dieta nemozes nechat spat 6 hodin bez jedla!!! Musis ho zobudit - rozbal ho z perinky, utieraj ho mokrou latkovou plienkou po tvaricke, rucickach, hyb mu rucickami, nozickami, ked sa preberie, nakoj ho. Nesmies sa nechat odradit, ze ho nevies zobudit. Ak chces kojit, flasu mu v ziadnom pripade nedavaj. Flasa je zaciatok konca kojenia. Ked mu uz davas materske mlieko odsate, tak jednoznacne striekackou (najlepsie po prste) alebo lyzickou. Ale myslim, ze sa na to neupieraj. Odsavackou sice niektore mamicky dokazali odstriekavat aj pol roka alebo aj rok, ale je to nesmierna namaha - odsavat, potom zohrievat, nakrmit... Je to hrozne neprakticke a okrem toho, odsavacka nestimuluje tak dobre mliecne sinusy, tak casto to konci postupnym znizovanim tvorby mlieka az uplnym skoncenim. Maly je este velmi maly, nevzdavaj to, neupinaj sa na flasu, ale zacni ako keby od zaciatku. Predstav si, ze sa teraz narodil a prikladaj ho a prikladaj. Ked spi dlhsie ako 2 hodiny, zobud ho, ale nenechaj ho spat na prsniku. Prekladaj ho z jedneho prsnika na druhy, ked citis, ze zaspava, nesaje. Potriasaj si prsnikom, aby mu lepsie tieklo. A po kazdom kojeni odsaj zbytok, co je v prsniku - ked bude v prsniku vela mlieka, jemu pojde lahsie a tym padom sa tolko nenatrapi. Je jasne, ze ked si mu dala z flasky, vytiahol v pohode, lebo sa nenarobil - islo mu viacmenej samo. A toto deti radi vyuziju...ale nie je to dobre, ak chces kojit. Tot moje rady, odporucania. Je to na tebe, ako sa rozhodnes. Skus napisat aj Anne do temy Dakujeme Annag, ona vyborne radi. A mozes si pozriet aj vybornu stranku www.kojeni.net, tam su otazky a odpvede na otazky mamiciek zoradene podla tem, tam si najdes iste aj svoj problem, su tam fotky, ako dojcit, spravne polohy, ako prikrmovat po prste, ak je nutne a tak. Drzim palce. Zvladnite to spolocne s malickym.

anna181
27. jan 2009

Dakujem Rohacka. Kuknem sa na tu temu, musim ju najst.
Inak budim ho ako sa len da... Teraz zase papal cca kazde tri hodinky, ale ja sa aj tak bojim ci paap dost... Ako to zistim ci nie je dehydrovany alebo ci mu nieco nie je???
Ja viem, ze kojenie je dolezite, vsak aj preto kojim a nedavam flasku..ale zato sa o neho bojim...kedze je taky spavy a take je ho tazke prebudit :(
Ale aj tak dakujem za rady.
Prajem pekny dnik.

vita1
27. jan 2009

Anka, aj my sme mali s malym uplne rovnake problemy. Tiez na zaciatku prespal aj 6 hodin v kuse, ale najneskor po troch hodinach som ho budila a skusala prisat. Maly mal problem prisat sa, tak som na zaciatku kojila cez klobuciky. Velmi nam pomohli, ale po cca troch mesiacoch maly odmietal sat, tak som presla na odsavanie a ..... odsavala som az do jeho 17 mesiacov 😅 Mohla som aj dlhsie, ale uz to bolo dost nepohodlne pri cestovani atd.
Tiez by som ti radila vytrvat pri kojeni - je to najzdravsie a najprirodzenejsie. Ale nebud zufala, ak to nahodou nevyjde.

rohacka
27. jan 2009

Anna, toto som nasla, hovori to jedna lekarka-
Množstvo vypitého materského mliečka sa nedá odmerať. Môže byť dieťatko, ktoré je dojčené, podvyživené?
Bábätko zvyčajne vypije také množstvo materského mlieka, aby sa cítilo sýte. Dôležitejšie než meranie množstva vypitého mlieka, je sledovanie, ako dieťa priberá. Ak je prírastok na hmotnosti primeraný, znamená to, že papá dosť. Niekedy, keď je priberanie pomalšie, alebo sa nám zdá, že dieťa pije akosi krátko, máme prirodzenú obavu, či nepapá primálo. Množstvo vypitého mlieka možno zistiť odvážením dieťaťa pred a po dojčení.

Pokiaľ má mamička dostatok materského mlieka, v prvom polroku poskytuje dieťaťu všetky látky, ktoré potrebuje pre rast a vývin. Dieťatku okrem mlieka nepodávame iné potraviny, dopĺňa sa iba vitamín D vo forme kvapiek. Podvýživa hrozí, ak sa tvorí materského mliečka málo, dieťa však spravidla signalizuje, že je hladné a prejaví sa aj nedostatočné priberanie. Riziko nedostatočnej výživy je u chorých detičiek (reflux, hnačkové ochorenie a pod.), alebo u detí, ktoré veľmi slabo papajú. Po 6. mesiaci prichádza čas zaraďovať do výživy plne dojčeného dieťaťa už i príkrmy (nedojčené dieťa po ukončenom 4. mesiaci).

A ja len dodavam, ze urcite je signalom aj spokojnost ci nespokojnost babatka. Ale kedze tvoj je hypotonik, tak je asi kludnejsi a spavejsi, takze pre Teba to asi nebude rozhodujuce. My sme vazili nie po kazdom dojceni, to sa mi zda na nervy, ale vazili sme pred vecernym kupanim kazdy 2 - 3 den na takej vahe, ktoru sme si pozicali od svokrovcov, to je take 30-rocna vyvazovacia vaha s obdlznikovou miskou, je tusim do 8 ci 10 kg, polozili sme na nu vacsiu tacku, vyvazili, polozili holeho Kubka a hotovo. Bola som spokojna, ze priebezne pribera, tak som sa nestresovala. Skus si od niekoho pozicat nejaku vahu, alebo kupis a potom predas, ked nebudes potrebovat.

anna181
27. jan 2009

Dakujem vam za rady, boze baby ste zlate a taaaaaaaak ma ukludnuje, ked ma niekto ukludnuje 🙂 aj povzbudzuje 🙂
Musime sa pochvalit... Uz lepsie papa..ale to len vdaka vam... Snazim sa ho castejsie budit a krmit a veru aj sa dari...klop klop... Aspon dnes to bolo na jednotku... Ale nechcem to zakriknut...
Dokedy je hypotonicke babatko take spave? Snad sa to zmeni... Este vlastne ani neviem co mu je... Na neurologiu ideme az o par tyzdnov. Som sice nervozna, ale snad aj to bude ok, vsak dam vediet.
Ja si idem lahnut, som strasne unavena... Dnes sme cely den len kojili a kojili...ale bola som stastnaaaaaaaaaaa.... Zobudila som ho doobedu o 11 a veru sme pekne papali a ani nezaspal hned, ale bol hore tak som si ho prikladala s takou radostou, ze az 🙂 A poobede som ho o tretej zobudila a zase sme sa kojili az do piatej a jedol teraz zase, takze som naozaj cela happy.
Este raz dakujeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeem ..
Pekny vecer prajem.

strociatka
27. jan 2009

ahoj, mas dobry postreh sanie moze babatko dost unavit pokial je hypotonicke, ale aj deticky so zltackou byvaju po sani z prsnika velmi unavene. Moja mala prekonala silnu zltacku a nevadilo jej spat aj 7 hodin bez kojenia, samozrejme, ze som ju budila najneskor po troch hodinach (neskor mi za tymito casmi bolo smutno - teraz je v noci hore aj 15x)...

Skus sucasne maleho nakojit a potom zbytok mliecka co ti este ostane odsaj odsavackou (ja som pozivala elektricku - menej som sa narobila) a to odsate mliecko mu skus este ponuknut vo flasticke. Nie vsetkym detom to zabera, ale u nas to zafungovalo a mala krasne priberala. Je to vsak riziko, niektore deti ked pridu na to, ze z flasky netreba tak intenzivne tahat (dost sa narobia) tak uz potom nechcu pit inak nez z flasky. U nas to nastastie neplatilo.

anna181
27. jan 2009

Strociatka diky za radu. Inak maly tiez pil uz parkrat z flasky, kedze v porodnici ho dokrmovali a zatial zoberie prsnik, teda klobucik..tipujem, ze preto, lebo klobucik sa mu podoba na flasku, aj ked sa sice asi viacej narobi... Zatial sa bojim ho dokrmovat flaskou, kedze sme tak tazko zacali zase kojit..ale uvidim kolko priberie...Ideme do poradne, tak mi snad lekarka povie ci pribera ako treba.
Ja cakam kedy bude mat trosku viac sily a snad to kojenie tiez pojde ako aj pri malej. A stale verim, ze ta hypotonia nie je vazna...aj ked ani presne neviem co nas caka... Co by mal vobec robit... Aj tvoja je hypot.?
Ach tie diagnozy..niekedy mi je z nich zle...
Diky este raz, pekny vecer prajem.

strociatka
28. jan 2009

diagnozy sa neobavaj, myslim si, ze pokial vas neposlalit cvicit Vojtovu metodu, tak to nie je vobec zle, ale keby som bola na tvojom mieste, urcite by som zacala s pravidelnou masazou babatka, pocula som o tom len same dobre veci a aj z vlastnej skusenosti ti poviem, ze to velmi pomaha. Masirovane babatka sa rychlejsie vyvijaju. Urcite si pozri na nete kde sa da chodit s babatkom na kurzy masirovania. Toto vam obom pomoze aj po psychickej stranke, ty sa uvolnis a babatko bude napredovat. Drzim palce a daj vediet ako ste dopadli na poradni.

anna181
28. jan 2009

Diky Strociatka. No ohladne tej Vojtovej met. viem to, ze sice povedali, ze to mame cvicit, ale zatial mame ist na neurologiu a to asi az o tri tyzdne, tak uvidim co mi tam povedia. Pootm napisem. Viem sa naucit masirovat doma? Popytam sa pediatricky.. Dakujem za tip.
Si zlata.
Urcite dam vediet, ked bude nieco nove.
Papa.

strociatka
28. jan 2009

urcite sa da naucit aj doma, su na to aj nejake knizky vydane, skusim ti pozriet a poslem cez IP, masirovanie sa s vojtovou metodou nevylucuje, prave naopak, uz som videla mamicky, co masirovanim predbehli aj vojtovku, ked zacali velmi skoro a pravidelne, aj ich vztah s babatkom sa velmi prehlbil.

strociatka
28. jan 2009

Mla nebola hypotonicka, ale po zltacke sa tak javila, bola strasne unavena a malatna a nechcelo sa jej vobec sat, nakoniec nas zachranili klobuciky.

rohacka
28. jan 2009

Anna - aj ja som do roka masirovala, naucila som sa to z Mamy a ja - tam to bolo ako serial na pokracovanie pred par rokmi. Ale videla som aj video, ako masirovat, na stranke Nivea baby. Vraj masaze dojciat pomahaju stabilizovat svalovy tonus, t.j. zvysuju u hypotonie a znizuju u hypertonie.

hencurka
28. jan 2009

Ahoj dievcata,rada by som sa pridala k Vasej diskusii.Mam 11.5 mesacneho synceka.O 2 tyzdne bude mat rok,nechodi a ani nesedi (ked je oprety o mna tak z vyvysenej polohy si vie sadnut) Otacat sa zacal az na zaciatku 8 mesiaca. Od 5 mesiaca cvicime Vojtovu metodu.Boli sme na vysetreni u neur. a vsetko je ok.Robili mu sono mozgu a ostatne vysetrenia. Teraz posledne 2-3 tazdne sa zacal plazit.Posledny tyzdezden sa sem-tam da na kolienka.Pri narodeni mi tvrdili,ze je vsetko ok,uz som mala skusenost so starsim synom,tak som sa hned pytala (tiez sme cvicili,mal skrateny sval na krku tak sme to rozcvicovali,chodit zacal v 10 mes. a dodnes,je akcny) Prekonal zltacku(bol aj pod lampou) tiez bol dost spavy a na kojenie som ho musela niekedy budit. Do 4.5 mesiaca bola s nim nasa pediatricka spokojna,len sa jej nazdalo preco sa este nazacina pretacat.Tak sme boli na vysetreni...a zacali sme cvicit.Som z toho nestastna,niekedy sa mi zda,ze to cvicenie ani nezabera....(ale viem,ze pri starsom nam pomohlo 🙂 )

strociatka
29. jan 2009

ahoj hencurka, nevzdavaj sa, je tu niekde aj diskusia mamiciek, ktore cvicia vojtovu metodu, treba urcite cvicit dalej. Ako som uz pisala aj anna181, tiez ti velmi doporucujem co najskor zacat s masazami babatiek, neviem presne teraz z hlavy kde sa da na tieto kurzy chodit, ale urcite s tym by som co najskor zacala, je to velmi prijemna pre babatko a aj pre teba technika a obom vam velmi pomoze... ked budem mat viac casu, skusim vam nieco pohladat, viem, ze aj knihy vysli s masazami babatiek, ale odporucila by som ist aj priamo na kurz, kde vam predvedu ako sa robia zdravotne masaze pre malinke babatka, urcite by som sa ja na to dala. Drzim palce

anna181
29. jan 2009

Ahojte babulky. Ja sa najprv musim pochvaliiiiiiiiiiiit. Pribrali sme 300 g za 9 dni. Kojim cez klobuciky a preto sa strasne tesim, ze tolko pribral, lebo cez ne sa tazsie taha, ak dobre viem 🙂 Je mozne, ze maly je aj tak hypotonicky???... Vsak tak krasne taha...ma sily a sily... Aspon mne sa to tak zda 🙂 Nevadi bude co bude, ja sa teraz vytesujem, ze kolko sme pribrali.
Chcem sa ale velmi podakovat Strociatka za link aj za IP, potesila si ma, ze na mna myslis. Dakujem.

rohacka
29. jan 2009

Anna - super, ze pekne pribral!!! Urcite to zvladnete. Ale odporucala by som Ti co najskor sa zbavit klobucikov. Skus napr. na zaciatku mu dat cez klobucik a ked sa mu mliecko roztecie, klobucik zober a supni mu bradavku. Bradavka bude od klobucika trochu povytiahnuta, tak mozno skor chyti. Skusaj pomalicky, pri kazdom kojeni, uvidis, mozno zaberie. Klobucik nie je dobry, lebo nestimuluje priamo mliecne vyvody, t.j. ze nestimuluje tak tvorbu mlieka, ako ked babatko sa priamo jazyckom dotyka dvorca. Moze sa stat, ze ked zostanes kojit s klobucikmi, postupne sa Ti bude tvorba mlieka znizovat, co urcite nechces. A k tej sile tahania - hypotonia nie je o tom, ci vladze tahat alebo nie. On je uz aj starsi, tak viac vladze vytiahnut. Hypotonia je celkove znizene svalove napatie, dietatko je cele ako handrova babika, ma jednoducho slabe svalstvo, ktore potrebuje posilnovat. Preto sa pri hypotonii cvici Vojtovka a ine cviky, az kym nezacne posilnovat sam, t.j. nezacne chodit po styroch alebo po dvoch.